Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Slobozia: Purgatoriul de la Policlinica Spitalului Județean

Slobozia: Purgatoriul de la Policlinica Spitalului Județean

Durerea nu mai este un argument, nici măcar pentru medici. În Policlinica Spitalului Județean Slobozia sînt secții la care dacă îți faci programare ai toate șansele să dureze 9 luni pînă să fii consultat. Dacă vă trece un fior de revoltă pe șira spinării aplecată de atîta așteptare pe holurile Policlinicii, nu-i nimic! Legea e strîmbă, se apără doctorii... Programările se fac anticipat, în funcție de numărul de consultații pe care-l poate face zilnic fiecare medic, conform deciziei Casei de Asigurări de Sănătate. Prinși la mijloc, ca de obicei, pacienții se roagă să aibă zile, răbdare și tutun, chiar dacă dăunează grav sănătății!

Internele și Oncologia... [citește_tot_articolul]

19 Februarie 2015, 14:05 (11970 vizualizări - 7 comentarii)

EVENIMENT

«Muzeul» din cadrul sediului Finanțelor

Fiscul ialomițean are nevoie de reparații

«Muzeul» din cadrul sediului Finanțelor

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița arată aproape ca un muzeu. Nici nouă nu ne-a venit să credem că, dincolo de ghișeele funcționarilor, pereții celui mai luxos sediu de instituție descentralizată din județ ascund birouri lipsite de logistică. Ultima dotare tehnică a instituției a fost realizată în 2008 și la momentul respectiv doar o parte dintre angajați au beneficiat de bunurile cumpărate cu banii alocați în această direcție.

Calculatoare învechite Administrația Județeană a Finanțelor Publice, redenumită după dispariția Direcției Județene a Finanțelor Publice, reorganizată... [citește_tot_articolul]

19 Februarie 2015, 12:40 (6301 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Sînt șomer, dar mă tratez

Ialomița: Își rotunjesc veniturile intrînd în concediu medical

Șomerii ialomițeni au găsit o nouă metodă, brevetată deja național, pentru a-și rotunji veniturile fără prea mari bătăi de cap. Metoda este simplă: întrerup șomajul pentru a intra în concediu medical cîteva săptămîni sau luni... Astfel, în ultimele 3 luni, 62 de șomeri ialomițeni au încasat peste 14000 de lei, reprezentînd venituri provenite din concediul medical...

Nevoia te învață O parte dintre șomerii ialomițeni au găsit o metodă ingenioasă de a-și rotunji veniturile. Pentru a prelungi perioada în care beneficiază de indemnizația de șomaj, 62 de ialomițeni au solicitat concedii... [citește_tot_articolul]

19 Februarie 2015, 11:50 (6476 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Patron chinez rezident în Ialomița, suspectat de «evaziune fiscală» și «spălare de bani»

Anchetatorii, pe urmele unor evazioniști cu tablă

Patron chinez rezident în Ialomița, suspectat de «evaziune fiscală» și «spălare de bani»

Mai multe infracțiuni economice sînt reținute de procurorii Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița în sarcina unui patron chinez care controlează mai multe firme în Ialomița, Ilfov și București. Potrivit anchetatorilor, dosarul penal în care sînt suspectate de «spălare de bani» și «evaziune fiscală» și alte 6 persoane estimează un prejudiciu de peste 10 milioane de dolari...

Afaceri ilegale cu tablă chinezească Cercetările în acest dosar deschis de procurorii Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița au scos la iveală faptul că, în cursul anului 2014, prin intermediul firmelor... [citește_tot_articolul]

18 Februarie 2015, 12:15 (12582 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Legea Polaris» panichează Slobozia

«Legea Polaris» panichează Slobozia

Oficialii Polaris invocă Legea 101 privind serviciul de salubritate a localităților pentru a atinge indicatorii de performanță stipulați în contractul cu Primăria Slobozia. Potrivit acestei legi, refuzul încheierii contractului de prestări servicii cu operatorul de salubritate licențiat constituie contravenție și se sancționează cu amenzi între 500 și 1000 de lei. De teama penalităților, asociațiile de proprietari refuză încheierea unor contracte colective. Amenințați de noile reglementări, sute de slobozeni iau cu asalt ghișeul deschis de Polaris în Piața Cuza Vodă...

Polaris amenință slobozenii în numele Consiliului Local... [citește_tot_articolul]

17 Februarie 2015, 18:30 (9642 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Dezvoltarea Ialomiței se sprijină pe bani europeni

Bugetul județului, în dezbatere publică

Dezvoltarea Ialomiței se sprijină pe bani europeni

În urmă cu cîteva zile, Consiliul Județean Ialomița a organizat prima dezbatere publică legată de bugetul anului 2015. Potrivit declarațiilor oficiale, acest buget are o secțiune de dezvoltare cu o valoare dublă față de anul 2014. «Avem un buget care ne oferă resurse financiare mai mari decît în anii precedenți» a declarat președintele Consiliului Județean Ialomița, Silvian Ciupercă. Principalele direcții de dezvoltare în care oficialii Consiliului Județean își vor concentra eforturile vizează finalizarea investițiilor aflate în derulare, precum și funcționarea la standarde de calitate a tuturor instituțiilor publice finanțate din bugetul județului. Marea surpriză față de anii precedenți o constituie... [citește_tot_articolul]

17 Februarie 2015, 16:40 (8581 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Peste 850 de familii monoparentale în Ialomița

Singuri acasă

Peste 850 de familii monoparentale în Ialomița

După 25 de ani de tranziție, familia, «celula de bază a societății», pare să se dezintegreze, numărul copiilor care cresc în familii monoparentale evoluînd îngrijorător. Ialomița plătește, la rîndu-i, tribut acestei realități inevitabile. Iar urmările, susțin psihologii, sînt dramatice.

Drama statisticilor Peste 25% dintre români, spun statisticile, își cresc singuri copiii, majoritatea familiilor monoparentale trăind la limita subzistenței și beneficiind de un venit foarte mic din partea statului. În județul Ialomița, anul trecut, 860 de familii au fost declarate monoparentale, avînd... [citește_tot_articolul]

17 Februarie 2015, 15:15 (3908 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Ialomițeni care își asigură singuri bătrînețea

Pensionari pe cont propriu

«Prea săraci pentru a cumpăra lucruri ieftine» spune o vorbă, iar noi îi dăm dreptate. Fără a aștepta ca statul să le asigure bătrînețea, 6789 de ialomițeni au ales să-și plătească singuri contribuția la sistemul public de pensii. De la intrarea în vigoare a legii contribuțiilor proprii la pensie, în anul 2001și pînă la sfîrșitul anului 2014, la Casa Județeană de Pensii Ialomița au fost încheiate 2706 de declarații individuale de asigurare și 4083 de contracte de asigurare socială.

Pensionarul viitorului: 3176 de lei lunar
De la începutul lunii ianuarie 2015, pentru un venit de... [citește_tot_articolul]

17 Februarie 2015, 14:40 (6455 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Cu 600 de dosare per judecător suntem pe primul loc la operativitate!»

Justiție cu Ion Toma, președintele Tribunalului Ialomița

«Cu 600 de dosare per judecător sîntem pe primul loc la operativitate!»

Puțini la număr și în prag de pensionare, judecătorii instanțelor din Ialomița rezolvă cazurile cu cel mai mare grad de operativitate, la fel ca-n anii de început ai carierei. În 2014, Tribunalul Ialomița a fost «campion național» în ceea ce privește soluționarea cauzelor aflate pe rol. Toate acestea în condițiile în care anul precedent a fost plin de schimbări legislative, mai ales în materie penală. Ion Toma, președintele celei mai mari instanțe din județ, face o scurtă trecere în revistă a modului în care s-a comportat, în ultimele 12 luni, justiția din Ialomița.

-Cum au asimilat judecătorii Tribunalului Ialomița schimbările produse anul trecut în legislația penală românească?... [citește_tot_articolul]

17 Februarie 2015, 12:35 (7877 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Mai devreme în clasa pregătitoare

Ialomița: Mai devreme în clasa pregătitoare

Conform planurilor Ministerului Educației, înscrierile în clasa pregătitoare pentru anul școlar viitor se decalează cu o lună. Astfel, primele dosare pot fi depuse începînd cu data de 16 februarie 2015. În prezent, în Ialomița există 121 de clase 0, în care învață peste 2000 de elevi.

Pregătiri pentru viitorii «boboci»
Decizia Ministerului Educației pentru a decala perioada de înscrieri în clasa pregătitoare i-a luat prin surprindere pe profesorii ialomițeni. Potrivit noii metodologii, activitățile desfășurate pentru pregătirea viitoarelor clase 0 trebuie demarate pe «repede-înainte... [citește_tot_articolul]

17 Februarie 2015, 11:10 (4918 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Colegiul Național «Mihai Viteazul», locul 97 într-un top național al liceelor

În anul 2014, conform portalului www.admitereliceu.ro, cel mai bine cotat liceu din Ialomița aflat într-un top național ocupa abia locul 97! Folosindu-se date publice și comparîndu-se liceele din toată țara, portalul educațional clasează Colegiul Național «Mihai Viteazul» Slobozia pe locul 97 la nivel național, cu o medie de 8,26, fără a menționa însă nimic legat de elevii olimpici...

E loc de mai bine Dacă am face un exercițiu de imaginație și am fi elevi în clasa VIII-a în căutarea unui liceu ialomițean bun, conform portalului... [citește_tot_articolul]

17 Februarie 2015, 09:10 (7620 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

 Șeful Poliției Cosâmbești, cercetat pentru fapte de corupție

Percheziții la început de săptămînă

Șeful Poliției Cosîmbești, cercetat pentru fapte de corupție

Procurorii Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița au deschis un nou dosar penal privind fapte de corupție comise de angajați ai MAI. Noua anchetă îl vizează pe șeful Poliției Cosîmbești, al cărui birou a fost percheziționat de anchetatori. El urmează să fie adus cu mandat la auderi, la sediul Parchetului Județean.

Cercetările sînt în plină desfășurare
Deocamdată, agentul G.U. are calitatea de suspect într-un dosar penal ce vizează comiterea de fapte de corupție. După ce va fi prezentat la Parchet și îi va fi adusă la cunoștință calitatea procesuală, pe numele acestuia va... [citește_tot_articolul]

16 Februarie 2015, 10:50 (13810 vizualizări - 20 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Medicină de familie «cu ziua»

Asistența sanitară la țară

Medicină de familie «cu ziua»

În 15 comune ialomițene nu există cabinete medicale individuale, ci doar puncte de lucru sau dispensare. «Pentru a-și desfășura activitatea, medicii au nevoie de capitație!» explică situația doctorul Mihail Lungu, președintele Colegiului Medicilor de Familie Ialomița. În goana după pacienți, medicii de familie tratează bolnavii doar două zile pe săptămînă, preț de cîteva ore... Iar urgențele sînt rezolvate cu un simplu apel la 112!

Boala costă 3 lei
Capitația este principala modalitate prin care sînt remunerați medicii de familie. Fie că oferă sau nu consultație, aceștia primesc... [citește_tot_articolul]

13 Februarie 2015, 20:15 (6627 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Școlile din Ialomița, conduse pe lângă lege

Școlile din Ialomița, conduse pe lîngă lege

Un nou val de directori ar putea fi numiți în fruntea școlilor din județul Ialomița. Potrivit unui ordin al Ministerului Educației, în luna martie 2015 ar fi posibilă organizarea unui concurs în acest sens. În Ialomița, ultimul examen care a vizat ocuparea funcțiilor de conducere în cadrul unităților din Învățămînt s-a desfășurat în 2008. Reprezentanții Uniunii Sindicatelor Libere din Învățămînt filiala Ialomița atrag atenția că peste 90% din actualii șefi ai școlilor din județ sînt «nepotriviți» pentru aceste funcții...

Politica face «casă bună» cu școala Ultima schimbare a directorilor... [citește_tot_articolul]

13 Februarie 2015, 19:20 (16413 vizualizări - 19 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Casele PLUTITOARE de la Slobozia

Coșmarul din cartierul Gării Noi

Casele PLUTITOARE de la Slobozia

De mai bine de 5 ani, proprietarii de case din Cartierul Gării Noi așteaptă ca promisiunile autorităților să se materializeze. La începutul acestei luni, cu casele pline de apă și drumurile de acces impracticabile, oamenii au cedat nervos. Poveștile lor reflectă totala nepăsare a autorităților și lipsa de orizont a unei comunități care a ajuns în pragul falimentului.

Același coșmar în fiecare zi
Duminică, 1 februarie 2015, în cartierul Gării Noi termometrul arată 8 grade Celsius. Și plouă de cu seară, mărunt și dușmănos, de parcă ar fi sfîrșitul lumii. Pe strada Panait ... [citește_tot_articolul]

13 Februarie 2015, 18:50 (23393 vizualizări - 24 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Samsarii cărnii de la Roșiori

Animale sacrificate într-un abator clandestin

Samsarii cărnii de la Roșiori

Carnea care se vinde la tarabele din piețe reprezintă un adevărat pericol pentru sănătate! O confirmă polițiștii ialomițeni care, în urmă cu o săptămînă, au închis un abator clandestin, înființat de un cetățean din localitatea Roșiori. Omul cumpăra «la negru» animale, în special bovine, pe care ulterior le sacrifica într-un grajd din curtea unei foste CAP. Tranșată în condiții de igienă precară, carnea urma să fie vîndută în mai multe piețe din București. Cazul prezentat mai sus pune pe tapet o situație cu care autoritățile județene din Ialomița se confruntă de o bună bucată de vreme, vestul județului fiind considerat un adevărat rai pentru samsarii de carne...

Abatorul din grajd... [citește_tot_articolul]

13 Februarie 2015, 17:40 (9601 vizualizări - 8 comentarii)

EVENIMENT

 Hoții de petrol din Urziceni  au fost eliberați de instanțe

46 de infractori scoși din arest

Hoții de petrol din Urziceni au fost eliberați de instanțe

Hoții de petrol din zona Urziceni vor fi cercetați în libertate, sub măsura controlului judiciar. Decizia a fost luată atît de Judecătoria Urziceni, cît și de Tribunalul Ialomița. Organele judiciare care au anchetat cazul au făcut contestație cu privire la această soluție însă nu a fost luată în considerare.

Contestația procurorilor a fost respinsă!
La începutul lunii octombrie a anului trecut, procurorii din Slobozia și Urziceni, alături de polițiști, efectuau peste 112 percheziții domiciliare în Ialomița, Brăila, Buzău și în municipiul București. Vizate au fost aproximativ ... [citește_tot_articolul]

13 Februarie 2015, 16:25 (3137 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Președintele Consiliului Județean Ialomița, Silvian Ciupercă, ARESTAT PREVENTIV pentru 30 de zile!

Președintele Consiliului Județean Ialomița, Silvian Ciupercă, ARESTAT PREVENTIV pentru 30 de zile!

un mandat de arestare preventivă de 30 de zile a primit și Cezar Vîlcan

După ore bune de audieri în fața judecătorului de Drepturi și Libertăți al Tribunalului București, Silvian Ciupercă și-a aflat sentința. El a fost arestat preventiv pentru 30 de zile, așa cum au solicitat magistraților procurorii DNA.

Dezbateri îndelungate
Silvian Ciupercă a fost prezentat magistraților Tribunalului București cu propunere de arestare preventivă, făcută de procurorii DNA, în cursul zilei de miercuri, 11 februarie 2015. După ore bune de dezbateri, judecătorii au decis să amîne pronunțarea pentru joi, 12 februarie 2015, la orele 11,00. Abia în urmă cu cîteva... [citește_tot_articolul]

12 Februarie 2015, 17:50 (28845 vizualizări - 46 comentarii)

EVENIMENT

O slobozeancă în «Frații Karamazov»

O slobozeancă în «Frații Karamazov»

Joi, 12 februarie 2015, Casa de Cultură Muncipală din Slobozia va găzdui spectacolul de teatru «Frații Karamazov». Piesa este o adaptare după celebrul roman al lui Feodor Dovstoievski, realizată de către Bogdana Darie, binecunoscută personalitate a lumii teatrale bucureștene. Slobozenii au însă un alt motiv pentru a veni la teatru. Pe scenă va evolua, alături de colegii săi, și slobozeanca Adela Bengescu. Tînăr actor, colaboratoare a teatrului Bulandra, Adela Bengescu este unul dintre puținii actori bucureșteni cu care județul se poate mîndri. Ea joacă rolul Lisei, o fată imobilizată într-un cărucior cu rotile, îndrăgostită fără speranță de un călugăr...

Adela Bengescu are nevoie de aplauzele noastre... [citește_tot_articolul]

12 Februarie 2015, 16:40 (10633 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

 Polițiștii-infractori din Țăndărei aplicau amenzi ilegal

Anchetă în plină desfășurare

Polițiștii-infractori din Țăndărei aplicau amenzi ilegal

Ancheta procurorilor din cadrul Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița care vizează trei agenți din cadrul Poliției Orașului Țăndărei scoate la iveală detalii uluitoare despre activitatea infracțională a acestora. Procurorii îi acuză pe polițiști de faptul că aplicau amenzi ilegal, în baza unor procese-verbale false.

Acuzați de fapte de corupție
În urma perchezițiilor desfășurate la Poliția Orașului Țăndărei, procurorii au chemat la audieri pe subofițerii Laurențiu Mihale, Costin Rovilian Clinciu și Dan Olteanu. În urma declarațiilor oferite anchetatorilor, primul... [citește_tot_articolul]

12 Februarie 2015, 13:35 (30409 vizualizări - 43 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
280 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Ialomița: Acțiuni preventive ale polițiștilor

Polițiștii ialomițeni au continuat seria acțiunilor preventive, organizate în sistem integrat. Cu această ocazie, oamenii legii din cadrul mai multor servicii ale Inspectoratului de Poliție al Județului ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2015, 10:15
(5848 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Mandat de arestare de 30 de zile pentru «tentativă de omor»

Procurori din cadrul Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița au dispus punerea în mișcare a acțiunii penale față de inculpatul BOCÎRNEA IONUȚ, sub aspectul săvîrșirii infracțiunii de ...[citește_toată_știrea]

20 Februarie 2015, 18:05
(7268 vizualizări - 0 comentarii)


Cetățean chinez, rezident în Ialomița, arestat preventiv pentru 174 de infracțiuni economice

Judecătorii Tribunalului Ialomița au admis propunerea de arestare preventivă emisă de procurorii Parchetului Județean pe numele lui Li Shenggheng și Fănel Mocanu. Cei doi sînt acuzați de săvîrșirea a peste ...[citește_toată_știrea]

20 Februarie 2015, 11:50
(7630 vizualizări - 1 comentariu)


Procurorii pe urmele evazioniștilor. Firme din Slobozia care comercializau îngrășăminte chimice, călcate de mascați!

Procurorii Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița au descins în 6 locații de pe raza municipiului Slobozia. Vizate au fost 6 sedii de societăți comerciale și tot atîția suspecți, acuzați de fapte de ...[citește_toată_știrea]

19 Februarie 2015, 19:20
(11440 vizualizări - 2 comentarii)


Accident pe varianta Sloboziei

Accident pe varianta Sloboziei

Două autoturisme au fost implicate într-un accident rutier joi, 19 februarie 2015, în jurul orei 12,20, pe varianta ocolitoare a municipiului Slobozia. În urma impactului, un bărbat în vîrstă de 63 ani ...[citește_toată_știrea]

19 Februarie 2015, 16:10
(6084 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


APIA Ialomița: Vizarea carnetelor de rentier agricol

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) Centrul Județean Ialomița informează rentierii ialomițeni că, pentru a intra în posesia rentei viagere pentru anul 2014, trebuie să se prezinte ...[citește_toată_știrea]

19 Februarie 2015, 12:25
(7026 vizualizări - 0 comentarii)


Interlopul Toma Frusin, condamnat definitiv la închisoare

Curtea de Apel București l-a condamnat definitiv pe interlopul Frusin Toma, din Slobozia, la 6 ani de închisoare cu executare, în dosarul în care a fost cercetat penal pentru «vătămare corporală», de procurorii ...[citește_toată_știrea]

19 Februarie 2015, 11:05
(9382 vizualizări - 2 comentarii)


Ialomița: Percheziții la evazioniști. Prejudiciul estimat, 22 milioane de lei!

Marți dimineață, 18 februarie 2015, polițiștii ialomițeni efectuează 21 de percheziții, pe raza județelor Ialomița, Ilfov, Dolj și în municipiul București, la sediile unor societăți comerciale ...[citește_toată_știrea]

18 Februarie 2015, 09:10
(7002 vizualizări - 0 comentarii)


Pieton băut acroșat de un vehicul la Giurgeni, autoturism răsturnat în apropiere de Movila

Marți, 17 februarie 2015, în jurul orei 19,30, Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că pe DN2A s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea unei persoane. Astfel, în timp ce un bărbat ...[citește_toată_știrea]

18 Februarie 2015, 08:05
(6433 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: «Centura de siguranță salvează vieți!», siguranța copiilor-prioritate a Poliției Române

Începînd cu data de 14 februarie 2015, au intrat în vigoare dispozițiile referitoare la utilizarea obligatorie a centurilor de siguranță și a sistemelor de fixare a copiilor în scaune în vehicule.  ...[citește_toată_știrea]

17 Februarie 2015, 22:35
(5311 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Și-a omorît soția în bătaie

Procurorii Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița l-au arestat preventiv pentru 30 de zile pe Florin Cristea, sub acuzația de «omor asupra unui membru de familie». Din cercetările anchetatorilor, bărbatul ...[citește_toată_știrea]

17 Februarie 2015, 21:10
(8087 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Ialomița omor


Amara: Femeie înșelată prin metoda «accidentul»

O femeie, de 59 de ani, din Amara, a sesizat Poliția cu privire la faptul că a fost victima unei infracțiuni de înșelăciune prin metoda «accidentul». Ea a relatat anchetatorilor că a fost contactată pe ...[citește_toată_știrea]

17 Februarie 2015, 19:45
(6333 vizualizări - 0 comentarii)


Un tînăr din Amara a murit după ce a intrat cu mașina într-un stîlp

Un tînăr, de 20 de ani, din Amara, a murit sîmbătă, 14 februarie 2015, într-un tragic accident rutier. Acesta se afla cu alți doi tineri în mașină, pe drumul Slobozia-Amara, cînd a încercat o depășire, ...[citește_toată_știrea]

17 Februarie 2015, 18:20
(8132 vizualizări - 3 comentarii)

Taguri: Amara accident


Slobozia: Spectacolele lunii la Casa Municipală de Cultură

Reprezentanții Casei Municipale de Cultură din Slobozia prezintă programul spectacolelor din săptămînile următoare. Capetele de afiș sînt marii artiști Radu Beligan și Maia Morgenstern.
Joi, 26 februarie ...[citește_toată_știrea]

17 Februarie 2015, 15:15
(10168 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Mandat executat de polițiștii Serviciului de Investigații Criminale

Polițiștii din cadrul Serviciului de Investigații Criminale au identificat și reținut un bărbat, de 52 de ani, din Slobozia, condamnat pentru complicitate la vătămare corporală gravă. Bărbatul avea de executat ...[citește_toată_știrea]

17 Februarie 2015, 14:45
(7622 vizualizări - 0 comentarii)


Gala «Filmului Anului Ortodox» la Slobozia

Centrul Socio-Cultural «Damaschin» al Episcopiei Sloboziei și Călărașilor a fost locul unde s-a desfășurat gala «Filmului Anului Ortodox» la Slobozia. Evenimentul-pilot a avut drept scop modul în care este ...[citește_toată_știrea]

17 Februarie 2015, 14:25
(7797 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Apartament cuprins de flăcări

Panică într-un bloc din Slobozia după ce, în puterea nopții, un apartament a fost cuprins de flăcări. La fața locului s-au deplasat pompierii care au reușit să stingă incendiul. La momentul sosirii militarilor ...[citește_toată_știrea]

17 Februarie 2015, 13:20
(7286 vizualizări - 0 comentarii)


Alexeni: Accident grav, trei persoane rănite

Tragedie la Alexeni. Trei persoane au fost rănite, una foarte grav, după ce au fost implicate într-un accident rutier. La fața locului a fost nevoie de intervenția paramedicilor SMURD, dar și de un elicopter ...[citește_toată_știrea]

17 Februarie 2015, 12:40
(7574 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Alexeni accident


Șeful ISU Ialomița a ieșit la pensie

Se caută un nou șef pentru Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al județului Ialomița. Un comunicat de presă remis publicității de Biroul de Presă al instituției anunță încetarea carierei ...[citește_toată_știrea]

17 Februarie 2015, 11:25
(7666 vizualizări - 2 comentarii)


Slobozia: Expoziție de pictură la Centrul Cultural

Galeriile Arcadia din cadrul Centrului Cultural UNESCO «Ionel Perlea» îi așteaptă miercuri, 18 februarie 2015, pe pasionații de arte plastice la un eveniment de marcă. Cele mai frumoase creații ale pictorilor ...[citește_toată_știrea]

17 Februarie 2015, 10:50
(4468 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Rata șomajului, în creștere

La sfîrșitul lunii ianuarie 2015, în evidențele  Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița se aflau înregistrați 8720 șomeri, din care 3217 șomeri indemnizați, respectiv 5503 șomeri ...[citește_toată_știrea]

13 Februarie 2015, 17:55
(5431 vizualizări - 0 comentarii)


Stelnica: Bărbat dispărut de la domiciliu

Stelnica: Bărbat dispărut de la domiciliu

Polițiștii Secției Rurale Stelnica au fost sesizați cu privire la faptul că un bărbat, de 54 de ani, a plecat de la domiciliul său, situat pe raza Făcăeni, și nu a revenit pînă în prezent. Din cercetările ...[citește_toată_știrea]

13 Februarie 2015, 14:45
(6383 vizualizări - 0 comentarii)


Persoane urmărite internațional, depistate de polițiștii ialomițeni

Polițiștii au depistat, în urma schimbului de date și informații prin intermediul Biroului SIRENE din cadrul Centrului de Cooperare Polițienească Internațională-IGPR, trei persoane urmărite internațional ...[citește_toată_știrea]

13 Februarie 2015, 13:10
(5116 vizualizări - 0 comentarii)


AFIR Ialomița: Pregătirea metodologiei pentru deschiderea primelor măsuri de finanțare prin PNDR 2020

Agenția pentru Finanțarea Investițiilor Rurale (AFIR) elaborează metodologia specifică accesării fondurilor europene pentru a pregăti deschiderea primelor măsuri de finanțare din cadrul Programului Național ...[citește_toată_știrea]

13 Februarie 2015, 11:50
(12442 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Se fură porci și biciclete

Polițiștii de Investigații Criminale cercetează doi ialomițeni sub aspectul comiterii infracțiunii de furt calificat. Primul dintre aceștia, un bărbat, de 37 de ani, din Fetești, este bănuit că, în cursul ...[citește_toată_știrea]

13 Februarie 2015, 10:40
(5116 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Două accidente, trei persoane rănite

Două accidente rutiere, soldate cu rănirea a trei persoane s-au petrecut miercuri, 11 februarie 2015. Primul dintre acestea s-a produs în jurul orei 14,30, în afara localității Păltiniș. Astfel, în timp ...[citește_toată_știrea]

13 Februarie 2015, 10:15
(4998 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii la Stelnica și Bărcănești

Pompierii ialomițeni au fost solicitați să intervină în după-amiaza zilei de miercuri, 11 februarie a.c., în cazul a două incendii izbucnite la interval de o oră, primul în localitatea Stelnica, iar cel ...[citește_toată_știrea]

13 Februarie 2015, 09:35
(6803 vizualizări - 0 comentarii)


APIA Ialomița: Depunerea cererilor de plată pentru bunăstarea porcinelor

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) Centrul Județean Ialomița reamintește că, pînă la data de 16 februarie 2015, inclusiv, se depun Cererile de plată pentru Măsura 215-pachet a)-porcine ...[citește_toată_știrea]

11 Februarie 2015, 10:05
(6198 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Bărbat cercetat pentru împușcarea de căpriori fără a avea autorizație

Polițiștii ialomițeni au identificat un bărbat bănuit că ar fi împușcat doi căpriori cu o armă letală, fără a avea autorizație de vînătoare. Pe scurt, la data de 7 februarie a.c., polițiștii Secției Rurale ...[citește_toată_știrea]

9 Februarie 2015, 21:35
(4935 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: «Condiții de muncă în Marea Britanie»

Ambasada României la Londra precizează că, la data de 23 ianuarie 2015, confederația sindicală Trades Union Congress a publicat ghidul online «Condiții de muncă în Marea Britanie», tradus in 13 limbi străine ...[citește_toată_știrea]

9 Februarie 2015, 18:20
(6271 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...