Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

ACM4 București cere Primăriei Slobozia 1,5 milioane de lei pentru parcarea subterană din Piața Revoluției

ACM4 București cere Primăriei Slobozia 1,5 milioane de lei pentru parcarea subterană din Piața Revoluției

Aflată în reorganizare, societatea ACM4 București, firmă căreia i-a fost adjudecat, cu mai bine de 10 ani în urmă, contractul privind reabilitarea Pieței Revoluției din Slobozia, a dat în judecată Primăria Slobozia. Reprezentanții companiei cer administrației locale returnarea unei «garanții de bună execuție» pentru partea de lucrări efectuate. Este vorba despre o porțiune a parcării subterane, nefinisată și fără intrare, precum și agora din apropierea Centrului Cultural «Ionel Perlea». Potrivit cererii de chemare în judecată, administrația locală ar trebui să returneze societății ACM4 București 1,5 mi­lioane de lei.

 

Bani europeni și un șantier în conservare... [citește_tot_articolul]

5 Mai 2025, 07:50 (14443 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Blocuri reabilitate termic, finalizate

La Fetești

Blocuri reabilitate termic, finalizate

Eficientizarea termică a unor blocuri din Fetești a fost printre primele proiecte depuse de administrația Șonchereche în cadrul Programului Național de Redresare și Reziliență. Astfel, mai multe blocuri au beneficiat de fonduri nerambursabile pentru eficientizare energetică. Încă de la finele anului 2022, primarul Feteștiului, Laurențiu Șonchereche și re­prezentanți guvernamentali au semnat contractele de finanțare pentru proiectele dedicate îmbunătățirii eficienței energe­tice a unor blocuri de locuințe din muni­cipiu. Prin acest program, blocurile organizate în asociații de proprietari, ai căror locatari și-au exprimat acordul scris pentru participare,... [citește_tot_articolul]

3 Mai 2025, 10:25 (2456 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Fosta fabrică de zahăr din Urziceni, transformată în platformă ilegală de deșeuri

Industria Ialomiței, groapă de gunoi

Fosta fabrică de zahăr din Urziceni, transformată în platformă ilegală de deșeuri

Dacă alte județe din țară au reușit să-și păstreze fostele fabrici și uzine comuniste și să le transforme în afaceri profitabile, nu același lucru se întâmplă și cu cele din Ialomița. În mare parte, industria Ialomiței a ajuns, la propriu, o imensă groapă de gunoi. Garda de Mediu Ialomița a descoperit zeci de tone de deșeuri depozitate ilegal în curtea fostei fabrici de zahăr din Urziceni. Cei responsabili de acest dezastru ecologic sunt două societăți al căror obiect de activitate este chiar colectarea, tratarea și distrugerea deșe­urilor. Ambele firme riscă acum să rămână fără acti­vitate dacă, la viitoarele controale, Garda de Mediu Ialomița va... [citește_tot_articolul]

2 Mai 2025, 08:05 (10854 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Borănești: Arestați preventiv pentru «tentativă la omor»

Borănești: Arestați preventiv pentru «tentativă la omor»

O discuție în contradictoriu s-a transformat într-o anchetă penală. S-a întâmplat în urmă cu o săptămână la Borănești, unde doi bărbați au fost arestați preventiv după ce l-au înjunghiat pe cel cu care s-au luat la ceartă. În actele de urmărire penală, procurorii descriu faptul că violența celor doi a fost atât de mare încât au în­cercat, inițial, să-l calce cu mașina. Auto­ritățile judiciare trag chiar și un semnal de alarmă precizând faptul că s-au intensificat actele de violență iscate spontan, pe fondul discuțiilor contradictorii.

 

I-au intrat cu mașina în casă... [citește_tot_articolul]

1 Mai 2025, 12:10 (2356 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Rețeaua de canalizare a comunelor Giurgeni, Gura Ialomiței și Mihail Kogălniceanu este NEFUNCȚIONALĂ!

După 15 ani de la demararea proiectului

Rețeaua de canalizare a comunelor Giurgeni, Gura Ialomiței și Mihail Kogălniceanu este NEFUNCȚIONALĂ!

Conectate în cadrul Asociației de Dezvoltare Intercomunitară «Lunca Ialomiței», comunele Mihail Kogălniceanu, Giurgeni și Gura Ialomiței au inițiat, cu 15 ani în urmă, un proiect privind realizarea unei rețele comune de canalizare, investiție finanțată de Uniunea Europeană prin Programul Național de Dezvoltare Rurală. Fără să mai surprindă pe nimeni, investiția este nefuncțională în momentul de față, iar entitatea în numele căreia a fost realizată s-a desființat. Între timp, cetățenii din cele trei localități s-ar fi branșat ilegal la rețeaua de canalizare, apele uzate provenite din gospodării ajungând... pe câmp.

 

Istoria unei investiții ratate... [citește_tot_articolul]

1 Mai 2025, 08:05 (15045 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Movilița: Accident rutier provocat de un adolescent de 17 ani. Băiatul, în stare gravă la spital!

Movilița: Accident rutier provocat de un adolescent de 17 ani. Băiatul, în stare gravă la spital!

Un grav accident rutier s-a produs miercuri, 30 aprilie 2025, în zona localității Movilița. Principalul vinovat de producerea evenimentului este un adolescent de 17 ani. Rănit și transportat de urgență cu un elicopter SMURD la un spital din București, acesta s-a ales cu un dosar penal pentru «conducere fără permis» și «vătămare corporală din culpă».

 

A lovit un autobuz cu 35 de pasageri Din informațiile oferite de reprezentanții Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița, adolescentul de 17 ani se deplasa pe drumul județean care leagă localitățile... [citește_tot_articolul]

30 Aprilie 2025, 16:00 (12879 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Proiect de peste 1 milion de euro pentru un centru de recuperare a copiilor cu autism

Ședință ordinară a Consiliului Județean Ialomița

Proiect de peste 1 milion de euro pentru un centru de recuperare a copiilor cu autism

Ședința ordinară a Consiliului Județean Ialomița s-a desfășurat luni, 28 aprilie a.c., și a cuprins pe ordinea de zi nu mai puțin de 21 proiecte de hotărâri. Mai mult sau mai puțin tehnice, proiectele au suscitat lapidar interesul celor prezenți, consilierii județeni, în număr de 27, votând automat și fără dezbateri. Consemnând absența, sperăm motivată, a președintelui Consiliului Județean Ialomița, Marian Pavel, să adăugăm că ședința a fost condusă de vicepreședintele 1, Cătălin Grigore, proiectele de hotărâri fiind aprobate în ritmul amețitor impus de președintele Pavel. Adică vreo maxim 2 minute pentru fiecare proiect.

 

Ialomița, împrumutul și Centrul «Prosocial»... [citește_tot_articolul]

30 Aprilie 2025, 10:15 (4616 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Gheorghe Tinel NU mai este director general al APIA-Structura Centrală

Gheorghe Tinel NU mai este director general al APIA-Structura Centrală

Începând de joi, 24 aprilie 2025, Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) are un nou director general. Ex-președinte al PNL Ialomița și fost deputat liberal, Gheorghe Tinel a fost schimbat de la conducerea Agenției. Oficial, din cauza nemulțumirilor legate de întârzierile la plata subvențiilor către fermieri. Neoficial, Gheorghe Tinel a «căzut» ca urmare a jocu­rilor politice, actual susținerea sa la nivelul formațiunii liberale fiind scăzută. În locul lui Gheorghe Tinel, pe postul de director general a fost numită Gabriela Nicoleta Andrei, angajată în cadrul APIA Galați. Să completăm că Gheorghe Tinel a fost numit la conducerea... [citește_tot_articolul]

29 Aprilie 2025, 15:25 (13270 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Agenția pentru Protecția Mediului s-a transformat în Direcția Județeană de Mediu Ialomița

Agenția pentru Protecția Mediului s-a transformat în Direcția Județeană de Mediu Ialomița

Odată cu apariția HG 311/03.04.2025, care prevedea contopirea Agenției Naționale pentru Protecția Mediului și a Agenției Naționale pentru Arii Naturale Protejate, și în teritoriu s-au produs modificări. Astfel, Agenția pentru Protecția Mediului Ialomița a devenit Direcția Județeană de Mediu Ialomița, în subordinea Agenției Naționale pentru Mediu și Arii Protejate. De asemenea, Direcția Județeană de Mediu Ialomița i-a preluat și pe cei trei angajați de la Arii Protejate, urmând să se producă și mutarea propriu-zisă în sediul noii Direcții Județene de Mediu Ialomița.

... [citește_tot_articolul]

29 Aprilie 2025, 13:25 (15229 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Lucrări în progres la Centrul de Colectare prin Aport Voluntar din Țăndărei

Proiect prin Planul Național de Redresare și Reziliență

Lucrări în progres la Centrul de Colectare prin Aport Voluntar din Țăndărei

Operatorul de salubritate ADI ECOO 2009 aduce la cunoștința comunității că lucrările la Centrul de Colectare prin Aport Voluntar din Țăndărei, unul dintre cele 8 centre de colectare din Ialomița, avansează într-un ritm susținut. Proiectul se află la etapa de montare a structurilor metalice, cu un progres de 70%. Utilizarea propriu-zisă a Centrului va fi posibilă după finalizarea licitației pentru containerele necesare și livrarea acestora de către Ministerul Mediului, Apelor și Pădurilor, containerele facilitând colectarea separată a diverselor tipuri de deșeuri și contribuind astfel semnificativ la eforturile de sustena­bilitate. Investiția este parte a «Subinvestiției... [citește_tot_articolul]

28 Aprilie 2025, 12:25 (6885 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Angajați lăsați fără drepturi salariale prin dispozițiile fostei șefe a DSP Ialomița

Angajați lăsați fără drepturi salariale prin dispozițiile fostei șefe a DSP Ialomița

Fosta șefă a Direcției de Sănătate Publică Ialomița, Marinela Radu este parte în mai multe litigii care au legătură cu activitatea pe care a desfășurat-o la DSP Ialomița. Obiectul cauzelor ar viza, în mare parte, diminuarea sau tăierea unor sporuri salariale ori a altor beneficii de aceeași natură ale angajaților pe care i-ar fi considerat «incomozi». Efectele acestor acțiuni pun acum presiune pe actuala conducere a Direcției de Sănătate Publică Ialomița Ialomița care, în anumite cercuri, s-ar plânge de faptul că este copleșită de «belelele» moștenite...

 

Marinela, în război cu sindicaliștii... [citește_tot_articolul]

28 Aprilie 2025, 07:55 (17488 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Investiție în «piste pentru biciclete» la Dridu

Investiție în «piste pentru biciclete» la Dridu

Printr-un proiect depus în sesiunea noiembrie 2022, Primăria Dridu a reușit demararea investiției «Construire pistă biciclete în comuna Dridu, județul Ialomița» la înce­putul anului 2025. Proiectul este finanțat prin Administrația Fondului pentru Mediu, fiind în valoare de peste 4,426 milioane de lei. «Licitația pentru execuția lucrărilor la acest obiectiv de investiții s-a desfășurat la sfârșitul lunii octombrie 2024, lucrările fiind demarate în ianuarie 2025... Pistele de biciclete vor fi cu circulație pe ambele sensuri, în zona adiacentă Drumului Județean 101 sau strada Principală din Dridu, pe o lungime de peste 5,1 kilometri... [citește_tot_articolul]

27 Aprilie 2025, 09:25 (2116 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Podul lui Mihăilă» de la Buești, finalizat la sfârșitul lunii mai 2025

«Podul lui Mihăilă» de la Buești, finalizat la sfârșitul lunii mai 2025

După cum am mai consemnat, proiectul podului de la Buești, cu o lungime de 82,20 m și o lățime de 7,80 m, a fost demarat la începutul anului 2023, la 31 octombrie 2023 fiind deschise ofertele aferente lici­tației. Astfel, la 10 ianuarie 2024 s-a semnat Contractul de lucrări cu o firmă gălățeană, Luconsa BM SRL fiind cea care urma să ridice «Podul lui Mihăilă» de la Buești, cu o valoare de 10 milioane de lei. La finele lunii octombrie 2024, apreciam că podul peste râul Ialomița din apropierea comunei Buești este aproape de fina­lizare. «În scurt timp urmează a fi așezate grinzile!» declara la acel mo­ment primarul localității Buești, Nicolae... [citește_tot_articolul]

26 Aprilie 2025, 10:10 (2981 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Pieton amendat că «nu a traversat drumul perpendicular pe axa acestuia»

S-a întâmplat la Slobozia

Pieton amendat că «nu a traversat drumul perpendicular pe axa acestuia»

O tânără studentă din Slobozia a fost amendată de un agent al Poliției Municipale după ce, în calitate de pieton, ar fi traversat «drumul pu­blic prin loc nepermis, nemarcat și nesemnalizat cu indicator pentru trecerea pietonilor». În mai puține cuvinte, tânăra studentă slobozeană a traversat bulevardul Matei Basarab într-o zi de sâmbătă, 29 martie a.c., unul dintre vigilenții agenți ai Poliției Municipale remarcând traversarea prin loc nepermis. Mai mult, polițistul a întocmit și regulamentarul proces-verbal de constatare a «infracțiunii», tânăra alegându-se cu o amendă de puțin peste 200 de lei... [citește_tot_articolul]

25 Aprilie 2025, 09:40 (44871 vizualizări - 34 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primăria Slobozia renunță la construcția consorțiului pentru învățământul tehnic și dual

Primăria Slobozia renunță la construcția consorțiului pentru învățământul tehnic și dual

Administrația Potor a decis recent să renunțe la o investiție de peste 20 milioane de euro, ce ar fi permis dezvoltarea infrastructurii de educație la nivel local. Este vorba despre un consorțiu dedicat învățământului tehnic și dual, ce ar fi reunit liceele tehnologice din Slobozia și ar fi permis elevilor să-și dezvolte abilitățile practice. Contractul de finanțare a fost semnat anul trecut la Slobozia, în prezența fostului ministru al Educației, Ligia Deca. Administrația Potor susține că proiectul se afla în întârziere, din cauza unor decalaje privind termenele de implementare, problemă generată de Ministerul Educației. Probleme similare a întâ... [citește_tot_articolul]

24 Aprilie 2025, 10:10 (38193 vizualizări - 18 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița va avea cărți de identitate electronice

Ialomița va avea cărți de identitate electronice

Se fac noi demersuri astfel încât cetățenii din județul Ialomița să beneficieze de cărți de identitate electronice. Până acum, singurul județ unde eliberarea cărților de identitate electronice este disponibilă este Clujul. Primul buletin electronic a fost eliberat la Cluj în 20 martie 2025. În cel mai scurt timp, va fi declarat eligibil Bucureștiul, iar după lansarea programului în Capitală, va veni rândul Ialomiței și a altor 3 județe să poată elibera noile tipuri de buletine.

 

Un proces în lucru La momentul de față, din datele... [citește_tot_articolul]

23 Aprilie 2025, 10:05 (14375 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Semafor pentru «Intersecția Neagră» din Coșereni

Semafor pentru «Intersecția Neagră» din Coșereni

Reprezentanții comunității «Declic», asociație al cărei scop este acela de a susține și promova acțiunile civice, încearcă să mobilizeze instituțiile locale și centrale să monteze un semafor în cea mai periculoasă intersecție din comuna Coșereni. Este vorba despre intersecția dintre DN2/E85, DJ201 și DC18. Denumită «Intersecția Neagră», aceasta reprezintă un punct critic pentru siguranța rutieră. Deși aici există o trecere de pietoni semnalizată, aceasta nu este respectată de conducătorii auto.

 

1300 de semnături strânse «Î... [citește_tot_articolul]

22 Aprilie 2025, 09:50 (13520 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Pastorala Preasfințitului Părinte Episcop VINCENȚIU la Sărbătoarea Învierii Domnului

Episcopia Sloboziei și Călărașilor

Pastorala Preasfințitului Părinte Episcop VINCENȚIU la Sărbătoarea Învierii Domnului

† VINCENȚIU
Prin harul lui Dumnezeu
Episcopul Sloboziei și Călărașilor

Iubitului meu cler și popor,
Har și pace de la Dumnezeu, Tatăl nostru,
Iar din parte-mi, arhierești binecuvântări!

 

Dreptmăritori creștini,

Hristos a înviat!

Cu Învierea Mântuitorului Iisus Hristos a început o etapă nouă în istoria omenirii, deoarece este pentru prima dată când puterea lui Dumnezeu s-a arătat mai mare decât păcatul și moartea. Nimic din cele ale lumii acesteia, ale istoriei ei, nici moartea, nu pot să reziste la acțiunea iubirii lui Dumnezeu... [citește_tot_articolul]

20 Aprilie 2025, 08:20 (2084 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Lucrări de infrastructură la Fetești

Lucrări de infrastructură la Fetești

Proiectul cu fonduri europene derulat prin Programul Operațional Regional la Fetești, respectiv «Înființare centru educațional pentru servicii cultu­rale „Anghel Saligny“ și îmbunătățirea spațiilor pu­blice urbane în Municipiul Fetești Componenta B», a inclus modernizarea străzilor Carpați, Sirenei, Independenței și 1 Decembrie 1918. «În prezent, lucrările avansează pe strada Jandarmeriei, o zonă esențială pentru educația și activitățile recreative ale tinerilor din Fetești, unde se află și Monumentul Aviatorilor, un simbol important al comunității feteștene!» precizează Laurențiu Șonchereche, primarul municipiului Fetești... [citește_tot_articolul]

18 Aprilie 2025, 11:50 (2853 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Fost adjunct al ISU Ialomița, inculpat în dosarul incidentelor violente din fața BEC București

Excluderea lui Călin Georgescu din cursa pentru Cotroceni 

Fost adjunct al ISU Ialomița, inculpat în dosarul incidentelor violente din fața BEC București

Ancheta deschisă de Parchetul de pe lângă Tribunalul București în legătură cu incidentele petrecute în Capitală, în apropierea Biroului Electoral Central, după respingerea candidaturii lui Călin Georgescu la Alegerile Prezidențiale, a ajuns și la Slobozia. Un fost adjunct al ISU Ialomița cu grad de locotenent-colonel, pe numele său Florin Giorcovici, în prezent pensionar, se află pe lista celor 4 inculpați pentru care procurorii bucureșteni au cerut arestarea preventivă. Bărbatul a fost reținut pentru 24 de ore și, ulterior, plasat sub control judiciar pentru 60 de zile.

 

Plasat sub control judiciar pentru 60 de zile... [citește_tot_articolul]

18 Aprilie 2025, 08:20 (15206 vizualizări - 2 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
316 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Fetești: Fierul vechi, ținta hoților

Polițiștii feteșteni în colaborare cu agenții Posturilor de Poliție arondate au organizat marți, 11 ianuarie, o acțiune preventivă. În cadrul activităților polițiștii au legitimat 124 de persoane, au verificat ...[citește_toată_știrea]

12 Ianuarie 2011, 17:09
(9922 vizualizări - 1 comentariu)


Urziceni: Acțiuni intense în trafic

Marți, 11 ianuarie, polițiștii din Urziceni au desfășurat timp de trei ore o acțiune pe linie rutieră în localitățile Coșereni, Bărbulești și Borănești. În timpul activităților au fost controlate peste ...[citește_toată_știrea]

12 Ianuarie 2011, 17:07
(11071 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 14 sesizări penale pentru firme întocmite de Finanțe

Potrivit unei informări, în ultima lună a anului precedent, reprezentanții Direcției Generale a Finanțelor Publice Ialomița au efectuat 341 de verificări ale bazei de impozitare, ale legalității declarațiilor ...[citește_toată_știrea]

12 Ianuarie 2011, 17:03
(11127 vizualizări - 0 comentarii)


Mită în arestul IPJ Ialomița

Un agent al Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița a fost arestat după ce a luat mită 250 de euro. Polițistul a introdus în arestul poliției un telefon mobil pentru a înlesni convorbiri ale unui ...[citește_toată_știrea]

12 Ianuarie 2011, 16:28
(12371 vizualizări - 5 comentarii)


Fetești: I s-a făcut rău în sala de judecată

Unui bărbat din Fetești i s-a făcut rău în sala de ședințe a Tribunalului Fetești. S-a întîmplat marți, 11 ianuarie, Octavian S., bărbatul de 62 de ani solicitînd ajutor medical de urgență. Echipajul S ...[citește_toată_știrea]

12 Ianuarie 2011, 13:19
(16245 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: Au spart un magazin

În cursul nopții de marți spre miercuri, 11 spre 12 ianuarie, agenți din cadrul Poliției Comunitare Slobozia, pe fondul unei informații obținute de unul dintre sectoriști, au depistat în jurul orei 3.3 ...[citește_toată_știrea]

12 Ianuarie 2011, 09:55
(14075 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Sport a fost actualizată!

Cele mai noi știri din sportul ialomițean. ...[citește_toată_știrea]

11 Ianuarie 2011, 18:54
(6780 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

11 Ianuarie 2011, 18:44
(7147 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Infractori prinși și arestați

La începutul săptămînii, luni, 10 ianuarie, polițiștii din Urziceni și cei din Borănești au reușit prinderea unui tînăr de 24 de ani, din localitate, pe numele căruia exista un mandat de arestare. Tînărul ...[citește_toată_știrea]

11 Ianuarie 2011, 18:24
(8783 vizualizări - 0 comentarii)


Grindu: Au încercat să fure porumbul unui consătean

Trei bărbați din localitatea Grindu au fost prinși de polițiștii din localitate în timp ce încercau să fure mai mulți saci de cereale din gospodăria unui consătean în vîrstă de 76 ani. Pe scurt, cei trei ...[citește_toată_știrea]

11 Ianuarie 2011, 18:23
(10462 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Grind furt


Produsele accizabile, în atenția polițiștilor

Luni, 10 ianuarie, polițiștii ialomițeni au desfășurat o acțiune de amploare al cărei scop principal l-a constituit prevenirea faptelor de natură penală, dar și verificarea legalităților în domeniul transporturilor ...[citește_toată_știrea]

11 Ianuarie 2011, 18:22
(11883 vizualizări - 0 comentarii)


Mașină furată din Franța, într-o curte din Bărbulești

Mașină furată din Franța, într-o curte din Bărbulești

La sfîrșitul săptămînii precedente, vineri, 7 ianuarie a.c., polițiști din Urziceni în colaborare cu agenții Postului de Poliție Bărbulești au organizat și executat o acțiune pentru depistarea autoturismelor ...[citește_toată_știrea]

10 Ianuarie 2011, 20:04
(12626 vizualizări - 5 comentarii)


Ialomița: Incendii și oameni căzuți în stradă

Echipajul SMURD de la Fetești a fost alertat vineri, 7 ianuarie 2011, pentru a acorda ajutor unui cetățean, de 49 de ani, care, după ce a consumat băuturi alcoolice, căzuse în stradă. După ce i-a fost acordat ...[citește_toată_știrea]

10 Ianuarie 2011, 20:01
(9852 vizualizări - 0 comentarii)


Oferte de muncă în Germania pentru studenți

Agenția Municipală pentru Ocuparea Forței de Muncă București anunță organizarea selecției pentru studenții care doresc să muncească în vacanța de vară în Germania. Selecția se va desfășura în perioada ...[citește_toată_știrea]

10 Ianuarie 2011, 19:59
(10990 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: Hoți prinși și arestați

După ce vineri, 7 ianuarie, la Amara au fost furate mai multe bunuri de peste 30000 lei, polițiștii au reușit să prindă hoții, doi bărbați, de 32 de ani și 22 de ani, ambii din comuna Grivița. Mai mult ...[citește_toată_știrea]

10 Ianuarie 2011, 19:58
(12711 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Amara hoți


Ialomița: Rata șomajului, în creștere

Potrivit datelor statistice ale Agenției Județene pentru ocuparea Forței de Muncă, în ultima lună a anului precedent rata șomajului a fost în creștere. «La sfîrșitul lunii decembrie 2010, în evidențele ...[citește_toată_știrea]

10 Ianuarie 2011, 19:56
(10889 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Băuți și fără permis la volan

Un bărbat de 39 de ani a fost prins de polițiști în timp ce se deplasa cu mașina deși băuse. Individul a fost identificat pe raza localității Jilavele, vineri, 7 ianuarie a.c., și pentru faptul că a condus ...[citește_toată_știrea]

10 Ianuarie 2011, 19:50
(11586 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: Noi reglementări fiscale

«Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița informează persoanele juridice române plătitoare de impozit pe profit că au posibilitatea de a opta pentru plata impozitului pe veniturile microîntreprinderilor ...[citește_toată_știrea]

10 Ianuarie 2011, 19:48
(9114 vizualizări - 0 comentarii)


APIA Ialomița: Subvenții pentru crescătorii de animale

Potrivit unui comunicat de presă, «Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură Ialomița informează că a fost demarată a treia etapă de depunere a cererilor de plată, cu termen limită 21 ianuarie ...[citește_toată_știrea]

7 Ianuarie 2011, 17:05
(13041 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Cursuri gratuite pentru electricieni la Camera de Comerț

Camera de Comerț, Industrie și Agricultură Ialomița anunță implementarea proiectului european «Formare profesională în vederea obținerii calificărilor de electrician în construcții și electrician de întreținere ...[citește_toată_știrea]

7 Ianuarie 2011, 17:04
(10802 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Pompierii, prezenți la Bobotează

Pentru a preveni eventualele incendii, pompierii ialomițeni au supravegheat buna desfășurare a slujbelor bisericești în ziua de Bobotează. Potrivit reprezentanților Inspectoratului pentru Situații de Urgență ...[citește_toată_știrea]

7 Ianuarie 2011, 17:03
(10676 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: «Șoferi» fără permise, depistați în trafic

Miercuri, 5 ianuarie a.c., în jurul orei 16.00, polițiștii slobozeni, în timp ce se aflau în executarea atribuțiilor de serviciu, au oprit pentru control pe strada Viitor, un autoturism condus de un bărbat ...[citește_toată_știrea]

6 Ianuarie 2011, 17:19
(12523 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Siguranța în școli, în atenția Poliției

În cursul zilei de miercuri, 5 ianuarie a.c., polițiști din cadrul Biroului de Ordine Publică pentru Mediul Urban au desfășurat activități preventive în incinta și în zona adiacentă unităților de învățămînt ...[citește_toată_știrea]

6 Ianuarie 2011, 17:18
(13882 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Prinși la scurt timp după ce au furat mai multe bunuri

În după-amiaza zilei de miercuri, 5 ianuarie a.c., în timp ce se afla în executarea atribuțiilor de serviciu pe raza municipiului Fetești, o echipă mixtă de patrulare a depistat doi localnici, în vîrstă ...[citește_toată_știrea]

6 Ianuarie 2011, 17:17
(11058 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești hoț


DGFP Ialomița: Se poate reveni la statutul de neplătitor de TVA!

Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii că prin modificarea și completarea Legii nr. 571/2003 privind Codul Fiscal și reglementarea unor măsuri financiar-fiscale, va fi ...[citește_toată_știrea]

6 Ianuarie 2011, 17:08
(16660 vizualizări - 0 comentarii)


Piețele din Fetești, la control

Polițiștii feteșteni, împreună cu trei elevi ai Școlii de Agenți de Poliție «Vasile Lascăr»-Cîmpina, aflați în practică, au organizat și executat, începînd cu orele 10.00, timp de două ore, acțiuni punctuale ...[citește_toată_știrea]

6 Ianuarie 2011, 17:01
(10664 vizualizări - 0 comentarii)


Coșereni: Fetiță de 9 ani, lovită în plin de o mașină

O fetiță de 9 de ani, din Coșereni, a fost transportată de urgență la spitalul din Urziceni după ce a fost rănită în urma unui accident rutier produs joi, 6 ianuarie a.c., în jurul orei 11.45, în centrul ...[citește_toată_știrea]

6 Ianuarie 2011, 14:08
(10964 vizualizări - 0 comentarii)


Hyundai ix20 prezintă cea mai mare valoare reziduală a segmentului

Hyundai ix20 prezintă cea mai mare valoare reziduală a segmentului

Noul Hyundai ix20 este liderul segmentului său în ceea ce privește eficiența, siguranța... și acum, valoarea reziduală. Conform analizei desfășurate pe principalele piețe europene, cel ...[citește_toată_știrea]

5 Ianuarie 2011, 17:23
(11180 vizualizări - 0 comentarii)


Traian: 4 infracțiuni la doar 18 ani

Un tînăr de numai 18 ani din comuna Traian este cercetat pentru comiterea infracțiunilor de violare de domiciliu, amenințare, viol și furt. Potrivit declarațiilor victimelor, în noaptea de 2 spre 3 ianuarie ...[citește_toată_știrea]

5 Ianuarie 2011, 17:09
(10792 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: 1 la mie alcool pur în aerul expirat

Țăndărei: 1 la mie alcool pur în aerul expirat

Marți, 4 ianuarie, un bărbat din orașul Țăndărei a fost surprins de polițiști conducînd sub influența alcoolului. Bărbatul a fost oprit de în urma unui control de rutină la intersecția străzilor Avalanșei ...[citește_toată_știrea]

5 Ianuarie 2011, 17:08
(11353 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Cetățean în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara, fără aviz sanitar de funcționare Mary în «Fermierii își vând producția sub costuri!» garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final #pasajladrajna în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Mihai în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Hendersohn în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Adrian în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...