Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Slobozia: Demersuri instituționale pentru reabilitarea DN21/Șoseaua Brăilei

Slobozia: Demersuri instituționale pentru reabilitarea DN21/Șoseaua Brăilei

Administrația locală din Slobozia are în administrare trei porțiuni de drumuri naționale. Cea care are nevoie urgentă de reparații este porțiunea din Drumul Național 21 cunoscută și sub numele de Șoseaua Brăilei. Din cauza uzurii, această arteră de circulație are nevoie de o reabilitare totală, pentru o astfel de investiție fiind nevoie de aproximativ 3 milioane de euro, potrivit estimărilor oficiale. Primăria Slobozia încearcă să convingă Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR) să finanțeze jumătate din acest proiect.

 

Memoriu înaintat autorităților centrale... [citește_tot_articolul]

17 Ianuarie 2025, 08:05 (26374 vizualizări - 19 comentarii)

EVENIMENT

Țăndărei, singura localitate din județ fără Consiliu Local

Țăndărei, singura localitate din județ fără Consiliu Local

Deși procedura de învestire a noilor Consilii Locale, pe baza rezultatelor Alegerilor Locale din 9 iunie 2024, s-a încheiat la nivelul județului, în orașul Țăndărei noul Consiliu Local încă nu și-a început activitatea. Validarea mandatelor noilor aleși locali ai orașului a fost viciată de mai multe contestații depuse la instanță de un cetățean din oraș. În cererile înaintate instanței de judecată acesta reclamă presupuse fapte de «fraudare a procesului electoral». Primarul orașului, Cristian Roman, susține că acuzațiile sunt nefondate și că viitorul Consiliu Local al orașului Țăndărei trebuie să-și înceapă activitatea în cel... [citește_tot_articolul]

16 Ianuarie 2025, 09:50 (9150 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Protest de amploare al angajaților Penitenciarului Slobozia

Protest de amploare al angajaților Penitenciarului Slobozia

Sindicatele reprezentative care își des­fășoară activitatea în cadrul Penitenciarului Slobozia au protestat la sfâr­șitul săptămânii precedente, în fața sediului instituției. Printre revendicări s-au nu­mărat plata normei de hrană la valoare actualizată, plata vouche­relor de vacanță sau aplica­rea Legii Pensiilor Militare conform ultimelor modificări legislative. Toto­dată, sindicaliștii au protestat și față de actuala conducere a instituției, pe care o acuză de «lipsă de transparență».

 

Două ore de protest Protestul... [citește_tot_articolul]

15 Ianuarie 2025, 10:15 (20805 vizualizări - 25 comentarii)

EVENIMENT

Teren sintetic acoperit, investiție de 1,1 milioane de lei la Stelnica

Cofinanțare de la ADI Ialomița

Teren sintetic acoperit, investiție de 1,1 milioane de lei la Stelnica

La jumătatea lunii decembrie 2024, la Stelnica a fost inaugurată o investiție deosebită, un teren de sport sintetic acoperit. «A fost o dorință expresă a comunității din Stelnica, tinerii din localitate fiind cei care au îndrumat administrația locală către acest proiect!» a declarat primarul comunei Stelnica, Costel Brateș. Investiția cuprinde un teren sintetic în suprafață de 800 mp, cu rol multifuncțional pentru practicarea sporturilor fotbal, volei și tenis de câmp. «Investiția s-a ridicat la puțin peste 1,1 milioane de lei... Atașat acestui teren sintetic cu rol multifuncțional acoperit este și un container, care cuprinde vestiare și grupuri sanitare!»... [citește_tot_articolul]

14 Ianuarie 2025, 14:10 (2622 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Al zecelea bloc ANL din Slobozia va fi gata în 2025

Al zecelea bloc ANL din Slobozia va fi gata în 2025

Construcția celui mai nou bloc ANL din Slobozia, de pe strada George Enescu, se va încheia în luna aprilie 2025, potrivit estimărilor făcute de Primăria Slobozia. Acesta este al zecelea bloc pe care Agenția Națională de Locuințe îl realizează în municipiul Slobozia.

 

Construcție în grafic Aflată în permanență în căutare de soluții imobiliare pentru tinerii din oraș, Primăria Slobozia a dat curs tuturor demersurilor pe care Agenția Națională pentru Locuințe le-a inițiat în ceea ce privește construcția de blocuri. În ultimii... [citește_tot_articolul]

13 Ianuarie 2025, 07:55 (6059 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Noi trasee pentru autobuzele locale, inaugurate la Slobozia

Noi trasee pentru autobuzele locale, inaugurate la Slobozia

UPDATE Aplicație pentru orarul estimativ al curselor

Serviciul Public de Transport Local al municipiului Slobozia a inaugurat la final de an 2024 două noi trasee. Acestea vor lega orașul de zonele Kaufland și Cartierul Tineretului. O dată cu aceste trasee au fost deschise și alte 10 noi stații unde vor opri autobuzele locale. «Asigurăm cetățenii din Slobozia de un transport public de calitate!» a transmis Alexandru Dragomir, directorul SPTL Slobozia.

 

Noi curse locale la Slobozia Cele două trasee au fost inaugurate în cadrul proiectului de mobilitate urbană al Primăriei Slobozia, aflat încă în implementare... [citește_tot_articolul]

12 Ianuarie 2025, 10:25 (18686 vizualizări - 16 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Un nou cămin pentru vârstnici în orașul Fierbinți Târg 

De la 1 ianuarie 2025

Un nou cămin pentru vârstnici în orașul Fierbinți Târg 

O dată cu fuziunea prin absorbție a Centrului Medico-Social din orașul Fierbinți Târg cu Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița, instituția se transformă în Centru destinat îngrijirii persoanelor în vârstă. Noua instituție va deveni funcțională de la 1 ianuarie 2025. Măsura are ca efect creșterea numărului de locuri în instituțiile destinate îngrijirii persoanelor în vârstă aflate în administrarea DGASPC Ialomița.

 

Sprijin pentru îngrijirea vârstnicilor Administrația județeană... [citește_tot_articolul]

11 Ianuarie 2025, 09:50 (4185 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Liceul Tehnologic «Alexandru Ioan Cuza» Slobozia, inclus în rețeaua de școli-pilot a Ministerului Educației

Liceul Tehnologic «Alexandru Ioan Cuza» Slobozia, inclus în rețeaua de școli-pilot a Ministerului Educației

Cu ajutorul fondurilor euro­pene atrase de România prin Programul Național de Redre­sare și Reziliență, Ministerul Educației a creat o rețea de școli-pilot al cărei scop este de a îmbunătăți calitatea Educației. Una dintre unitățile de învăță­mânt care fac parte din această iniți­ativă este Liceul Tehnologic «Alexandru Ioan Cuza» din Slobozia. Contractul de finan­țare pentru implementarea acestui proiect în județul Ialomița a fost semnat de reprezentanții li­ceului din Slobozia la sediul Ministerului Educației.

 

Fonduri europene pentru Educație... [citește_tot_articolul]

10 Ianuarie 2025, 10:05 (8975 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Bariera din Țăndărei dă peste cap traficul rutier

Bariera din Țăndărei dă peste cap traficul rutier

Val de nemulțumire la Țăndărei din cauza trecerii la nivel cu calea ferată. Starea precară în care se află creează disconfort tuturor participanților la trafic. Sucursala Regională de Căi Ferate Constanța, în grija căreia se află această porțiune ferată, încearcă de 3 ani, fără succes, să o repare. Administrația locală a trimis somații către instituție, însă demersurile s-au blocat, cel mai probabil, din lipsă de fonduri. «Noi am sesizat pro­blemele de cel puțin 3 ori în ultimul an și jumătate. Mereu s-a promis, dar nu s-a făcut nimic!» susține Cristian Roman, primarul orașului Țăndărei.

 

Gropile, dușmanul participanților la trafic... [citește_tot_articolul]

9 Ianuarie 2025, 10:20 (9444 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Impozite majorate cu 500% pentru proprietarii clădirilor și terenurilor neîngrijite din Slobozia

Impozite majorate cu 500% pentru proprietarii clădirilor și terenurilor neîngrijite din Slobozia

Pe parcursul anului 2024, administrația locală a Sloboziei a identificat mai multe situații în care clădiri și terenuri, aflate pe raza orașului, sunt neîngrijite de cei care le dețin. Indiferența proprietarilor a determinat municipalitatea să-i penalizeze. Astfel, din 2025, deținătorii acestor imobile vor plăti 500% impozit pentru că nu le-au întreținut.

 

Măsuri luate de autorități Clădirile și terenurile neîngrijite din Slobozia au fost identificate cu ajutorul Comisiei de Identificare a Clădirilor și Terenurilor Neîngrijite, care își desfășoară... [citește_tot_articolul]

8 Ianuarie 2025, 09:40 (21904 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Spitalul Municipal Urziceni a fost amendat din cauza lipsei igienei

Radiografia Sănătății ialomițene

Spitalul Municipal Urziceni a fost amendat din cauza lipsei igienei

Un raport oficial arată că cele 4 spitale ialomițene au fost verificate de 3 ori în 2024 de către Direcția de Sănătate Publică Ialomița. Controalele nu au fost inopinate, pe baza sesizărilor pacienților, ci se înscriu în seria verificărilor tematice transmise în teritoriu de către Ministerul Sănătății. Chiar dacă unitățile medicale știau de aceste controale planificate, proble­mele au ieșit la iveală. Conform DSP Ialomița, cele mai multe deficiențe au fost constatate la Spitalul Municipal Urziceni, unitate medicală care a primit și 4 amenzi de 6000 de lei.

 

Controale în spitale... [citește_tot_articolul]

3 Ianuarie 2025, 10:15 (7514 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ajutoare de căldură pentru 11 mii de persoane defavorizate

Ajutoare de căldură pentru 11 mii de persoane defavorizate

Agenția Județeană pentru Plăți și Inspecție Socială Ialomița a definitivat colectarea dosarelor beneficiarilor de ajutoare pentru încălzirea locuinței. Estimativ, aproximativ 11 mii de persoane vulnerabile vor beneficia de sprijinul financiar acordat de Stat, în sezonul rece 2024-2025. Anul trecut, valoarea indemnizațiilor acordate în Ialomița a depășit 2,5 milioane de lei.

 

Sprijin pentru oamenii nevoiași Ajutoarele pentru încălzirea locuinței reprezintă un sprijin financiar acordat de Statul român tuturor persoanelor care nu dispun de bani suficienți... [citește_tot_articolul]

2 Ianuarie 2025, 09:50 (4862 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

DSP Ialomița nu poate sancționa poluarea olfactivă prin Legea Mirosurilor

DSP Ialomița nu poate sancționa poluarea olfactivă prin Legea Mirosurilor

În ultimul an și jumătate, Direcția de Sănătate Publică Ialomița a fost sesizată de nenumărate ori cu privire la poluarea olfactivă rezultată în urma activității industriale desfă­șurată de fabricile din jurul Sloboziei. Toate reclamațiile aveau la bază Legea Mirosurilor, act normativ care dă dreptul inspectorilor DSP de a face verificări. În realitate, actul normativ nu poate fi utilizat pentru că nu are norme de aplicare, deși a fost promulgat cu 4 ani în urmă. Lipsa normelor de aplicare este generată de opi­niile contrare ale Ministerului Mediului și Ministerului Sănătății față de stabilirea «nivelului de disconfort olfactiv».

 

... [citește_tot_articolul]

1 Ianuarie 2025, 10:15 (9916 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Grădiniță realizată cu fonduri europene în Cartierul Bora al Sloboziei

Grădiniță realizată cu fonduri europene în Cartierul Bora al Sloboziei

La finalul anului 2024 a fost dată în folosință grădinița din Cartierul Bora al Sloboziei, construită cu fonduri europene. Investiția a costat peste 2,8 milioane de lei. Unitatea de învățământ va avea «program prelungit», este prevăzută cu 50-60 de locuri și a fost inclusă în rețeaua școlară a orașului pentru anul școlar 2025-2026.

 

Sprijin pentru preșcolarii din Cartierul Bora Administrație locală a Sloboziei, condusă de fostul primar liberal Dragoș Soare, a făcut demersuri pentru construirea unei grădinițe destinată preșcolarilor din Cartierul... [citește_tot_articolul]

31 Decembrie 2024, 09:50 (7126 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Judecătoarea Tăncuța Mușat din cadrul Tribunalului Ialomița s-a pensionat!

După 31 de ani în slujba Justiției

Judecătoarea Tăncuța Mușat din cadrul Tribunalului Ialomița s-a pensionat!

În cadrul ședinței Secției pentru Judecători a Consiliului Superior al Magistraturii, din data de 14 noiembrie 2024 a fost aprobată eliberarea din funcție, prin pensionare, a judecătoarei Tăncuța Mușat, președinta Secției Penale a Tribunalului Ialomița. Tăncuța Mușat este cel mai longeviv magistrat ialomițean, desfășurându-și activitatea în cadrul instanței vreme de 31 de ani. «Colectivul din care am făcut parte mi-a dat putere să-mi continui activitatea. Acești oameni au fost ca o fa­milie pentru mine!» a declarat Tăncuța Mușat pentru ziarul nostru.

 

CSM a aprobat pensionarea... [citește_tot_articolul]

30 Decembrie 2024, 09:55 (11347 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Focuri de armă la Țăndărei. Femeie  la un pas de a fi împușcată de soț!

Focuri de armă la Țăndărei. Femeie la un pas de a fi împușcată de soț!

Un bărbat din Țăndărei, în vârstă de 30 de ani, a fost arestat preventiv, după ce a încercat să-și împuște soția cu un pistol. Din fericire, femeia în vârstă de 32 de ani a reușit să se refugieze în mașină și a scăpat nevătămată. În cauză a fost întocmit un dosar penal, aflat în prezent în instrumentare la Parchetul de pe lângă Judecătoria Fetești. 

 

Arestat preventiv pentru 3 infracțiuni 
Din primele informații, între femeia de 32 de ani și soțul său, în vârstă de 30 de ani... [citește_tot_articolul]

28 Decembrie 2024, 16:00 (5074 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița, pe locul 5 în Regiunea Sud-Muntenia la depunerea de proiecte finanțate de Uniunea Europeană

Ialomița, pe locul 5 în Regiunea Sud-Muntenia la depunerea de proiecte finanțate de Uniunea Europeană

O analiză a Agenției Regionale de Dezvoltare Sud-Muntenia, din care fac parte județele Argeș, Călărași, Dâmbovița, Giurgiu, Ialomița, Prahova și Teleorman, plasează Ialomița pe locul 5 în ceea ce privește depunerea de proiecte cu finanțare europeană la nivelul anului 2024.

 

Investiții europene în Educație Experții ADR Sud-Muntenia au arătat că, în 2024, la nivelul județului Ialomița, prin intermediul acestui organism, au fost depuse 101 proiecte cu finanțare europeană, 90% dintre acestea aparținând mediului privat. Restul de 10% au fost inițiate de... [citește_tot_articolul]

28 Decembrie 2024, 10:05 (8416 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

3,9 milioane de lei, bani acordați de Consiliul Județean Ialomița fotbalului ialomițean

3,9 milioane de lei, bani acordați de Consiliul Județean Ialomița fotbalului ialomițean

Administrația județeană a stabilit sumele de bani ce vor fi acordate fotbalului ialomițean în sezonul competițional ce se desfășoară în perioada ianuarie-iunie 2025. Suma oferită este de 3,9 milioane de lei, cei mai mulți bani fiind direcționați către prim-divizionara Unirea Slobozia.

 

Bani publici pentru fotbal  Din cele 3,9 milioane de lei acordate fotbalului ialomițean pentru competițiile care se vor desfășura în perioada ianuarie-iunie 2025, puțin peste 3,3 milioane de lei vor fi acordate Asociației Fotbal Club Unirea 04 Slobozia, numele complet al prim... [citește_tot_articolul]

27 Decembrie 2024, 10:20 (3143 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Pastorala Preasfințitului Părinte Episcop VINCENȚIU la Sărbătoarea Nașterii Domnului

Episcopia Sloboziei și Călărașilor

Pastorala Preasfințitului Părinte Episcop VINCENȚIU la Sărbătoarea Nașterii Domnului

† VINCENȚIU
Prin harul lui Dumnezeu
Episcopul Sloboziei și Călărașilor

Iubitului meu cler și popor, 
har și pace de la Dumnezeu, Tatăl nostru, 
iar, din parte-mi, arhierești binecuvântări!

Hristos Se naște, slăviți-L!

Iubiți frați și surori în Domnul,

Prezența Dreptului Iosif în istoria Nașterii Domnului, în calitate de logodnic, căruia Dumnezeu i-a încredințat-o pe Fecioara Maria, pentru ocrotirea ei și a Pruncului dumnezeiesc, este plină de înțelesuri duhovnicești. Sfântul Evanghelist Matei, în relatarea Nașterii... [citește_tot_articolul]

25 Decembrie 2024, 09:20 (14268 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Teste de rezistență pentru «podul lui Mihăilă» de la Buești

Teste de rezistență pentru «podul lui Mihăilă» de la Buești

La finele lunii octombrie 2024, apreciam că podul peste râul Ialomița din apropierea comunei Buești este aproape de finalizare. «În scurt timp urmează a fi așezate grinzile!» declara la acel moment primarul localității Buești, Nicolae Mihăilă. După cum am mai consemnat, proiectul construcției, cu o lungime de 82,20 m și o lățime de 7,80 m, a fost demarat la începutul anului 2023, la 31 octombrie 2023 fiind deschise ofertele aferente licitației. Astfel, la 10 ianuarie 2024 s-a semnat Contractul de lucrări cu o firmă gălățeană, Luconsa BM SRL fiind cea care urma să ridice «Podul lui Mihăilă» de la Buești, cu o valoare de 10 milioane de lei. «Grinzile... [citește_tot_articolul]

24 Decembrie 2024, 09:55 (3622 vizualizări - 3 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
274 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Țăndărei: Conducea în stare de ebrietate

Un bărbat de 35 de ani, din Țăndărei, s-a ales cu un dosar penal după ce a fost surprins în trafic în stare de ebrietate. Acesta a fost oprit pentru un control de rutină în seara zilei de joi, 22 iulie ...[citește_toată_știrea]

23 Iulie 2021, 15:20
(2442 vizualizări - 0 comentarii)


Balaciu: Doi răniți în urma unui accident rutier

Balaciu: Doi răniți în urma unui accident rutier

Vineri, 23 iulie 2021, salvatorii de la Detașamentul de pompieri Urziceni au fost solicitați să intervină cu o autospecială de stingere cu apă și spumă la un accident rutier, în care au fost implicate un ...[citește_toată_știrea]

23 Iulie 2021, 14:45
(2831 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Balaciu accident


«Ziua Imnului», marcată la Slobozia

Instituția Prefectului Ialomița va organiza joi, 29 iulie a.c., o festivitate prin care va marca «Ziua Imnului». Festivitatea se va desfășura pe platoul din Piața Revoluției din Slobozia. Evenimentul va ...[citește_toată_știrea]

23 Iulie 2021, 14:40
(2633 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Vernisaj la Muzeul Național al Agriculturii

Absolvenții Universității Naționale de Arte a României vor organiza marți, 27 iulie 2021, o expoziție de pictură la Slobozia. Vernisajul va fi găzduit de către Muzeul Național al Agriculturii. Expoziția ...[citește_toată_știrea]

23 Iulie 2021, 13:20
(2815 vizualizări - 1 comentariu)


Urziceni: Reținut pentru 24 de ore după ce a furat din buzunare

Polițiștii din Urziceni au reținut miercuri, 21 iulie a.c., pentru 24 de ore, un bărbat de 42 de ani, suspect într-un dosar de «furt». Din datele oamenilor legii, în ziua de 8 iulie a.c., în timp ce se ...[citește_toată_știrea]

22 Iulie 2021, 18:25
(3868 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Urziceni furt


Glodeanu Sărat: Locuință cuprinsă de flăcări

Glodeanu Sărat: Locuință cuprinsă de flăcări

Joi, 22 iulie a.c., pompierii din Urziceni au intervenit pentru stingerea unui incendiu, produs la o locuință din satul Glodeanu Sărat-Buzău. 3 echipaje de salvatori cu două autospeciale de stingere cu ...[citește_toată_știrea]

22 Iulie 2021, 18:10
(3464 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Conflict între adolescenți, aplanat de un jandarm

Aflat în timpul liber, un ofițer din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Ialomița a intervenit marți, 20 iulie a.c., pentru aplanarea unui conflict, produs între mai mulți adolescenți la intrarea ...[citește_toată_știrea]

22 Iulie 2021, 17:35
(2395 vizualizări - 1 comentariu)


Dridu: Lebădă salvată de polițiști

Dridu: Lebădă salvată de polițiști

Polițiștii din cadrul Biroului pentru Protecția Animalelor au intervenit miercuri, 21 iulie a.c., pentru a salva o lebădă. Oamenii legii au fost sesizați cu privire la faptul că o lebădă, care nu mai poate ...[citește_toată_știrea]

22 Iulie 2021, 17:20
(2697 vizualizări - 2 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 2 noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Joi, 22 iulie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 10798, fiind înregistrate 2 noi cazuri de îmbolnăvire ...[citește_toată_știrea]

22 Iulie 2021, 16:50
(3750 vizualizări - 0 comentarii)


Respectarea Codului Muncii, verificată de inspectorii ITM Ialomița

În prima jumătate a lunii iulie 2021, inspectorii Inspectoratului Teritorial de Muncă Ialomița au desfășurat ample controale privind prevederilor legale privind munca la domiciliu, telemunca, decalarea ...[citește_toată_știrea]

22 Iulie 2021, 13:10
(4541 vizualizări - 0 comentarii)


Un tren de marfă a deraiat în zona Gării Fetești

Miercuri, 21 iulie a.c., în zona Gării Fetești, 5 vagoane ale unui tren de marfă au deraiat. Din cauza evenimentului, Magistrala 800 București-Constanța este complet blocată pe ambele sensuri. Astfel, trenurile ...[citește_toată_știrea]

21 Iulie 2021, 20:05
(4102 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Aproape 500 milioane de lei, încasate la bugetul de stat în semestrul I-2021

La nivelul județului Ialomița, în primul semestru al anului 2021, s-a colectat la bugetul general consolidat al statului suma de 493,47 milioane de lei. Suma colectată este cu 56,33 milioane de lei mai ...[citește_toată_știrea]

21 Iulie 2021, 16:20
(4822 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: Niciun caz nou de COVID-19 în județul Ialomița!

Miercuri, 21 iulie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a rămas la 10796, nefiind înregistrat vreun caz nou față ...[citește_toată_știrea]

21 Iulie 2021, 16:15
(2674 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Cursuri gratuite de formare profesională

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița vine în întampinarea persoanelor aflate în căutarea unui loc de muncă, organizând până la sfârșitul anului 2021 cursuri de formare profesională ...[citește_toată_știrea]

21 Iulie 2021, 15:25
(7045 vizualizări - 0 comentarii)


Proiectil neexplodat, găsit la Vlădeni

Proiectil neexplodat, găsit la Vlădeni

Marți, 20 iulie a.c., specialiștii pirotehniști ai Inspectoratului pentru Situații de Urgență Ialomița au intervenit cu o autospecială pirotehnică și au ridicat un proiectil exploziv de calibru 100 milimetri ...[citește_toată_știrea]

21 Iulie 2021, 12:35
(3268 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente la Scânteia și în zona Popasului Chirana

Accidente la Scânteia și în zona Popasului Chirana

În dimineața zilei de miercuri, 21 iulie a.c., pompierii din Țăndărei au intervenit la două accidente rutiere. Primul dintre acestea s-a produs în comuna Scânteia, fiind implicate un autoturism și un tractor ...[citește_toată_știrea]

21 Iulie 2021, 12:20
(2859 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Semnarea documentelor emise prin serviciul Spațiul Privat Virtual

AJFP Ialomița readuce în atenția contribuabililor faptul că documentele comunicate de Ministerul Finanțelor/organul fiscal central prin serviciul «Spațiul Privat Virtual» se semnează de către Ministerul ...[citește_toată_știrea]

20 Iulie 2021, 18:50
(3313 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: La volan, fără permis de conducere

În ziua de luni, 19 iulie a.c., polițiștii din cadrul Biroului Rutier Fetești au oprit în trafic, pe raza municipiului Fetești, o autoutilitară condusă de un bărbat, în vârstă de 30 de ani, din localitatea ...[citește_toată_știrea]

20 Iulie 2021, 18:45
(5240 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Măsuri de prevenire a riscului de înec

Polițiștii din cadrul Serviciului Județean de Poliție Transporturi Ialomița aduc în atenție cetățenilor o serie de reguli și măsuri ce trebuie respectate în scopul prevenirii cazurilor de înec. Astfel, ...[citește_toată_știrea]

20 Iulie 2021, 18:35
(2738 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: Niciun caz nou de COVID-19 în județul Ialomița!

Marți, 20 iulie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a rămas la 10796, nefiind înregistrat vreun caz nou față de ...[citește_toată_știrea]

20 Iulie 2021, 16:50
(2180 vizualizări - 0 comentarii)


Tânăr de 17 ani din Brașov, reținut de polițiști după ce ar fi violat o bătrână de 86 de ani din Adâncata

Un tânăr de 17 ani, din județul Brașov, a fost reținut luni seara, 19 iulie a.c., pentru 24 de ore, fiind bănuit că ar fi pătruns fără drept în locuința unei femei de 86 de ani, din Adâncata, și ar fi întreținut ...[citește_toată_știrea]

20 Iulie 2021, 13:50
(5364 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Întrerupere apă la Dridu

Marți, 20 iulie 2021, echipele RAJA Constanța intervin pentru executarea lucrărilor de înlocuire a unei vane de legătură pe conducta de alimentare cu apă, cu diametrul de 180 mm, de pe strada Orhideei din ...[citește_toată_știrea]

20 Iulie 2021, 12:40
(4770 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: Niciun caz nou de COVID-19 în județul Ialomița!

Luni, 19 iulie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a rămas la 10796, nefiind înregistrat vreun caz nou față de ziua ...[citește_toată_știrea]

19 Iulie 2021, 16:40
(2545 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Infracțiuni rutiere

Sâmbătă, 17 iulie a.c., polițiștii rutieri din Fetești au oprit, în trafic, un autoturism condus de un bărbat în vârstă de 43 de ani, din Fetești. Întrucât șoferul emana halenă alcoolică i s-a solicitat ...[citește_toată_știrea]

19 Iulie 2021, 15:20
(2763 vizualizări - 0 comentarii)


Accident la Gura Ialomiței

Sâmbătă, 18 iulie a.c., pompierii din Țăndărei au intervenit, cu o autospecială de stingere cu apă și spumă și o ambulanță SMURD, la un accident rutier produs în comuna Gura Ialomiței. În eveniment a fost ...[citește_toată_știrea]

19 Iulie 2021, 13:35
(3189 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii de miriști și lanuri de grâu la Slobozia și Borănești

Sâmbătă, 17 iulie a.c., pompierii din Slobozia au intervenit, cu o autospecială de stingere cu apă și spumă, pentru localizarea și lichidarea unui incendiu la o miriște de grâu. Au ars aproximativ 2000 ...[citește_toată_știrea]

19 Iulie 2021, 13:20
(4083 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Incendiu la o casă din cauza unei lumânări

În dimineața zilei de luni, 19 iulie a.c., pompierii au intervenit la Fetești pentru localizarea și lichidarea unui incendiu izbucnit la o casă de locuit. Două echipaje de salvatori cu două autospeciale ...[citește_toată_știrea]

19 Iulie 2021, 13:10
(2545 vizualizări - 0 comentarii)


Ion Roată: Un copil de 3 ani a murit după ce a fost călcat de un autobuz

Duminică, 18 iulie a.c., un copil de 3 ani a murit după ce a fost călcat de un autobuz. Șoferul autovehicului, un bărbat de 51 de ani, circula în interiorul localității moment în care l-a acroșat pe minor ...[citește_toată_știrea]

18 Iulie 2021, 22:30
(7768 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Ați văzut-o?

IPJ Ialomița: Ați văzut-o?

Polițiștii ialomițeni efectuează căutări în vederea depistării unei minore de 16 ani, care a plecat de la domiciliul din comuna Bordușani și nu a mai revenit până în prezent. În cursul zilei de sâmbătă ...[citește_toată_știrea]

18 Iulie 2021, 20:35
(5719 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 1 nou caz de COVID-19 în județul Ialomița!

Duminică, 18 iulie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 10796, fiind înregistrat 1 nou caz de îmbolnăvire ...[citește_toată_știrea]

18 Iulie 2021, 17:10
(3472 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...