Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Ialomița: Prefectul Teculescu a demisionat pentru a candida la Primăria Sloboziei

Ialomița: Prefectul Teculescu a demisionat pentru a candida la Primăria Sloboziei

«Para e coaptă!» Prefectul Mădălin Teculescu a demisionat miercuri seara, 18 aprilie a.c. Joi, 19 aprilie 2012, în cadrul unei conferințe de presă, acesta a declarat că va candida pe listele «Alianței pentru Ialomița» pentru fotoliul de primar al municipiului Slobozia. «Para e coaptă! Și nu vorbesc doar de Gabi Ionașcu, ci de toată administrația locală. Iar pe alocuri, a început să putrezească...» și-a justificat Mădălin Teculescu decizia. Potrivit ultimelor sondaje de opinie realizate de PD-L, încă neoficiale, Mădălin Teculescu are 15%... [citește_tot_articolul]

19 Aprilie 2012, 20:05 (35056 vizualizări - 24 comentarii)

EVENIMENT

Sfînta Icoană Făcătoare de Minuni a Maicii Domnului, la Slobozia

Slobozia a devenit miercuri, 18 aprilie a.c., centrul religios al județului Ialomița. Peste 5000 de oameni au venit să se închine la Icoana Făcătoare de Minuni a Maicii Domnului, adusă tocmai de la Mînăstirea Neamțului. Enoriașii au fost transportați gratis cu autobuze și microbuze școlare de candidații la funcțiile de primari și consilieri locali din județ, prezenți la evenimentul religios...

Milostivește-i Doamne pe Cazacu și Ionașcu!
Icoana Făcătoare de Minuni a Maicii Domnului a fost transporată de la Catedrala Slobozia la Mînăstirea Sfinții Voievozi în cadrul unei procesiuni impresionante. Miile de oameni au mers pe străzile... [citește_tot_articolul]

19 Aprilie 2012, 12:10 (16939 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Casa de Cultură Municipală, inaugurată în prezența episcopului Vincențiu

Lifting de 600 mii lei

Slobozia: Casa de Cultură Municipală, inaugurată în prezența episcopului Vincențiu

Aflat în cădere liberă, primarul Gabi Ionașcu inaugurează la foc automat puținele investiții finalizate ale acestui mandat. Miercuri, 18 aprilie 2012, domnia sa a inaugurat Casa de Cultură Municipală a Sloboziei, o investiție-lifting de 600 mii lei...

Casă, dulce Casă... goală!
N-am mai scris nimic despre Casa de Cultură Municipală de pe vremea cînd primarul Gabi Ionașcu încerca să-l seducă public pe Mircea Dinescu spunîndu-i «Vă fac o propunere... Mai ales că v-am văzut preocupările... Cîntați frumos, vă ocupați cu filmul, cu gastronomia... Pe 8 noiembrie, de hramul orașului... [citește_tot_articolul]

19 Aprilie 2012, 11:07 (44179 vizualizări - 19 comentarii)

EVENIMENT

Noua generație i30 -cel mai important model Hyundai la nivel local- este disponibilă pe piață prin rețeaua Hyundai Auto România

Noua generație i30 își face debutul pe piața locală, completînd gama de clasă compactă Hyundai și abordînd noua linie tehnologică și de design a mărcii. Integral redefinit față de generația anterioară, noul i30 hatchback se alătură compactei sedan Hyundai Elantra în competiția specifică vînzărilor de segment C la nivel național.

Proiectat, dezvoltat și fabricat în Europa, pentru clienții europeni
Proiectată și dezvoltată în cadrul centrului tehnic Hyundai Motor Europe din Germania, noua generație i30 reprezintă cel mai recent model Hyundai dedicat pieței europene. Inclusiv procesul... [citește_tot_articolul]

19 Aprilie 2012, 10:44 (12160 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Sărbători Pascale de coșmar

Ialomița: Peste 100 de persoane la spital, scandal monstru la blocul UGIRA din Slobozia, un bătrîn a încercat să se sinucidă...

Ialomițenii au trecut cu vederea spiritul Sărbătorilor. De Paște, la Slobozia, polițiștii au împărțit dosare penale, iar medicii au fost nevoiți să facă față unui val record de solicitări.
Cozonacul, ouăle roșii și drobul de miel i-au băgat pe ialomițeni în spital. Peste 100 de persoane au ajuns în prima zi de Paște, duminică, 15 aprilie a.c., la Spitalul Județean de Urgență Slobozia din cauza exceselor alimentare. Mai mult, medicii au trebuit să facă față și celor puși pe scandal. Un sfert dintre pacienții prezentați la UPU au avut nevoie de îngrijiri medicale după ce s-au luat la bătaie. Tot de Paște, alți ialomițeni s-au gîndit să-și încheie socotelile cu viața. Luni, 16 aprilie a.c.... [citește_tot_articolul]

18 Aprilie 2012, 15:02 (12148 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Mic tratat de alegeri locale

Ghidul alegătorului local 2012

Mic tratat de alegeri locale

Din patru, în patru ani Ialomița alege. Din patru, în patru ani ziarele scriu despre alegeri... Pentru că mai sînt doar două luni pînă la vot, Independent vă oferă primele informații valide despre procesul electoral din 10 iunie 2012.

Alegătorii ialomițeni se împuținează
Mai puțin cu 70 de mii de votanți!

Județul Ialomița este în criză de alegători. Dacă la scrutinul din 2008 numărul persoanelor cu drept de vot era de 247149, la alegerile locale care vor avea loc peste două luni își vor exprima opțiunile doar 177170 de votanți. Cei mai mulți dintre aceștia au între 40 și... [citește_tot_articolul]

18 Aprilie 2012, 14:52 (7783 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Fiare vechi avem...

Industria Sloboziei se vinde la kilogram!

De 20 de ani și mai bine județul trăiește (și) din vînzarea fierului vechi. De cîțiva ani încoace, moda s-a mutat și în ograda administrație locale. Întîi s-au vîndut utilaje casate, apoi fierul din centralele și punctele termice din oraș... iar zilele trecute, în urma unei licitații cîștigate de către SC Selena N&C din Cîmpulung Muscel, s-a vîndut și rețeaua de termoficare a orașului. O afacere de mii de tone de fier care se adaugă la zecile gestionate anterior de către Primăria Slobozia...

Mii de tone fier vechi
Vineri, la orele prînzului, după 3 zile de muncă, segmentul... [citește_tot_articolul]

17 Aprilie 2012, 08:48 (23418 vizualizări - 20 comentarii)

EVENIMENT

«E posibil să nu avem stație de epurare nici peste doi ani!»

Primarul Sloboziei, Gabi Ionașcu

«E posibil să nu avem stație de epurare nici peste doi ani!»

În urma articolului «Stația de epurare de 4,5 milioane de euro, nefuncțională!», apărut în Independent săptămîna trecută, primarul Gabi Ionașcu a organizat o conferință de presă în care a făcut o serie de precizări legate de subiect. Potrivit declarațiilor sale, stația de epurare a orașului Slobozia ar putea rămîne nefuncțională cel puțin doi ani. Gabi Ionașcu a confirmat toate afirmațiile din articolul publicat de Independent, dar a negat orice responsabilitate personală în această «afacere»...

De la 4,5 la 7 milioane de euro... [citește_tot_articolul]

13 Aprilie 2012, 13:06 (12619 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ultima pomană administrativă a Guvernului Ungureanu

Bani de buzunar pentru primarii ialomițeni

La sfîrșitul săptămînii precedente, celebra Hotărîre de Guvern prin care primul ministrul Mihai Răzvan Ungureanu acorda bani primăriilor din Fondul de rezervă bugetara a fost publicată vineri seara, 6 aprilie 2012, în Monitorul Oficial. Valoarea totală a acestor sume a fost de 648,2 milioane lei. Ialomița a primit doar 5,6 milioane lei, iar majoritatea fondurilor au fost orientate, previzibil, către primăriile democrat-liberale...

Ialomița ogarilor portocalii
Pentru că de multă vreme iarna nu-i ca vara, nici în Ialomița nu s-au alocat fondurile ca în restul județelor din România... [citește_tot_articolul]

11 Aprilie 2012, 16:30 (12035 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Raed Arafat, la Slobozia

Ialomița: Două noi substații SMURD, la Slobozia și Țăndărei

Miercuri, 11 aprilie a.c., la orele 10,30, au fost inaugurate stațiile SMURD de la Slobozia și Țăndărei. Primele au fost înființate, în urmă cu trei ani, la Urziceni și Fetești. Misiunea celor care lucreză aici este de multe ori imposibilă, dar nobilă. Luptă pentru salvarea vieților omenești…

Mașinile de Salvare roșii...
Victimele agonizau pe caldarîm. Una dintre ele strigă după ajutor... Din depărtare o mașină roșie pe care scrie SMURD se apropie cu viteză. Pericolul a trecut. Răniții sînt în siguranță... Scenariul se repetă ori de cîte ori moartea seamănă nenorocire. Uneori... [citește_tot_articolul]

11 Aprilie 2012, 13:53 (10944 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Lucrările de reparații nu se mai decontează!

Fără facilități fiscale la Slobozia în 2012

Lucrările de reparații nu se mai decontează!

De cîțiva ani încoace, conform legii 571/2003, lucrările de reparații pentru blocurile de locuit beneficiază de o reducere cu 100% a impozitului pe clădiri. Administrația locală din Slobozia a mediatizat constant această facilitate fiscală pînă anul trecut. În 2012 însă, o dată cu primele dosare de decontare a lucrărilor, Primăria Slobozia a blocat procesul de rambursare, iar proprietarii se văd obligați să plătească de două ori impozitul...

100% țeapă administrativă
Potrivit HCL nr 70/2011, «începînd cu data de 01.01.2012, contribuabilii persoane fizice proprietari de imobile... [citește_tot_articolul]

11 Aprilie 2012, 12:22 (9569 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Primarii din 22 de localități ialomițene nu au habar de proiectele europene

Repetenți la accesarea banilor UE

Primarii din 22 de localități ialomițene nu au habar de proiectele europene

Un raport al Prefecturii Ialomița arată că numărul proiectelor cu finanțare europeană depuse de primăriile din județ este scăzut. Din cele 66 de administrații locale, în primii cinci ani de la integrarea în Uniunea Europeană, 22 nu au întocmit niciun proiect pentru a beneficia de fonduri nerambursabile...

Ialomița, departe de Europa...
De la momentul integrării României în Uniunea Europeană s-au scurs cinci ani. Timp suficient pentru a permite un bilanț oficial cu privire la gradul de absorbție a fondurilor europene la nivel de județ. Astfel, o situație statistică prezentată de... [citește_tot_articolul]

10 Aprilie 2012, 08:33 (11812 vizualizări - 15 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primăria Slobozia ratează o investiție de peste 11 milioane de euro!

Litigiu între Primăria lui Ionașcu și Sindicatele doamnei Neagu pentru modernizarea Pieței Revoluției

Primăria Slobozia ratează o investiție de peste 11 milioane de euro!

Mai este mult pînă cînd Piața Revoluției din Slobozia va arăta așa cum își doresc autoritățile locale. Proiectul de modernizare a zonei, în valoare de peste 516 miliarde de lei vechi este, mai nou, blocat de un litigiu între administrație și Uniunea Sindicatelor Ialomița.

Megalomanie la Slobozia...
În anul 2008, administrația locală din Slobozia a demarat un proiect de anvergură de modernizare a Pieței Revoluției. Timp de doi ani, despre acest proiect nu s-a mai auzit nimic. Abia în 2010, consilierii locali, prin hotărîrea 37735/19.10.2010, aprobau studiul de fezabilitate al respectivului... [citește_tot_articolul]

9 Aprilie 2012, 10:05 (15050 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Consiliul Județean Ialomița continuă cruciada fotovoltaică

Energie verde

Consiliul Județean Ialomița continuă cruciada fotovoltaică

La sfîrșitul lunii martie, Consiliul Județean Ialomița a disponibilizat noi suprafețe de teren agricol neproductiv pentru realizarea de parcuri fotovoltaice. În ședința ordinară desfășurată pe 28 martie 2012, consilierii județeni au aprobat concesionarea a 24 de hectare de teren agricol în zona Giurgeni pentru construirea unor parcuri fotovoltaice. Potrivit declarațiilor oficiale, la acest moment numărul de cereri este mai mare decît capacitatea Consiliului Județean de a oferi locații pentru dezvoltarea de parcuri fotovoltaice.

Altius, citus, fortius
Pentru că nu poate organiza... [citește_tot_articolul]

9 Aprilie 2012, 09:59 (9413 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Stația de epurare de 4,5 milioane de euro, nefuncțională!

Scandalul Dytras revine în actualitate

Stația de epurare de 4,5 milioane de euro, nefuncțională!

În luna iunie a anului trecut, Independent publica un articol amplu despre investiția în stația de epurare de la Slobozia. În valoare de 4,5 milioane de euro, investiția este parte componentă a programului de conformare în baza căruia SC Urban a reușit să-și păstreze licența de funcționare. Potrivit unor acuzații aduse de către consilierii locali PSD, Gabi Ionașcu se face vinovat de recepționarea unor lucrări executate incomplet. În replică, Gabi Ionașcu susține că este vina constructorului...

O istorie neepurată
Pe 20 decembrie, 2007, Consiliul local Slobozia aproba atribuirea... [citește_tot_articolul]

6 Aprilie 2012, 09:13 (11324 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

IPJ Ialomița: Șeful Biroului Ordine Publică din cadrul Poliției Slobozia, Maria Baciu, «retrogradată» la cerere

IPJ Ialomița: Șeful Biroului Ordine Publică din cadrul Poliției Slobozia, Maria Baciu, «retrogradată» la cerere

Potrivit unei informări media, începînd cu data de 1 aprilie 2012, comisarul de poliție Maria Baciu a fost mutată pe o funcție de execuție în cadrul Serviciului de Ordine Publică al IPJ Ialomița. Mutarea, una deloc surprinzătoare, date fiind cercetările prealabile pe numele domniei sale, s-ar fi produs ca urmare a unui raport personal, înaintat de comisarul Maria Baciu către inspectorului șef.
Postul rămas vacant, respectiv șef Birou Ordine Publică în cadrul Poliției Municipiului Slobozia va fi ocupat de inspectorul principal de poliție Sebastian Savu, fost șef al Poliției Orașului Țăndărei. De asemenea, schimbarea acestuia survine ca urmare a unui raport înaintat instituției în acest sens... [citește_tot_articolul]

5 Aprilie 2012, 15:15 (65530 vizualizări - 32 comentarii)

EVENIMENT

Ionașcu vs consilierii PSD

Scandal public în Consiliul Local Slobozia

Conflictul dintre consilierii locali PSD și primarul Gabi Ionașcu degenerează. La ultima ședință a Consiliului Local Slobozia, joi, 29 martie 2012, aceștia au încercat să blocheze unul dintre proiectele de hotărîre propuse de către primar. Refuzul primarului de a accepta solicitarea propriilor consilieri a degenerat într-o dispută deschisă, soldată cu amenințări. Pe fondul acestui boicot eșuat s-a suprapus un conflict administrativ între consilierul Ionuț Răileanu și un contribuabil prezent în sală!

Corb la corb își scoate ochii
Joi, 29 martie, în cadrul ședinței ordinare lunare... [citește_tot_articolul]

5 Aprilie 2012, 15:05 (14855 vizualizări - 15 comentarii)

EVENIMENT

Ce șanse au cei 10000 de șomeri ialomițeni?

Morgana cursurilor de formare profesională

Ce șanse au cei 10000 de șomeri ialomițeni?

În județul Ialomița, aproape 10000 de oameni sînt în acest moment în căutarea unui loc de muncă. Majoritatea nu au o calificare, tocmai de aceea angajatorii nu îi iau în calcul. Șansa lor este să se înscrie la cursurile calificare profesională...

Statistic, ne prezentăm bine
Potrivit datelor oferite de Agenția Județean pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița, rata șomajului la nivelul județului a înregistrat o ușoară scădere. Astfel, de la 9,9% cît era în luna ianuarie 2012, a ajuns la 9,1% în luna februarie. Exprimate în cifre, procentele arată că în tot județul există un număr... [citește_tot_articolul]

4 Aprilie 2012, 09:47 (12606 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Acțiune pentru 200 de copii cu dizabilități

«Ziua Mondială de Luptă Împotriva Autismului», sărbătorită la Slobozia

Dacă renunțăm preț de cîteva secunde la indiferență, putem sprijini un copil bolnav de autism. Trebuie doar să vrem... Pe 2 aprilie, de «Ziua Mondială a Luptei Împotriva Autismului», la Slobozia, copiii bolnavi de această maladie au mărșăluit pe străzile orașului rugîndu-i pe oamenii mari: «Ajutați-ne să înțelegem lumea!».

Alături de Ionuț și Ema...
Ne-am alăturat inițiativei Asociației «ASIL», ONG local care luptă pentru sprijinul micuților afectați de această maladie, din dorința de a înțelege mai bine cum să îi ajutăm pe acești copii. Așa am reușit să îi cunoaștem pe Emma și... [citește_tot_articolul]

4 Aprilie 2012, 09:12 (7722 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

«Vreau să fac din învățământul ialomițean o emblemă a județului!»

Blitz-interviu cu Luminița Barcari, inspectorul general școlar sau întrebări comode despre subiecte incomode

«Vreau să fac din învățămîntul ialomițean o emblemă a județului!»

Luminița Barcari este inspector general școlar de 5 luni (după o experiență de un an ca inspector general adjunct...). Este profesor titular de Chimie la Fetești și crede că învățămîntul ialomițean are un nivel de performanță perfectibil în fiecare zi.
-Cum vedeți dumneavoastră învățămîntul ialomițean la cele cîteva luni în fruntea Inspectoratului Școlar Județean Ialomița?

-Învățămîntul ialomițean... Eu cred că se poate lăuda cu destul de multe lucruri bune și, cînd spun asta, mă refer la modul în care am aplicat legile Educației și metodologiile care decurg din ele. Lucrurile decurg așa cum trebuie... Mai sînt sincope pe ici, pe colo, și cînd spun asta mă... [citește_tot_articolul]

4 Aprilie 2012, 09:07 (20970 vizualizări - 21 comentarii)

Vineri 26 Iun 2026
289 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Proiecte edilitare, finanțate prin Asociația de Dezvoltare Intercomunitară Ialomița

Luni, 2 august a.c., în foaierul Sălii «Europa» a Consiliului Județean Ialomița, au fost semnate contractele de finanțare pentru 6 proiecte de utilitate publică, desfășurate prin Planul Județean de Dezvoltare ...[citește_toată_știrea]

2 August 2021, 14:40
(4437 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiune comună a polițiștilor din Ialomița, Ilfov și Călărași pe linie rutieră

Luni, 2 august 2021, în intervalul orar 07,00-09,00, polițiștii cu atribuții pe linie rutieră din Ialomița, Ilfov și Călărași, sub coordonarea Direcției Rutiere din cadrul Inspectoratului General al Poliției ...[citește_toată_știrea]

2 August 2021, 14:10
(4890 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii la locuințe din Fierbinți-Târg, Broșteni și Fetești. Incendii de vegetație uscată și miriști la Ograda, Borănești, Țăndărei și Jilavele!

Incendii la locuințe din Fierbinți-Târg, Broșteni și Fetești. Incendii de vegetație uscată și miriști la Ograda, Borănești, Țăndărei și Jilavele!

Vineri, 30 iulie a.c., pompierii din cadrul Detașamentului Urziceni au fost solicitati să intervină la un incendiu izbucnit la acoperișul unei case din Fierbinți Târg. 3 echipaje de pompieri cu două autospeciale ...[citește_toată_știrea]

2 August 2021, 13:50
(3824 vizualizări - 0 comentarii)


I-a luat foc mașina în zona Popasului Chirana

I-a luat foc mașina în zona Popasului Chirana

Sâmbătă, 31 iulie a.c., pompierii din cadrul Gărzii de intervenție Țăndărei au fost solicitati să intervină la un incendiu produs la un autoturism pe DN 2A, zona Popas Chirana. Două echipaje de pompieri ...[citește_toată_știrea]

2 August 2021, 13:35
(3076 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente pe A2 și la Răsimnicea

Sâmbătă, 31 iulie a.c., două echipaje din cadrul Stației de pompieri Fetești au intervenit cu o autospecială de stingere cu apă și spumă și o ambulanță SMURD la un accident rutier produs pe Autostrada ...[citește_toată_știrea]

2 August 2021, 13:30
(3599 vizualizări - 0 comentarii)


Accident la Slobozia

Vineri, 30 iulie a.c., 3 echipaje din cadrul Gărzii de intervenție Slobozia au intervenit cu o autospecială de stingere cu apă și spumă, o descarcerare  și o ambulanță SMURD la un accident rutier produs ...[citește_toată_știrea]

2 August 2021, 13:25
(1540 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Jilavele: Accident cu patru victime

Jilavele: Accident cu patru victime

Vineri, 30 iulie a.c., 3 echipaje din cadrul Detașemetului de Pompieri Urziceni au intervenit cu o autospecială de stingere cu apă și spumă, o descarcerare  și o ambulanță SMURD la un accident rutier ...[citește_toată_știrea]

2 August 2021, 13:20
(2898 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Jilavele accident


Ialomița: Cod Portocaliu de caniculă și disconfort termic deosebit de accentuat

Ialomița: Cod Portocaliu de caniculă și disconfort termic deosebit de accentuat

Pentru luni, 2 august 2021, Administrația Națională de Meteorologie a emis o avertizare Cod Portocaliu de caniculă și disconfort termic deosebit de accentuat și pentru județul Ialomița ...[citește_toată_știrea]

2 August 2021, 13:05
(3819 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: Niciun caz nou de COVID-19 în județul Ialomița!

Duminică, 1 august a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a rămas la 10802, nefiind înregistrat vreun caz nou față ...[citește_toată_știrea]

1 August 2021, 16:55
(3258 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: Niciun caz nou de COVID-19 în județul Ialomița!

Sâmbătă, 31 iulie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a rămas la 10802, nefiind înregistrat vreun caz nou față de ...[citește_toată_știrea]

31 Iulie 2021, 16:25
(2743 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Programul «Tezaur» continuă și în luna august

Ministerul Finanțelor emite, începând cu 2 august 2021, 3 noi emisiuni de titluri de stat în cadrul Programului «Tezaur», cu maturități de 1, 3 și 5 ani și dobânzi de 3,15%, 3,50% și 3,85%. Titlurile de ...[citește_toată_știrea]

30 Iulie 2021, 16:50
(2632 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: Niciun caz nou de COVID-19 în județul Ialomița!

Vineri, 30 iulie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a rămas la 10802, nefiind înregistrat vreun caz nou față de ...[citește_toată_știrea]

30 Iulie 2021, 16:35
(2296 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Plata ajutorului de stat pentru motorina utilizată în agricultură trimestrul I/2021

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA), prin Centrele Județene, informează că a început să efectueze plățile aferente ajutorului de stat pentru motorina utilizată în agricultură, perioada ...[citește_toată_știrea]

30 Iulie 2021, 12:35
(4396 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de peste 81000 de lei

În ultimele 24 de ore, polițiștii au intervenit la 75 evenimente, din care 66 sesizate pe numărul unic pentru apeluri de urgență 112, au constatat 14 infracțiuni și au aplicat 225 de sancțiuni contravenționale ...[citește_toată_știrea]

29 Iulie 2021, 18:45
(3446 vizualizări - 1 comentariu)


Prevenirea ilegalităților din domeniul pisciculturii, în atenția polițiștilor ialomițeni

Miercuri, 28 iulie a.c., polițiștii ialomițeni, alături de specialiștii Agenției Naționale pentru Pescuit și Acvacultură, au realizat o amplă acțiune cu scopul de a preveni ilegalitățile comise în domeniul ...[citește_toată_știrea]

29 Iulie 2021, 18:40
(5866 vizualizări - 1 comentariu)


Grupul de Comunicare Strategică: Niciun caz nou de COVID-19 în județul Ialomița!

Joi, 29 iulie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a rămas la 10802, nefiind înregistrat vreun caz nou față de ziua ...[citește_toată_știrea]

29 Iulie 2021, 16:40
(2028 vizualizări - 0 comentarii)


Două trenuri s-au ciocnit în Depoul Gării Fetești. Cauza: unul dintre mecanicii de locomotivă ar fi fost băut!

Două trenuri s-au ciocnit în Depoul Gării Fetești. Cauza: unul dintre mecanicii de locomotivă ar fi fost băut!

În seara zilei de miercuri, 28 iulie a.c., două trenuri de marfă s-au ciocnit în zona Depoului Gării Fetești. Unul dintre trenuri transporta fier vechi, moment în care a fost lovit de o altă garnitură, ...[citește_toată_știrea]

29 Iulie 2021, 13:35
(11501 vizualizări - 2 comentarii)


Protopopiatul Urziceni: Campanie de donare de sânge

Protopopiatul Urziceni: Campanie de donare de sânge

Pentru a veni în sprijinul semenilor noștri aflați în suferință, miercuri, 28 iulie 2021, în intervalul orar 8,00-12,30, Protopopiatul Urziceni din cadrul Episcopiei Sloboziei și Călărașilor a continuat ...[citește_toată_știrea]

28 Iulie 2021, 17:40
(3486 vizualizări - 1 comentariu)


Grupul de Comunicare Strategică: Niciun caz nou de COVID-19 în județul Ialomița!

Miercuri, 28 iulie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a rămas la 10802, nefiind înregistrat vreun caz nou față ...[citește_toată_știrea]

28 Iulie 2021, 17:15
(3359 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Plata ajutorului de stat în sectorul creșterii animalelor

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA), prin Centrele Județene, informează că efectuează plata ajutorului de stat în sectorul creșterii animalelor, solicitat prin cererile de plată aferente ...[citește_toată_știrea]

28 Iulie 2021, 12:35
(3044 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Mandate de executare a pedepsei, puse în aplicare de polițiști

În cadrul unei acțiuni desfășurată de polițiștii Serviciului de Investigații Criminale, oamenii legii au reușit identificarea a doi bărbați, de 28 și 43 de ani, domiciliați în Slobozia, ce se sustrăgeau ...[citește_toată_știrea]

27 Iulie 2021, 19:10
(5056 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: Niciun caz nou de COVID-19 în județul Ialomița!

Marți, 27 iulie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a rămas la 10802, nefiind înregistrat vreun caz nou față de ...[citește_toată_știrea]

27 Iulie 2021, 16:35
(4927 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Plăți Renta Viageră Agricolă campania 2020

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează că a efectuat plățile sumelor cuvenite sub formă de rentă viageră agricolă aferentă anului 2020. Astfel, marți, 27 iulie 2021, APIA a ...[citește_toată_știrea]

27 Iulie 2021, 13:10
(2886 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: Niciun caz nou de COVID-19 în județul Ialomița!

Luni, 26 iulie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a rămas la 10802, nefiind înregistrat vreun caz nou față de ziua ...[citește_toată_știrea]

26 Iulie 2021, 16:25
(1952 vizualizări - 0 comentarii)


APIA primește cereri de plată pentru Programul Național Apicol

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează beneficiarii că Cererile de plată pentru accesarea Programului Național Apicol (PNA) se pot depune până la data de 2 august 2021, inclusiv ...[citește_toată_știrea]

26 Iulie 2021, 15:55
(4945 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la o casă din Manasia

Incendiu la o casă din Manasia

În dimineața zilei de luni, 26 iulie a.c., pompierii Detașamentului Urziceni au fost solicitati, prin 112, să intervină la un incendiu izbucnit la acoperișul unei case din comuna Manasia. 3 echipaje de ...[citește_toată_știrea]

26 Iulie 2021, 15:20
(4230 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Manasia incendiu


Movila: Șase persoane rănite într-un accident rutier

Movila: Șase persoane rănite într-un accident rutier

În seara zilei de duminică, 25 iulie a.c., în zona localității Movila, s-a produs un accident de circulație soldat cu vătămarea corporală a șase persoane. Din verificările efectuate de polițiști a reieșit ...[citește_toată_știrea]

25 Iulie 2021, 23:15
(5583 vizualizări - 3 comentarii)

Taguri: Movila accident


Orboești: A intrat cu mașina într-un copac

Orboești: A intrat cu mașina într-un copac

Duminică, 25 iulie a.c., în localitatea Orboești s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea a două persoane. Din verificările efectuate de polițiști a reieșit că în evenimentul rutier a fost ...[citește_toată_știrea]

25 Iulie 2021, 21:40
(5189 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: Niciun caz nou de COVID-19 în județul Ialomița!

Duminică, 25 iulie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a rămas la 10802, nefiind înregistrat vreun caz nou față ...[citește_toată_știrea]

25 Iulie 2021, 17:10
(3317 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 1 nou caz de COVID-19 în Ialomița

Sâmbătă, 24 iulie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 10802, fiind înregistrat 1 nou caz de îmbolnăvire ...[citește_toată_știrea]

24 Iulie 2021, 16:40
(2669 vizualizări - 1 comentariu)


Ultimele comentarii
Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Urbanistul în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Vasile în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 oRLandO în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! scrumbie Dunăre în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 PERICOL în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Peiu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren intravilan agricol Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren extravilan Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Chiparos în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Lenuta în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...