Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

CNI alocă bani pentru Sala Polivalentă a Sloboziei

CNI alocă bani pentru Sala Polivalentă a Sloboziei

Compania Națională de Investiții a făcut publică lista investițiilor care vor beneficia de finanțare în 2025. Pe lista de obiective a fost trecută și Sala Polivalentă a municipiului Slobozia. Valoarea estimată a proiectului este de 70,5 milioane de lei.

 

Bani guvernamentali pentru Sala Polivalentă Această investiție a fost lansată public în anul 2018, dar a fost abandonată până în vara anului trecut, când administrația Dragoș Soare a făcut demersuri pentru ca lucrările să înceapă. Recent, Compania Națională de Investiții a publicat lista proiectelor... [citește_tot_articolul]

7 Martie 2025, 08:05 (4835 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Depozitările necontrolate de deșeuri, în atenția Gărzii de Mediu Ialomița

Depozitările necontrolate de deșeuri, în atenția Gărzii de Mediu Ialomița

Grad de legalitate «zero» în județul Ialomița în ceea ce privește gestionarea deșeurilor. O confirmă Garda de Mediu Ialomița, instituție care, de la începutul anului și până în prezent, a aplicat sancțiuni de peste 300 mii de lei pentru depozitarea necontrolată a gunoaielor. Instituția va intensifica aceste acțiuni în perioada următoare.

 

Raport al Gărzii de Mediu Ialomița Fie că au fost sesizați de ialomițeni, fie că s-au autosesizat, comisarii Gărzii de Mediu Ialomița au întreprins în perioada ianuarie-februarie a.c... [citește_tot_articolul]

6 Martie 2025, 12:15 (3911 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ciobanii din zona Mihail Kogălniceanu cer DSVSA Ialomița plata unor despăgubiri

Cu animalele ucise

Ciobanii din zona Mihail Kogălniceanu cer DSVSA Ialomița plata unor despăgubiri

Mai mulți crescători de animale din zona comunei Mihail Kogălniceanu cer Direcției Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița plata unor despăgubiri bănești după ce animalele le-au fost ucise fiind diagnosticate cu pesta micilor rumegătoare. Oficialii DSVSA Ialomița susțin faptul că banii nu pot fi acordați pentru că proprietarii animalelor au încălcat legislația în domeniu, în urma depistării focarului fiind identificate mai multe nereguli.

 

Aproape 600 de oi ucise În vara anului 2024, în incinta unei stâne din zona localității... [citește_tot_articolul]

6 Martie 2025, 08:05 (7469 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Terenurile destinate tinerilor, în atenția Consiliului Local Slobozia

Terenurile destinate tinerilor, în atenția Consiliului Local Slobozia

În cadrul ședinței ordinare a Consiliului Local Slobozia des­fășurată joi, 27 februarie 2025, aleșii locali au pus în dezbatere situația tinerilor care au primit gratuit terenuri pentru construcția locuințelor, în baza Legii 15/2003, dar care riscă să rămână fără aceste be­neficii pentru că nu au inițiat, pe parcursul unui an, demersuri pentru ridicarea viitoarelor imobile. Astfel, la solicitarea primarului Alexandru Potor, consilierilor locali le-a fost solicitat un punct de vedere pentru a se identifica o soluție legală prin care terme­nul să fie amânat. Pe de altă parte, un posibil sprijin al acestor beneficiari i-ar putea lăsa fără terenuri pe cei... [citește_tot_articolul]

5 Martie 2025, 12:10 (8723 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primăriile primesc 43,6 milioane de lei din partea Consiliului Județean Ialomița

Primăriile primesc 43,6 milioane de lei din partea Consiliului Județean Ialomița

Întrunit în cadrul ședinței ordinare desfășurată, miercuri, 26 februarie 2025, Consiliul Județean Ialomița a stabilit să aloce localităților din județul Ialomița suma de 43,6 milioane de lei, din cota de 6% din impozitul pe venit pentru echilibrarea bugetelor locale pe anul 2025. Potrivit proiectului de hotărâre aprobat de aleșii județeni, fondurile vor fi utilizate pentru «asigurarea cofinanțării proiectelor de infrastructură și pentru susținerea programelor de dezvoltare locală».

 

Fonduri pentru continuarea investițiilor locale În cadrul ședinței... [citește_tot_articolul]

5 Martie 2025, 07:55 (9139 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Consumul de energie electrică al calculatoarelor destinate școlilor ialomițene, reclamat la Curtea de Apel București

Consiliul Județean Ialomița, dat în judecată

Consumul de energie electrică al calculatoarelor destinate școlilor ialomițene, reclamat la Curtea de Apel București

O contestație privind consumul de energie electrică al dispozitivelor digitale ce ar urma să ajungă în școlile ialomițene, prin programul Consiliului Județean Ialomița de modernizare a infrastructurii din domeniul Educației, încurcă planurile privind livrarea acestor echipamente IT. Deși administrația județeană a primit câștig de cauză din partea Consiliului Național de Soluționare a Contestațiilor, firma care s-a adresat instituției a făcut demersuri în instanță. În joc este un contract în valoare de 11 milioane de lei.

 

Război în instanță pentru consumul de energie electrică... [citește_tot_articolul]

4 Martie 2025, 15:20 (4514 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Administratori provizorii» în fruntea firmelor Primăriei Slobozia

«Administratori provizorii» în fruntea firmelor Primăriei Slobozia

Tot mai multe surse admi­nistrative vorbesc despre o epurare în forță a tuturor directorilor aflați în fruntea firmelor Primăriei Slobozia. De la Serviciul Public de Transport Local Slobozia SRL și până la Servicii Publice SRL, toți șefii sunt la un pas de a fi înlocuiți din dorința actualei admi­nistrații a reședinței județului. Întreg procesul este supervizat de Adrian Mocioniu, administratorul public al Sloboziei. Acesta nu a confirmat, dar nici nu a infirmat zvonurile cu privire la aceste schimbări, precizând faptul că puterea de decizie o are Consiliul Local Slobozia. Ceea ce se cunoaște este faptul că toate cele 4 societăți vor avea «administratori... [citește_tot_articolul]

3 Martie 2025, 07:55 (9143 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Cantină socială pentru elevii din comuna Sudiți

Cantină socială pentru elevii din comuna Sudiți

Administrația locală a comunei Sudiți, alături de Asociația «Șoapta Florilor» a inaugurat prima cantină socială din co­munitate, destinată elevilor care merg la școală. Proiectul a beneficiat de fonduri din mediul privat, banii fiind acordați de către Cargill Agricultura SRL. Astfel, 120 de copii din Sudiți mănâncă zilnic o masă caldă.

 

Alternativă la Programul «Masa Sănătoasă» Cantina socială din Sudiți reprezintă o alternativă a Programului «Masa Sănătoasă», având în vedere faptul că administrația locală nu a beneficiat... [citește_tot_articolul]

2 Martie 2025, 09:20 (3111 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Strada Fermei din Amara, dispută teritorială «tranșată» de actualii primari

Strada Fermei din Amara, dispută teritorială «tranșată» de actualii primari

Problemele unor localnici din Amara, cu case construite pe strada Fermei și terenuri aparținând Sloboziei, par a-și fi găsit rezolvarea în urma negocierii amiabile a actualelor conduceri din Primăriile Amara și Slobozia. Proaspăt instalați în funcții, primarul Amarei, Valentin Moraru și primarul munici­piului reședință de județ Slobozia, Alexandru Potor au bătut palma pentru ca suprafețele de teren pe care sunt construite case să «treacă» la Amara, strada Fermei fiind în întregime în structura orașului-stațiune.

 

«Clarificarea limitelor teritoriale administrative» dintre Slobozia și Amara...... [citește_tot_articolul]

1 Martie 2025, 10:05 (9988 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Laborator de Microbiologie la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Laborator de Microbiologie la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

bonus: Investiții private pentru compartimentul ATI-Neonatologie

Controlul infecțiilor asociate actului me­dical (n.red.: infecții nosocomiale) se va realiza de către Spitalul Județean de Urgență Slobozia cu ajutorul unui laborator mo­dern de Microbiologie. Banii pentru achiziția echipamentelor sunt oferiți de către Uniunea Europeană în cadrul unui proiect de finanțare al unității medicale. «Facem demersuri pentru mo­dernizarea spitalului!» susține Liviu Patrichi, managerul celui mai mare spital din județul Ialomița.

 

Proiect în valoare de 4,5 milioane de lei Laboratorul de Microbiologie... [citește_tot_articolul]

28 Februarie 2025, 11:55 (4844 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Investiții ale ANIF pentru îmbunătățirea infrastructurii de irigații din Ialomița

Investiții ale ANIF pentru îmbunătățirea infrastructurii de irigații din Ialomița

Pentru anul în curs, Agenția Națională de Îmbunătățiri Funciare are pe agenda de lucru investiții în infrastructura de irigații a județului Ialomița. Este vorba despre 5 proiecte de anvergură care vor ajuta filiala teritorială a instituției să crească semnificativ capacitatea de irigare a terenurilor agricole din Ialomița. Toate aceste inițiative se află în acest moment în faza de proiectare, urmând să fie scoase la licitație pentru execuție.

 

Mai multe investiții în sistemul județean de irigații Cu o suprafață de peste 400 mii de hectare... [citește_tot_articolul]

28 Februarie 2025, 08:05 (9468 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ex-primarul comunei Ciulnița, Stelică Gheorghe, NU mai este subprefect!

Ex-primarul comunei Ciulnița, Stelică Gheorghe, NU mai este subprefect!

În cadrul ședinței Guvernului României de joi, 27 februarie 2025, a fost adoptată Hotărârea de Guvern privind eliberarea ex-primarului comunei Ciulnița, Stelică Gheorghe, din funcția de subprefect al județului Ialomița. Stelică Gheorghe a fost numit în 4 decembrie 2024, poziția de subprefect devenind vacantă după ce Tonița Manea a fost «eliberată din funcție» în aceeași zi. Revenind, decizia de «eliberare din funcție» a ex-primarului comunei Ciulnița, Stelică Gheorghe, a fost aplicată în condițiile de reducere a numărului de posturi din sectorul public ca parte a unui pachet de măsuri pentru reducerea cheltuielilor bugetare, Ialomița... [citește_tot_articolul]

27 Februarie 2025, 16:15 (16460 vizualizări - 17 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Anchetele privind înșelăciunile prin internet, în vizorul polițiștilor ialomițeni

Anchetele privind înșelăciunile prin internet, în vizorul polițiștilor ialomițeni

În cadrul unei conferințe de presă organizate la sediul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița, oficialii instituției au tras un semnal de alarmă cu privire la înșelăciunile comise cu ajutorul internetului sau platformelor digitale de comunicare, de tip «WhatsApp» sau «Telegram». În 2024, oamenii legii au înregistrat aproximativ 200 de dosare privind astfel de infracțiuni. Cifra este aproape dublă prin comparație cu cea analizată în anul 2023.

 

Poliția îi caută pe suspecți În ultima perioadă, infractorii... [citește_tot_articolul]

27 Februarie 2025, 12:10 (7076 vizualizări - 26 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Reforma administrativă a Ialomiței prin «fuziunea» de localități

Reforma administrativă a Ialomiței prin «fuziunea» de localități

Încă de acum 15 ani, când un proiect legislativ «para­șutat» prin Senat își propunea să restructureze din temelii organizarea administrativă, transformând orașele cu mai puțin de 10 mii de locuitori în comune, iar comunele cu mai puțin de 5 mii de locuitori în sate, se tot discută despre reorganizarea administrativă a României. În ultimele luni, despre acest subiect discuțiile sunt mai apăsate și, presați la rândul lor de problema reducerii cheltuielilor bugetare, guvernanții actuali amplifică tema. Astfel, revenim asupra subiectului reorganizării administrative dezbătut luna trecută de ziarul nostru, Camera Superioară a... [citește_tot_articolul]

27 Februarie 2025, 07:55 (20012 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Licitația pentru reabilitarea Stadionului «1 Mai» Slobozia are un câștigător!

Licitația pentru reabilitarea Stadionului «1 Mai» Slobozia are un câștigător!

Vești bune pentru suporterii echipei Unirea Slobozia. Licitația organizată de Clubul Sportiv Municipal Unirea Slobozia pentru reabilitarea Stadionului «1 Mai» și-a desemnat, în sfârșit, câștigătorul. În cel mai fericit scenariu, suprafața de joc va fi mo­dernizată până la finalul lunii iulie 2025. «Din fericire, licitația nu a mai fost contestată. Vom putea să ne apucăm de treabă!» a declarat Ilie Lemnaru, președintele CSM Unirea Slobozia.


Proiect de 8 milioane de lei Potrivit reprezentanților CSM Unirea Slobozia, câștigătoarea... [citește_tot_articolul]

26 Februarie 2025, 10:15 (14343 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primarul din Gura Ialomiței are «suspiciuni rezonabile» că se exploatează ilegal teren agricol

Primarul din Gura Ialomiței are «suspiciuni rezonabile» că se exploatează ilegal teren agricol

După cum cunoașteți, la Gura Ialomiței Alegerile Locale din 9 iunie 2024 au adus un nou primar, Alexandru Florea fiind exponent AUR. Alături de cel din Făcăeni și din alte 10 localități din țară, primarul Florea revoluționează administrația locală. Căci Alianța pentru Unirea Românilor sau AUR mai pe scurt a adus «Meritocrația care conduce România» și nenumărați membri cu cotizație plătită online la zi în 2025 (fix 26 în Ialomița, potrivit informațiilor oficiale). La Gura Ialomiței însă, primarul Alexandru Florea a deschis lupta pentru pământul strămoșesc, parte însă a războiului sfânt purtat deja de două mandate la Mihail Kogălniceanu... [citește_tot_articolul]

25 Februarie 2025, 15:20 (18369 vizualizări - 10 comentarii)

EVENIMENT

«Traficul de droguri», principala infracțiune investigată de DIICOT-Biroul Teritorial Ialomița

În 2024

«Traficul de droguri», principala infracțiune investigată de DIICOT-Biroul Teritorial Ialomița

Potrivit raportului de activitate al Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism, pentru anul 2024, principalele cauze penale investigate de structura teritorială a instituției din județ, DIICOT-Biroul Teritorial Ialomița, au avut ca obiect infracțiunea de «trafic de droguri». Structura centrală a DIICOT arată însă că cei doi procurori anti-mafia de la Slobozia au reușit pe parcursul anului trecut să soluționeze doar jumătate din cele peste 300 de dosare pe care le-au avut în evidență.

 

DIICOT-Biroul Teritorial Ialomița, la raport... [citește_tot_articolul]

24 Februarie 2025, 12:20 (6130 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Dronă de aproximativ 30 mii de euro pentru Poliția Locală

Achiziție a Primăriei Slobozia

Dronă de aproximativ 30 mii de euro pentru Poliția Locală

În vreme ce alte priorități ale orașului sunt puse în așteptare de administrația locală a Sloboziei, municipa­litatea se pregătește să cheltuie aproximativ 30 mii de euro pentru o dronă care să-i ajute pe polițiștii locali în acti­vitățile de patrulare. Și nu vorbim despre un vis administrativ, de vreme ce primarul Alexandru Potor a vorbit despre această achiziție în buletinele de știri ale televiziunilor centrale. De altfel, puțini sunt cei care știu faptul că în oraș există peste 500 de camere video, montate pentru ca Slobozia să fie un oraș sigur. Eficiența sistemului a fost dovedită în toamna anului trecut când găștile de interlopi au provocat... [citește_tot_articolul]

24 Februarie 2025, 07:55 (10982 vizualizări - 17 comentarii)

EVENIMENT

Proiect de 6 milioane de lei, prin Programul «Anghel Saligny», la Stelnica

Proiect de 6 milioane de lei, prin Programul «Anghel Saligny», la Stelnica

Marți, 4 februarie 2025, Cseke Attila, ministrul Dezvoltării, a semnat 16 noi contracte de finanțare, prin Programul Național de Investiții «Anghel Saligny», în valoare totală de 285,171milioane de lei. Proiectele vizează moder­nizarea infrastructurii rutiere, înființarea sau extinderea sistemelor de alimentare cu apă potabilă, a stațiilor de epurare, a rețelelor de canalizare menajeră și a sistemelor inteli­gente de distribuție a gazelor naturale. Ministrul Dezvoltării a subliniat că, până în prezent, prin Programul «Anghel Saligny» au fost semnate 4114 contracte de finanțare, în va­loare totală de 48,986 miliarde de lei. «... [citește_tot_articolul]

23 Februarie 2025, 15:05 (3029 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Noi locuințe pentru tineri și specialiști, la Fetești

Investiție de aproape 11 milioane de lei prin PNRR

Noi locuințe pentru tineri și specialiști, la Fetești

Un nou proiect de locuințe pentru tineri și specialiști prinde contur la Fetești. «Este vorba despre 30 de apartamente cu două camere, distri­buite în 5 blocuri, care se construiesc folosind o tehnologie modernă nZEB-plus, ce asigură o eficiență energetică ridicată!» precizează primarul municipiului Fetești, Laurențiu Șonchereche. Investiția are o valoare totală de 10,840 milioane de lei (fără TVA) și este finanțată prin Planul Național de Redresare și Reziliență, «în urma unui proiect câștigat de Primărie în urmă cu 2 ani» după cum mai arată primarul Laurențiu Șonchereche. Termenul de finalizare al locuințelor este septembrie 2026, apartamentele... [citește_tot_articolul]

22 Februarie 2025, 10:15 (2063 vizualizări - 0 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
276 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Ialomița: Cod Galben de ninsori și vânt puternic, valabil până vineri, 30 noiembrie 2018

Administrația Națională de Meteorologie a emis pentru județul Ialomița o avertizare meteo Cod Galben, de ninsori și vânt puternic. Avertizarea intră în vigoare miercuri, 28 noiembrie 2018, la orele 2,0 ...[citește_toată_știrea]

27 Noiembrie 2018, 18:10
(3624 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Slobozia: «Sfântul Stelian-ocrotitorul copiilor»

Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, Episcopul Sloboziei și Călărașilor, Protopopiatul Slobozia a desfășurat marți, 27 noiembrie 2018, acțiunea «Sfântul Stelian-ocrotitorul copiilor» la ...[citește_toată_știrea]

27 Noiembrie 2018, 13:50
(4336 vizualizări - 0 comentarii)


Delictele silvice, în atenția polițiștilor ialomițeni

În perioada 19-25 noiembrie a.c., polițiștii de Ordine Publică din cadrul IPJ Ialomița au desfășurat activități pe raza de competență pentru prevenirea și combaterea faptelor ilegale din silvicultură. ...[citește_toată_știrea]

27 Noiembrie 2018, 13:45
(3712 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente la Slobozia și Dridu

Luni, 26 noiembrie a.c., Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că pe raza municipului Slobozia s-a produs un eveniment rutier soldat cu pagube materiale. Astfel, polițiștii ajunși la locul evenimentului ...[citește_toată_știrea]

27 Noiembrie 2018, 13:30
(4770 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Șofer căutat de polițiști, după ce a produs un accident rutier

Polițiștii din Ialomița sunt pe urmele unui șofer care a lovit cu mașina un copil de 12 ani din Țăndărei, pe trecerea de pietoni, iar apoi a fugit de la locul accidentului. Se pare că bărbatul a ajuns la ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2018, 21:48
(4684 vizualizări - 4 comentarii)


ITM Ialomița: Controale la spălătoriile auto

În perioada 19-20 octombrie 2018, s-a desfășurat, la inițiativa Inspecției Muncii, o campanie națională privind identificarea cazurilor de muncă nedeclarată și verificarea modului în care se respectă prevederile ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2018, 21:05
(3235 vizualizări - 0 comentarii)


Ziua Națională a României, sărbătorită la Slobozia

Primăria Slobozia invită cetățenii municipiului sâmbătă, 1 Decembrie 2018, la un program festiv dedicat Zilei Naționale a României și Centenarului Marii Uniri. Evenimentul va debuta la orele 10,00 în Piața ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2018, 19:20
(3160 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Contrabandă cu țigări

La data de 23 noiembrie a.c., polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală Slobozia au oprit pentru control, în trafic, un autoturism condus de un tânăr de 23 de ani, din București. În urma controlului ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2018, 17:25
(2813 vizualizări - 2 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de peste 190000 de lei, 31 de permise reținute

În perioada 23-25 noiembrie a.c., polițiștii din Ialomița au acționat pe raza județului pentru prevenirea faptelor antisociale și menținerea ordinii și siguranței publice. Astfel, au fost organizate 25 ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2018, 16:20
(3447 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: O autobasculantă a luat foc pe Autostrada Soarelui

Incendiu pe Autostrada Soarelui, pe sectorul de drum cuprins între localitățile Feteși și Drajna. O autobasculantă care se afla pe banda de urgență a luat foc, iar din cauza fumului dens circulația se desfășoară ...[citește_toată_știrea]

23 Noiembrie 2018, 22:53
(3883 vizualizări - 0 comentarii)


Trafic blocat între Slobozia și Drajna din cauza unui accidet rutier

La această oră circulația este blocată între Slobozia și Drajna din cauza unui accident rutier, produs în zona localității Brâncoveni. Se pare că un autovehicul s-a ciocnit de un tir, în urma impactului ...[citește_toată_știrea]

23 Noiembrie 2018, 19:44
(9253 vizualizări - 4 comentarii)


E-Distribuție Dobrogea: Atenție, se întrerupe curentul!

E-Distribuție Dobrogea SA anunță că, urmare a lucrărilor planificate de revizii, reparații și modernizări în rețeaua de distribuție, alimentarea cu energie electrică va fi întreruptă în mai multe zone din ...[citește_toată_știrea]

23 Noiembrie 2018, 18:35
(5518 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 5,27%, rata șomajului în luna octombrie 2018

La sfârșitul lunii octombrie 2018, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrați 4988 șomeri (din care 2183 femei), rata șomajului fiind de 5,27%. Comparativ ...[citește_toată_știrea]

23 Noiembrie 2018, 18:10
(3531 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Slobozia: «Săptămâna legumelor și a fructelor donate»

În perioada 19-23 noiembrie 2018, Protopopiatul Slobozia a desfășurat Campania «Săptămâna legumelor și a fructelor donate». Scopul acestei activități este de a sensibiliza elevii
și cadrele didactice ...[citește_toată_știrea]

23 Noiembrie 2018, 16:30
(3595 vizualizări - 0 comentarii)


AJFOM Ialomița: Sprijin pentru șomerii neindemnizați

Persoanele aflate în șomaj dar care nu beneficiază de indemnizație, pot primi suma de 1000 de lei, pentru  o perioadă de 3 luni, în urma încadrării în muncă pe o perioadă mai mare de 3 luni, cu normă ...[citește_toată_știrea]

22 Noiembrie 2018, 19:25
(4102 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Hoți din locuințe, reținuți de polițiști

Doi tineri, de 17 și 18 ani, au fost reținuți pe bază de ordonanță pentru 24 de ore sub acuzațiile de «furt calificat» și «complicitate la furt calificat». Aceștia au pătruns prin efracție în incinta câtorva ...[citește_toată_știrea]

22 Noiembrie 2018, 19:20
(3409 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente la Slobozia și Urziceni

Serviciului Poliției Rutiere Ialomița informează faptul că, în ultimele 48 de ore, pe raza județului Ialomița s-au produs două accidente rutiere soldate cu victime. Primul eveniment a fost înregistrat la ...[citește_toată_știrea]

22 Noiembrie 2018, 19:10
(6495 vizualizări - 0 comentarii)


Sărățeni: Conducea în stare de ebrietate

Un bărbat de 46 de ani a fost depistat în trafic conducând în stare de ebrietate. Acesta avea o alcoolemie de 0,67 miligrame alcool pur în aerul expirat. El s-a ales cu dosar penal și a fost transportat ...[citește_toată_știrea]

22 Noiembrie 2018, 19:05
(3346 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia, traversată de transporturi agabaritice

În perioada 20-24 noiembrie a.c., Slobozia va fi traversată de 8 transporturi agabaritice. Vehiculele transportă echipament militar de la Galați către Punctul de Frontieră  Nădlac. Șoferii aflați în ...[citește_toată_știrea]

21 Noiembrie 2018, 10:15
(3179 vizualizări - 0 comentarii)


Trei tinere ialomițence reprezintă România la olimpiada caselor solare, în Dubai

Marina Antonescu, Veronica Butnariu și Nicole Lefter, trei tinere din județul Ialomița, fac parte din echipa EFdeN, reprezentanta României la Solar Decathlon, cea mai importantă competiție internațională ...[citește_toată_știrea]

19 Noiembrie 2018, 16:45
(3493 vizualizări - 0 comentarii)


ITM Ialomița: Dovada vechimii în muncă

În Monitorul Oficial nr. 963 din 14 noiembrie 2018, s-a publicat OUG nr. 96/2018, privind prorogarea unor termene, precum și pentru modificarea și completarea unor acte normative. Articolul IV din ...[citește_toată_știrea]

19 Noiembrie 2018, 16:25
(4307 vizualizări - 0 comentarii)


Expoziție la Centrul Cultural UNESCO «Ionel Perlea» Slobozia

Expoziția «Copilăria-bucurie, joc, nonviolență», organizată la Centrul Cultural «Ionel Perlea» Slobozia, în perioada 8-12.11.2018, face parte din Campania «19 zile de prevenire a abuzurilor și violenței ...[citește_toată_știrea]

19 Noiembrie 2018, 15:55
(2932 vizualizări - 0 comentarii)


Sudiți: Beat la volan și fără a poseda permis de conducere, s-a răsturnat cu mașina

Vineri, 16 noiembrie a.c., Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că pe raza comunei Sudiți s-a produs un eveniment rutier soldat cu rănirea unei persoane. Astfel, polițiștii ajunși la locul evenimentului ...[citește_toată_știrea]

19 Noiembrie 2018, 13:55
(7277 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Sudiți accident


Bărbat din Ciochina, arestat pentru «infracțiuni la regimul circulației pe drumurile publice»

În perioada 16-18 noiembrie a.c., polițiștii de Investigații Criminale din cadrul IPJ Ialomița au acționat pe raza de competență, pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care ...[citește_toată_știrea]

19 Noiembrie 2018, 13:50
(7343 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Ciochina arestare


Amenzi de aproape 180000 de lei aplicate de polițiștii ialomițeni

Polițiștii ialomițeni au intervenit, la acest sfârșit de săptămână, la 89 de evenimente, majoritatea sesizate prin 112. Au fost constatate 37 de infracțiuni și au aplicat peste 500 de sancțiuni contravenționale ...[citește_toată_știrea]

19 Noiembrie 2018, 13:45
(3432 vizualizări - 0 comentarii)


Consiliul Județean Ialomița: Premii în bani pentru elevii olimpici

Consiliul Județean Ialomița va acorda, în cadrul unei ceremonii, sume de bani pentru elevii care au obținut rezultate deosebite la concursurile și olimpiadele școlare la care au participat. De asemenea ...[citește_toată_știrea]

16 Noiembrie 2018, 19:40
(4676 vizualizări - 1 comentariu)


Coșereni: Accident rutier cu două victime

Doi bărbați, de 66 și 67 de ani, au fost implicați într-un accident rutier petrecut vineri, 16 noiembrie 2018, pe raza localității Coșereni. Cel mai probabil accidentul s-a produs din cauza neadaptării ...[citește_toată_știrea]

16 Noiembrie 2018, 19:25
(4331 vizualizări - 0 comentarii)


Fierbinți-Târg: Beat mangă, la volan

Un bărbat, de 48 de ani, din orașul Fierbinți Târg a fost depistat conducând pe drumurile publice în stare de ebrietate. Acesta avea o concentrație de 0,96 miligrame alcool pur în aerul expirat. El a fost ...[citește_toată_știrea]

16 Noiembrie 2018, 19:15
(6077 vizualizări - 1 comentariu)


E-Distribuție Dobrogea: Atenție, se întrerupe curentul!

Din cauza lucrărilor de întreținere și reabilitare a rețelelor electrice, furnizarea energiei electrice va fi sistată în unele zone ale orașelor Amara, Slobozia și Urziceni, în perioada 19-23 noiembrie ...[citește_toată_știrea]

16 Noiembrie 2018, 19:05
(6478 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Arestat pentru «infracțiuni contra patrimoniului»

Polițiștii de Investigații Criminale din Ialomița au depistat un bărbat care era urmărit internațional pentru «infracțiuni contra patrimoniului», fapte comise în Belgia. Astfel, pe numele bărbatului de ...[citește_toată_știrea]

16 Noiembrie 2018, 12:15
(3986 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...