Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Peste 35 mii de ialomițeni au primit îngrijiri medicale la UPU Slobozia

În 2024

Peste 35 mii de ialomițeni au primit îngrijiri medicale la UPU Slobozia

Unitatea de Primiri Urgențe a Spitalului Județean de Urgență Slobozia a înregistrat, în 2024, un nou record în ceea ce privește numărul ialomițenilor care au primit îngrijiri medicale în cadrul acestei entități sanitare. Statistica UPU Slobozia arată că au beneficiat de sprijin medical peste 35 mii de ialomițeni. Mai bine de jumătate dintre aceștia nu reprezentau însă urgențe medicale și puteau fi tratați fie în cabinetele medicilor specialiști, fie în cele ale medicilor de familie. Acordarea consultațiilor în sistemul de medicină primară este însă afectat de nu­mărul tot mai scăzut al medicilor de familie.

 

... [citește_tot_articolul]

3 Februarie 2025, 07:55 (11345 vizualizări - 12 comentarii)

EVENIMENT

Proiectele Primăriei Amara pentru 2025

Proiectele Primăriei Amara pentru 2025

Încă de la începutul lunii decembrie 2024, noul primar al orașului-stațiune Amara, Valentin Moraru aducea în discuție un proiect deosebit de important pentru comunitatea locală. Astfel, primarul Amarei anunța că «facem demersuri pentru preluarea admi­nistrării Lacului Amara», Primăria depunând documente în acest sens la Institutul Național de Recuperare, Medicină Fizică și Balneoclimatologie. «Administrația locală este interesată de acest obiectiv, exploatarea nămolului Lacului Amara la nivel local fiind de impact, atât din punct de vedere economic, cât și social!» a mai declarat primarul loca­lității Amara, Valentin... [citește_tot_articolul]

1 Februarie 2025, 09:40 (6490 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Orașul Țăndărei are Consiliu Local!

Orașul Țăndărei are Consiliu Local!

Într-un final, marți, 21 ianuarie 2025, a fost învestit noul Consiliu Local al orașului Țăndărei, localitatea fiind singura din Ialomița unde mandatele consilierilor locali obținute după Alegerile Locale din 9 iunie 2024 nu au fost preluate. După cum am precizat, a existat o serie de procese în instanță, un cetățean împie­dicând procedura de preluare a mandatelor de consilieri locali, precum și preluare funcției de către primarul Cristian Roman. Revenind, primarul orașului Țăndărei, Cristian Roman, prezent la ședința de învestitură, a salutat noul Consiliu Local. «Am avut onoarea să particip, în calitate de primar al orașului, la această ședință... [citește_tot_articolul]

31 Ianuarie 2025, 12:35 (6018 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița are peste 4500 de persoane pensionate pe caz de boală

Ialomița are peste 4500 de persoane pensionate pe caz de boală

Datele Casei Ju­dețene de Pensii Ialomița arată că în evidențele instituției există peste 4500 de persoane pensionate pe caz de boală. Cancerul sau bolile psihice sunt afec­țiunile care îi pensionează frecvent pe ialomițeni.

 

Statistică îngrijorătoare Conform statisticilor oficiale, la nivelul județului Ialomița, există peste 55 mii de pensionari, peste 4500 dintre aceștia ieșind la pensie din cauza bolilor de care suferă. Datele Casei de Pensii Ialomița arată faptul că, numai în 2024, media dosarelor de pensionare pe caz de boală a fost de 50 pe... [citește_tot_articolul]

31 Ianuarie 2025, 07:50 (2901 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Construcția noului sediu al Primăriei Fetești, în linie dreaptă

Construcția noului sediu al Primăriei Fetești, în linie dreaptă

După cum am mai precizat, Compania Națională de Investiții a scos la licitație proiectul de investiții privind construcția unui sediu nou pentru Primăria Fetești, investiția fiind așteptată de administrația locală de peste 15 ani. Miercuri, 22 ianuarie 2025, primarul municipiului Fetești, Laurențiu Șonchereche a predat amplasamentul către constructorul care, în scurt timp, va demara edificiul noului sediu al Primăriei Fetești. Să reamintim că, încă din luna martie 2023, Compania Națională de Investiții a înștiințat administrația locală din Fetești cu privire la faptul că poate finanța construcția sediului nou al Pri­măriei Fetești, valoarea fondurilor dispo­nibile... [citește_tot_articolul]

30 Ianuarie 2025, 12:40 (7928 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Minoră plasată în grija Statului, abuzată sexual de nașul său!

S-a întâmplat la Urziceni

Minoră plasată în grija Statului, abuzată sexual de nașul său!

Un caz cutremurător iese la iveală cu ocazia finalizării cercetărilor în cadrul unui dosar penal instrumentat de procurorii Parchetului de pe lângă Judecătoria Urziceni. Anchetatorii prezintă cazul unei minore de 17 ani, abuzată sexual vreme de 2 ani și jumătate de nașul său. Părăsită de familie într-un centru de plasament din Urziceni, bărbatul, în vârstă de 51 de ani, și-a asumat că va avea grijă de ea. În realitate, acesta a șantajat-o și a constrâns-o să întrețină raporturi sexuale cu el. În prezent, bărbatul se află în custodia autorităților, fiind ares­tat preventiv pentru 30 de zile. Pe numele său, procurorii din Urziceni... [citește_tot_articolul]

30 Ianuarie 2025, 07:55 (6919 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Țăndărei: Petrecere scăldată în sânge

Țăndărei: Petrecere scăldată în sânge

Un tânăr de 23 de ani, de etnie romă, din orașul Țăndărei, a ajuns în urmă cu o săptămână în stare gravă la spital după ce a fost înjunghiat de un prieten. Aflați la o petrecere în cadrul căreia se juca barbut, cei doi s-ar fi luat la ceartă amintindu-și de o datorie mai veche. Agresorul a fost arestat preventiv pentru 30 de zile, fiind acuzat de «tentativă la omor». Cercetările în acest dosar sunt în plină desfășurare, anunțã procurorii Parchetului de pe lângă Tribunalul Ialomița.

 

Internat la ATI Incidentul... [citește_tot_articolul]

29 Ianuarie 2025, 12:20 (5821 vizualizări - 10 comentarii)

EVENIMENT

Primăria Slobozia majorează «taxa specială de salubrizare»

Primăria Slobozia majorează «taxa specială de salubrizare»

Consiliul Local al municipiului Slobozia se reunește joi, 30 ia­nuarie 2024, în cadrul ședinței ordinare. Supuse dezbaterii aleșilor locali sunt 21 de proiecte de hotărâri. Printre acestea se nu­mără și cel privitor la majorarea «taxei speciale de salubrizare». Această taxă este suportată de contribuabilii care nu au încheiat contracte individuale cu operatorul de salubrizare ADI ECOO 2009. Datele adminis­trației locale arată că se înregistrează astfel de situații în peste 1300 de cazuri la Slobozia. Tot în cadrul aceleiași ședințe, aleșii locali vor aproba și componența Comisiei de Eva­luare a performanțelor profesio­nale... [citește_tot_articolul]

29 Ianuarie 2025, 08:10 (16315 vizualizări - 16 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Centre de evaluare pentru persoanele afectate de infecțiile respiratorii

Ialomița: Centre de evaluare pentru persoanele afectate de infecțiile respiratorii

Potrivit unei solicitări transmisă în teritoriu de Ministerul Sănătății, cele 4 spitale din județul Ialomița trebuie să pregătească spații special amenajate pentru diagnosticul infecțiilor respiratorii, specifice sezonului rece. Datele Direcției de Sănătate Publică Ialomița arată că, pe tot parcursul lunii ianuarie 2025, la nivelul Ialomiței au fost diagnosticate aproximativ 5000 de cazuri de infecții respiratorii.

 

Pregătiri pentru valul de viroze Încă de săptămâna trecută, oficialii Ministerului Sănătății au atras atenția cu privire la faptul că vom traversa... [citește_tot_articolul]

28 Ianuarie 2025, 18:05 (7642 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Programul «ELENA» intră într-o nouă etapă

În Ialomița

Programul «ELENA» intră într-o nouă etapă

Lansat oficial în anul 2021, Programul «ELENA» a fost tras pe linie moartă după ce licitațiile pentru realizarea studiilor DALI a întârziat procesul de implementare a acestei inițiative. Veștile sunt însă bune pentru primăriile ialomițene înrolate în Program pentru că, din februarie 2025, se deschid sesiunile de depunere a cererilor de finanțare. Mai mult, cele care au realizat studiile DALI pot accesa banii europeni mult mai repede.

 

Proiecte europene fără competitivitate Programul «ELENA» este gestionat de Banca Europeană... [citește_tot_articolul]

27 Ianuarie 2025, 12:25 (1993 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Județul Ialomița-Călărași» cu capitala la Slobozia

Variantă de lucru pentru reorganizarea administrativă a României

«Județul Ialomița-Călărași» cu capitala la Slobozia

Potrivit unor surse guvernamentale, o ultimă variantă de lucru privind reorganizarea administrativă a României ar fi crearea «Județului Ialomița-Călărași», cu capitala la Slobozia. Facem preci­zarea că o astfel de «microregiune» a mai existat în decursul istoriei administrativ-teritoriale a României, varianta luată în calcul de actualii guvernanți răspunzând cerințelor Uniunii Europene, precum și planului de măsuri de reducere a cheltuielilor bugetare la care s-a angajat Guvernul Ciolacu 2.

 

Puțină Istorie nu strică «... [citește_tot_articolul]

27 Ianuarie 2025, 07:50 (40278 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Colectarea sustenabilă a deșeurilor, prioritate pentru ADI ECOO 2009

În 2025

Colectarea sustenabilă a deșeurilor, prioritate pentru ADI ECOO 2009

Operatorul regional de salubrizare ADI ECOO 2009 continuă și în 2025 planurile sale de implementare a ini­țiativelor sustenabile din domeniul colectării responsa­bile a deșeurilor. Acest an marchează o schimbare sem­nificativă în modul de facturare și tratare a deșeurilor, aducând un impact pozitiv asupra comunităților din me­diul rural și urban. Potrivit informațiilor oficiale, ADI ECOO 2009 are încheiate peste 1250 de contracte cu agenții economici din Ialomița și alte 10700 cu utilizatorii casnici.

 

Planuri mari pentru 2025 Activitatea... [citește_tot_articolul]

26 Ianuarie 2025, 10:35 (6598 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Acreditarea spitalelor ialomițene, monitorizată de ANMCS

Acreditarea spitalelor ialomițene, monitorizată de ANMCS

Autoritatea Națională de Mana­gement al Calității în Sănătate este singura instituție care acreditează spitalele românești. La nivelul județului Ialomița, cele patru unități medicale se află fie în procedură de reacredi­tare, fie se află sub monito­rizarea ANMCS pentru obținerea unui nou certificat de acreditare. Lipsa acre­ditării poate lăsa spitalele fără acces la fondurile publice.

 

O procedură în curs Pe înțelesul tuturor, acreditarea confirmă că un spital dispune de resursele de a acorda îngrijiri medicale în specialitățile... [citește_tot_articolul]

24 Ianuarie 2025, 12:40 (5992 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Laboratoare de Biologie moderne în 50 de școli ialomițene

Laboratoare de Biologie moderne în 50 de școli ialomițene

Programul inițiat de Consiliul Județean Ialomița privind dotarea cu mobilier, materiale didactice și echipamente digitale a unităților de învățământ din județ se apropie de final. În urmă cu o săptămână, școlile partenere ale instituției au primit materialele didactice pentru Laboratoarele de Biologie. Achiziția s-a făcut în baza parteneriatelor încheiate între admi­nistrația județeană și administrațiile locale care au în grijă unitățile de învățământ. Nu toate primăriile au dorit să colaboreze cu oficialii Consiliului Județean Ialomița pentru implementarea acestui proiect. Valoarea totală a investiției se ridică la 55,7 milioane... [citește_tot_articolul]

24 Ianuarie 2025, 08:05 (1923 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Debite neîncasate de peste 5,7 milioane de lei descoperite de Curtea de Conturi a României la Primăria Căzănești

Debite neîncasate de peste 5,7 milioane de lei descoperite de Curtea de Conturi a României la Primăria Căzănești

Cu dramul de transparență care i-a mai rămas în ceea ce privește comunicarea informațiilor pu­blice, Curtea de Conturi a României pune încă o dată pe tapet situația sancțiunilor contravenționale pe care administrațiile locale refuză categoric să le încaseze. Legea le permite să se îndrepte împotriva debitorilor, dar primăriile nu fac demersuri în acest sens. Electoral, aleșii locali trec toate aceste probleme cu vederea, deși sumele pe care ar trebui să le colecteze le-ar fi utile pentru dezvoltarea comunităților reprezentate. Iar județul Ialomița nu este străin de astfel de situații. Un raport oficial al Curții de Conturi a României arată... [citește_tot_articolul]

23 Ianuarie 2025, 07:55 (7289 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Construcția noului Bloc Operator al spitalului din Slobozia s-a încheiat

Construcția noului Bloc Operator al spitalului din Slobozia s-a încheiat

Cel mai ambițios proiect privind infrastructura de Sănătate din Ialomița, Blocul Operator al Spitalului Județean de Urgență Slobozia, este tot mai aproape de a deveni funcțional. Constructorul obiectivului, Construcții Erbașu SA, a anunțat finalizarea lucrărilor de construcție a investiției. Blocul Operator care deservește cel mai mare spital din Ialomița a fost realizat cu fonduri acordate de Guvernul României, prin Programul Național de Dezvoltare Locală (PNDL).

 

Investiție în Sănătatea ialomițeană Lucrările de construcție ale noului Bloc Operator al Spitalului ... [citește_tot_articolul]

22 Ianuarie 2025, 13:15 (12167 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Consiliul Local Slobozia penalizează proprietarii terenurilor și clădirilor neîngrijite

În 2025

Consiliul Local Slobozia penalizează proprietarii terenurilor și clădirilor neîngrijite

bonus: Terenurile «uitate» ale Primăriei Slobozia

Votat încă de anul trecut, un proiect de hotărâre al Consiliului Local Slobozia încearcă să-i responsabilizeze pe proprietarii terenurilor și clădirilor neîntreținute aflate pe raza orașului. Potrivit actului administrativ, persoanele aflate în această situație vor fi penalizate prin plata unui impozit de 500% pentru respectivele imobile. În mod surprinzător, însăși administrația locală deține în proprietate suprafețe de teren pe care nu le întreține. Un calcul estimativ arată că respectiva suprafață este egală cu cea a spațiilor verzi din municipiu, adică aproximativ 30 de hectare. Totodată, într-o astfel de situație s-ar afla și... [citește_tot_articolul]

22 Ianuarie 2025, 08:05 (17456 vizualizări - 13 comentarii)

EVENIMENT

10 localități ialomițene vor fi preluate de operatorul regional de apă Urban SA

În următorii 2 ani

10 localități ialomițene vor fi preluate de operatorul regional de apă Urban SA

Operatorul regional de apă Urban SA Slobozia a făcut publică lista de priorități pentru perioada 2025-2027. Astfel, potrivit documentelor oficiale, reprezentanții societății doresc să-și extindă activitatea prin preluarea unor noi localități cărora să le ofere servicii de apă și canalizare. Potrivit planului, 10 noi localități vor fi preluate de operator în următorii 2 ani. Astfel, numărul localităților pe care Urban SA Slobozia le deservește va crește de la 15, câte sunt în prezent, la 25.

 

Apă și canal pentru 25 de localități ialomițene În momentul de... [citește_tot_articolul]

20 Ianuarie 2025, 12:15 (35091 vizualizări - 20 comentarii)

EVENIMENT

Poliția ialomițeană a schimbat 5 inspectori șefi

În 2024

Poliția ialomițeană a schimbat 5 inspectori șefi

Anul 2024 a fost unul «încărcat» pentru Poliția ialomițeană, mai ales din perspectiva schimbărilor care s-au petrecut la vârfurile instituției. Pe parcursul celor 12 luni ale anului trecut, la conducerea IPJ Ialomița au fost numiți 5 inspectori șefi. Deciziile de numire și înlocuire aparțin Inspectoratului General al Poliției Române, instituție care nu și-a motivat în vreun fel aceste schimbări. Ultimul comandat numit de IGPR Ia comanda Poliției ialomițene a fost menținut în funcție doar două săptămâni, interesul acestuia fiind pensionarea de pe o poziție care să-i asigure un venit consistent. În prezent, IPJ Ialomița este condus de... [citește_tot_articolul]

20 Ianuarie 2025, 07:55 (38575 vizualizări - 34 comentarii)

EVENIMENT

Ambulatoriul spitalului din Slobozia, tot mai aproape de redeschidere

Ambulatoriul spitalului din Slobozia, tot mai aproape de redeschidere

bonus: Posturi blocate pentru angajarea personalului medical auxiliar

O dată cu încheierea mandatului de parlamentar, în luna decembrie 2024, Liviu Patrichi a revenit în funcția de mana­ger al Spitalului Județean de Urgență Slobozia. Acesta a vorbit public despre planurile pe care le are în ceea ce privește dezvoltarea unității medicale în acest an. «Prioritatea noastră este redes­chiderea Ambulatoriului!» susține Liviu Patrichi, managerul Spitalului Județean de Urgență Slobozia.

 

Șanse mari pentru redeschiderea Ambulatoriului O dată cu revenirea în funcția de manager al Spi­talului Județean... [citește_tot_articolul]

19 Ianuarie 2025, 09:40 (2353 vizualizări - 0 comentarii)

Luni 22 Iun 2026
255 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

RAJA Constanța: Lipsă apă în localitatea Sudiți

Pentru remedierea unei avarii survenite pe conducta de alimentare cu apă, cu diametrul de 110 mm, de pe strada Ialomiței, din localitatea Sudiți, echipele RAJA Constanța au fost nevoite să întrerupă furnizarea ...[citește_toată_știrea]

13 Aprilie 2022, 14:15
(3132 vizualizări - 0 comentarii)


Doi slobozeni, reținuți pentru trafic de droguri

Doi slobozeni, reținuți pentru trafic de droguri

Marți, 12 aprilie a.c., polițiștii Serviciului de Combatere a Criminalității Organizate Ialomița-Brigada de Combatere a Criminalității Organizate București, împreună cu procurorii DIICOT-Biroul Teritorial ...[citește_toată_știrea]

13 Aprilie 2022, 13:55
(13484 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Doi jandarmi ialomițeni aflați în timpul liber au intervenit la un accident

Slobozia: Doi jandarmi ialomițeni aflați în timpul liber au intervenit la un accident

Doi jandarmi ialomițeni, slt. Enescu Valeriu și plt. adj. șef Roată Mihăiță, aflați în timpul liber, miercuri, 12 aprilie a.c., au intervenit în cazul unui accident spectaculos produs pe un bulevard ...[citește_toată_știrea]

12 Aprilie 2022, 22:10
(11952 vizualizări - 2 comentarii)


Recensământul Populației și Locuințelor 2021: Aproape 36000 de chestionare completate la nivelul județului Ialomița

În intervalul 14 martie-11 aprilie 2022 al perioadei de autorecenzare și autorecenzare asistată pentru Recensământul Populației și Locuințelor 2021 au ...[citește_toată_știrea]

12 Aprilie 2022, 19:50
(14156 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: 14 permise reținute, amenzi de peste 52000 de lei

Luni, 11 aprilie 2022, peste 100 de polițiști din cadrul IPJ Ialomița au acționat, pe raza întregului județ, pentru descurajarea săvârșirii unor fapte antisociale și pentru menținerea unui climat de ordine ...[citește_toată_știrea]

12 Aprilie 2022, 19:35
(8942 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: 25 mai 2022, termenul limită pentru depunerea Formularului 212

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii persoane fizice care obțin venituri din închirierea de bunuri imobile, cum ar fi: apartamente, case, camere situate în locuințe ...[citește_toată_știrea]

12 Aprilie 2022, 18:25
(10045 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 12 noi cazuri de COVID-19

Marți, 12 aprilie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 27070, fiind înregistrate 12 noi cazuri față de ziua de luni, 11 aprilie ...[citește_toată_știrea]

12 Aprilie 2022, 16:20
(2395 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: A căzut de la etaj în timp ce spăla geamurile

Slobozia: A căzut de la etaj în timp ce spăla geamurile

Un bărbat de 62 de ani din Slobozia a văzut moartea cu ochii după ce a căzut de la balconul apartamentului în care locuia, situat la etajul 4 al unui bloc din oraș. Marți, 12 aprilie a.c., acesta a încercat ...[citește_toată_știrea]

12 Aprilie 2022, 15:00
(13034 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Proiecte-pilot în vederea stimulării conformării voluntare

Agenția Națională de Administrare Fiscală intensifică, în anul 2022, activitățile de îndrumare și asistență în domeniul fiscal, manifestându-și în acest sens rolul activ pentru sprijinirea contribuabililor ...[citește_toată_știrea]

12 Aprilie 2022, 14:50
(11152 vizualizări - 0 comentarii)


Casa Municipală de Cultură «Nicolae Rotaru» Slobozia: «Remeber to resist. Memoria genocidului romilor din România»

Casa Municipală de Cultură «Nicolae Rotaru» Slobozia: «Remeber to resist. Memoria genocidului romilor din România»

«Remeber to resist. Memoria genocidului romilor din România»-sub această egidă a avut loc la începutul acestei săptămâni, la Casa Municipală de Cultură «Nicolae Rotaru» Slobozia, vernisajul unui expoziții ...[citește_toată_știrea]

12 Aprilie 2022, 13:50
(6541 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Sistemul de facturare electronică B2B e funcțional

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii interesați că Sistemul de facturare electronică pe relația Business to Business (B2B) este disponibil și funcționează în parametri ...[citește_toată_știrea]

12 Aprilie 2022, 13:35
(9009 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: La volan cu permisul suspendat

Duminică, 10 aprilie a.c., polițiștii din Fetești, în cadrul unei acțiuni de control pe raza orașului, au oprit în trafic un autoturism condus de un bărbat, în vârstă de 35 de ani. În urma verificărilor ...[citește_toată_știrea]

11 Aprilie 2022, 19:10
(13391 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Femeie agresată de soț

Sâmbătă, 9 aprilie a.c., polițiștii din Slobozia au fost sesizați de o femeie, de 33 de ani, cu privire la faptul că a fost lovită de soțul său. Pe numele bărbatului, în vârstă de 51 de ani, a fost ermis ...[citește_toată_știrea]

11 Aprilie 2022, 19:00
(10660 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: 78,48 milioane de lei, venituri nete la bugetul general consolidat în martie 2022

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița a contabilizat, în luna martie a anului 2022, venituri nete la bugetul general consolidat al statului în sumă totală de 78,48 milioane de lei, cu 7 ...[citește_toată_știrea]

11 Aprilie 2022, 16:40
(19068 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 3 noi cazuri de COVID-19

Luni, 11 aprilie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 27058, fiind înregistrate 3 noi cazuri față de ziua de duminică, 10 aprilie ...[citește_toată_știrea]

11 Aprilie 2022, 16:15
(3754 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Mașină distrusă în urma unui incendiu

Urziceni: Mașină distrusă în urma unui incendiu

Sâmbătă, 9 aprilie a.c., în jurul orelor 19,00, dispeceratul Inspectoratului a fost anunțat despre izbucnirea unui incendiu la un autoturism, în Urziceni. La fața locului s-a deplasat de urgență un echipaj ...[citește_toată_știrea]

11 Aprilie 2022, 16:10
(5510 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Moment încărcat de spiritualitate organizat de cultul religios «Martorii lui Iehova»

Vineri, 15 aprilie 2022, Martorii lui Iehova din întreaga lume celebrează un eveniment unic în istoria omenirii: «Cina Domnului», cunoscut și sub denumirea de «Cina cea de Taină». «Cina Domnului» le amintește ...[citește_toată_știrea]

11 Aprilie 2022, 16:05
(10067 vizualizări - 0 comentarii)


Casă cuprinsă de flăcări la Gârbovi

Duminică, 10 aprilie a.c., pompierii din Urziceni au fost solicitați să intervină pentru stingerea unui incendiu produs la locuința unui cetățean din Gârbovi. Trei echipaje de pompieri, cu două autospeciale ...[citește_toată_știrea]

11 Aprilie 2022, 16:00
(14474 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Gârbovi incendiu


Acțiune de voluntariat la Școala Profesională Specială «Ion Teodorescu» Slobozia

Acțiune de voluntariat la Școala Profesională Specială «Ion Teodorescu» Slobozia

Vineri, 8 aprilie 2022, cu binecuvântarea PS Vincențiu, episcopul Sloboziei și Călărașilor, elevii de la Școala Gimnazială «Sfântul Ierarh Nicolae» Bucu au fost voluntari pentru elevii Școlii Profesionale ...[citește_toată_știrea]

11 Aprilie 2022, 14:30
(16092 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Fermierii sunt așteptați să depună cererile de plată pentru subvenția la motorină

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează potențialii beneficiari că primește cereri de plată pentru rambursarea ajutorului de stat pentru cantitățile de motorină achiziționate ...[citește_toată_știrea]

11 Aprilie 2022, 12:30
(17850 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 1 nou caz de COVID-19

Duminică, 10 aprilie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 27055, fiind înregistrat 1 nou caz față de ziua de sâmbătă, 9 aprilie ...[citește_toată_știrea]

10 Aprilie 2022, 17:05
(1937 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Mașină cuprinsă de flăcări

Fetești: Mașină cuprinsă de flăcări

Sâmbătă, 9 aprilie a.c., la dispeceratul ISU Ialomița a fost anunțată izbucnirea unui incendiu la un autoturism în Fetești. La fața locului s-a deplasat o autospecială de lucru cu apă și spumă din cadrul ...[citește_toată_știrea]

9 Aprilie 2022, 20:00
(11619 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 2 noi cazuri de COVID-19

Sâmbătă, 9 aprilie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 27054, fiind înregistrate 2 noi cazuri față de ziua de vineri, 8 aprilie ...[citește_toată_știrea]

9 Aprilie 2022, 16:40
(3698 vizualizări - 0 comentarii)


Jilavele: S-a răsturnat cu mașina în șanț

Jilavele: S-a răsturnat cu mașina în șanț

În seara zilei de vineri, 8 aprilie a.c., pompierii din Urziceni au intervenit cu o autospecială de stingere cu apă și spumă, o autospecială pentru descarcerare și o ambulanță SMURD la un accident rutier ...[citește_toată_știrea]

9 Aprilie 2022, 00:45
(18016 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Jilavele accident


Instituția Prefectului Județului Ialomița: Eveniment religios de  Ziua Internațională a Romilor

Instituția Prefectului Județului Ialomița: Eveniment religios de Ziua Internațională a Romilor

Vineri, 8 aprilie 2022, prefectul județului Ialomița a participat la un eveniment religios, organizat cu ocazia Zilei Internaționale a Romilor. «Anual pe data de 8 aprilie sărbătorim Ziua Internațională a Romilor. Militez pentru recunoașterea culturii, istoriei și drepturilor românilor de etnie romă, dar și pentru toleranță și bună conviețuire în comunitate. Mă preocupă activitățile de integrare socială prin cultură și educație ...[citește_toată_știrea]

8 Aprilie 2022, 16:50
(5070 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 3 noi cazuri de COVID-19

Vineri, 8 aprilie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 27052, fiind înregistrate 3 noi cazuri față de ziua de joi, 7 aprilie ...[citește_toată_știrea]

8 Aprilie 2022, 16:15
(3454 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: 11 incendii de vegetație uscată în ultimele 7 zile

ISU Ialomița: 11 incendii de vegetație uscată în ultimele 7 zile

În ultima săptămână, pompierii au intervenit pentru limitarea și lichidarea unui număr de 11 incendii, produse în mai multe localități de pe raza județului Ialomița, în care flăcările s-au întins cu repeziciune ...[citește_toată_știrea]

8 Aprilie 2022, 14:00
(16852 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Luni, 11 aprilie 2022, termen limită pentru depunerea a 4 declarații fiscale

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor Persoane impozabile, înregistrate în scopuri de TVA, care nu au depășit plafonul de scutire și care doresc să fie scoase ...[citește_toată_știrea]

8 Aprilie 2022, 12:00
(11562 vizualizări - 0 comentarii)


Absolvenți ai Școlilor Militare Fălticeni și Drăgășani, angajați în cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Ialomița

Absolvenți ai Școlilor Militare Fălticeni și Drăgășani, angajați în cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Ialomița

Trei tineri, proaspăt absolvenți ai Școlilor Militare de Subofițeri «Petru Rareș» Fălticeni și «Grigore Al. Ghica» Drăgășani au fost angajați în cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Ialomița. Aceștia ...[citește_toată_știrea]

7 Aprilie 2022, 17:00
(24333 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 8 noi cazuri de COVID-19

Joi, 7 aprilie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 27049, fiind înregistrate 8 noi cazuri față de ziua de miercuri, 6 aprilie ...[citește_toată_știrea]

7 Aprilie 2022, 16:15
(1790 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! ozzy ada în Lipsa fondurilor întârzie reparația podurilor din județul Ialomița

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...