Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

A treia oară e cu noroc

Căzănești, orașul care se visează comună

Duminică, 26 aprilie 2015, orașul Căzănești a organizat al treilea Referendum pentru revenirea sa la statutul de comună. Autoritățile locale susțin că, în cazul în care Referendumul va avea succes, localitatea va pierde peste 4 milioane de lei. Majoritatea celor intervievați susțin că principalul motiv pentru care votează revenirea la statutul de comună îl reprezintă «taxele și impozitele prea mari pe care le plătim de 10 ani încoace...».

Un om, un  vis, un oraș care votează a treia oară
Cetățenii cu drept de vot din orașul Căzănești au votat duminică, 26 aprilie 2015, pentru... [citește_tot_articolul]

26 Aprilie 2015, 21:05 (11609 vizualizări - 19 comentarii)

EVENIMENT

 Tânăr de 24 de ani, ucis de o mașină

Accident mortal la Țăndărei

Tînăr de 24 de ani, ucis de o mașină

Tragedie la Țăndărei în după amiaza zilei de sîmbătă, 25 aprilie 2015. Tînărul George Constantin, de 24 de ani, a murit după ce a fost lovit de o mașină, condusă de un cetățean de etnie romă din oraș. Poliția a deschis o anchetă, în cauză fiind întocmit un dosar penal pentru «ucidere din culpă».

Cercetările sînt în curs Datele preliminarii ale polițiștilor arată că șoferul de etnie romă care l-a lovit cu mașina pe tînărul George Constantin a încercat să evite impactul cu auoturismul unui bărbat, de 54 de ani, care a ieșit fără să se asigure din parcarea unui restaurant din Țăndărei... [citește_tot_articolul]

26 Aprilie 2015, 14:20 (40224 vizualizări - 109 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Urban execută silit Slobozia

Război civil la Asociația 38

La 31 martie 2015, executorul judecătoresc Ion Nițu a notificat cei 88 de proprietari ai Asociației 38 din Slobozia că datorează 400 mii de lei către Urban SA Slobozia. Debitele au fost acumulate în decursul ultimilor 10 ani. Locatarii susțin că nu au datorii către Urban și au ieșit în stradă. Oamenii îl acuză pe fostul președinte de «delapidare» și «fraudă».

Reclamații în plină stradă
În perioada 2005-2010, Asociația 38, condusă de președintele Dumitru Pandele, a acumulat datorii către Urban SA Slobozia în cuantum de 230 mii de lei. În perioada 2010-2015, valoarea penalităților... [citește_tot_articolul]

24 Aprilie 2015, 21:05 (10373 vizualizări - 22 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia: Piața Revoluției, construită cu angajați ilegal

Muncă «la negru» pe bani europeni

Slobozia: Piața Revoluției, construită cu angajați ilegal

Lucrările de reabilitare ale Pieței Revoluției din Slobozia se mută la Parchetul de pe lîngă Judecătoria Slobozia. Pe biroul procurorilor a ajuns o sesizare privind maniera ilegală în care se desfășoară activitatea pe șantier. Totul după ce, în urma unui control efectuat de reprezentanții Inspectoratului Teritorial de Muncă Ialomița, s-a descoperit că unii dintre muncitori lucrează «la negru».

Piața Revoluției, reclamată la Parchet
Procurorii Parchetului de pe lîngă Judecătoria Slobozia au fost sesizați să investigheze un posibil caz de muncă «la negru» descoperit la Slobozia... [citește_tot_articolul]

22 Aprilie 2015, 19:25 (10872 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Șeful ISU Ialomița, implicat într-un accident rutier la Misleanu

Miercuri dimineață, 22 aprilie 2015, în jurul orelor 7,30, șeful ISU Ialomița, colonelul Adrian Popa a fost implicat într-un accident rutier în localitatea Misleanu. Din primele informații, mașina în care se afla colonelul Adrian Popa ar fi fost lovită de o ambulanță, care ar fi pătruns pe contrasens.

Accident cu 5 victime Din primele informații, se pare că accidentul rutier în care a fost implicat șeful Inspectoratului pentru Situații de Urgență al județului Ialomița s-a produs din cauza șoferului unui tir. Bărbatul ar fi tras pe dreapta pentru a lua la ocazie o persoană. În spatele... [citește_tot_articolul]

22 Aprilie 2015, 11:05 (15263 vizualizări - 24 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Minoră de 12 ani, plătită pentru sex de un grup de afaceriști locali

«Sexgate» la Slobozia

Minoră de 12 ani, plătită pentru sex de un grup de afaceriști locali

Nume importante din viața economică a Sloboziei se regăsesc într-un dosar penal recent trimis în judecată de procurorii DIICOT Biroul Teritorial Slobozia, privind infracțiunea de «trafic de minori». Oamenii de afaceri locali plăteau sume importante de bani pentru a participa la adevărate orgii. Cea care le satisfăcea plăcerile interzise afaceriștilor era o minoră de doar 12 ani! Fata a fost racolată de un proxenet care o obliga să întrețină raporturi sexuale cu patronii cîtorva firme din oraș. El a fost trimis în judecată și se află în stare de libertate. Actele sexuale se consumau în mai multe hoteluri de pe raza municipiului, dar și în locații private.

Copilărie furată... [citește_tot_articolul]

21 Aprilie 2015, 01:55 (21299 vizualizări - 21 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Cel mai mare hipermarket din Ialomița e declarat «mort»

Cel mai mare hipermarket din Ialomița e declarat «mort»

În urmă cu un an, după un scandal public interminabil, firma care gestiona construcția celui mai mare hipermarket din Ialomița, intra in insolvență. La acest moment, scheletul de oțel care se întinde pe 4,6 hectare de teren ruginește în așteptarea unui cumpărător providențial. Autoritățile locale susțin că soluția pentru a ieși din această aventură imobiliară o reprezintă concesionarea unor suprafețe mai mici din terenul oferit cu atîta generozitate în 2008.

Un an fără Cora
Pe 18 aprilie 2014, după 3 ani de scandaluri publice dintre dezvoltatorul imobiliar Timis Investment și... [citește_tot_articolul]

20 Aprilie 2015, 23:45 (5738 vizualizări - 9 comentarii)

EVENIMENT

Stațiile de epurare ale Ialomiței

Poluarea mediului, după 25 ani

Stațiile de epurare ale Ialomiței

După 25 de ani de tranziție și în condițiile în care România s-a aliniat de ani buni legislației europene  privind «domeniul apelor», o dezbatere despre poluarea apelor de suprafață ar putea părea plicticoasă. Cine să mai polueze, vor spune optimiștii? Industrie nu mai avem, stațiile de epurare funcționează, instituțiile de profil își fac datoria... iar pe Ialomița se prinde pește! Însă noi facem parte din grupul pesimiștilor. Și, cu toată evidența, continuăm să susținem că, în ciuda investițiilor realizate de-a lungul anilor, calitatea apei în Ialomița continuă să se degradeze. Iar autoritățile continuă să închidă ochii!

Apa noastră cea de toate zilele... [citește_tot_articolul]

20 Aprilie 2015, 21:20 (9659 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Învățământul ialomițean virează DREAPTA

Învățămîntul ialomițean virează DREAPTA

Recenta confirmare în fruntea învățămîntului ialomițean a Luminiței Barcari reorganizează sistemul din temelii. În perioada următoare vor fi organizate concursuri pentru ocuparea funcțiilor de inspector școlar general adjunct și director al Casei Corpului Didactic. Practica a demonstrat însă că aceste testări sînt, în realitate, doar «paravane» menite să sprijine declanșarea unui nou val de epurări politice la vîrfurile Educației județene. Și tot pe bază de examen în școli vor fi numiți și alți directori...

Alți oameni, aceeași mutare
În urmă cu o săptămînă, Luminița Barcari a... [citește_tot_articolul]

20 Aprilie 2015, 18:50 (14381 vizualizări - 23 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Mediul de afaceri din Ialomița se revigorează

A crescut numărul firmelor active

Mediul de afaceri din Ialomița se revigorează

Aflat într-un permanent declin, mediul de afaceri din Ialomița dă semne că poate depăși impasul economic. Datele statistice ale Oficiului Național al Registrului Comerțului arată că, în luna februarie a anului în curs, numărul firmelor active din județ a înregistrat o creștere față de perioada similară a anului precedent. Totodată, a scăzut numărul suspendărilor, radierilor și dizolvărilor.

Viața economică în cifre
Viața mediului economic din Ialomița era poziționată într-un permanent con de umbră. Firmele active puteau fi numărate pe degete, iar județul îngroșa rîndurile în ceea... [citește_tot_articolul]

20 Aprilie 2015, 15:30 (6468 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Unitățile școlare pot face bani din deșeuri

Reciclare selectivă la Slobozia

Unitățile școlare pot face bani din deșeuri

Colectarea selectivă a deșeurilor reprezintă unul dintre cele mai trîmbițate obiective școlare. În realitate, acest obiectiv este bifat doar pe hîrtie. Unitățile școlare din județ sînt implicate în zeci de proiecte de gen, dar lipsite de finalitate. Paradoxal, colectarea selectivă a deșeurilor de hîrtie, sticlă, plastic sau aluminiu ar putea genera venituri considerabile la bugetul școlilor.

Trăiască colectarea selectivă!
Vremea celor trei R (reciclare, refolosire, recondiționare) a apus demult. Locul lor a fost luat de proiecte eco-friendly, în care sînt implicate sute de unități... [citește_tot_articolul]

20 Aprilie 2015, 13:15 (3878 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Silvian Ciupercă, cercetat în stare de libertate, sub control judiciar!

Silvian Ciupercă, cercetat în stare de libertate, sub control judiciar!

Curtea de Apel București a decis joi, 16 aprilie 2015, ca Silvian Ciupercă și Cezar Vîlcan să fie cercetați în stare de libertate. Astfel, măsura arestului preventiv a fost înlocuită cu cea a controlului judiciar. Decizia magistraților din Capitală este definitivă.
Cu puțin timp înainte de Paște, Tribunalul București dispunea prelungirea arestării preventive în cazul Ciupercă-Vîlcan. Decizia a fost contestată la Curtea de Apel București, iar procesul s-a desfășurat joi, 16 aprilie 2015. În urma deliberării, instanța din Capitală a decis ca Silvian Ciupercă și Cezar Vîlcan să fie cercetați în libertate, pe numele lor fiind impusă măsura controlului judiciar... [citește_tot_articolul]

16 Aprilie 2015, 21:05 (20508 vizualizări - 41 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Gigi Piticu, trimis în judecată de DIICOT Slobozia

Gigi Piticu, trimis în judecată de DIICOT Slobozia

Faptele penale ale interlopului Gheorghe Toma, zis și Gigi Piticu, pun din nou pe jar organele judiciare din Slobozia. În urmă cu o săptămînă, procurorii DIICOT l-au trimis în judecată într-un dosar ce vizează traficul de minori. El este acuzat de anchetatorii specializați în combaterea criminalității organizate că a exploatat sexual o tînără de 16 ani. Fata a fost sechestrată și obligată să facă sex pe bani cu mai mulți clienți în incinta fostului IAS de la Bora.

100 de lei pentru o oră de sex
Condamnat definitiv la 5 ani de închisoare în dosarul penal privind comiterea infracțiunii... [citește_tot_articolul]

15 Aprilie 2015, 19:10 (13342 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Băieții deștepți» ai Sănătății ialomițene

Medicii specialiști sfidează legea

«Băieții deștepți» ai Sănătății ialomițene

Interminabilele discuții referitoare la proasta finanțare a sistemului medical sînt, în realitate, doar vorbe în vînt.  Sănătatea dispune de fonduri suficiente, medicii apelînd la tot felul de tertipuri pentru a beneficia de acestea... Depășind limita legii, practicile specialiștilor ialomițeni sînt de-a dreptul uimitoare. De la pacienți tratați simultan atît în spital cît și în cabinetele private sau fișe de observații «măsluite» și decontate din bugetul Casei Județene de Asigurări de Sănătate, în sistemul sanitar ialomițean totul este posibil! Iar organele de cercetare penală par greu de mobilizat pentru a face ordine în marea dezordine numită Sănătate...

Pacienții, un «jackpot» substanțial... [citește_tot_articolul]

14 Aprilie 2015, 13:55 (5390 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița trimite 1 milion de scrisori pe an

Ialomița trimite 1 milion de scrisori pe an

Într-o epocă în care mesajele se transmit prin tabletă sau telefon inteligent, corespondența prin Poștă pare o activitate depășită. Ialomițenii au rămas însă fideli acestui mijloc de comunicare. Statistica arată că, în anul precedent, în județ, s-au primit peste 3 milioane de scrisori și s-au expediat puțin peste 1 milion.

Nostalgia scrisorilor Pe o bancă dintr-un parc din Slobozia, Adrian Milescu (16 ani) butonează de zor un telefon inteligent și nici nu se gîndește să scrie vreodată vreo scrisoare. «Vorbesc cu vărul meu de la Brașov. E foarte eficient și rapid. Păi, dacă aș scrie... [citește_tot_articolul]

14 Aprilie 2015, 12:50 (2633 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Liderul sindical Traian Mitrea «trăiește pe banii Sindicatului»

Sămînță de scandal la Uniunea Sindicatelor Libere din Învățămînt

Liderul sindical Traian Mitrea «trăiește pe banii Sindicatului»

Unul dintre membrii Comisiei de Cenzori ai Uniunii Sindicatelor Libere din Învățămînt Ialomița îl acuză pe liderul sindical Traian Mitrea că «trăiește pe banii sindicatului». Concret, Traian Mitrea folosește banii sindicaliștilor din Învățămînt pentru «vizite de lucru» în Bulgaria și Belgia, pentru achiziționarea de autoturisme noi sau pentru alimentarea autoturismului propriu cu combustibil. În replică, Traian Mitrea respinge acuzațiile și susține că toate cheltuielile au fost făcute cu aprobarea Consiliului Județean al Uniunii.

Acuzații multe, și grave și mărunte
Profesorul... [citește_tot_articolul]

14 Aprilie 2015, 11:10 (9157 vizualizări - 9 comentarii)

EVENIMENT

Un medic școlar la 4500 de elevi

În Ialomița totul e posibil

Un medic școlar la 4500 de elevi

Medicii care acordă asistență elevilor în cadrul unităților școlare din Ialomița pot fi numărați pe degete. Doar 9 generaliști și stomatologi au grijă de sănătatea copiilor din județ atunci cînd ei merg la școală. Iar mulți dintre aceștia așteaptă deciziile de pensionare. Absolvenții de Medicină nici nu se gîndesc să practice această profesie, de vină fiind salariile extraordinar de mici.

Lipsă de doctori în cabinetele școlare
Aflat într-un impas din punct de vedere al numărului diminuat de efective școlare, învățămîntul ialomițean a școlarizat la 15 septembrie 2014 un număr de... [citește_tot_articolul]

13 Aprilie 2015, 21:35 (3286 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Trimis în judecată pentru «evaziune fiscală»

Tranzacții comerciale ilegale cu fier vechi, la Fetești

Patronul unei societăți comerciale din Fetești a fost trimis în urmă cu o săptămînă în judecată după ce a fost anchetat de procurorii Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița. Acesta este acuzat că a desfășurat mai multe tranzacții comerciale false cu societăți din București, creînd astfel un prejudiciu de peste un milion de lei.

Cercetat în stare de libertate Faptele pe care procurorii le-au reținut în sarcina lui Marian Gigi Bunea, administratorul societății Barter Fetești, s-au petrecut în perioada iulie 2012-martie 2013. Potrivit actelor de urmărire penală, acesta a înregistrat... [citește_tot_articolul]

13 Aprilie 2015, 18:15 (6990 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Angajații «PFA» sunt buni de plată

Acțiunea «Recuperarea» la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Angajații «PFA» sînt buni de plată

Istoria angajărilor ilegale de la cel mai mare spital din Ialomița revine în actualitate. Camera de Conturi Ialomița a transmis recent lista celor 107 persoane care trebuie să dea înapoi bani Spitalului Județean de Urgență Slobozia întrucît au beneficiat de sporuri salariale și plata contribuțiilor către stat în mod necuvenit. Sumele se ridică la valoarea de peste 300 mii de lei. Măsuri de recuperare au venit și pe numele celor peste 200 de angajați de drept ai unității medicale, în frunte cu Andrei Tron, directorul medical al spitalului din Slobozia. Aceștia au fost însă «iertați» de Legea amnistiei fiscale, intrată în vigoare în cursul anului trecut...

Angajați ilegali și buni de plată... [citește_tot_articolul]

13 Aprilie 2015, 14:10 (11566 vizualizări - 19 comentarii)

EVENIMENT

Episcopia Sloboziei și Călărașilor: Pastorală la Învierea Domnului

Episcopia Sloboziei și Călărașilor: Pastorală la Învierea Domnului

† VINCENȚIU
Prin harul lui Dumnezeu
Episcopul Sloboziei și Călărașilor


Iubitului meu cler și popor,
Har și pace de la Dumnezeu, Tatăl nostru,
Iar din parte-mi, arhierești binecuvântări!


Iubiții mei fii sufletești,

Hristos a înviat!

Creștinismul, prin întreaga sa realitate istorică, este clădit pe Învierea lui Hristos, adică pe viața veșnică a Persoanei Mântuitorului Hristos, Dumnezeu adevărat și Om adevărat. Întreaga istorie a Creștinismului, de-a lungul secolelor, cu minunile sale nesfârșite, mărturisește despre Înviere. Pentru că, dacă este un eveniment... [citește_tot_articolul]

11 Aprilie 2015, 18:20 (4290 vizualizări - 0 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
256 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Icoana Făcătoare de Minuni a Maicii Domnului de la Mânăstirea Rohia, la Slobozia

În perioada 3-9 noiembrie 2017, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Vincențiu, Episcopia Sloboziei și Călărașilor organizează o serie de manifestări cu ocazia sărbătoririi hramului «Soborul ...[citește_toată_știrea]

1 Noiembrie 2017, 18:40
(8215 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Percheziții DIICOT la evazioniști. Prejudiciu de 3 milioane de lei!

Miercuri, 1 noiembrie 2017, polițiștii de Combatere a Criminalității Organizate și procurorii DIICOT din Ialomița au efectuat 23 de percheziții, în municipiul București și în 4 județe, la persoane bănuite ...[citește_toată_știrea]

1 Noiembrie 2017, 17:05
(6218 vizualizări - 0 comentarii)


anunț angajare

SC Agromas Grup SRL
furnizor de produse
și servicii agricole

angajează
ȘOFER AUTOCAMION
Cerințe
-permis auto C+E
-experiență minimum 2 ani
în transport mărfuri
-atestat valabil de șofer profesionist
transport marfă
-atestat valabil ADR
-fără antecedente penale
-capacitate de organizare și planificare
-punctualitate, seriozitate și responsabilitate
-avize medicale și psihologice valabile
-transport INTERN și EXTERN
CV-urile pot fi trimise la adresa
de e-mail [email protected]
sau pot fi depuse la sediul societății
din Cosâmbești, Ialomița

Detalii se pot obține
la telefon 0749/082.231

31 Octombrie 2017, 18:15


IPJ Ialomița: Și tu poți deveni polițist!

În luna ianuarie 2018, se va desfășura un nou concurs de admitere la școlile de poliție Câmpina și Cluj-Napoca. Tematica și bibliografia au fost postate pe site-ul Inspectoratului de Poliție al Județului ...[citește_toată_știrea]

31 Octombrie 2017, 17:40
(4031 vizualizări - 0 comentarii)


Controale ale ITM Ialomița

În cadrul acțiunilor de control în domeniul securității și sănătății în muncă, în primele 9 luni ale anului 2017, ITM Ialomița a efectuat peste 800 de controale. Pentru cele mai bine de 1000 de neconformități ...[citește_toată_știrea]

31 Octombrie 2017, 13:50
(4149 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Infractori arestați

La acest sfârșit de săptămână, 27-29 octombrie a.c., polițiștii de Investigații Criminale din cadrul IPJ Ialomița au acționat pe raza de competență pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la ...[citește_toată_știrea]

31 Octombrie 2017, 11:15
(3967 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni ale polițiștilor ialomițeni

Polițiștii din cadrul IPJ Ialomița au desfășurat la acest sfârșit de săptămână, 27-29 octombrie a.c., acțiuni în locurile și zonele de interes operativ din județ, pentru prevenirea și combaterea faptelor ...[citește_toată_știrea]

31 Octombrie 2017, 10:45
(2895 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Conducea o mașină în stare de ebrietate

Un bărbat de 45 de ani din Amara s-a ales cu dosar penal după ce a fost depistat în trafic, conducând sub influența băuturilor alcoolice. Acesta avea o alcoolemie de 0,75 miligrame alcool pur în aerul expirat ...[citește_toată_știrea]

27 Octombrie 2017, 19:48
(5147 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni preventive în școlile din județ

Polițiștii ialomițeni au continuat seria activităților preventive, desfășurate în rândurile elevilor. Prezenți în sălile de clasă, oamenii legii au prezentat câteva mesaje pentru a-i determina pe elevi ...[citește_toată_știrea]

27 Octombrie 2017, 19:47
(3242 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Au încălcat regulile de circulație

În timpul misiunilor de supraveghere a traficului rutier, polițiștii ialomițeni au fost cu ochii în patru după șoferii certați cu legile de circulație. Astfel, în urma abaterile constatate, oamenii legii ...[citește_toată_știrea]

27 Octombrie 2017, 19:47
(4139 vizualizări - 0 comentarii)


Cazuri de Leucoză enzootică bovină, descoperite în Ialomița

Inspectorii Direcției Sanitar Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița au descoperit 46 de cazuri pozitive de bovine bolnave de Leucoză enzootică bovină. De asemenea, au fost aplicat amenzi de ...[citește_toată_știrea]

27 Octombrie 2017, 19:46
(3511 vizualizări - 0 comentarii)


Enel: Întreruperi programate ale alimentării cu energie electrică

Din cauza lucrărilor de întreținere și reparație ale rețelelor de distribuție, Enel Dobrogea anunță întreruperi programate ale alimentării cu energie electrică, pentru intervalul 30 octombrie 2017 – 3 noiembrie ...[citește_toată_știrea]

27 Octombrie 2017, 19:45
(4276 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Probleme tehnice la Direcția Regim Permise de Conducere și Înmatriculare a Vehiculelor

Din cauza unor probleme tehnice la unul dintre servere, activitatea cu publicul a Direcției Regim Permise de Conducere și Înmatriculare a Vehiculelor nu se realizează joi, 26 octombie 2017. Reprezentanții ...[citește_toată_știrea]

26 Octombrie 2017, 11:07
(7457 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Șomajul, în creștere

La sfârșitul lunii septembrie 2017, în evidențele  Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița se aflau înregistrați 6268 șomeri, din care 931 șomeri indemnizați, respectiv 5337 șomeri ...[citește_toată_știrea]

25 Octombrie 2017, 20:15
(4005 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Slobozia: «Sfântul Mare Mucenic Dimitrie, în mijlocul copiilor»

Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, episcopul Sloboziei și Călărașilor, Protopopiatul Slobozia a desfășurat miercuri, 25 octombrie 2017, acțiunea «Sfântul Mare Mucenic Dimitrie, în mijlocul ...[citește_toată_știrea]

25 Octombrie 2017, 18:30
(5027 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Subvenționarea uceniciei la locul de muncă

Potrivit prevederilor Legii nr.279/2005, privind ucenicia la locul de muncă, angajatorii care doresc să organizeze ucenicie la locul de muncă potrivit domeniilor de activitate specifice, beneficiază de ...[citește_toată_știrea]

25 Octombrie 2017, 17:10
(5136 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Puncte Gastronomice Locale

Autoritatea Națională Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor va desfășura, în perioada 25.10-30.11.2017, o campanie de informare la nivel național privind Punctele Gastronomice Locale. Această ...[citește_toată_știrea]

25 Octombrie 2017, 16:20
(4577 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la instalația de încălzire a unei locuințe din Urziceni

Focul a cuprins magazia în care se afla centrala termică la miezul nopții de duminică spre luni, în jurul orei 00,30. La locul intervenției s-au deplasat salvatorii de la Detașamentul Urziceni cu două autospeciale ...[citește_toată_știrea]

25 Octombrie 2017, 15:05
(8197 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni incendiu


Slobozia: Același loc, două accidente rutiere în mai puțin de 24 de ore

Evenimentele s-au produs în municipiul Slobozia, la intersecția bulevardului Chimiei cu varianta ocolitoare a orașului. Primul apel a fost primit la dispeceratul 112 sâmbătă, 21.10.2017, la orele 16,05 ...[citește_toată_știrea]

25 Octombrie 2017, 14:30
(6379 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Slobozia accident


Lung-metrajul «Octav», la Slobozia

«Octav», lung-metrajul cu Marcel Iureș în rol principal, va avea proiecție specială la Slobozia sâmbătă, 4 noiembrie 2017, la Casa Municipală de Cultură Slobozia, la orele 18,00. Evenimentul își propune ...[citește_toată_știrea]

25 Octombrie 2017, 13:15
(3059 vizualizări - 0 comentarii)


ITM Ialomița: Controale la firme care angajează zilieri

În perioada 9-13.10.2017 s-a desfășurat Campania Națională privind respectarea de către beneficiari a prevederilor Legii nr. 52/2011, privind exercitarea unor activități cu caracter ocazional desfășurate ...[citește_toată_știrea]

25 Octombrie 2017, 12:20
(4180 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Rezultate Bursa locurilor de muncă pentru absolvenți

Vineri, 20 octombrie 2017, la nivel național s-a desfășurat Bursa locurilor de muncă pentru absolvenți, acțiune  organizată  de  Agenția  Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă. ...[citește_toată_știrea]

25 Octombrie 2017, 11:05
(4841 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Băut la volan, a provocat un accident rutier

Accident rutier în zona Expur din Slobozia. Mașina în care se aflau două persoane s-a izbit violent de gardul fabricii de ulei. În urma impactului, atât conducătorul auto, cât și pasagerul din dreapta au ...[citește_toată_știrea]

24 Octombrie 2017, 16:30
(4130 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Morun uriaș, predat autorităților

Mai mulți pescari au sesizat autoritățile competente după ce au pescuit accidental în apele Dunării, la Fetești, un morun de 100 de kilograme. Peștele gigant a fost eliberat în apă în urma intervenției ...[citește_toată_știrea]

23 Octombrie 2017, 13:44
(3973 vizualizări - 0 comentarii)


APIA Ialomița: Cereri de plată pentru subvenția la motorină

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează că, până la data de 31.10.2017 inclusiv, se depun cererile de plată a ajutorului pentru cantitățile de motorină achiziționate și utilizate ...[citește_toată_știrea]

19 Octombrie 2017, 18:45
(7649 vizualizări - 0 comentarii)


ITM Ialomița: 300 de persoane, depistate muncind «la negru»

Pentru identificarea și combaterea cazurilor de muncă nedeclarată, în primele 9 luni ale anului 2017, Inspectoratul Teritorial de Muncă Ialomița a realizat 972 controale, în care au fost depistate 300 de ...[citește_toată_știrea]

19 Octombrie 2017, 17:20
(5516 vizualizări - 0 comentarii)


anunț angajare

OUAI SCÂNTEIA
cu sediul în comuna Scânteia,
județul Ialomița

angajează
contabil

(studii medii)
Relații la telefon 0763/630.407

19 Octombrie 2017, 16:20


Bursa Locurilor de Muncă pentru Absolvenți-20.10.2017

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței
de Muncă Ialomița va organiza în data de
20 octombrie 2017, orele 9,00,

«Bursa locurilor de muncă
pentru absolvenți»

eveniment care va avea loc la Slobozia
Centrul Cultural UNESCO «Ionel Perlea».
Absolvenții promoției 2017 care doresc
să își găsească un loc de muncă adecvat
studiilor și pregătirii profesionale, sunt
așteptați să se înscrie la sediul Agenției
Locale Slobozia, strada Matei Basarab,
bl. F1, parter, sau la Punctele de Lucru
din Urziceni, Fetești și Țăndărei.
De asemenea, agenții economici
care dispun de locuri de muncă
și doresc încadrarea tinerilor absolvenți,
pot depune ofertele de locuri de muncă
vacante la sediul AJOFM Ialomița sau
la sediile punctelor de lucru, precum și
la adresa de e-mail [email protected]
Relații suplimentare se pot obține
la telefon 0243/231.809, 0243/230.999,
la sediul AJOFM Ialomița,
loc. Slobozia, str. Lacului, nr.10, et. 3

17 Octombrie 2017, 20:10


Școlile de agenți de Poliție organizează concurs de admitere în luna ianuarie 2018

În perioada 13-21 ianuarie 2018, Școala de Agenți de Poliție «Vasile Lascăr» Câmpina și Școala de Agenți de Poliție «Septimiu Mureșan» Cluj-Napoca vor organiza concurs de admitere pentru o nouă promoție ...[citește_toată_știrea]

17 Octombrie 2017, 19:20
(5176 vizualizări - 0 comentarii)


«Meditații gratuite» la Protopopiatul Slobozia

Protopopiatul Slobozia, în parteneriat cu Liceul de Arte «Ionel Perlea» Slobozia și Seminarul Teologic Ortodox «Sf. Ioan Gură de Aur» Slobozia continuă și în anul școlar 2017-2018 proiectul socio-educativ ...[citește_toată_știrea]

17 Octombrie 2017, 18:55
(3690 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...