Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Preotul Casian de la Reviga s-a întors la slujbă

Preotul Casian de la Reviga s-a întors la slujbă

În urmă cu o lună, la Reviga s-a dus o adevărată răscoală a enoriașilor. Credincioșii au protestat față de o decizie a Episcopiei Sloboziei și Călărașilor de pedepsire a preotului din localitate. În tot acest timp, părintele s-a aflat în concediu medical, refuzînd astfel să se supună ordinelor episcopale.
Preotul Casian Pandelică este paroh la biserica din Reviga. La începutul lunii octombrie, numele domniei sale a fost implicat într-un scandal monstru. Episcopia Sloboziei și Călărașilor l-a acuzat pe preot că a nesocotit rînduielile bisericești și și-a neglijat obligațiile față de biserică, pentru a se ocupa de societatea agricolă proprie. Drept pedeapsă, preotul ar fi fost trimis la o mînăstire... [citește_tot_articolul]

25 Noiembrie 2011, 09:37 (75068 vizualizări - 25 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

S-a stins stindardul Revoluției ialomițene: A murit profesorul Oliviu Vlădulescu!

S-a stins stindardul Revoluției ialomițene: A murit profesorul Oliviu Vlădulescu!

Profesorul Oliviu Vlădulescu s-a stins din viață miercuri, 23 noiembrie 2011, în jurul orelor 10,00. Era internat de luni bune la Secția Reanimare a Spitalului Județean Slobozia, suferind de o insuficiență renală acută, precum și de o insuficiență cardiacă. Marți, 22 noiembrie 2011, starea i s-a agravat, fiind supus unei noi ședințe de dializă. Subcomatos, inima i-a rezistat pînă azi, decesul survenind în jurul orelor 10,00. Avea 61 de ani...

UPDATE: Corpul neînsuflețit al profesorului Oliviu Vlădulescu, depus la biserica din Cartierul ANL
Corpul neînsuflețit al profesorului Oliviu Vlădulescu a fost depus la Biserica «Sf. Gheorghe» din Cartierul ANL. Lăcașul de cult... [citește_tot_articolul]

23 Noiembrie 2011, 12:12 (63448 vizualizări - 33 comentarii)

EVENIMENT

Alegerile de la Colegiul Medicilor Ialomița, supravegheate video

Alegerile de la Colegiul Medicilor Ialomița, supravegheate video

Medicii ialomițeni și-au ales conducerea. Timp de 3 zile, tagma medicală a votat pentru o nouă structură de conducere a Colegiului Medicilor. Și a decis! 27 de medici au candidat pentru Consiliul de Conducere al Colegiului Medicilor Ialomița, 12 candidați optînd pentru Adunarea Generală a Colegiului Național, în timp ce 6 doctori s-au vrut cenzori. O bătălie extrem de interesantă care merită toată atenția noastră!

O campanie oficială
Teoretic, Colegiul Medicilor este un organism profesional, apolitic, fără scop patrimonial, de drept public, cu responsabilități în domeniul exercitării profesiei de medic... De curînd, pentru alegerile din 2011, județul a intrat în campanie... [citește_tot_articolul]

23 Noiembrie 2011, 07:07 (25947 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Comisarul Constantin Greu rămâne arestat!

Înalta Curte de Casație și Justiție a decis

Comisarul Constantin Greu rămîne arestat!

Magistrații Înaltei Curți de Casație și Justiție au hotărît. Constantin Greu, fostul comandant al Poliției Municipale din Urziceni, va rămîne în arest. Decizia survine ca urmare a recursului formulat de polițistul Greu și ceilalți inculpați la decizia judecătorilor Curții de Apel București.
La începutul săptămînii precedente, luni, 7 noiembrie, magistrații Înaltei Curți de Casație și Justiție s-au pronunțat cu privire la recursul declarat în dosarul clanului «Drabi» de la Urziceni. Cămătarii au formulat recurs la decizia de reținere pentru 29 de zile. Astfel, «respinge, ca nefondate, recursurile declarate de inculpații Alexe Laurențiu, Alexe Vasile, Andrei Gabriel, Gheorghe Cristian, Greu ... [citește_tot_articolul]

23 Noiembrie 2011, 07:02 (18750 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Cabinet oftalmologic ultraperformant pentru slobozeni

Cabinet oftalmologic ultraperformant pentru slobozeni

Vineri, 11 noiembrie, a fost inaugurat cabinetul oftalmologic «10 OPTIK 4 YOU», singurul din județ dotat cu aparatură de ultimă generație. Deschiderea unui astfel de Centru înseamnă, pentru persoanele care întîmpină dificultăți de vedere și nu numai, oportunitatea de a beneficia de tratamente și produse oftalmologice și optice de cea mai înaltă calitate. Astfel, investiția poate fi considerată un adevărat succes, mai ales dacă ne gîndim la timpul pe care oamenii îl pot economisi apelînd la servicii de acest gen chiar la noi în județ.

O investiție de 80000 de euro
Situat în Cartierul Pepinieră, cabinetul oftalmologic pune la dispoziția pacienților aparatură oftalmologică... [citește_tot_articolul]

23 Noiembrie 2011, 06:50 (76439 vizualizări - 21 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ziaristul Enciu Bobârniche, «De la Ceaușescu la Băsescu»

Ziaristul Enciu Bobîrniche, «De la Ceaușescu la Băsescu»

Vineri, 11 noiembrie 2011, la Centrul Cultural «Ionel Perlea» din Slobozia, ziaristul Enciu Bobîrniche a lansat primul volum al cărții «De la Ceaușescu la Băsescu, 20 de ani viață politică ialomițeană». Volumul este o radiografie pertinentă a vieții politice și nu numai, într-o perioadă tulbure și tulburată de evenimente locale la care Enciu Bobîrniche a fost martor. Calitatea autodeclarată de martor i-a permis autorului să se reflecte ca personaj, o postură inedită în scrieri de această factură. «Privesc în sală și descopăr că aproape toate personajele cărții sînt aici, pe scaune» a declarat el la lansare. Menționăm că la lansarea de vineri au participat majoritatea liderilor politici locali... [citește_tot_articolul]

22 Noiembrie 2011, 16:06 (12743 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Perieți, satul cu cele mai adânci gropi

Perieți, satul cu cele mai adînci gropi

Comuna Perieți are 5 sate: Perieți, Fundata, Misleanu, Păltiniș și Stejaru. Deși e situată la doar 10 kilometri de Slobozia, comuna pare uitată de lume. Iar gropile din asfaltul de pe strada principala din localitate pot concura lejer într-un concurs de gen.

Condamnații administrației PSD
Pe strada principală din Perieți intri din șoseaua națională. Înainte de curbă, cum vii dinspre Slobozia. Casele sînt modeste, iar majoritatea lor sînt derăpănate, semn că satul e bătrîn și mai sărac ca niciodată. La nici 200 de metri, asfaltul vechi de mai bine de 20 de ani se transformă într-un lung șir de gropi. În fața școlii, culmea ironiei, o bucățică de nici jumătate de metru... [citește_tot_articolul]

22 Noiembrie 2011, 16:03 (20413 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Neacșu, cercetat penal pentru conflict de interese

Deputatul PSD și fiica din dotare

Neacșu, cercetat penal pentru conflict de interese

Recent, Agenția Națională de Integritate a sesizat Parchetul de pe lîngă Înalta Curte de Casație și Justiție pentru cercetarea a șase deputați acuzați de săvîrșirea infracțiunii de conflict de interese. Motivarea ANI reține că deputații și-ar fi angajat rudele la birourile parlamentare, încălcînd astfel, grosolan, prevederile legale.

Neacșu și-a angajat fiica la cabinetul parlamentar
Printre cei 6 demnitari publici se află și deputatul PSD de Ialomița, Marian Neacșu. Domnia sa este acuzat de faptul că și-a angajat fiica drept referent la Cabinetul Parlamentar. «Domnul Marian Neacșu, deputat în Parlamentul României, a propus angajarea și a avizat contractul individual... [citește_tot_articolul]

22 Noiembrie 2011, 15:54 (16140 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

ATI premiază tinerii ialomițeni

Concurs de fotografie și filme de scurt metraj

Asociația Tinerilor din Ialomița, în parteneriat cu Centrul Cultural UNESCO «Ionel Perlea» Slobozia și Consiliul Județean Ialomița organizează Concursul «ATI Fest», desfășurat în perioada 3-27 noiembrie 2011. Competiția se adresează tinerilor cu vîrste cuprinse între 14 și 21 de ani și le oferă acestora posibilitatea ca, prin eforturi proprii, să cîștige premii atractive, în valoare de pînă la 600 lei, fie că vorbim de categoria filmelor de scurt metraj ori de cea a fotografiei.
Premierea lucrărilor înscrise pînă la această dată va fi făcută în cadul unui eveniment public desfășurat la Slobozia, în data de 30 noiembrie 2011, în baza unei jurizări din partea experților din fiecare domeniu de... [citește_tot_articolul]

22 Noiembrie 2011, 14:50 (10675 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Prefectul Teculescu caută pamântul făgăduințelor politice

Islazurile comunale au intrat la apă

Prefectul Teculescu caută pamîntul făgăduințelor politice

Luna trecută, după ani de tăcere, Prefectura Ialomița a anunțat public că reia demersurile legate de retrocedarea terenurilor agricole foștilor proprietari. Potrivit datelor oficiale, la acest moment încă mai există 14 mii de solicitări privind retrocedarea unor terenuri agricole, însă administrațiile locale declară că nu mai au teren disponibil. În așteptarea despăgubirilor, potrivit legii 247/2005, privind reforma în domeniile proprietății și justiției, prefectul Mădălin Teculescu a declanșat propriul război împotriva Consiliului Județean Ialomița. După un prim episod consumat luna trecută, instituția face publică o listă privind deficitul de teren înregistrat de fiecare autoritate publică locală... [citește_tot_articolul]

21 Noiembrie 2011, 09:22 (13363 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

EXCLUSIV: Părintele Mihalașcu de la Fetești, infractor recunoscut de Episcopia Sloboziei și Călărașilor

Țeapă de 1 miliard pentru o excursie la Ierusalim

EXCLUSIV: Părintele Mihalașcu de la Fetești, infractor recunoscut de Episcopia Sloboziei și Călărașilor

Un preot din Fetești s-a transformat din slujitor al Domnului în escroc. Părintele a păgubit aproape 30 de enoriași, promițîndu-le că îi va duce într-un pelerinaj la Ierusalim. În realitate însă, popa a fugit cu banii credincioșilor. Disperați oamenii, îi bat la poartă și de cîteva ori pe zi. Degeaba, preotul și-a scos casa la vînzare, iar poarta și-a încuiat-o cu lacătul. Fiecare dintre enoriași a plătit în jur de 700 de euro pentru plecarea la Ierusalim...

Preotul de lîngă morgă
Preotul Marian Mihalașcu slujea pînă nu demult la capela din curtea Spitalului Municipal din Fetești. Credincioșii din jur îi umpleau la fiecare slujbă bisericuța amenajată în aceeași clădire... [citește_tot_articolul]

18 Noiembrie 2011, 12:12 (31737 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Prefectura Ialomița se desființează în decembrie 2011

Teculescu rămîne fără obiectul muncii

Prefectura Ialomița se desființează în decembrie 2011

Veche de mai bine de un an, vestea desființării prefecturilor din România a ajuns la scadență. Deși nimeni n-are să ne creadă, sîntem în măsură să vă informăm că pînă la sfîrșitul acestui an Prefectura Ialomița va fi un apendice guvernamental. Informația este vehement contestată de către prefectul Teculescu, dar acesta nu este credibil în condițiile în care toată lumea știe că se pregătește de campanie electorală. Cei interesați de funcția de director la noul departament își pot depune CV-ul, ca de obicei, la sediul PD-L din Slobozia.

De la Arpad la Caiafa
Din iunie anul trecut, cînd senatorul UDMR Antal Arpad a propus desființarea prefecturilor din România, s-a scurs... [citește_tot_articolul]

17 Noiembrie 2011, 09:10 (12763 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: A început numărătoarea inversă pentru URBAN

Ședință AGA de florile mărului

Slobozia: A început numărătoarea inversă pentru URBAN

Săptămîna trecută, consilierii locali slobozeni au participat la Adunarea Generală a Acționarilor Urban SA, operatorul local de apă. O ședință activă, plină de constatări falimentare, întrebări fără răspuns și văduvită de soluții tehnice sau de management care să-i permită Urban o redresare din punct de vedere economic. Toate acestea în timp ce directorul general Valentin Cilibeanu a dat bir cu fugiții pe un vas de croazieră, iar înlocuitorul Călin Albu este incapabil să prezintă o situație clară de îmbunătățire a situației economice a societății. Ei, dar asta nu e tot! Primarul Ionașcu, pînă nu demult susținătorul societății, s-a pronunțat muuuult mai limpede decît apa din rețeaua publică cu... [citește_tot_articolul]

16 Noiembrie 2011, 09:59 (23212 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primim la redacție

Liceul «Concord» Fetești, o instituție unde învățămîntul costă

În timp ce testele inițiale plasează Ialomița în semianalfabetism, cititorii publicației oferă posibile explicații pentru dezastrul educațional din județ. Astăzi, observatorul_ialomiț[email protected] ilustrează o situație de-a dreptul incredibilă. Funcționarea unui liceu privat în incinta celui mai prestigios Liceu din Fetești, «Carol I»!

«La Fetești, directorul de la «Carol I» sprijină (oare de ce?!?) funcționarea unui liceu particular neautorizat. Același director, alături de alți profesori, sprijină o universitate neacreditată. În timp ce calitatea actului de învățămînt scade pe zi ce trece, rezultatele de la Bacalaureatul din acest an o demonstrează cu prisosință, la nivel național liceele particulare se înmulțesc într-un ritm comparabil, am putea zice, cu declinul pregătirii elevilor. Dacă existența instituțiilor private de învățămînt este perfect justificată, deoarece oferă tinerilor variante de pregătire, rezultatele obținute pun sub semnul îndoielii eficiența acestor instituții, avînd în vedere că, potrivit datelor de la nivel național, doar 11 licee particulare au o promovabilitate de peste 50%. Și mai grav este că numărul imens de diplome emise pe plan național reduce la zero valoarea acestora, absolvenții îngroșînd, în fiecare an, numărul șomerilor, fără a avea prea multe perspective. În plus, cazurile de instituții neacreditate care s-au înmulțit, din ce în ce mai mult în ultima perioadă, aduc problema în zona penalului.
Dar dacă un astfel de liceu ar funcționa în «curtea» uneia dintre cel mai prestigioase instituții de învățămînt din Fetești?
... [citește_tot_articolul]

16 Noiembrie 2011, 09:43 (56005 vizualizări - 30 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Asfaltul dintre Slobozia și Iazu costă 10 milioane de euro

Drumuri naționale la suprapreț

Asfaltul dintre Slobozia și Iazu costă 10 milioane de euro

În primăvara lui 2011, după 20 de ani de așteptare, Compania Națională de Autostrăzi și Drumuri Naționale din România confirma oficial refacerea capitală a 17 kilometri din tronsonul de drum național care leagă Ialomița de Brăila. Potrivit oficialilor județeni, care au purtat o intensă corespondență cu instituția susmenționată pentru obținerea acordului, lucrările ar fi trebuit să fie realizate pînă la sfîrșitul anului 2011. În luna septembrie, în urma unei licitații deschise, execuția lucrării a fost adjudecată de către OYL Company Holding, la valoarea de 45 milioane de lei! Cu 2,6 milioane de lei pentru fiecare kilometru de drum național asfaltat, valoarea reprezintă un nou record pentru drumurile... [citește_tot_articolul]

14 Noiembrie 2011, 08:43 (18559 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Euroins «țepuiește» service-urile auto din Ialomița

Patronii reclamă pierderi de sute de mii de lei

Euroins «țepuiește» service-urile auto din Ialomița

La începutul anului în curs, vă prezentam practicile prin care firma de asigurări Carpatica reușește să-și păgubească proprii asigurați, indiferent de tipul de asigurare contractat. La aproape un an distanță sîntem în măsură să oferim o altă perspectivă asupra pieței locale a asigurărilor auto. De această dată, firma de asigurări «vinovată» este Euroins. Iar «țepele» sînt îndreptate, de această dată, împotriva service-urilor auto care onorează reparațiille clienților asigurați prin intermediul Euroins.

Țepe dese și repetate
Așa cum vă explicam inițial, metoda de țepuire a service-urilor auto locale este copiată după cea patentată de Carpatica. Cu o singură deosebire... [citește_tot_articolul]

11 Noiembrie 2011, 10:34 (25883 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Elevii de liceu din Ialomița, semianalfabeți

Testele inițiale reflectă o situație școlară catastrofală

Elevii de liceu din Ialomița, semianalfabeți

Potrivit datelor testelor inițiale centralizate pînă la acest moment, peste jumătate dintre liceenii ialomițeni sînt semianalfabeți. Cadrele didactice intervievate susțin că procentul acestora este mai mare, dar Inspectoratul Școlar Ialomița ascunde realitatea. Media notelor la testele de matematică se situează între 1,90 și 2,30. Senini, elevii de liceu recunosc că aceasta este o stare de normalitate la nivelul fiecărei clase. Ilie Stavăr, inspectorul general școlar declară că această stare de fapt poate fi schimbată prin «eforturile comune ale profesorilor și elevilor»...

Testele inițiale, o bombă cu explozie întîrziată
Derulate la începutul lunii octombrie 2011, testele... [citește_tot_articolul]

10 Noiembrie 2011, 16:21 (59873 vizualizări - 33 comentarii)

EVENIMENT

Primăria Slobozia gestionează ilegal banii contribuabililor

Curtea de Conturi a făcut public raportul de control la administrația slobozeană

Primăria Slobozia gestionează ilegal banii contribuabililor

Un raport sumar al Camerei de Conturi Ialomița a scos la iveală ceva probleme financiare în cadrul Primăriei păstorite de Gabi Ionașcu. Ilegalitățile au fost făcute publice în ultima ședință a Consiliului Local chiar de către edilul slobozean. Auditul financiar realizat la Primăria Slobozia s-a derulat pentru anul 2010 și a reținut, printre altele, cum s-au scurs bani de la bugetul local pe facturi umflate după bunul-plac al clienților mai mult sau mai puțin politici sau prin achitarea integrală a unor taxe de școlarizare total pe lîngă lege.

Viceprimarul Băcanu s-a școlit ilegal pe banii Primăriei
Deși aparent inofensiv, raportul de control al Camerei de Conturi Ialomița... [citește_tot_articolul]

10 Noiembrie 2011, 06:41 (18109 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Șefu’ Ștefu a făcut bilanțul Polițiilor Rurale la Prefectură

Ordinul se execută și se discută!

Șefu’ Ștefu a făcut bilanțul Polițiilor Rurale la Prefectură

Întrucît a primit ordin de la Ministerul domniei sale, inspectorul șef Viorel Ștefu a făcut bilanțul activității celor 7 Secții de Poliție Rurală înființate în august 2011. Potrivit informațiilor oficiale, timpul de reacție la intervenții al polițiștilor este cuprins între 10 și 20 de minute...

Conferință de presă cu ordin de la Minister
Marți, 8 octombrie, Viorel Ștefu a răspuns ordinului de a mediatiza activitatea celor 7 Secții de Poliție din mediul rural. În cadrul unei conferințe de presă desfășurate la Prefectură, acesta a făcut bilanțul (cam sărac dacă ne întrebați pe noi) activității polițiștilor ialomițeni din secțiile rurale. «Cred că am reușit o egalizare... [citește_tot_articolul]

9 Noiembrie 2011, 09:46 (23007 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

5 autoturisme implicate, 3 victime

Accident în lanț pe DN2A, între Slobozia și Bucu

click pe poză

Două persoane rănite și un mort este bilanțul tragic al unui accident rutier petrecut în urmă cu cîteva ore (luni, 7 noiembrie, în jurul orei 21,00) pe DN2A, între localitățile Bucu și Slobozia.

Un mort în drum spre Spital
Luni, 7 noiembrie, în jurul orelor 21,00, polițiștii au fost alertați cu privire la producerea unui accident în lanț, între Slobozia și Bucu. Potrivit primelor informații, în accident au fost implicate 5 autovehicule, dintre care 3 staționate. În urma coliziunii, două persoane au fost rănite grav, iar una dintre ele a decedat în drum spre spitalul din Slobozia.
Cosmin Vancea, subofițer în cadrul Serviciului Rutier, a declarat: «Din primele... [citește_tot_articolul]

7 Noiembrie 2011, 22:22 (82438 vizualizări - 50 comentarii)

Luni 22 Iun 2026
234 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Tineri ialomițeni, prinși la volan fără permis

Doi ialomițeni de 20, respectiv 30 de ani, au fost depistați de polițiști luni, 24 februarie a.c., conducând autoturisme pe drumurile publice fără a deține permise de conducere pentru vreo categorie de ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2020, 18:40
(2265 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Amendat de 3 ori pentru comerț ilegal cu porci

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează toți cetățenii județului că, în scopul prevenirii reapariției de focare de pestă porcină africană pe teritoriul județului ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2020, 18:15
(2528 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA SA Constanța: Avarie pe strada Călărași din Fetești!

Pentru remedierea unei avarii pe conducta de alimentare cu apă, cu diametrul de 75 mm, de pe strada Călărași din Fetești, RAJA SA a fost nevoită să întrerupă furnizarea apei potabile marți, 25 februarie ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2020, 18:10
(4613 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 4 accidente, un decedat și patru răniți

La sfârșitul de săptămână precedent, 21-23 februarie a.c., polițiștii ialomițeni au intervenit la patru accidente de circulație, soldate cu decesul unui persoane și rănirea a altor patru. Primul accident ...[citește_toată_știrea]

24 Februarie 2020, 19:40
(1693 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Lemne confiscate de polițiști

Fetești: Lemne confiscate de polițiști

Polițiștii din Fetești au aplicat 6 sancțiuni contravenționale, în valoare de peste 11000 de lei, în urma unei razii pe linia prevenirii și combaterii ilegalităților ce se pot comite în domeniul silviculturii ...[citește_toată_știrea]

24 Februarie 2020, 19:15
(2252 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Polițiștii rutieri au depistat, pe raza județului Ialomița, șapte șoferi ialomițeni care au condus pe drumurile publice aflându-se sub influența băuturilor alcoolice. Șoferii, cu vârste cuprinse între ...[citește_toată_știrea]

24 Februarie 2020, 19:05
(1907 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: 28 Februarie-Ziua Protecției Civile din România

Protecția civilă este o structură înființată încă de acum 87 de ani în România, cu scopul îndeplinirii sarcinilor umanitare destinate să protejeze populația civilă împotriva pericolelor, ostilităților sau ...[citește_toată_știrea]

21 Februarie 2020, 12:50
(4087 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Târgul Apicol, ediția a XI-a

Slobozia: Târgul Apicol, ediția a XI-a

Primăria Municipiului Slobozia prin Servicii Publice Slobozia SRL, în parteneriat cu Casa Mierii Cooperativă Agricolă, vă face cunoscut faptul că, în perioada 28 februarie-1 martie 2020, se va desfășura ...[citește_toată_știrea]

21 Februarie 2020, 11:40
(2145 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Tânăr reținut pentru «furt calificat»

Miercuri, 19 februarie a.c., polițiștii de Investigații Criminale din cadrul Poliției Municipiului Slobozia au identificat un bărbat, de 28 de ani, din Slobozia, bănuit de comiterea infracțiunii de «furt ...[citește_toată_știrea]

20 Februarie 2020, 18:15
(2208 vizualizări - 0 comentarii)


Percheziții în Ialomița și Ilfov. Trei persoane reținute pentru «braconaj piscicol» și «furt calificat»!

Percheziții în Ialomița și Ilfov. Trei persoane reținute pentru «braconaj piscicol» și «furt calificat»!

Polițiștii din Ialomița au reținut trei bărbați în urma unor percheziții efectuate la locuințele unor persoane bănuite de «braconaj piscicol» și «furt calificat». Au fost descoperite peste 570 kilograme ...[citește_toată_știrea]

20 Februarie 2020, 10:10
(5225 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița și IPJ Ialomița, controale în trafic

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează ialomițenii că, în scopul prevenirii reapariției de focare de pestă porcină africană pe teritoriul județului Ialomița, desfășoară ...[citește_toată_știrea]

19 Februarie 2020, 20:10
(3321 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiune pe linia prevenirii și combaterii infracționalității în școli

Miercuri, 19 februarie a.c., polițiștii rutieri și cei de Ordine Publică din Slobozia au desfășurat o acțiune pe linia prevenirii și combaterii infracționalității în incinta și în zonele adiacente unităților ...[citește_toată_știrea]

19 Februarie 2020, 19:25
(3015 vizualizări - 0 comentarii)


Grecii de Jos: Șoferul de 87 de ani a acroșat cu mașina un biciclist

Marți, 18 februarie a.c., polițiștii din cadrul Serviciului Rutier au intervenit la un accident de circulație produs pe DJ101, în localitatea Grecii de Jos, soldat cu rănirea unei persoane. Din primele ...[citește_toată_știrea]

19 Februarie 2020, 19:20
(3392 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Marți, 18 februarie a.c., în jurul orelor 16,00, polițiștii din cadrul Serviciului Rutier au oprit în trafic pe DN2, pe raza comunei Movilița, un autoturism condus de un tânăr, de 20 de ani, din Coșereni ...[citește_toată_știrea]

19 Februarie 2020, 19:15
(2039 vizualizări - 0 comentarii)


Mărculești: A intrat cu tractorul în gard

Marți, 18  februarie a.c., în jurul orelor 17,00, polițiștii din cadrul Secției nr. 1 Poliție Rurală Slobozia au fost sesizați prin 112 de o femeie din localitatea Mărculești, despre faptul că un tractor ...[citește_toată_știrea]

19 Februarie 2020, 19:10
(3423 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Vernisaj la Centrul Cultural «Ionel Perlea»

Muzeul Județean Ialomița organizează o expoziție de lucrări a 22 de artiști plastici, din colecțiile Muzeului. 31 de tablouri ale unor artiști renumiți, printre care și Constantin Piliuță, Dona Noni Delavrancea ...[citește_toată_știrea]

19 Februarie 2020, 19:05
(2806 vizualizări - 0 comentarii)


Percheziții în Ialomița și Ilfov. Evaziunea fiscală cu achiziții intracomunitare, în vizor!

Miercuri, 19 februarie a.c., polițiștii Direcției de Investigare a Criminalității Economice efectuează 15 percheziții domiciliare, în cadrul unei operațiuni pentru combaterea evaziunii fiscale în domeniul ...[citește_toată_știrea]

19 Februarie 2020, 11:05
(6734 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Ordine de protecție provizorie pentru violență domestică

Polițiștii din Slobozia au emis marți, 17 februarie a.c., două ordine de protecție provizorie. Documentele au fost eliberate după ce două femei, victime ale violenței domestice, au făcut solicitări în acest ...[citește_toată_știrea]

18 Februarie 2020, 20:05
(2881 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Polițiștii au dispus confiscarea a peste 160 kg de pește

Țăndărei: Polițiștii au dispus confiscarea a peste 160 kg de pește

Peste 160 de kilograme de pește din specia caras au fost confiscate de polițiștii ialomițeni pe raza localității Țăndărei. Astfel, duminică, 16 februarie a.c., polițiștii, în timp ce patrulau pe DN2A în ...[citește_toată_știrea]

18 Februarie 2020, 01:05
(4409 vizualizări - 0 comentarii)


Bordușani: Arestat pentru «act sexual cu un minor»

Vineri, 14 februarie a.c., polițiștii au acționat pe raza de competență pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag de la executarea unor pedepse privative de ...[citește_toată_știrea]

18 Februarie 2020, 00:55
(5114 vizualizări - 0 comentarii)


Un tânăr din Făcăeni a modificat data inspecției tehnice periodice la mașină

Sâmbătă, 15 februarie a.c., polițiștii au oprit, pentru control, un autoturism ce se deplasa pe DN3B, din direcția Fetești către Chirana, condus de un tânăr, de 21 de ani, din Făcăeni. În urma verificării ...[citește_toată_știrea]

18 Februarie 2020, 00:50
(12762 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Șase șoferi, cu vârste cuprinse între 16 și 35 de ani, au fost depistați de polițiști conducând autoturisme pe drumurile publice fără a deține permise de conducere pentru nicio categorie de vehicule. Alți ...[citește_toată_știrea]

18 Februarie 2020, 00:45
(5091 vizualizări - 0 comentarii)


Percheziții la Urziceni și Manasia

Aproape 100 de polițiști ialomițeni au efectuat luni, 17 februarie 2020, pe raza municipiului Urziceni și a comunei Manasia 12 percheziții domiciliare. În urma acestora au fost ridicate 4 arme, fiind aplicate ...[citește_toată_știrea]

18 Februarie 2020, 00:40
(4633 vizualizări - 0 comentarii)


Contractele de muncă cu timp parțial, în atenția ITM Ialomița

În perioada 13-23 ianuarie 2020, s-a desfășurat, la inițiativa Inspecției Muncii, o campanie națională privind respectarea de către angajatori a prevederilor legale referitoare la încheierea, modificarea ...[citește_toată_știrea]

17 Februarie 2020, 18:05
(2884 vizualizări - 3 comentarii)


AJOFM Ialomița: Prima de activare

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița aduce la cunoștința șomerilor înregistrați în evidențele Agenției, care nu beneficiază de indemnizație de șomaj că, în conformitate cu prevederile ...[citește_toată_știrea]

17 Februarie 2020, 12:50
(3725 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Minoră de 13 ani, apel fals la 112 sub pretextul de răpire

Zeci de polițiști și jandarmi s-au mobilizat joi, 13 februarie a.c., pentru a localiza o minoră în vârstă de 13 ani care a apelat, la orele 14,00, numărul unic de urgență pentru a anunța că ar fi fost răpită ...[citește_toată_știrea]

14 Februarie 2020, 18:35
(3673 vizualizări - 1 comentariu)


Alexeni: Bărbat de 56 de ani, mort după ce a traversat prin loc nepermis

Joi, 13 februarie a.c., în jurul orelor 19,00, polițiștii Serviciului Rutier au intervenit pe raza localității Alexeni după ce un bărbat, în vârstă de 47 de ani, a accidentat mortal un altul în vârstă de ...[citește_toată_știrea]

14 Februarie 2020, 18:25
(6415 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: A intrat cu mașina într-o țeavă de gaz

Slobozia: A intrat cu mașina într-o țeavă de gaz

Accident rutier pe raza municipiului Slobozia, în dimineața zilei de joi, 13 februarie 2020. O mașină în care se aflau un adult și doi minori a intrat într-o țeavă de gaze. Pompierii Detașamentului Slobozia ...[citește_toată_știrea]

13 Februarie 2020, 16:05
(4853 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


O femeie s-a aruncat de pe podul de la Fetești

O femeie s-a aruncat de pe podul de la Fetești

Întrucât condițiile meteorologice s-au îmbunătățit, miercuri, 12 februarie a.c., în jurul orelor 10,00, s-au reluat căutările pe Brațul Borcea al Dunării, în zona localității Vlădeni, pentru cele două persoane ...[citește_toată_știrea]

12 Februarie 2020, 18:10
(4408 vizualizări - 0 comentarii)


Fierbinții de Jos: Avarie la conducta de alimentare cu apă

Pentru remedierea unei avarii pe conducta de alimentare cu apă de pe strada Podgoriilor, din localitatea Fierbinții de Jos, județul Ialomița, RAJA SA a fost nevoită să întrerupă furnizarea apei potabile ...[citește_toată_știrea]

12 Februarie 2020, 17:20
(3932 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! ozzy ada în Lipsa fondurilor întârzie reparația podurilor din județul Ialomița Gigel în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Cetățean în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Cetatean în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! patrik în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...