Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Sărbătorile Sloboziei, un iarmaroc de 5 lei

Fuseră și se duseră! O săptămînă de evenimente, 3 zile de spectacole, 10 minute de focuri de artificii și același iarmaroc ieftin cu care municipalitatea ne-a obișnuit de vreo 5 ediții încoace. Adică bere răsuflată, mici reîncălziți, comedii, o lume pestriță dominată de cocalari și pițipoance… În cîteva vorbe, după cum bine a spus încă din prima seară un hîtru din lumea largă, «țigănie ca aici, la Slobozia, n-am văzut nicăieri!». Singurul lucru bun, după cum singur o recunoaște primarul Alexandru Stoica, sînt copiii orașului. «Slobozia are copii frumoși și talentați. Avem cu ce să ne mîndrim!» ne-a declarat el în ultima seară a Sărbătorilor.

A XV-a ediție a Sărbătorilor Sărăciei... [citește_tot_articolul]

25 Mai 2015, 13:40 (14135 vizualizări - 23 comentarii)

EVENIMENT

S-a întîmplat la Slobozia

O minoră de 13 ani a fost «răpită»

Anchetă la Slobozia după ce o minoră de 13 ani de etnie romă a fost «răpită» în vederea căsătoriei de cîteva rude, din județul Galați. Fata a fost găsită la cîteva ore de la dispariție în județul Brăila, iar în urma unui control medico-legal s-a descoperit că fata ar fi fost obligată să întrețină raporturi sexuale. Cercetările în acest caz sînt în plină desfășurare, polițiștii, alături de angajații Direcției Generale de Asistență Socială și Protecție a Copilului Ialomița, făcînd verificări.

«Răpită» pentru a fi măritată
Întîmplarea s-a petrecut în urmă cu o săptămînă, la Slobozia... [citește_tot_articolul]

22 Mai 2015, 21:05 (7663 vizualizări - 5 comentarii)

Taguri: Slobozia răpire

Click aici

EVENIMENT

Ialomița este invadată de căpușe

Ialomița este invadată de căpușe

Căpușele au devenit spaima ialomițenilor. Medicii Spitalului Județean de Urgență Slobozia precizează faptul că într-o zi se înregistrează între 5 și 10 cazuri noi de pacienți care au fost mușcați de acești paraziți. Cele mai eficiente soluții împotriva lor sînt evitarea zonelor cu vegetație bogată sau utilizarea spray-urilor «Autan».

Mușcăturile de căpușă pot fi periculoase
De cînd vremea s-a încălzit considerabil, numărul prezentărilor la Unitatea de Primiri Urgențe a Spitalului Județean de Urgență Slobozia ale pacienților mușcați de căpușe este în creștere. În medie, pe zi,... [citește_tot_articolul]

22 Mai 2015, 20:15 (6322 vizualizări - 8 comentarii)

EVENIMENT

«Târgul Meseriilor» s-a redeschis la Slobozia

Liceele tehnologice și-au prezentat oferta educațională

«Tîrgul Meseriilor» s-a redeschis la Slobozia

În urmă cu o săptămînă, cele mai importante licee tehnologice din Ialomița și-au prezentat oferta educațională pentru anul școlar viitor în cadrul evenimentului denumit «Tîrgul Meseriilor». Anul acesta manifestarea s-a desfășurat în incinta Casei de Cultură Municipală din Slobozia.

Ialomița are nevoie de meseriași
Considerat o oportunitate pentru elevii care nu doresc să meargă la un liceu, învățămîntul profesional și tehnologic a fost relansat de reprezentanții Inspectoratului Școlar Județean încă de anul trecut. În urmă cu o săptămînă, profesorii și elevii Liceelor Tehnologice... [citește_tot_articolul]

22 Mai 2015, 17:50 (5225 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Sfântu Gheorghe: O fetiță de 2 ani a murit înecată într-o găleată

Sfîntu Gheorghe: O fetiță de 2 ani a murit înecată într-o găleată

Tragedie în noaptea de joi spre vineri, 21/22 mai 2015, în comuna ialomițeană Sfîntu Gheorghe. O fetiță de 2 ani și-a găsit sfîrșitul, înecîndu-se într-o găleată plină cu apă, aflată în curtea casei în care locuia. În acest caz a fost deschis un dosar penal privind moartea suspectă a copilei.

Procurorii fac investigații amănunțite
Surse judiciare apreciază faptul că micuța de 2 ani a fost lăsată nesupravegheată de părinți. Ea a încercat să bea apă dintr-o găleată cu apă, lăsată la întîmplare prin gospodărie. Cadavrul copilei a fost descoperit de către rude, fetița fiind găsită... [citește_tot_articolul]

22 Mai 2015, 16:05 (7640 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

 Viceprimarul municipiului, implicat într-o anchetă a procurorilor  Parchetului Județean

Percheziții la Primăria Fetești

Viceprimarul municipiului, implicat într-o anchetă a procurorilor Parchetului Județean

UPDATE: 3 persoane au fost reținute pentru 24 de ore, viceprimarul Gheorghe Mitache se numără printre suspecți

Procurorii Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița, împreună cu efective de  polițiști din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița, efectuează 11 percheziții domiciliare pe raza municipiilor Slobozia și Fetești.  Anchetatorii urmează să emită 14 mandate de aducere pe numele unor persoane implicate într-un dosar penal ce vizează comiterea faptelor de «abuz în serviciu», «complicitate la abuz în serviciu» și «fals intelectual».

Prejudiciu de 100 mii de lei
Suspiciunile privind comiterea acestor infracțiuni planează și asupra viceprimarului municipiului... [citește_tot_articolul]

21 Mai 2015, 10:45 (12439 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Silvian Ciupercă, trimis în «concediu» de DNA

1,5 milioane de euro prejudiciu în afacerea «Green Harvest»

Silvian Ciupercă, trimis în «concediu» de DNA

Direcția Națională Anticorupție îl trimite în «concediu» forțat pe Silvian Ciupercă. La începutul acestei săptămîni, printr-o adresă oficială,  DNA i-a interzis președintelui Ciupercă să-și exercite prerogativele funcției pentru o perioadă de 30 de zile. De asemenea, procurorii anticorupție au stabilit că în afacerea «Green Harvest» inculpații din dosar ar fi creat un prejudiciu estimat la 1,5 milioane de euro.

Uite președintele, nu e președintele
Revenit la birou după 66 de zile de arest, președintele Ciupercă este obligat să renunțe la prerogativele funcției pentru 30 de... [citește_tot_articolul]

20 Mai 2015, 16:35 (26246 vizualizări - 26 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița: «Ziua localității», o afacere de milioane

Ialomița: «Ziua localității», o afacere de milioane

În fiecare an, aleșii celor 66 de unități administrativ-teritoriale din județ organizează pentru ialomițeni «Ziua localității». Inventată ad-hoc sau vechi de zeci de ani, aceste «zile ale localității» diferă de la o localitate la alta, în funcție de calitatea invitaților, bunul simț al edilului local sau motivul pentru care au fost organizate. Există însă și un numitor comun, respectiv banii publici. În cazul comunelor, fiecare astfel de manifestare stoarce bugetul local de sume variind între 10 și 25 mii de lei. În cazul orașelor, după cum veți vedea, obiceiurile diferă de la un edil la altul...

Cîte bordeie, atîtea «zile ale localității»... [citește_tot_articolul]

19 Mai 2015, 22:30 (8092 vizualizări - 14 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Contractele cu Casa de Sănătate, la cheremul Andalex

Ialomița: Contractele cu Casa de Sănătate, la cheremul Andalex

Atribuirea transportului medical în regim privat agită din nou spiritele în Ialomița. O eroare strecurată printre actele necesare reprezentanților firmelor care asigură acest serviciu în județ a dat peste cap întreaga procedură. Concret, este vorba despre protocoalele pe care ambii patroni trebuie să le încheie cu Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița, instituție care a trecut întru-unul din aceste documente datele de identificare ale celuilalt beneficiar. Greșeala a ieșit la iveală din cauza reprezentanților Casei Județene de Asigurări de Sănătate Ialomița care, după ce au încheiat contractele de finanțare, și-au amintit de protocoalele pe care firmele trebuie să le aibă cu Ambulanța. Iar... [citește_tot_articolul]

19 Mai 2015, 21:55 (6013 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Firmele falimentare sărăcesc bugetele locale

Bani albi pentru zile negre

Ialomița: Firmele falimentare sărăcesc bugetele locale

Bugetele locale ale primăriilor din Ialomița s-ar putea suplimenta dacă în conturi ar ajunge banii pe care trebuie să-i primească din partea firmelor aflate în insolvență sau în faliment. Înscrise la masa credală, administrațiile locale așteaptă de ani buni ca datornicii să restituie fondurile, însă demersul se desfășoară cu încetinitorul. De exemplu, veniturile proprii ale Primăriei Slobozia ar crește cu 34% dacă cele peste 100 de societăți cu datorii și-ar achita restanțele. De asemenea, Primăria Țăndărei are de recuperat 3,2 milioane de lei de peste 8 ani, de la firmele care nu au cotizat către bugetul unității administrative.

Situație greu de gestionat... [citește_tot_articolul]

19 Mai 2015, 20:15 (7467 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Învățământul ialomițean caută soluții împotriva abandonului Școlar

Învățămîntul ialomițean caută soluții împotriva abandonului Școlar

În urmă cu o săptămînă, Centrul Cultural «Ionel Perlea» din Slobozia a fost gazda unei mese rotunde privind fenomenul abandonului școlar. La întîlnire au participat oficiali din cadrul Inspectoratului Școlar Județean, reprezentanți ai administrațiilor locale și ai Organizației «World Vison», totți cei prezenți încercînd să identifice soluții pentru a-i determina pe elevi să nu renunțe la școală. Prezentă la dezbateri a fost și Andreea Mihail, o elevă de 14 ani din localitatea Adîncata, care le-a înaintat oficialilor o scrisoare prin care încerca să atragă atenția cu privire la situația abandonului școlar prematur. Datele statistice arată că în Ialomița, în fiecare an școlar, peste 100 de elevi... [citește_tot_articolul]

19 Mai 2015, 18:25 (5829 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Marian Petcu așteaptă loc de veci de 2 ani, Poliția Locală Slobozia amendează en-gros

Aberații de sistem

Marian Petcu așteaptă loc de veci de 2 ani, Poliția Locală Slobozia amendează en-gros

Marian Petcu are 80 de ani. Și, din noiembrie 2013, așteaptă loc de veci la cimitirul din Bora. Săptămîna trecută el a solicitat o audiență primarului Alexandru Stoica pentru a rezolva situația. «Nu are niciun rost să vă grăbiți...» l-a liniștit primarul Sloboziei.
Țidula pentru loc de veci După 2 ani de așteptare, din cererea lui Marian Petcu nu a mai rămas decît o țidulă. Ea confirmă că acesta depus în 13 noiembrie 2013 o cerere pentru un loc de veci la cimitirul Bora. «De-atunci aștept un răspuns. Trebuia să îl primesc în 30 de zile. Eu nu mă grăbesc. Dar am venit să aflu ce-i cu cererea... [citește_tot_articolul]

19 Mai 2015, 16:15 (10315 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Reclamata dintre vilele de pe strada Traian

Slobozia: Reclamata dintre vilele de pe strada Traian

Strada Traian din Slobozia a devenit un loc cu pretenții de zonă rezidențială. Printre vilele ridicate în ultimii ani au rămas însă, ici și colo, case vechi și oameni săraci pe care nu-i vrea nimeni. La numărul 28 locuiește Elena Soare, proprietara «cu act de mînă» a unei case care numai printr-o minune mai stă în picioare. Dornici să o evacueze, vecinii baricadați în spatele gardurilor din jur o reclamă de ani buni.

Cocioaba dintre vile Pe strada Traian, casa de la numărul 28, înconjurată de gardurile înalte ale vilelor din jur, pare să se sprijine de ele. Înăuntru, atît cît pot scormoni... [citește_tot_articolul]

19 Mai 2015, 14:40 (4209 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Opoziția lasă oamenii fără case

La Slobozia

Opoziția lasă oamenii fără case

Disputele politice din cadrul Consiliului local Slobozia generează situații aberante. Respingerea proiectului de hotărîre referitor la «închirierea/constituirea dreptului de superficie» de către consilierii Opoziției lasă contribuabilii fără case. După 6 luni de blocaj, niciunul dintre cei 9 consilieri ai Opoziției nu pare să înțeleagă gravitatea situației. Transformați în victime colaterale, contribuabilii au intrat în panică.

Curat murdar, coană Opoziție
Necesară la nivel de principiu, Opoziția din cadrul Consiliului Local Slobozia a ajuns să aibă un rol decorativ. Iritați de... [citește_tot_articolul]

19 Mai 2015, 11:25 (2030 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Un infractor este de negăsit

Viorel Duțu «Pralea», urmărit național

În semn de protest, probabil, față de decizia Curții de Apel București de a-l condamna la închisoare cu executare, infractorul Viorel Duțu «Pralea» din Slobozia și-a luat lumea în cap. La propriu! Acesta a părăsit domiciliul în care era arestat și s-a făcut nevăzut. Polițiștii ialomițeni îl caută de mai bine de două săptămîni, el fiind în prezent urmărit la nivel național.

Fuga lui «Pralea»
La sfîrșitul lunii aprilie 2015, judecătorii Curții de Apel București decideau condamnarea definitivă la 6 ani de închisoare, cu executare, a lui Viorel Duțu «Pralea», din Slobozia. Toate acestea... [citește_tot_articolul]

19 Mai 2015, 10:25 (8209 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Viceprimarul Valentin Băcanu, trimis în judecată pentru «instigare la fals intelectual»

Viceprimarul Valentin Băcanu, trimis în judecată pentru «instigare la fals intelectual»

Administrația locală din Slobozia are un nou inculpat. Este vorba despre Valentin Băcanu, viceprimarul PSD al municipiului. Acesta este acuzat de «instigare la fals intelectual» într-un dosar al Parchetului de pe lîngă Tribunalul Călărași. Alături de el în aceeași anchetă mai sunt implicate alte șase persoane.

Procurorii din Călărași, pe urmele viceprimarului Băcanu
Cercetările în dosarul în care este implicat viceprimarul Valentin Băcanu au debutat la Parchetul de pe lîngă Judecătoria Lehliu – Gară, județul Călărași, încă din luna noiembrie a anului 2012. La data respectivă,... [citește_tot_articolul]

18 Mai 2015, 14:07 (23463 vizualizări - 28 comentarii)

EVENIMENT

Procurorii DIICOT din Ialomița, în luptă cu evazioniștii

61 de persoane audiate la Slobozia

Procurorii DIICOT din Slobozia au efectuat vineri, 15 mai 2015, un număr de 70 de percheziții domiciliare pe raza județului Ialomița, Ilfov și a municipiului București. Cu ocazia descinderilor, 61 de persoane au fost chemate la audieri, iar pentru 12 urmează să fie pusă în mișcare acțiunea penală. Suspecții sînt bănuiți că ar fi comis fapte de evaziune fiscală și spălare de bani, al căror prejudiciu se ridică la 12 milioane de lei. Totul prin intermediul unor societăți de comercializare a legumelor și fructelor deținute de patroni arabi, la rîndul lor chemați să depună declarații în fața procurorilor.

Cercetările sunt în plină desfășurare... [citește_tot_articolul]

15 Mai 2015, 18:55 (26892 vizualizări - 22 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița: Asociația Vânătorilor și Pescarilor Sportivi, în pragul desființării

Reglare de conturi în public

Ialomița: Asociația Vînătorilor și Pescarilor Sportivi, în pragul desființării

Vineri, 8 mai 2015, la sediul Direcției Sanitare Veterinare Ialomița s-a desfășurat Adunarea Generală a Asociației Vînătorilor și Pescarilor Sportivi din Ialomița. După 4 ore de dezbateri, reprezentanții celor peste 1000 de vînători și pescari din județ au decis suspendarea directorului Asociației, Marius Dumitrescu. Inițiativa supunerii la vot a acestei decizii a aparținut președintelui Asociației, Adrian Neagu. Cei doi s-au acuzat reciproc de furt, incompetență și proastă gestiune pe parcursul celor 2 ani în care au condus Asociația. Prerogativele de director au fost preluate, conform statutului, de către președintele Asociației. Acesta a cerut plenului sigilarea sediului Asociației pînă la... [citește_tot_articolul]

14 Mai 2015, 20:05 (10177 vizualizări - 10 comentarii)

EVENIMENT

Peste 1000 de ialomițeni au primit carduri de sănătate defecte

Peste 1000 de ialomițeni au primit carduri de sănătate defecte

Încercarea Ministerului Sănătății de a digitaliza sistemul a fost sortită eșecului. În Ialomița au fost distribuite peste 1000 de carduri electronice de sănătate «stricate». Deficiențele au ieșit la iveală abia în momentul în care deținătorii lor au mers la medicii de familie să le valideze. Ca să rezolve situația, reprezentanții Casei Județene de Asigurări de Sănătate le-au dat oamenilor adeverințe pentru a putea beneficia de consultații sau rețete medicale. Toată săptămîna trecută s-au format cozi la ușa instituției...

Pacienții, purtați pe drumuri
Joi, 6 mai 2015, aproape de... [citește_tot_articolul]

14 Mai 2015, 18:40 (8788 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Taxa de pod de la Fetești ajungea în buzunarele angajaților

Taxa de pod de la Fetești ajungea în buzunarele angajaților

La un an de la demararea unor controale interne, Compania Națională de Autostrăzi și Drumuri Naționale dă publicității rezultatele. Astfel, potrivit unei informări ale CNADNR, un număr de 15 angajați ai instituției, care-și desfășurau activitatea în punctul de taxare al Autostrăzii Soarelui, de la Fetești, sînt suspectați de fraudă. Oamenii încasau banii de la șoferi fără a emite bonuri fiscale! Așa s-a creat un prejudiciu de peste 19 mii de lei. Pentru a stopa acest fenomen, CNADNR a introdus plata respectivei taxe prin sistemul SMS.

Cu ochii în patru după angajații puși pe furat
... [citește_tot_articolul]

14 Mai 2015, 16:30 (9628 vizualizări - 2 comentarii)

Joi 25 Iun 2026
256 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Ionuț Moșteanu/USR: «Marcel Ciolacu să spună public dacă PSD susține un om care a tolerat torționarii din azile!»

În contextul în care Gabriela Firea spune că este în continuare candidatul PSD la Primăria Capitalei, USR îi cere președintelui PSD să spună public dacă partidul pe care îl conduce va susține pe cineva ...[citește_toată_știrea]

10 August 2023, 13:20
(11999 vizualizări - 0 comentarii)


Muzeul Județean Ialomița: Situl arheologic «Săveni-La Movile», pe harta cercetărilor sistematice internaționale

Muzeul Județean Ialomița: Situl arheologic «Săveni-La Movile», pe harta cercetărilor sistematice internaționale

Descoperirea vestigiilor trecutului, interpretarea lor spre a determina modul în care au evoluat civilizațiile străvechi ce au avut așezări în această parte a Europei, legăturile de natură economico-socio ...[citește_toată_știrea]

9 August 2023, 15:10
(11247 vizualizări - 0 comentarii)


0241/924-Call Center RAJA Constanța

0241/924-Call Center RAJA Constanța

Interacțiunea cu utilizatorul serviciilor de alimentare cu apă și/sau de canalizare este extrem de importantă pentru RAJA Constanța. De aceea, serviciul de Call Center pus la dispoziția acestora ...[citește_toată_știrea]

9 August 2023, 12:20
(5627 vizualizări - 0 comentarii)


Accident la Movilița. Doi morți și patru răniți!

Pompierii din Urziceni au intervenit marți, 8 august a.c., în cazul unui accident rutier produs la Movilița. În urma impactului dintre două autovehicule, au rezultat două persoane decedate și patru rănite ...[citește_toată_știrea]

8 August 2023, 15:15
(8300 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Copil de 5 ani descoperit în tren de polițiști. Voia să ajungă la mare!

Duminică, 6 august a.c., polițiștii Secției Regionale Poliție Transporturi Constanța-Biroul Siguranță Publică și Protecția Călătorilor au descoperit în trenul IR 1928 București-Constanța, în apropiere de ...[citește_toată_știrea]

7 August 2023, 17:00
(3343 vizualizări - 1 comentariu)


ISU Ialomița: Un mort și șase răniți în urma a două accidente rutiere

Pompierii din Urziceni au intervenit duminică, 6 august a.c., în cazul a două accidente rutiere, produse pe DN2A și DN2, în apropiere de Ciocârlia. În urma evenimentelor rutiere au rezultat șase victime ...[citește_toată_știrea]

6 August 2023, 22:00
(4204 vizualizări - 0 comentarii)


Balaciu: Trei persoane rănite în urma unui accident

Balaciu: Trei persoane rănite în urma unui accident

Sâmbătă, 5 august a.c., în zona localității Balaciu s-a produs un accident de circulație, soldat cu rănirea a trei persoane. Din primele verificări efectuate de polițiști a reieșit că, în timp ce un bărbat ...[citește_toată_știrea]

5 August 2023, 14:40
(7280 vizualizări - 0 comentarii)


Accident rutier între Slobozia și Drajna

Accident rutier între Slobozia și Drajna

Pompierii din Slobozia au intervenit vineri, 4 august a.c., în cazul unui accident rutier, petrecut pe DN21, între Slobozia și Drajna. În urma impactului dintre 3 automobile au rezultat cinci victime, printre ...[citește_toată_știrea]

4 August 2023, 20:40
(9012 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Beci uriaș descoperit sub un garaj

Slobozia: Beci uriaș descoperit sub un garaj

DADP Slobozia continuă acțiunea de demolare a garajelor ilegale din Slobozia. Joi, 3 august a.c., angajații DADP au demolat un garaj și o gospodărie îngrădită, în zona blocurilor U din Slobozia, în imediata ...[citește_toată_știrea]

3 August 2023, 17:00
(14049 vizualizări - 5 comentarii)


Jandarmii ialomițeni, 600 de misiuni de ordine publică în luna iulie 2023

Jandarmii ialomițeni, 600 de misiuni de ordine publică în luna iulie 2023

Efectivele Inspectoratului de Jandarmi Județean Ialomița au desfășurat, în cursul lunii trecute, 608 misiuni de ordine publică, dintre care 19 au reprezentat misiuni de asigurare a ordinii publice la manifestări ...[citește_toată_știrea]

3 August 2023, 15:40
(12820 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni publice pentru combaterea consumului și traficului de droguri

IPJ Ialomița: Acțiuni publice pentru combaterea consumului și traficului de droguri

Polițiștii IPJ Ialomița, împreună jandarmii ialomițeni și reprezentanții Agenției Naționale Antidrog Ialomița, au continuat miercuri, 2 august 2023, activitățile preventive în sistem integrat, dar și acțiunile ...[citește_toată_știrea]

3 August 2023, 15:30
(29047 vizualizări - 0 comentarii)


USR Ialomița: «Managerul spitalului din Urziceni trebuie demis de urgență! Este inadmisibil ca o femeie să fie lăsată să nască pe trotuarul din fața spitalului!»

Consilierii USR Elena Radu și Gabriel Cateliu au cerut în dese rânduri și vor cere încă o dată, astăzi, în ședința Consilului Local al Municipiului Urziceni, primarului PNL, Constantin Sava, demiterea managerului ...[citește_toată_știrea]

1 August 2023, 21:10
(14777 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Cercetat penal pentru că și-ar fi agresat mama

Un tânăr de 23 de ani, domiciliat în Fetești, este cercetat penal de polițiști pentru «violență domestică». Luni, 31 iulie a.c., oamenii legii au emis pe numele său un ordin de protecție provizoriu, după ...[citește_toată_știrea]

1 August 2023, 16:30
(18677 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: La volan sub influența alcoolului

Luni, 31 iulie a.c., polițiștii au depistat în trafic un bărbat, de 49 de ani, din Fetești, în timp ce conducea un autoturism pe raza localității de domiciliu aflându-se sub influența băuturilor alcoolice ...[citește_toată_știrea]

1 August 2023, 16:20
(2786 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Expoziție de pictură la Muzeul Național al Agriculturii

Luni, 7 august a.c., la Muzeul Național al Agriculturii din Slobozia se va desfășura vernisajul expoziției «Instantanee cromatice». Lucrările sunt semnate de pictorul ialomițean Gheorghe Petre, președintele ...[citește_toată_știrea]

1 August 2023, 14:50
(4177 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 4,87%, rata șomajului la sfârșitul lunii iunie 2023

La sfârșitul lunii iunie 2023, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrați 3799 de șomeri (din care 1957 femei), rata șomajului fiind de 4,87%, cu 1,15% peste ...[citește_toată_știrea]

1 August 2023, 14:40
(18315 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente rutiere la Ciochina și Mihail Kogălniceanu

Duminică, 29 iulie a.c., pompierii au intervenit în cazul unui accident rutier produs pe raza localității Ciochina. Trei persoane au fost rănite în urma impactului dintre 3 autoturisme. Două dintre victime ...[citește_toată_știrea]

1 August 2023, 11:50
(11126 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Incendii de vegetație uscată

În ultimele 72 de ore, pompierii au acționat pentru localizarea și stingerea a 4 incendii înregistrate la nivel județean. În cazul a 3 dintre aceste intervenții a fost vorba despre incendii de vegetație ...[citește_toată_știrea]

1 August 2023, 11:30
(12656 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Depistați drogați la volan

Polițiștii ialomițeni au desfășurat acțiuni specifice și în acest sfârșit de săptămână pentru asigurarea unui climat de ordine și siguranță publică, prevenirea faptelor cu violență, prevenirea accidentelor ...[citește_toată_știrea]

31 Iulie 2023, 19:20
(4135 vizualizări - 0 comentarii)


O nouă autospecială de intervenție în dotarea ISU Ialomița

O nouă autospecială de intervenție în dotarea ISU Ialomița

Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al județului Ialomița a fost dotat cu o autospecială de intervenție pentru stingerea incendiilor. Autospeciala a fost distribuită de Inspectoratul ...[citește_toată_știrea]

28 Iulie 2023, 15:00
(10689 vizualizări - 0 comentarii)


Deputatul USR Cristian Seidler: «Politrucii PSD-PNL de la CCR pun în pericol banii din PNRR!»

Curtea Constituțională a amânat astăzi fără motiv o decizie pe legea PSD-PNL privind pensiile speciale, ceea ce va bloca accesul României la banii europeni din PNRR. Judecătorii CCR, unii dintre ei beneficiari ...[citește_toată_știrea]

27 Iulie 2023, 15:25
(14769 vizualizări - 0 comentarii)


Instituția Prefectului Ialomița: Ședința Colegiului Prefectural

Instituția Prefectului Ialomița: Ședința Colegiului Prefectural

Joi, 27 iulie 2023, prefectul județului Ialomița a prezidat Ședința Colegiului Prefectural și a Comitetului Județean pentru Situații de Urgență Ialomița. «(...) Este evident că trebuie să acționăm colectiv pentru a aborda problema instabilității atmosferice. Acțiunile noastre, atât ca indivizi, cât și ca autorități, pot face o diferență semnificativă în atenuarea unor eventuale nenorociri provocate de furtuni și vijelii. Vă încurajez pe toți să rămâneți informați despre problemele climatice și să răspândiți cunoștințele despre măsurile rapide ce trebuie aplicate în cazuri extreme. Este imperativ să fim bine pregătiți și să ne asigurăm că oamenii rămân în siguranță în timpul acestor evenimente naturale. Să rămânem vigilenți și să lucrăm împreună pentru a face față acestor provocări! ...[citește_toată_știrea]

27 Iulie 2023, 15:10
(6238 vizualizări - 0 comentarii)


Făcăeni: Ordin de protecție emis de polițiști după ce un tânăr și-ar fi agresat părinții

Polițiștii din cadrul Secției nr. 3 Poliție Rurală Stelnica au fost miercuri, 26 iulie 2023, cu privire la faptul că un tânăr, de 28 de ani, din Făcăeni, și-ar fi agresat părinții. În urma verificărilor ...[citește_toată_știrea]

26 Iulie 2023, 18:25
(20772 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Acțiune a polițiștilor

Fetești: Acțiune a polițiștilor

Polițiștii din Fetești au desfășurat acțiuni specifice pentru asigurarea unui climat de ordine și siguranță publică, prevenirea faptelor cu violență, prevenirea accidentelor rutiere precum și depistarea ...[citește_toată_știrea]

26 Iulie 2023, 18:10
(8258 vizualizări - 0 comentarii)


APM Ialomița: Arderea miriștilor, strict interzisă!

Într-un comunicat de presă remis publicității, Agenția pentru Protecția Mediului Ialomița informează faptul că incendierea miriștilor este strict interzisă! Proprietarii terenurilor care nu respectă această ...[citește_toată_știrea]

25 Iulie 2023, 12:30
(4083 vizualizări - 1 comentariu)


Ordine de protecție emise pe numele unor slobozeni care și-ar fi bătut concubinele

Polițiștii din cadrul Serviciului de Investigații Criminale au fost sesizați vineri, 21 iulie a.c. cu privire la faptul că un bărbat, de 51 de ani, din Slobozia, ar fi agresat-o fizic pe concubina sa, o ...[citește_toată_știrea]

24 Iulie 2023, 18:35
(15005 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Infracțiuni rutiere

Polițiștii rutieri au depistat sâmbătă, 22 iulie a.c., pe raza localității Bărbulești, un tânăr de 15 ani, din localitate, care circula pe drumurile publice deși nu deținea permis de conducere pentru nicio ...[citește_toată_știrea]

24 Iulie 2023, 18:20
(3777 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente la Broșteni și Alexeni

Accidente la Broșteni și Alexeni

Două echipaje operative din cadrul Detașamentului de Pompieri Urziceni au intervenit la un accident rutier produs în localitatea Broșteni, în care au fost implicate un autoturism și o autoutilitară, cu ...[citește_toată_știrea]

24 Iulie 2023, 14:10
(11981 vizualizări - 0 comentarii)


IJJ Ialomița: Cercetat penal, un bărbat a amenințat că-și dă foc în fața Parchetului Slobozia

Un bărbat de 53 de ani, căruia polițiștii și procurorii i-ar fi suspendat permisul pentru că a încălcat Codul Rutier, a amenințat că-și dă foc în fața Parchetului de pe lângă Judecătoria Slobozia, acolo ...[citește_toată_știrea]

23 Iulie 2023, 13:00
(11633 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Atenție, se oprește apa la Fierbinți-Târg!

Vineri, 21 iulie 2023, a survenit o avarie la nivelul sursei care asigură alimentarea cu apă a orașului Fierbinți-Târg. Pentru remedierea acesteia, echipele RAJA Constanța sistează furnizarea apei potabile ...[citește_toată_știrea]

21 Iulie 2023, 13:00
(9845 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren intravilan agricol Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren extravilan Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Chiparos în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Lenuta în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Cetățean în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara, fără aviz sanitar de funcționare Mary în «Fermierii își vând producția sub costuri!» garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final #pasajladrajna în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Mihai în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Hendersohn în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Adrian în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune»

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...