Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Georgiana Ghiță, fata care a schimbat viitorul Sloboziei

Georgiana Ghiță, fata care a schimbat viitorul Sloboziei

La începutul lunii mai, în cadrul concursului «Slobozia Viitorului» organizat de către Primăria Slobozia, Georgiana Ghiță a obținut premiul I pentru un proiect urban inedit. O parte din acest proiect a prins viață zilele acesta în Orășelul Copiilor. «Sînt bucuroasă că proiectul meu prinde viață atît de repede» ne-a declarat Georgiana la fața locului.

Viitorul la timpul prezent
Municipalitatea din Slobozia a organizat la începutul lunii mai un concurs de proiecte urbane adresat tinerilor între 17 și 30 de ani. Printre zecile de proiecte depuse s-a numărat și cel al Georgianei ... [citește_tot_articolul]

26 Mai 2015, 17:45 (12624 vizualizări - 9 comentarii)

EVENIMENT

Steluța Mitrea a făcut de rușine idealurile liberalilor ialomițeni

Politizarea învățămîntului județean mai așteaptă

Steluța Mitrea a făcut de rușine idealurile liberalilor ialomițeni

Încercarea liberarilor ialomițeni de a politiza învățămîntul județean a fost sortită, deocamdată, eșecului. Responsabilitatea pentru această situație îi revine Steluței Mitrea, cea care nu a reușit să obțină calificative de trecere la examenul pentru funcția de inspector școlar general adjunct al Inspectoratului Școlar. Totuși, rezultatul a fost contestat și așteaptă răspunsul acestui demers. Surprinzător este faptul că, în privința inspectorilor de specialitate, funcțiile nu au miză politică.  Aceiași oameni din mandatele precedente s-au înscris la concursuri pentru a fi reconfirmați în funcții.

N-a fost să fie... [citește_tot_articolul]

26 Mai 2015, 16:40 (13074 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Raport despre starea județului Ialomița

Mai puține locuințe construite în 2014

În cadrul unui document oficial înaintat Prefecturii Ialomița, Direcția Județeană de Statistică Ialomița a prezentat o situație a locuințelor construite în Ialomița, în cursul anului trecut. Potrivit datelor, ialomițenii au construit cu 5,7% mai puține case decît în 2013.

Statistică în domeniul construcțiilor
Potrivit datelor oficiale prezentate în documentul reprezentanților Direcției Județene de Statistică Ialomița, în 2014, la nivelul județului, au fost finalizate un număr total de 466 de locuințe. Dintre acestea, 220 se află în mediul urban, iar alte 246 în mediul rural. ... [citește_tot_articolul]

26 Mai 2015, 14:50 (4996 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Case pentru săraci și funcții pentru bogați

Administrație în folosul cetățenilor

Case pentru săraci și funcții pentru bogați

În mod fericit, la acest sfîrșit de lună, data de desfășurare a ședințelor lunare ale Consiliului Local Slobozia și Consiliului Județean Ialomița coincide. Spunem în mod fericit deoarece în acest fel vă putem prezenta în oglindă modul în care cele cele două foruri legislative locale înțeleg să satisfacă agenda publică a cetățenilor. Astfel, principala preocupare a administrației din Slobozia în luna mai este să demareze construcția unui nou bloc de locuințe sociale pentru cei mai săraci dintre cetățenii orașului. În contrapartidă, Consiliul Județean Ialomița își concentrează atenția asupra «măsurilor de pregătire a concursului de proiecte de management pentru ocuparea postului de manager al Muzeului... [citește_tot_articolul]

26 Mai 2015, 14:05 (6760 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

ARACIP, «spaima» școlilor din Ialomița

ARACIP, «spaima» școlilor din Ialomița

Periodic, reprezentanții Agenției Române de Asigurare a Calității în Învățămîntul Preuniversitar (ARACIP) efectuează controale în cadrul școlilor din Ialomița. Culmea este că, de fiecare dată, se constată aceleași disfuncționalități. Concluzia este una singură, aceea că ARACIP este doar o altă invenție legislativă care face mult zgomot pentru nimic.

Școala ialomițeană prin ochii ARACIP
Potrivit titulaturii, ARACIP este un organism al cărui scop este acela de a monitoriza calitatea sistemului educațional românesc și se află în subordinea Ministerului Educației. Misiunea acestui... [citește_tot_articolul]

26 Mai 2015, 12:55 (5359 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița traficului de ființe umane

În urma cu o săptămînă, Prefectura Ialomița a organizat o întîlnire privind combaterea traficului de ființe umane. Invitați la dezbateri au fost reprezentanți din cadrul instituțiilor publice locale și județene, dar și oficiali din partea Agenției Naționale Împotriva Traficului de Persoane.
Dezbaterile desfășurate la Prefectura Ialomița au avut ca temă combaterea fenomenului privind traficul de ființe umane. La nivel național, Agenția Națională Împotriva Traficului de Persoane duce o amplă campanie și dezvoltă planuri pentru a combate acest flagel. Județul Ialomița este integrat în Centrul Regional București al acestei instituții. În cadrul întîlnirii au fost prezentate și cîteva date statistice... [citește_tot_articolul]

26 Mai 2015, 10:15 (6110 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Sărbătorile Sloboziei, un iarmaroc de 5 lei

Fuseră și se duseră! O săptămînă de evenimente, 3 zile de spectacole, 10 minute de focuri de artificii și același iarmaroc ieftin cu care municipalitatea ne-a obișnuit de vreo 5 ediții încoace. Adică bere răsuflată, mici reîncălziți, comedii, o lume pestriță dominată de cocalari și pițipoance… În cîteva vorbe, după cum bine a spus încă din prima seară un hîtru din lumea largă, «țigănie ca aici, la Slobozia, n-am văzut nicăieri!». Singurul lucru bun, după cum singur o recunoaște primarul Alexandru Stoica, sînt copiii orașului. «Slobozia are copii frumoși și talentați. Avem cu ce să ne mîndrim!» ne-a declarat el în ultima seară a Sărbătorilor.

A XV-a ediție a Sărbătorilor Sărăciei... [citește_tot_articolul]

25 Mai 2015, 13:40 (14136 vizualizări - 23 comentarii)

EVENIMENT

S-a întîmplat la Slobozia

O minoră de 13 ani a fost «răpită»

Anchetă la Slobozia după ce o minoră de 13 ani de etnie romă a fost «răpită» în vederea căsătoriei de cîteva rude, din județul Galați. Fata a fost găsită la cîteva ore de la dispariție în județul Brăila, iar în urma unui control medico-legal s-a descoperit că fata ar fi fost obligată să întrețină raporturi sexuale. Cercetările în acest caz sînt în plină desfășurare, polițiștii, alături de angajații Direcției Generale de Asistență Socială și Protecție a Copilului Ialomița, făcînd verificări.

«Răpită» pentru a fi măritată
Întîmplarea s-a petrecut în urmă cu o săptămînă, la Slobozia... [citește_tot_articolul]

22 Mai 2015, 21:05 (7665 vizualizări - 5 comentarii)

Taguri: Slobozia răpire

Click aici

EVENIMENT

Ialomița este invadată de căpușe

Ialomița este invadată de căpușe

Căpușele au devenit spaima ialomițenilor. Medicii Spitalului Județean de Urgență Slobozia precizează faptul că într-o zi se înregistrează între 5 și 10 cazuri noi de pacienți care au fost mușcați de acești paraziți. Cele mai eficiente soluții împotriva lor sînt evitarea zonelor cu vegetație bogată sau utilizarea spray-urilor «Autan».

Mușcăturile de căpușă pot fi periculoase
De cînd vremea s-a încălzit considerabil, numărul prezentărilor la Unitatea de Primiri Urgențe a Spitalului Județean de Urgență Slobozia ale pacienților mușcați de căpușe este în creștere. În medie, pe zi,... [citește_tot_articolul]

22 Mai 2015, 20:15 (6402 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Târgul Meseriilor» s-a redeschis la Slobozia

Liceele tehnologice și-au prezentat oferta educațională

«Tîrgul Meseriilor» s-a redeschis la Slobozia

În urmă cu o săptămînă, cele mai importante licee tehnologice din Ialomița și-au prezentat oferta educațională pentru anul școlar viitor în cadrul evenimentului denumit «Tîrgul Meseriilor». Anul acesta manifestarea s-a desfășurat în incinta Casei de Cultură Municipală din Slobozia.

Ialomița are nevoie de meseriași
Considerat o oportunitate pentru elevii care nu doresc să meargă la un liceu, învățămîntul profesional și tehnologic a fost relansat de reprezentanții Inspectoratului Școlar Județean încă de anul trecut. În urmă cu o săptămînă, profesorii și elevii Liceelor Tehnologice... [citește_tot_articolul]

22 Mai 2015, 17:50 (5237 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Sfântu Gheorghe: O fetiță de 2 ani a murit înecată într-o găleată

Sfîntu Gheorghe: O fetiță de 2 ani a murit înecată într-o găleată

Tragedie în noaptea de joi spre vineri, 21/22 mai 2015, în comuna ialomițeană Sfîntu Gheorghe. O fetiță de 2 ani și-a găsit sfîrșitul, înecîndu-se într-o găleată plină cu apă, aflată în curtea casei în care locuia. În acest caz a fost deschis un dosar penal privind moartea suspectă a copilei.

Procurorii fac investigații amănunțite
Surse judiciare apreciază faptul că micuța de 2 ani a fost lăsată nesupravegheată de părinți. Ea a încercat să bea apă dintr-o găleată cu apă, lăsată la întîmplare prin gospodărie. Cadavrul copilei a fost descoperit de către rude, fetița fiind găsită... [citește_tot_articolul]

22 Mai 2015, 16:05 (7643 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

 Viceprimarul municipiului, implicat într-o anchetă a procurorilor  Parchetului Județean

Percheziții la Primăria Fetești

Viceprimarul municipiului, implicat într-o anchetă a procurorilor Parchetului Județean

UPDATE: 3 persoane au fost reținute pentru 24 de ore, viceprimarul Gheorghe Mitache se numără printre suspecți

Procurorii Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița, împreună cu efective de  polițiști din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița, efectuează 11 percheziții domiciliare pe raza municipiilor Slobozia și Fetești.  Anchetatorii urmează să emită 14 mandate de aducere pe numele unor persoane implicate într-un dosar penal ce vizează comiterea faptelor de «abuz în serviciu», «complicitate la abuz în serviciu» și «fals intelectual».

Prejudiciu de 100 mii de lei
Suspiciunile privind comiterea acestor infracțiuni planează și asupra viceprimarului municipiului... [citește_tot_articolul]

21 Mai 2015, 10:45 (12441 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Silvian Ciupercă, trimis în «concediu» de DNA

1,5 milioane de euro prejudiciu în afacerea «Green Harvest»

Silvian Ciupercă, trimis în «concediu» de DNA

Direcția Națională Anticorupție îl trimite în «concediu» forțat pe Silvian Ciupercă. La începutul acestei săptămîni, printr-o adresă oficială,  DNA i-a interzis președintelui Ciupercă să-și exercite prerogativele funcției pentru o perioadă de 30 de zile. De asemenea, procurorii anticorupție au stabilit că în afacerea «Green Harvest» inculpații din dosar ar fi creat un prejudiciu estimat la 1,5 milioane de euro.

Uite președintele, nu e președintele
Revenit la birou după 66 de zile de arest, președintele Ciupercă este obligat să renunțe la prerogativele funcției pentru 30 de... [citește_tot_articolul]

20 Mai 2015, 16:35 (26261 vizualizări - 26 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: «Ziua localității», o afacere de milioane

Ialomița: «Ziua localității», o afacere de milioane

În fiecare an, aleșii celor 66 de unități administrativ-teritoriale din județ organizează pentru ialomițeni «Ziua localității». Inventată ad-hoc sau vechi de zeci de ani, aceste «zile ale localității» diferă de la o localitate la alta, în funcție de calitatea invitaților, bunul simț al edilului local sau motivul pentru care au fost organizate. Există însă și un numitor comun, respectiv banii publici. În cazul comunelor, fiecare astfel de manifestare stoarce bugetul local de sume variind între 10 și 25 mii de lei. În cazul orașelor, după cum veți vedea, obiceiurile diferă de la un edil la altul...

Cîte bordeie, atîtea «zile ale localității»... [citește_tot_articolul]

19 Mai 2015, 22:30 (8096 vizualizări - 14 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Contractele cu Casa de Sănătate, la cheremul Andalex

Ialomița: Contractele cu Casa de Sănătate, la cheremul Andalex

Atribuirea transportului medical în regim privat agită din nou spiritele în Ialomița. O eroare strecurată printre actele necesare reprezentanților firmelor care asigură acest serviciu în județ a dat peste cap întreaga procedură. Concret, este vorba despre protocoalele pe care ambii patroni trebuie să le încheie cu Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița, instituție care a trecut întru-unul din aceste documente datele de identificare ale celuilalt beneficiar. Greșeala a ieșit la iveală din cauza reprezentanților Casei Județene de Asigurări de Sănătate Ialomița care, după ce au încheiat contractele de finanțare, și-au amintit de protocoalele pe care firmele trebuie să le aibă cu Ambulanța. Iar... [citește_tot_articolul]

19 Mai 2015, 21:55 (6017 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Firmele falimentare sărăcesc bugetele locale

Bani albi pentru zile negre

Ialomița: Firmele falimentare sărăcesc bugetele locale

Bugetele locale ale primăriilor din Ialomița s-ar putea suplimenta dacă în conturi ar ajunge banii pe care trebuie să-i primească din partea firmelor aflate în insolvență sau în faliment. Înscrise la masa credală, administrațiile locale așteaptă de ani buni ca datornicii să restituie fondurile, însă demersul se desfășoară cu încetinitorul. De exemplu, veniturile proprii ale Primăriei Slobozia ar crește cu 34% dacă cele peste 100 de societăți cu datorii și-ar achita restanțele. De asemenea, Primăria Țăndărei are de recuperat 3,2 milioane de lei de peste 8 ani, de la firmele care nu au cotizat către bugetul unității administrative.

Situație greu de gestionat... [citește_tot_articolul]

19 Mai 2015, 20:15 (7467 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Învățământul ialomițean caută soluții împotriva abandonului Școlar

Învățămîntul ialomițean caută soluții împotriva abandonului Școlar

În urmă cu o săptămînă, Centrul Cultural «Ionel Perlea» din Slobozia a fost gazda unei mese rotunde privind fenomenul abandonului școlar. La întîlnire au participat oficiali din cadrul Inspectoratului Școlar Județean, reprezentanți ai administrațiilor locale și ai Organizației «World Vison», totți cei prezenți încercînd să identifice soluții pentru a-i determina pe elevi să nu renunțe la școală. Prezentă la dezbateri a fost și Andreea Mihail, o elevă de 14 ani din localitatea Adîncata, care le-a înaintat oficialilor o scrisoare prin care încerca să atragă atenția cu privire la situația abandonului școlar prematur. Datele statistice arată că în Ialomița, în fiecare an școlar, peste 100 de elevi... [citește_tot_articolul]

19 Mai 2015, 18:25 (5832 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Marian Petcu așteaptă loc de veci de 2 ani, Poliția Locală Slobozia amendează en-gros

Aberații de sistem

Marian Petcu așteaptă loc de veci de 2 ani, Poliția Locală Slobozia amendează en-gros

Marian Petcu are 80 de ani. Și, din noiembrie 2013, așteaptă loc de veci la cimitirul din Bora. Săptămîna trecută el a solicitat o audiență primarului Alexandru Stoica pentru a rezolva situația. «Nu are niciun rost să vă grăbiți...» l-a liniștit primarul Sloboziei.
Țidula pentru loc de veci După 2 ani de așteptare, din cererea lui Marian Petcu nu a mai rămas decît o țidulă. Ea confirmă că acesta depus în 13 noiembrie 2013 o cerere pentru un loc de veci la cimitirul Bora. «De-atunci aștept un răspuns. Trebuia să îl primesc în 30 de zile. Eu nu mă grăbesc. Dar am venit să aflu ce-i cu cererea... [citește_tot_articolul]

19 Mai 2015, 16:15 (10324 vizualizări - 7 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia: Reclamata dintre vilele de pe strada Traian

Slobozia: Reclamata dintre vilele de pe strada Traian

Strada Traian din Slobozia a devenit un loc cu pretenții de zonă rezidențială. Printre vilele ridicate în ultimii ani au rămas însă, ici și colo, case vechi și oameni săraci pe care nu-i vrea nimeni. La numărul 28 locuiește Elena Soare, proprietara «cu act de mînă» a unei case care numai printr-o minune mai stă în picioare. Dornici să o evacueze, vecinii baricadați în spatele gardurilor din jur o reclamă de ani buni.

Cocioaba dintre vile Pe strada Traian, casa de la numărul 28, înconjurată de gardurile înalte ale vilelor din jur, pare să se sprijine de ele. Înăuntru, atît cît pot scormoni... [citește_tot_articolul]

19 Mai 2015, 14:40 (4209 vizualizări - 12 comentarii)

EVENIMENT

Opoziția lasă oamenii fără case

La Slobozia

Opoziția lasă oamenii fără case

Disputele politice din cadrul Consiliului local Slobozia generează situații aberante. Respingerea proiectului de hotărîre referitor la «închirierea/constituirea dreptului de superficie» de către consilierii Opoziției lasă contribuabilii fără case. După 6 luni de blocaj, niciunul dintre cei 9 consilieri ai Opoziției nu pare să înțeleagă gravitatea situației. Transformați în victime colaterale, contribuabilii au intrat în panică.

Curat murdar, coană Opoziție
Necesară la nivel de principiu, Opoziția din cadrul Consiliului Local Slobozia a ajuns să aibă un rol decorativ. Iritați de... [citește_tot_articolul]

19 Mai 2015, 11:25 (2036 vizualizări - 0 comentarii)

28 Iun 2026
276 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Ciochina: TIR răsturnat în șanț după ce șoferul a adormit la volan

În după-amiaza zilei de luni, 12 martie a.c., în jurul orelor 15,00, pe raza localității Ciochina a avut loc un accident de circulație. Șoferul unui TIR a adormit la volan și s-a izbit de un copac. În urma ...[citește_toată_știrea]

12 Martie 2012, 17:41
(12591 vizualizări - 0 comentarii)


Simulare de cutremur la un liceu din Slobozia

Simulare de cutremur la un liceu din Slobozia

Luni, 12 martie, la ora 08,40, la solicitarea prefectului județului Ialomița și sub supravegherea personalului Inspectoratului pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al județului Ialomița, la un liceu ...[citește_toată_știrea]

12 Martie 2012, 15:03
(17291 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: A adormit la volan și s-a oprit într-un copac

Duminică, 11 martie, în timp ce un bărbat, de 38 ani, din Valea Călugărească, conducea un vehicul cu semiremorcă din direcția Urziceni către Slobozia, a adormit la volan, a părăsit partea carosabilă și ...[citește_toată_știrea]

12 Martie 2012, 14:57
(13467 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Arestați după ce au furat mai multe capace de canalizare

Polițiștii au reținut, pe bază de ordonanță de reținere pentru 24 de ore, doi tineri de 18, respectiv 21 ani, pentru comiterea infracțiunii de furt calificat. Cei doi au fost introduși în Centrul de Reținere ...[citește_toată_știrea]

12 Martie 2012, 14:55
(11771 vizualizări - 0 comentarii)


Platonești: Bătrîn înșelat la telefon

Vineri, 9 martie a.c., un bărbat de 51 ani, din Platonești, a alertat Poliția despre faptul că vecinul său, un bătrîn de 82 ani, a fost înșelat după ce a dat curs solicitării unei persoane necunoscute. ...[citește_toată_știrea]

12 Martie 2012, 14:55
(15620 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Hoți de fier vechi, prinși de polițiști

Vineri, 9 martie a.c., polițiștii feteșteni au fost sesizați de către agenții de pază ai unei societăți comerciale despre faptul că au observat două persoane care furau fier dintr-o clădire dezafectată ...[citește_toată_știrea]

12 Martie 2012, 14:54
(12188 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Șofer de scuter, accidentat

Un bărbat de 54 ani, conducător al unui moped, a fost accidentat sîmbătă, 10 martie a.c., la Țăndărei. Bărbatul a virat brusc la stînga, fără să se asigure, moment în care a fost lovit e un autoturism condus ...[citește_toată_știrea]

12 Martie 2012, 14:53
(11899 vizualizări - 2 comentarii)


Ialomița: Băuți la volan

Un tînăr de 22 ani, din Cosîmbești, a fost oprit în trafic, pentru un control de rutină, sîmbătă, 10 martie a.c., pe raza localității Sudiți. Verificările efectuate de către polițiști au demonstrat că individul ...[citește_toată_știrea]

12 Martie 2012, 14:52
(13503 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiune a Poliției în piața din Urziceni

Peste 40 de persoane au fost legitimate în cadrul unei acțiuni organizate sîmbătă, 10 martie a.c., în zona pieței agroalimentare din Urziceni pe linia prevenirii faptelor  antisociale, a violenței ...[citește_toată_știrea]

12 Martie 2012, 14:49
(14862 vizualizări - 1 comentariu)


Poliția Rutieră Ialomița: Amenzi de peste 60000 lei, 10 șoferi au rămas fără permis

În perioada 9-11 martie a.c., polițiștii Serviciului Rutier au continuat acțiunile desfășurate în trafic. Rezultatele activităților s-au concretizat în aplicarea a peste 320 de sancțiuni contravenționale ...[citește_toată_știrea]

12 Martie 2012, 14:48
(15089 vizualizări - 1 comentariu)


Amara: Bătrîn de 90 ani, cuprins de flăcări

Incendiu la o gospodărie din Amara, sîmbătă, 10 martie a.c. După ce a încercat să aprindă focul de la sobă cu benzină, un bătrîn de 90 ani a fost cuprins de flăcări. Rănit grav, el a fost transportat la ...[citește_toată_știrea]

12 Martie 2012, 12:09
(12899 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Amara incendiu


Anunț angajare

Magazin încălțăminte, str. Matei Basarab, angajează vînzătoare, experiență 3 ani orice domeniu, 800 lei+bonusuri.
Telefon 0727/881.104 ...[citește_toată_știrea]

12 Martie 2012, 11:45
(8645 vizualizări - 0 comentarii)


Beat la volan, s-a răsturnat cu tirul între Slobozia și Bucu

Doi șoferi sînt cercetați de polițiști după ce au fost prinși la volan băuți.
Primul șofer care s-a urcat băut la volan a fost depistat de polițiști pe raza localității Cosîmbești. Este vorba despre ...[citește_toată_știrea]

9 Martie 2012, 17:11
(10115 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Olimpiada națională de interpretare instrumentală

Peste 120 de elevi din nouă județe ale țării vor participa la acest sfîrșit de săptămînă la olimpiada națională destinată copiilor din ciclurile primar și gimnazial. Evenimentul se desfășoară la Slobozia ...[citește_toată_știrea]

9 Martie 2012, 17:09
(12512 vizualizări - 0 comentarii)


Artista Maria Unțanu revine la Slobozia

Cunoscuta artistă Maria Unțanu revine la Slobozia. Pe data de 22 martie a.c., ea va expune pe simezele Galeriei de Artă «Arcadia» cele mai noi creații plastice care îi poartă semnătura. De data aceasta ...[citește_toată_știrea]

9 Martie 2012, 17:08
(12644 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: Termen limită pentru depunerea Formularului 204

Joi, 15 martie 2012, este termenul limită pînă la care contribuabilii trebuie să depună la administrația financiară în a cărei rază teritorială își au dominciliu fiscal, «Declarația anuală de venit pentru ...[citește_toată_știrea]

9 Martie 2012, 17:08
(7584 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Hoți identificați de polițiști

Cine a plecat la furat în această săptămînă, n-a avut prea mulți sorți de izbîndă. Polițiștii ialomițeni au identificat nu mai puțin de șapte persoane care au încercat să își însușească bunuri prin mijloace ...[citește_toată_știrea]

9 Martie 2012, 17:07
(13872 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Ialomița hoți


Slobozia: Concurs interjudețean cu tematică religioasă de creație plastică

Elevii cu talent artistic sînt invitați să participe la cea de-a doua ediție a concursului interjudețean cu tematică religioasă de creație plastică. Startul  competiției a fost dat în urmă cu o săptămînă ...[citește_toată_știrea]

9 Martie 2012, 17:06
(9111 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Cercetați pentru furt și delapidare

Doi bărbați, de 30 și 39 ani, din Bordușani și Fetești, sînt cercetați penal.
Astfel, administrator al unei societăți din Bordușani, bărbatul de 30 ani a sustras din fondul forestier național mai ...[citește_toată_știrea]

9 Martie 2012, 17:05
(11349 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Focar de rabie la Ciocîrlia! Zona de supraveghere a fost extinsă la 30 km!

Potrivit Direcției Sanitare Veterinare și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița, «luni, 5 martie 2012, a fost găsită o vulpe moartă pe fondul de vînătoare 39 Urziceni, în imediata apropiere de localitatea ...[citește_toată_știrea]

8 Martie 2012, 16:14
(11159 vizualizări - 0 comentarii)


Infractor cu mandat de arestare, prins de jandarmi în sediul Judecătoriei Urziceni!

Un bărbat din Bărcănești care se sustrăgea urmăririi penale a fost identificat de jandarmii din Urziceni. Astfel, jandarmii din cadrul Detașamentului de Jandarmi Urziceni, care executau marți, 6 martie ...[citește_toată_știrea]

7 Martie 2012, 12:55
(14093 vizualizări - 0 comentarii)


Mașină furată din Germania, găsită la Țăndărei

Marți, 6 martie a.c., polițiștii Serviciului de Investigații Criminale-Compartimentul Trafic și Furturi Auto au organizat și executat o acțiune pentru depistarea autoturismelor ce figurează urmărite internațional ...[citește_toată_știrea]

7 Martie 2012, 12:41
(12180 vizualizări - 1 comentariu)


DGFP Ialomița: 4,5 milioane lei, rambursări de TVA în martie 2012

Aproximativ 4,5 milioane de lei reprezintă rambursarea de TVA aferentă lunii martie în județul Ialomița. Potrivit reprezentanților Direcției Generale a Finanțelor Publice Ialomița, decontarea celor 81 de ...[citește_toată_știrea]

7 Martie 2012, 12:40
(7073 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Intervenții SMURD

Patru persoane au necesitat, de urgență, intervenția echipajelor SMURD ale Inspectoratului pentru Situații de Urgență Ialomița.
Astfel, primul apel telefonic a fost înregistrat luni, 5 martie, cînd ...[citește_toată_știrea]

7 Martie 2012, 12:39
(16816 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Prinși în flagrant la furat

Zi cu ghinion pentru hoții ialomițeni. Marți, 6 martie 2012, polițiștii au constatat în flagrant două infracțiuni de tentativă de furt.
Astfel, prima faptă, săvîrșită de un tînăr de 18 ani, din Alexeni ...[citește_toată_știrea]

7 Martie 2012, 12:37
(15738 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Tînără reținută de polițiști după ce a furat dintr-un garaj

O tînără de 24 ani, din Urziceni a fost reținută de polițiști pentru furt calificat. Pe scurt, în seara zilei de 26 februarie a.c., suspecta a furat din interiorul unui garaj, proprietate a unei femei de ...[citește_toată_știrea]

7 Martie 2012, 12:34
(10906 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni furt garaj


DGFP Ialomița: Îndreptarea erorilor din declarațiile fiscale

Începînd cu data de 3 martie, a intrat în vigoare Ordinul ce reglementează regulile pentru rectificarea declarațiilor fiscale. «Procedura de îndreptare a erorilor se aplică în situația în care contribuabilul ...[citește_toată_știrea]

7 Martie 2012, 12:33
(9349 vizualizări - 0 comentarii)


Ion Roată: Reținut de polițiști pentru înșelăciune după ce a vîndut fictiv motorină

Un bărbat de 44 ani, din Ion Roată, a fost reținut marți, 6 martie a.c., de polițiști. În sarcina individului polițiștii au reținut comiterea infracțiunii de înșelăciune. Astfel, potrivit anchetatorilor ...[citește_toată_știrea]

7 Martie 2012, 12:32
(16759 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Acțiune a Poliției

Peste 100 de persoane au fost legitimate marți, 6 martie a.c., la Țăndărei, în cadrul unei acțiuni derulate de polițiștii din localitate. În cadrul verificărilor, polițiștii au aplicat 24 de sancțiuni contravenționale ...[citește_toată_știrea]

7 Martie 2012, 12:30
(13751 vizualizări - 2 comentarii)


DGFP Ialomița: Obligații fiscale pentru persoanele care arendează terenuri

«Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii care obțin venituri din arendarea bunurilor agricole din patrimoniul personal că au obligația înregistrarii contractului încheiat ...[citește_toată_știrea]

7 Martie 2012, 12:28
(17647 vizualizări - 1 comentariu)


Ultimele comentarii
Succesor în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...