Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

«Îmi doresc ca serviciile oferite de noi să fie la un standard ridicat!»

Carmen Popescu, noul director al Administrației Județene a Finanțelor Publice Ialomița

«Îmi doresc ca serviciile oferite de noi să fie la un standard ridicat!»

Încă de la debutul noului an 2015, Finanțele Publice din Ialomița au un nou director. Este vorba despre Carmen Popescu, fostă șefă a Direcției Contribuabililor Mijlocii din cadrul aceleiași instituții. Ea l-a înlocuit, începînd cu ianuarie 2015, pe Petre Țenea, care ocupa temporar acest post. Independent a realizat un interviu-blitz cu noul director la sfîrșitul săptămînii precedente.

O provocare demnă de un «profesionist»
Carmen Popescu nu se află în postura de director al Administrației Județene a Finanțelor Publice Ialomița pentru prima dată. Ea a mai ocupat cu ani în urmă acest post, fiind considerată, ca și acum, cea mai bună opțiune pentru această funcție. Apreciată de către colegi drept «un profesionist», Carmen Popescu crede că poate oferi agenților economici din Ialomița o calitate a serviciilor la nivelul impozitelor și taxelor din România.... [citește_tot_articolul]

15 Ianuarie 2015, 14:05 (7544 vizualizări - 15 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița, deszăpezită la cel mai mic preț din țară

Primul record pozitiv al anului

Ialomița, deszăpezită la cel mai mic preț din țară

În timp ce pentru deszăpezirea unui kilometru de autostradă statul a plătit 18 mii de euro, iar pentru un kilometru de drum național între 7 și 8 mii de euro, pentru deszăpezirea unui drum județean autoritățile ialomițene au plătit 120 de euro! Ștefan Ghibanu, directorul SC Drumuri și Poduri SA susține faptul că prețul reprezintă un «compromis» în detrimentul calității și că județul are nevoie de bani pentru reabilitarea infrastructurii rutiere...

Un exemplu pentru toată țara Anul trecut, pentru prima dată în istoria instituției, Consiliul Județean Ialomița organiza o licitație pentru... [citește_tot_articolul]

15 Ianuarie 2015, 12:20 (7802 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Poliția ialomițeană în 2015

Poliția ialomițeană în 2015

La începutul anului 2015, poliția ialomițeană se confruntă cu aceleași probleme vechi de cînd lumea: bani puțini, personal insuficient și o bază logistică precară. Inspectorul șef Viorel Ștefu susține însă că toate aceste neajunsuri pot fi surmontate.

Un șef de cursă lungă
În 2009, cînd Viorel Ștefu a preluat conducerea Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița, subordonații au pariat că nu va trece anul și acesta va părăsi județul. După 6 ani, în ciuda scandalurilor publice care au zdruncinat instituția, Viorel Ștefu continuă să demonstreze că, atunci cînd ești bine intenționat, orice obstacol poate fi depășit. Și, peste toate, că nivelul de disciplină pe care l-a impus subordonaților în ultimii ani poate schimba imaginea unei instituții atît de des maculată în trecut.... [citește_tot_articolul]

13 Ianuarie 2015, 19:15 (13950 vizualizări - 36 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița: «Crăciunel» și «Aden» s-au născut de Sărbători

Pe toată perioada Sărbătorilor de Iarnă, de la Crăciun și pînă de Sfîntul Ion, la Maternitatea Spitalului Județean de Urgență Slobozia s-au născut 15 bebeluși. Pentru doi dintre ei, părinții au decis să poarte nume mai puțin obișnuite, așa că micuții au fost botezați «Crăciunel» și «Aden». Medicii unității precizează însă că multe dintre mamele care au adus pe lume copii la Slobozia sînt minore.
În noaptea de Crăciun, la Maternitatea Spitalului Județean de Urgență Slobozia s-au născut 2 băieței, cel mai mare dintre ei avînd greutatea de 2,5 kilograme. La cumpăna dintre ani, alți 9 bebeluși au venit pe lume la aceeași unitate medicală. Este vorba despre 5 fetițe și 4 băieței. Dintre aceștia... [citește_tot_articolul]

13 Ianuarie 2015, 17:20 (5877 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Abuz de funcție la Consiliul Județean Ialomița

Un consilier județean cere public demisia președintelui Silvian Ciupercă

Abuz de funcție la Consiliul Județean Ialomița

Consilierul județean Ștefan Mihăilă a cerut public demisia președintelui Silvian Ciupercă. Alături de președintele Consiliului Județean sînt vizați secretarul județului, Adrian Ionescu și vicepreședintele instituției, Ioan Martin. În opinia lui Ștefan Mihăilă, cei trei se fac vinovați de blocarea unei propuneri de proiect de hotărîre care viza «modificarea hotărîrii Consiliului Județean Ialomița privind aprobarea organigramei aparatului de specialitate al instituției». În replică, oficialii Consiliului Județean susțin că propunerea «nu este necesară și oportună». Aparent artificial, conflictul creat ascunde unul dintre cele mai mari scandaluri publice din administrația județeană a ultimilor ani... [citește_tot_articolul]

8 Ianuarie 2015, 19:15 (15752 vizualizări - 27 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Gerul Bobotezei la Sudiți

Anul 2015 în Bărăganul ialomițean a început pe 6 ianuarie, de Bobotează. De-a lungul și de-a latul județului, oamenii s-au întîlnit în fața bisericilor, pentru «a se lumi» și a serba tradiții uitate sau renăscute. Comuna Sudiți serbează pentru al doilea an, public,  încheierea celor 12 zile de sărbătoare. Pe 6 ianuarie, în centrul comunei, sute de oameni s-au întîlnit pentru a se bucura unii de alții și pentru a participa la botezul cailor. Evenimentul s-a încheiat cu o întrecere la care au participat cei mai frumoși și mai puternici cai din sat.

Botezul cailor, o tradiție renăscută... [citește_tot_articolul]

6 Ianuarie 2015, 17:50 (24450 vizualizări - 31 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Statuia lui Mihai Viteazul de la Slobozia este contestată oficial

Consilierul local Mirela Dacici ia atitudine

Statuia lui Mihai Viteazul de la Slobozia este contestată oficial

Statuia inaugurată de administrația slobozeană la 1 Decembrie este contestată oficial de către unul dintre consilierii locali ai Sloboziei. Mirela Dacici, consilier local din partea PD-L, cere autorităților «să interzică amplasarea definitivă în spațiul public slobozean a acestei statui care nu are nimic în comun cu Mihai Viteazul și să pedepsească expres astfel de ofense aduse identității naționale apărute din sfera mediocrității subculturale». Demersul Mirelei Dacici se bazează pe argumente de ordin legislativ, istoric, dar și pe reacția slobozenilor în spațiul public și pe site-urile de socializare. Interpelarea oficială, adresată primarului Alexandru Stoica, a fost făcută publică în cadrul... [citește_tot_articolul]

6 Ianuarie 2015, 11:20 (68390 vizualizări - 94 comentarii)

EVENIMENT

Medicamentele scumpe rotunjesc veniturile farmaciștilor

În Ialomița, una din trei farmacii încalcă legea

Medicamentele scumpe rotunjesc veniturile farmaciștilor

Atenție cînd mergeți să cumpărați medicamente compensate sau gratuite de la farmacie! Multe dintre aceste unități eliberează intenționat tratamente mai scumpe, fără a înștiința pacienții că, pentru aceeași substanță activă, dețin și unele cu preț redus. Această practică ilegală a fost descoperită de reprezentanții Casei Județene de Asigurări de Sănătate Ialomița în urma unui control desfășurat la nivelul întregului județ. Acolo unde au fost descoperite nereguli, administratorii farmaciilor au fost sancționați cu avertismente!

Războiul farmaciilor cu lumea
Potrivit legislației... [citește_tot_articolul]

5 Ianuarie 2015, 11:15 (10348 vizualizări - 21 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Polițiști constănțeni, morți în misiune la Bordușani

Polițiști constănțeni, morți în misiune la Bordușani

Tragedie în zona localității Bordușani, din județul Ialomița. Doi bărbați au murit după ce mașina în care se aflau s-a lovit de un autobuz, cu 15 pasageri la bord. Medicii sosiți la fața locului s-au luptat minute în șir să-i resusciteze, însă eforturile lor au fost zadarnice.

Au murit în brațele medicilor
Din datele polițiștilor, accidentul rutier s-a petrecut în zona localității Bordușani, pe șoseaua dinspre Stelnica. Doi bărbați, care se aflau într-un autoturism marca Dacia, pe fondul neadaptării vitezei la condițiile de drum, au pătruns pe contrasens și s-au lovit de un autobuz... [citește_tot_articolul]

4 Ianuarie 2015, 18:15 (22718 vizualizări - 18 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Avicola Slobozia, prejudiciată cu peste 100000 de lei

Firmele mari, victime ale «țeparilor»

Avicola Slobozia, prejudiciată cu peste 100000 de lei

Într-un mediu de afaceri decimat de criză, puținele firme care mai există în Ialomița au de suferit din cauza partenerilor de afaceri neloiali. Oricît de mult s-ar proteja de acest flagel, pericolul de a cădea în plasa «țeparilor» este iminent, iar legea îi susține necontenit pe aceștia din urmă. Într-o astfel de situație a fost pusă și Avicola SA Slobozia. În urmă cu o lună, procurorii Parchetului de pe lîngă Judecătoria Slobozia au trimis în judecată doi inculpați care au înșelat societatea din Slobozia cu suma de 103000 de lei. Cazul nu este singular, firma sesizînd organelor de urmărire penală mai multe situații în care a fost păcălită, cu rea credință, de partenerii cu care a avut relații... [citește_tot_articolul]

2 Ianuarie 2015, 14:20 (24558 vizualizări - 24 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Autoritățile locale caută soluții pentru legalizarea concesiunilor

Primăria Slobozia reacționează la «scandalul Zamfir»

Autoritățile locale caută soluții pentru legalizarea concesiunilor

La începutul acestei luni, Independent publica în exclusivitate povestea extinderii ilegale a terenului aferent vilei ridicate de consilierul local Vasile Zamfir, juristul Spitalului Județean. Ca reacție la acest scandal, autoritățile locale recunosc că problema concesiunilor ilegale este una «veche de 10 ani» și se gîndesc la o soluție colectivă. În cazul punctual al consilierului Vasile Zamfir, viceprimarul Valentin Băcanu declară că va fi inflexibil. «Am văzut articolul, vom vedea dacă aveți dreptate. În cazul în care informațiile se confirmă, consilierul respectiv va fi obligat să dărîme gardul și să revină la perimetrul inițial!» ne-a declarat... [citește_tot_articolul]

1 Ianuarie 2015, 13:10 (16860 vizualizări - 38 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Regimul autocrat al președintelui Ciupercă

Răul din «mai binele» promovat de administrația județeană

Regimul autocrat al președintelui Ciupercă

La jumătatea lunii decembrie 2014, Consiliul Județean Ialomița s-a reunit în cadrul unei ședințe ordinare. Întîlnirea a fost un nou prilej de reconfirmare a autocrației președintelui Silvian Ciupercă. Autoritar și imperativ, acesta a supus votului în plen 14 proiecte de hotărîre. Majoritatea acestor proiecte a fost aprobată la foc automat, dezbaterile în plen fiind o simplă formalitate.

Autocrație fără limite
Dacă votul în plenul Consiliului Județean ar avea aceleași reguli ca cel din Parlamentul European, atunci am tăcea, consolîndu-ne cu gîndul că aceste proiecte au fost supuse... [citește_tot_articolul]

31 Decembrie 2014, 16:05 (21354 vizualizări - 28 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița, paralizată de viscol

Microbuz cu 8 persoane, blocat între Slobozia și Iazu

Ialomița, paralizată de viscol

4 drumuri naționale și 17 județene, închise

Viscolul puternic face ravagii în județul Ialomița. Potrivit reprezentanților Comitetului Județean pentru Situații de Urgență, la această oră mai multe drumuri naționale și județene sînt închise, iar zeci de persoane au cerut ajutorul autorităților fiind prinse sub nămeți. Cea mai gravă situație se înregistrează între Slobozia și Iazu, acolo unde, din cauza zăpezii abundente, un microbuz în care se aflau 8 persoane a fost blocat în trafic. Codul Portocaliul de vreme rea emis de meteorologi expiră în această noapte la ora 20,00.
De mai bine de 8 ore în Ialomița ninge abundent, iar vîntul puternic spulberă zăpada. Urgia naturii a alertat autoritățile județene. Structurile din teritoriu ale... [citește_tot_articolul]

29 Decembrie 2014, 16:30 (8403 vizualizări - 14 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

PASTORALĂ LA NAȘTEREA DOMNULUI

Episcopia Sloboziei și Călărașilor

PASTORALĂ LA NAȘTEREA DOMNULUI

† VINCENȚIU
Prin harul lui Dumnezeu
Episcopul Sloboziei și Călărașilor

Iubitului meu cler și popor,
har și pace de la Dumnezeu, Tatăl nostru,
iar din parte-mi, arhierești binecuvîntări !


Dreptmăritori creștini,
După ce magii au ajuns la Betleem și s-au închinat dumnezeiescului Prunc, i-au oferit Acestuia daruri de aur, smirnă și tămîie: aurul pentru a omagia demnitatea Sa regală; smirna pentru a ne aminti de moartea Sa jertfelnică, iar tămîia pentru a cinsti dumnezeirea Sa. Sfîntul Evanghelist Matei povestește cum prin intermediul magilor, popoarele păgîne s-au închinat Mîntuitorului Hristos; cum Pruncul... [citește_tot_articolul]

24 Decembrie 2014, 11:20 (6437 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Otilia Dumitru, trimisă în judecată de DNA alături de alți 16 profesori pentru fapte de corupție

Cercetările în dosarul «Mită la BAC 2012» s-au încheiat

Otilia Dumitru, trimisă în judecată de DNA alături de alți 16 profesori pentru fapte de corupție

Potrivit unui comunicat de presă al Direcției Naționale Anticorupție, procurorii din cadrul instituției au finalizat cercetările în dosarul «Mită la BAC 2012». Otilia Dumitru, fosta șefă a învățămîntului ialomițean, alături de alte 16 cadre didactice au fost trimiși în judecată. Procesul se află pe rolul Tribunalului Ialomița. În alte trei cazuri, procurorii au dispus impunerea unui sechestru asigurător asupra mai multor sume de bani.
În cele ce urmează redăm comunicatul DNA:
«Procurorii din cadrul Direcției Naționale Anticorupție-Secția de Combatere a Corupției au dispus trimiterea în judecată, în stare de libertate, a unui număr de 17 inculpați,... [citește_tot_articolul]

23 Decembrie 2014, 16:15 (246839 vizualizări - 142 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Trei persoane au murit pe loc într-un accident rutier!

Tragedie la Urziceni

Trei persoane au murit pe loc într-un accident rutier!

UPDATE: Încă o fetiță, de 6 ani, a decedat la spital...

Tragedie pe șoseaua care leagă municipiile Urziceni și Buzău. Trei persoane au murit, iar alte patru au fost rănite, după ce două mașini au fost implicate într-un accident rutier. Printre victime s-au numărat și doi copii, unul dintre ei murind pe loc. Zona unde s-a produs evenimentul a fost împînzită de paramedici SMURD, medici ai Serviciului Județean de Ambulanță, dar și polițiști.
Inițial, autoritățile au confirmat faptul că în accident și-au pierdut viața patru persoane, trei adulți și un copil. Reprezentanții Inspectoratului pentru Situații de Urgență Ialomița au remis publicității un comunicat de presă în care au precizat faptul că în tragedia de la Urziceni au murit trei persoane... [citește_tot_articolul]

22 Decembrie 2014, 00:25 (26920 vizualizări - 25 comentarii)

EVENIMENT

Exclusiv: Și-a lovit prietenul de pahar cu toporul!

Exclusiv: Și-a lovit prietenul de pahar cu toporul!

Scandal spontan la Bărcănești în noaptea de sîmbătă spre duminică, 20/21 decembrie 2014. Un bărbat de 31 de ani, din localitate, a ajuns internat la Spitalul de Urgență Floreasca din București, după ce amicul său de pahar, un bărbat de 49 de ani, l-a lovit cu toporul. În cauză s-a întocmit un dosar penal instrumentat de polițiști și procurorii Parchetului de pe lîngă Judecătoria Urziceni și are ca obiect comiterea infracțiunii de «loviri și alte violențe».

Cercetările sînt în curs Din primele verificări ale organelor judiciare, victima, alături de un alt amic de-al său, în vîrstă de... [citește_tot_articolul]

21 Decembrie 2014, 17:15 (8936 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Liderul PD-L Ialomița, Cazacu Marinică, condamnat la 6 ani de închisoare cu executare în dosarul retrocedărilor ilegale

Sentința nu e definitivă

Liderul PD-L Ialomița, Cazacu Marinică, condamnat la 6 ani de închisoare cu executare în dosarul retrocedărilor ilegale

Elena Brăilă, fostul șef al Oficiului Județean de Cadastru, a «primit» 5 ani

După o perioadă de 6 ani de procese, judecătorii au dat o primă sentință în dosarul deschis pe numele lui Cazacu Marinică. Cazul acestuia a fost repartizat Judecătoriei Ploiești din anul 2008, iar joi, 18 decembrie 2014, instanța stabilind ca președintele PD-L Ialomița să fie condamnat la 6 ani de închisoare cu executare și aplicarea unei pedepse complementară de 3 ani. Inculpată în același dosar, Elena Brăilă, fostul director al Oficiului Județean de Cadastru și Publicitate Imobiliară Ialomița, a fost condamnată la 5 ani de închisoare și, de asemenea, a primit o pedeapsă complementară de 3 ani. Totodată, instanța a stabilit ca cei doi să plătească despăgubiri de peste 7 milioane de euro Agenției... [citește_tot_articolul]

19 Decembrie 2014, 16:15 (41660 vizualizări - 59 comentarii)

EVENIMENT

Aparat de ultimă generație la Spitalul Slobozia

Investiție de 198 mii de lei în sănătate

Aparat de ultimă generație la Spitalul Slobozia

Spitalul Județean de Urgență Slobozia face noi pași spre modernizare. Consiliul Județean Ialomița a achiziționat un aparat Roentgen mobil cu braț C, folosit pentru intervenții în blocul operator al celei mai mari unități medicale din județ. Dispozitivul a fost achiziționat la prețul de 198 mii de lei, fără TVA.

Radiografii în timp real
Oficialii Spitalului Județean de Urgență Slobozia și cei ai Consiliului Județean Ialomița au făcut publică achiziția aparatului Roentgen în cadrul unei conferințe de presă. «Mă bucur foarte mult că am reușit să achiziționăm acest echipament pentru... [citește_tot_articolul]

19 Decembrie 2014, 09:55 (34612 vizualizări - 54 comentarii)

EVENIMENT

Sclavii lui «Zabrin»

Infractori ialomițeni, traficanți de «sclavi» în Grecia

Sclavii lui «Zabrin»

O poveste cutremurătoare iese la iveală după ce, în urmă cu o săptămînă, procurorii DIICOT Slobozia au trimis în judecată un dosar privind «traficul de persoane». Mai mulți inculpați, printre care se numără și ialomițeni din zona Fetești, sînt acuzați că au exploatat la muncă în Grecia 85 de cetățeni români. Oamenii au crezut că vor munci în agricultură, în condiții decente, însă au sfîrșit transformați în sclavi. Cercetările în acest caz au fost demarate acum 7 ani, timp în care procurorii au adunat probe pentru a demonstra vinovăția suspecților. Dacă vor fi găsiți vinovați ei riscă pînă la 10 ani de închisoare.

85 de români, traficați peste hotare... [citește_tot_articolul]

17 Decembrie 2014, 19:30 (22596 vizualizări - 16 comentarii)

28 Iun 2026
275 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
Protopopiatul Slobozia: «Hai să dăm mână cu mână!»

Protopopiatul Slobozia: «Hai să dăm mână cu mână!»

În contextul «Anului omagial al unității de credință și de neam» și «Anului comemorativ al făuritorilor Marii Uniri din 1918», Protopopiatul Slobozia, în parteneriat cu Grădinița cu Program Normal «Pinocchio ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2018, 18:15
(7024 vizualizări - 0 comentarii)


Polițiștii ialomițeni acționează permanent pentru siguranța cetățenilor

Pentru siguranța cetățenilor, aproape 400 de polițiști au acționat în perioada 19-21 ianuarie a.c., pe raza întregului județ, în sistem integrat, alături de celelalte structuri teritoriale din cadrul Ministerului ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2018, 18:05
(5118 vizualizări - 0 comentarii)


Cod Galben de ninsori în județul Ialomița

Cod Galben de ninsori în județul Ialomița

Meteorologii Administrației Naționale de Meteorologie au emis o avertizare Cod Galben de ninsori pentru județul Ialomița. Atenționarea meteo intră în vigoare pe data de 22 ianuarie 2018, la ora 05,00, și ...[citește_toată_știrea]

21 Ianuarie 2018, 16:38
(5873 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărean arestat pentru infracțiuni comise pe teritoriul Ungariei

Polițiștii de Investigații Criminale au depistat un bărbat care era urmărit internațional pentru săvârșirea de infracțiuni contra persoanei, fapte comise în Ungaria. La data de 18 ianuarie a.c., polițiștii ...[citește_toată_știrea]

19 Ianuarie 2018, 17:20
(8299 vizualizări - 0 comentarii)


Accident la Adâncata

Miercuri, 17 ianuarie 2018, în jurul orei 13,30, Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că pe raza comunei Adâncata s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea unei persoane. În timp ce ...[citește_toată_știrea]

18 Ianuarie 2018, 18:05
(6554 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de aproape 40 mii de lei, 5 permise de conducere reținute

Pentru siguranța cetățenilor, peste 200 de polițiști au acționat pe parcursul zilei de miercuri, 16 ianuarie 2018, pe raza întregului județ, în sistem integrat, alături de celelalte structuri teritoriale ...[citește_toată_știrea]

18 Ianuarie 2018, 17:10
(9986 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Accident rutier din cauza condițiilor meteo

Vremea dă bătăi de cap autorităților din Ialomița. În această dimineață, pe șoseaua care leagă orașele Țăndărei și Hârșova, a fost produs un accident rutier, din cauza unui copac smuls de vânt și dărâmat ...[citește_toată_știrea]

18 Ianuarie 2018, 10:30
(4484 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii la Adâncata și Cocora

Incendii la Adâncata și Cocora

A fost suficientă amplasarea necorespunzătoare a unor materiale combustibile față de o sobă cu acumulare de căldură și casa unui cetățean din comuna Adâncata a fost cuprinsă de flăcări. Acestea s-au extins ...[citește_toată_știrea]

17 Ianuarie 2018, 13:40
(6041 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Șomajul, în scădere ușoară

La sfârșitul lunii decembrie 2017, în evidențele  Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița se aflau înregistrați 6476 de șomeri, din care 1344 șomeri indemnizați, respectiv 5132 șomeri ...[citește_toată_știrea]

17 Ianuarie 2018, 11:35
(6463 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Expoziție «Portret Eminescu»

Peste 90 de portrete ale poetului Mihai Eminescu , realizate de artiști ilustratori din 92 de țări, sunt expuse in holul Centrului Cultural UNESCO «Ionel Perlea» cu ocazia «Zilei Culturii Naționale». Lucrările ...[citește_toată_știrea]

15 Ianuarie 2018, 12:40
(6247 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de aproape 110000 de lei, 24 permise reținute

În ultimele 48 de ore polițiștii ialomițeni au acționat, pe raza județului, pentru prevenirea faptelor antisociale și menținerea ordinii și siguranței publice. Au fost organizate 15 acțiuni și s-a intervenit ...[citește_toată_știrea]

14 Ianuarie 2018, 20:30
(7239 vizualizări - 0 comentarii)


Încadrări din sursă externă la IPJ Ialomița

S-a dat startul reîncadrărilor de personal și angajărilor din sursă externă, în vederea completării deficitului de personal existent la nivelul Poliției Române. Inspectoratului de Poliție al Județului ...[citește_toată_știrea]

12 Ianuarie 2018, 19:05
(7950 vizualizări - 2 comentarii)


Ialomița: Lucrări de întreținere la rețeaua de energie electrică și de distribuție a gazelor naturale

Distrigaz Sud Rețele efectuează lucrări programate la rețeaua de distribuție a gazelor naturale pentru creșterea gradului de siguranță și continuitate în alimentarea cu gaze naturale. Astfel, Distrigaz ...[citește_toată_știrea]

12 Ianuarie 2018, 18:10
(9357 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Două accidente, două victime

Pe raza județului Ialomița s-au produs în cursul zilei de joi, 11 ianuarie 2018, două accidente rutiere, soldate cu rănirea a două persoane. Primul eveniment rutier s-a produs în jurul orei 20,00, când ...[citește_toată_știrea]

12 Ianuarie 2018, 16:10
(4848 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Se opresc gazele!

Distrigaz Sud Rețele efectuează lucrări programate la rețeaua de distribuție a gazelor naturale pentru creșterea gradului de siguranță și continuitate în alimentarea cu gaze naturale. Astfel, Distrigaz ...[citește_toată_știrea]

11 Ianuarie 2018, 20:05
(5304 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Depunere de cereri pentru motorina subvenționată

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură informează potențialii beneficiari că, până la data de 31 ianuarie 2018 inclusiv, se depun Cererile de plată a ajutorului pentru cantitățile de motorină ...[citește_toată_știrea]

11 Ianuarie 2018, 19:50
(6396 vizualizări - 0 comentarii)


Accident la Coșereni

Miercuri, 10 ianuarie 2018, în apropiere de localitatea Coșereni s-a produs un accident de circulație în urma căruia o persoană a fost rănită. Din verificările efectuate de polițiștii ajunși la fața locului ...[citește_toată_știrea]

11 Ianuarie 2018, 19:45
(6696 vizualizări - 0 comentarii)


ANOFM: 150 locuri de muncă în Spania

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița, prin Serviciul de Ocupare EURES oferă 150 locuri de muncă vacante pentru muncă sezonieră, la recoltat și ambalat fructe, în regiunea Lleida-Spania ...[citește_toată_știrea]

11 Ianuarie 2018, 19:05
(5508 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiune a polițiștilor ialomițeni

Pentru siguranța cetățenilor, aproape 200 de polițiști au acționat, în perioada 10/11 ianuarie, pe raza întregului județ, în sistem integrat, alături de celelalte structuri teritoriale din cadrul Ministerului ...[citește_toată_știrea]

11 Ianuarie 2018, 18:20
(4435 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiune integrată a polițiștilor ialomițeni

Polițiștii acționează permanent pentru siguranța cetățenilor, prevenirea faptelor antisociale și menținerea ordinii și liniștii publice. Pentru siguranța cetățenilor, peste 100 de polițiști au acționat ...[citește_toată_știrea]

9 Ianuarie 2018, 17:15
(4718 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: S-au reluat plățile pentru subvenții

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură informează că începând de luni, 8 ianuarie 2018, s-a reluat plata regulară aferentă Campaniei 2017, fiind autorizați la plată 16148 fermieri, cu suma totală ...[citește_toată_știrea]

9 Ianuarie 2018, 16:10
(6682 vizualizări - 0 comentarii)


A fost devansat calendarul de admitere la școlile de Poliție

În luna ianuarie 2018, se desfășoară concursul de admitere la școlile de Poliție Câmpina și Cluj-Napoca. Calendarul de admitere a fost devansat. Astfel, activitățile încep pe 10 ianuarie a.c. și durează ...[citește_toată_știrea]

6 Ianuarie 2018, 14:20
(7999 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 4 accidente într-o singură zi!

Vineri, 5 ianuarie 2018, pe raza județului Ialomița s-au produs 4 accidente de circulație, în urma cărora șase persoane au fost rănite ușor. Victimele, cu vârste cuprinse între 20 și 86 de ani, au fost ...[citește_toată_știrea]

6 Ianuarie 2018, 13:45
(5789 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiune a polițiștilor ialomițeni

Polițiștii acționează permanent pentru siguranța cetățenilor, prevenirea faptelor antisociale și menținerea ordinii și liniștii publice. Pentru siguranța cetățenilor, peste 90 de polițiști au acționat, ...[citește_toată_știrea]

5 Ianuarie 2018, 16:05
(4712 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Analize detaliate pentru depistarea pesticidelor din alimente

În ultimele 3 luni ale anului 2017, laboratorul DSVSA Ialomița a efectuat analize privind determinarea de pesticide din produse de origine nonanimală (fructe și legume cu conținut ridicat de apă, citrice ...[citește_toată_știrea]

5 Ianuarie 2018, 12:20
(8531 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Bilanțul minivacanței de Revelion

În perioada 30 decembrie 2017-2 ianuarie 2018, aproape 250 de polițiști au acționat zilnic, pe raza județului Ialomița, pentru asigurarea climatului de ordine și siguranță publică. Structurile de Poliție ...[citește_toată_știrea]

5 Ianuarie 2018, 11:10
(6713 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Reținut pentru 24 de ore, după ce a tras cu arma în incinta Restaurantului «Central»

Focuri de armă în incinta Restaurantului «Central» din Slobozia. Un tânăr de 29 de ani a fost rănit cu un cuțit de un tânăr de 30 de ani, membru al unui clan de țigani din Țăndărei. După ce și-a înjunghiat ...[citește_toată_știrea]

3 Ianuarie 2018, 21:18
(9269 vizualizări - 10 comentarii)


Patru subofițeri, repartizați la ISU Ialomița

Patru subofițeri, repartizați la ISU Ialomița

Școala de Subofițeri Pompieri și Protecție Civilă Boldești a încheiat stagiul de pregătire a promoției 2017 și a trimis în țară forțe proaspete de muncă pentru inspectoratele județene pentru situatii de ...[citește_toată_știrea]

28 Decembrie 2017, 14:05
(5868 vizualizări - 0 comentarii)


Cocora: A intrat cu camionul în gard

Polițiștii Secției Rurale Grivița s-au sesizat din oficiu cu privire la faptul că pe raza comunei Cocora s-a produs un accident rutier soldat cu pagube materiale. Din verificările efectuate, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

28 Decembrie 2017, 11:25
(6331 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Cocora accident


Articole pirotehnice, confiscate de polițiștii ialomițeni

Poliția Română desfășoară acțiunea națională «Foc de Artificii», pentru verificarea legalității operațiunilor cu articole pirotehnice desfășurate de persoanele fizice și juridice. Polițiștii ialomițeni ...[citește_toată_știrea]

28 Decembrie 2017, 11:10
(4774 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Succesor în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...