Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Autoritățile ialomițene se pregătesc de iarnă pe cont propriu

Bani puțini pentru deszăpezire

Autoritățile ialomițene se pregătesc de iarnă pe cont propriu

La începutul săptămînii precedente, Administrația Națională de Meteorologie a emis o atenționare Cod Galben pentru 31 de județe. Printre acestea se numără și Ialomița. Autoritățile susțin că sînt pregătite pentru a deszăpezi drumurile județene și locale. În realitate, fondurile sînt insuficiente...

Județul nu are bani pentru deszăpezire
Potrivit declarațiilor oficiale, la acest moment iarna 2014 nu va lua prin surprindere autoritățile. La nivel județean, în premieră, Consiliul Județean Ialomița a scos la licitație contractul de deszăpezire pentru cei 507 kilometri de drumuri județene... [citește_tot_articolul]

17 Decembrie 2014, 16:40 (3968 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Polaris face legea la Slobozia

Salubritate fără autorizații

Polaris face legea la Slobozia

De mai bine de o lună de zile, noul concesionar al serviciului de salubritate al orașului oferă locuitorilor o imagine idilică. Angajații mătură regulamentar străzile din zori și pînă-n seară, autogunoierele golesc tomberoanele la ore fixe, străzile secundare sînt aspirate de utilaje moderne... În spatele acestui efort apreciabil se ascund însă probleme despre care nimeni nu vorbește niciodată. Polaris funcționează de 45 de zile fără autorizație de mediu, deșeurile nu sînt colectate selectiv, iar asociațiile de proprietari din reședința de județ continuă să refuze semnarea contractelor. Și acesta pare să fie doar începutul!

Polaris nu are autorizație de mediu... [citește_tot_articolul]

17 Decembrie 2014, 13:40 (7476 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Sărbători în întuneric

Drama familiei Terzea din Slobozia

Sărbători în întuneric

Cel mai frumos cadou de Crăciun pentru familia Terzea din Slobozia ar fi să aibă curent electric. De 3 ani, patru copii și trei adulți petrec Sărbătorile de Iarnă la lumina lumînării sau a lămpii cu gaz. Micuții au văzut bradul împodobit cu mii de luminițe doar la școală sau pe ferestrele din casele vecinilor. Ar putea avea și la ei acasă unul dacă semenii lor i-ar ajuta să se rebranșeze la rețea. Acești copii au fost recent diagnosticați cu hepatită A... Și au nevoie de sprijin, de asemenea, pentru a-și cumpăra alimentele de regim și medicamente.

Casa cufundată în întuneric
... [citește_tot_articolul]

16 Decembrie 2014, 21:15 (5522 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Clubul Rotary susține învățămîntul profesional

Materiale didactice, donate Liceului Tehnologic «Alexandru Ioan Cuza» Slobozia

Reprezentanții Clubului Rotary Slobozia au demarat o campanie de susținere a învățămîntului profesional. Ei au oferit Liceului Tehnologic «Alexandru Ioan Cuza» din oraș 5 aparate de sudură, pentru ca elevii claselor profesionale să-și poată desfășura orele de practică în cadrul atelierului deținut de unitatea școlară.

O inițiativă lăudabilă
În prezent, activitatea practică a elevilor de la Liceul Tehnologic «Alexandru Ioan Cuza» din Slobozia se desfășoară în cadrul firmelor cu care școala a încheiat parteneriate de colaborare. Demersul reprezentanților Rotary a fost acela de a... [citește_tot_articolul]

16 Decembrie 2014, 17:05 (11206 vizualizări - 29 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Sănătate de 3,4 milioane de lei în luna decembrie

Spitalele din Ialomița încheie anul 2014 pe plus

Sănătate de 3,4 milioane de lei în luna decembrie

Temerile directorilor de spitale că vor rămîne fără fonduri la sfîrșit de an sînt risipite de oficialii Casei Județene de Asigurări de Sănătate Ialomița. Așa se face că cele 4 unități medicale din județ vor beneficia de 3,4 milioane lei pentru a-și putea desfășura activitatea și în luna decembrie. Aceste fonduri reprezintă decontările aferente unui număr de peste 30000 de internări în regim de spitalizare continuă și alte 10000 de cazuri rezolvate în ambulatoriu de specialitate sau internări de zi.

Bani pentru spitale la sfîrșit de an
Ca în fiecare sfîrșit de an, reprezentanții... [citește_tot_articolul]

12 Decembrie 2014, 19:40 (20175 vizualizări - 34 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Vara căpșunari, iarna asistați social

În Ialomița totul e posibil

Vara căpșunari, iarna asistați social

În categoria persoanelor beneficiare de ajutoare sociale acordate de stat intră și căpșunarii. Fără ca vreun leu din venitul obținut în străinătate să ajungă la bugetul de stat, cînd revin acasă, acești oameni apelează la mila țării din care au plecat. Iar totul este cît se poate de legal! În Ialomița, statistic vorbind, cazurile sînt izolate, însă autoritățile locale și județene declară că se confruntă cu acest fenomen de o bună bucată de timp.

Sezonieri la ajutoare sociale
Datele statistice arată că în perioada sezonului rece numărul solicitărilor pentru acordarea ajutoarelor... [citește_tot_articolul]

12 Decembrie 2014, 18:50 (5808 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Bibliotecile școlare din Ialomița sunt în pragul dezastrului

Dacă lectură nu e, nimic nu e!

Bibliotecile școlare din Ialomița sînt în pragul dezastrului

Fond de carte insuficient, spații improprii și lipsă de angajați. Așa poate fi descrisă pe scurt situația în care se află în prezent rețeaua bibliotecilor școlare din județul Ialomița. În număr de 60, multe dintre aceste biblioteci așteaptă de ani buni să primească volume noi. Cea mai mare criză se simte în ceea ce privește titlurile din manualele școlare, care se împuținează de la un an la altul.

Muzeul din bibliotecile școlare
Rețeaua bibliotecilor școlare din Ialomița se află sub jurisdicția Casei Corpului Didactic (CCD), instituție care își desfășoară activitatea în sediul... [citește_tot_articolul]

11 Decembrie 2014, 21:25 (7491 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Scrisoare deschisă pentru ialomițeni

Adrian Berbece, ex-directorul Spitalului Județean de Urgență Slobozia

Scrisoare deschisă pentru ialomițeni

După aproape un an de interimat în fruntea instituției, Adrian Berbece se retrage definitiv din cadrul Spitalului Județean de Urgență Slobozia. Considerat de către unii un inovator, contestat vehement de către alții, Adrian Berbece a încercat să demonstreze că Spitalul Județean poate fi adus pe linia de plutire prin reducerea cheltuielilor și schimbarea mentalității față de pacienți. Deși învins de sistem, fostul director al Spitalului Județean predă noului manager Violeta Șapira o instituție despre care acum știm că «poate fi vindecată». Rămîne de văzut dacă noul director va reuși ceea ce nimeni nu a reușit niciodată!

«După aproape 3 ani de activitate în cadrul Spitalului Județean... [citește_tot_articolul]

11 Decembrie 2014, 20:45 (15687 vizualizări - 18 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Acuzat de «tâlhărie» la 17 ani

Infracțiunile afectează școlile ialomițene

Acuzat de «tîlhărie» la 17 ani

Un adolescent de 17 ani, din Gîrbovi, se află de o săptămînă în stare de arest preventiv, după ce și-a tîlhărit un coleg de școală, de 15 ani. Victimei i-a fost furat un lănțișor de aur, pe care-l purta la gît. S-a întîmplat la Liceul Tehnologic «Sfînta Ecaterina» din Urziceni. Agresorul era pe lista neagră a chiulangiilor și primise deja mai multe avertismente în acest sens. Profesorii susțin că, în afara absențelor, băiatul nu a creat probleme. De cealaltă parte, sînt colegii tînărului teribilist care, sub protecția anonimatului, declară că era un adevărat pericol pentru toți elevii. «Acesta amenința și agresa foarte mulți elevi prin școală!» este mesajul unuia dintre colegii adolescentului... [citește_tot_articolul]

11 Decembrie 2014, 20:25 (7926 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Investițiile pentru drumurile județene mai așteaptă

Consiliul Județean este blocat de contestații

Săptămîna precedentă, Consiliul Județean Ialomița a anunțat public cîștigătorii licitațiilor pentru drumurile județene DJ 313 Călărași-Axintele și DJ 306 Ciochina-Crunți. Valoarea cumulată a acestor două investiții este de aproximativ 19,5 de milioane de lei, iar oficialii Consiliului Județean au declarat că sînt convinși de «necesitatea și oportunitatea acestor lucrări».

Infrastructura rutieră județeană rămîne prioritară
Miercuri, 3 decembrie 2014, în cadrul unei conferințe de presă, președintele Silvian Ciupercă a reconfirmat preocuparea administrației județene pentru reabilitarea... [citește_tot_articolul]

11 Decembrie 2014, 20:05 (5413 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Juristul Vasile Zamfir «a concesionat» ilegal curtea școlii

Devenit recent și consilier local

Juristul Vasile Zamfir «a concesionat» ilegal curtea școlii

Juristul Spitalului Județean de Urgență Slobozia, Vasile Zamfir este acuzat de vecinii săi din cartierul Gării Noi că «a concesionat» ilegal cîțiva metri pătrați din curtea viitoarei școli. Terenul respectiv a fost împrejmuit de un gard de beton, iar lucrările la casa proaspătului oficial local sînt în plină desfășurare. Întrebat despre această întîmplare de reporterii Independent, juristul Zamfir a declarat: «Nu știu, că n-am fost acolo... Băiatul a greșit cînd a măsurat!».

O concesiune prea mică pentru un jurist atît de mare
... [citește_tot_articolul]

9 Decembrie 2014, 18:50 (19792 vizualizări - 32 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Pomană europeană cu efect întârziat în Ialomița

Săracii continuă să aștepte alimentele promise

Pomană europeană cu efect întîrziat în Ialomița

Noile reglementări legale în ceea ce privește distribuția alimentelor oferite săracilor de Uniunea Europeană încurcă planurile autorităților județene. Ialomița s-a alăturat la rîndu-i în haosul național generat de făina, mălaiul, uleiul sau zahărul care anul acesta se acordă doar pe tichete. La acest moment, oficialii ialomițeni nu știu exact ce cantități urmează a fi distribuite în teritoriu sau numărul total al beneficiarilor...

Guvernul strică socotelile
De 7 ani, de cînd România a devenit stat membru al Uniunii Europene, țara noastră este beneficiară a Programului European... [citește_tot_articolul]

9 Decembrie 2014, 15:25 (5520 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița fără RAJA,  Ialomița cu RAJA

Realități în oglindă

Ialomița fără RAJA, Ialomița cu RAJA

De aproape 5 ani, majoritatea oficialilor din administrația ialomițeană trăiesc complexul rudei sărace și de la țară. Astfel, eforturile constante ale oficialilor RAJA de a sprijini modernizarea serviciilor de apă și canalizare în toate localitățile județului au întîmpinat în ultimii ani o rezistență acerbă. Perdanți, ca de obicei, rămîn ialomițenii. Încercăm astăzi să oferim o imagine comparată a unei realități despre care nimeni nu vorbește oficial, dar pe care toată lumea o cunoaște.

Un colos care deservește 3 milioane de oameni
RAJA Constanța este cel mai mare operator regional... [citește_tot_articolul]

9 Decembrie 2014, 14:50 (6485 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Ministerul Educației, dator către elevii ialomițeni

Aproximativ 2800 de elevi navetiști din Ialomița așteaptă de 2 ani ca Ministerul Educației să le deconteze abonamentele în baza cărora au ajuns la școală. Valoarea datoriei este de 1,7 milioane de lei, iar prima tranșă de bani a fost acordată în urmă cu o săptămînă. Oficialii de la București mai au de transmis în teritoriu încă 638 mii de lei.

Arierate în Educație
Lista arieratelor Inspectoratului Școlar Județean Ialomița cuprinde și decontarea transportului elevilor navetiști. Raportat la nivelul județului Ialomița, aceștia trebuie să primească 1,7 milioane de lei, prețul abonamentelor... [citește_tot_articolul]

9 Decembrie 2014, 11:25 (4538 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia este un oraș neguvernabil

Consiliul Local, o păpușă dezarticulată

Slobozia este un oraș neguvernabil

Ședința Consiliului Local Slobozia de joi, 27 noiembrie 2014, confirmă încă o dată concluzia la care electoratul a ajuns după alegerile din 2012. Împărțit între o majoritate PSD care conduce discreționar și o Opoziție minoritară care funcționează haotic, orașul este neguvernabil. În aceste condiții, cele mai importante dintre proiectele de hotărîri supuse votului în plen, riscă să fie sabotate de conflictele permanente dintre cele două fracțiuni. Iar starea de fapt surprinsă joi reprezintă doar debutul unui nou război fără învinși și fără învingători. Doar cu un singur perdant: Slobozia!

Dezinsecția se amînă pînă la noi ordine... [citește_tot_articolul]

9 Decembrie 2014, 10:45 (10475 vizualizări - 15 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Claudiu. Epileptic. Caut un loc de muncă!»

«Claudiu. Epileptic. Caut un loc de muncă!»

Claudiu Ologu are 38 de ani și este diagnosticat cu epilepsie. În luna noiembrie a acestui an, ca urmare a reevaluării stării sale de sănătate de către Comisia de Evaluare a Persoanelor Adulte cu Handicap, a fost încadrat ca «persoană cu grad de handicap mediu». În acest mod, din cei 230 de lei de care beneficia anterior, mai are dreptul la 33 de lei. Acești bani reprezintă acum singura lui sursă de venit. «Din banii ăștia plătesc lunar consultația, 20 de lei, cumpăr medicamente de 10 lei și îmi rămîn doar trei lei. Uneori nici ăia...» explică Claudiu. Pentru că refuză să fie o povară pentru familie și societate, Claudiu caută un loc de muncă. Așa a ajuns să bată la ușa publicației Independent... [citește_tot_articolul]

9 Decembrie 2014, 09:15 (9964 vizualizări - 7 comentarii)

EVENIMENT

Percheziții DIICOT la contrabandiștii cu țigări

Ialomița, în atenția organelor de anchetă

Percheziții DIICOT la contrabandiștii cu țigări

Luni, 8 decembrie 2014, în Ialomița, au fost efectuate percheziții domiciliare ca urmare a unei acțiuni demarată de procurorii DIICOT-Serviciul Teritorial Galați. Acțiunea oamenilor legii a vizat destructurarea unei grupări infracționale specializată în contrabandă cu țigarete. De asemenea, acțiuni similare s-au desfășurat și în județele Galați, Brăila și Constanța. Potrivit informațiilor, 25 de persoane au fost conduse la audieri. Operațiunea procurorilor DIICOT de la Galați a fost sprijinită de ofițerii Serviciului de Crimă Organizată al Județului Ialomița și a vizat un număr de 27 de percheziții.
Potrivit unui comunicat de presă al IGPR, «polițiștii Brigăzii de Combatere a Criminalității Organizate Galați, sub coordonarea procurorilor DIICOT-ST Galați au efectuat 27 de percheziții domiciliare, pe raza județelor Galați, Constanța, Ialomița și Brăila, pentru depistarea unor persoane bănuite de contrabandă cu țigarete. De asemenea, a fost percheziționată o navă (barjă cu împingător), sub pavilion ucrainean, ce a fost oprită pe Dunăre, în dreptul municipiului Brăila. La acțiune au participat și polițiști din structurile de crimă organizată de pe raza județelor Constanța, Ialomița și Brăila, precum și jandarmi. În urma perchezițiilor, polițiștii au ridicat în vederea confiscării 100.000 de țigarete, descoperite pe navă și 120.000 de țigarete de la locuințele percheziționate. Din cercetări a reieșit că mai multe persoane ar fi constituit un grup infracțional organizat, specializat în introducerea în România prin punctele de trecere ale frontierei de stat și prin alte locuri decît cele stabilite pentru controlul vamal a peste 45.000 de pachete de țigarete, care ulterior ar fi fost comercializate în mai multe județe. Țigaretele ar fi fost introduse ilegal în țară, din Ucraina, prin intermediul convoaielor de barje care tranzitau România, pe Dunăre, către Serbia. 25 de persoane au fost conduse la audieri. Patru dintre acestea (1 cetățean ucrainean și 3 cetățeni români) au fost reținute pentru 24 de ore, sub aspectul săvîrșirii infracțiunilor de constituirea unui grup infracțional organizat și contrabandă calificată cu țigarete, în formă continuată. Persoanele reținute urmează să fie prezentate magistraților, cu propunere de arestare preventivă. Documentarea activității grupării s-a realizat cu sprijinul de specialitate al Direcției Operațiuni Speciale din cadrul IGPR și al SRI».... [citește_tot_articolul]

8 Decembrie 2014, 23:10 (14659 vizualizări - 17 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița luptă zadarnic împotriva violenței domestice

Mărturii din infern

Ialomița luptă zadarnic împotriva violenței domestice

Normele privind combaterea violenței domestice sînt ambigue și greoaie. Legiferarea ordinelor de protecție, prin care agresorii sînt ținuți la distanță de victime, rezolvă problema doar pe jumătate. În multe cazuri, femeile care au cerut să fie apărate de abuzurile soților au rămas fără speranțe. Celor care au reușit să învingă sistemul, statul le-a pus tot felul de piedici. Ca să-și demonstreze dramele de-acasă le-au fost solicitate probe temeinice și obligate să aștepte luni bune. În tot acest timp, teama că abuzurile s-ar putea repeta pîndea la tot pasul. Iar județul Ialomița nu este străin de aceste situații. La tot acest tablou se adaugă și refuzul efectiv al victimelor de a iniția astfel... [citește_tot_articolul]

5 Decembrie 2014, 21:10 (12677 vizualizări - 26 comentarii)

EVENIMENT

Luciu de apă în fața Centrului Cultural «Ionel Perlea»

DOREL recidivează în Piața Revoluției

Vineri, 5 decembrie 2014, la orele prînzului, muncitorii firmei care execută lucrările de reabilitare a Pieței Revoluției din Slobozia au spart una dintre conductele de alimentare cu apă ale orașului. Incidentul a paralizat activitatea din zonă și a îngreunat traficul rutier și pietonal. Pentru a opri apa care se revărsa în jur, muncitorii au blocat spărtura cu unul dintre utilaje. Pentru remedierea spărturii a fost solicitată o echipă de intervenție din cadrul SC Urban. Șeful echipei a susținut că «problema va fi remediată pînă la sfîrșitul zilei» și a confirmat faptul că «spărtura a fost făcută în conducta de echilibrare». «Nu afectează rețeaua. E o conductă din plastic, au confundat-o cu o... [citește_tot_articolul]

5 Decembrie 2014, 17:10 (17232 vizualizări - 22 comentarii)

EVENIMENT

 Violeta Șapira este noul director al Spitalului Județean Slobozia

PSD și-a securizat instituția

Violeta Șapira este noul director al Spitalului Județean Slobozia

Miercuri, 3 decembrie a.c., în cadrul unei conferințe de presă, președintele Silvian Ciupercă a anunțat oficial numele noului director al Spitalului Județean de Urgență Slobozia. Așa cum Independent informa încă din săptămînile precedente, aceasta este Violeta Șapira, unul dintre medicii neurologi ai instituției. În cadrul conferinței de presă, Silvian Ciupercă a declarat că noul manager va continua proiectele susținute de către Consiliul Județean Ialomița. Deși a declarat că nu este membru al niciunui partid politic, Violeta Șapira este recunoscută pentru simpatiile sale social-democrate. Reamintim că, alături de medicul Violeta Șapira... [citește_tot_articolul]

4 Decembrie 2014, 16:30 (19670 vizualizări - 30 comentarii)

Sâmbătă 27 Iun 2026
236 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Stelnica: Peste o tonă de fier vechi, confiscat

Peste o tonă de fier vechi a fost confiscată de polițiști luni, 29 mai, la Stelnica. Deșeurile metalice erau transportate de o autoutilitară condusă de un bărbat, de 58 ani, din Fetești. În cabina autoutilitarei ...[citește_toată_știrea]

30 August 2011, 18:36
(8426 vizualizări - 0 comentarii)


118 ani de la înființarea Jandarmeriei Rurale

Jandarmii ialomițeni sărbătoresc peste cîteva zile 118 ani de la înființarea Jandarmeriei Rurale, instituție precursoare a Jandarmeriei Române. 1 septembrie 2011 va constitui prilej de sărbătoare pentru ...[citește_toată_știrea]

30 August 2011, 18:36
(5813 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

30 August 2011, 18:24
(5716 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: A vrut să schimbe bani falși la bancă

Amara: A vrut să schimbe bani falși la bancă

Polițiștii din Amara au fost sesizați de către un lucrător al unei agenții bancare cu privire la faptul că la ghișeu se prezentase o persoană care solicita schimbarea unei bancnote în cupiură de 100 lei ...[citește_toată_știrea]

29 August 2011, 14:30
(8878 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Amara bani falși


Ialomița: A murit după ce a intrat cu mașina în pom

Duminică, 28 august a.c., Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că pe DJ102H s-a produs un accident de circulație soldat cu decesul unei persoane.Astfel, în timp ce un bărbat în vîrstă de 54 ani ...[citește_toată_știrea]

29 August 2011, 14:29
(5864 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Tânăr motociclist, decedat într-un accident

Slobozia: Tînăr motociclist, decedat într-un accident

Un tînăr de 28 ani și-a pierdut viața în dimineața zilei de luni, 29 august, într-un accident rutier. Tînărul se deplasa pe bulevardul Matei Basarab din Slobozia, conducînd o motocicletă. La Intersecția ...[citește_toată_știrea]

29 August 2011, 14:28
(30281 vizualizări - 24 comentarii)


Mașină furată din Franța, găsită în Ialomița

La sfîrșitul săptămînii precedente, vineri, 26 august, polițiștii ialomițeni au desfășurat o acțiune pentru depistarea autoturismelor urmărite internațional. Așa a fost prins un bărbat de 42 ani, din Cernavodă ...[citește_toată_știrea]

29 August 2011, 14:25
(7284 vizualizări - 0 comentarii)


Colegiul Prefectural: Începerea anului școlar, în atenția prefectului Teculescu

În cadrul ședinței Colegiului Prefectural ce se va desfășura marți, 30 august, principalul punct pe ordinea de zi va fi cel privitor la modul de pregătire al unităților de învățămînt în perspectiva începerii ...[citește_toată_știrea]

29 August 2011, 14:16
(10011 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Rutieră Ialomița: 19 permise reținute și amenzi de peste 70000 lei

Polițiștii Serviciului Rutier Ialomița au acționat pe principalele artere din județ pentru asigurarea respectării normelor rutiere în trafic, pentru prevenirea și combaterea neregulilor care pot conduce ...[citește_toată_știrea]

29 August 2011, 13:55
(9995 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Acțiuni polițienești pe timp de noapte

Duminică, 28 august, polițiștii ialomițeni au desfășurat în intervalul orar 01,00-04,00, o acțiune pentru asigurarea unui climat de ordine și siguranță publică. În cadrul activităților, polițiștii au legitimat ...[citește_toată_știrea]

29 August 2011, 13:50
(5179 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia Nouă: Soțul gelos și-a luat la bătaie consoarta

Jandarmii din cadrul Grupei de Intervenție Slobozia au fost sesizați vineri, 26 august a.c., în jurul orei 7.30, pentru a interveni în vederea aplanării unui scandal între doi soți din Slobozia Nouă. Deplasîndu ...[citește_toată_știrea]

29 August 2011, 12:06
(9977 vizualizări - 0 comentarii)


Andrășești: 15 plase de pescuit confiscate

Vineri, 26 august, la Andrășești, patru bărbați, cu vîrste cuprinse între 21 și 35 ani, au fost prinși de polițiști cu ustensile de pescuit ilegale. Cei patru se deplasau cu un autovehicul în portbagajul ...[citește_toată_știrea]

29 August 2011, 12:04
(8917 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 80 locuri de muncă vacante

Potrivit datelor statistice ale Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița, la nivelul județului, luni, 30 august 2011, sînt disponibile 80 locuri de muncă vacante. Cele mai multe posturi ...[citește_toată_știrea]

29 August 2011, 12:03
(7326 vizualizări - 0 comentarii)


Făcăeni: Cereale fără documente, confiscate

Un bărbat de 33 ani din comuna ialomițeană Gura Ialomiței a fost prins de polițiști vineri, 26 august, pe raza comunei Făcăeni, în timp ce transporta cu o autoutilitară, peste 2,7 tone de semințe de floarea ...[citește_toată_știrea]

29 August 2011, 12:01
(10014 vizualizări - 0 comentarii)


Pompierii ialomițeni, la concurs

Marți, 30 august, la Bacău, debutează faza națională a Concursurilor Serviciilor Profesioniste pentru Situații de Urgență. La competiția desfășurată în perioada 30 august-2 septembrie este prezent și lotul ...[citește_toată_știrea]

29 August 2011, 12:00
(10833 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: La volan, cu probleme la mașină sau fără permis

O patrulă de siguranță publică a oprit pentru control duminică, 28 august a.c., pe DC51, în apropierea Halta Fundata, un autoturism, condus de un bărbat de 59 ani, din orașul Căzănești. În urma verificărilor ...[citește_toată_știrea]

29 August 2011, 11:59
(6507 vizualizări - 0 comentarii)


Alexeni: Bătrînă tîlhărită în propria casă

O bătrînă de 77 ani din Alexeni a trecut prin clipe groaznice după ce un individ a intrat peste ea în casă pentru a fura. Hoțul a reușit cu violență să fure bătrînei mai multe bijuterii și bani.
Polițiștii ...[citește_toată_știrea]

26 August 2011, 15:32
(7974 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Descinderi în cartierul Bora, amenzi la Grivița și lemne confiscate la Fetești

Polițiștii slobozeni au descins joi, 25 august, în cartierul slobozean Bora. Astfel, în cadrul acțiunii au fost legitimate 70 de persoane și controlate 57 de autovehicule. De asemenea, polițiștii au descins ...[citește_toată_știrea]

26 August 2011, 15:31
(13223 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: O șoferiță neatentă a intrat într-un scuter

Joi, 25 august, la Țăndărei s-a produs un accident de circulație. Conducătorul unui scuter, un bărbat de 53 ani, din localitate, a fost lovit de o șoferiță de 20 de ani, care nu a respectat semnificația ...[citește_toată_știrea]

26 August 2011, 15:30
(6863 vizualizări - 0 comentarii)


Bordușani: Pește confiscat

Peste 20 de persoane au fost legitimate într-o acțiune organizată joi, 25 august, de polițiștii Secției 3 Poliție Rurală Stelnica pe raza localității Bordușani. De asemenea, în cadrul activităților au fost ...[citește_toată_știrea]

26 August 2011, 15:30
(9431 vizualizări - 1 comentariu)


DGFP Ialomița: Record! Evaziune fiscală de 35 milioane lei!

Inspectorii fiscali ialomițeni au verificat o societate comercială al cărui sediu se afla, potrivit documentelor, în municipiul Slobozia. Doar că verificările au demonstrat că firma nu funcționa la sediul ...[citește_toată_știrea]

25 August 2011, 18:06
(7325 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Rentierii, la viză!

«Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură amintește persoanelor care au dobîndit calitatea de rentier că trebuie să se prezinte, pînă la data de 29 august 2011, la oricare centru județean API ...[citește_toată_știrea]

25 August 2011, 18:05
(12817 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Copii de 11-13 ani, hoți de mașini

Marți, 23 august, un bărbat de 39 ani din Slobozia a sesizat Poliția cu privire la faptul că mașina proprietate personală i-a fost furată de pe raza localității Țăndărei. În scurt timp, polițiștii au găsit ...[citește_toată_știrea]

25 August 2011, 18:04
(7958 vizualizări - 0 comentarii)


Gîrbovi: Șofer băut, la volan

Polițiștii Secției de Poliție Ion Roată, au oprit pentru un control de rutină, miercuri, 24 august, o mașină condusă de un tînăr de 25 ani, domiciliat în Gîrbovi. Pentru că mirosea a alcool, conducătorul ...[citește_toată_știrea]

25 August 2011, 18:02
(7702 vizualizări - 0 comentarii)


Jilavele: Braconaj piscicol

Un bărbat de 41 ani din București a fost prins miercuri, 24 august, în timp ce intenționa să pescuiască pe rîul Prahova, în zona podului Leasa, cu o plasă monofilament. Ghinionul bucureșteanului a fost ...[citește_toată_știrea]

25 August 2011, 18:02
(5574 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Doi minori, la furat de cereale din cîmp

Peste 70 de persoane au fost legitimate miercuri, 24 august, în cadrul unei acțiuni desfășurate pe raza orașului Țăndărei. În urma neregulilor descoperite, polițiștii au aplicat 10 sancțiuni contravenționale ...[citește_toată_știrea]

25 August 2011, 18:01
(7712 vizualizări - 0 comentarii)


Moldoveni: Hoți prinși de polițiști

Trei tineri cu vîrste cuprinse între 17 și 18 ani sînt cercetați de polițiști pentru comiterea infracțiunii de furt calificat. Pe scurt, în data de 20 august, polițiștii au fost alertați de un bărbat de ...[citește_toată_știrea]

25 August 2011, 17:59
(6950 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Moldoveni furt


Bărcănești: Infractor încarcerat

Un bărbat de 33 ani din Bărcănești a fost prins miercuri, 24 august, de polițiștii din localitate. Pe numele individului Judecătoria Urziceni a emis un mandat de executare a pedepsei de 4 închisoare pentru ...[citește_toată_știrea]

25 August 2011, 17:58
(8329 vizualizări - 0 comentarii)


Cocora: Arestat după ce a furat 9000 lei din casa unei bătrîne

Polițiștii au reușit să prindă autorul unui furt din locuință, petrecut în luna iulie 2011, cînd un bărbat, sub pretextul că dorește să cumpere vin, a sustras din casa unei femei, de 80 ani, din Cocora ...[citește_toată_știrea]

25 August 2011, 10:57
(9092 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Cocora furt arestare


Fetești: Accident provocat de un șofer băut

Un tînăr de 26 ani, din Fetești, a provocat în noaptea de 23/24 august un accident rutier. Șoferul a pierdut controlul mașinii pe care o conducea, a lovit un autovehicul staționat și gardul unui imobil ...[citește_toată_știrea]

25 August 2011, 10:57
(7827 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești accident


Ultimele comentarii
Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...