Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Edilii vandalizează bugetele comunităților

Ce vrăji au mai făcut primarii ialomițeni

Edilii vandalizează bugetele comunităților

Administrația locală ialomițeană a prejudiciat statul cu peste 4,4 milioane lei din bugetele alocale pentru anul 2010. Constatarea aparține Camerei de Conturi Ialomița în urma controalelor efectuate în anul 2011, pentru exercițiul financiar administrativ din 2010. Recent, instituția a făcut public Raportul de control, document ce evidențiază, încă o dată, modul absolut haotic de întrebuințare a resurselor financiare publice locale. Iar de data aceasta plățile ilegale se ridică la peste 4,4 milioane lei, doar la administrațiile locale!

Statistici de activitate
Potrivit datelor statistice, Camera de Conturi Ialomița și-a fundamentat concluziile Raportului privind... [citește_tot_articolul]

27 Februarie 2012, 12:28 (19655 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița: 2,2 milioane de lei pentru 25 de zile de viscol

Consiliul Județean a prezentat nota de plată a deszăpezirii

Ialomița: 2,2 milioane de lei pentru 25 de zile de viscol

Marți, 21 februarie, în cadrul unei conferințe de presă, conducerea Consiliului Județean a făcut bilanțul financiar al celor 25 de zile de viscol. Potrivit unei estimări inițiale, valoarea cheltuielilor pentru deszăpezirea drumurilor județene se ridică la 2,2 milioane de lei. Suma este mai mare decît în anii precedenți, în timp ce alocările guvernamentale pentru întreținerea drumurilor județene au scăzut la jumătate, respectiv 4 milioane de lei pentru anul 2012.

Drumurile noastre toate
Conform datelor statistice prezentate în cadrul conferinței, lungimea totală a drumurilor județene din Ialomița se cifrează la 507 kilometri. Dintre aceștia, 185 de kilometri... [citește_tot_articolul]

24 Februarie 2012, 11:30 (13733 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Zăpada continuă să afecteze peste 500 de case

Ialomița: Zăpada continuă să afecteze peste 500 de case

Peste 500 de case din 21 de localități din județul Ialomița continuă să fie afectate de zăpezile din ultima lună. Potrivit autorităților județene, pentru circa jumătate dintre aceste case autoritățile locale au nevoie de sprijin logistic sau fonduri în vederea deszăpezirii lor.

Case în pericol de inundare
Joi, 23 februarie 2012, în cadrul unei întîlniri a Comitetului Județean pentru Situații de Urgență, prefectul județului Ialomița a anunțat că, la nivelul județului, 525 de case sînt în continuare înconjurate de zăpezi. Situația se bazează pe datele puse la dispoziție de autoritățile locale și va fi reverificată de către reprezentanții Inspectoratului pentru... [citește_tot_articolul]

23 Februarie 2012, 18:37 (18582 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Razie DIICOT în celulele deținuților de la Penitenciarul Slobozia

Razie DIICOT în celulele deținuților de la Penitenciarul Slobozia

Procurori DIICOT și specialiști din cadrul Administrației Naționale a Penitenciarelor au descins în dimineața zilei de joi, 23 februarie a.c., în spațiile de detenție din Penitenciarul Slobozia. Anchetatorii au căutat mai mulți suspecți, cercetați pentru înșelătorii prin telefon.
La Slobozia au fost percheziționate trei celule, în care se aflau un număr de 43 de pușcăriași. De la aceștia anchetatorii au confiscat 18 mobile cu care infractorii ar fi înșelat telefonic mai multe persoane. În realitate, deținuții apelau diverse numere necunoscute, declinîndu-și identitatea și solicitînd diferite sume de ani sau coduri de reîncărcare, drept avansuri pentru cîștigarea unor premii.
Acțiunea... [citește_tot_articolul]

23 Februarie 2012, 15:26 (22332 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Inițiativă cetățenească pentru retrocedarea a 8700 de hectare de teren agricol

Cetățeanul Teculescu declară război Consiliului Județean Ialomița

Inițiativă cetățenească pentru retrocedarea a 8700 de hectare de teren agricol

După 3 luni de război instituțional pentru retrocedarea celor 8700 de hectare de teren deținute de către Consiliul Județean Ialomița, prefectul Mădălin Teculescu caută o nouă soluție. El a declarat că inițiază o campanie de semnături pentru promovarea unui proiect de hotărîre local prin care instituția să retrocedeze cele 8900 de hectare de teren agricol din domeniul privat al județului proprietarilor de drept.
«Prin această inițiativă, vreau să aduc public la cunoștința consilierilor județeni faptul că un număr important de ialomițeni nu sînt puși în posesie pe terenurile din județul Ialomița» a declarat Teculescu. Terenurile revendicate de către «cetățeanul» Teculescu în numele celor ... [citește_tot_articolul]

22 Februarie 2012, 18:25 (23621 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Primarul din Sinești, lovit de interlopii din clanul «Duduienilor»

Ialomița: Primarul din Sinești, lovit de interlopii din clanul «Duduienilor»

Scandal pe ulițele Sineștiului la sfîrșitul săptămînii precedente. Ion Dumitru, primarul localității, a intrat în conflict cu «Duduienii», membrii unuia dintre cele mai temute clanuri de interlopi din Capitală. Potrivit unor surse, se pare că cearta dintre primarul Ion Dumitru și interlopii bucureșteni a pornit de la faptul că «Duduienii» au lăsat în plină stradă un morman de gunoi, adunat dintr-o gospodărie, pe care au refuzat să îl strîngă. În momentul în care edilul a mers să le ceară socoteală pentru acest lucru, «Duduienii» au sărit imediat la scandal. Aceleași surse susțin că Ion Dumitru a fost burscat și a încasat cîteva palme...

«A fost o simplă discuție!»... [citește_tot_articolul]

22 Februarie 2012, 14:27 (29279 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ograda: Fetiță de doi ani, la spital după ce a înghițit aproape tot siropul pentru febră!

Tot mai mulți copii cad pradă neglijenței părinților. Lăsată nesupravegheată, o micuță de doar doi ani, din localitatea Ograda, a ajuns în stare gravă la spital, marți, 21 februarie a.c., după ce a luat cîteva înghițituri dintr-un sirop prescris de medici pentru a scăpa de febră.
A fost nevoie doar de cîteva secunde de neatenție din partea mamei copilei pentru ca fetița să pună mîna pe sticla de sirop și să ia cele cîteva înghițituri din respectivul medicament. În momentul în care cea care i-a dat viață a intrat în camera unde își lăsase copila, a văzut că micuța se simțea rău. Panicată, femeia a sunat imediat la 112, iar fetița sa a fost transportată de urgență la Spitalul Județean Slobozia... [citește_tot_articolul]

22 Februarie 2012, 14:20 (12180 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

PSD renunță la candidatul-primar în funcție Gabi Ionașcu pentru Primăria Slobozia! Viceprimarul Alexandru Stoica, viitorul candidat!

Surpriză de proporții

PSD renunță la candidatul-primar în funcție Gabi Ionașcu pentru Primăria Slobozia! Viceprimarul Alexandru Stoica, viitorul candidat!

Surse din cadrul PSD Ialomița ne-au precizat că la ședința de azi, marți, 21 februarie 2012, Comitetul Local al PSD Slobozia va decide asupra candidaturii edilului în funcție Gabi Ionașcu la Primăria Slobozia. Așadar, pentru alegerile din iunie 2012 la Slobozia, social-democrații vor decide schimbarea candidatului-primar în funcție Ionașcu cu viceprimarul Alexandru Stoica, președinte al PSD Slobozia. De asemenea, o altă variantă este candidatura președintelui PNL Ialomița, Ioan Martin, la Primăria Slobozia, liberalul urmînd a fi susținut în alegeri și de organizația locală a PSD. Pe de altă parte, aceeași schimbare de candidaturi va fi produsă și pentru Primăria Țăndărei, unde primarul în funcție... [citește_tot_articolul]

21 Februarie 2012, 14:37 (86773 vizualizări - 32 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Violență la școala din Perieți: A încasat cîțiva pumni de la un coleg și a ajuns la spital!

Scenele de violență petrecute la școală par a nu se mai termina. Luni 20 februarie a.c., un băiețel de doar 12 ani, elev la Școala Generală cu Clasele I-VIII din Perieți, a luat bătaie de la un coleg. Rănit în urma incidentului, copilul a ajuns de urgență la Spitalul Județean Slobozia.
Supărarea colegului care l-a bătut pe elevul de 12 ani a fost atît de mare încît copilul s-a ales cu multiple răni și traumatisme în zona capului.
Potrivit legii, imediat au fost sesizați și asistenșii sociali din cadrul Direcției Generale de Asistență Socială și Protecție a Copilului Ialomița, care au demarat o anchetă în acest caz.
«Vom face o anchetă pentru a stabili cum s-au petrecut întîmplările... [citește_tot_articolul]

21 Februarie 2012, 13:42 (20374 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Scandal cu împușcături la restaurantul «Zahana». Constantin Hertu, patronul restaurantului, a «ciuruit» un interlop cu bile de cauciuc!

Patronul localului spune că a tras să se apere, iar victima, cunoscutul interlop «Gîță», că s-a pomenit «din senin» împușcat

Slobozia: Scandal cu împușcături la restaurantul «Zahana». Constantin Hertu, patronul restaurantului, a «ciuruit» un interlop cu bile de cauciuc!

În noaptea sîmbătă spre duminică, 18 spre 19 februarie a.c., patronul unui local din Slobozia a fost nevoit să folosească un pistol cu bile de cauciuc pentru a potoli mai mulți bărbați care au provocat un scandal. În urma altercației, unul dintre cei care a pornit revolta a fost rănit...
Patronul restaurantului unde a izbucnit conflictul susține că scandalagii s-au așezat la o masă, și-au comandat o sticlă de băutură, iar apoi el a luat legătura cu ei și i-a rugat să nu facă scandal. «Între timp, un alt băiat le-a dat două sticle de vin, iar peste, știu eu, cîtva timp, s-au dus la lăutari și le-au spus să le plătească alte două sticle de vin. Cînd am văzut cum stă treaba, am mers acasă,... [citește_tot_articolul]

20 Februarie 2012, 15:50 (120674 vizualizări - 76 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Angajații de la Spitalul Fetești au făcut grevă

Angajații de la Spitalul Fetești au făcut grevă

Protest spontan la Spitalul Municipal «Anghel Saligny» din Fetești. Peste 50 de angajați ai unității medicale și-au cerut drepturile luni, 20 februarie a.c., nemulțumiți de decizia conducerii Spitalului de a le înjumătăți sporurile salariale. Decizia conducerii de a reduce cu 50% sporurile angajaților a fost cauzată de lipsa fondurilor necesasare funcționării spitalului la parametri normali.
«Avem probleme cu banii și am decis să facem reduceri, astfel încît să putem supraviețui» a declarat medicul Stelian Barcari, directorul Spitalului Municipal «Anghel Saligny» din Fetești. Totodată, acesta susține faptul că finanțarea pe care a primit-o din partea Casei Județene de Asigurări de Sănătate... [citește_tot_articolul]

20 Februarie 2012, 14:44 (20621 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Mariana Soare, președintele Judecătoriei Slobozia, s-a pensionat

Începînd cu data de 7 februarie 2012, Judecătoria Slobozia a rămas fără președinte. Aceasta întrucît judecătorul care îndeplinea funcția de președinte s-a pensionat. Este vorba de Mariana Soare, a cărei vechime în magistratură este de 27 ani. Potrivit documentelor, fostul președinte al Judecătoriei Slobozia a fost timp de aproximativ 10 ani-judecător, 11 ani-avocat și 6 ani-juristconsult...
Astfel, Consiliul Superior al Magistraturii a propus Președintelui României eliberarea din funcție pe motiv de pensionare a judecătorului Mariana Soare, în data de 7 februarie 2012 fiind emis decretul de eliberare din funcție.
Potrivit unor surse apropiate instanței, funcția de președinte al Judecătoriei... [citește_tot_articolul]

20 Februarie 2012, 09:54 (15044 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Urziceni: La un pas de moarte, după ce a adormit la volan

Urziceni: La un pas de moarte, după ce a adormit la volan

Impact frontal între două autoturisme, vineri, 17 februarie a.c., pe șoseaua care leagă municipiile Urziceni și București. Totul s-a întîmplat din cauza unui șofer, în vîrstă de 47 ani, care a adormit la volan. Rănit în urma evenimentului rutier, bărbatul a fost internat la Spitalul Municipal din Urziceni.
Șoferul care a provocat accidentul se deplasa în direcția București-Urziceni, moment în care a a dormit la volan și a pierdut controlul mașinii pe care o conducea. El a intrat pe contrasens și s-a izbit frontal de un alt autoturism, condus regulamentar de un tînăr, în vîrstă de 27 ani.
În urma impactului, bărbatul de 47 ani a fost la un pas de moarte. Transportat de urgență la Spitalul... [citește_tot_articolul]

18 Februarie 2012, 10:55 (10998 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni accident

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Amonil vrea să preia Urban!

Lovitură de teatru pe piața serviciilor locale de apă

Slobozia: Amonil vrea să preia Urban!

Lovitură de teatru pe piața serviciilor locale de apă. După 5 ani în care a sugrumat SC Urban prin executări silite, blocarea conturilor și, mai nou, preluarea sediului, «Amonil își exprimă intenția de a participa la majorarea capitalului social». Solicitarea a fost făcută publică în cadrul Adunării Generale a Acționarilor SC Urban din 4 februarie 2012 și a fost respinsă vehement de către consilierii locali. Situația SC Urban rămîne una extrem de dificilă, în acest moment societatea aflîndu-se în situația ingrată de a nu avea sediu. Pe lîngă această problemă, SC Urban se confruntă cu debite în valoare de peste 16 milioane lei, dintre care 860 mii de lei sînt către bugetul de stat...

... [citește_tot_articolul]

17 Februarie 2012, 12:17 (18608 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Barajul de la Dridu, la jumătate din capacitate

Pericol de inundații

Ialomița: Barajul de la Dridu, la jumătate din capacitate

După ce a scăpat de viscol, Ialomița este periclitată de inundații. Deși nu există un pericol imediat, în cadrul unei întîlniri a Comitetului pentru Situații de Urgență, prefectul Mădălin Teculescu a fost informat că «barajul de la Dridu funcționează în acest moment la jumătate din capacitate și că această stare de fapt va persista încă 6 luni de zile». În aceste condiții, prefectul Mădălin Teculescu a cerut instituțiilor abilitate organizarea de alertări în toate localitățile riverane. Îngrijorarea autorităților este dublată și de faptul că niciunul dintre cele patru poduri plutitoare existente pe rîul Ialomița nu au fost retrase, acestea putînd fi distruse sau mutate de sloiurile de gheață,... [citește_tot_articolul]

16 Februarie 2012, 13:33 (17353 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ograda: Doi adolescenți, uciși de o sobă improvizată

Ograda: Doi adolescenți, uciși de o sobă improvizată

Tragedie în localitatea Ograda în dimineața zilei de joi, 16 februarie a.c. Doi adolescenți și-au pierdut viața, iar alți doi copii se află internați la Spitalul Județean de Urgență Slobozia, după ce s-au intoxicat cu monoxid de carbon. Totul s-a întîmplat din cauza unei sobe improvizate.
Nenorocirea a lovit familia copiilor în această dimineață, la ora patru. Mama copiilor, Argentina Oprică, în vîrstă de 38 ani, s-a trezit din somn și a simțit miros de fum în toată casa.
Panicată, femeia și-a trezit soțul și pe micuții Sorin Oprică (14 ani) și Ionela Oprică (14 ani), după care a mers în camera adolescenților Valentin Oprică (16 ani) și Ionuț Oprică (17 ani).
În momentul în care... [citește_tot_articolul]

16 Februarie 2012, 11:21 (34961 vizualizări - 23 comentarii)

EVENIMENT

Prefectul Teculescu, nemulțumit de prestația autorităților locale

După modelul Băsescu

Prefectul Teculescu, nemulțumit de prestația autorităților locale

Miercuri, 15 februarie a.c., în cadrul unei ședințe a Comitetului Județean pentru Situații de Urgență Ialomița, prefectul Mădălin Teculescu s-a declarat nemulțumit de «modul în care  autoritățile locale au acționat pentru responsabilizarea populației asupra obligațiilor ce le revin în astfel de situații». Este a treia oară cînd reprezentantul Guvernului în teritoriu acuză deschis autoritățile locale pentru sincopele apărute în gestionarea situațiilor de criză apărute în ultimele două săptămîni.

Cum e Ungureanu, și prefectul Teculescu
Miercuri, orele 7,30 dimineață, în cadrul unei ședințe a Comitetului Județean pentru Situații de Urgență, prefectul Mădălin... [citește_tot_articolul]

15 Februarie 2012, 18:56 (16169 vizualizări - 15 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia: Scandal în cartierul rezidențial «Pepinieră»

Slobozia: Scandal în cartierul rezidențial «Pepinieră»

Bătaie cu pumni, picioare și arme albe marți seara, 14 februarie a.c., la Slobozia. Trei bărbați au ajuns la Spitalul Județean de Urgență după ce s-au luat la bătaie într-o sală de fitness amplasată în centrul cartierului rezidențial «Pepinieră» din Slobozia. Unul dintre aceștia a fost înjunghiat cu un cuțit...
În scandal au fost implicați trei bărbați din oraș. Este vorba despre Dumitru Petrescu, în vîrstă de 30 ani, Marian Lican, în vîrstă de 48 ani, și tînărul Gabriel Alexandru Berbec, de 21 de ani. Revolta dintre cei trei s-a iscat în momentul în care unul dintre scandalagii a venit la sala de fitness să își conducă acasă soția, iar ceilalți doi au sărit imediat la bătaie.
După... [citește_tot_articolul]

15 Februarie 2012, 17:17 (25180 vizualizări - 13 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița: Drumuri impracticabile, localități izolate, școli închise

Comitetul pentru Situații de Urgență Ialomița informează că miercuri, 15 februarie 2012, orele 14,45, rămîn impracticabile următoarele drumuri județene:
DJ102H între localitățile Reviga și Miloșești;
DJ203B între localitățile  Grindu și Gârbovi;
DJ402 între localitățile  Lilieci și Hagiești;
DJ313 între localitățile Axintele și Horia;
DJ 302 între localitățile  Dridu, Movilița și Drăgoești;
DJ 201 între localitățile Bordușelu și Piersica.
A fost deschis traficului rutier Drumul Național 2C între localitățile Slobozia și Tovărășia. Totodată, DN1D între localitățile Urziceni și Albești Paleologu, județul Prahova a fost deschis circulației... [citește_tot_articolul]

15 Februarie 2012, 10:49 (15836 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Reîncepe școala în Ialomița de miercuri, 15 februarie 2012!

Începînd cu data de miercuri, 15 februarie, se reiau cursurile școlare. Într-un comunicat remis publicității marți la orele prînzului, responsabilii IȘJ ialomița au precizat că 189 din cele 198 de unități școlare din județ își pot relua cursurile. În cele nouă unități școlare în care cursurile rămîn în continuare suspendate învață 2093 de elevi. Conform recomandării Inspectoratului, rămîne la latitudinea directorilor de unități școlare și a profesorilor modul în care elevii vor recupera orele pierdute. Cele 9 unități școlare în care, din condiții obiective, cursurile nu pot fi reluate sînt:
-Școala Axinte, structura Horia, 61 de elevi
-Școala Rosiori, 327 de elevi
-Școala Grindu... [citește_tot_articolul]

14 Februarie 2012, 17:17 (6581 vizualizări - 1 comentariu)

Luni 22 Iun 2026
282 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Ialomița: Întreruperi programate la rețeaua de energie electrică

Din cauza lucrărilor de reparații ale rețelelor de distribuție a energiei electrice, Enel Dobrogea anunță faptul că, în perioada 26 februarie-2 martie 2018, în localitățile Munteni Buzău, Săveni, Slobozia ...[citește_toată_știrea]

23 Februarie 2018, 20:20
(6777 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Arestat pentru «tâlhărie calificată»

Polițiștii ialomițeni au reușit identificarea unui tânăr, de 22 de ani, din comuna Axintele, care se sustrăgea executării unei pedepse privative de libertate. Acesta a fost condamnat la 3 ani de închisoare ...[citește_toată_știrea]

23 Februarie 2018, 20:05
(4973 vizualizări - 0 comentarii)


Metoda «Loverboy»: Proxenet din Bucu, reținut

Un proxenet care acționa prin metoda «loverboy» a fost reținut joi, 22 februarie 2018, de polițiștii din Slobozia. Tânărul, domiciliat în localitatea Bucu, ar fi convins trei tinere, niciuna mai mare de ...[citește_toată_știrea]

22 Februarie 2018, 18:55
(7449 vizualizări - 0 comentarii)


Căzănești: Și-a înjunghiat concubina cu un cuțit

Căzănești: Și-a înjunghiat concubina cu un cuțit

Conflict casnic într-o familie din localitatea ialomițeană Căzănești. O femeie de 50 de ani a ajuns la Spitalul Județean de Urgență din Slobozia după ce a fost înjunghiată în spate, cu un cuțit de bucătărie ...[citește_toată_știrea]

21 Februarie 2018, 12:30
(7574 vizualizări - 0 comentarii)


Ioan Becali s-a predat la sediul IPJ Ialomița și va fi încarcerat la Penitenciarul Slobozia

Potrivit Mediafax, Ioan Becali, condamnat la 3 ani de închisoare cu executare în dosarul Transferurilor, s-a predat marți seara, 20 februarie 2018, la sediul IPJ Ialomița. El urmează ...[citește_toată_știrea]

21 Februarie 2018, 10:10
(7996 vizualizări - 0 comentarii)


Sărățeni: Adolescent de 16 ani, reținut după ce a spart un magazin

Polițiștii din cadrul Secției de Poliție Ion Roată cercetează un tânăr, de 16 ani, pentru «furt calificat», cel în cauză fiind reținut pentru 24 de ore. Bănuitul a fost reținut pe bază de ordonanță de reținere ...[citește_toată_știrea]

20 Februarie 2018, 19:10
(7163 vizualizări - 0 comentarii)


anunț angajare

depozit materiale de construcții
din București, Șos. Alexandriei
angajează
muncitori, vânzătoare magazin,
șofer cu categoria B, C, E
eventual și posesor atestat
de macaragiu, doar curse locale

Oferim cazare
Relații la telefon 0722/678.956

20 Februarie 2018, 18:20


Fetești: Se oprește gazul!

Din cauza unor lucrări de reparație a rețelelor, Distrigaz Sud Rețele anunță întreruperea temporară a furnizării gazelor naturale, în data de miercuri, 21 februarie 2018, între orele 8,00-14,00, pe străzile ...[citește_toată_știrea]

20 Februarie 2018, 18:05
(4385 vizualizări - 0 comentarii)


APIA Ialomița: Campanie de informare pentru depunerea Cererii Unice de Plată

Agenția pentru Plăți și Intervenție în Agricultură anunță public faptul că începând cu 1 martie 2018 fermierii pot depune Cererile Unice de Plată pentru acordarea subvențiilor pe suprafață ...[citește_toată_știrea]

20 Februarie 2018, 17:50
(12962 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de aproape 28 mii de lei, 5 permise de conducere reținute

Polițiștii au intervenit, în ultimele 24 de ore, la 8 evenimente, toate sesizate prin 112. Au aplicat peste 80 de sancțiuni contravenționale, iar în urma acțiunilor și intervențiilor, au constatat aproape ...[citește_toată_știrea]

20 Februarie 2018, 17:45
(7013 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Precizări privind aplicarea Legii Prevenirii de către polițiști

O dată cu intrarea în vigoare a Legii Prevenirii nr. 270/2017, atunci când polițiștii constată o faptă care intră sub incidența de reglementare a acesteia nu vor aplica amendă, ci vor acorda un termen de ...[citește_toată_știrea]

20 Februarie 2018, 11:10
(5417 vizualizări - 0 comentarii)


Movilița: Arestat pentru șofat sub influența alcoolului

Polițiștii de Investigații Criminale din cadrul IPJ Ialomița au acționat, la acest sfârșit de săptămână, pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag de la executarea ...[citește_toată_știrea]

20 Februarie 2018, 10:35
(7402 vizualizări - 0 comentarii)


Ion Roată: Cu cuțitul în magazin

Un bărbat de 45 de ani, din comuna Ion Roată, este cercetat de polițiști sub aspectul comiterii infracțiunii de «portul fără drept de obiecte periculoase», după ce a fost depistat în timp ce avea asupra ...[citește_toată_știrea]

20 Februarie 2018, 10:25
(5060 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Ion Roată cuțit


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Polițiștii au depistat doi bărbați de 30 și 49 de ani, din județul Călărași și localitatea Sfântu Gheporghe, în timp ce conduceau autovehicule pe drumurile publice deși aveau acest drept suspendat. De asemenea ...[citește_toată_știrea]

20 Februarie 2018, 10:20
(6131 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Plăți pentru motorina subvenționată

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură informează că începând de marți, 20 februarie 2018, va efectua plata ajutorului de stat pentru reducerea accizei la motorină utilizată în agricultură, ...[citește_toată_știrea]

20 Februarie 2018, 10:05
(5913 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Incendii la Copuzu și Poiana, accident la Jilavele

Un grajd în care erau adăpostite 12 animale a fost cuprins de flăcări în seara zilei de sâmbătă, 17 februarie 2018. Proprietarii gospodăriei din satul Copuzu, comuna Balaciu, au alertat pompierii în jurul ...[citește_toată_știrea]

20 Februarie 2018, 09:40
(6304 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de aproape 50 mii de lei, 9 permise de conducere reținute

Miercuri și joi, 14 și 15 februarie a.c., polițiștii ialomițeni au acționat pe raza județului pentru prevenirea faptelor antisociale și menținerea ordinii și siguranței publice. S-a intervenit la 23 de ...[citește_toată_știrea]

16 Februarie 2018, 19:05
(7313 vizualizări - 0 comentarii)


Gospodării inundate la Bărbulești

Gospodării inundate la Bărbulești

Pompierii Detașamentului Urziceni au intervenit în cursul zilei de joi, 15 februarie 2018, pentru scoaterea apei din curțile a 5 gospodării din comuna Bărbulești. Căderile semnificative de precipitații ...[citește_toată_știrea]

16 Februarie 2018, 18:40
(4276 vizualizări - 0 comentarii)


Lansare de carte regală la Slobozia

«Curtea Veche Publishing» și Librăria «Casa Cărților» din Slobozia invită iubitorii de carte din Slobozia, joi, 22 februarie 2018, începând cu orele 11,45, la o dublă lansare de carte regală: albumul « ...[citește_toată_știrea]

16 Februarie 2018, 18:30
(3895 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Întreruperi programate în alimentarea cu energie electrică

Enel Distribuție Dobrogea SA anunță că, urmare a lucrărilor planificate de revizii, reparații și modernizări în rețeaua de distribuție, alimentarea cu energie electrică va fi întreruptă în zonele și în ...[citește_toată_știrea]

16 Februarie 2018, 18:15
(4998 vizualizări - 0 comentarii)


Sinești: Prins în flagrant în timp ce încerca să fure dintr-o mașină

Polițiștii de Investigații Criminale din cadrul Poliției Urziceni au identificat un bărbat, în vârstă de 31 de ani, din localitatea Sinești, acesta fiind bănuit de săvârșirea infracțiunii de «furt», faptă ...[citește_toată_știrea]

16 Februarie 2018, 18:10
(7731 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Se oprește gazul!

Distrigaz Sud Rețele efectuează lucrări programate la rețeaua de distribuție a gazelor naturale pentru creșterea gradului de siguranță și continuitate în alimentarea cu gaze naturale. Astfel, Distrigaz ...[citește_toată_știrea]

16 Februarie 2018, 18:05
(4792 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Șomajul, în creștere

La sfârșitul lunii ianuarie 2018, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița se aflau înregistrați 6829 șomeri, din care 1519 șomeri indemnizați, respectiv 5310 șomeri neindemnizați ...[citește_toată_știrea]

15 Februarie 2018, 15:10
(4787 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Vaccinare la cabaline

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița anunță deținătorii de cabaline că, în perioada februarie-aprilie 2018, desfășoară prin medicii veterinari de liberă practică împuterniciți ...[citește_toată_știrea]

15 Februarie 2018, 15:05
(4220 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Plata subvențiilor pentru bunăstarea animalelor

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură informează că miercuri, 14.02.2018, a demarat plata cererilor care au fost autorizate pentru Măsura 215 «Plăți privind Bunăstarea animalelor», Pachet ...[citește_toată_știrea]

15 Februarie 2018, 14:30
(6343 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbulești: Conducea o mașină fără permis

Tras pe dreapta de polițiști, un tânăr de 20 de ani din Bărbulești s-a ales cu un dosar penal după ce oamenii legii au constatat faptul că acesta nu deține permis de conducere. De asemenea, un bărbat de ...[citește_toată_știrea]

13 Februarie 2018, 18:50
(4889 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Beți la volan

Un ialomițean, în vârstă de 30 de ani, și un bărbat din Brăila, în vârstă de 40 de ani, s-au ales cu dosare penale după ce au fost surprinși la volan în stare de ebrietate. Aceștia aveau valori ale alcoolemiei ...[citește_toată_știrea]

13 Februarie 2018, 18:35
(3566 vizualizări - 0 comentarii)


Polițiștii ialomițeni au confiscat 230 kg de pește

Polițiștii ialomițeni au confiscat de la un bărbat, de 35 de ani, domiciliat în Constanța, cantitatea de 230 kilograme de pește. Bărbatul încerca să vândă pe raza județului nostru respectiva cantitate, ...[citește_toată_știrea]

13 Februarie 2018, 18:10
(3634 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Amendat pentru că vindea ilegal lemne

Administratorul unei firme din Urziceni a fost amendat cu 5000 de lei de polițiștii din comuna Ion Roată. Acesta a fost identificat pe raza localității în timp ce transporta o remorcă încărcată cu lemne ...[citește_toată_știrea]

13 Februarie 2018, 18:05
(3544 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii la Condeești, Bărbulești și Fetești

Trei incendii s-au produs în cursul zilei de joi, 8 februarie 2018, la locuințele unor cetățeni din comunele Bărcănești și Bărbulești, respectiv municipiul Fetești. Primul eveniment a alertat pompierii ...[citește_toată_știrea]

9 Februarie 2018, 20:25
(5621 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...