Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

«Îmi doresc ca serviciile oferite de noi să fie la un standard ridicat!»

Carmen Popescu, noul director al Administrației Județene a Finanțelor Publice Ialomița

«Îmi doresc ca serviciile oferite de noi să fie la un standard ridicat!»

Încă de la debutul noului an 2015, Finanțele Publice din Ialomița au un nou director. Este vorba despre Carmen Popescu, fostă șefă a Direcției Contribuabililor Mijlocii din cadrul aceleiași instituții. Ea l-a înlocuit, începînd cu ianuarie 2015, pe Petre Țenea, care ocupa temporar acest post. Independent a realizat un interviu-blitz cu noul director la sfîrșitul săptămînii precedente.

O provocare demnă de un «profesionist»
Carmen Popescu nu se află în postura de director al Administrației Județene a Finanțelor Publice Ialomița pentru prima dată. Ea a mai ocupat cu ani în urmă acest post, fiind considerată, ca și acum, cea mai bună opțiune pentru această funcție. Apreciată de către colegi drept «un profesionist», Carmen Popescu crede că poate oferi agenților economici din Ialomița o calitate a serviciilor la nivelul impozitelor și taxelor din România.... [citește_tot_articolul]

15 Ianuarie 2015, 14:05 (7543 vizualizări - 15 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița, deszăpezită la cel mai mic preț din țară

Primul record pozitiv al anului

Ialomița, deszăpezită la cel mai mic preț din țară

În timp ce pentru deszăpezirea unui kilometru de autostradă statul a plătit 18 mii de euro, iar pentru un kilometru de drum național între 7 și 8 mii de euro, pentru deszăpezirea unui drum județean autoritățile ialomițene au plătit 120 de euro! Ștefan Ghibanu, directorul SC Drumuri și Poduri SA susține faptul că prețul reprezintă un «compromis» în detrimentul calității și că județul are nevoie de bani pentru reabilitarea infrastructurii rutiere...

Un exemplu pentru toată țara Anul trecut, pentru prima dată în istoria instituției, Consiliul Județean Ialomița organiza o licitație pentru... [citește_tot_articolul]

15 Ianuarie 2015, 12:20 (7802 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Poliția ialomițeană în 2015

Poliția ialomițeană în 2015

La începutul anului 2015, poliția ialomițeană se confruntă cu aceleași probleme vechi de cînd lumea: bani puțini, personal insuficient și o bază logistică precară. Inspectorul șef Viorel Ștefu susține însă că toate aceste neajunsuri pot fi surmontate.

Un șef de cursă lungă
În 2009, cînd Viorel Ștefu a preluat conducerea Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița, subordonații au pariat că nu va trece anul și acesta va părăsi județul. După 6 ani, în ciuda scandalurilor publice care au zdruncinat instituția, Viorel Ștefu continuă să demonstreze că, atunci cînd ești bine intenționat, orice obstacol poate fi depășit. Și, peste toate, că nivelul de disciplină pe care l-a impus subordonaților în ultimii ani poate schimba imaginea unei instituții atît de des maculată în trecut.... [citește_tot_articolul]

13 Ianuarie 2015, 19:15 (13949 vizualizări - 36 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița: «Crăciunel» și «Aden» s-au născut de Sărbători

Pe toată perioada Sărbătorilor de Iarnă, de la Crăciun și pînă de Sfîntul Ion, la Maternitatea Spitalului Județean de Urgență Slobozia s-au născut 15 bebeluși. Pentru doi dintre ei, părinții au decis să poarte nume mai puțin obișnuite, așa că micuții au fost botezați «Crăciunel» și «Aden». Medicii unității precizează însă că multe dintre mamele care au adus pe lume copii la Slobozia sînt minore.
În noaptea de Crăciun, la Maternitatea Spitalului Județean de Urgență Slobozia s-au născut 2 băieței, cel mai mare dintre ei avînd greutatea de 2,5 kilograme. La cumpăna dintre ani, alți 9 bebeluși au venit pe lume la aceeași unitate medicală. Este vorba despre 5 fetițe și 4 băieței. Dintre aceștia... [citește_tot_articolul]

13 Ianuarie 2015, 17:20 (5877 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Abuz de funcție la Consiliul Județean Ialomița

Un consilier județean cere public demisia președintelui Silvian Ciupercă

Abuz de funcție la Consiliul Județean Ialomița

Consilierul județean Ștefan Mihăilă a cerut public demisia președintelui Silvian Ciupercă. Alături de președintele Consiliului Județean sînt vizați secretarul județului, Adrian Ionescu și vicepreședintele instituției, Ioan Martin. În opinia lui Ștefan Mihăilă, cei trei se fac vinovați de blocarea unei propuneri de proiect de hotărîre care viza «modificarea hotărîrii Consiliului Județean Ialomița privind aprobarea organigramei aparatului de specialitate al instituției». În replică, oficialii Consiliului Județean susțin că propunerea «nu este necesară și oportună». Aparent artificial, conflictul creat ascunde unul dintre cele mai mari scandaluri publice din administrația județeană a ultimilor ani... [citește_tot_articolul]

8 Ianuarie 2015, 19:15 (15750 vizualizări - 27 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Gerul Bobotezei la Sudiți

Anul 2015 în Bărăganul ialomițean a început pe 6 ianuarie, de Bobotează. De-a lungul și de-a latul județului, oamenii s-au întîlnit în fața bisericilor, pentru «a se lumi» și a serba tradiții uitate sau renăscute. Comuna Sudiți serbează pentru al doilea an, public,  încheierea celor 12 zile de sărbătoare. Pe 6 ianuarie, în centrul comunei, sute de oameni s-au întîlnit pentru a se bucura unii de alții și pentru a participa la botezul cailor. Evenimentul s-a încheiat cu o întrecere la care au participat cei mai frumoși și mai puternici cai din sat.

Botezul cailor, o tradiție renăscută... [citește_tot_articolul]

6 Ianuarie 2015, 17:50 (24449 vizualizări - 31 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Statuia lui Mihai Viteazul de la Slobozia este contestată oficial

Consilierul local Mirela Dacici ia atitudine

Statuia lui Mihai Viteazul de la Slobozia este contestată oficial

Statuia inaugurată de administrația slobozeană la 1 Decembrie este contestată oficial de către unul dintre consilierii locali ai Sloboziei. Mirela Dacici, consilier local din partea PD-L, cere autorităților «să interzică amplasarea definitivă în spațiul public slobozean a acestei statui care nu are nimic în comun cu Mihai Viteazul și să pedepsească expres astfel de ofense aduse identității naționale apărute din sfera mediocrității subculturale». Demersul Mirelei Dacici se bazează pe argumente de ordin legislativ, istoric, dar și pe reacția slobozenilor în spațiul public și pe site-urile de socializare. Interpelarea oficială, adresată primarului Alexandru Stoica, a fost făcută publică în cadrul... [citește_tot_articolul]

6 Ianuarie 2015, 11:20 (68388 vizualizări - 94 comentarii)

EVENIMENT

Medicamentele scumpe rotunjesc veniturile farmaciștilor

În Ialomița, una din trei farmacii încalcă legea

Medicamentele scumpe rotunjesc veniturile farmaciștilor

Atenție cînd mergeți să cumpărați medicamente compensate sau gratuite de la farmacie! Multe dintre aceste unități eliberează intenționat tratamente mai scumpe, fără a înștiința pacienții că, pentru aceeași substanță activă, dețin și unele cu preț redus. Această practică ilegală a fost descoperită de reprezentanții Casei Județene de Asigurări de Sănătate Ialomița în urma unui control desfășurat la nivelul întregului județ. Acolo unde au fost descoperite nereguli, administratorii farmaciilor au fost sancționați cu avertismente!

Războiul farmaciilor cu lumea
Potrivit legislației... [citește_tot_articolul]

5 Ianuarie 2015, 11:15 (10347 vizualizări - 21 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Polițiști constănțeni, morți în misiune la Bordușani

Polițiști constănțeni, morți în misiune la Bordușani

Tragedie în zona localității Bordușani, din județul Ialomița. Doi bărbați au murit după ce mașina în care se aflau s-a lovit de un autobuz, cu 15 pasageri la bord. Medicii sosiți la fața locului s-au luptat minute în șir să-i resusciteze, însă eforturile lor au fost zadarnice.

Au murit în brațele medicilor
Din datele polițiștilor, accidentul rutier s-a petrecut în zona localității Bordușani, pe șoseaua dinspre Stelnica. Doi bărbați, care se aflau într-un autoturism marca Dacia, pe fondul neadaptării vitezei la condițiile de drum, au pătruns pe contrasens și s-au lovit de un autobuz... [citește_tot_articolul]

4 Ianuarie 2015, 18:15 (22717 vizualizări - 18 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Avicola Slobozia, prejudiciată cu peste 100000 de lei

Firmele mari, victime ale «țeparilor»

Avicola Slobozia, prejudiciată cu peste 100000 de lei

Într-un mediu de afaceri decimat de criză, puținele firme care mai există în Ialomița au de suferit din cauza partenerilor de afaceri neloiali. Oricît de mult s-ar proteja de acest flagel, pericolul de a cădea în plasa «țeparilor» este iminent, iar legea îi susține necontenit pe aceștia din urmă. Într-o astfel de situație a fost pusă și Avicola SA Slobozia. În urmă cu o lună, procurorii Parchetului de pe lîngă Judecătoria Slobozia au trimis în judecată doi inculpați care au înșelat societatea din Slobozia cu suma de 103000 de lei. Cazul nu este singular, firma sesizînd organelor de urmărire penală mai multe situații în care a fost păcălită, cu rea credință, de partenerii cu care a avut relații... [citește_tot_articolul]

2 Ianuarie 2015, 14:20 (24558 vizualizări - 24 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Autoritățile locale caută soluții pentru legalizarea concesiunilor

Primăria Slobozia reacționează la «scandalul Zamfir»

Autoritățile locale caută soluții pentru legalizarea concesiunilor

La începutul acestei luni, Independent publica în exclusivitate povestea extinderii ilegale a terenului aferent vilei ridicate de consilierul local Vasile Zamfir, juristul Spitalului Județean. Ca reacție la acest scandal, autoritățile locale recunosc că problema concesiunilor ilegale este una «veche de 10 ani» și se gîndesc la o soluție colectivă. În cazul punctual al consilierului Vasile Zamfir, viceprimarul Valentin Băcanu declară că va fi inflexibil. «Am văzut articolul, vom vedea dacă aveți dreptate. În cazul în care informațiile se confirmă, consilierul respectiv va fi obligat să dărîme gardul și să revină la perimetrul inițial!» ne-a declarat... [citește_tot_articolul]

1 Ianuarie 2015, 13:10 (16859 vizualizări - 38 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Regimul autocrat al președintelui Ciupercă

Răul din «mai binele» promovat de administrația județeană

Regimul autocrat al președintelui Ciupercă

La jumătatea lunii decembrie 2014, Consiliul Județean Ialomița s-a reunit în cadrul unei ședințe ordinare. Întîlnirea a fost un nou prilej de reconfirmare a autocrației președintelui Silvian Ciupercă. Autoritar și imperativ, acesta a supus votului în plen 14 proiecte de hotărîre. Majoritatea acestor proiecte a fost aprobată la foc automat, dezbaterile în plen fiind o simplă formalitate.

Autocrație fără limite
Dacă votul în plenul Consiliului Județean ar avea aceleași reguli ca cel din Parlamentul European, atunci am tăcea, consolîndu-ne cu gîndul că aceste proiecte au fost supuse... [citește_tot_articolul]

31 Decembrie 2014, 16:05 (21353 vizualizări - 28 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița, paralizată de viscol

Microbuz cu 8 persoane, blocat între Slobozia și Iazu

Ialomița, paralizată de viscol

4 drumuri naționale și 17 județene, închise

Viscolul puternic face ravagii în județul Ialomița. Potrivit reprezentanților Comitetului Județean pentru Situații de Urgență, la această oră mai multe drumuri naționale și județene sînt închise, iar zeci de persoane au cerut ajutorul autorităților fiind prinse sub nămeți. Cea mai gravă situație se înregistrează între Slobozia și Iazu, acolo unde, din cauza zăpezii abundente, un microbuz în care se aflau 8 persoane a fost blocat în trafic. Codul Portocaliul de vreme rea emis de meteorologi expiră în această noapte la ora 20,00.
De mai bine de 8 ore în Ialomița ninge abundent, iar vîntul puternic spulberă zăpada. Urgia naturii a alertat autoritățile județene. Structurile din teritoriu ale... [citește_tot_articolul]

29 Decembrie 2014, 16:30 (8403 vizualizări - 14 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

PASTORALĂ LA NAȘTEREA DOMNULUI

Episcopia Sloboziei și Călărașilor

PASTORALĂ LA NAȘTEREA DOMNULUI

† VINCENȚIU
Prin harul lui Dumnezeu
Episcopul Sloboziei și Călărașilor

Iubitului meu cler și popor,
har și pace de la Dumnezeu, Tatăl nostru,
iar din parte-mi, arhierești binecuvîntări !


Dreptmăritori creștini,
După ce magii au ajuns la Betleem și s-au închinat dumnezeiescului Prunc, i-au oferit Acestuia daruri de aur, smirnă și tămîie: aurul pentru a omagia demnitatea Sa regală; smirna pentru a ne aminti de moartea Sa jertfelnică, iar tămîia pentru a cinsti dumnezeirea Sa. Sfîntul Evanghelist Matei povestește cum prin intermediul magilor, popoarele păgîne s-au închinat Mîntuitorului Hristos; cum Pruncul... [citește_tot_articolul]

24 Decembrie 2014, 11:20 (6431 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Otilia Dumitru, trimisă în judecată de DNA alături de alți 16 profesori pentru fapte de corupție

Cercetările în dosarul «Mită la BAC 2012» s-au încheiat

Otilia Dumitru, trimisă în judecată de DNA alături de alți 16 profesori pentru fapte de corupție

Potrivit unui comunicat de presă al Direcției Naționale Anticorupție, procurorii din cadrul instituției au finalizat cercetările în dosarul «Mită la BAC 2012». Otilia Dumitru, fosta șefă a învățămîntului ialomițean, alături de alte 16 cadre didactice au fost trimiși în judecată. Procesul se află pe rolul Tribunalului Ialomița. În alte trei cazuri, procurorii au dispus impunerea unui sechestru asigurător asupra mai multor sume de bani.
În cele ce urmează redăm comunicatul DNA:
«Procurorii din cadrul Direcției Naționale Anticorupție-Secția de Combatere a Corupției au dispus trimiterea în judecată, în stare de libertate, a unui număr de 17 inculpați,... [citește_tot_articolul]

23 Decembrie 2014, 16:15 (246814 vizualizări - 142 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Trei persoane au murit pe loc într-un accident rutier!

Tragedie la Urziceni

Trei persoane au murit pe loc într-un accident rutier!

UPDATE: Încă o fetiță, de 6 ani, a decedat la spital...

Tragedie pe șoseaua care leagă municipiile Urziceni și Buzău. Trei persoane au murit, iar alte patru au fost rănite, după ce două mașini au fost implicate într-un accident rutier. Printre victime s-au numărat și doi copii, unul dintre ei murind pe loc. Zona unde s-a produs evenimentul a fost împînzită de paramedici SMURD, medici ai Serviciului Județean de Ambulanță, dar și polițiști.
Inițial, autoritățile au confirmat faptul că în accident și-au pierdut viața patru persoane, trei adulți și un copil. Reprezentanții Inspectoratului pentru Situații de Urgență Ialomița au remis publicității un comunicat de presă în care au precizat faptul că în tragedia de la Urziceni au murit trei persoane... [citește_tot_articolul]

22 Decembrie 2014, 00:25 (26919 vizualizări - 25 comentarii)

EVENIMENT

Exclusiv: Și-a lovit prietenul de pahar cu toporul!

Exclusiv: Și-a lovit prietenul de pahar cu toporul!

Scandal spontan la Bărcănești în noaptea de sîmbătă spre duminică, 20/21 decembrie 2014. Un bărbat de 31 de ani, din localitate, a ajuns internat la Spitalul de Urgență Floreasca din București, după ce amicul său de pahar, un bărbat de 49 de ani, l-a lovit cu toporul. În cauză s-a întocmit un dosar penal instrumentat de polițiști și procurorii Parchetului de pe lîngă Judecătoria Urziceni și are ca obiect comiterea infracțiunii de «loviri și alte violențe».

Cercetările sînt în curs Din primele verificări ale organelor judiciare, victima, alături de un alt amic de-al său, în vîrstă de... [citește_tot_articolul]

21 Decembrie 2014, 17:15 (8936 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Liderul PD-L Ialomița, Cazacu Marinică, condamnat la 6 ani de închisoare cu executare în dosarul retrocedărilor ilegale

Sentința nu e definitivă

Liderul PD-L Ialomița, Cazacu Marinică, condamnat la 6 ani de închisoare cu executare în dosarul retrocedărilor ilegale

Elena Brăilă, fostul șef al Oficiului Județean de Cadastru, a «primit» 5 ani

După o perioadă de 6 ani de procese, judecătorii au dat o primă sentință în dosarul deschis pe numele lui Cazacu Marinică. Cazul acestuia a fost repartizat Judecătoriei Ploiești din anul 2008, iar joi, 18 decembrie 2014, instanța stabilind ca președintele PD-L Ialomița să fie condamnat la 6 ani de închisoare cu executare și aplicarea unei pedepse complementară de 3 ani. Inculpată în același dosar, Elena Brăilă, fostul director al Oficiului Județean de Cadastru și Publicitate Imobiliară Ialomița, a fost condamnată la 5 ani de închisoare și, de asemenea, a primit o pedeapsă complementară de 3 ani. Totodată, instanța a stabilit ca cei doi să plătească despăgubiri de peste 7 milioane de euro Agenției... [citește_tot_articolul]

19 Decembrie 2014, 16:15 (41658 vizualizări - 59 comentarii)

EVENIMENT

Aparat de ultimă generație la Spitalul Slobozia

Investiție de 198 mii de lei în sănătate

Aparat de ultimă generație la Spitalul Slobozia

Spitalul Județean de Urgență Slobozia face noi pași spre modernizare. Consiliul Județean Ialomița a achiziționat un aparat Roentgen mobil cu braț C, folosit pentru intervenții în blocul operator al celei mai mari unități medicale din județ. Dispozitivul a fost achiziționat la prețul de 198 mii de lei, fără TVA.

Radiografii în timp real
Oficialii Spitalului Județean de Urgență Slobozia și cei ai Consiliului Județean Ialomița au făcut publică achiziția aparatului Roentgen în cadrul unei conferințe de presă. «Mă bucur foarte mult că am reușit să achiziționăm acest echipament pentru... [citește_tot_articolul]

19 Decembrie 2014, 09:55 (34608 vizualizări - 54 comentarii)

EVENIMENT

Sclavii lui «Zabrin»

Infractori ialomițeni, traficanți de «sclavi» în Grecia

Sclavii lui «Zabrin»

O poveste cutremurătoare iese la iveală după ce, în urmă cu o săptămînă, procurorii DIICOT Slobozia au trimis în judecată un dosar privind «traficul de persoane». Mai mulți inculpați, printre care se numără și ialomițeni din zona Fetești, sînt acuzați că au exploatat la muncă în Grecia 85 de cetățeni români. Oamenii au crezut că vor munci în agricultură, în condiții decente, însă au sfîrșit transformați în sclavi. Cercetările în acest caz au fost demarate acum 7 ani, timp în care procurorii au adunat probe pentru a demonstra vinovăția suspecților. Dacă vor fi găsiți vinovați ei riscă pînă la 10 ani de închisoare.

85 de români, traficați peste hotare... [citește_tot_articolul]

17 Decembrie 2014, 19:30 (22590 vizualizări - 16 comentarii)

28 Iun 2026
275 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Accident rutier cu polițist-șofer

O mașină de poliție aflată în misiune a fost implicată, sîmbătă, 10 iunie, într-un accident rutier în apropierea localității Bucu. Accidentul s-a petrecut în condiții de poaie abundentă și carosabil umed ...[citește_toată_știrea]

12 Iulie 2010, 17:39
(19888 vizualizări - 0 comentarii)


Beți și fără permise, la volan

Inconștiența continuă să ne surprindă zilnic. Numai în noaptea de sîmbătă spre duminică, respectiv, 10 spre 11 iulie, polițiștii au depistat în trafic șoferi care ba nu aveau permis de conducere, ba se ...[citește_toată_știrea]

12 Iulie 2010, 17:38
(12923 vizualizări - 0 comentarii)


Armășești: 150 litri de motorină, «evaporată» din rezervor

Alarmată, o femeie, de 45 de ani, din localitatea Armășești, a sesizat polițiștii din localitate, sîmbătă 10 iulie, că în noaptea anterioară îi dispăruseră 150 litri de motorină din rezervorul unui autocamion ...[citește_toată_știrea]

12 Iulie 2010, 17:37
(16484 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Lectură pentru nevăzători la Biblioteca Județeană

Slobozia: Lectură pentru nevăzători la Biblioteca Județeană

Joi, 15 iulie 2010, ora 11.00, Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» Ialomița, în parteneriat cu Fundația «Cartea călătoare» Focșani, Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița ...[citește_toată_știrea]

12 Iulie 2010, 12:49
(18365 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Inundații și incendii

Ialomița: Inundații și incendii

Ploile abundente de la sfîrșitul acestei săptămâni au inundat mai multe gospodării din comuna Giurgeni și din cartierele Buliga, Fetești Gară și Fetești Sat ale municipiului Fetești. Vineri, 9 iulie și ...[citește_toată_știrea]

12 Iulie 2010, 12:40
(23755 vizualizări - 1 comentariu)


Acțiune de amploare a polițiștilor ialomițeni la Slobozia și Urziceni

Peste 130 de polițiști din toate structurile operative ale Inspectoratului Județean de Poliție Ialomița, au acționat vineri, 10 iulie a.c., sub directa coordonare a inspectorului șef Viorel Ștefu, în intervalul ...[citește_toată_știrea]

10 Iulie 2010, 15:33
(11212 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Suspecții mai multor furturi, identificați

Polițiștii au identificat un grup format din patru suspecți acuzați că, împreună sau individual, au săvîrșit 11 furturi din dependințe, garaje sau adăposturi de animale și păsări, fapte săvîrșite în perioada ...[citește_toată_știrea]

10 Iulie 2010, 15:32
(13450 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești hoți


Fierbinți Tîrg: Tîlhari arestați

În cursul zilei de vineri, 10 iulie a.c., polițiștii au acționat pe raza orașului Fierbinți Tîrg, identificînd trei tineri, pe numele cărora Tribunalul București-Secția I Penală a emis, la data de 8 iulie ...[citește_toată_știrea]

10 Iulie 2010, 15:31
(14343 vizualizări - 0 comentarii)


În atenția angajatorilor (persoane juridice și fizice) care depun declarații la FNUASS: Raportarea electronică

Începînd cu raportările lunii iulie, efectuate în luna august, către CJAS Ialomița, listele de asigurați vor fi preluate în sistem electronic în baza aplicației furnizate de către CNAS-Siveco. Această aplicație ...[citește_toată_știrea]

10 Iulie 2010, 10:14
(19132 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 12 arestări într-o singură săptămînă

În săptămîna 2-8 iulie a.c., pe parcursul instrumentării dosarelor penale, avînd în vedere probatoriul administrat pe numele unora dintre suspecți, polițiștii ialomițeni au dispus reținerea a 12 persoane ...[citește_toată_știrea]

9 Iulie 2010, 13:13
(20190 vizualizări - 0 comentarii)


Căzănești: Încă o persoană implicată în scandal, reținută de polițiști

În cadrul cercetărilor s-a stabilit că în scandalul iscat marți seară în orașul Căzănești a fost implicat și un tînăr, de 28 de ani, din localitate, ce a fost identificat deja de polițiști. Față de acesta ...[citește_toată_știrea]

9 Iulie 2010, 13:04
(17941 vizualizări - 1 comentariu)


Urziceni: Casiera unei asociații de locatari, arestată

Delapidare, fals intelectual și uz de fals sînt infracțiunile pentru care este învinuită o femeie, de 61 de ani, domiciliată în Urziceni, casier al unei asociații de locatari din municipiu. În baza probatoriului ...[citește_toată_știrea]

9 Iulie 2010, 12:41
(20793 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni arestare


Polițiștii ialomițeni, în zonele afectate de inundații

Polițiștii ialomițeni continuă să acționeze în mai multe zone afectate de inundații, din municipiul Fetești și comunele Stelnica și Vlădeni. Misiunea polițiștilor se concentrează îndeosebi pe asigurarea ...[citește_toată_știrea]

9 Iulie 2010, 12:38
(16264 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița, sub Cod Galben

Ialomița, sub Cod Galben

Începînd de vineri, 9 iulie, orele 08,00 și pînă sîmbătă, 10 iulie, orele 10,00, Ialomița se află sub Cod Galben. Meteorologii au emis avertizări de vînt puternic și vijelii. «În intervalul menționat în ...[citește_toată_știrea]

9 Iulie 2010, 12:19
(21904 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Piața Agroalimentară și Bazarul de Mărfuri Industriale, controlate de polițiști

Joi, 8 iulie a.c., în intervalul orar 10.00-13.00, efective ale Birourilor de Ordine Publică pentru Mediul Urban și Rutier Slobozia, în colaborare cu polițiști din cadrul Serviciului de Investigare a Fraudelor ...[citește_toată_știrea]

9 Iulie 2010, 12:07
(23457 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Depistat la volan deși avea permisul suspendat pentru conducere în stare de ebrietate

Joi seara, 8 iulie a.c., în jurul orei 20.00, un echipaj de poliție aflat în serviciul de patrulare pe raza municipiului Urziceni, în zona sensului giratoriu de la intersecția DN1D cu DN2, a oprit pentru ...[citește_toată_știrea]

9 Iulie 2010, 12:06
(12964 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Prevenirea criminalității în mediul rural

Polițiștii Biroului de Ordine Publică pentru Mediul Rural Slobozia, în colaborare cu agenții Posturilor de Poliție Cocora, Munteni Buzău, Reviga și Colelia, au acționat pe raza comunelor anterior menționate ...[citește_toată_știrea]

9 Iulie 2010, 12:03
(20422 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM: 11%, rata șomajului în luna iunie 2010

La sfîrșitul lunii iunie 2010, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița au fost înregistrate 11530 de persoane, din care 5272 șomeri indemnizați, respectiv 6258 șomeri neidemnizați ...[citește_toată_știrea]

8 Iulie 2010, 18:11
(12862 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: șomaj Ialomița


Sudiți: Proiectile neexplodate descoperite sub fundația unei case

Nu mai puțin de 7 proiectile de artilerie explozive, patru dintre acestea de calibru 100 mm, două de calibru 105 și unul de calibru 76 mm, au fost descoperite de cîțiva cetățeni care lucrau la scoaterea ...[citește_toată_știrea]

8 Iulie 2010, 14:33
(24019 vizualizări - 1 comentariu)


Țăndărei, raiul contrabandiștilor de țigări

Numai într-o singură seară polițiștii au confiscat peste 15 mii de pachete de țigări, în orașul Țăndărei. Țigările erau transportate în mașini, iar deținătorii nu au putut prezenta documente de proveniență ...[citește_toată_știrea]

8 Iulie 2010, 13:23
(24398 vizualizări - 5 comentarii)


5,8 mii de lei, amenzi pentru nesiguranța alimentelor

Aproximativ 40 de unități de procesare sau comercializare a produselor alimentare au fost, în perioada recent încheiată, verificaTe de inspectorii Direcției Sanitare Veterinare și pentru Siguranța Alimentelor ...[citește_toată_știrea]

8 Iulie 2010, 13:22
(21920 vizualizări - 0 comentarii)


Lilieci: Patru autoturisme implicate într-un accident rutier

Miercuri, 7 iulie a.c., în jurul orei 14.35, echipajul de descarcerare și ambulanța SMURD de la Detașamentul Urziceni s-au deplasat de urgență pe DN2, la ieșirea din localitatea Lilieci, unde s-a produs ...[citește_toată_știrea]

7 Iulie 2010, 18:15
(13853 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Lilieci accident


Urziceni: Acțiune a Poliției

O acțiune de amploare s-a desfășurat marți, 6 iulie a.c., la Urziceni, în intervalul orar 18.00-21.00, polițiștii acționînd pe multiple planuri. În cadrul acțiunii, au fost legitimate 173 de persoane, iar ...[citește_toată_știrea]

7 Iulie 2010, 18:11
(10991 vizualizări - 0 comentarii)


Suspecții mai multor furturi, după gratii

Marți, 6 iulie a.c., polițiștii din Urziceni au reținut pentru 24 de ore un tînăr, de 20 de ani, din localitate, învinuit de săvârșirea a trei furturi din auto, fapte săvîrșite împreună cu un minor de ...[citește_toată_știrea]

7 Iulie 2010, 17:31
(14756 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: La volan, cu permisul suspendat

Un bucureștean de 29 de ani este cercetat penal de polițiști după ce a fost depistat conducînd un autoturism pe drumurile publice, deși avea permisul suspendat din luna ianuarie 2010. Autoturismul condus ...[citește_toată_știrea]

7 Iulie 2010, 17:20
(15136 vizualizări - 0 comentarii)


Căzănești: Țiganii din Căzănești s-au încăierat din nou. 5 persoane, reținute de polițiști

Scandalul s-a produs seara trecută, marți, 6 iulie, cînd mai multe persoane de etnie rromă, bărbați, femei și copii se aflau în fața unei locuințe unde aruncau cu diverse obiecte. Pentru calmarea spiritelor ...[citește_toată_știrea]

7 Iulie 2010, 17:04
(13631 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Aproape 2000 de pachete cu țigări de contrabandă, expediate printr-o firmă de curierat

Polițiștii din Slobozia au interceptat în trafic, pe bulevardul Matei Basarab din Slobozia, un autoturism asupra căruia aveau bănuieli că transportă țigări de contrabandă. La volan se afla un ialomițean ...[citește_toată_știrea]

7 Iulie 2010, 07:10
(20115 vizualizări - 3 comentarii)


Secțiunea Sport a fost actualizată!

Cele mai noi știri din sportul ialomițean. ...[citește_toată_știrea]

7 Iulie 2010, 05:19
(11053 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

7 Iulie 2010, 05:18
(13385 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: La 14 ani, tîlhari cu acte-n regulă

Duminică, 4 iulie, la miezul nopții telefonul de urgență al polițiștilor din Țăndărei a sunat pentru a anunța o tîlhărie în strada mare. Victima a declarat polițiștilor că în timp ce se afla în zona pasarelei ...[citește_toată_știrea]

6 Iulie 2010, 18:55
(13385 vizualizări - 3 comentarii)


Ultimele comentarii
Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...