Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Vînători și pescari hoinari prin Slobozia

Sîmbătă, 22 februarie 2014, pe platoul din fața Centrului Cultural «Ionel Perlea» din Slobozia s-a desfășurat prima ediție a festivalului «Vînător și Pescar Hoinar prin Bărăgan». Evenimentul a fost organizat de Asociația Vînătorilor și Pescarilor Sportivi Ialomița, în colaborare cu autoritățile locale și județene. Manifestarea, aflată la prima ediție, a reunit peste 200 de vînători și pescari din toate zonele județului, dar și din județele învecinate. Desfășurat pe parcursul întregii zile, evenimentul a atras prin expoziția de trofee aparținînd membrilor Asociației, prin concursul canin dedicat celor mai buni cîini de vînătoare, dar și prin pitorescul ținutelor purtate de vînătorii prezenți. ... [citește_tot_articolul]

25 Februarie 2014, 14:45 (12163 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

8000 de persoane sunt în căutarea unui loc de muncă

Cod roșu de șomaj în Ialomița

8000 de persoane sînt în căutarea unui loc de muncă

Declinul mediului de afaceri din Ialomița afectează și piața forței de muncă. Amenințați de faliment, tot mai mulți angajatori din județ apelează la concedieri pentru a-și susține afacerile. Datele statistice arată că, la sfîrșitul anului trecut, în Ialomița rata șomajului atingea procentul de 7,43%. Mai mult, reprezentanții Oficiului Național al Registrului Comerțului demonstrează foarte clar că firmele din județ sînt în continuare afectate de recesiune...

Șomeri și fără speranță
Potrivit datelor oficiale furnizate de Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița... [citește_tot_articolul]

25 Februarie 2014, 14:15 (6575 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița, după 7 ani de integrare europeană

Ialomița, după 7 ani de integrare europeană

Administrația locală din Ialomița rămîne în continuare departe de Europa. În cei 7 ani scurși de la integrarea în spațiul comunitar, jumătate dintre primăriile județului au eșuat în încercarea de a atrage fondurile puse la dispoziție de Uniunea Europeană. Astfel, în plan administrativ, gradul de absorbție este de doar 10%. Pe de altă parte, mediul privat a excelat în atragerea banilor comunitari. 90% din fondurile structurale care au intrat în Ialomița, în perioada 2007-2014, aparțin investițiilor private.

Primăriile ialomițene întorc spatele Uniunii Europei
De 7 ani, de cînd... [citește_tot_articolul]

25 Februarie 2014, 13:30 (2458 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia nu mai are locuri de veci

Cimitirul de la Bora e plin ochi

Slobozia nu mai are locuri de veci

Anunțată încă de anul trecut, lipsa locurilor de veci în Cimitirul Bora a devenit o problemă reală. În ciuda eforturilor autorităților de a extinde spațiul destinat înhumării, capacitatea Cimitirului Bora a fost depășită. La acest moment, locurile disponibile se pot număra pe degete. Soluțiile identificate de autorități sînt un nou cimitir în viitorul apropiat sau cimitirul de la Slobozia Nouă, în curs de amenajare...

Criză de locuri de veci În fiecare an, cererea pentru locuri de veci în cimitirele orașului crește. Reprezentanții Administrației Cimitirelor din Slobozia au o listă de... [citește_tot_articolul]

25 Februarie 2014, 12:25 (6684 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Codul Roșu a fost salvarea noastră!»

Prefectul Gigi Petre

«Codul Roșu a fost salvarea noastră!»

În Ialomița miroase a primăvară. Ghioceii au înflorit a doua oară, mămicile au ieșit cu cărucioarele în parcuri, fermierii vorbesc despre semănăturile de primavară... Doar peticele de zăpadă de pe străzi mai amintesc că e iarnă. În acest context, a vorbi despre cifrele viscolului de acum două săptămîni pare de prisos. Noi contrazicem însă această afirmație. Întîi de toate, pentru că nici pînă la acest moment nu există o notă de plată finală...

Laudă-te, Prefectură!
Cît a ținut viscolul, prefectul Gigi Petre a fost lăudat. L-au lăudat colegii, l-au lăudat dușmanii...Pînă și Rovana Plumb a simțit nevoia să o facă. Aici, la Slobozia... Totuși, județul a fost blocat 3 zile! Pas de mai înțelege ceva...... [citește_tot_articolul]

25 Februarie 2014, 11:20 (6898 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița (nu) se integrează în Europa

Ialomița (nu) se integrează în Europa

După 12 ani de așteptare, Consiliul Județean Ialomița a transformat structura administrativă destinată absorbției fondurilor europene într-un instrument politic. Vineri, 14 februarie 2014, 40 de primari ialomițeni au votat «la comandă» pentru schimbarea statutului Asociației pentru Dezvoltarea Infrastructurii Locale Ialomița. Potrivit declarațiilor oficiale, se oferă astfel un cadru și instrumente administrative adecvate pentru absorbția fondurilor europene. În fapt, noul statut impune un control politic, centralizat, al autorităților județene asupra proiectelor de dezvoltare locală. Din Consiliul  Director al ADIL lipsesc reprezentanții autorităților locale, acesta fiind format exclusiv... [citește_tot_articolul]

25 Februarie 2014, 10:15 (7978 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: O persoană a decedat și cinci au fost rănite în urma unui incendiu!

Slobozia: O persoană a decedat și cinci au fost rănite în urma unui incendiu!

În dimineața zilei de marți, 25 februarie 2014, în jurul orei 3,30, pompierii au fost solicitați să intervină pentru lichidarea unui incendiu izbucnit la o garsonieră situată la etajul 4 al unui bloc din Slobozia. În momentul sosirii la fața locului, incendiul se manifesta cu flacără deschisă pe toată suprafața garsonierei, scara blocului era inundată de fum și gaze toxice la etajele superioare, iar patru persoane (un bărbat, o femeie și doi copii) erau căzute pe holul de la etajul 4, intoxicate cu monoxid de carbon. Alte două femei, care se aflau într-un apartament învecinat, nu au putut ieși din cauza fumului dens. Pompierii au intervenit concomitent pentru scoaterea celor patru victime căzute... [citește_tot_articolul]

25 Februarie 2014, 07:40 (9717 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

«Educația este singura armă care poate schimba viitorul în bine!»

Burse școlare pentru elevii din Fetești

«Educația este singura armă care poate schimba viitorul în bine!»

Săptămîna trecută, la Fetești, a fost lansat proiectul social «Educația este singura armă care poate schimba viitorul în bine!». Concret, proiectul constă în oferirea de burse de merit și burse sociale elevilor din liceele și școlile din oraș. Promotorii acestui proiect sînt oamenii de afaceri Matei Roșu și Viorel Nica, reprezentanți ai unor firme cu profil agricol. Valoarea burselor variază între 200 și 1200 de lei, iar proiectul va fi finanțat pe o perioadă de minimum 4 ani...

A&S Internațional 2000 SRL, un Mecena local
Miercuri, 19 februarie 2014, la Fetești, firma A&... [citește_tot_articolul]

25 Februarie 2014, 07:20 (6682 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Cifrele din spatele anchetelor penale

Cît plătim pentru a fi în siguranță?

Cifrele din spatele anchetelor penale

Instrumentarea dosarelor penale implică o serie de costuri financiare, denumite generic «cheltuieli judiciare». De exemplu, anchetele penale deschise în cazul fraților interlopi Gheorghe și Frusin Toma, cunoscuți sub numele de Gigi Piticu și Frusin, au costat peste 50000 de lei... Cele mai multe cheltuieli judiciare le implică efectuarea expertizelor științifice. În cursul anului 2013, Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița a plătit pentru efectuarea de expertize peste 100000 de lei. Consum ridicat de resurse financiare implică și întreținerea infractorilor aflați după gratii. În anul precedent, Penitenciarul Slobozia a plătit pentru întreținerea celor 600 de deținuți 45000 de lei pe zi... [citește_tot_articolul]

19 Februarie 2014, 08:20 (5468 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Liceenii ialomițeni vin la școală și sâmbăta!

Liceenii ialomițeni vin la școală și sîmbăta!

Cursurile suspendate din cauza viscolului vor fi recuperate, anunță oficialii din cadrul Inspectoratului Școlar Județean Ialomița. Dacă elevii din cadrul școlilor generale vor sta în fiecare zi cîte o oră peste program, liceenii vor fi nevoiți să vină la ore în zilele de sîmbătă. «Fiecare unitate de învățămînt și-a planificat modul în care va recupera cursurile!» ne-a declarat Ileana Condruț, șefa învățămîntului ialomițean.

Iarna a închis școlile Viscolul puternic care s-a abătut asupra județului Ialomița a paralizat întreg județul. În perioada 27-31 ianuarie 2014, toate școlile din... [citește_tot_articolul]

18 Februarie 2014, 13:15 (14868 vizualizări - 24 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

LukOil paralizează Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița!

Fără carburant în jumătate din județ

LukOil paralizează Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița!

Începînd cu 1 ianuarie 2014, ambulanțele Serviciului Județean de Ambulanță Ialomița alimentează de la stațiile LukOil. Contractul, adjudecat la nivel național, paralizează alimentarea stațiilor din Fetești și Țăndărei, unde nu există benzinării LukOil. «Am informat toate instituțiile județene și Ministerul, așteptăm o soluție...» ne-a declarat Magdalena Ghiță, noul șef al Serviciului de Ambulanță.

Un scandal în plină desfășurare
La sfîrșitul lunii decembrie 2013, Ministerul Sănătății a decis să liciteze în sistem centralizat alimentarea ambulanțelor din toată țara. Pentru că nu... [citește_tot_articolul]

18 Februarie 2014, 10:05 (6877 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

5200 de cauze penale soluționate cu NUP!

Parchetul Județean Ialomița în epoca Hristescu

5200 de cauze penale soluționate cu NUP!

Oficialii din cadrul Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița au făcut public raportul de activitate pe anul 2013. Este vorba despre perioada în care instituția a fost condusă de Cătălin Hristescu, fostul prim-procuror, aflat actualmente în stare de arest preventiv. Documentele oficiale vorbesc de la sine și prezintă în detaliu modul în care cea mai mare unitate de parchet din județul Ialomița a fost coordonată de procurorul anchetat de DNA...

Radiografia activității unui prim-procuror anchetat Fostul șef al Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița, procurorul Cătălin Hristescu... [citește_tot_articolul]

17 Februarie 2014, 15:20 (8513 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Paul Toma ar putea fi «iertat» de noul Cod Penal

Dosarul ELDAGA, la rejudecare

Paul Toma ar putea fi «iertat» de noul Cod Penal

Afaceristul Paul Toma, patron al celebrei de acum firme ELDAGA, cu datorii de cîteva zeci de milioane de lei, ar putea primi o pedeapsă mai mică în dosarul «ELDAGA». La începutul anului trecut, el a fost condamnat, în lipsă, la 11 ani de închisoare de Tribunalul Ialomița pentru «înșelăciune». După cîteva luni de la emiterea sentinței, afaceristul a fost extrădat din Spania, iar cauza supusă rejudecării. Au trecut 8 luni, iar magistrații încă nu au stabilit noua sentință... Această condamnare ar putea fi una favorabilă infractorului, întrucît noul Cod Penal prevede pedepse reduse pentru faptele de «înșelăciune»...

«Țepele» financiare ale lui Paul Cristian Toma... [citește_tot_articolul]

17 Februarie 2014, 11:10 (5140 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Fără donații pentru medicii din Policlinica Spitalului Slobozia

Asociația «Ajutor pentru Sănătate Ialomița», mazilită la comanda Ministerului Sănătății

Fără donații pentru medicii din Policlinica Spitalului Slobozia

De o săptămînă, medicii care ofereau consultații în Policlinica Spitalului Județean de Urgență Slobozia nu mai încasează sporuri salariale sub formă de donații! Decizia a fost impusă de Ministerul Sănătății, ca urmare a auditului efectuat în urmă cu o lună. Oficialii veniți de la București au cerut încetarea oricăror raporturi de colaborare între unitatea medicală și Asociația «Ajutor pentru Sănătate Ialomița», entitatea creată special pentru a permite acest sistem de plată al doctorilor. De acum, pacienții vor beneficia de asistență medicală în ambulatoriu pe baza bonurilor de ordine și a numărului de consultații decontate de Casa Județeană de Sănătate. Dacă s-a depășit limita, bolnavii vor fi... [citește_tot_articolul]

17 Februarie 2014, 10:40 (10080 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Administrația ialomițeană ne costă 105 milioane de lei

Pentru a funcționa în anul 2014

Administrația ialomițeană ne costă 105 milioane de lei

La sfîrșitul săptămînii precedente, aleșii județului au aprobat cu majoritate de voturi bugetul necesar pentru funcționare și dezvoltare în anul 2014. Potrivit declarațiilor publice făcute cu acest prilej, anul acesta va fi unul al unui «management financiar performant, pentru dezvoltarea echilibrată a infrastructurii județene și creșterea calității serviciilor publice oferite cetățenilor». În cifre seci, județul are de cheltuit pentru această viziune «strategică» 105 milioane de lei...

Cine n-are președinte, să-l ia pe al nostru
Vineri, 7 februarie a.c., plenul Consiliului Județean... [citește_tot_articolul]

14 Februarie 2014, 17:20 (11047 vizualizări - 21 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Curtea de Conturi a României reclamă

«Găuri negre» în bugetele locale de 9,5 milioane de lei!

Curtea de Conturi a României e remis recent publicității raportul activităților de control întreprinse în cursul anului 2013 în cadrul administrațiilor publice locale din Ialomița. Documentul demonstrează, încă o dată!, proasta gestionare a fondurilor publice de către oficialii primăriilor din județ. Inspectorii Curții de Conturi au descoperit o sumedenie de nereguli financiar-contabile și fiscale. Toate aceste abateri reprezintă «găuri negre» în bugetele administrațiilor locale de 9,5 milioane de lei...

Bugetele locale, «văduvite» de 9,5 milioane de lei
Raportul general al Camerei... [citește_tot_articolul]

14 Februarie 2014, 14:40 (7354 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Cardiologia are «inimă» nouă

Investiție totală de 2 milioane de lei la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Cardiologia are «inimă» nouă

Grație eforturilor unui om de afaceri local, care a dorit să rămînă anonim, Spitalul Județean de Urgență Slobozia a beneficiat în ultimele 2 luni de o investiție totală de 2 milioane de lei. Fondurile au fost folosite pentru dotarea din punct de vedere al echipamentelor medicale a secțiilor Neurologie (consituire ATI-accidente vasculare cerebrale, dotare cu paturi speciale și aparatura aferentă), Neonatologie (5 incubatoare), Chirurgie (endoscop de ultimă generație), Cardiologie (renovare integrală Secție, constituire ATI-cardiologie), refacerea instalațiilor de fluide medicale (oxigen-aer-vacuum) la nivelul întregului spital, precum și achiziționarea de lenjerii, pături și pijamale... De remarcat... [citește_tot_articolul]

14 Februarie 2014, 12:20 (15238 vizualizări - 23 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia, între realitate și fantezii investiționale

Slobozia, între realitate și fantezii investiționale

La fiecare început de an, bugetul Sloboziei devine subiect de nesfîrșite dezbateri publice, mai mult sau mai puțin argumentate. Anul acesta însă am decis să schimbăm unghiul de abordare și să oferim opiniei publice atît imaginea dorită de autoritățile locale, cît și pe cea reală, așa cum transpare ea din sumele alocate pentru dezvoltarea orașului în acest an...

Dezvoltare fără pretenții
Bugetul Sloboziei pentru anul 2014 este de 96 milioane de lei. În valori absolute, cifra este ceva mai mare decît cea din anul 2013, dar creșterea este nesemnificativă față de nevoile investiționale... [citește_tot_articolul]

14 Februarie 2014, 10:15 (7702 vizualizări - 10 comentarii)

EVENIMENT

Taximetrist agresat la comanda lui Nicu Pericli

Reglare de conturi în stil Nick Touring

Taximetrist agresat la comanda lui Nicu Pericli

Nicu Pericli, patronul firmei de transport Nick Touring, continuă să combată concurența folosind pumnii, picioarele și amenințările cu moartea. Un taximetrist din Slobozia reclamă faptul că a ajuns la spital după ce ginerele lui Pericli l-ar fi agresat pe motiv că i-ar fi «furat» un client. Nu este prima dată cînd taximetristul are probleme de acest fel... În urmă cu un an, «din ordinul lui Pericli» după cum spune taximetristul, persoane necunoscute i-au tăiat cauciucurile de la mașină...
Incidentul în care taximetristul slobozean C.I., de 55 de ani, a fost implicat s-a petrecut în după amiaza zilei de miercuri, 12 februarie 2014. Bărbatul venea de la Amara la Slobozia și a oprit pentru... [citește_tot_articolul]

12 Februarie 2014, 16:30 (22948 vizualizări - 27 comentarii)

EVENIMENT

«Ne vom face datoria ireproșabil!»

Procurorul Daniela Maria Manolache, noul șef al Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița

«Ne vom face datoria ireproșabil!»

Patimile justiției ialomițene. Mărirea și decăderea procurorului Cătălin Hristescu...

În următoarele 6 luni ale anului în curs, noul șef al Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița își propune să acționeze alături de întreaga echipă din cadrul unității pentru combaterea fenomenului infracțional din județ. Principalele direcții pe care le vor avea în vedere procurorii PT Ialomița în următoare perioadă sînt lupta împotriva corupției și a evaziunii fiscale. «Principalele planuri pentru viitor vizează mobilizarea în lupta pentru combaterea faptelor de evaziune fiscală și corupție. Este strategia pe care o are în vedere Ministerul Public și pe care noi dorim să o impunem și la nivelul structurilor noastre. Va fi o perioadă încărcată în care vom avea de muncă, însă ne vom face datoria... [citește_tot_articolul]

12 Februarie 2014, 08:25 (10167 vizualizări - 11 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
269 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
Fetești: Bărbat de 61 de ani, dispărut

Fetești: Bărbat de 61 de ani, dispărut

Un bărbat, de 61 de ani, a dispărut din municipiul Fetești. Astfel, vineri, 4 martie 2016, polițiștii din Ialomița au fost sesizați despre faptul că ADAM  NECULAI, de 61 de ani ...[citește_toată_știrea]

9 Martie 2016, 17:10
(4558 vizualizări - 0 comentarii)


Razie a polițiștilor la Țăndărei

Pentru creșterea gradului de siguranță în comunitate și descurajarea comportamentelor de tip infracțional, în dimineața zilei de miercuri, 9 martie a.c., polițiștii ialomițeni au organizat și desfășurat ...[citește_toată_știrea]

9 Martie 2016, 16:25
(5108 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Țăndărei razie


Balaciu: S-a răsturnat cu mașina

Poliția a fost sesizată marți, 8 martie 2016, cu privire la faptul că pe DN2A, în apropiere de localitatea Balaciu, s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea a două persoane. Din primele verificări ...[citește_toată_știrea]

9 Martie 2016, 15:35
(5294 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Balaciu accident


Fierbinți-Tîrg: Braconaj pe rîul Ialomița

Un bărbat de 49 de ani, din localitatea Firbinți-Tîrg, este cercetat de polițiști pentru deținerea neautorizată de unelte de pescuit comercial. În fapt, acesta a fost depistat în timp ce pescuia în apele ...[citește_toată_știrea]

9 Martie 2016, 15:05
(7994 vizualizări - 0 comentarii)


Făcăeni: Prins la scurt timp după ce a furat

Polițiștii din Stelnica au depistat marți, 8 martie a.c., pe raza localității Făcăeni, un tînăr, de 26 ani, care avea asupra sa un casetofon și unele obiecte metalice. Din verificările efectuate de către ...[citește_toată_știrea]

9 Martie 2016, 14:35
(5380 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Făcăeni furt


Săveni: Beat la volan

Un bărbat, de 40 de ani, din localitatea Săveni, a fost depistat de către polițiști în timp ce conducea un autoturism pe drumurile publice, deși anterior consumase băuturi alcoolice. Cel în cauză a fost ...[citește_toată_știrea]

9 Martie 2016, 14:10
(4723 vizualizări - 0 comentarii)


Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu»: «Și eu comunic corect!»

În cadrul proiectului educațional «Și eu comunic corect!», încheiat între Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» Ialomița și Centrul Județean de Resurse și Asistență Educațională Ialomița, vineri, 11 martie ...[citește_toată_știrea]

9 Martie 2016, 13:25
(6401 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: «Din inimă pentru MAMA»

La început de primăvară, păstrînd tradiția, în data de 8 martie 2016, Protopopiatul Slobozia a organizat, cu binecuvîntarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, episcopul Sloboziei și Călărașilor, spectacolul ...[citește_toată_știrea]

9 Martie 2016, 12:10
(5974 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Migranți ucrainieni, surprinși ilegal pe raza județului

Polițiștii din cadrul Biroului pentru Imigrări Ialomița au surprins pe raza județului o tînără, de 27 de ani, și doi copii minori, din Ucraina, care stăteau ilegal pe raza județului. Aceștia au intrat în ...[citește_toată_știrea]

4 Martie 2016, 20:15
(3850 vizualizări - 0 comentarii)


Axintele: A sfîrșit sub roțile mașinii

Tragedie în comuna Axintele. Un bărbat, de 37 de ani, și-a pierdut viața, joi, 3 martie 2016. Acesta mergea pe bicicletă și a fost lovit de mașina condusă de un tînăr, de 32 de ani. În urma accidentului ...[citește_toată_știrea]

4 Martie 2016, 18:25
(6733 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Axintele accident


Slobozia: Proxeneți, trimiși după gratii

Polițiștii ialomițeni au identificat doi tineri, din Slobozia, de 26 și 28 de ani, care se sustrăgeau executării unor pedepse cu închisoarea. Cei în cauză au fost condamnați la 2 și 4 ani închisoare cu ...[citește_toată_știrea]

4 Martie 2016, 17:25
(8654 vizualizări - 0 comentarii)


Malu: Răniți într-un accident rutier

Un bărbat și o femeie au fost victime ale unui accident rutier petrecut în zona localității Malu, joi, 3 martie 2016. Bărbatul, în vîrstă de 57 de ani, s-a angajat în depășirea unui autocamion, moment în ...[citește_toată_știrea]

4 Martie 2016, 17:10
(4606 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Malu accident


Cocora: S-a urcat la volan după ce a băut

0,43 miligrame alcool pur în aerul expirat a fost valoarea alcoolemiei cu care a fost depistat, în trafic, un șofer de 40 de ani din comuna Cocora. Acesta a fost oprit de polițiști pentru un control de ...[citește_toată_știrea]

4 Martie 2016, 16:10
(7079 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Copil de 8 ani, victimă a unui accident rutier

Un copil de 8 ani, din Slobozia, a ajuns la spital după ce a fost rănit într-un accident rutier. Micuțul a traversat strada printr-un loc nepermis și a fost lovit de mașina condusă de un tînăr, de 22 de ...[citește_toată_știrea]

4 Martie 2016, 15:30
(3276 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Ialomița: Tineri cercetați pentru furt din locuințe

Patru tineri, cu vîrste cuprinse între 17 și 28 de ani, din localitățile Drăgoiești, Grindu, Țăndărei și Coșereni, sînt principalii suspecți într-o serie de anchete ale polițiștilor privind fapte de furt ...[citește_toată_știrea]

4 Martie 2016, 14:20
(4587 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Israelul caută muncitori în construcții

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița anunță persoanele aflate în căutarea unui loc de muncă despre faptul că angajatorii din Israel au nevoie de meseriași români, pentru domeniul construcțiilor ...[citește_toată_știrea]

4 Martie 2016, 13:35
(4813 vizualizări - 0 comentarii)


Adîncata: A intrat cu mașina în curtea unui vecin

Plimbare cu ghinion pentru un bărbat, de 47 de ani, din Adîncata. Omul a intrat cu mașina în curtea unui localnic. În urma verificărilor, polițiștii chemați la locul accidentului au constatat faptul că ...[citește_toată_știrea]

4 Martie 2016, 12:15
(4954 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Dispărută de la domiciliu, descoperită de polițiști

La sfîrșitul lunii februarie 2016, Biroul de Presă al Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița informa opinia publică cu privire la dispariția de la domiciliu a Ioanei Vasilica Popescu, o tînără ...[citește_toată_știrea]

4 Martie 2016, 11:15
(5619 vizualizări - 0 comentarii)


Gospodărie cuprinsă de flăcări, la Urziceni

Intervenție a pompierilor din cadrul Gărzii Urziceni la sfîrșitul săptămînii precedente. Militarii au intervenit pentru stingerea incendiului produs la o anexă gospodărească, din zona municipiului. Cel ...[citește_toată_știrea]

2 Martie 2016, 17:50
(6820 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni incendiu


Gîrbovi: A descoperit pe cîmp un proiectil de artilerie

În timp ce efectua muncile agricole, un bărbat din comuna Gîrbovi a descoperit pe cîmp un proiectil de artilerie, extrem de periculos. Elementul de muniție avea un calibru de 85 milimetri. Omul a sunat ...[citește_toată_știrea]

2 Martie 2016, 15:40
(5853 vizualizări - 0 comentarii)


Percheziții la Giurgeni

Polițiștii ialomițeni au efectuat, la sfîrșitul săptămînii trecute, două percheziții domiciliare pe raza comunei Giurgeni. Oamenii legii au descins în casele a doi localnici, în vîrstă de 33 și 38 de ani ...[citește_toată_știrea]

2 Martie 2016, 13:45
(5719 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: La volan, în stare de ebrietate și fără permis

Plecat la plimbare după ce a băut cîteva pahare cu alcool, un bărbat de 37 de ani, din județul Ialomița, s-a trezit cu dosar penal. Aflați în misiune pentru supravegherea traficului rutier, polițiștii l ...[citește_toată_știrea]

2 Martie 2016, 12:35
(4528 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Prinsă în flagrant de un jandarm în timp ce fura un portofel

Miercuri, 24 februarie 2016, în jurul orei 10,00, un subofițer jandarm din cadrul Detașamentului Urziceni, aflat în timpul liber, în zona Pieței Agroalimentare Urziceni, a observat cum o femeie sustrage ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2016, 19:25
(5279 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente la Slobozia și Ograda

În cursul zilei de marți, 23 februarie 2016, Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că pe raza municipiului Slobozia s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea unei persoane. Astfel, în ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2016, 17:20
(7807 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Locuri de muncă în străinătate prin rețeaua EURES

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița aduce la cunoștința persoanelor interesate că, la această dată, sînt disponibile prin rețeaua EURES 442 locuri de muncă în străinătăte. Astfel ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2016, 12:10
(8254 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: 3 accidente, trei victime

În perioada 19-22 februarie 2016, pe raza județului Ialomița s-au produs 3 evenimente rutiere, soldate cu vătămarea corporală a trei persoane. Primul eveniment rutier s-a produs sîmbătă, 20 februarie a ...[citește_toată_știrea]

24 Februarie 2016, 09:50
(4685 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Rutieră Ialomița: 17 permise reținute, amenzi de peste 98000 de lei

În perioada 19-22 februarie a.c., polițiștii Serviciului Rutier au continuat acțiunile desfășurate pentru prevenirea evenimentelor rutiere, precum și pentru conștientizarea conducătorilor auto cu privire ...[citește_toată_știrea]

24 Februarie 2016, 09:35
(4792 vizualizări - 1 comentariu)


Braconajul piscicol, în atenția polițiștilor ialomițeni

Braconajul piscicol, în atenția polițiștilor ialomițeni

Luni, 22 februarie 2016, polițiștii Secției Rurale Platonești au acționat pe raza de competență pentru prevenirea și combaterea braconajului piscicol și comercializării ilegale a peștelui. Pe parcursul ...[citește_toată_știrea]

24 Februarie 2016, 09:20
(6785 vizualizări - 1 comentariu)


28 februarie-«Ziua Protecției Civile»

În fiecare an, în data de 28 februarie, în România se aniversează «Ziua Protecției Civile». Protecția civilă este o componentă a sistemului securității naționale și reprezintă un ansamblu integrat de activități ...[citește_toată_știrea]

24 Februarie 2016, 09:10
(4700 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Arestat pentru viol

Miercuri, 17.02.2016, judecătorul de drepturi și libertăți din cadrul Judecătoriei Slobozia a admis propunerea Parchetului de pe lîngă Judecătoria Slobozia și a dispus arestarea preventivă a inculpatului ...[citește_toată_știrea]

18 Februarie 2016, 12:15
(4704 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...