Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Onoruri pentru polițiștii ialomițeni

192 de ani de atestare documentară a Poliției Române

Onoruri pentru polițiștii ialomițeni

Marți, 25 martie 2014, cu ocazia aniversării a 192 de ani de atestare documentară a Poliției Române, polițiștii din cadrul tuturor structurilor Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au participat la o ședință festivă. Evenimentul s-a desfășurat în incinta Casei de Cultură Municipală din Slobozia și s-a bucurat de prezența reprezentanților instituțiilor publice.

Manifestări dedicate Zilei Poliției Române Evenimentele dedicate zilei de 25 martie au debutat încă de săptămîna precedentă. Special pentru preșcolarii și elevii din Slobozia, Inspectoratul de Poliție al Județului... [citește_tot_articolul]

27 Martie 2014, 09:40 (6596 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Război instituțional la Țăndărei pentru rețeaua de apă și canalizare

Întîrzieri majore la lucrările executate de Ludwing Pfeiffer und Tiefbau GmbH&Co KG

Război instituțional la Țăndărei pentru rețeaua de apă și canalizare

Declanșat în toamna anului trecut, războiul dintre Primăria Țăndărei și antreprenorul Ludwing Pfeiffer und Tiefbau GmbH&Co KG a atins apogeul. Potrivit declarațiilor autorităților, «lucrările executate sînt de proastă calitate, iar întîrzierile sînt inadmisibile». Conform contractului, reabilitarea rețelei de apă și canalizare din Țăndărei trebuia finalizată pe 19 martie 2014, însă firma a cerut o prelungire a contractului de 147 de zile. Primarul Cristian Roman declară că această stare de fapt nu mai poate continua și că, în aceste condiții, va refuza să semneze recepția lucrărilor!

Istoria neagră a unei investiții necesare... [citește_tot_articolul]

26 Martie 2014, 15:50 (11077 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Războiul administrațiilor

Administrațiile locale din Gura Ialomiței și M. Kogălniceanu se războiesc în instanță pentru 700 hectare de teren agricol. Concret, primarul Cristinel Lambru de la Gura Ialomiței dorește ca terenurile cedate în 2005 de către fostul primar să revină în patrimoniul comunei sale. Alexandru Dinu, primarul comunei M. Kogălniceanu, l-a sfătuit să se adreseze instanței de contencios administrativ. Miza acestei retrocedări o reprezintă taxe și impozite estimate la aproximativ 100 mii de lei anual...

Primarul care cere cuiul lui Pepelea
Au trecut aproape 10 ani de la înființarea comunei... [citește_tot_articolul]

26 Martie 2014, 15:30 (7951 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Căzănești, orașul condamnaților

Căzănești, orașul condamnaților

Devenit oraș peste noapte, Căzănești se confruntă de 10 ani încoace cu probleme insurmontabile: politici administrative incoerente, taxe și impozite exagerate, oameni spoliați cu acordul autorităților... La Căzănești totul a fost și este posibil! În așteptarea unei administrații providențiale, cei 3300 de țărani, deveniți orășeni peste noapte, plîng în fața porților și pe la ușile autorităților județene...

Blestemul pămîntului
Condus după ureche de administrații ineficiente și predispuse la ilegalități, orașul a devenit o piatră de moară pentru locuitorii săi. Pauperizați permanent... [citește_tot_articolul]

26 Martie 2014, 12:15 (5200 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Rateuri pentru Programul «Cornul Și Laptele»

Oficial, nu ne pasă!

Rateuri pentru Programul «Cornul Și Laptele»

După un semestru de școală, desfășurarea programului «Cornul și Laptele» în școlile ialomițene continuă să fie deficitară. Comisarii Oficiului pentru Protecția Consumatorilor Ialomița au aplicat numeroase sancțiuni și au constatat o serie întreagă de neregului. Cornel Ianuș, comisar șef adjunct al OJPC Ialomița declară că, teoretic, «distribuitorii amendați nu mai pot participa la viitoarele licitații!»...

Firmele de distribuție sînt sancționate
În perioada 16 septembrie 2013-31 ianuarie 2014, comisarii Autorității Naționale pentru Protecția Consumatorilor au verificat modul de... [citește_tot_articolul]

26 Martie 2014, 09:45 (6610 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Administrația locală din Slobozia, acuzată de abuz în serviciu

Anchetă penală în plină desfășurare

Administrația locală din Slobozia, acuzată de abuz în serviciu

Trimiterea în judecată a interlopului Viorel Duțu-Pralea scoate la iveală noi detalii despre dosarul «Ștampila». Surse judiciare confirmă oficial faptul că activitatea infracțională a acestuia a fost susținută de funcționari publici din cadrul Primăriei Slobozia! Oricît ar nega implicarea instituției în acest scandal, declarațiile reprezentanților administrației locale sînt demontate de probele procurorilor. Organele judiciare dețin o serie de fișe de înmatriculare pe care s-ar regăsi ștampilele primăriei și pe care Pralea le-ar fi folosit pentru ca limuzinele sale să fie radiate din sistemul electronic de plată al taxelor și impozitelor. Datate în 2011, cu ajutorul respectivelor documente Pralea... [citește_tot_articolul]

25 Martie 2014, 14:45 (25617 vizualizări - 24 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

32 de cadre MAI, cercetate pentru luare de mită

Serviciul Județean Anticorupție Ialomița, la raport

32 de cadre MAI, cercetate pentru luare de mită

În urmă cu o săptămînă, ofițerii de poliție judiciară din cadrul Serviciului Județean Anticorupție Ialomița și-au prezentat activitatea întreprinsă în anul precedent. Raportul a fost făcut public în cadrul unei conferințe de presă susținută chiar de șeful Serviciului, Mihai Dima, eveniment organizat la sediul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița...

Polițiștii și jandarmii, în vizorul SJA Ialomița
În cursul anului precedent, activitatea ofițerilor din cadrul Serviciului Județean Anticorupție a vizat în special prevenirea și combaterea actelor de corupție întreprinse... [citește_tot_articolul]

25 Martie 2014, 11:05 (7651 vizualizări - 10 comentarii)

EVENIMENT

Administrația Domeniului Public cercetată de procurorii Parchetului Fetești

Anchetă penală la Primăria Țăndărei

Administrația Domeniului Public cercetată de procurorii Parchetului Fetești

Singura fraudă cu ajutoare sociale demonstrată în Ialomița a ajuns în cele din urmă pe masa procurorilor. Este vorba despre cazul petrecut la începutul anului 2013 la Țăndărei, cînd un fost angajat al Administrației Domeniului Public a fost prins în flagrant în timp ce primea mită 100 de lei de la un beneficiar de ajutoare sociale, pentru a-i ponta orele de lucru. La un an distanță, investigațiile scot la iveală faptul că același angajat se face vinovat de alte fapte penale. El ar fi «măsluit» mai multe documente oficiale prin care a pontat ilegal orele de muncă ale asistaților sociali. Ancheta se află în derulare la Parchetul Fetești, iar organele judiciare din cadrul unității au întocmit un... [citește_tot_articolul]

25 Martie 2014, 08:30 (6049 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița, sub media pe țară la simulările examenelor naționale

Performanțele elevilor ialomițeni

Ialomița, sub media pe țară la simulările examenelor naționale

Rezultatele pe care elevii ialomițeni le-au obținut la simulările examenelor naționale confirmă încă o dată dezastrul din școli. Datele statistice arată că mai bine de jumătate dintre elevii de clasa a VIII-a și a XII-a sînt total nepregătiți pentru a promova Evaluarea Națională și Bacalaureatul.

Învățatul, piatra de moară a elevilor Așa cum era de așteptat, și în acest an rezultatele pe care elevii ialomițeni care au susținut simulările pentru examenele naționale sînt slabe. Primii care au intrat în focurile testărilor au fost elevii de clasa a VIII-a. La simulările Evaluării Naționale... [citește_tot_articolul]

24 Martie 2014, 11:20 (15254 vizualizări - 16 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Orașul Căzănești are cimitir ilegal

Promisiunea făcută e datorie de campanie

Orașul Căzănești are cimitir ilegal

Mare e grădina Ta, Doamne, și mulți edili se străduiesc să-Ți sară gardul. Doar, doar Ți-or intra în voie și vor fi iertați de păcate la electorale. Ca la Căzănești, de exemplu, unde preotului din localitate i s-a permis să deschidă un nou cimitir fără autorizație de construcție și fără certificat de urbanism. «Vă interzic să scrieți asta la ziar!» ne-a strigat prin telefon primarul Stelian Traian atunci cînd aflat că știm. Sîc, că nu se poate, domnule primar, că ziarul, ca și orașul, nu l-ați primit de-acasă, de la părinți, să faceți dumneavoastră ce vreți cu el!

Căzănești, mîndria țării... [citește_tot_articolul]

21 Martie 2014, 15:20 (15049 vizualizări - 17 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

200 de euro pentru un post de paznic

Locuri de muncă vîndute pe piața neagră

200 de euro pentru un post de paznic

Piața neagră a locurilor de muncă începe să se dezvolte și în Ialomița. Un bărbat din Urziceni a ajuns parte vătămată într-o anchetă a procurorilor după ce i-a oferit unui jandarm 200 de euro pentru a-i obține un serviciu. Militarul i-a promis acestuia că poate interveni pentru a-i asigura un post de paznic la o societate de profil. Bărbatul a plătit suma, însă nu a fost chemat la muncă de angajator. Pentru fapta sa, jandarmul a fost concediat, iar pe numele său a fost un întocmit un dosar penal pentru comiterea infracțiunii de trafic de influență. Cazul se judecă la Tribunalul Ialomița de mai bine de 8 luni...

La omul sărac, nici ofertele de muncă nu trag... [citește_tot_articolul]

21 Martie 2014, 11:15 (10688 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Învățământul ialomițean, pe umerii dascălilor pensionari

«Școală, școală vrem profesori tineri»!

Învățămîntul ialomițean, pe umerii dascălilor pensionari

La vremuri noi, școala ialomițeană are profesori vechi. De 30 de ani, aceiași dascăli continuă să predea lecții generațiilor actuale de elevi, după principiile utilizate la începutul carierei. Reprezentanții Inspectoratului Școlar Județean Ialomița o numesc «experiență la catedră», însă în clase se simte nevoia unei revigorări a resursei umane. Din această perspectivă, cifrele sînt uluitoare! Datele oficiale arată că în acest an școlar au fost reîncadrați în sistem un număr de 223 de profesori pensionari! Cel mai în vîrstă are 77 de ani și predă Educație Fizică la Școala Gimnazială «Ion Heliade Rădulescu» din Urziceni...

Cruda realitate din clase... [citește_tot_articolul]

21 Martie 2014, 07:15 (42730 vizualizări - 55 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

7 percheziții domiciliare la Slobozia

Urmările scandalului de la Axa

7 percheziții domiciliare la Slobozia

Procurorii Parchetului Ialomița au descins în locuințele unor suspecți acuzați de fapte de violență. Astfel, în dimineața zilei de joi, 20 martie 2014, procurorii Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița și efective din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au descins în 7 locații de pe raza municipiului Slobozia. Anchetatorii au căutat 6 suspecți, acuzați de infracțiuni cu violență. Acțiunea ar avea legătură cu reglarea de conturi petrecută la sfîrșitul lunii ianuarie, în fața barului Axa din oraș...

Cuțite, săbii și pistoale, ridicate din casele suspecților
... [citește_tot_articolul]

20 Martie 2014, 07:30 (41946 vizualizări - 52 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Vizită de lucru la «gaura neagră»-sala de spectacole cu geometrie variabilă

Administrația Ciupercă își legitimează investiția

Miercuri, 19 martie 2014, oficialii Consiliului Județean au organizat o conferință de presă în care au prezentat stadiul realizării investiției «Modernizare sală de spectacole». La întîlnire a participat și directorul SC Concas Buzău, Ionel Gagu. Potrivit oficialilor județeni, primul spectacol în noua locație se va desfășura în această toamnă...

Cum legitimezi o «gaură neagră»
Iritat de campania de presă lansată de Independent, președintele Silvian Ciupercă a organizat o conferință de presă în care a încercat să justifice necesitatea... [citește_tot_articolul]

19 Martie 2014, 17:20 (6531 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Administrația Ciupercă a cheltuit 1,5 milioane pentru NIMIC

Bani albi pentru găuri negre

Administrația Ciupercă a cheltuit 1,5 milioane pentru NIMIC

Cel mai sărac și mai cinstit dintre politicieni (după Ion Iliescu!), respectiv Silvian Ciupercă, a cheltuit 1,5 milioane de lei în perioada 2006-2014 pentru lucrările de modernizare a sălii de spectacole din cadrul Consiliului Județean Ialomița. Există însă o justificare oficială a domniei sale pentru această risipă bugetară fără finalitate: «Am cheltuit acești bani pentru bucuria spirituală a ialomițenilor!». În rezultate concrete, suma reprezintă echivalentul a zece apartamente complet mobilate. În sala de spectacole, la un interval de 2 ani distanță, între cele două fotografii surprinse în sala de spectacole a Consiliului Județean nu par să existe diferențe notabile...

La sala lăudată să te duci cu sacul... [citește_tot_articolul]

19 Martie 2014, 08:20 (5898 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Medicii chiriași vor trăi sub cerul liber!

Tandemul Olaru-Zamfir tulbură apele la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Medicii chiriași vor trăi sub cerul liber!

În urmă cu o săptămînă, ziarul Independent publica informații din raportul Corpului de Control al Ministerului Sănătății, întocmit la finalul auditului întreprins la Spitalul Județean de Urgență Slobozia. Documentul demonstrează în clar neregulile pe care medicul Vasile Olaru, alături de juristul Vasile Zamfir, le-ar fi comis în cei 3 ani de manageriat. Vorbim despre medicamente și materiale sanitare achiziționate la suprapreț, licitații trucate sau personal angajat ilegal... Neregulile sînt însă mai multe decît au putut să constate oficialii Ministerului Sănătății! Un nou scandal public este pe cale să izbucnească la Spitalul Județean de Urgență... [citește_tot_articolul]

18 Martie 2014, 15:00 (18932 vizualizări - 47 comentarii)

EVENIMENT

Farmacia din capela mortuară

La Sudiți s-a răsturnat carul cu afaceriști!

Farmacia din capela mortuară

Tocmai cînd spuneam că toate s-au văzut și s-au făcut, o veste venită tot din mediul rural ne-a lăsat cu gurile căscate. La Sudiți, secretarul Protopopiatului Slobozia, Cătălin Stanciu, a deschis luni, 3 martie 2014, o farmacie în capela mortuară a satului. Isprava s-a petrecut cu binecuvîntarea PS Vincențiu, Episcopul Sloboziei și Călărașilor și prin încălcarea flagrantă a legislației în vigoare. Iar acesta nu este decît începutul!

Farmacie cu binecuvîntarea PreaSfințitului
Viața e grea pentru toată lumea, mai ales atunci cînd ai de plătit dijmă la Episcopie. De aceea, părintele... [citește_tot_articolul]

18 Martie 2014, 14:50 (13617 vizualizări - 16 comentarii)

EVENIMENT

Școlile de elită, vânate de părinți

Mutații fictive pentru clasa pregătitoare

Școlile de elită, vînate de părinți

Înscrierile în clasa pregătitoare au intrat în linie dreaptă și în județul Ialomița. Ca să-și știe copiii înscriși la școlile de elită, părinții au demarat o adevărată campanie de vînătoare a unităților de învățămînt. Ei și-au mutat, pe hîrtie, domiciliile la rudele, apropiații și prietenii din zona de circumscripție a respectivelor școli. În municipiul Slobozia au fost întocmite un număr de 50 de astfel de mutații fictive, cele mai multe în imediata apropiere a Școlii Generale Numărul 2 «Sfîntul Andrei».

Mai puține clase pregătitoare în viitorul an școlar
Raportat la nivelul... [citește_tot_articolul]

18 Martie 2014, 12:05 (3735 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

SANITAS face trafic de influență pentru protejarea angajaților PFA

Cotizația, mai tare decît legislația

SANITAS face trafic de influență pentru protejarea angajaților PFA

Epurările de personal din cadrul Spitalului Județean de Urgență Slobozia se fac diferențiat. Deși Corpul de Control al Ministerului le-a declarat «ilegale», angajările în sistem PFA nu se supun acestor reguli...

Ruleta rusească se joacă la Spitalul Slobozia!
Un alt subiect la fel de fierbinte care tulbură apele la Spitalul Județean de Urgență Slobozia îl reprezintă concedierea angajaților PFA. În timp ce o parte dintre persoanele plătite în baza contractelor de prestări servicii se pregătesc să plece acasă definitiv, altele continuă să beneficieze de statutul de angajat PFA. ... [citește_tot_articolul]

18 Martie 2014, 11:10 (10478 vizualizări - 12 comentarii)

EVENIMENT

Copacii Sloboziei sunt tăiați ilegal

Direcția de Administrare a Domeniului Public mutilează orașul

Copacii Sloboziei sînt tăiați ilegal

De cîțiva ani încoace, Direcția de Administrare a Domeniului Public taie ilegal și haotic copacii din Slobozia. Activitatea este justificată de necesitatea «toaletării spațiilor verzi». Sub această umbrelă, administrația ascunde însă un adevărat genocid asupra arborilor protejați de legislația în vigoare. Oficialii DADP susțin că «toaletările» se fac în baza legii spațiilor verzi și că «orașul are mai mult spațiu verde decît e necesar». Garda de Mediu Ialomița nu a aplicat pînă în prezent nicio amendă pentru abuzurile constatate.

Copacii, victime ale ignoranței și incompetenței
... [citește_tot_articolul]

14 Martie 2014, 15:45 (30962 vizualizări - 57 comentarii)

Vineri 26 Iun 2026
250 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Copuzu: Pui de barză rănit, salvat de polițiști

Un bărbat din localitatea Copuzu a sesizat Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița cu privire la faptul că a găsit un pui de barză rănit pe un drum public. Polițiștii din cadrul Biroului pentru ...[citește_toată_știrea]

11 August 2021, 16:40
(1979 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Perioada de depunere a cererilor de ajutor de stat în sectorul bovin s-a încheiat

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează că marți, 10 august 2021, s-a încheiat perioada de depunere a cererilor de solicitare a ajutorului de stat pentru susținerea activității ...[citește_toată_știrea]

11 August 2021, 16:30
(7286 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 3 noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Miercuri, 11 august a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 10831, fiind înregistrate 3 noi cazuri de îmbolnăvire ...[citește_toată_știrea]

11 August 2021, 16:10
(1863 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 4 noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Marți, 10 august a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 10828, fiind înregistrate 4 noi cazuri de îmbolnăvire ...[citește_toată_știrea]

10 August 2021, 16:35
(2132 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Bărbat înecat în Lacul Iezer

Slobozia: Bărbat înecat în Lacul Iezer

Marți, 10 august a.c., două echipaje din cadrul Gărzii de intervenție Slobozia au intervenit cu o ambulanță SMURD și o barcă pentru recuperarea unui cadavru care plutea pe apă. Acesta a fost scos la mal ...[citește_toată_știrea]

10 August 2021, 13:20
(2337 vizualizări - 0 comentarii)


Accident la Giurgeni

Accident la Giurgeni

Marți dimineața, 10 august a.c., în jurul orei 7,00, două echipaje de pompieri din Țăndărei au intervenit cu o descarcerare și o ambulanță SMURD la un accident rutier produs în comuna Giurgeni. În eveniment ...[citește_toată_știrea]

10 August 2021, 12:30
(2258 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Giurgeni accident


Apartament în flăcări la Slobozia

Luni, 9 august a.c., în jurul orelor 16,00, pompierii din Slobozia au intervenit pentru stingerea unui incendiu izbucnit într-un apartament situat la ultimul nivel al unui bloc cu 4 etaje din municipiul ...[citește_toată_știrea]

10 August 2021, 12:20
(2989 vizualizări - 1 comentariu)


Incendii de vegetație uscată la Fetești și Movilița

Luni, 9 august a.c., în jurul orelor 13,00, pompierii din cadrul Stației Fetești au fost solicitați să intervină pentru stingerea unui incendiu de vegetație uscată produs pe raza municipiului Fetești. ...[citește_toată_știrea]

10 August 2021, 12:15
(2488 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 1 nou caz de COVID-19 în județul Ialomița

Luni, 9 august a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 10824, fiind înregistrat 1 nou caz de îmbolnăvire ...[citește_toată_știrea]

9 August 2021, 17:20
(2870 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 2 noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Duminică, 8 august a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 10823, fiind înregistrate 2 noi cazuri de îmbolnăvire ...[citește_toată_știrea]

8 August 2021, 16:40
(1672 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 2 noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Sâmbătă, 7 august a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 10821, fiind înregistrate 2 noi cazuri de îmbolnăvire ...[citește_toată_știrea]

7 August 2021, 16:55
(2300 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Se întrerupe curentul electric!

În perioada 9-13 august 2021, E-Distribuție Dobrogea anunță întreruperea alimentării cu energie electrică din cauza unor reparații la rețelele electrice. Aceste lucrări se vor desfășura în localitățile ...[citește_toată_știrea]

6 August 2021, 18:10
(5543 vizualizări - 1 comentariu)


Grupul de Comunicare Strategică: 2 noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Vineri, 6 august a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 10819, fiind înregistrate 2 noi cazuri de îmbolnăvire ...[citește_toată_știrea]

6 August 2021, 16:15
(1789 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Cereri de solicitare a ajutorului de stat pentru susținerea activității crescătorilor din sectorul bovin

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) reamintește fermierilor că, până la data de 10 august 2021 inclusiv, pot depune cereri de solicitare a ajutorului de stat pentru susținerea activității ...[citește_toată_știrea]

6 August 2021, 15:10
(7271 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța a activat Comandamentul pentru Situații de Urgență

Ca urmare a avertizărilor meteorologice de Cod Portocaliu pentru județele Constanța, Călărași, Ialomița și Prahova, emise de Administrația Națională de Meteorologie, manifestate prin averse ...[citește_toată_știrea]

6 August 2021, 14:50
(3307 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Cod Portocaliu de instabilitate atmosferică

Ialomița: Cod Portocaliu de instabilitate atmosferică

Administrația Națională de Meteorologie a emis o avertizare Cod Portocaliu de instabilitate atmosferică pentru 9 județe din țară, printre care și Ialomița. Avertizarea este valabilă până ...[citește_toată_știrea]

6 August 2021, 14:15
(2615 vizualizări - 0 comentarii)


Accident rutier produs pe DN1D, în comuna Bărbulești

Accident rutier produs pe DN1D, în comuna Bărbulești

Pompierii din Urziceni au fost solicitați să intervină vineri, 6 august a.c., cu o autospecială de stingere cu apă și spumă și o ambulanță SMURD la un accident rutier în care au fost implicate două autoturisme ...[citește_toată_știrea]

6 August 2021, 12:10
(2817 vizualizări - 2 comentarii)


Jumătate din Ialomița, sub Cod Portocaliu de vijelii puternice, grindină și averse torențiale

Jumătate din Ialomița, sub Cod Portocaliu de vijelii puternice, grindină și averse torențiale

Potrivit Administrației Naționale de Meteorologie, jumătate din județul Ialomița va fi sub incidența unui Cod Portocaliu de vijelii puternice, grindină de medii și mari dimensiuni și averse torențiale. ...[citește_toată_știrea]

5 August 2021, 19:10
(5129 vizualizări - 0 comentarii)


Ion Roată: Mandat de executare a pedepsei, pus în aplicare de polițiști

Polițiștii din Ion Roată au desfășurat o acțiune privind identificarea persoanelor care se sustrag de la executarea pedepselor privative de libertate. Cu această ocazie a fost identificat un bărbat, de ...[citește_toată_știrea]

5 August 2021, 17:45
(5965 vizualizări - 0 comentarii)


Gheorhe Doja: La volan, fără permis de conducere

Un tânăr de 27 de ani, domiciliat în Slobozia, s-a ales cu un dosar penal după ce a fost prins la volan fără permis de conducere. În ziua miercuri, 4 august a.c., acesta a fost oprit pentru un control de ...[citește_toată_știrea]

5 August 2021, 17:40
(1915 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Acordare plăți în avans-Campania 2021

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează că, începând cu data de 18 octombrie 2021, va demara Campania de plată în avans pentru fermierii care au depus Cereri unice de plată ...[citește_toată_știrea]

5 August 2021, 16:35
(2460 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 4 noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Joi, 5 august a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 10817, fiind înregistrate 4 noi cazuri de îmbolnăvire ...[citește_toată_știrea]

5 August 2021, 16:20
(2428 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 3 noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Miercuri, 4 august a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 10813, fiind înregistrate 3 noi cazuri de îmbolnăvire ...[citește_toată_știrea]

4 August 2021, 17:35
(2190 vizualizări - 0 comentarii)


Bărcănești: La furat de lemne

În cursul zilei de marți, 3 august a.c., polițiști din cadrul Secției Rurale Coșereni au depistat, în flagrant, pe raza localității Bărcănești, doi bărbați, în vârstă de 44 și 54 de ani, din Bărcănești ...[citește_toată_știrea]

4 August 2021, 17:25
(3091 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 4,41%, rata șomajului în iunie 2021

La sfârșitul lunii iunie 2021, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrați 4133 șomeri (din care 1835 femei), rata șomajului fiind de 4,41%, cu 0,07 puncte ...[citește_toată_știrea]

4 August 2021, 14:35
(1489 vizualizări - 0 comentarii)


Manasia: Bărbat posibil înecat în râul Ialomița

Intervenție a pompierilor din Urziceni, pe maul râului Ialomița, în zona localității Manasia, în ziua de marți, 3 august 2021. Aceștia intervin în cazul unui bărbat posibil înecat în apele Ialomiței. Se ...[citește_toată_știrea]

3 August 2021, 19:40
(3712 vizualizări - 0 comentarii)


Coșereni: Doi morți în urma unui accident rutier

Coșereni: Doi morți în urma unui accident rutier

Grav accident rutier petrecut în după-amiaza zilei de marți, 3 august a.c., în zona localității Coșereni. Doi oameni au murit pe loc după ce o mașină s-a lovit puternic de un autocamion. De asemenea, una ...[citește_toată_știrea]

3 August 2021, 19:30
(2396 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 7 noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Marți, 3 august a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 10810, fiind înregistrate 7 noi cazuri de îmbolnăvire ...[citește_toată_știrea]

3 August 2021, 16:35
(3164 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Vineri, 6 agust 2021-termen limită pentru depunerea Formularului 092

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor înregistrați în scop de TVA care utilizează ca perioadă fiscală trimestrul și care au efectuat o achiziție intracomunitară ...[citește_toată_știrea]

2 August 2021, 18:10
(1787 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 1 nou caz de COVID-19 în Ialomița

Luni, 2 august a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 10803, fiind înregistrat 1 nou caz de îmbolnăvire ...[citește_toată_știrea]

2 August 2021, 17:05
(2716 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
@ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Urbanistul în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Vasile în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 oRLandO în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! scrumbie Dunăre în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 PERICOL în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Peiu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren intravilan agricol Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren extravilan Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...