Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Ialomița: «Crăciunel» și «Aden» s-au născut de Sărbători

Pe toată perioada Sărbătorilor de Iarnă, de la Crăciun și pînă de Sfîntul Ion, la Maternitatea Spitalului Județean de Urgență Slobozia s-au născut 15 bebeluși. Pentru doi dintre ei, părinții au decis să poarte nume mai puțin obișnuite, așa că micuții au fost botezați «Crăciunel» și «Aden». Medicii unității precizează însă că multe dintre mamele care au adus pe lume copii la Slobozia sînt minore.
În noaptea de Crăciun, la Maternitatea Spitalului Județean de Urgență Slobozia s-au născut 2 băieței, cel mai mare dintre ei avînd greutatea de 2,5 kilograme. La cumpăna dintre ani, alți 9 bebeluși au venit pe lume la aceeași unitate medicală. Este vorba despre 5 fetițe și 4 băieței. Dintre aceștia... [citește_tot_articolul]

13 Ianuarie 2015, 17:20 (5876 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Abuz de funcție la Consiliul Județean Ialomița

Un consilier județean cere public demisia președintelui Silvian Ciupercă

Abuz de funcție la Consiliul Județean Ialomița

Consilierul județean Ștefan Mihăilă a cerut public demisia președintelui Silvian Ciupercă. Alături de președintele Consiliului Județean sînt vizați secretarul județului, Adrian Ionescu și vicepreședintele instituției, Ioan Martin. În opinia lui Ștefan Mihăilă, cei trei se fac vinovați de blocarea unei propuneri de proiect de hotărîre care viza «modificarea hotărîrii Consiliului Județean Ialomița privind aprobarea organigramei aparatului de specialitate al instituției». În replică, oficialii Consiliului Județean susțin că propunerea «nu este necesară și oportună». Aparent artificial, conflictul creat ascunde unul dintre cele mai mari scandaluri publice din administrația județeană a ultimilor ani... [citește_tot_articolul]

8 Ianuarie 2015, 19:15 (15740 vizualizări - 27 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Gerul Bobotezei la Sudiți

Anul 2015 în Bărăganul ialomițean a început pe 6 ianuarie, de Bobotează. De-a lungul și de-a latul județului, oamenii s-au întîlnit în fața bisericilor, pentru «a se lumi» și a serba tradiții uitate sau renăscute. Comuna Sudiți serbează pentru al doilea an, public,  încheierea celor 12 zile de sărbătoare. Pe 6 ianuarie, în centrul comunei, sute de oameni s-au întîlnit pentru a se bucura unii de alții și pentru a participa la botezul cailor. Evenimentul s-a încheiat cu o întrecere la care au participat cei mai frumoși și mai puternici cai din sat.

Botezul cailor, o tradiție renăscută... [citește_tot_articolul]

6 Ianuarie 2015, 17:50 (24431 vizualizări - 31 comentarii)

EVENIMENT

Statuia lui Mihai Viteazul de la Slobozia este contestată oficial

Consilierul local Mirela Dacici ia atitudine

Statuia lui Mihai Viteazul de la Slobozia este contestată oficial

Statuia inaugurată de administrația slobozeană la 1 Decembrie este contestată oficial de către unul dintre consilierii locali ai Sloboziei. Mirela Dacici, consilier local din partea PD-L, cere autorităților «să interzică amplasarea definitivă în spațiul public slobozean a acestei statui care nu are nimic în comun cu Mihai Viteazul și să pedepsească expres astfel de ofense aduse identității naționale apărute din sfera mediocrității subculturale». Demersul Mirelei Dacici se bazează pe argumente de ordin legislativ, istoric, dar și pe reacția slobozenilor în spațiul public și pe site-urile de socializare. Interpelarea oficială, adresată primarului Alexandru Stoica, a fost făcută publică în cadrul... [citește_tot_articolul]

6 Ianuarie 2015, 11:20 (68321 vizualizări - 94 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Medicamentele scumpe rotunjesc veniturile farmaciștilor

În Ialomița, una din trei farmacii încalcă legea

Medicamentele scumpe rotunjesc veniturile farmaciștilor

Atenție cînd mergeți să cumpărați medicamente compensate sau gratuite de la farmacie! Multe dintre aceste unități eliberează intenționat tratamente mai scumpe, fără a înștiința pacienții că, pentru aceeași substanță activă, dețin și unele cu preț redus. Această practică ilegală a fost descoperită de reprezentanții Casei Județene de Asigurări de Sănătate Ialomița în urma unui control desfășurat la nivelul întregului județ. Acolo unde au fost descoperite nereguli, administratorii farmaciilor au fost sancționați cu avertismente!

Războiul farmaciilor cu lumea
Potrivit legislației... [citește_tot_articolul]

5 Ianuarie 2015, 11:15 (10339 vizualizări - 21 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Polițiști constănțeni, morți în misiune la Bordușani

Polițiști constănțeni, morți în misiune la Bordușani

Tragedie în zona localității Bordușani, din județul Ialomița. Doi bărbați au murit după ce mașina în care se aflau s-a lovit de un autobuz, cu 15 pasageri la bord. Medicii sosiți la fața locului s-au luptat minute în șir să-i resusciteze, însă eforturile lor au fost zadarnice.

Au murit în brațele medicilor
Din datele polițiștilor, accidentul rutier s-a petrecut în zona localității Bordușani, pe șoseaua dinspre Stelnica. Doi bărbați, care se aflau într-un autoturism marca Dacia, pe fondul neadaptării vitezei la condițiile de drum, au pătruns pe contrasens și s-au lovit de un autobuz... [citește_tot_articolul]

4 Ianuarie 2015, 18:15 (22713 vizualizări - 18 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Avicola Slobozia, prejudiciată cu peste 100000 de lei

Firmele mari, victime ale «țeparilor»

Avicola Slobozia, prejudiciată cu peste 100000 de lei

Într-un mediu de afaceri decimat de criză, puținele firme care mai există în Ialomița au de suferit din cauza partenerilor de afaceri neloiali. Oricît de mult s-ar proteja de acest flagel, pericolul de a cădea în plasa «țeparilor» este iminent, iar legea îi susține necontenit pe aceștia din urmă. Într-o astfel de situație a fost pusă și Avicola SA Slobozia. În urmă cu o lună, procurorii Parchetului de pe lîngă Judecătoria Slobozia au trimis în judecată doi inculpați care au înșelat societatea din Slobozia cu suma de 103000 de lei. Cazul nu este singular, firma sesizînd organelor de urmărire penală mai multe situații în care a fost păcălită, cu rea credință, de partenerii cu care a avut relații... [citește_tot_articolul]

2 Ianuarie 2015, 14:20 (24552 vizualizări - 24 comentarii)

EVENIMENT

Autoritățile locale caută soluții pentru legalizarea concesiunilor

Primăria Slobozia reacționează la «scandalul Zamfir»

Autoritățile locale caută soluții pentru legalizarea concesiunilor

La începutul acestei luni, Independent publica în exclusivitate povestea extinderii ilegale a terenului aferent vilei ridicate de consilierul local Vasile Zamfir, juristul Spitalului Județean. Ca reacție la acest scandal, autoritățile locale recunosc că problema concesiunilor ilegale este una «veche de 10 ani» și se gîndesc la o soluție colectivă. În cazul punctual al consilierului Vasile Zamfir, viceprimarul Valentin Băcanu declară că va fi inflexibil. «Am văzut articolul, vom vedea dacă aveți dreptate. În cazul în care informațiile se confirmă, consilierul respectiv va fi obligat să dărîme gardul și să revină la perimetrul inițial!» ne-a declarat... [citește_tot_articolul]

1 Ianuarie 2015, 13:10 (16851 vizualizări - 38 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Regimul autocrat al președintelui Ciupercă

Răul din «mai binele» promovat de administrația județeană

Regimul autocrat al președintelui Ciupercă

La jumătatea lunii decembrie 2014, Consiliul Județean Ialomița s-a reunit în cadrul unei ședințe ordinare. Întîlnirea a fost un nou prilej de reconfirmare a autocrației președintelui Silvian Ciupercă. Autoritar și imperativ, acesta a supus votului în plen 14 proiecte de hotărîre. Majoritatea acestor proiecte a fost aprobată la foc automat, dezbaterile în plen fiind o simplă formalitate.

Autocrație fără limite
Dacă votul în plenul Consiliului Județean ar avea aceleași reguli ca cel din Parlamentul European, atunci am tăcea, consolîndu-ne cu gîndul că aceste proiecte au fost supuse... [citește_tot_articolul]

31 Decembrie 2014, 16:05 (21346 vizualizări - 28 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița, paralizată de viscol

Microbuz cu 8 persoane, blocat între Slobozia și Iazu

Ialomița, paralizată de viscol

4 drumuri naționale și 17 județene, închise

Viscolul puternic face ravagii în județul Ialomița. Potrivit reprezentanților Comitetului Județean pentru Situații de Urgență, la această oră mai multe drumuri naționale și județene sînt închise, iar zeci de persoane au cerut ajutorul autorităților fiind prinse sub nămeți. Cea mai gravă situație se înregistrează între Slobozia și Iazu, acolo unde, din cauza zăpezii abundente, un microbuz în care se aflau 8 persoane a fost blocat în trafic. Codul Portocaliul de vreme rea emis de meteorologi expiră în această noapte la ora 20,00.
De mai bine de 8 ore în Ialomița ninge abundent, iar vîntul puternic spulberă zăpada. Urgia naturii a alertat autoritățile județene. Structurile din teritoriu ale... [citește_tot_articolul]

29 Decembrie 2014, 16:30 (8402 vizualizări - 14 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

PASTORALĂ LA NAȘTEREA DOMNULUI

Episcopia Sloboziei și Călărașilor

PASTORALĂ LA NAȘTEREA DOMNULUI

† VINCENȚIU
Prin harul lui Dumnezeu
Episcopul Sloboziei și Călărașilor

Iubitului meu cler și popor,
har și pace de la Dumnezeu, Tatăl nostru,
iar din parte-mi, arhierești binecuvîntări !


Dreptmăritori creștini,
După ce magii au ajuns la Betleem și s-au închinat dumnezeiescului Prunc, i-au oferit Acestuia daruri de aur, smirnă și tămîie: aurul pentru a omagia demnitatea Sa regală; smirna pentru a ne aminti de moartea Sa jertfelnică, iar tămîia pentru a cinsti dumnezeirea Sa. Sfîntul Evanghelist Matei povestește cum prin intermediul magilor, popoarele păgîne s-au închinat Mîntuitorului Hristos; cum Pruncul... [citește_tot_articolul]

24 Decembrie 2014, 11:20 (6261 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Otilia Dumitru, trimisă în judecată de DNA alături de alți 16 profesori pentru fapte de corupție

Cercetările în dosarul «Mită la BAC 2012» s-au încheiat

Otilia Dumitru, trimisă în judecată de DNA alături de alți 16 profesori pentru fapte de corupție

Potrivit unui comunicat de presă al Direcției Naționale Anticorupție, procurorii din cadrul instituției au finalizat cercetările în dosarul «Mită la BAC 2012». Otilia Dumitru, fosta șefă a învățămîntului ialomițean, alături de alte 16 cadre didactice au fost trimiși în judecată. Procesul se află pe rolul Tribunalului Ialomița. În alte trei cazuri, procurorii au dispus impunerea unui sechestru asigurător asupra mai multor sume de bani.
În cele ce urmează redăm comunicatul DNA:
«Procurorii din cadrul Direcției Naționale Anticorupție-Secția de Combatere a Corupției au dispus trimiterea în judecată, în stare de libertate, a unui număr de 17 inculpați,... [citește_tot_articolul]

23 Decembrie 2014, 16:15 (246415 vizualizări - 142 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Trei persoane au murit pe loc într-un accident rutier!

Tragedie la Urziceni

Trei persoane au murit pe loc într-un accident rutier!

UPDATE: Încă o fetiță, de 6 ani, a decedat la spital...

Tragedie pe șoseaua care leagă municipiile Urziceni și Buzău. Trei persoane au murit, iar alte patru au fost rănite, după ce două mașini au fost implicate într-un accident rutier. Printre victime s-au numărat și doi copii, unul dintre ei murind pe loc. Zona unde s-a produs evenimentul a fost împînzită de paramedici SMURD, medici ai Serviciului Județean de Ambulanță, dar și polițiști.
Inițial, autoritățile au confirmat faptul că în accident și-au pierdut viața patru persoane, trei adulți și un copil. Reprezentanții Inspectoratului pentru Situații de Urgență Ialomița au remis publicității un comunicat de presă în care au precizat faptul că în tragedia de la Urziceni au murit trei persoane... [citește_tot_articolul]

22 Decembrie 2014, 00:25 (26910 vizualizări - 25 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Exclusiv: Și-a lovit prietenul de pahar cu toporul!

Exclusiv: Și-a lovit prietenul de pahar cu toporul!

Scandal spontan la Bărcănești în noaptea de sîmbătă spre duminică, 20/21 decembrie 2014. Un bărbat de 31 de ani, din localitate, a ajuns internat la Spitalul de Urgență Floreasca din București, după ce amicul său de pahar, un bărbat de 49 de ani, l-a lovit cu toporul. În cauză s-a întocmit un dosar penal instrumentat de polițiști și procurorii Parchetului de pe lîngă Judecătoria Urziceni și are ca obiect comiterea infracțiunii de «loviri și alte violențe».

Cercetările sînt în curs Din primele verificări ale organelor judiciare, victima, alături de un alt amic de-al său, în vîrstă de... [citește_tot_articolul]

21 Decembrie 2014, 17:15 (8936 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Liderul PD-L Ialomița, Cazacu Marinică, condamnat la 6 ani de închisoare cu executare în dosarul retrocedărilor ilegale

Sentința nu e definitivă

Liderul PD-L Ialomița, Cazacu Marinică, condamnat la 6 ani de închisoare cu executare în dosarul retrocedărilor ilegale

Elena Brăilă, fostul șef al Oficiului Județean de Cadastru, a «primit» 5 ani

După o perioadă de 6 ani de procese, judecătorii au dat o primă sentință în dosarul deschis pe numele lui Cazacu Marinică. Cazul acestuia a fost repartizat Judecătoriei Ploiești din anul 2008, iar joi, 18 decembrie 2014, instanța stabilind ca președintele PD-L Ialomița să fie condamnat la 6 ani de închisoare cu executare și aplicarea unei pedepse complementară de 3 ani. Inculpată în același dosar, Elena Brăilă, fostul director al Oficiului Județean de Cadastru și Publicitate Imobiliară Ialomița, a fost condamnată la 5 ani de închisoare și, de asemenea, a primit o pedeapsă complementară de 3 ani. Totodată, instanța a stabilit ca cei doi să plătească despăgubiri de peste 7 milioane de euro Agenției... [citește_tot_articolul]

19 Decembrie 2014, 16:15 (41626 vizualizări - 59 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Aparat de ultimă generație la Spitalul Slobozia

Investiție de 198 mii de lei în sănătate

Aparat de ultimă generație la Spitalul Slobozia

Spitalul Județean de Urgență Slobozia face noi pași spre modernizare. Consiliul Județean Ialomița a achiziționat un aparat Roentgen mobil cu braț C, folosit pentru intervenții în blocul operator al celei mai mari unități medicale din județ. Dispozitivul a fost achiziționat la prețul de 198 mii de lei, fără TVA.

Radiografii în timp real
Oficialii Spitalului Județean de Urgență Slobozia și cei ai Consiliului Județean Ialomița au făcut publică achiziția aparatului Roentgen în cadrul unei conferințe de presă. «Mă bucur foarte mult că am reușit să achiziționăm acest echipament pentru... [citește_tot_articolul]

19 Decembrie 2014, 09:55 (34589 vizualizări - 54 comentarii)

EVENIMENT

Sclavii lui «Zabrin»

Infractori ialomițeni, traficanți de «sclavi» în Grecia

Sclavii lui «Zabrin»

O poveste cutremurătoare iese la iveală după ce, în urmă cu o săptămînă, procurorii DIICOT Slobozia au trimis în judecată un dosar privind «traficul de persoane». Mai mulți inculpați, printre care se numără și ialomițeni din zona Fetești, sînt acuzați că au exploatat la muncă în Grecia 85 de cetățeni români. Oamenii au crezut că vor munci în agricultură, în condiții decente, însă au sfîrșit transformați în sclavi. Cercetările în acest caz au fost demarate acum 7 ani, timp în care procurorii au adunat probe pentru a demonstra vinovăția suspecților. Dacă vor fi găsiți vinovați ei riscă pînă la 10 ani de închisoare.

85 de români, traficați peste hotare... [citește_tot_articolul]

17 Decembrie 2014, 19:30 (22570 vizualizări - 16 comentarii)

EVENIMENT

Autoritățile ialomițene se pregătesc de iarnă pe cont propriu

Bani puțini pentru deszăpezire

Autoritățile ialomițene se pregătesc de iarnă pe cont propriu

La începutul săptămînii precedente, Administrația Națională de Meteorologie a emis o atenționare Cod Galben pentru 31 de județe. Printre acestea se numără și Ialomița. Autoritățile susțin că sînt pregătite pentru a deszăpezi drumurile județene și locale. În realitate, fondurile sînt insuficiente...

Județul nu are bani pentru deszăpezire
Potrivit declarațiilor oficiale, la acest moment iarna 2014 nu va lua prin surprindere autoritățile. La nivel județean, în premieră, Consiliul Județean Ialomița a scos la licitație contractul de deszăpezire pentru cei 507 kilometri de drumuri județene... [citește_tot_articolul]

17 Decembrie 2014, 16:40 (3968 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Polaris face legea la Slobozia

Salubritate fără autorizații

Polaris face legea la Slobozia

De mai bine de o lună de zile, noul concesionar al serviciului de salubritate al orașului oferă locuitorilor o imagine idilică. Angajații mătură regulamentar străzile din zori și pînă-n seară, autogunoierele golesc tomberoanele la ore fixe, străzile secundare sînt aspirate de utilaje moderne... În spatele acestui efort apreciabil se ascund însă probleme despre care nimeni nu vorbește niciodată. Polaris funcționează de 45 de zile fără autorizație de mediu, deșeurile nu sînt colectate selectiv, iar asociațiile de proprietari din reședința de județ continuă să refuze semnarea contractelor. Și acesta pare să fie doar începutul!

Polaris nu are autorizație de mediu... [citește_tot_articolul]

17 Decembrie 2014, 13:40 (7476 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Sărbători în întuneric

Drama familiei Terzea din Slobozia

Sărbători în întuneric

Cel mai frumos cadou de Crăciun pentru familia Terzea din Slobozia ar fi să aibă curent electric. De 3 ani, patru copii și trei adulți petrec Sărbătorile de Iarnă la lumina lumînării sau a lămpii cu gaz. Micuții au văzut bradul împodobit cu mii de luminițe doar la școală sau pe ferestrele din casele vecinilor. Ar putea avea și la ei acasă unul dacă semenii lor i-ar ajuta să se rebranșeze la rețea. Acești copii au fost recent diagnosticați cu hepatită A... Și au nevoie de sprijin, de asemenea, pentru a-și cumpăra alimentele de regim și medicamente.

Casa cufundată în întuneric
... [citește_tot_articolul]

16 Decembrie 2014, 21:15 (5522 vizualizări - 3 comentarii)

Joi 25 Iun 2026
297 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Urziceni: A găsit o borsetă cu 20000 lei într-o benzinărie și a predat-o la Poliție!

Poliția Urziceni a fost sesizată sîmbătă, 14 aprilie a.c., de către un bărbat de 42 ani, din Tîrgoviște, despre faptul că în timp ce se afla în incinta unei benzinării de pe raza municipiului i-a fost sustrasă ...[citește_toată_știrea]

17 Aprilie 2012, 13:44
(10598 vizualizări - 1 comentariu)


Fetești: Prins la furat din supermarket

Agentul de pază din cadrul unui supermarket din Fetești a sesizat telefonic ofițerului de serviciu al Poliției luni, 16 aprilie a.c., faptul că un bărbat a sustras din incinta unității mai multe produse ...[citește_toată_știrea]

17 Aprilie 2012, 13:41
(9182 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Șoferița de 21 ani a pierdut controlul volanului și s-a izbit de un parapet!

Vineri, 13 aprilie a.c., în jurul orei 12,00, pe DJ 212 s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea a trei persoane. Din cercetări s-a stabilit că în timp ce o tînără, de 21 ani, din comuna ...[citește_toată_știrea]

17 Aprilie 2012, 13:40
(9211 vizualizări - 0 comentarii)


Jilavele: Un copil de 12 ani a furat o bicicletă din curtea unui consătean

Un bărbat de 42 ani, din comuna Jilavele, a sesizat Poliția vineri, 13 aprilie a.c., cu privire la faptul că persoane necunoscute au pătruns în curtea locuinței sale și au furat o bicicletă. În urma cercetărilor ...[citește_toată_știrea]

17 Aprilie 2012, 13:38
(8986 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 85 locuri de muncă vacante

Potrivit datelor statistice ale Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița, la nivelul județului, marți, 17 aprilie 2012, sînt disponibile 85 locuri de muncă. Cele mai multe posturi sînt ...[citește_toată_știrea]

17 Aprilie 2012, 13:29
(8361 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Prinși la furat sucuri și băuturi alcoolice din magazia unei firme

Poliția Țăndărei a fost sesizată sîmbătă, 15 aprilie a.c., de către administratorul unei societăți comerciale situată pe raza orașului, cu privire la faptul că agentul de pază a surprins mai mulți tineri ...[citește_toată_știrea]

17 Aprilie 2012, 13:27
(10031 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Țăndărei furt


DGFP Ialomița: 25 aprilie 2012, termen limită pentru depunerea declarațiilor

Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii că pînă miercuri, 25 aprilie 2012, trebuie să depună la administrațiile financiare teritoriale următoarele declarații aferente lunii ...[citește_toată_știrea]

17 Aprilie 2012, 13:25
(9112 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Procesiunea aducerii Sfintei Icoane Făcătoare de Minuni a Maicii Domnului, asigurată de jandarmi

Peste 50 de jandarmi din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Ialomița vor asigura, în perioada 18-24 aprilie 2012, măsurile de ordine ce se vor impune la manifestare religioasă de mare importanță ...[citește_toată_știrea]

17 Aprilie 2012, 12:55
(10319 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii la Alexeni și Valea Măcrișului

În urma unui scurtcircuit produs la instalația electrică, dormitorul locuinței unui cetățean din localitatea Alexeni a fost cuprins de flăcări. La fața locului s-au deplasat pompierii de la Secția Urziceni ...[citește_toată_știrea]

17 Aprilie 2012, 12:40
(9797 vizualizări - 0 comentarii)


46 de intervenții SMURD în primele zile de la inaugurarea unităților mobile de la Slobozia și Țăndărei

Solicitările au fost primite la dispeceratul Inspectoratului în intervalul 13.04.2012-17.04.2012 și au vizat urgențe medicale din cele mai diverse, de la traumatisme, la persoane aflate în stare de ebrietate ...[citește_toată_știrea]

17 Aprilie 2012, 12:40
(11882 vizualizări - 0 comentarii)


Căzănești: Bătrînă de 78 ani, omorîtă de o căruță!

O femeie de 78 ani, din Căzănești, și-a pierdut viața după ce a fost lovită de o căruță. Astfel, în timp ce aceasta se deplasa pe strada Dispensarului din Căzănești, din curtea unui localnic în vîrstă de ...[citește_toată_știrea]

17 Aprilie 2012, 10:22
(9606 vizualizări - 0 comentarii)


Căzănești: O rudă i-a furat din curte!

Poliția a fost sesizată de către un bărbat de 67 ani, din Slobozia, despre faptul că în perioada februarie-martie 2012, persoane necunoscute i-au sustras mai multe bunuri de uz gospodăresc dintr-o anexă ...[citește_toată_știrea]

17 Aprilie 2012, 10:15
(7291 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Căzănești furt


Slobozia: Pieton izbit de o mașină

În timp ce un bărbat, de 61 ani, din Slobozia, s-a angajat în traversarea DN21, la baza podului peste rîul Ialomița, prin loc nepermis și fără să se asigure, a fost acroșat de un autoturism condus de un ...[citește_toată_știrea]

17 Aprilie 2012, 10:09
(8439 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Ialomița: Autoturism furat din Spania, restituit proprietarului

Ialomița: Autoturism furat din Spania, restituit proprietarului

Un autoturism reclamat furat în luna septembrie 2011, a fost identificat și restituit proprietarului de drept de către polițiști. Urmare a corespondenței purtate cu Centrul de Cooperare Polițienească Internațională ...[citește_toată_știrea]

17 Aprilie 2012, 09:41
(8565 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: I-a ghicit în palmă și i-a furat bijuteriile!

O femeie din Slobozia a sesizat Poliția că a fost victima unei infracțiuni de înșelăciune. Victima a fost abordată de o persoană necunoscută, care a spus că îi poate ghici în palmă. Fapta a fost sesizată ...[citește_toată_știrea]

17 Aprilie 2012, 09:16
(7138 vizualizări - 0 comentarii)


Căzănești: Fără premis, a intrat cu mașina într-un imobil!

Poliția Orașului Căzănești a fost sesizată cu privire la faptul că un autoturism a intrat direct într-un imobil. Din incident a rezultat vătămarea corporală a «șoferului», un localnic de 42 ani. Din verificările ...[citește_toată_știrea]

17 Aprilie 2012, 09:10
(11040 vizualizări - 2 comentarii)


Slobozia: Lemne vîndute în Obor fără documente

În Oborul Municipal Slobozia a fost depistată o femeie de 62 ani, din comuna Sita Buzăului-Covasna, care vindea material lemnos fără a elibera factură fiscală ori bon fiscal. Cea în cauză a fost sancționată ...[citește_toată_știrea]

17 Aprilie 2012, 09:04
(6610 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Autoturism furat din Italia, identificat și indisponibilizat de polițiști

Ialomița: Autoturism furat din Italia, identificat și indisponibilizat de polițiști

Polițiștii din cadrul Serviciului de Investigații Criminale-Compartimentul Trafic și Furturi Auto, în colaborare cu specialiști ai Registrului Auto Român Ialomița au organizat și executat o acțiune pentru ...[citește_toată_știrea]

17 Aprilie 2012, 09:04
(9047 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: La volan cu permisul suspendat

O patrulă de siguranță publică a oprit pentru control, pe DJ203E, la intersecția comunei Munteni Buzău cu orașul Căzănești, o autoutilitară condusă de un bărbat de 38 ani, din București. Din verificările ...[citește_toată_știrea]

17 Aprilie 2012, 08:08
(8166 vizualizări - 0 comentarii)


Ograda: Prins beat la volan

Un tînăr de 31 ani, din comuna Ograda, a fost depistat de către un echipaj rutier la volanul unui autoturism în timp ce se afla sub influența băuturilor alcoolice. Acesta a fost testat alcoolscop, rezultatul ...[citește_toată_știrea]

17 Aprilie 2012, 08:07
(6531 vizualizări - 0 comentarii)


Icoana Făcătoare de Minuni a Maicii Domnului, la Slobozia

În perioada 18 aprilie-24 aprilie 2012, cu binecuvîntarea Preasfințitului Părinte Episcop Vincențiu, Episcopia Sloboziei și Călărașilor organizează o serie de manifestări cu ocazia sărbătoririi hramului ...[citește_toată_știrea]

13 Aprilie 2012, 13:31
(11698 vizualizări - 0 comentarii)


Patron constănțean cu firmă la Fetești, cercetat pentru evaziune fiscală

Un constănțean de 55 ani, patron al unei firme din Fetești, este cercetat de polițiștii feteșteni pentru că a prejudiciat bugetul statului cu suma de peste 194000 lei. El nu a virat către buget sumele reprezentînd ...[citește_toată_știrea]

13 Aprilie 2012, 12:56
(5650 vizualizări - 0 comentarii)


Manasia: Accident după ce a intrat în automobilul din față

În cursul zilei de marți, 10 aprilie a.c., un bărbat de 34 ani, din Slobozia, a fost implicat într-un accident rutier. Pentru că nu a respectat distanța regulamentară în mers, el s-a ciocnit de un alt autoturism ...[citește_toată_știrea]

13 Aprilie 2012, 12:53
(8631 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Manasia accident


Urziceni: Hoață de profesie, a încercat să scape de pușcărie

Polițiștii Biroului de Ivestigații Criminale din cadrul Poliției Urziceni au identificat pe străzile orașului, marți, 10 aprilie a.c., o femeie de 38 de ani pe numele căreia Judecătoria Sector 3 din București ...[citește_toată_știrea]

13 Aprilie 2012, 12:52
(8320 vizualizări - 0 comentarii)


Axintele: Săpa în curte și a descoperit un revolver din Al Doilea Război Mondial

Un bărbat de 47 de ani a făcut o descoperire mai puțin obișnuită. În timp ce săpa curtea surorii sale din localitatea Axintele, el a descoprit un revolver ce datează din perioada celui de-al Doilea Război ...[citește_toată_știrea]

13 Aprilie 2012, 12:46
(9156 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Axintele revolver


Poliția Rutieră Ialomița: Amenzi de peste 57000 lei

Conducerea sub influența alcoolului, viteza excesivă, precum și neutilizarea centurii de siguranță au fost principalele abateri descoperite de polițiștii rutieri în perioada 6-9 aprilie a.c. Valoarea sancțiunilor ...[citește_toată_știrea]

13 Aprilie 2012, 12:45
(5661 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

11 Aprilie 2012, 12:35
(6950 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: O baracă de lemn a căzut dintr-o căruță peste un bătrîn de 67 ani!

Un bătrîn de 67 ani din localitatea Siriu-Prahova, era să-și piardă viața, luni 9 aprilie a.c. Bătrînul a fost lovit de o baracă din lemn care era transportată de un căruțaș. În momentul în care s-a produs ...[citește_toată_știrea]

11 Aprilie 2012, 11:02
(8404 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni accident


Valea Ciorii: Tînăr pus pe scandal, arestat

Polițiștii din Țăndărei au reținut luni, 9 aprilie a.c., un tînăr de 22 ani, din localitatea Valea Ciorii, după ce a băgat spaima în tot satul. El a fost acuzat de comiterea infracțiunilor de furt calificat ...[citește_toată_știrea]

11 Aprilie 2012, 11:01
(8800 vizualizări - 3 comentarii)


AJOFM Ialomița: Cursuri de calificare pentru șomeri

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița organizează pentru anul 2012 un număr de peste 20 de cursuri de calificare. Cele mai multe din aceste cursuri fac parte din domenii de activitate ...[citește_toată_știrea]

11 Aprilie 2012, 11:00
(9992 vizualizări - 3 comentarii)


Ultimele comentarii
spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 oRLandO în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! scrumbie Dunăre în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 PERICOL în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Peiu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren intravilan agricol Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren extravilan Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Chiparos în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Lenuta în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Cetățean în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara, fără aviz sanitar de funcționare Mary în «Fermierii își vând producția sub costuri!» garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...