Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Tudor Anghel, DEMIS din funcția de președinte al AVPS Ialomița

Președintele în exercițiu al Asociației Vînătorilor și Pescarilor Sportivi Ialomița a fost revocat din funcție. Decizia a fost adoptată în cadrul Adunării Generale Extraordinare a Asociației, desfășurată vineri, 17 mai 2013. Din cei 84 de delegați, în sală au fost prezenți 69, iar dintre aceștia 49 au votat pentru revocarea din funcție a președintelui. Tudor Anghel a părăsit sala imediat după ce a votat. «Nu este statutar ceea ce se întîmplă!» a declarat acesta în plenul ședinței.

Corul vînătorilor ialomițeni
Vineri, 17 mai a.c., la orele 13,00, 69 din cei 84 de delegați ai Asociației... [citește_tot_articolul]

17 Mai 2013, 17:40 (8557 vizualizări - 7 comentarii)

EVENIMENT

Spitalele din Ialomița intră în colaps

Se închid unitățile medicale din județ?

Spitalele din Ialomița intră în colaps

Spitalele județului riscă să-și închidă porțile. Autoritățile locale, care asigură o parte din finanțarea acestor unități medicale, acuză conducerea Casei Județene de Asigurări de Sănătate... În replică la aceste acuzații, oficialii Casei spun că fac eforturi disperate pentru reglementarea situației. În cazul Spitalului Județean de Urgență Slobozia, situația e și mai dramatică. De la începutul anului și pînă în prezent, Consiliul Județean Ialomița nu a alocat niciun fel de fonduri pentru susținerea cheltuielilor. Adrian Berbece, directorul economic al Spitalului, susține că în actualul context spitalul va intra în colaps în maximum trei luni...

Un spital de 10 milioane de euro, fără utilități... [citește_tot_articolul]

17 Mai 2013, 14:28 (6699 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Războiul lui Tudor Anghel cu toată lumea

Conflict deschis pentru supremație la Asociația Vînătorilor și Pescarilor Sportivi Ialomița

Războiul lui Tudor Anghel cu toată lumea

Așa cum vă explicam la sfîrșitul lunii trecute, o parte dintre membrii Asociației Vînătorilor și Pescarilor Sportivi Ialomița încearcă prin orice mijloace să elibereze Asociația de sub dictatura impusă de președintele Tudor Anghel. Anonimi și bine motivați, aceștia fac acuzații belicoase, prezintă probe incriminatorii și fac un lobby activ pentru înlocuirea președintelui la Adunarea Extraordinară de vineri, 17 mai 2013, convocată special în acest scop. În replică la acuzațiile colegilor (și la cele ale publicației noastre), Tudor Anghel susține că e nevinovat și declară: «Potrivit statutului, nu pot fi revocat din funcție pînă în 2016!». În ciuda acestei declarații fără echivoc, pe margine se... [citește_tot_articolul]

16 Mai 2013, 17:01 (6940 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Gara Slobozia, închisă în sezonul estival

500 de navetiști rămîn fără trenuri

Gara Slobozia, închisă în sezonul estival

Gara Slobozia va fi închisă începînd cu data de 21 iunie 2013. Decizia afectează circa 500 de navetiști care circulă în acest moment pe ruta Țăndărei-Slobozia. Autoritățile fac lobby pentru schimbarea acestei decizii a CFR Călători... Oficial, motivul suspendării curselor de călători îl reprezintă «cheltuielile de exploatare prea mari». Gara Slobozia se află în plin proces de reabilitare, fiind parte a unui proiect selectat în cadrul «TRANS-Programul Operațional Sectorial Transport». Valoarea proiectului se ridică la peste 21 milioane de lei, iar termenul final de execuție este luna mai a anului 2013...

Doar 4 curse pînă la vară... [citește_tot_articolul]

16 Mai 2013, 13:10 (8185 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Episcopia Sloboziei și Călărașilor a împlinit 20 de ani

20 de ani de slujire și dărurire

Episcopia Sloboziei și Călărașilor a împlinit 20 de ani

Data de 10 mai 2013 a avut pentru Episcopia Sloboziei și Călărașilor o semnificație dublă. Pe lîngă sărbătoarea religioasă «Izvorul Tămăduirii», instituția a celebrat 20 de ani de la înființarea sa... Evenimentul a fost marcat printr-o slujbă religioasă la care a participat și Preasfințitul Vincențiu, la Mînăstirea «Sfinții Voievozi» din Slobozia. Cu acest prilej a fost lansată și monografia acestui așezămînt-«Un rug aprins în inima Bărăganului».

Paraclis Episcopal la mînăstirea «Sfinții Voievozi»
Zidită în urmă cu 400 de ani de Matei Basarab, Mînăstirea «Sfinții Voievozi» din... [citește_tot_articolul]

16 Mai 2013, 11:05 (9020 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Anchetă internă la Penitenciarul Slobozia

Anchetă internă la Penitenciarul Slobozia

În urma unui flagrant, organizat săptămîna trecută de ofițerii Serviciului Județean Anticorupție, sub coordonarea procurorilor Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița, în plasa anchetatorilor a căzut un gardian de la Penitenciarul Slobozia. Acesta a fost prins în timp ce primea 5 telefoane mobile, pe care urma să le introducă în spațiile de detenție. Pentru ceea ce urma să facă, gardianul Costel Mihăescu ar fi pretins suma de 700 de lei. Problemele acestuia cu legea nu se opresc însă aici... S-ar părea că este unul dintre agenții de la pușcărie care a primit cele mai multe penalizări din cauza abaterilor disciplinare.

Un gardian, mai multe abateri... [citește_tot_articolul]

15 Mai 2013, 18:59 (10486 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: «ȚEAVĂ DE SONDĂ» sub Matei Basarab

Lucrările de înlocuire a rețelei de apă trenează

Slobozia: «ȚEAVĂ DE SONDĂ» sub Matei Basarab

De aproape o lună, administrația locală a reluat lucrările de înlocuire a rețelei de apă de pe bulevardul Matei Basarab. Lucrările sînt însă îngreunate de o nouă problemă descoperită de constructor... Țevile din vechea rețea de apă sînt similare cu cele folosite în exploatările petroliere. «Cine ar fi crezut că vom descoperi țeavă de sondă sub asfalt?» se întreabă retoric primarul Alexandru Stoica.

«Macarale rîd în soare»
La jumătatea lunii aprilie, bulevardul Matei Basarab s-a transformat din nou în șantier. Conform informațiilor furnizate de către autorități, șantierul reprezintă... [citește_tot_articolul]

15 Mai 2013, 18:09 (11648 vizualizări - 8 comentarii)

EVENIMENT

Unei fetițe de 5 ani i-a fost extirpat laparoscopic un chist intra-hepatic

Performanță medicală națională la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Unei fetițe de 5 ani i-a fost extirpat laparoscopic un chist intra-hepatic

Medicii Spitalului Județean de Urgență Slobozia au realizat o intervenție chirurgicală în premieră națională. Este vorba despre extracția unui chist intra-hepatic, cu ajutorul laparoscopului, ghidat de aparatul ecograf. Pacientul a fost o fetiță de doar 5 ani...

Operație în premieră națională
Echipa care i-a salvat viața micuței de 5 ani a fost alcătuită din patru medici. Este vorba despre un anestezist, doi chirurgi și un medic specializat în ecografie. Intervenția chirurgicală a fost considerată o premieră națională întrucît niciun alt spital din țară nu a mai rezolvat un asemenea... [citește_tot_articolul]

14 Mai 2013, 17:18 (16590 vizualizări - 17 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

RAJA SA Constanța, victimă colaterală în războiul politic PNL-PSD de la Fetești

Consilierii PSD cer rezilierea contractului cu furnizorul de apă

RAJA SA Constanța, victimă colaterală în războiul politic PNL-PSD de la Fetești

La începutul acestei luni, consilierii locali PSD din orașul Fetești au amenințat public că vor face «demersurile legale» pentru desființarea contractului încheiat cu operatorul de apă RAJA SA Constanța. Anunțul, unul fără precedent în cadrul Consiliului Local, periclitează investiții în valoare de peste 80 milioane de lei la nivelul localității... În replică la protestul public al consilierilor PSD, primarul liberal Gheorghe Catrinoiu declară că «demersul consilierilor social-democrați este unul strict electoral»...

Consilierii PSD atacă la baionetă
La sfîrșitul lunii martie... [citește_tot_articolul]

14 Mai 2013, 13:21 (14404 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Exclusiv: Agent de la Penitenciarul Slobozia, prins în flagrant în timp ce lua mită

• funcționarul public cu statut special Costel Mihăescu, reținut pentru 24 de ore!

Ofițerii din cadrul Serviciului Anticorupție Ialomița și procurori din cadrul Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița au organizat un flagrant în Slobozia. În plasa anchetatorilor a căzut un agent al Penitenciarului Slobozia...
Numele respectivului agent este Costel Mihăescu. Acesta a fost filat de ofițerii anticorupție în timp ce primea un pachet suspect din partea unei persoane. S-a întîmplat în zona terasei de la Clubul Tineretului din Slobozia. Imediat cum a pus mîna pe respectivul pachet, agentul de la Penitenciarul Slobozia a fost săltat de lucrătorii Serviciului Anticorupție Ialomița. Totul sub coordonarea unui procuror din cadrul Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița. ... [citește_tot_articolul]

10 Mai 2013, 16:17 (72721 vizualizări - 67 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Icoana Făcătoare de Minuni de la Durău, la Slobozia

Miercuri, 8 mai 2013, la orele 15,30, peste 3000 de credincioși au participat la procesiunea de primire a Icoanei Făcătoare de Minuni de la Durău. Potrivit purtătorului de cuvînt al Episcopiei Sloboziei și Călărașilor, Silviu Dascălu, în după-amiaza primei zile de pelerinaj sînt așteptați să se roage peste 20000 de credincioși... «Icoana Făcătoare de Minuni de la Durău va rămîne în oraș pînă luni. Este un eveniment foarte important pentru comunitățile păstorite de Episcopia Sloboziei și Călărașilor, de o mare încărcătură spirituală. Pe lîngă faptul că sîntem în Săptămâna Luminată, această procesiune precede o sărbătoare forate importantă, Izvorul Tămăduirii» a declarat acesta. Imediat după instalarea... [citește_tot_articolul]

8 Mai 2013, 18:07 (13471 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ultex și-a încetat temporar activitatea

Declinul fabricii de ulei din Țăndărei se adîncește

Ultex și-a încetat temporar activitatea

Ultimele rămășițe din industria Ialomiței sînt pe cale de dispariție. Fabrica de ulei din Țăndărei ar putea să-și închidă definitiv liniile de producție. Momentan, unitatea și-a sistat 70% din activitate, iar puținii angajați care i-au mai rămas au fost trimiși acasă cu salariile neplătite de două luni și jumătate... Reamintim că societatea se află în procedură de insolvență pentru datorii de peste 100 milioane de lei!

Cronica unui declin anunțat
Ziarul Independent a relatat de nenumărate ori situația dramatică a fabricii de... [citește_tot_articolul]

7 Mai 2013, 12:19 (12207 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

La Slobozia, electrocasnicele «taie» din drepturile cetățenilor

Inginerii administrative

La Slobozia, electrocasnicele «taie» din drepturile cetățenilor

O Hotărîre a Consiliului Local Slobozia scandalizează săracii orașului. Este vorba despre HCL 116/2012, care le permite nevoiașilor să achite taxele locale cu 50% reducere. Totul cu o condiție! Solicitații trebuie să dovedească faptul că nu dețin mai mult de un aparat electrocasnic. O situația ilară s-a ivit în cazul slobozeanului Viorel Bogdan. Proprietar a două televizoare color, omul este obligat să plătească integral taxele locale. Toate acestea în condițiile în care, potrivit fluturașului de salariu, ar putea fi lider detașat în rîndul beneficiarilor acestei prevederi...

Unde-i lege nu-i tocmeală!... [citește_tot_articolul]

6 Mai 2013, 15:13 (7586 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Evaziune fiscală de peste 50000 lei

Fostul patron al Hotelului Select, trimis în judecată

Evaziune fiscală de peste 50000 lei

În urmă cu o săptămînă, Dumitru Vișan, fostul patron al Hotelului Select, a fost trimis în judecată de procurorii Parchetului de pe lîngă Judecătoria Slobozia sub acuzația de «evaziune fiscală în formă continuată». Potrivit anchetatorilor, prejudiciul adus statului de către Vișan este de peste 50000 de lei...

Un patron evazionist Potrivit rechizitoriului întocmit de procurii Parchetului Slobozia, cercetarea penală în dosarul deschis pe numele lui Dumitru Vișan a început încă din anul 2011. Timp de doi ani, anchetatorii au adunat probe prin care să demonstreze faptele de «evaziune fiscală... [citește_tot_articolul]

6 Mai 2013, 09:06 (12667 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Episcopia Sloboziei și Călărașilor: Pastorală la Învierea Domnului

Episcopia Sloboziei și Călărașilor: Pastorală la Învierea Domnului

† VINCENȚIU
Prin harul lui Dumnezeu
Episcopul Sloboziei și Călărașilor

Iubitului meu cler și popor,
Har și pace de la Dumnezeu, Tatăl nostru,
Iar din parte-mi, arhierești binecuvântări!


Căutați pe Iisus Nazarineanul, Cel răstignit?
A înviat! Nu este aici. Iată locul unde L-au pus

                                                     ... [citește_tot_articolul]

3 Mai 2013, 15:51 (9161 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Polițiștii din Țăndărei, aproape de semenii nevoiași

Gest umanitar al polițiștilor din cadrul Secției Rurale Nr. 7 Țăndărei, în Vinerea Mare. Oamenii legii au încercat să aducă bucurie în sufletele cîtorva familii greu încercate de soartă, oferindu-le bunuri constînd în alimente pentru masa de Paște...
La acțiunea umanitară au participat 31 de polițiști din cadrul Poliției Orașului Țăndărei, precum și alți 22 de oameni ai legii de la Posturile de Poliție arondate acestei Secții. Oamenii în uniformă au oferit un sprijin cîtorva familii nevoiașe din comuna Sudiți, precum și din orașul Țăndărei. Fiecare dintre sufletele sărace au primit din partea agenților și ofițerilor alimente, pentru a sărbători Învierea Domnului așa cum se cuvine. Acțiunea... [citește_tot_articolul]

3 Mai 2013, 15:42 (13538 vizualizări - 17 comentarii)

EVENIMENT

Fetești: Copil de 10 ani, electrocutat de firele de înaltă tensiune

Fetești: Copil de 10 ani, electrocutat de firele de înaltă tensiune

Un copil de 10 ani, din Bordușani, a fost la un pas de moarte marți, 30 aprilie 2013. Minorul se juca în incinta triajului CFR Fetești, moment în care s-a atins de firele de înaltă tensiune și s-a electrocutat...
Arcul electric format în momentul în care băiatul de 10 ani a atins firele de înaltă tensiune i-a străpuns întreg corpul. El a suferit arsuri de peste 60% pe suprafața corpului și a avut nevoie de îngrijiri medicale de urgență. Un echipaj al Serviciului Județean de Ambulanță Ialomița l-a transportat la Spitalul Municipal din Fetești, după care l-au transferat la un spital din București. În momentul de față, copilul se află sub supraveghere medicală la unitatea spitalicească din... [citește_tot_articolul]

1 Mai 2013, 11:40 (6727 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

CFR Călători retrage din circuit trenurile navetiștilor pe ruta Slobozia-Țăndărei-Fetești

CFR Călători retrage din circuit trenurile navetiștilor pe ruta Slobozia-Țăndărei-Fetești

Trecerea la programul de vară a trenurilor de călători iscă scandaluri la Gara Slobozia. Toate acestea deoarece CFR a dispus scoaterea din circuit a trenurilor pentru navetiști. Astfel, peste 500 de oameni riscă să rămână fără mijloace de transport...
Oficialii din cadrul CFR Călători se pare că ar fi trimis către Gara Slobozia o depeșă prin care anunțau garniturile disponibile pentru programul de vară. Din cele 5 perechi de trenuri care tranzitează stația CFR Slobozia, 2 vor fi scoase din circulație pe tot parcursul acestei veri. Prima pereche va fi trasă pe linie moartă începînd cu data de 15 mai 2013, iar celalaltă începînd cu 21 iunie 2013.
Acest demers al CFR Călători vizează... [citește_tot_articolul]

1 Mai 2013, 10:05 (19695 vizualizări - 12 comentarii)

EVENIMENT

Comuna Perieți are un nou viceprimar

Patimile «vicelui» Merlea

Comuna Perieți are un nou viceprimar

La începutul lunii aprilie, Independent scria despre demiterea viceprimarului comunei Perieți, Adrian Merlea și coalizarea consilierilor PSD cu cei ai PD-L, iscîndu-se astfel o scindare, la nivelul comunei Perieți, a alianței dintre PNL și PSD. Prefectura Ialomița a luat act de cele întîmplate și a considerat demiterea lui Merlea drept «ilegală». În cadrul unei ședințe extraordinare a Consiliului Local Perieți, marți, 30 aprilie a.c., viceprimarul Merlea a fost din nou destituit. Funcția i-a revenit aceluiași Viorel Radu, zis «Picior de Porc».

O ședință cu scîntei... [citește_tot_articolul]

1 Mai 2013, 07:56 (11995 vizualizări - 8 comentarii)

EVENIMENT

Protest spontan în fața Primăriei Slobozia din cauza unor copaci tăiați

«Ne vrem platanii înapoi!»

Protest spontan în fața Primăriei Slobozia din cauza unor copaci tăiați

Un grup de locatari ai unui bloc din Slobozia au protestat în dimineața zilei de luni, 29 aprilie a.c., în fața sediului Primăriei Slobozia. Oamenii au reclamat tăierea abuzivă a copacilor din spatele imobilului în care locuiesc...

Cîrciuma dintre betoane Oamenii s-au așezat în fața Primăriei Slobozia și așteptau un semn din partea autorităților locale. Erau nemulțumiți de faptul că spațiul verde din spatele blocului lor a fost distrus... În locul celor 3 platani bătrîni se pare că urmează să fie construită o cîrciumă. «O să vină unu’ cică, Feroviaru îi zice, și face el o cîrciumă acolo... [citește_tot_articolul]

30 Aprilie 2013, 10:53 (8066 vizualizări - 6 comentarii)

Sâmbătă 27 Iun 2026
265 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

IPJ Ialomița: Campania «Împreună pentru o comunitate mai sigură!»

În perioada aprilie-iunie 2019, IPJ Ialomița organizează campania «Împreună pentru o comunitate mai sigură!». Astfel, miercuri, 22 mai a.c., polițiștii Compartimentului de Analiză și Prevenire a Criminalității ...[citește_toată_știrea]

23 Mai 2019, 19:10
(4847 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Exercițiu la Fetești

Joi, 23 mai a.c., începând cu orele 10,00, Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» Ialomița organizează un exercițiu de cooperare cu forțe și mijloace în teren în care este simulată producerea ...[citește_toată_știrea]

21 Mai 2019, 23:53
(3931 vizualizări - 0 comentarii)


Căzănești: Percheziții la hoți din magazine

Polițiștii din Urziceni au reținut trei bărbați, cu vârste cuprinse între 20 și 46 de ani, din Căzănești, pentru sustragerea mai multor bunuri din incinta unei societăți comerciale. În fapt, în noaptea ...[citește_toată_știrea]

21 Mai 2019, 20:10
(5110 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Concursuri cu și pentru elevi

Marți, 21 mai a.c., începând cu orele 9,30, Liceul de Arte «Ionel Perlea» din Slobozia a găzduit concursul «Cu viața mea apăr viața». 15 echipaje de ciclu gimnazial și liceal s-au întrecut în concursul ...[citește_toată_știrea]

21 Mai 2019, 11:35
(5652 vizualizări - 0 comentarii)


La volan fără permis pe străzile Sloboziei

Polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală Slobozia au depistat un tânăr, de 21 de ani, din Slobozia, în timp ce conducea pe raza localității de domiciliu, deși acesta nu deținea permis pentru nicio ...[citește_toată_știrea]

21 Mai 2019, 11:20
(3485 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente la Sudiți și Gura Ialomiței. Șoferii erau beți la volan!

În noaptea de sâmbătă spre duminică, 18/19 mai a.c., la Sudiți s-a produs un accident rutier. Astfel, în timp ce un tânăr, de 23 de ani, conducea un autoturism pe raza localității de domiciliu, acesta a ...[citește_toată_știrea]

21 Mai 2019, 11:10
(6485 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Beat la volan, a acroșat un autoturism

Joi, 16 mai a.c., în jurul orelor 23,00, un bărbat de 33 de ani, din Fetești, a provocat un accident rutier, acroșând autoturismul unei tinere, de 21 de ani, din aceeași localitate. Șoferii auto au fost ...[citește_toată_știrea]

17 Mai 2019, 19:35
(4110 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Hoț din magazine, arestat preventiv

Joi, 16 mai a.c., un bărbat, de 51 de ani, din Ilfov, a fost surprins în flagrant, pe timpul nopții, de polițiștii Secției de Poliție Rurală Slobozia după ce ar fi sustras bunuri din două societăți comerciale ...[citește_toată_știrea]

17 Mai 2019, 19:30
(4668 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Atenție, se întrerupe curentul electric!

În intervalul 20-24 mai a.c., orele 8,00-17,00, E-Distribuție Dobrogea SA anunță întreruperea alimentării cu energie electrică din cauza unor lucrări de reparație a rețelelor electrice. Aceste lucrări se ...[citește_toată_știrea]

17 Mai 2019, 19:30
(6867 vizualizări - 0 comentarii)


«Atelierul de pictură pe linguri de lemn» la Muzeul Agriculturii din Slobozia

Joi, 16 mai a.c., la Muzeul Național al Agriculturii, elevii Liceului Tehnologic Special «Ion Teodorescu» Slobozia, în colaborare cu Protopopiatul Slobozia și Parohia «Sfântul Dumitru» au participat la ...[citește_toată_știrea]

17 Mai 2019, 19:25
(3712 vizualizări - 0 comentarii)


Suspiciune de focar de Pestă Porcină Africană la Buești

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează toți crescătorii de porcine că miercuri, 15 mai 2019, a fost emis un buletin de analize prin care se suspicionează Pesta ...[citește_toată_știrea]

17 Mai 2019, 11:05
(3695 vizualizări - 0 comentarii)


Raja Constanța: Atenție, se întrerupe apa în Fetești Oraș!

Pentru remedierea unei avarii survenită la conducta de alimentare cu apă, cu diametrul de 200 mm, de pe strada Călărași, din municipiul Fetești, RAJA SA a fost  nevoită să întrerupă furnizarea apei ...[citește_toată_știrea]

16 Mai 2019, 18:04
(3850 vizualizări - 0 comentarii)


Pieton acroșat la Movilița

Marți, în jurul orelor 10,30, pe raza localității Movilița a avut loc un accident rutier soldat cu rănirea unui pieton. Astfel, în timp ce un ilfovean, de 41 de ani, conducea un autoturism din direcția ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2019, 19:20
(3855 vizualizări - 0 comentarii)


Alege o carieră în cadrul Administrației Naționale a Penitenciarelor

Administrația Națională a Penitenciarelor și unitățile subordonate vor demara începând cu miercuri, 15 mai 2019, campania de recrutare pentru anul școlar și universitar 2019-2020. Tinerii interesați de ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2019, 19:15
(8169 vizualizări - 0 comentarii)


Ograda: Fără permis, la volan

Un tânăr, de 26 de ani, din Ograda, a fost depistat de polițiștii din cadrul Postului de Poliție Ograda marți, 14 mai a.c.,  în timp ce conducea un vehicul pe raza localității de domiciliu fără a poseda ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2019, 19:10
(3197 vizualizări - 0 comentarii)


Pescuit ilegal pe Brațul Borcea

Marți, 14 mai a.c., polițiștii ialomițeni au depistat doi bărbați, de 24 și 68 ani, ambii din Fetești, în timp ce pescuiau pe Brațul Borcea cu ajutorul a două unelte de pescuit tip halău, fără a respecta ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2019, 19:05
(3134 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: pescuit ilegal


«Școala Altfel»-lecție deschisă a polițiștilor ialomițeni

Miercuri, 15 mai a.c., polițiștii rutieri din cadrul Poliției Municipiului Slobozia s-au alăturat programului «Școala Altfel», susținând o lecție deschisă despre semnificația indicatoarelor rutiere și regulile ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2019, 18:55
(3103 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Școala Altfel


DAJ Ialomița: Ajutor de minimis pentru crescători de ovine

Anul acesta, prin Direcția pentru Agricultură Ialomița s-au înscris 300 de posibili beneficiari ai schemei «Ajutor de minimis pentru aplicarea progranului de sustenanță a crescătorilor de ovine pentru comercializarea ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2019, 12:45
(4176 vizualizări - 0 comentarii)


Balaciu: Bărbat căzut în fântână

Luni, 13 mai a.c., în jurul orelor 20,30, pompierii militari din cadrul Detașamentului de Pompieri Urziceni s-au deplasat în satul Crăsanii de Jos din comuna Balaciu. Un echipaj format din 6 subofițeri ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2019, 12:40
(3387 vizualizări - 0 comentarii)


DAJ Ialomița: Primele livrări de porci din rasa Mangalița și Bazna

În cadrul programului «Ajutor de minimis pentru aplicarea programului de susținere a crescătorilor de porci din rasele Bazna și/sau Mangalița în vederea producerii cărnii de porc», în anul 2019 cei doi ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2019, 12:35
(5019 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Tânără de 29 ani, victimă a unui accident rutier

Un accident rutier s-a produs în după-amiaza zilei de marți, 14 mai a.c., în jurul orelor 13,30, între localitățile Manasia și Alexeni, fiind implicate un autoturism și o autoutilitară. Din impact a rezultat ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2019, 12:30
(2702 vizualizări - 0 comentarii)


DAJ Ialomița: Ajutor de minimis pentru usturoi

Potrivit datelor oferite de Direcția pentru Agricultură Județeană Ialomița, până la această dată, un număr de 6 producători agricoli s-au înscris în programul de susținere a producției de usturoi. Valorificarea ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2019, 12:15
(3459 vizualizări - 0 comentarii)


Drăgoești: Incendiu la o locuință

Incendiul a izbucnit la locuința a două femei, de 78 și 61 ani, luni, 13 mai a.c., în jurul orei 9,45 în localitatea Drăgoești. Flăcările au pornit de la o lampă cu combustibil lichid lăsată nesupravegheată ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2019, 12:10
(3118 vizualizări - 0 comentarii)


DAJ Ialomița: Fonduri de la Guvern pentru cultivatorii de tomate

Programul național privind cultivarea tomatelor în sere sau solarii îi atrage pe cultivatorii de legume din județul Ialomița. Potrivit unei statistici oferite de Direcția pentru Agricultură Județeană, în ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2019, 11:50
(3735 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Amenzi în urma anchetei epidemiologice privind Pesta Porcină Africană

În urma anchetei epidemiologice efectuată în cazul noului focar de Pestă Porcină Africană declarat în localitatea Andrășești la data de 9 mai a.c., inspectorii DSVSA Ialomița au identificat 6 exploatații ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2019, 11:45
(3663 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de 190000 de lei, 22 permise reținute

În perioada 10-12 mai a.c., polițiștii ialomițeni au acționat pe raza județului pentru prevenirea faptelor antisociale și menținerea ordinii și siguranței publice. Astfel, s-a intervenit la 97 evenimente ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2019, 11:30
(3985 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiunea TRUCK&BUS

În perioada 13-19 mai a.c., Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița desfășoară o acțiune pentru reducerea accidentelor rutiere produse în special din cauza nerespectării normelor rutiere de către ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2019, 11:25
(3771 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Recrutare de viitori pompieri

Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» Ialomița a demarat recrutarea candidaților pentru concursurile de admitere în instituțiile de învățământ ale Ministerului Afacerilor Interne și ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2019, 11:20
(2909 vizualizări - 0 comentarii)


anunț angajare mecanic agricol/tractorist

aptitudini/competențe
-Studii de profil mecanic
(școală profesională, cursuri)
sau de mecanic agricol
-Capacitatea de adaptare la
inovația tehnologică
a utilajelor cu care lucrează
(experiența de lucru cu utilaje moderne
constituie un avantaj)
-Capacitatea de a lucra eficient și
de gestionare a riscurilor
-Adaptabilitate și flexibilitate
-Responsabilitate
-Comunicare interactivă la
locul de muncă
-Muncă în echipă
-Planificarea activității proprii și
organizarea locului de muncă
-Realizarea lucrărilor agricole conform
sarcinilor de lucru
-Supravegherea și întreținerea tehnică
periodică a utilajelor
-Efectuarea reviziilor periodice tehnice
a mașinilor agricole
-Realizarea reparațiilor curente
a mașinilor agricole
-Permis categoria B + categoria Tr
Beneficii
-Pachet salarial atractiv
-Bonuri de masă
-Asigurare medicală
SC DROPIMEX SRL, societate agricolă
aflată într-o continuă expansiune,
își propune practicarea
unei agriculturi avansată tehnologic,
creșterea producțiilor și a profitabilității,
sporind fertilitatea solului prin folosirea
rațională a resurselor de sol,
urmărind refacerea și conservarea acestora

Mai multe informații pot fi obținute
la sediul nostru din Cosîmbești,
str. Șoseaua Slobozia-Țăndărei,
nr. 154, Ialomița,
precum și la telefon 0749/271.595

15 Mai 2019, 11:15


DAJ Ialomița: Primele roșii sunt vândute pe piață

În 2018, 99 de cultivatori de legume din Ialomița au ales să se înscrie în Programul național privind cultivarea tomatelor în sere și solarii. Mulțumiți de sprijinul financiar pe care Ministerul Agriculturii ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2019, 11:10
(3132 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Urbanistul în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...