Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Urban SA Slobozia, premiată la «Gala Excelenței în Industria Apei»

Eveniment al Asociației Română a Apei (ARA)

Urban SA Slobozia, premiată la «Gala Excelenței în Industria Apei»

Asociația Română a Apei (ARA) a organizat joi, 30 ianuarie 2025, prima ediție a «Galei Excelenței în Industria Apei». Evenimentul a reunit peste 150 de invitați -reprezentanți ai autorităților publice, lideri din sectorul apei, specialiști, parteneri și furnizori de tehnologie- pentru a celebra excelența, inovația și colaborarea în sectorul de apă din România.
Evenimentul a marcat un moment important pentru întreaga industrie, aducând în prim-plan realizările profesioniștilor care contribuie la dezvoltarea unui sector vital pentru sănătatea publică, mediu și economia națională.
«Provocările legate de gestionarea sustenabilă a resurselor de apă și de modernizarea infrastructurii sunt de o importanță strategică pentru România și pentru întreaga lume. Prin aceste evenimente, vrem să creăm un spațiu în care liderii din domeniul apei, autoritățile și furnizorii de tehnologie să își unească forțele pentru un viitor mai sustenabil. Industria apei nu este doar un sector tehnic: este un motor al economiei, reunind peste 60.000 de angajați și o cifră de afaceri de 1 miliard de euro!»... [citește_tot_articolul]

4 Februarie 2025, 11:55 (6529 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Peste 35 mii de ialomițeni au primit îngrijiri medicale la UPU Slobozia

În 2024

Peste 35 mii de ialomițeni au primit îngrijiri medicale la UPU Slobozia

Unitatea de Primiri Urgențe a Spitalului Județean de Urgență Slobozia a înregistrat, în 2024, un nou record în ceea ce privește numărul ialomițenilor care au primit îngrijiri medicale în cadrul acestei entități sanitare. Statistica UPU Slobozia arată că au beneficiat de sprijin medical peste 35 mii de ialomițeni. Mai bine de jumătate dintre aceștia nu reprezentau însă urgențe medicale și puteau fi tratați fie în cabinetele medicilor specialiști, fie în cele ale medicilor de familie. Acordarea consultațiilor în sistemul de medicină primară este însă afectat de nu­mărul tot mai scăzut al medicilor de familie.

 

... [citește_tot_articolul]

3 Februarie 2025, 07:55 (11351 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Proiectele Primăriei Amara pentru 2025

Proiectele Primăriei Amara pentru 2025

Încă de la începutul lunii decembrie 2024, noul primar al orașului-stațiune Amara, Valentin Moraru aducea în discuție un proiect deosebit de important pentru comunitatea locală. Astfel, primarul Amarei anunța că «facem demersuri pentru preluarea admi­nistrării Lacului Amara», Primăria depunând documente în acest sens la Institutul Național de Recuperare, Medicină Fizică și Balneoclimatologie. «Administrația locală este interesată de acest obiectiv, exploatarea nămolului Lacului Amara la nivel local fiind de impact, atât din punct de vedere economic, cât și social!» a mai declarat primarul loca­lității Amara, Valentin... [citește_tot_articolul]

1 Februarie 2025, 09:40 (6494 vizualizări - 10 comentarii)

EVENIMENT

Orașul Țăndărei are Consiliu Local!

Orașul Țăndărei are Consiliu Local!

Într-un final, marți, 21 ianuarie 2025, a fost învestit noul Consiliu Local al orașului Țăndărei, localitatea fiind singura din Ialomița unde mandatele consilierilor locali obținute după Alegerile Locale din 9 iunie 2024 nu au fost preluate. După cum am precizat, a existat o serie de procese în instanță, un cetățean împie­dicând procedura de preluare a mandatelor de consilieri locali, precum și preluare funcției de către primarul Cristian Roman. Revenind, primarul orașului Țăndărei, Cristian Roman, prezent la ședința de învestitură, a salutat noul Consiliu Local. «Am avut onoarea să particip, în calitate de primar al orașului, la această ședință... [citește_tot_articolul]

31 Ianuarie 2025, 12:35 (6020 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița are peste 4500 de persoane pensionate pe caz de boală

Ialomița are peste 4500 de persoane pensionate pe caz de boală

Datele Casei Ju­dețene de Pensii Ialomița arată că în evidențele instituției există peste 4500 de persoane pensionate pe caz de boală. Cancerul sau bolile psihice sunt afec­țiunile care îi pensionează frecvent pe ialomițeni.

 

Statistică îngrijorătoare Conform statisticilor oficiale, la nivelul județului Ialomița, există peste 55 mii de pensionari, peste 4500 dintre aceștia ieșind la pensie din cauza bolilor de care suferă. Datele Casei de Pensii Ialomița arată faptul că, numai în 2024, media dosarelor de pensionare pe caz de boală a fost de 50 pe... [citește_tot_articolul]

31 Ianuarie 2025, 07:50 (2902 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Construcția noului sediu al Primăriei Fetești, în linie dreaptă

Construcția noului sediu al Primăriei Fetești, în linie dreaptă

După cum am mai precizat, Compania Națională de Investiții a scos la licitație proiectul de investiții privind construcția unui sediu nou pentru Primăria Fetești, investiția fiind așteptată de administrația locală de peste 15 ani. Miercuri, 22 ianuarie 2025, primarul municipiului Fetești, Laurențiu Șonchereche a predat amplasamentul către constructorul care, în scurt timp, va demara edificiul noului sediu al Primăriei Fetești. Să reamintim că, încă din luna martie 2023, Compania Națională de Investiții a înștiințat administrația locală din Fetești cu privire la faptul că poate finanța construcția sediului nou al Pri­măriei Fetești, valoarea fondurilor dispo­nibile... [citește_tot_articolul]

30 Ianuarie 2025, 12:40 (7933 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Minoră plasată în grija Statului, abuzată sexual de nașul său!

S-a întâmplat la Urziceni

Minoră plasată în grija Statului, abuzată sexual de nașul său!

Un caz cutremurător iese la iveală cu ocazia finalizării cercetărilor în cadrul unui dosar penal instrumentat de procurorii Parchetului de pe lângă Judecătoria Urziceni. Anchetatorii prezintă cazul unei minore de 17 ani, abuzată sexual vreme de 2 ani și jumătate de nașul său. Părăsită de familie într-un centru de plasament din Urziceni, bărbatul, în vârstă de 51 de ani, și-a asumat că va avea grijă de ea. În realitate, acesta a șantajat-o și a constrâns-o să întrețină raporturi sexuale cu el. În prezent, bărbatul se află în custodia autorităților, fiind ares­tat preventiv pentru 30 de zile. Pe numele său, procurorii din Urziceni... [citește_tot_articolul]

30 Ianuarie 2025, 07:55 (6924 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Țăndărei: Petrecere scăldată în sânge

Țăndărei: Petrecere scăldată în sânge

Un tânăr de 23 de ani, de etnie romă, din orașul Țăndărei, a ajuns în urmă cu o săptămână în stare gravă la spital după ce a fost înjunghiat de un prieten. Aflați la o petrecere în cadrul căreia se juca barbut, cei doi s-ar fi luat la ceartă amintindu-și de o datorie mai veche. Agresorul a fost arestat preventiv pentru 30 de zile, fiind acuzat de «tentativă la omor». Cercetările în acest dosar sunt în plină desfășurare, anunțã procurorii Parchetului de pe lângă Tribunalul Ialomița.

 

Internat la ATI Incidentul... [citește_tot_articolul]

29 Ianuarie 2025, 12:20 (5828 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primăria Slobozia majorează «taxa specială de salubrizare»

Primăria Slobozia majorează «taxa specială de salubrizare»

Consiliul Local al municipiului Slobozia se reunește joi, 30 ia­nuarie 2024, în cadrul ședinței ordinare. Supuse dezbaterii aleșilor locali sunt 21 de proiecte de hotărâri. Printre acestea se nu­mără și cel privitor la majorarea «taxei speciale de salubrizare». Această taxă este suportată de contribuabilii care nu au încheiat contracte individuale cu operatorul de salubrizare ADI ECOO 2009. Datele adminis­trației locale arată că se înregistrează astfel de situații în peste 1300 de cazuri la Slobozia. Tot în cadrul aceleiași ședințe, aleșii locali vor aproba și componența Comisiei de Eva­luare a performanțelor profesio­nale... [citește_tot_articolul]

29 Ianuarie 2025, 08:10 (16327 vizualizări - 16 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Centre de evaluare pentru persoanele afectate de infecțiile respiratorii

Ialomița: Centre de evaluare pentru persoanele afectate de infecțiile respiratorii

Potrivit unei solicitări transmisă în teritoriu de Ministerul Sănătății, cele 4 spitale din județul Ialomița trebuie să pregătească spații special amenajate pentru diagnosticul infecțiilor respiratorii, specifice sezonului rece. Datele Direcției de Sănătate Publică Ialomița arată că, pe tot parcursul lunii ianuarie 2025, la nivelul Ialomiței au fost diagnosticate aproximativ 5000 de cazuri de infecții respiratorii.

 

Pregătiri pentru valul de viroze Încă de săptămâna trecută, oficialii Ministerului Sănătății au atras atenția cu privire la faptul că vom traversa... [citește_tot_articolul]

28 Ianuarie 2025, 18:05 (7647 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Programul «ELENA» intră într-o nouă etapă

În Ialomița

Programul «ELENA» intră într-o nouă etapă

Lansat oficial în anul 2021, Programul «ELENA» a fost tras pe linie moartă după ce licitațiile pentru realizarea studiilor DALI a întârziat procesul de implementare a acestei inițiative. Veștile sunt însă bune pentru primăriile ialomițene înrolate în Program pentru că, din februarie 2025, se deschid sesiunile de depunere a cererilor de finanțare. Mai mult, cele care au realizat studiile DALI pot accesa banii europeni mult mai repede.

 

Proiecte europene fără competitivitate Programul «ELENA» este gestionat de Banca Europeană... [citește_tot_articolul]

27 Ianuarie 2025, 12:25 (1994 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Județul Ialomița-Călărași» cu capitala la Slobozia

Variantă de lucru pentru reorganizarea administrativă a României

«Județul Ialomița-Călărași» cu capitala la Slobozia

Potrivit unor surse guvernamentale, o ultimă variantă de lucru privind reorganizarea administrativă a României ar fi crearea «Județului Ialomița-Călărași», cu capitala la Slobozia. Facem preci­zarea că o astfel de «microregiune» a mai existat în decursul istoriei administrativ-teritoriale a României, varianta luată în calcul de actualii guvernanți răspunzând cerințelor Uniunii Europene, precum și planului de măsuri de reducere a cheltuielilor bugetare la care s-a angajat Guvernul Ciolacu 2.

 

Puțină Istorie nu strică «... [citește_tot_articolul]

27 Ianuarie 2025, 07:50 (40289 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Colectarea sustenabilă a deșeurilor, prioritate pentru ADI ECOO 2009

În 2025

Colectarea sustenabilă a deșeurilor, prioritate pentru ADI ECOO 2009

Operatorul regional de salubrizare ADI ECOO 2009 continuă și în 2025 planurile sale de implementare a ini­țiativelor sustenabile din domeniul colectării responsa­bile a deșeurilor. Acest an marchează o schimbare sem­nificativă în modul de facturare și tratare a deșeurilor, aducând un impact pozitiv asupra comunităților din me­diul rural și urban. Potrivit informațiilor oficiale, ADI ECOO 2009 are încheiate peste 1250 de contracte cu agenții economici din Ialomița și alte 10700 cu utilizatorii casnici.

 

Planuri mari pentru 2025 Activitatea... [citește_tot_articolul]

26 Ianuarie 2025, 10:35 (6605 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Acreditarea spitalelor ialomițene, monitorizată de ANMCS

Acreditarea spitalelor ialomițene, monitorizată de ANMCS

Autoritatea Națională de Mana­gement al Calității în Sănătate este singura instituție care acreditează spitalele românești. La nivelul județului Ialomița, cele patru unități medicale se află fie în procedură de reacredi­tare, fie se află sub monito­rizarea ANMCS pentru obținerea unui nou certificat de acreditare. Lipsa acre­ditării poate lăsa spitalele fără acces la fondurile publice.

 

O procedură în curs Pe înțelesul tuturor, acreditarea confirmă că un spital dispune de resursele de a acorda îngrijiri medicale în specialitățile... [citește_tot_articolul]

24 Ianuarie 2025, 12:40 (5993 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Laboratoare de Biologie moderne în 50 de școli ialomițene

Laboratoare de Biologie moderne în 50 de școli ialomițene

Programul inițiat de Consiliul Județean Ialomița privind dotarea cu mobilier, materiale didactice și echipamente digitale a unităților de învățământ din județ se apropie de final. În urmă cu o săptămână, școlile partenere ale instituției au primit materialele didactice pentru Laboratoarele de Biologie. Achiziția s-a făcut în baza parteneriatelor încheiate între admi­nistrația județeană și administrațiile locale care au în grijă unitățile de învățământ. Nu toate primăriile au dorit să colaboreze cu oficialii Consiliului Județean Ialomița pentru implementarea acestui proiect. Valoarea totală a investiției se ridică la 55,7 milioane... [citește_tot_articolul]

24 Ianuarie 2025, 08:05 (1923 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Debite neîncasate de peste 5,7 milioane de lei descoperite de Curtea de Conturi a României la Primăria Căzănești

Debite neîncasate de peste 5,7 milioane de lei descoperite de Curtea de Conturi a României la Primăria Căzănești

Cu dramul de transparență care i-a mai rămas în ceea ce privește comunicarea informațiilor pu­blice, Curtea de Conturi a României pune încă o dată pe tapet situația sancțiunilor contravenționale pe care administrațiile locale refuză categoric să le încaseze. Legea le permite să se îndrepte împotriva debitorilor, dar primăriile nu fac demersuri în acest sens. Electoral, aleșii locali trec toate aceste probleme cu vederea, deși sumele pe care ar trebui să le colecteze le-ar fi utile pentru dezvoltarea comunităților reprezentate. Iar județul Ialomița nu este străin de astfel de situații. Un raport oficial al Curții de Conturi a României arată... [citește_tot_articolul]

23 Ianuarie 2025, 07:55 (7302 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Construcția noului Bloc Operator al spitalului din Slobozia s-a încheiat

Construcția noului Bloc Operator al spitalului din Slobozia s-a încheiat

Cel mai ambițios proiect privind infrastructura de Sănătate din Ialomița, Blocul Operator al Spitalului Județean de Urgență Slobozia, este tot mai aproape de a deveni funcțional. Constructorul obiectivului, Construcții Erbașu SA, a anunțat finalizarea lucrărilor de construcție a investiției. Blocul Operator care deservește cel mai mare spital din Ialomița a fost realizat cu fonduri acordate de Guvernul României, prin Programul Național de Dezvoltare Locală (PNDL).

 

Investiție în Sănătatea ialomițeană Lucrările de construcție ale noului Bloc Operator al Spitalului ... [citește_tot_articolul]

22 Ianuarie 2025, 13:15 (12180 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Consiliul Local Slobozia penalizează proprietarii terenurilor și clădirilor neîngrijite

În 2025

Consiliul Local Slobozia penalizează proprietarii terenurilor și clădirilor neîngrijite

bonus: Terenurile «uitate» ale Primăriei Slobozia

Votat încă de anul trecut, un proiect de hotărâre al Consiliului Local Slobozia încearcă să-i responsabilizeze pe proprietarii terenurilor și clădirilor neîntreținute aflate pe raza orașului. Potrivit actului administrativ, persoanele aflate în această situație vor fi penalizate prin plata unui impozit de 500% pentru respectivele imobile. În mod surprinzător, însăși administrația locală deține în proprietate suprafețe de teren pe care nu le întreține. Un calcul estimativ arată că respectiva suprafață este egală cu cea a spațiilor verzi din municipiu, adică aproximativ 30 de hectare. Totodată, într-o astfel de situație s-ar afla și... [citește_tot_articolul]

22 Ianuarie 2025, 08:05 (17463 vizualizări - 13 comentarii)

EVENIMENT

10 localități ialomițene vor fi preluate de operatorul regional de apă Urban SA

În următorii 2 ani

10 localități ialomițene vor fi preluate de operatorul regional de apă Urban SA

Operatorul regional de apă Urban SA Slobozia a făcut publică lista de priorități pentru perioada 2025-2027. Astfel, potrivit documentelor oficiale, reprezentanții societății doresc să-și extindă activitatea prin preluarea unor noi localități cărora să le ofere servicii de apă și canalizare. Potrivit planului, 10 noi localități vor fi preluate de operator în următorii 2 ani. Astfel, numărul localităților pe care Urban SA Slobozia le deservește va crește de la 15, câte sunt în prezent, la 25.

 

Apă și canal pentru 25 de localități ialomițene În momentul de... [citește_tot_articolul]

20 Ianuarie 2025, 12:15 (35102 vizualizări - 20 comentarii)

EVENIMENT

Poliția ialomițeană a schimbat 5 inspectori șefi

În 2024

Poliția ialomițeană a schimbat 5 inspectori șefi

Anul 2024 a fost unul «încărcat» pentru Poliția ialomițeană, mai ales din perspectiva schimbărilor care s-au petrecut la vârfurile instituției. Pe parcursul celor 12 luni ale anului trecut, la conducerea IPJ Ialomița au fost numiți 5 inspectori șefi. Deciziile de numire și înlocuire aparțin Inspectoratului General al Poliției Române, instituție care nu și-a motivat în vreun fel aceste schimbări. Ultimul comandat numit de IGPR Ia comanda Poliției ialomițene a fost menținut în funcție doar două săptămâni, interesul acestuia fiind pensionarea de pe o poziție care să-i asigure un venit consistent. În prezent, IPJ Ialomița este condus de... [citește_tot_articolul]

20 Ianuarie 2025, 07:55 (38616 vizualizări - 34 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
288 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

IPJ Ialomița: Acțiuni pentru combaterea răspândirii COVID-19, peste 100 de amenzi aplicate

Peste 100 de sancțiuni contravenționale au fost  aplicate, în ultimele 24 de ore, de polițiști și polițiști locali, împreună cu reprezentanți ai celorlalte instituții cu atribuții în domeniu, în cadrul ...[citește_toată_știrea]

16 Februarie 2021, 16:35
(4598 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 33 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Marți, 16 februarie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 7978, cu 33 de cazuri mai mult față de ziua de ...[citește_toată_știrea]

16 Februarie 2021, 15:35
(1827 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Startul Campaniei de informare privind primirea Cererilor Unice de Plată în anului 2021

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează că luni, 15 februarie 2021, demarează Campania de informare a fermierilor cu privire la primirea Cererilor Unice de Plată în anului ...[citește_toată_știrea]

15 Februarie 2021, 18:40
(7293 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Infracțiuni rutiere

La sfârșit de săptămână, polițiștii de la Rutieră au organizat acțiuni pentru creșterea gradului de siguranță în trafic, prevenirea producerii unor accidente de circulație, dar și pentru depistarea și sancționarea ...[citește_toată_știrea]

15 Februarie 2021, 18:20
(1478 vizualizări - 0 comentarii)


Făcăeni: Haine contrafăcute, confiscate

Vineri, 12 februarie a.c., în cadrul unei acțiuni pe linia combaterii faptelor de comerț ilicite, polițiștii din cadrul Biroului de Investigare a Criminalității Economice Fetești au depistat un operator ...[citește_toată_știrea]

15 Februarie 2021, 18:10
(2975 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni pentru combaterea răspândirii COVID-19, amenzi de 15000 de lei

Pe fondul numărului de cazuri de COVID-19 înregistrate, pentru prevenirea și combaterea infectării cu noul Coronavirus, sub autoritatea Instituției Prefectului-Județul Ialomița, în cursul zilei de duminică ...[citește_toată_știrea]

15 Februarie 2021, 18:05
(1854 vizualizări - 0 comentarii)


DGASPC Ialomița: Sprijin pentru tinerii romi din județ

Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița, în parteneriat cu DGASPC Arad, DGASPC Buzău și DGASPC Mureș, implementează un proiect ce are drept scop creșterea șanselor de incluziune ...[citește_toată_știrea]

15 Februarie 2021, 15:55
(5569 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 16 noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Luni, 15 februarie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 7945, cu 16 cazuri mai mult față de ziua de duminică ...[citește_toată_știrea]

15 Februarie 2021, 15:30
(2433 vizualizări - 0 comentarii)


Femeie din Cegani, dispărută

Femeie din Cegani, dispărută

Polițiștii din Ialomița caută o femeie, în vârstă de 32 de ani, care a plecat voluntar de la domiciliul său din localitatea Cegani într-o direcție necunoscută, fără a mai reveni. Persoanele care pot oferi ...[citește_toată_știrea]

15 Februarie 2021, 10:10
(2422 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Posturi scoase la concurs

Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița organizează concursuri pentru ocuparea a 3 posturi de posturi de ofițer din sursă externă, în cadrul Biroului Protecția Animalelor. Posturile vacante scoase ...[citește_toată_știrea]

15 Februarie 2021, 10:05
(4846 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 20 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Duminică, 14 februarie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 7929, cu 20 de cazuri mai mult față de ziua ...[citește_toată_știrea]

14 Februarie 2021, 15:35
(2021 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Bărbat împușcat accidental la o partidă de vânătoare organizată ilegal

Polițiștii și procurorii din Feteși fac cercetări în urma unui incident petrecut în seara zilei de vineri, 12 februarie a.c., într-o pădure aflată pe malul drept al fluviului Dunărea, în zona localității ...[citește_toată_știrea]

13 Februarie 2021, 17:30
(6245 vizualizări - 10 comentarii)


Balaciu: Copil de 10 ani, lovit de o mașină

Un copil de 10 ani, domiciliat în localitatea Balaciu, a fost preluat de un elicopter SMURD și transportat în stare gravă la spital, fiind victima unui accident rutier. Copilul a fost lovit de mașina condusă ...[citește_toată_știrea]

13 Februarie 2021, 17:00
(2966 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Balaciu accident


Grupul de Comunicare Strategică: 7 noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Sâmbătă, 13 februarie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 7909, cu 7 cazuri mai mult față de ziua de ...[citește_toată_știrea]

13 Februarie 2021, 16:20
(1377 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Camion încărcat cu cherestea, răsturnat într-un șanț

Țăndărei: Camion încărcat cu cherestea, răsturnat într-un șanț

Accident rutier în zona orașului Țăndărei, în dimineața zilei de vineri, 12 februarie 2021. Un camion care transporta 22 tone de cherestea s-a răsturnat într-un șanț de pe marginea drumului care leagă orașul ...[citește_toată_știrea]

12 Februarie 2021, 16:20
(6734 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Intoxicată cu fum în propria locuință

Țăndărei: Intoxicată cu fum în propria locuință

O bătrână de 86 de ani din Țăndărei a fost transportată de urgență la spital în stare de inconștiență, în dimineața zilei de vineri, 12 februarie a.c., după ce s-a intoxicat cu fumul degajat de un frigider ...[citește_toată_știrea]

12 Februarie 2021, 15:45
(2247 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 16 noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Vineri, 12 februarie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 7902, cu 16 cazuri mai mult față de ziua de ...[citește_toată_știrea]

12 Februarie 2021, 15:15
(2654 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Arestări într-un dosar de «trafic de persoane» și «trafic de minori»

Ialomița: Arestări într-un dosar de «trafic de persoane» și «trafic de minori»

Procurorii DIICOT și polițiștii ialomițeni au efectuat miercuri, 10 februarie a.c., două percheziții la domiciilile unor suspecți anchetați într-un dosar privind fapte de «trafic de persoane» și «trafic ...[citește_toată_știrea]

11 Februarie 2021, 17:30
(4932 vizualizări - 1 comentariu)


IPJ Ialomița: Acțiune preventivă

Miercuri, 10 februarie a.c., polițiștii ialomițeni au fost la datorie, acționând pentru verificarea respectării măsurilor impuse în contextul Stării de Alertă, precum și pentru prevenirea și limitarea infectării ...[citește_toată_știrea]

11 Februarie 2021, 16:00
(1189 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Vindea pește fără documente legale

Urziceni: Vindea pește fără documente legale

Un bărbat de 34 de ani a intrat în atenția polițiștilor după ce a fost depistat comercializând pește fără documente legale. Miercuri, 10 februarie a.c., acesta a fost oprit în trafic pe raza orașului Urziceni ...[citește_toată_știrea]

11 Februarie 2021, 15:30
(2485 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 15 noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Joi, 11 februarie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 7886, cu 15 cazuri mai mult față de ziua de miercuri ...[citește_toată_știrea]

11 Februarie 2021, 15:15
(1983 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Alege cariera de pompier!

Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al Județului Ialomița recrutează candidați pentru participarea la concursul de admitere organizat în cadrul Școlii de Subofițeri de Pompieri și ...[citește_toată_știrea]

11 Februarie 2021, 14:30
(3297 vizualizări - 0 comentarii)


Tânăr din Manasia, reținut pentru «furt calificat»

Un tânăr în vârstă de 21 de ani, bănuit de comiterea unei infracțiuni de «furt calificat» în luna ianuarie a.c., a fost reținut de polițiștii ialomițeni în cadrul unei acțiuni în sistem integrat. Forțele ...[citește_toată_știrea]

10 Februarie 2021, 15:50
(1537 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 16 noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Miercuri, 10 februarie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 7871, cu 16 cazuri mai mult față de ziua de ...[citește_toată_știrea]

10 Februarie 2021, 15:25
(2124 vizualizări - 0 comentarii)


Căzănești: Petrecere privată întreruptă de polițiști

Luni, 8 februarie 2021, polițiștii orașului Căzănești s-au sesizat din oficiu cu privire la faptul că într-un imobil din oraș se desfășoară o petrecere privată, fără respectarea măsurilor de protecție sanitară ...[citește_toată_știrea]

9 Februarie 2021, 17:45
(2563 vizualizări - 0 comentarii)


Doi călărășeni, identificați și arestați la Slobozia

Doi bărbați din județul Călărași, în vârstă de 58 și 36 de ani, domiciliați în Oltenița și Dragalina, care se sustrăgeau unor pedepse privative de libertate au fost identificați de polițiști și încarcerați ...[citește_toată_știrea]

9 Februarie 2021, 17:40
(2258 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia arestare


Urziceni: Biciclist rănit într-un accident rutier

Un bărbat de 60 de ani a fost rănit în ziua de marți, 9 februarie a.c., în urma unui accident rutier produs pe raza municipiului Urziceni. Din primele informații, acesta a fost lovit de mașina condusă de ...[citește_toată_știrea]

9 Februarie 2021, 17:35
(2227 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Termen limită pentru depunerea declarațiilor fiscale

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează cu privire la faptul că joi, 25 februarie 2021, este data limită de depunere a următoarelor declarații fiscale: formularele 100, 101, 10 ...[citește_toată_știrea]

9 Februarie 2021, 17:30
(9447 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: AJFP Ialomița


Jilavele: La volan sub influența băuturilor alcoolice

Polițiștii din Jilavele, în urma unei acțiuni desfășurată în dimineața zilei de marți, 9 februarie a.c., au identificat în trafic un bărbat din Jilavele, de 36 de ani, care în momentul controlului emana ...[citește_toată_știrea]

9 Februarie 2021, 17:25
(2548 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni preventive pentru respectarea măsurilor de protecție sanitară

În ultimele 24 de ore, polițiștii ialomițeni au continuat acțiunile referitoare la modul în care populația respectă măsurile de protecție sanitară. Astfel, au fost aplicat 107 sancțiuni în valoare de 1 ...[citește_toată_știrea]

9 Februarie 2021, 17:20
(2803 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...