Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Slobozia: Megalomania administrativă naște strategii de dezvoltare

Slobozia: Megalomania administrativă naște strategii de dezvoltare

La sfîrșitul săptămînii precedente, administrația locală a organizat una dintre dezbaterile publice obligatorii pentru finalizarea noii strategii de dezvoltare a Sloboziei în perioada 2014-2020. Dezbaterea, un simulacru la care au participat angajați ai administrației locale și județene, a fost încă un prilej pentru oficiali de a-și face campanie electorală. Printre zecile de inepții rostite cu acest prilej se numără și promisiunea realizării unui al doilea pod peste rîul Ialomița. Strategia de dezvoltare a orașului este un document obligatoriu din perspectiva accesării fondurilor europene.

Nu aduce strategia ce aduce pensionarul... [citește_tot_articolul]

27 Martie 2014, 15:30 (9790 vizualizări - 10 comentarii)

EVENIMENT

«Medicii, asistentele și infirmierele mi-au alinat suferința!»

Se întîmplă la Spitalul Slobozia

«Medicii, asistentele și infirmierele mi-au alinat suferința!»

O pacientă internată la Spitalul Județean de Urgență Slobozia face mărturii surprinzătoare despre modul în care a fost tratată de medicii, asistentele și infirmierele unității. De pe patul de spital, Iulia Berciu, o bolnavă internată pe Secția Chirurgie, a ținut să le mulțumească public specialiștilor care au avut grijă de sănătatea ei. «Am fost bine tratată. Spitalul Slobozia are medici de care omul suferind are nevoie...» ne-a declarat pacienta.

Recunoștința unui pacient În urmă cu o săptămînă, Iulia Berciu, din Slobozia, era internată la spitalul din municipiu ca urmare a unui accident... [citește_tot_articolul]

27 Martie 2014, 13:45 (15341 vizualizări - 33 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Onoruri pentru polițiștii ialomițeni

192 de ani de atestare documentară a Poliției Române

Onoruri pentru polițiștii ialomițeni

Marți, 25 martie 2014, cu ocazia aniversării a 192 de ani de atestare documentară a Poliției Române, polițiștii din cadrul tuturor structurilor Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au participat la o ședință festivă. Evenimentul s-a desfășurat în incinta Casei de Cultură Municipală din Slobozia și s-a bucurat de prezența reprezentanților instituțiilor publice.

Manifestări dedicate Zilei Poliției Române Evenimentele dedicate zilei de 25 martie au debutat încă de săptămîna precedentă. Special pentru preșcolarii și elevii din Slobozia, Inspectoratul de Poliție al Județului... [citește_tot_articolul]

27 Martie 2014, 09:40 (6596 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Război instituțional la Țăndărei pentru rețeaua de apă și canalizare

Întîrzieri majore la lucrările executate de Ludwing Pfeiffer und Tiefbau GmbH&Co KG

Război instituțional la Țăndărei pentru rețeaua de apă și canalizare

Declanșat în toamna anului trecut, războiul dintre Primăria Țăndărei și antreprenorul Ludwing Pfeiffer und Tiefbau GmbH&Co KG a atins apogeul. Potrivit declarațiilor autorităților, «lucrările executate sînt de proastă calitate, iar întîrzierile sînt inadmisibile». Conform contractului, reabilitarea rețelei de apă și canalizare din Țăndărei trebuia finalizată pe 19 martie 2014, însă firma a cerut o prelungire a contractului de 147 de zile. Primarul Cristian Roman declară că această stare de fapt nu mai poate continua și că, în aceste condiții, va refuza să semneze recepția lucrărilor!

Istoria neagră a unei investiții necesare... [citește_tot_articolul]

26 Martie 2014, 15:50 (11077 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Războiul administrațiilor

Administrațiile locale din Gura Ialomiței și M. Kogălniceanu se războiesc în instanță pentru 700 hectare de teren agricol. Concret, primarul Cristinel Lambru de la Gura Ialomiței dorește ca terenurile cedate în 2005 de către fostul primar să revină în patrimoniul comunei sale. Alexandru Dinu, primarul comunei M. Kogălniceanu, l-a sfătuit să se adreseze instanței de contencios administrativ. Miza acestei retrocedări o reprezintă taxe și impozite estimate la aproximativ 100 mii de lei anual...

Primarul care cere cuiul lui Pepelea
Au trecut aproape 10 ani de la înființarea comunei... [citește_tot_articolul]

26 Martie 2014, 15:30 (7952 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Căzănești, orașul condamnaților

Căzănești, orașul condamnaților

Devenit oraș peste noapte, Căzănești se confruntă de 10 ani încoace cu probleme insurmontabile: politici administrative incoerente, taxe și impozite exagerate, oameni spoliați cu acordul autorităților... La Căzănești totul a fost și este posibil! În așteptarea unei administrații providențiale, cei 3300 de țărani, deveniți orășeni peste noapte, plîng în fața porților și pe la ușile autorităților județene...

Blestemul pămîntului
Condus după ureche de administrații ineficiente și predispuse la ilegalități, orașul a devenit o piatră de moară pentru locuitorii săi. Pauperizați permanent... [citește_tot_articolul]

26 Martie 2014, 12:15 (5201 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Rateuri pentru Programul «Cornul Și Laptele»

Oficial, nu ne pasă!

Rateuri pentru Programul «Cornul Și Laptele»

După un semestru de școală, desfășurarea programului «Cornul și Laptele» în școlile ialomițene continuă să fie deficitară. Comisarii Oficiului pentru Protecția Consumatorilor Ialomița au aplicat numeroase sancțiuni și au constatat o serie întreagă de neregului. Cornel Ianuș, comisar șef adjunct al OJPC Ialomița declară că, teoretic, «distribuitorii amendați nu mai pot participa la viitoarele licitații!»...

Firmele de distribuție sînt sancționate
În perioada 16 septembrie 2013-31 ianuarie 2014, comisarii Autorității Naționale pentru Protecția Consumatorilor au verificat modul de... [citește_tot_articolul]

26 Martie 2014, 09:45 (6610 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Administrația locală din Slobozia, acuzată de abuz în serviciu

Anchetă penală în plină desfășurare

Administrația locală din Slobozia, acuzată de abuz în serviciu

Trimiterea în judecată a interlopului Viorel Duțu-Pralea scoate la iveală noi detalii despre dosarul «Ștampila». Surse judiciare confirmă oficial faptul că activitatea infracțională a acestuia a fost susținută de funcționari publici din cadrul Primăriei Slobozia! Oricît ar nega implicarea instituției în acest scandal, declarațiile reprezentanților administrației locale sînt demontate de probele procurorilor. Organele judiciare dețin o serie de fișe de înmatriculare pe care s-ar regăsi ștampilele primăriei și pe care Pralea le-ar fi folosit pentru ca limuzinele sale să fie radiate din sistemul electronic de plată al taxelor și impozitelor. Datate în 2011, cu ajutorul respectivelor documente Pralea... [citește_tot_articolul]

25 Martie 2014, 14:45 (25619 vizualizări - 24 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

32 de cadre MAI, cercetate pentru luare de mită

Serviciul Județean Anticorupție Ialomița, la raport

32 de cadre MAI, cercetate pentru luare de mită

În urmă cu o săptămînă, ofițerii de poliție judiciară din cadrul Serviciului Județean Anticorupție Ialomița și-au prezentat activitatea întreprinsă în anul precedent. Raportul a fost făcut public în cadrul unei conferințe de presă susținută chiar de șeful Serviciului, Mihai Dima, eveniment organizat la sediul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița...

Polițiștii și jandarmii, în vizorul SJA Ialomița
În cursul anului precedent, activitatea ofițerilor din cadrul Serviciului Județean Anticorupție a vizat în special prevenirea și combaterea actelor de corupție întreprinse... [citește_tot_articolul]

25 Martie 2014, 11:05 (7651 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Administrația Domeniului Public cercetată de procurorii Parchetului Fetești

Anchetă penală la Primăria Țăndărei

Administrația Domeniului Public cercetată de procurorii Parchetului Fetești

Singura fraudă cu ajutoare sociale demonstrată în Ialomița a ajuns în cele din urmă pe masa procurorilor. Este vorba despre cazul petrecut la începutul anului 2013 la Țăndărei, cînd un fost angajat al Administrației Domeniului Public a fost prins în flagrant în timp ce primea mită 100 de lei de la un beneficiar de ajutoare sociale, pentru a-i ponta orele de lucru. La un an distanță, investigațiile scot la iveală faptul că același angajat se face vinovat de alte fapte penale. El ar fi «măsluit» mai multe documente oficiale prin care a pontat ilegal orele de muncă ale asistaților sociali. Ancheta se află în derulare la Parchetul Fetești, iar organele judiciare din cadrul unității au întocmit un... [citește_tot_articolul]

25 Martie 2014, 08:30 (6050 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița, sub media pe țară la simulările examenelor naționale

Performanțele elevilor ialomițeni

Ialomița, sub media pe țară la simulările examenelor naționale

Rezultatele pe care elevii ialomițeni le-au obținut la simulările examenelor naționale confirmă încă o dată dezastrul din școli. Datele statistice arată că mai bine de jumătate dintre elevii de clasa a VIII-a și a XII-a sînt total nepregătiți pentru a promova Evaluarea Națională și Bacalaureatul.

Învățatul, piatra de moară a elevilor Așa cum era de așteptat, și în acest an rezultatele pe care elevii ialomițeni care au susținut simulările pentru examenele naționale sînt slabe. Primii care au intrat în focurile testărilor au fost elevii de clasa a VIII-a. La simulările Evaluării Naționale... [citește_tot_articolul]

24 Martie 2014, 11:20 (15256 vizualizări - 16 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Orașul Căzănești are cimitir ilegal

Promisiunea făcută e datorie de campanie

Orașul Căzănești are cimitir ilegal

Mare e grădina Ta, Doamne, și mulți edili se străduiesc să-Ți sară gardul. Doar, doar Ți-or intra în voie și vor fi iertați de păcate la electorale. Ca la Căzănești, de exemplu, unde preotului din localitate i s-a permis să deschidă un nou cimitir fără autorizație de construcție și fără certificat de urbanism. «Vă interzic să scrieți asta la ziar!» ne-a strigat prin telefon primarul Stelian Traian atunci cînd aflat că știm. Sîc, că nu se poate, domnule primar, că ziarul, ca și orașul, nu l-ați primit de-acasă, de la părinți, să faceți dumneavoastră ce vreți cu el!

Căzănești, mîndria țării... [citește_tot_articolul]

21 Martie 2014, 15:20 (15049 vizualizări - 17 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

200 de euro pentru un post de paznic

Locuri de muncă vîndute pe piața neagră

200 de euro pentru un post de paznic

Piața neagră a locurilor de muncă începe să se dezvolte și în Ialomița. Un bărbat din Urziceni a ajuns parte vătămată într-o anchetă a procurorilor după ce i-a oferit unui jandarm 200 de euro pentru a-i obține un serviciu. Militarul i-a promis acestuia că poate interveni pentru a-i asigura un post de paznic la o societate de profil. Bărbatul a plătit suma, însă nu a fost chemat la muncă de angajator. Pentru fapta sa, jandarmul a fost concediat, iar pe numele său a fost un întocmit un dosar penal pentru comiterea infracțiunii de trafic de influență. Cazul se judecă la Tribunalul Ialomița de mai bine de 8 luni...

La omul sărac, nici ofertele de muncă nu trag... [citește_tot_articolul]

21 Martie 2014, 11:15 (10688 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Învățământul ialomițean, pe umerii dascălilor pensionari

«Școală, școală vrem profesori tineri»!

Învățămîntul ialomițean, pe umerii dascălilor pensionari

La vremuri noi, școala ialomițeană are profesori vechi. De 30 de ani, aceiași dascăli continuă să predea lecții generațiilor actuale de elevi, după principiile utilizate la începutul carierei. Reprezentanții Inspectoratului Școlar Județean Ialomița o numesc «experiență la catedră», însă în clase se simte nevoia unei revigorări a resursei umane. Din această perspectivă, cifrele sînt uluitoare! Datele oficiale arată că în acest an școlar au fost reîncadrați în sistem un număr de 223 de profesori pensionari! Cel mai în vîrstă are 77 de ani și predă Educație Fizică la Școala Gimnazială «Ion Heliade Rădulescu» din Urziceni...

Cruda realitate din clase... [citește_tot_articolul]

21 Martie 2014, 07:15 (42731 vizualizări - 55 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

7 percheziții domiciliare la Slobozia

Urmările scandalului de la Axa

7 percheziții domiciliare la Slobozia

Procurorii Parchetului Ialomița au descins în locuințele unor suspecți acuzați de fapte de violență. Astfel, în dimineața zilei de joi, 20 martie 2014, procurorii Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița și efective din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au descins în 7 locații de pe raza municipiului Slobozia. Anchetatorii au căutat 6 suspecți, acuzați de infracțiuni cu violență. Acțiunea ar avea legătură cu reglarea de conturi petrecută la sfîrșitul lunii ianuarie, în fața barului Axa din oraș...

Cuțite, săbii și pistoale, ridicate din casele suspecților
... [citește_tot_articolul]

20 Martie 2014, 07:30 (41947 vizualizări - 52 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Vizită de lucru la «gaura neagră»-sala de spectacole cu geometrie variabilă

Administrația Ciupercă își legitimează investiția

Miercuri, 19 martie 2014, oficialii Consiliului Județean au organizat o conferință de presă în care au prezentat stadiul realizării investiției «Modernizare sală de spectacole». La întîlnire a participat și directorul SC Concas Buzău, Ionel Gagu. Potrivit oficialilor județeni, primul spectacol în noua locație se va desfășura în această toamnă...

Cum legitimezi o «gaură neagră»
Iritat de campania de presă lansată de Independent, președintele Silvian Ciupercă a organizat o conferință de presă în care a încercat să justifice necesitatea... [citește_tot_articolul]

19 Martie 2014, 17:20 (6531 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Administrația Ciupercă a cheltuit 1,5 milioane pentru NIMIC

Bani albi pentru găuri negre

Administrația Ciupercă a cheltuit 1,5 milioane pentru NIMIC

Cel mai sărac și mai cinstit dintre politicieni (după Ion Iliescu!), respectiv Silvian Ciupercă, a cheltuit 1,5 milioane de lei în perioada 2006-2014 pentru lucrările de modernizare a sălii de spectacole din cadrul Consiliului Județean Ialomița. Există însă o justificare oficială a domniei sale pentru această risipă bugetară fără finalitate: «Am cheltuit acești bani pentru bucuria spirituală a ialomițenilor!». În rezultate concrete, suma reprezintă echivalentul a zece apartamente complet mobilate. În sala de spectacole, la un interval de 2 ani distanță, între cele două fotografii surprinse în sala de spectacole a Consiliului Județean nu par să existe diferențe notabile...

La sala lăudată să te duci cu sacul... [citește_tot_articolul]

19 Martie 2014, 08:20 (5899 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Medicii chiriași vor trăi sub cerul liber!

Tandemul Olaru-Zamfir tulbură apele la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Medicii chiriași vor trăi sub cerul liber!

În urmă cu o săptămînă, ziarul Independent publica informații din raportul Corpului de Control al Ministerului Sănătății, întocmit la finalul auditului întreprins la Spitalul Județean de Urgență Slobozia. Documentul demonstrează în clar neregulile pe care medicul Vasile Olaru, alături de juristul Vasile Zamfir, le-ar fi comis în cei 3 ani de manageriat. Vorbim despre medicamente și materiale sanitare achiziționate la suprapreț, licitații trucate sau personal angajat ilegal... Neregulile sînt însă mai multe decît au putut să constate oficialii Ministerului Sănătății! Un nou scandal public este pe cale să izbucnească la Spitalul Județean de Urgență... [citește_tot_articolul]

18 Martie 2014, 15:00 (18932 vizualizări - 47 comentarii)

EVENIMENT

Farmacia din capela mortuară

La Sudiți s-a răsturnat carul cu afaceriști!

Farmacia din capela mortuară

Tocmai cînd spuneam că toate s-au văzut și s-au făcut, o veste venită tot din mediul rural ne-a lăsat cu gurile căscate. La Sudiți, secretarul Protopopiatului Slobozia, Cătălin Stanciu, a deschis luni, 3 martie 2014, o farmacie în capela mortuară a satului. Isprava s-a petrecut cu binecuvîntarea PS Vincențiu, Episcopul Sloboziei și Călărașilor și prin încălcarea flagrantă a legislației în vigoare. Iar acesta nu este decît începutul!

Farmacie cu binecuvîntarea PreaSfințitului
Viața e grea pentru toată lumea, mai ales atunci cînd ai de plătit dijmă la Episcopie. De aceea, părintele... [citește_tot_articolul]

18 Martie 2014, 14:50 (13618 vizualizări - 16 comentarii)

EVENIMENT

Școlile de elită, vânate de părinți

Mutații fictive pentru clasa pregătitoare

Școlile de elită, vînate de părinți

Înscrierile în clasa pregătitoare au intrat în linie dreaptă și în județul Ialomița. Ca să-și știe copiii înscriși la școlile de elită, părinții au demarat o adevărată campanie de vînătoare a unităților de învățămînt. Ei și-au mutat, pe hîrtie, domiciliile la rudele, apropiații și prietenii din zona de circumscripție a respectivelor școli. În municipiul Slobozia au fost întocmite un număr de 50 de astfel de mutații fictive, cele mai multe în imediata apropiere a Școlii Generale Numărul 2 «Sfîntul Andrei».

Mai puține clase pregătitoare în viitorul an școlar
Raportat la nivelul... [citește_tot_articolul]

18 Martie 2014, 12:05 (3737 vizualizări - 0 comentarii)

Sâmbătă 27 Iun 2026
276 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
Mașină furată din Italia, găsită la Urziceni

Mașină furată din Italia, găsită la Urziceni

Polițiști din cadrul Serviciului de Investigații Criminale-Compartimentul Trafic și Furturi Auto în colaborare cu Biroul Rutier Urziceni au organizat și executat o acțiune pentru depistarea autoturismelor ...[citește_toată_știrea]

23 Decembrie 2010, 10:17
(9447 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni furt


Fetești: 30 cutii de petarde descoperite la un puști de 15 ani

O patrulă de siguranță publică formată, în timp ce se aflau în executarea atribuțiilor de serviciu pe raza municipiului Fetești, au depistat un tînăr de 15 ani, elev la o școală din localitate, ce avea ...[citește_toată_știrea]

23 Decembrie 2010, 10:15
(12824 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești petardă


IPJ Ialomița: Comisarul șef Anghel Papacioc a încetat din viață

IPJ Ialomița: Comisarul șef Anghel Papacioc a încetat din viață

«Conducerea Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița își exprimă regretul pentru tragica dispariție a celui care a fost un șef profesionist și un om deosebit: comisar șef de poliție Anghel PAPACIOC ...[citește_toată_știrea]

21 Decembrie 2010, 14:56
(31256 vizualizări - 18 comentarii)


Moș Crăciun a venit cu daruri de la PDL

Moș Crăciun a venit cu daruri de la PDL

«În fiecare iarnă, Moș Crăciun cutreieră prin case, cu sacul plin de daruri. Și anul acesta organizația județeană a PDL Ialomița i-a scris lui Moș Crăciun și l-a rugat să împlinească visele unor copii din ...[citește_toată_știrea]

21 Decembrie 2010, 14:30
(10961 vizualizări - 4 comentarii)


Autoturism furat din Spania, identificat la Slobozia

Vineri, 17 decembrie a.c., polițiști din cadrul Serviciului de Investigații Criminale-Compartimentul Trafic și Furturi Auto au identificat pe raza municipiului Slobozia un autoturism ce figura ca sustras ...[citește_toată_știrea]

21 Decembrie 2010, 14:25
(10960 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Slobozia furt


Fetești: «Șofer» de 63 de ani, la volan fără permis

Sîmbătă, 18 decembrie a.c. polițiștii din Fetești au identificat în trafic un bărbat, de 63 de ani, din județul Vaslui, ce se deplasa la volanul unui autoturism fără a poseda permis de conducere. Pe numele ...[citește_toată_știrea]

21 Decembrie 2010, 14:24
(8808 vizualizări - 0 comentarii)


Daruri de Crăciun în Protopopiatul Urziceni

«Crăciunul este o sărbătoare foarte importantă pentru noi toți. Este ocazia cînd toți membrii familiei se reunesc, părinți, copii, nepoți își fac daruri, se bucură de clipele petrecute împreună în jurul ...[citește_toată_știrea]

21 Decembrie 2010, 14:23
(11495 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți la volan

În perioada 17-19 decembrie a.c., polițiștii ialomițeni au depistat patru șoferi beți la volan, trei dintre ei avînd o îmbibație alcoolică de peste 0,80 mg/l alcool pur în sînge.
Unul dintre conducători ...[citește_toată_știrea]

21 Decembrie 2010, 14:22
(10913 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Sfințirea unei noi biserici

Urziceni: Sfințirea unei noi biserici

«Cu binecuvîntarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, Episcopul Sloboziei și Călărașilor, duminică, 19 decembrie 2010, s-a săvîrșit prima Sfîntă Liturghie în biserica nou-construită a parohiei Sf. Treime ...[citește_toată_știrea]

21 Decembrie 2010, 14:20
(12119 vizualizări - 1 comentariu)


Gheorghe Lazăr: A furat un calculator din sediul școlii

Un tînăr din localitatea Gheorghe Lazăr a fost reținut pentru 24 de ore de polițiștii ialomițeni, fiind cercetat pentru furt calificat, fiind suspectat că în noaptea de 10/11 noiembrie a.c. a sustras un ...[citește_toată_știrea]

21 Decembrie 2010, 14:18
(12350 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Copil de 13 ani, lovit de o mașină pe trecerea de pietoni!

Vineri, 17 decembrie a.c., în jurul orei 15.45, Poliția Slobozia a fost sesizată despre faptul că pe bulevardul Matei Basarab din Slobozia s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea unui pieton ...[citește_toată_știrea]

21 Decembrie 2010, 14:08
(8934 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Furt de energie electrică la Slobozia și Urziceni

Poliția municipiului Slobozia-Biroul de Ordine Publică pentru Mediul Rural împreună cu efective din cadrul Inspectoratului Județean de Jandarmi și lucrători ai societății furnizoare de energie electrică ...[citește_toată_știrea]

21 Decembrie 2010, 14:05
(12640 vizualizări - 0 comentarii)


Ziua Revoluției Române, sărbătorită la Slobozia

Ziua Revoluției Române, sărbătorită la Slobozia

Cu prilejul Zilei Revoluției Române din Decembrie 1989, Instituția Prefectului Ialomița, împreună cu Garnizoana Slobozia și Consiliul Local Slobozia vor organiza miercuri, 22 decembrie 2010, o serie de ...[citește_toată_știrea]

21 Decembrie 2010, 13:59
(9698 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Comunicat de presă

Beneficiarii plăților naționale directe complementare în sectorul zootehnic, la specia ovine/caprine, aferente anului 2010, care vor să acceseze credite de la băncile cu care Agenția de Plăți și Intervenție ...[citește_toată_știrea]

21 Decembrie 2010, 13:55
(10534 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Finanțele raportează depășirea planului la încasări de impozite și taxe

Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița informează că, în luna noiembrie 2010, a fost încasată la bugetul general consolidat aproximativ 46 milioane de lei, în procent de 100,24% față de plan, procentul ...[citește_toată_știrea]

20 Decembrie 2010, 14:04
(18908 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Trei incendii în trei zile

Trei incendii la locuințe sînt evenimentele la care au intervenit pompierii ialomițeni în ultimele 3 zile.
Astfel, în urma unui scurtcircuit produs la instalația electrică, adăpostul de animale al unui ...[citește_toată_știrea]

20 Decembrie 2010, 13:53
(10016 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Braconaj pe fondul de vânătoare Cegani

Ialomița: Braconaj pe fondul de vînătoare Cegani

Nouă bărbați au fost depistați de polițiști în timp ce transportau, cu mai multe autoturisme de teren, animale vînate fără autorizație de vînătoare. Patru arme de vînătoare, peste 400 de cartușe de vînătoare ...[citește_toată_știrea]

20 Decembrie 2010, 13:44
(17449 vizualizări - 1 comentariu)


i40, noul etalon Hyundai la nivel european

i40, noul etalon Hyundai la nivel european

Hyundai a anunțat numele noului său model de clasă CD pentru Europa: i40. Dezvoltat sub numele de cod «VF», modelul marchează o nouă fază în evoluția Hyundai la nivel de marcă și produs ...[citește_toată_știrea]

20 Decembrie 2010, 13:33
(11749 vizualizări - 0 comentarii)


Sportivii reprezentativi, premiați

Marți, 21 decembrie, de la orele 14.00, la sala de spectacole a Clubului Elevilor din Slobozia se desfășoară festivitatea de decernare a premiilor Direcției Județene pentru Sport și Tineret Ialomița pe ...[citește_toată_știrea]

20 Decembrie 2010, 13:22
(12190 vizualizări - 1 comentariu)


Agronomul Ștefan Poienaru, erou de roman

Agronomul Ștefan Poienaru, erou de roman

Sîmbăta trecută, 11 decembrie, la Fetești a fost lansată cartea «Ștefan», roman scris de către Gheorghe Preda ce prezintă viața omului de afaceri Ștefan Poienaru, administratorul Agrofam Holding Fetești ...[citește_toată_știrea]

20 Decembrie 2010, 09:22
(17260 vizualizări - 2 comentarii)


Locuri de muncă vacante în Danemarca

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița anunță persoanele în căutarea unui loc de muncă că, la acest moment, sînt disponibile 50 de locuri de muncă în Danemarca. Cele 50 de posturi sînt ...[citește_toată_știrea]

18 Decembrie 2010, 10:16
(11778 vizualizări - 1 comentariu)


Și-a incendiat casa din neatenție

Un bătrîn de 60 de ani din localitatea Luciu a fost la un pas de moarte după ce aproape că și-a incendiat locuința singur. Incidentul s-a petrecut joi, 16 decembrie, cînd, băut fiind, bărbatul a lăsat ușa ...[citește_toată_știrea]

18 Decembrie 2010, 10:15
(13372 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Luciu incendiu


Fiscul cere birurile

«Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor că 27 decembrie 2010, inclusiv, este ultima zi în care se mai pot depune declarațiile aferente lunii noiembrie, respectiv declarația ...[citește_toată_știrea]

18 Decembrie 2010, 10:14
(11949 vizualizări - 0 comentarii)


Teculescu recomandă evitarea deplasărilor cu mașina

Prefectul județului, Mădălin Teculescu recomandă cetățenilor să evite deplasările cu autovehiculele pe drumurile publice. Evident, recomandarea vine ca urmare a valabilității avertizării de «Cod Galben ...[citește_toată_știrea]

18 Decembrie 2010, 10:13
(10450 vizualizări - 2 comentarii)


Cod Galben în Ialomița

Cod Galben în Ialomița

Potrivit Administrației Naționale de Meteorologie, pentru intervalul 16 decembrie, orele 20,00-17 decembrie, orele 18,00, s-a emis o avertizare Cod Galben pentru mai multe județe din sud-estul țării, printre ...[citește_toată_știrea]

16 Decembrie 2010, 18:27
(12818 vizualizări - 0 comentarii)


Recensământul Agricol în Ialomița

Recensămîntul Agricol în Ialomița

Din informațiile operative centralizate de Institutul Național de Statistică asupra ritmului de colectare a datelor statistice în teren la Recensămîntul General Agricol, în perioada 2-15 decembrie 2010 ...[citește_toată_știrea]

16 Decembrie 2010, 18:18
(12688 vizualizări - 0 comentarii)


A dispărut de acasă!

A dispărut de acasă!

Miercuri, 15 decembrie, o femeie de 21 de ani a reclamat polițiștilor faptul că soțul său Vladimir Beleuță, de 27 de ani, a dispărut de la domiciliu. Tînăra a povestit polițiștilor că bărbatul ar fi plecat ...[citește_toată_știrea]

16 Decembrie 2010, 18:06
(11593 vizualizări - 1 comentariu)


Sinești: Accident în lanț soldat cu decesul unei persoane

Sinești: Accident în lanț soldat cu decesul unei persoane

Un bătrîn de 63 de ani a sfîrșit tragic într-un accident rutier petrecut în apropiere de localitatea Sinești, miercuri, 15 decembrie. Accidentul, produs în condiții deocamdată necunoscute, s-a produs după ...[citește_toată_știrea]

16 Decembrie 2010, 18:03
(11190 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Sinești accident


Salariul minim, modificat începînd cu 1 ianuarie 2011

Începînd cu 1 ianuarie 2011, salariul de bază minim brut pe țară garantat în plată este de 670 lei lunar, reprezentînd 3,94 lei/oră pentru un program complet de lucru de 170 de ore în medie pe lună, se ...[citește_toată_știrea]

16 Decembrie 2010, 17:58
(10034 vizualizări - 2 comentarii)


«Foc de artificii», acțiune anti-petarde

Înaintea Sărbătorilor de Iarnă, polițiștii ialomițeni avertizează amatorii «pirotehniști» cu privire la faptul că folosirea de artificii este strict interzisă. IPJ Ialomița se înscrie astfel în rîndul județelor ...[citește_toată_știrea]

16 Decembrie 2010, 17:57
(11676 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...