Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Ialomița: Banii aduc fericirea de a învăța

Mai multă carte pentru copiii rromi

Ialomița: Banii aduc fericirea de a învăța

De aproape 20 de ani, calitatea procesului de învățămînt se degradează constant. Elevii își pierd interesul pentru cunoaștere, profesorii sînt demotivați de salariile mici din sistem, iar sistemul ridică din umeri și se declară depășit de societate. Un proiect educațional demarat în urmă cu 2 ani a demonstrat însă că, acolo unde există bani și interes, șansele de acces la educație cresc, iar elevii pot avea «oportunități egale de educație pentru o societate incluzivă»...

Un proiect de 5 milioane de euro
Timp de 2 ani, la nivelul a 5 școli din județul Ialomița, respectiv Fetești... [citește_tot_articolul]

13 August 2013, 11:39 (6683 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Otilia Dumitru, șefa învățământului ialomițean, urmărită penal pentru «constituire de grup infracțional organizat»

«Mită la Bacalaureat 2012» ia amploare

Otilia Dumitru, șefa învățămîntului ialomițean, urmărită penal pentru «constituire de grup infracțional organizat»

Încep urmăririle penale în dosarul «Mită la Bacalaureat 2012». Inspectorul școlar general al Inspectoratului Școlar Județean Ialomița, Otilia Dumitru, alături de 8 dascăli de la școlile și liceele din județ, sînt în acest moment urmăriți penal de către procurorii Direcției Naționale Anticorupție-structura teritorială București. În sarcina acestora, procurorii din Capitală au reținut infracțiunile de «constituire de grup infracțional organizat» și «trafic de influență». Totodată, aceiași anchetatori au extins cercetările și asupra unui număr de 87 de părinți și elevi care au contribuit cu bani pe lîngă comisiile de evaluare pentru a promova Bacalaureatul...

Un dosar de «sertar»... [citește_tot_articolul]

12 August 2013, 13:25 (107992 vizualizări - 115 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Grivița: Culturi de cannabis, descoperite de DIICOT

Grivița: Culturi de cannabis, descoperite de DIICOT

Mai multe culturi de cannabis au fost descoperite la Grivița, în urma unei acțiuni de amploare demarată de procurorii DIICOT-structura centrală și ofițerii din cadrul Brigăzii de Combatere a Criminalității Organizate București. Într-una dintre gospodăriile percheziționate, cultivarea de cannabis devenise o afacere în toată regula. «Creierul» afacerii ar fi Adrian Matei, de 27 de ani, care a însămînțat plantele ilegale printre butucii de viță de vie, la îndemnul unui văr din București...

Cultivarea de cannabis, afacere de familie
Cultivatorii de cannabis de la Grivița făceau parte... [citește_tot_articolul]

12 August 2013, 10:28 (7612 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Platonești: Medicul internist Mica Datcu a murit zdrobită de un tren de marfă...

Tragedie în zona localității Platonești. Medicul internist al Spitalului Orășenesc Țăndărei, dar și al Spitalului Municipal «Anghel Saligny» Fetești, și-a pierdut viața în după amiaza zilei de sîmbătă, 10 august 2013. Mașina în care doctorița se afla a fost lovită de un tren de marfă, iar femeia a murit pe loc...
Din primele cercetări s-ar părea că vina pentru producerea accidentului îi aparține medicului. În zona barierei de la Platonești, doctorița Mica Datcu, medic internist la Spitalul Orășenesc Țăndărei, a ignorat semnalele acustice și luminoase și a trecut bariera fără să se asigure... Impactul i-a fost fatal medicului. Un echipaj de ambulanță s-a deplasat la fața locului, însă doctorița... [citește_tot_articolul]

10 August 2013, 19:42 (42359 vizualizări - 36 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

S-a deschis sezonul de vânătoare la funcții

Primele «alegeri libere» la AJVPS Ialomița

S-a deschis sezonul de vînătoare la funcții

La 3 luni de la scandalul demiterii președintelui Asociației Vînătorilor și Pescarilor Sportivi din Ialomița, cei peste 1000 de membri ai Asociației se pregătesc de alegeri. Anunțate de unii drept «primele alegeri libere» din ultimii 10 ani, contestate de alții pentru că «se înghesuie mulți la ciolan», alegerile din luna august vor stabili conducerea acestei structuri pentru următorii 5 ani. Favoriți la funcția de director și președinte sînt Marius Dumitrescu și, respectiv, Axinte Doru, oameni care reprezintă o nouă generație în Asociație și de la care se așteaptă «cinste, corectitudine și transparență în relația cu membrii organizației». De la declarații la realitate e însă un drum lung, iar... [citește_tot_articolul]

7 August 2013, 17:51 (8411 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Trofeul Tinereții», festivalul festivalurilor românești

A 46-a ediție a concursului de muzică ușoară de la Amara

«Trofeul Tinereții», festivalul festivalurilor românești

Ca să te bucuri de «Festivalul Tinereții» de la Amara, trebuie să-l iubești necondiționat. Adică să închizi ochii și să nu vezi că anul acesta autoritățile locale au închinat Festivalul Antenei 2 de dragul unei audiențe naționale iluzorii, să ignori calitatea precară a sonorizării, să fii îngăduitor cu performanțele fosilelor muzicale care au urcat pe scenă și să consideri un rău necesar mai binelui viitoarelor ediții condițiile de cămin cultural de țară în care s-a desfășurat evenimentul. Cine a reușit să facă acest lucru în cele două zile de Festival, a fost fericit. Pentru că, în ultimă instanță, rolul acestei manifestări nu are legătură cu meschinele orgolii ale oficialilor județeni, cu viitorul... [citește_tot_articolul]

7 August 2013, 17:20 (8912 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Adio, Cora, dar rămân cu tine!

Primarul Sloboziei poate, dar nu vrea

Adio, Cora, dar rămân cu tine!

De un de zile, noua administrația locală așteaptă finalizarea noului supermarket din Slobozia. Așteptarea înseamnă bani pierduți și perpetuarea unei situații intolerabile în condiții normale. Timis Investment, concesionarul celor 4,6 hectare de teren, are de plătit administrației locale o redevență de 2 milioane de lei, iar firmei Constrif, care a realizat lucrările pînă la acest moment, alte 2,5 milioane de lei. Primarul Alexandru Stoica refuză însă adoptarea oricăror măsuri coercitive care să forțeze intrarea firmei în legalitate!

Uite hipermarketul, nu e hipermarketul
Susținut... [citește_tot_articolul]

7 August 2013, 16:46 (14679 vizualizări - 30 comentarii)

EVENIMENT

Prezență 0 la meditațiile gratuite ale Inspectoratului Școlar

Absolvenții picați la BAC, neinteresați de sesiunea a doua

Prezență 0 la meditațiile gratuite ale Inspectoratului Școlar

Încercarea oficialilor Inspectoratului Școlar Ialomița de a stimula promovabilitatea la cea de-a doua sesiune a Bacalaureatului 2013 pare sortită eșecului. Pentru a-i determina pe elevi să învețe, în toate liceele din Ialomița au fost organizate sesiuni de meditații gratuite. Cuprinși de febra vacanței mari, absolvenții au evitat însă să participe la lecțiile particulare...

Clase goale, cancelarii pline
Prima sesiune a examenului de Bacalaureat 2013 s-a încheiat, în Ialomița, cu un procent de promovabilitate de peste 57%. Astfel, din cei 2092 de elevi care s-au înscris la sesiunea... [citește_tot_articolul]

7 August 2013, 16:23 (5974 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Procesiune religioasă la Țăndărei

Icoana Făcătoare de Minuni a Maicii Domnului de la Mînăstirea Iviron din Muntele Athos, întîmpinată de peste 200 de credincioși...

Eveniment încărcat de spiritualitate la Țăndărei. Sîmbătă, 3 august 2013, începînd cu orele 10,00, peste 200 de credincioși au mers în pelerinaj pe străzile orașului pentru a se închina Icoanei Făcătoare de Minuni a Maicii Domnului, adusă tocmai de la Mînăstirea Iviron din Muntele Athos. Această icoană este o copie a Icoanei Maicii Domnului, făcătoare de minuni, sfințită între zidurile lăcașului de cult de unde provine, numită «Portărița». Procesiunea a fost binecuvîntată de Preasfințitul Părinte Vincențiu, episcopul Sloboziei și Călărașilor. Icoana a rămas spre închinare în paraclisul Bisericii Sfinții «Împărați Constantin și Elena», din cartierul Strachina al orașului. «Această icoană va fi... [citește_tot_articolul]

7 August 2013, 15:31 (21984 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Dictatură administrativă în Consiliul Local Slobozia

Să stăm drept și să administrăm strîmb

Dictatură administrativă în Consiliul Local Slobozia

În fiecare lună, Consiliul Local Slobozia decide orbește viitorul tîrgului în simulacre de ședințe. Săptămîna trecută, ședința ordinară a Consiliului Local a fost un nou prilej de a reconfirma, de pe poziții de forță, dictatura consilierilor locali din cadrul USL. Deși numeroase, proiectele de interes general au fost puține, iar singura inițiativă care a generat conflicte la scenă deschisă a fost proiectul prin care consilierul PD-L, Mădălin Teculescu, a cerut aprobarea regulamentului privind vînzarea bunurilor imobile-terenuri și construcții, proprietate privată a municipiului Slobozia. Respinsă in corpore de către consilierii USL prezenți, maniera de respingere a inițiativei lui Mădălin Teculescu... [citește_tot_articolul]

7 August 2013, 14:09 (5697 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Muncitori ialomițeni, «traficați» în străinătate

Dorința unor ialomițeni de a lucra în străinătate s-a transformat într-un coșmar. 33 de persoane din Slobozia, Fetești, Amara, Valea Ciorii, Scînteia și Sudiți  au fost traficate pe piața muncii din Spania. Oamenilor le-au fost promise salarii mari și condiții de lucru decente. În realitate, au fost siliți să facă foamea și să doarmă în grajduri. O amplă anchetă a fost deschisă în acest caz, iar doi bărbați au fost trimiși în judecată pentru «trafic de persoane»...

Spania, țara escrocilor
Cazul celor 33 de ialomițeni traficați pe piața muncii din Spania a fost cercetat de... [citește_tot_articolul]

7 August 2013, 13:06 (6200 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

GAL Călărași Vest, sustenabilitate europeană implementată în 3 județe

Raluca Dumitrescu, primul președinte-femeie al unui grup de acțiune locală din Zona 3 Sud-Muntenia

GAL Călărași Vest, sustenabilitate europeană implementată în 3 județe

Dezvoltarea comunităților locale în spirit european se realizează prin intermediul unui nou grup de acțiune locală. Vorbim despre GAL «Călărași Vest», entitate cu sprijinul căreia județele Ialomița, Călărași și Ilfov vor beneficia de 43 de proiecte europene, în valoare de peste 2,8 milioane de euro. Și nu este totul! GAL «Călărași Vest» este singurul GAL din Zona 3 Sud-Muntenia în fruntea căruia se află o femeie. Este vorba despre Raluca Dumitrescu, director executiv al GAL «Dunărea de Jos»...

GAL «Călărași Vest», un ideal îndeplinit
«Călărași Vest» este unul dintre grupurile... [citește_tot_articolul]

7 August 2013, 10:01 (7597 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

DN21: Tragic accident în apropiere de Slobozia. Un mort și doi răniți!

Tragic accident în apropiere de Slobozia, pe DN21, în jurul orei 24,00. Un autoturism ce se deplasa din direcția Slobozia către Drajna a părăsit partea carosabilă și s-a răsturnat de cîteva ori pe un cîmp din apropiere. La volan era un bărbat din localitatea Ograda, în autoturism aflîndu-se alte două persoane. Potrivit primelor cercetări ale polițiștilor de la fața locului, bărbatul din Ograda, S. Nicolae, ar fi adormit la volan într-o curbă ușoară la dreapta, vehiculul părăsind șoseaua și rostogolindu-se spre lanul de porumb din apropiere. Șoferul a murit pe loc, celelalte două persoane, pasagere în autoturism, fiind rănite și transportate la spitalul din Slobozia...... [citește_tot_articolul]

6 August 2013, 00:55 (11754 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Festivalul «Trofeul Tinereții», a 46-a ediție. 13 voci pentru marele premiu...

Vasluianca Iulia Elena Manolache a cîștigat «Trofeul Tinereții» Amara 2013!

Sîmbătă seara, 3 august 2013, în stațiunea Amara șlagărele românești au prins viață. A început cea de a 46-a ediție a Festivalului Concurs de Interpretare a Muzicii Ușoare Românești «Trofeul Tinereții». Din culise, Independent a reușit să afle impresii de la fiecare concurent...

Prima concurentă intrată în concurs are 19 ani, vine din județul Dolj și se numește Delia Popescu. Ea ne-a spus că «mi-a plăcut tare mult aici la Amara. Am avut emoții fiind și prima, dar a fost în regulă...». Delia a interpretat melodiile «Mi-e dor de tine» și «Let me try».
A fost urmată... [citește_tot_articolul]

4 August 2013, 18:58 (16750 vizualizări - 15 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Agentul George Barangă, trimis în judecată pentru «abateri disciplinare»

«Spaima-șpăgilor» are dosar penal

Agentul George Barangă, trimis în judecată pentru «abateri disciplinare»

Eforturile agentului șef George Barangă de a lupta împotriva corupției s-au finalizat cu un dosar penal... În urmă cu o săptămînă, agentul «Spaima șpăgilor» a fost trimis în judecată pentru că ar fi «măsluit» probele de sînge ale unui șofer prins băut la volan. În tot acest scandal public, George Barangă pledează «nevinovat»...

Cum să devii agentul «Spaima-șpăgilor»
Considerat un exemplu demn de laudă, ca urmare a faptului că a încercat să lupte împotriva corupției, agentul șef principal George Barangă intra în atenția opiniei publice în anul 2010, datorită unei bune colaborări... [citește_tot_articolul]

1 August 2013, 13:18 (13867 vizualizări - 25 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ciulnița a pierdut o investiție de 8 milioane de euro

Inspectoratul Școlar Ialomița, acuzat public

Ciulnița a pierdut o investiție de 8 milioane de euro

Administrația locală din Ciulnița susține că a pierdut o investiție în valoare de 8 milioane de euro. Banii ar fi trebuit să fie investiți în construirea unui parc fotovoltaic, pe terenul școlii din localitate. Potrivit declarațiilor primarului Stelică Gheorghe, investiția a fost blocată de «lipsa unui aviz din partea Inspectoratului Școlar Județean Ialomița». În replică la declarațiile primarului, Otilia Dumitru, inspectorul general școlar, declară: «Nu ni s-a părut o soluție potrivită...».

O investiție cu potențial
După 23 de ani de irosiți așteptînd, administrațiile locale... [citește_tot_articolul]

1 August 2013, 10:09 (9440 vizualizări - 7 comentarii)

EVENIMENT

Cămătarii din Urziceni, din nou în atenția procurorilor

Noi acuzații de «cămătărie» la Urziceni. Procurorii Parchetului local au demarat acțiunea penală pe numele a două femei, acuzate că au împrumutat bani mai multor persoane, pretinzînd dobînzi exagerate. Cei care nu se conformau erau transformați în «victime»...

Victime amenințate cu moartea Încă de la sfîrșitul anului 2011, anchetatorii din Urziceni aveau indicii cu privire la faptul că cele două femei, pe numele lor Adriana Simion, zisă și «Șoșoaica» și Iulia Irina Răducanu, săvîrșeau acte de «cămătărie». Acestea împrumutau bani persoanelor care le solicitau, după care le pretindeau... [citește_tot_articolul]

31 Iulie 2013, 18:57 (8216 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Urziceni camătă

EVENIMENT

Slobozia de închiriat

Slobozia de închiriat

Căzută la datorie sub criză, Slobozia pare să nu-și mai revină. În vreme ce autoritățile locale promit, propun și investesc în hale uriașe pentru un nou parc industrial, spațiile comerciale din Slobozia se golesc, iar pe ușile de termopan stau agățate anunțuri care spun că există mii de metri pătrați de spații de închiriat sau de vînzare. E doar una dintre dovezile care confirmă că în Slobozia clasa mijlocie a sărăcit în mod accelerat. Dar e cea mai vizibilă și mai descurajantă...

Mulții și mărunții
Pe strada Lacului, la bloc U 39, magazinul de la stradă și-a schimbat profilul... [citește_tot_articolul]

31 Iulie 2013, 15:52 (9825 vizualizări - 10 comentarii)

EVENIMENT

Ancheta de la Fetești, aproape de final

Accidentul de muncă nu a fost confirmat oficial

Amenzi pe bandă rulantă pentru firma care execută lucrările la rețeaua de canalizare a municipiului Fetești. Inspectorii ITM vor sancționa societatea pentru că nu și-a asigurat șantierul, a omis să-și revizuiască proiectul de execuție și a refuzat să le explice muncitorilor cum trebuie să se asigure la locul de muncă. În total, sancțiunile se ridică la peste 140000 de lei. Aceiași oficiali caută acum indicii pentru a stabili dacă ceea ce s-a întîmplat la Fetești a fost sau nu un accident de muncă...

Anchetele continuă
Deocamdată, oficialii din cadrul Inspectoratului Teritorial... [citește_tot_articolul]

31 Iulie 2013, 13:42 (8364 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Slobozia: Ialomițean mușcat de viperă

Slobozia: Ialomițean mușcat de viperă

Un ialomițean a ajuns în stare gravă la spital după ce a fost mușcat de o viperă. Din declarațiile pe care le-a dat medicilor, bărbatul deține în gospodărie o crescătorie de șerpi veninoși...
Bărbatul le-a povestit medicilor că încerca să-și hrănească viperele, moment în care una l-a mușcat de mînă. Nu a luat seamă cu privire la acest incident și și-a văzut liniștit de treabă. La cîteva ore, mîna a început să i se învinețească, iar starea de sănătate a bărbatului s-a înrăutățit. A fost preluat de o ambulanță și transportat la Spitalul Județean de Urgență Slobozia. Medicii i-au acordat îngrijirile medicale necesare și au decis să-l transfere la un spital din Capitală.
«Cel mai probabil... [citește_tot_articolul]

30 Iulie 2013, 13:24 (11010 vizualizări - 23 comentarii)

Joi 25 Iun 2026
184 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

ITM Ialomița: Controale la firmele care plasează forță de muncă în străinătate

Inspectoratul Teritorial de Muncă Ialomița desfășoară în această perioadă, sub coordonarea Inspecției Muncii, o acțiune de informare și control cu privire la respectarea dispozițiilor legale de către agenții ...[citește_toată_știrea]

18 Martie 2021, 18:40
(3019 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni preventive pentru respectarea măsurilor de protecție sanitară

Miercuri, 17 martie a.c., 82 de polițiști și 22 de polițiști locali au acționat pentru verificarea respectării măsurilor impuse în contextul Stării de Alertă, precum și  pentru prevenirea și limitarea ...[citește_toată_știrea]

18 Martie 2021, 16:25
(2133 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiune preventivă a polițiștilor la Sinești

Acțiune preventivă a polițiștilor la Sinești

În cursul zilei de miercuri, 17 martie a.c., polițiștii din cadrul Biroului Siguranță Școlară și Biroului de Analiză și Prevenirea Criminalității au organizat și desfășurat o acțiune pentru prevenirea și ...[citește_toată_știrea]

18 Martie 2021, 16:20
(2833 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 63 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Joi, 18 martie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 8839, cu 63 de cazuri mai mult față de ziua de miercuri ...[citește_toată_știrea]

18 Martie 2021, 15:50
(3428 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Percheziții la samsarii de mașini

Miercuri, 17 martie 2021, polițiști din cadrul Direcției de Investigare a Criminalității Economice-IGPR, sub supravegherea procurorilor de caz din cadrul Parchetului de pe lângă Curtea de Apel București ...[citește_toată_știrea]

17 Martie 2021, 16:05
(3841 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 60 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Miercuri, 17 martie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 8776, cu 60 de cazuri mai mult față de ziua de ...[citește_toată_știrea]

17 Martie 2021, 15:40
(4719 vizualizări - 0 comentarii)


ANAF: Ghidul contribuabililor care optează pentru redirecționarea unei sume reprezentând până la 3,5% din impozitul pe venit/câștigul net anual impozabil

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează că Agenția Națională de Administrare fiscală a elaborat Ghidul contribuabililor care optează pentru redirecționarea unei sume reprezentând ...[citește_toată_știrea]

17 Martie 2021, 12:10
(5899 vizualizări - 0 comentarii)


Focar COVID-19: Carantină zonală la Ciochina

Comitetul Județean pentru Situații de Urgență Ialomița a dispus carantinarea zonală a comunei Ciochina. Decizia va intra în vigoare de la miezul nopții de marți, 16 martie 2021, și va fi ...[citește_toată_știrea]

16 Martie 2021, 20:05
(6319 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 40 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Marți, 16 martie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 8716, cu 40 de cazuri mai mult față de ziua de luni ...[citește_toată_știrea]

16 Martie 2021, 15:40
(4348 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni preventive pentru respectarea măsurilor de protecție sanitară

Verificările desfășurate de polițiștii ialomițeni, în cadrul activităților de prevenire și limitare a infectării cu virusul SARS-CoV-2, au dus la identificarea și sancționarea a 54 de cetățeni care nu au ...[citește_toată_știrea]

16 Martie 2021, 13:20
(2199 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii la Gheorghe Doja și Gimbășani

Incendii la Gheorghe Doja și Gimbășani

Marți, 16 martie a.c., în jurul orei 2,00, 3 echipaje de pompieri din cadrul Gărzii de pompieri Slobozia cu două autospeciale de stingere cu apă și spumă precum și o ambulanță SMURD, au fost alertați pe ...[citește_toată_știrea]

16 Martie 2021, 11:50
(3258 vizualizări - 0 comentarii)


ANAF a publicat «Ghidul privind impozitul pe veniturile microîntreprinderilor»

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează persoanele juridice care au obligația de plată a impozitului pe veniturile microîntreprinderilor că pe site-ul ANAF a fost publicat «Ghidul ...[citește_toată_știrea]

15 Martie 2021, 15:55
(10873 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 42 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Luni, 15 martie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 8676, cu 42 de cazuri mai mult față de ziua de duminică ...[citește_toată_știrea]

15 Martie 2021, 15:45
(3384 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni preventive pentru respectarea măsurilor de protecție sanitară

Prelungirea Stării de Alertă a adus și modificarea intervalului de limitare a deplasărilor doar din motive justificate în intervalul orar 22,00-05,00, aseară fiind organizată o acțiune la nivelul județului ...[citește_toată_știrea]

15 Martie 2021, 13:50
(1591 vizualizări - 1 comentariu)


APIA eliberează adeverințe pentru beneficiarii Campaniei 2021

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează că a încheiat convenții pentru finanțarea capitalului de lucru cu instituții bancare și nebancare și, începând de luni, 15.03.2021, eliberează ...[citește_toată_știrea]

15 Martie 2021, 12:35
(4683 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Declarația 112 a fost modificată

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează persoanele fizice și juridice care au calitatea de angajatori sau sunt asimilate acestora, instituțiile prevăzute la art. 136 lit. d) - f ...[citește_toată_știrea]

15 Martie 2021, 11:10
(5302 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 42 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Duminică, 14 martie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 8634, cu 42 de cazuri mai mult față de ziua de ...[citește_toată_știrea]

14 Martie 2021, 16:10
(4903 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 16 noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Sâmbătă, 13 martie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 8592, cu 16 cazuri mai mult față de ziua de vineri ...[citește_toată_știrea]

13 Martie 2021, 15:35
(3360 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 37 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Vineri, 12 martie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 8576, cu 37 de cazuri mai mult față de ziua de ...[citește_toată_știrea]

12 Martie 2021, 15:25
(4013 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Servicii fiscale electronice puse la dispoziția contribuabililor

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii că înrolarea în «Spațiul Privat Virtual» (SPV) oferă, atât persoanelor fizice cât și persoanelor juridice, toate facilitățile ...[citește_toată_știrea]

12 Martie 2021, 14:10
(5754 vizualizări - 0 comentarii)


APM Ialomița: Obligație pentru pescari de a se obține autorizație de capturare/recoltare

Agenția pentru Protecția Mediului Ialomița informează asupra obligativității obținerii, de către pescarii comerciali, anual, a autorizației de capturare/recoltare conform Ordinului nr. 410 din 11 aprilie ...[citește_toată_știrea]

12 Martie 2021, 13:35
(8384 vizualizări - 0 comentarii)


DN2: Patru răniți în urma unui accident rutier

DN2: Patru răniți în urma unui accident rutier

Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița informează că în cursul zilei de joi, 11 martie a.c., pe DN2, între localitațile Misleanu și Andrășești, s-a produs un accident rutier. În urma impactului ...[citește_toată_știrea]

11 Martie 2021, 18:50
(3894 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: DN2 accident


APM Ialomița: Campania Națională «Vinerea Verde»-«STOP! Azi mașina stă pe loc!»

De la ce pornim? De la o realitate care schimbă viața Planetei: amprenta de carbon din traficul rutier. Deplasarea la birou, acasă sau în vacanță face parte din viața fiecăruia dintre noi ...[citește_toată_știrea]

11 Martie 2021, 16:45
(3304 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 5,04%, rata șomajului în ianuarie 2021

La sfârșitul lunii ianuarie 2021, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrați 4732  șomeri (din care 2111 femei), rata șomajului fiind de 5,04%, cu 0 ...[citește_toată_știrea]

11 Martie 2021, 15:35
(3036 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 39 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Joi, 11 martie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 8539, cu 39 de cazuri mai mult față de ziua de miercuri ...[citește_toată_știrea]

11 Martie 2021, 15:25
(4222 vizualizări - 0 comentarii)


Bazinul de Înot Didactic din Slobozia, închis din cauza COVID-19

Bazinul de Înot Didactic din Slobozia, închis din cauza COVID-19

Reprezentanții Clubului Sportiv Municipal Slobozia au decis să suspende activitatea Bazinului de Înot Didactic din oraș din cauza unui caz de COVID-19. O asistentă medicală care își desfășura activitatea ...[citește_toată_știrea]

11 Martie 2021, 12:25
(4420 vizualizări - 0 comentarii)


Razie la Urziceni

În cursul zilei de miercuri, 10 martie a.c., 65 de efective de Ordine Publică, Poliție Rutieră și Investigații Criminale, luptători ai Serviciului pentru Acțiuni Speciale Ialomița precum și jandarmi ialomițeni ...[citește_toată_știrea]

11 Martie 2021, 12:20
(3258 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni razie


Incendiu la o casă din Maia

Incendiu la o casă din Maia

Miercuri, 10 martie, a.c., în jurul orelor 21,30, pompierii militari din cadrul Detașamentului de Pompieri Urziceni au fost solicitați să intervină în comuna Maia, pentru localizarea și lichidarea unui ...[citește_toată_știrea]

11 Martie 2021, 11:15
(2945 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Maia incendiu


Slobozia: Mașină a Poliției, implicată într-un accident

Slobozia: Mașină a Poliției, implicată într-un accident

O mașină a Poliției a fost implicată într-un accident la Slobozia. Evenimentul s-a produs în dimineața zilei de miercuri, 10 martie a.c., în intersecția semaforizată din apropierea sediului BRD. În accident ...[citește_toată_știrea]

10 Martie 2021, 17:20
(4893 vizualizări - 1 comentariu)


Cegani: Incendiu din cauza unui scurtcircuit

Miercuri, 10 martie a.c., în jurul orei 9,15, pompierii militari din cadrul Stației de Pompieri Fetești au fost solicitați să intervină în satul Cegani/comuna Bordușani, pentru localizarea și lichidarea ...[citește_toată_știrea]

10 Martie 2021, 17:10
(2845 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Cegani incendiu


Ultimele comentarii
scrumbie Dunăre în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 PERICOL în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Peiu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren intravilan agricol Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren extravilan Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Chiparos în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Lenuta în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Cetățean în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara, fără aviz sanitar de funcționare Mary în «Fermierii își vând producția sub costuri!» garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final #pasajladrajna în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...