Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Război instituțional la Țăndărei pentru rețeaua de apă și canalizare

Întîrzieri majore la lucrările executate de Ludwing Pfeiffer und Tiefbau GmbH&Co KG

Război instituțional la Țăndărei pentru rețeaua de apă și canalizare

Declanșat în toamna anului trecut, războiul dintre Primăria Țăndărei și antreprenorul Ludwing Pfeiffer und Tiefbau GmbH&Co KG a atins apogeul. Potrivit declarațiilor autorităților, «lucrările executate sînt de proastă calitate, iar întîrzierile sînt inadmisibile». Conform contractului, reabilitarea rețelei de apă și canalizare din Țăndărei trebuia finalizată pe 19 martie 2014, însă firma a cerut o prelungire a contractului de 147 de zile. Primarul Cristian Roman declară că această stare de fapt nu mai poate continua și că, în aceste condiții, va refuza să semneze recepția lucrărilor!

Istoria neagră a unei investiții necesare... [citește_tot_articolul]

26 Martie 2014, 15:50 (11077 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița: Războiul administrațiilor

Administrațiile locale din Gura Ialomiței și M. Kogălniceanu se războiesc în instanță pentru 700 hectare de teren agricol. Concret, primarul Cristinel Lambru de la Gura Ialomiței dorește ca terenurile cedate în 2005 de către fostul primar să revină în patrimoniul comunei sale. Alexandru Dinu, primarul comunei M. Kogălniceanu, l-a sfătuit să se adreseze instanței de contencios administrativ. Miza acestei retrocedări o reprezintă taxe și impozite estimate la aproximativ 100 mii de lei anual...

Primarul care cere cuiul lui Pepelea
Au trecut aproape 10 ani de la înființarea comunei... [citește_tot_articolul]

26 Martie 2014, 15:30 (7951 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Căzănești, orașul condamnaților

Căzănești, orașul condamnaților

Devenit oraș peste noapte, Căzănești se confruntă de 10 ani încoace cu probleme insurmontabile: politici administrative incoerente, taxe și impozite exagerate, oameni spoliați cu acordul autorităților... La Căzănești totul a fost și este posibil! În așteptarea unei administrații providențiale, cei 3300 de țărani, deveniți orășeni peste noapte, plîng în fața porților și pe la ușile autorităților județene...

Blestemul pămîntului
Condus după ureche de administrații ineficiente și predispuse la ilegalități, orașul a devenit o piatră de moară pentru locuitorii săi. Pauperizați permanent... [citește_tot_articolul]

26 Martie 2014, 12:15 (5200 vizualizări - 8 comentarii)

EVENIMENT

Rateuri pentru Programul «Cornul Și Laptele»

Oficial, nu ne pasă!

Rateuri pentru Programul «Cornul Și Laptele»

După un semestru de școală, desfășurarea programului «Cornul și Laptele» în școlile ialomițene continuă să fie deficitară. Comisarii Oficiului pentru Protecția Consumatorilor Ialomița au aplicat numeroase sancțiuni și au constatat o serie întreagă de neregului. Cornel Ianuș, comisar șef adjunct al OJPC Ialomița declară că, teoretic, «distribuitorii amendați nu mai pot participa la viitoarele licitații!»...

Firmele de distribuție sînt sancționate
În perioada 16 septembrie 2013-31 ianuarie 2014, comisarii Autorității Naționale pentru Protecția Consumatorilor au verificat modul de... [citește_tot_articolul]

26 Martie 2014, 09:45 (6610 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Administrația locală din Slobozia, acuzată de abuz în serviciu

Anchetă penală în plină desfășurare

Administrația locală din Slobozia, acuzată de abuz în serviciu

Trimiterea în judecată a interlopului Viorel Duțu-Pralea scoate la iveală noi detalii despre dosarul «Ștampila». Surse judiciare confirmă oficial faptul că activitatea infracțională a acestuia a fost susținută de funcționari publici din cadrul Primăriei Slobozia! Oricît ar nega implicarea instituției în acest scandal, declarațiile reprezentanților administrației locale sînt demontate de probele procurorilor. Organele judiciare dețin o serie de fișe de înmatriculare pe care s-ar regăsi ștampilele primăriei și pe care Pralea le-ar fi folosit pentru ca limuzinele sale să fie radiate din sistemul electronic de plată al taxelor și impozitelor. Datate în 2011, cu ajutorul respectivelor documente Pralea... [citește_tot_articolul]

25 Martie 2014, 14:45 (25617 vizualizări - 24 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

32 de cadre MAI, cercetate pentru luare de mită

Serviciul Județean Anticorupție Ialomița, la raport

32 de cadre MAI, cercetate pentru luare de mită

În urmă cu o săptămînă, ofițerii de poliție judiciară din cadrul Serviciului Județean Anticorupție Ialomița și-au prezentat activitatea întreprinsă în anul precedent. Raportul a fost făcut public în cadrul unei conferințe de presă susținută chiar de șeful Serviciului, Mihai Dima, eveniment organizat la sediul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița...

Polițiștii și jandarmii, în vizorul SJA Ialomița
În cursul anului precedent, activitatea ofițerilor din cadrul Serviciului Județean Anticorupție a vizat în special prevenirea și combaterea actelor de corupție întreprinse... [citește_tot_articolul]

25 Martie 2014, 11:05 (7650 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Administrația Domeniului Public cercetată de procurorii Parchetului Fetești

Anchetă penală la Primăria Țăndărei

Administrația Domeniului Public cercetată de procurorii Parchetului Fetești

Singura fraudă cu ajutoare sociale demonstrată în Ialomița a ajuns în cele din urmă pe masa procurorilor. Este vorba despre cazul petrecut la începutul anului 2013 la Țăndărei, cînd un fost angajat al Administrației Domeniului Public a fost prins în flagrant în timp ce primea mită 100 de lei de la un beneficiar de ajutoare sociale, pentru a-i ponta orele de lucru. La un an distanță, investigațiile scot la iveală faptul că același angajat se face vinovat de alte fapte penale. El ar fi «măsluit» mai multe documente oficiale prin care a pontat ilegal orele de muncă ale asistaților sociali. Ancheta se află în derulare la Parchetul Fetești, iar organele judiciare din cadrul unității au întocmit un... [citește_tot_articolul]

25 Martie 2014, 08:30 (6049 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița, sub media pe țară la simulările examenelor naționale

Performanțele elevilor ialomițeni

Ialomița, sub media pe țară la simulările examenelor naționale

Rezultatele pe care elevii ialomițeni le-au obținut la simulările examenelor naționale confirmă încă o dată dezastrul din școli. Datele statistice arată că mai bine de jumătate dintre elevii de clasa a VIII-a și a XII-a sînt total nepregătiți pentru a promova Evaluarea Națională și Bacalaureatul.

Învățatul, piatra de moară a elevilor Așa cum era de așteptat, și în acest an rezultatele pe care elevii ialomițeni care au susținut simulările pentru examenele naționale sînt slabe. Primii care au intrat în focurile testărilor au fost elevii de clasa a VIII-a. La simulările Evaluării Naționale... [citește_tot_articolul]

24 Martie 2014, 11:20 (15254 vizualizări - 16 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Orașul Căzănești are cimitir ilegal

Promisiunea făcută e datorie de campanie

Orașul Căzănești are cimitir ilegal

Mare e grădina Ta, Doamne, și mulți edili se străduiesc să-Ți sară gardul. Doar, doar Ți-or intra în voie și vor fi iertați de păcate la electorale. Ca la Căzănești, de exemplu, unde preotului din localitate i s-a permis să deschidă un nou cimitir fără autorizație de construcție și fără certificat de urbanism. «Vă interzic să scrieți asta la ziar!» ne-a strigat prin telefon primarul Stelian Traian atunci cînd aflat că știm. Sîc, că nu se poate, domnule primar, că ziarul, ca și orașul, nu l-ați primit de-acasă, de la părinți, să faceți dumneavoastră ce vreți cu el!

Căzănești, mîndria țării... [citește_tot_articolul]

21 Martie 2014, 15:20 (15047 vizualizări - 17 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

200 de euro pentru un post de paznic

Locuri de muncă vîndute pe piața neagră

200 de euro pentru un post de paznic

Piața neagră a locurilor de muncă începe să se dezvolte și în Ialomița. Un bărbat din Urziceni a ajuns parte vătămată într-o anchetă a procurorilor după ce i-a oferit unui jandarm 200 de euro pentru a-i obține un serviciu. Militarul i-a promis acestuia că poate interveni pentru a-i asigura un post de paznic la o societate de profil. Bărbatul a plătit suma, însă nu a fost chemat la muncă de angajator. Pentru fapta sa, jandarmul a fost concediat, iar pe numele său a fost un întocmit un dosar penal pentru comiterea infracțiunii de trafic de influență. Cazul se judecă la Tribunalul Ialomița de mai bine de 8 luni...

La omul sărac, nici ofertele de muncă nu trag... [citește_tot_articolul]

21 Martie 2014, 11:15 (10688 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Învățământul ialomițean, pe umerii dascălilor pensionari

«Școală, școală vrem profesori tineri»!

Învățămîntul ialomițean, pe umerii dascălilor pensionari

La vremuri noi, școala ialomițeană are profesori vechi. De 30 de ani, aceiași dascăli continuă să predea lecții generațiilor actuale de elevi, după principiile utilizate la începutul carierei. Reprezentanții Inspectoratului Școlar Județean Ialomița o numesc «experiență la catedră», însă în clase se simte nevoia unei revigorări a resursei umane. Din această perspectivă, cifrele sînt uluitoare! Datele oficiale arată că în acest an școlar au fost reîncadrați în sistem un număr de 223 de profesori pensionari! Cel mai în vîrstă are 77 de ani și predă Educație Fizică la Școala Gimnazială «Ion Heliade Rădulescu» din Urziceni...

Cruda realitate din clase... [citește_tot_articolul]

21 Martie 2014, 07:15 (42730 vizualizări - 55 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

7 percheziții domiciliare la Slobozia

Urmările scandalului de la Axa

7 percheziții domiciliare la Slobozia

Procurorii Parchetului Ialomița au descins în locuințele unor suspecți acuzați de fapte de violență. Astfel, în dimineața zilei de joi, 20 martie 2014, procurorii Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița și efective din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au descins în 7 locații de pe raza municipiului Slobozia. Anchetatorii au căutat 6 suspecți, acuzați de infracțiuni cu violență. Acțiunea ar avea legătură cu reglarea de conturi petrecută la sfîrșitul lunii ianuarie, în fața barului Axa din oraș...

Cuțite, săbii și pistoale, ridicate din casele suspecților
... [citește_tot_articolul]

20 Martie 2014, 07:30 (41945 vizualizări - 52 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Vizită de lucru la «gaura neagră»-sala de spectacole cu geometrie variabilă

Administrația Ciupercă își legitimează investiția

Miercuri, 19 martie 2014, oficialii Consiliului Județean au organizat o conferință de presă în care au prezentat stadiul realizării investiției «Modernizare sală de spectacole». La întîlnire a participat și directorul SC Concas Buzău, Ionel Gagu. Potrivit oficialilor județeni, primul spectacol în noua locație se va desfășura în această toamnă...

Cum legitimezi o «gaură neagră»
Iritat de campania de presă lansată de Independent, președintele Silvian Ciupercă a organizat o conferință de presă în care a încercat să justifice necesitatea... [citește_tot_articolul]

19 Martie 2014, 17:20 (6531 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Administrația Ciupercă a cheltuit 1,5 milioane pentru NIMIC

Bani albi pentru găuri negre

Administrația Ciupercă a cheltuit 1,5 milioane pentru NIMIC

Cel mai sărac și mai cinstit dintre politicieni (după Ion Iliescu!), respectiv Silvian Ciupercă, a cheltuit 1,5 milioane de lei în perioada 2006-2014 pentru lucrările de modernizare a sălii de spectacole din cadrul Consiliului Județean Ialomița. Există însă o justificare oficială a domniei sale pentru această risipă bugetară fără finalitate: «Am cheltuit acești bani pentru bucuria spirituală a ialomițenilor!». În rezultate concrete, suma reprezintă echivalentul a zece apartamente complet mobilate. În sala de spectacole, la un interval de 2 ani distanță, între cele două fotografii surprinse în sala de spectacole a Consiliului Județean nu par să existe diferențe notabile...

La sala lăudată să te duci cu sacul... [citește_tot_articolul]

19 Martie 2014, 08:20 (5898 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Medicii chiriași vor trăi sub cerul liber!

Tandemul Olaru-Zamfir tulbură apele la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Medicii chiriași vor trăi sub cerul liber!

În urmă cu o săptămînă, ziarul Independent publica informații din raportul Corpului de Control al Ministerului Sănătății, întocmit la finalul auditului întreprins la Spitalul Județean de Urgență Slobozia. Documentul demonstrează în clar neregulile pe care medicul Vasile Olaru, alături de juristul Vasile Zamfir, le-ar fi comis în cei 3 ani de manageriat. Vorbim despre medicamente și materiale sanitare achiziționate la suprapreț, licitații trucate sau personal angajat ilegal... Neregulile sînt însă mai multe decît au putut să constate oficialii Ministerului Sănătății! Un nou scandal public este pe cale să izbucnească la Spitalul Județean de Urgență... [citește_tot_articolul]

18 Martie 2014, 15:00 (18931 vizualizări - 47 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Farmacia din capela mortuară

La Sudiți s-a răsturnat carul cu afaceriști!

Farmacia din capela mortuară

Tocmai cînd spuneam că toate s-au văzut și s-au făcut, o veste venită tot din mediul rural ne-a lăsat cu gurile căscate. La Sudiți, secretarul Protopopiatului Slobozia, Cătălin Stanciu, a deschis luni, 3 martie 2014, o farmacie în capela mortuară a satului. Isprava s-a petrecut cu binecuvîntarea PS Vincențiu, Episcopul Sloboziei și Călărașilor și prin încălcarea flagrantă a legislației în vigoare. Iar acesta nu este decît începutul!

Farmacie cu binecuvîntarea PreaSfințitului
Viața e grea pentru toată lumea, mai ales atunci cînd ai de plătit dijmă la Episcopie. De aceea, părintele... [citește_tot_articolul]

18 Martie 2014, 14:50 (13617 vizualizări - 16 comentarii)

EVENIMENT

Școlile de elită, vânate de părinți

Mutații fictive pentru clasa pregătitoare

Școlile de elită, vînate de părinți

Înscrierile în clasa pregătitoare au intrat în linie dreaptă și în județul Ialomița. Ca să-și știe copiii înscriși la școlile de elită, părinții au demarat o adevărată campanie de vînătoare a unităților de învățămînt. Ei și-au mutat, pe hîrtie, domiciliile la rudele, apropiații și prietenii din zona de circumscripție a respectivelor școli. În municipiul Slobozia au fost întocmite un număr de 50 de astfel de mutații fictive, cele mai multe în imediata apropiere a Școlii Generale Numărul 2 «Sfîntul Andrei».

Mai puține clase pregătitoare în viitorul an școlar
Raportat la nivelul... [citește_tot_articolul]

18 Martie 2014, 12:05 (3735 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

SANITAS face trafic de influență pentru protejarea angajaților PFA

Cotizația, mai tare decît legislația

SANITAS face trafic de influență pentru protejarea angajaților PFA

Epurările de personal din cadrul Spitalului Județean de Urgență Slobozia se fac diferențiat. Deși Corpul de Control al Ministerului le-a declarat «ilegale», angajările în sistem PFA nu se supun acestor reguli...

Ruleta rusească se joacă la Spitalul Slobozia!
Un alt subiect la fel de fierbinte care tulbură apele la Spitalul Județean de Urgență Slobozia îl reprezintă concedierea angajaților PFA. În timp ce o parte dintre persoanele plătite în baza contractelor de prestări servicii se pregătesc să plece acasă definitiv, altele continuă să beneficieze de statutul de angajat PFA. ... [citește_tot_articolul]

18 Martie 2014, 11:10 (10478 vizualizări - 12 comentarii)

EVENIMENT

Copacii Sloboziei sunt tăiați ilegal

Direcția de Administrare a Domeniului Public mutilează orașul

Copacii Sloboziei sînt tăiați ilegal

De cîțiva ani încoace, Direcția de Administrare a Domeniului Public taie ilegal și haotic copacii din Slobozia. Activitatea este justificată de necesitatea «toaletării spațiilor verzi». Sub această umbrelă, administrația ascunde însă un adevărat genocid asupra arborilor protejați de legislația în vigoare. Oficialii DADP susțin că «toaletările» se fac în baza legii spațiilor verzi și că «orașul are mai mult spațiu verde decît e necesar». Garda de Mediu Ialomița nu a aplicat pînă în prezent nicio amendă pentru abuzurile constatate.

Copacii, victime ale ignoranței și incompetenței
... [citește_tot_articolul]

14 Martie 2014, 15:45 (30962 vizualizări - 57 comentarii)

EVENIMENT

Incubatoare de ultimă generație la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Șanse la viață pentru bebelușii născuți prematur

Incubatoare de ultimă generație la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

De o săptămînă, Secția Neonatologie a celei mai mari unități medicale din județul Ialomița beneficiază de 5 incubatoare de ultimă generație. Aparatele au fost achiziționate în urma unei donații făcute de omul de afaceri ialomițean Gheorghe Ceteraș și reprezintă cea mai nouă investiție făcută în cadrul Maternității de la Slobozia. Aparate similare se mai găsesc doar în centrele universitare din București...

40000 de euro fac diferența dintre viață și moarte
În urma tragediei de la Maternitatea Giulești din București, în urma căruia mai mulți copii au ars de vii în incubatoarele... [citește_tot_articolul]

14 Martie 2014, 07:50 (10752 vizualizări - 3 comentarii)

Vineri 26 Iun 2026
288 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

800 de maidanezi, rezidenți la Slobozia

Numărul cîinilor fără stăpîn în Slobozia se apropie de 1000. Potrivit datelor furnizate de autoritățile locale, în ciuda eforturilor serviciului de specialitate al Primăriei, fenomenul înmulțirii cîinilor ...[citește_toată_știrea]

17 Septembrie 2009, 12:16
(17407 vizualizări - 1 comentariu)


Controalele la subvențiile pentru bovine, finalizate

La începutul săptămînii, marți, 15 septembrie, Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură a finalizat controlul administrativ pentru bovine, în vederea acordării Plăților Naționale Directe Complementare ...[citește_toată_știrea]

17 Septembrie 2009, 10:39
(18659 vizualizări - 1 comentariu)


Elevă de la Colegiul «Mihai Viteazul», diagnosticată cu gripă porcină

Alertă în Ialomița. Primul caz de gripă porcină dintr-o unitate de învățămînt a fost confirmat astăzi la Slobozia. Probele prelevate unei eleve a Colegiului «Mihai Viteazul», suspectă de infectarea cu virusul ...[citește_toată_știrea]

16 Septembrie 2009, 19:59
(16712 vizualizări - 0 comentarii)


Jaf armat cu pușca de vînătoare

Un scenariu desprins din filmele de acțiune s-a petrecut marți, 15 septembrie 2009, în comuna Bucu. Un individ necunoscut a pătruns într-un magazin din localitate amenințînd vînzătoarea cu o armă. Amenințarea ...[citește_toată_știrea]

15 Septembrie 2009, 18:35
(17048 vizualizări - 1 comentariu)


Pichetare de «probă» la Prefectură

Federația Sindicatelor Libere din Învățămînt Ialomița a pichetat marți, 15 septembrie 2009, Prefectura Ialomița într-o nouă încercare de a atrage atenția asupra problemelor cu care se confruntă școlile ...[citește_toată_știrea]

15 Septembrie 2009, 18:31
(15995 vizualizări - 0 comentarii)


«Ridicați barierele!»

«Ridicați barierele!»

«Ridicați barierele!», așa își începe deputatul PNL Cristina Pocora comunicatul de presă remis presei cu ocazia deschiderii noului an școlar. Deputatul liberal, contestatar declarat al introducerii taxei ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2009, 12:26
(18606 vizualizări - 1 comentariu)


S-a certat cu părinții și a plecat de acasă

S-a certat cu părinții și a plecat de acasă

Joi, 10 spetembrie, în jurul orelor 15,30, polițiștii feteșteni au fost sesizați de o femeie în vîrstă de 33 de ani, din localitate, despre faptul că fiul său minor, Iordan Dănuț Dumitrel, de 14 ani, a ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2009, 18:17
(19826 vizualizări - 7 comentarii)


Treversarea neregulamentară l-a costat viața

Joi seara, 10 septembrie, în comuna Ion Roată, un accident rutier s-a soldat cu decesul unei persoane. Victima, un bărbat de 52 de ani, din localitate, s-a angajat în traversarea străzii în fugă, prin loc ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2009, 18:16
(17777 vizualizări - 1 comentariu)


Copilul dispărut de la Urziceni a fost găsit

Minorul Pîrvu Mihăiță Alin, dispărut de la domiciliu din data de 6 septembrie 2009, a fost găsit. Copilul a fost depistat în gara Ploiești, în după-amiaza zilei de 9 septembrie, de polițiștii prahoveni ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2009, 18:15
(19969 vizualizări - 1 comentariu)


A fugit de acasă

A fugit de acasă

Marți, 8 septembrie, la miezul nopții, un cetățean din Urziceni a anunțat dispariția fiului său minor, Mihăiță Alin Pîrvu, în vîrstă de 10 ani. Bărbatul a povestit polițiștilor că fiul său a plecat de la ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2009, 17:47
(19513 vizualizări - 1 comentariu)


Bătrînă înșelată

Marți, 8 septembrie 2009, în jurul orelor 13,30, o bătrînă în vîrstă de 81 ani, din Slobozia, a sesizat Poliția asupra faptului că un bărbat necunoscut, ce s-a recomandat ca fiind un prieten al ginerelui ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2009, 17:42
(18956 vizualizări - 1 comentariu)


Firmele, răpuse de criză

Criza economică face ravagii printre agenții economici din Ialomița. Rezistă cine poate și radiază cine vrea să evite falimentul. Și, pentru ca tabloul să fie și mai dezolant, prea puține societăți comercială ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2009, 13:35
(18260 vizualizări - 0 comentarii)


A fost prins după ce a furat dintr-un magazin

Luni, 7 septembrie 2009, la primele ore ale dimineții, un bărbat din Slobozia a fost depistat de jandarmi după ce furase mai multe șepci dintr-un magazin. «În jurul orelor 8,00, subofițerul jandarm ce se ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2009, 11:07
(17384 vizualizări - 0 comentarii)


Rata șomajului crește alarmant

Fenomenul șomajului pare de necontrolat în Ialomița. Numărul șomerilor crește de la o zi la alta, iar autoritățile privesc neputincioase la «înghețarea» pieței forței de muncă la nivelul județului. Ultimele ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2009, 11:07
(18405 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la Nick Touring

În dimineața zilei de marți, 8 septembrie, în jurul orelor 07,00, pompierii și polițiștii ialomițeni au fost sesizați prin 112 cu privire la izbucnirea unui incendiu la sediul biroului unei societăți comerciale ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2009, 09:02
(17593 vizualizări - 1 comentariu)


Podul de la Albești, mai scump cu 1,3 milioane lei

Podul de la Albești, mai scump cu 1,3 milioane lei

Reabilitarea podului rutier de la Albești, una dintre prioritățile administrației Ciupercă, s-a scumpit brusc. Începute la sfîrșitul anului 2008, lucrările au fost estimate la suma de 3,9 miliane lei noi ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2009, 09:01
(17642 vizualizări - 0 comentarii)


Direcția pentru Tineret a organizat «Tabăra Tematică Valori și Tradiții Ialomițene» la Amara

În perioada 3-9 septembrie 2009, s-a desfășurat la Centrul de Agrement Amara- Pavilioane, «Tabăra Tematică Valori și Tradiții Ialomițene». Acțiunea a fost organizată de Direcția pentru Tineret Ialomița ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2009, 09:00
(46149 vizualizări - 0 comentarii)


Weekend de foc pentru pompierii ialomițeni

Locuința unui cetățean din comuna Jilavele a fost cuprinsă de flăcări în dimineața zilei de sîmbătă, 5 septembrie, după ce materialele combustibile depozitate în podul casei s-au aprins de la un scurtcircuit ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2009, 08:59
(17352 vizualizări - 0 comentarii)


Treninguri și parfumuri contrafăcute, vîndute la colț de stradă în Slobozia

La finele săptămînii precedente, vineri, 4 septembrie, jandarmii slobozeni au surprins un bărbat din comuna Bărbulești în timp ce vindea, fără documente legale, costume de trening și parfumuri. Tînărul ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2009, 08:58
(18720 vizualizări - 0 comentarii)


Consiliul Județean sprijină artele. Artele marțiale!

Consiliul Județean sprijină artele. Artele marțiale!

La începutul acestei săptămîni Consiliul Județean Ialomița a anunțat în cadrul unei conferințe de presă organizate la Centrul Cultural «Ionel Perlea» din Slobozia cofinanțarea unui proiect de promovare ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2009, 19:58
(18453 vizualizări - 0 comentarii)


Eșecul unei întîlniri marca Stavăr

Săptămîna precedentă, în sala de ședințe a Inspectoratului Școlar Județean, s-a desfășurat sau cel puțin trebuia să se desfășoare la orele 10,00, ședința de constituire a Consiliului Consultativ al IȘJ ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2009, 19:56
(19623 vizualizări - 0 comentarii)


100 de amenzi pentru prostituție

În ultima jumătate de an, numărul prostituatelor surprinse de autorități practicînd «cea mai veche meserie din lume» a crescut de peste 10 ori. Potrivit datelor oficiale, numărul de sancțiuni aplicate doar ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2009, 19:53
(20038 vizualizări - 0 comentarii)


Programe alternative pentru copii și adolescenți

În cursul acestei săptămîni, Biserica Adventistă de Ziua a Șaptea, în parteneriat cu Primăria Slobozia, organizează o serie de activități de vacanță destinate atragerii copiilor și adolescenților. «Inițiativa ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2009, 19:51
(19557 vizualizări - 0 comentarii)


Decontarea cheltuielilor din Sănătate, în impas

Casa Județeană de Sănătate Ialomița a anunțat că în condițiile actuale, instituția nu mai poate asigura decontarea cheltuielilor din Sănătate. Potrivit declarațiilor directorului CJAS, Mihai Geantă, cheltuielile ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2009, 19:49
(20316 vizualizări - 0 comentarii)


Deținuți în vizită la Casa Memorială «Ionel Perlea»

Săptămîna precedentă, vineri, 28 august, un grup de deținuți încarcerați în Penitenciarul cu Regim de Maximă Siguranță Slobozia a fost în vizită la Casa Memorială «Ionel Perlea» din comuna Ograda. Scopul ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2009, 19:48
(19940 vizualizări - 0 comentarii)


Un american, cetățean de onoare al Sloboziei

Un american, cetățean de onoare al Sloboziei

«Pe tărîm știintific, unul din cei mai cunoscuți slobozeni, atît în țară cît și peste hotare, este domnul Mircea Constantin Popescu.
Născut la Slobozia, în data de 18 martie 1937, domnul Mircea Constantin ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2009, 19:28
(20355 vizualizări - 0 comentarii)


Record de amenzi pentru polițistii comunitari

Vara aceasta, activitatea polițistilor comunitari din Slobozia a atins un nou vîrf de sarcină. Potrivit declarațiilor directorului acestui serviciu, Laurențiu Abaza, în luna august s-a înregistrat un număr ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2009, 18:59
(19366 vizualizări - 0 comentarii)


Ciupercă a câștigat alegerile de la Sfântu Gheorghe

Ciupercă a cîștigat alegerile de la Sfîntu Gheorghe

Duminică, 30 august 2009, s-a desfășurat turul doi al alegerilor pentru ocuparea funcției de primar al localității Sfîntu Gheorghe. Pentru că deja am tratat subiectul, explicînd în numărul trecut al ziarului ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2009, 18:55
(19407 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Urbanistul în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Vasile în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 oRLandO în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! scrumbie Dunăre în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 PERICOL în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Peiu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren intravilan agricol Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren extravilan Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Chiparos în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Lenuta în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...