Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Cale ferată «în conservare», în județul Ialomița

Cale ferată «în conservare», în județul Ialomița

Potrivit Sucursalei Regionale de Căi Ferate Constanța, 10% din kilometrii de linie de cale ferată din județul Ialomița, pe care instituția îi are în administrare, sunt în acest moment «în conservare». Principalul motiv pentru care aceste linii nu sunt funcționale este generat de lipsa interesului operatorilor economici de a le exploata.

 

Linie de cale ferată nefuncțională Sucursala Regională de Căi Ferate Constanța are în exploatare pe teritoriul Ialomiței aproximativ 290 kilometri de cale ferată. 10% dintre aceștia, adică 29 de kilometri... [citește_tot_articolul]

6 Decembrie 2024, 12:10 (11254 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

«Acasă de Crăciun», magia Sărbătorilor la Slobozia

«Acasă de Crăciun», magia Sărbătorilor la Slobozia

Primăria și Consiliul Local Slobozia, alături de Direcția Educație, Cultură și Tineret Slobozia și Direcția de Admi­nistrare a Domeniului Public Slobozia, în parteneriat cu Consiliul Local al Tinerilor din Slobozia, continuă povestea «Târgului de Crăciun», cel mai frumos festival de Iarnă din județul Ialomița, dedicat tuturor locuitorilor orașului Slobozia și familiilor acestora. Astfel, în perioada 30 noiembrie 2024-7 ianuarie 2025, Piața Revoluției din Slobozia devine un loc al poveștilor de Crăciun, unde căldura, emoția și bucuria de a fi împreună creează o atmosferă aparte. «„Crăciunul din Slobozia“ este mai mult decât un eveniment, este o reîntoarcere la rădăcini, o invitație de a retrăi Magia Sărbătorilor acolo unde sufletul găsește mereu liniștea, acasă. Sub deviza „Acasă de Crăciun“, acest eveniment pune în prim-plan valorile familiale, tradițiile locale și sentimentul de apartenență, oferind un prilej unic pentru locuitori și vizitatori să se reconecteze cu rădăcinile lor și cu comunitatea din Slobozia»... [citește_tot_articolul]

6 Decembrie 2024, 07:50 (6905 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Rețele Electrice România oferă furnizorilor o nouă platformă modernă pentru accesarea datelor de consum ale clienților

advertorial

Rețele Electrice România oferă furnizorilor o nouă platformă modernă pentru accesarea datelor de consum ale clienților

Rețele Electrice România a implementat o platformă informatică modernă care pune la dispoziția tuturor furnizorilor de energie electrică datele de consum ale clienților din cele 11 județe aflate în aria sa de responsabilitate, astfel încât furnizorii să își poată eficientiza activitatea prin accesul la date de măsură actualizate.

Platforma preia datele a peste 1,6 milioane de contoare inteligente și le pune zilnic la dispoziția furnizorilor, pentru clienții pe care aceștia îi au în portofoliu, pe măsură ce acestea devin accesibile în baza de date a Rețele Electrice. Furnizorii au astfel acces direct la datele măsurate de... [citește_tot_articolul]

5 Decembrie 2024, 12:00 (2871 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Ex-primarul comunei Ciulnița, Stelică Gheorghe, numit subprefect!

Ex-primarul comunei Ciulnița, Stelică Gheorghe, numit subprefect!

În ședința de Guvern de miercuri, 4 decembrie 2024, ultimul proiect de Hotărâre de pe ordinea de zi, poziția 26, făcea referire la «numirea unui subprefect». În fapt, proiectul de Hotărâre în cauză făcea trimitere la nominalizarea liberalului Stelică Gheorghe drept subprefect al Ialomiței. În fapt, numirea lui Stelică Gheorghe vine după ce, printr-o altă Hotărâre de Guvern aprobată joi, 21 noiembrie 2024, Tonița Manea a fost eliberată din funcția de subprefect al județului Ialomița. Stelică Gheorghe a fost primarul localității Ciulnița încă din 2004, fiind reprezentantul Partidului Umanist din România PUR la acel moment. După... [citește_tot_articolul]

4 Decembrie 2024, 16:50 (7165 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Administrația județeană trebuie să obțină autorizația ISU pentru deschiderea Conacului Bolomey

În 6 luni

Administrația județeană trebuie să obțină autorizația ISU pentru deschiderea Conacului Bolomey

Joi, 28 noiembrie 2024, Consiliul Județean Ialomița s-a reunit în cadrul ședinței ordinare. Printre cele 23 proiecte supuse dezbaterii, s-a aflat și cel referitor la «aprobarea noii durate de implementare și a cheltuielilor estimate aferente finalizării proiectului cu titlul „Reabilitarea monumentului istoric și de arhitectură Conacul Bolomey“». Concret, administrația județeană a estimat un termen de 6 luni pentru obținerea autorizației de securitate la incendiu, document necesar deschiderii pentru public a obiectivului. În urmă cu o săptămână, Consiliul Județean Ialomița a făcut doar recepția lucrărilor, dar lipsa do­cumentelor ISU obligă instituția... [citește_tot_articolul]

4 Decembrie 2024, 10:10 (14043 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

20% reducere la impozit pentru donatorii de sânge

Decizie a Consiliului Local Slobozia

20% reducere la impozit pentru donatorii de sânge

În cadrul ședinței or­dinare a Consiliului Local Slobozia, desfășurată joi, 28 noiembrie 2024, aleșii locali au aprobat un proiect ce vine în sprijinul Centrului Județean de Transfuzie Sanguină Ialomița. Potrivit inițiativei, persoanele fizice care fac dovada a 3 donări de sânge într-un an calendaristic beneficiază de o reducere de 20% a impozitelor pe clădiri și terenuri Aceasta este partea bună a întâlnirii de săptămâna trecută. În rest, consilierii locali s-au angrenat în discuții fără miză pe baza inițiativelor supuse dezbaterii.

 

Sprijin pentru donatorii de sânge din Slobozia... [citește_tot_articolul]

3 Decembrie 2024, 17:20 (6444 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Medicii rezidenți demisionează din posturile ocupate în cadrul Spitalului Județean de Urgență Slobozia

Medicii rezidenți demisionează din posturile ocupate în cadrul Spitalului Județean de Urgență Slobozia

Spitalele au posibilitatea de a angaja medicii rezidenți care, după terminarea stagiului de practică profesională în centrele universitare, ar trebui să se întoarcă la posturile pe care le-au ocupat. În realitate, lucrurile nu stau deloc așa, iar unitățile medicale sunt permanent în criză de specialiști. O astfel de situație se petrece și la Spitalul Județean de Urgență Slobozia, cel mai mare spital din județul Ialomița. «Mulți dintre rezidenți refuză să profeseze la Slobozia!» susțin reprezentanții Spitalului Județean de Urgență Slobozia.

 

Criză permanentă de medici... [citește_tot_articolul]

3 Decembrie 2024, 14:20 (6007 vizualizări - 11 comentarii)

EVENIMENT

Companiile de distribuție ale grupului PPC fuzionează sub denumirea Rețele Electrice România

advertorial

Companiile de distribuție ale grupului PPC fuzionează sub denumirea Rețele Electrice România

Companiile de distribuție a energiei electrice, parte a grupului PPC în România, au fuzionat sub numele Rețele Electrice România. Fuziunea companiilor într-o singură entitate legală urmărește optimizarea operațiunilor specifice la nivelul celor 3 regiuni-Banat, Dobrogea și Muntenia, prin eficientizarea modului de alocare a resurselor și reducerea complexității administrative.
Noua societate va asigura în continuare serviciul de distribuție a energiei electrice în București și județele Ilfov, Giurgiu, Constanța, Tulcea, Ialomița, Călărași, Caraș-Severin, Timiș, Hunedoara și Arad. Clienții vor continua să beneficieze de servicii pe care le vom îmbunătăți... [citește_tot_articolul]

2 Decembrie 2024, 15:15 (13924 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

A murit omul de afaceri Corneliu Dragomir/Oyl Company!

A murit omul de afaceri Corneliu Dragomir/Oyl Company!

Corneliu Dragomir (60 de ani), managerul uneia dintre cele mai importante firme de construcții edilitare la nivel național, Oyl Company Holding AG, s-a stins din viață în cursul dimineții de luni, 2 decembrie 2024. Moartea omului de afaceri ialomițean ar fi survenit în urma unui infarct, medicii echipajului Ambulanței sosiți la fața locului încercînd resuscitarea mai bine de o oră... Pe scurt, astfel s-ar rezuma știrea referitoare la moartea celui care a fost Corneliu Dragomir... Însă, indiferent de ceea ce s-ar scrie, nu ar fi de ajuns pentru a înfățișa tabloul tragediei produse. Căci, destinul... [citește_tot_articolul]

2 Decembrie 2024, 11:55 (33902 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Despăgubiri de peste 92,2 milioane de lei, plătite fermierilor ialomițeni pentru secetă

Despăgubiri de peste 92,2 milioane de lei, plătite fermierilor ialomițeni pentru secetă

Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale a efectuat plățile despăgubirilor acordate fermierilor ale căror culturi au fost afectate de fenomenul secetei pedologice extreme. La nivelul jude­țului Ialomița, valoarea ajutoarelor financiare a fost de peste 92,2 mili­oane de lei. Estimativ, suprafața cala­mitată a fost de peste 92 mii de hectare.

 

Ajutoare financiare pentru fermieri Datele furnizate de Direcția pentru Agricultură Județeană Ialomița arată faptul că seceta pedologică extremă a afectat peste 92 mii de hectare, din cele 154 mii de hectare cultivate î... [citește_tot_articolul]

2 Decembrie 2024, 08:10 (5244 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Artefacte descoperite în Ialomița, pe lista Tezaurului Patrimoniului Cultural Național

Artefacte descoperite în Ialomița, pe lista Tezaurului Patrimoniului Cultural Național

bonus: Muzeul Județean Ialomița, redeschis publicului

Ialomița contribuie la Tezaurul Patrimoniului Cultural Național cu 33 de piese arheolo­gice. Obiectele se află în patrimoniul Muzeului Județean Ialomița și au un regim special de exploatare, având în vedere statutul de care beneficiază. Oficialii instituției susțin că demersurile privind includerea acestor obiecte pe lista Tezaurului Patrimoniului Cultural Național au durat 12 ani. «Suntem foarte mândri că istoria județului Ialomița beneficiază de acest statut!» susține istoricul Florin Vlad, directorul executiv al Muzeului Județean Ialomița.

 

Piese rare descoperite în Ialomița... [citește_tot_articolul]

1 Decembrie 2024, 09:20 (4910 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Proiecte de investiții în orașul Amara

Proiecte de investiții în orașul Amara

Administrația locală din Amara a dat startul lucrărilor pentru îmbunătățirea calității apei furnizată cetățenilor. Totodată, Primăria Amara a semnat un proiect finanțat prin intermediul Ministerului Investițiilor și Proiectelor Europene, investiție ce vizează construirea unui Centru dedicat activităților sportive și culturale. «Facem toate demersurile necesare pentru a modernizare orașul Amara!» a transmis Valentin Moraru, primarul orașului-stațiune Amara.

 

Investiții în singurul oraș-stațiune din județ Calitatea apei dar și debitele mici ale apei furnizate... [citește_tot_articolul]

29 Noiembrie 2024, 12:20 (6584 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Datorii de peste 500 milioane de lei, imposibil de recuperat de Fiscul ialomițean

Datorii de peste 500 milioane de lei, imposibil de recuperat de Fiscul ialomițean

Deși în documentele oficiale Adminis­trația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița arată faptul că gradul de colectare a taxelor și impozitelor locale este unul favorabil, în realitate situația este diferită. Pentru anul 2024, la nivelul Ialomiței, cuantumul datoriilor acumulate de debitorii persoane fizice și juridice depășește 600 milioane de lei. Din această sumă, peste 500 milioane de lei reprezintă datorii «nerecuperabile». Acești bani nu vor mai ajunge niciodată la Bugetul consolidat al Statului, oricâte demersuri s-ar face.

 

Bani imposibil de recuperat... [citește_tot_articolul]

29 Noiembrie 2024, 07:50 (7332 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ministerul Educației a suplimentat numărul școlilor ialomițene înscrise în Programul «Masă Sănătoasă»

Ministerul Educației a suplimentat numărul școlilor ialomițene înscrise în Programul «Masă Sănătoasă»

Început aproape de finalul anului școlar trecut, Pro­gramul «Masă Sănătoasă», denumit în trecut «Masa Caldă în școli», s-a derulat în 30 de unități de învățământ din ju­dețul Ialomița. Printr-o decizie a Ministerului Educației, în urmă cu o săptămână, numărul școlilor beneficiare a fost suplimentat. Astfel, 39 de unități de învățământ din Ialomița sunt înscrise în cadrul acestui program. Cu toate acestea, într-o raportare oficială, Inspectoratul Școlar Județean Ialomița evidențiază deficiențele pe care școlile ialomițene le-au întâm­pinat prin derularea «Mesei... [citește_tot_articolul]

28 Noiembrie 2024, 16:15 (4922 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primăriile ialomițene ignoră legea înființării adăposturilor pentru câinii maidanezi

Primăriile ialomițene ignoră legea înființării adăposturilor pentru câinii maidanezi

Încă din 2021, Guvernul României a adoptat o Ordonanță de Urgență care obligă administrațiile locale să înființeze adăposturi pentru câinii maidanezi. Biroul Poliției Animalelor, din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița, arată că astfel de spații există în doar 4 localități. Restul primăriilor ignoră această obligativitate, iar o parte dintre acestea au fost și amendate pentru că nu aplică prevede­rile legale. Valoarea sancți­unilor se ridică la peste 100 mii de lei, potrivit Biroului de Presă al IPJ Ialomița.

 

Câinii fără stăpân, o problemă greu de gestionat... [citește_tot_articolul]

28 Noiembrie 2024, 07:55 (16734 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Proiecte educative de 1 milion de euro la Liceul Tehnologic «Alexandru Ioan Cuza» Slobozia

Proiecte educative de 1 milion de euro la Liceul Tehnologic «Alexandru Ioan Cuza» Slobozia

Liceul Tehnologic «Alexandru Ioan Cuza» Slobozia a parafat contracte de finanțare pentru 6 proiecte cu fonduri europene, prin Planul Național de Redresare și Reziliență, create cu scopul de a dezvolta servi­ciile de educație oferite elevilor și profesorilor. Valoarea acestor proiecte este de 1 milion de euro. «Trebuie să facem Educația atractivă pentru elevi și cadrele didactice!» susține profesorul Vasile Neagu, directorul Liceului Tehnologic «Alexandru Ioan Cuza» Slobozia.

 

Bani europeni pentru Educație Majoritatea fondurilor acordate... [citește_tot_articolul]

27 Noiembrie 2024, 10:20 (14611 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Asociația Medcorp, cu sprijinul financiar al OMV Petrom, a asigurat servicii medicale esențiale pentru 543 de locuitori din 3 localități din județul Ialomița

advertorial

Asociația Medcorp, cu sprijinul financiar al OMV Petrom, a asigurat servicii medicale esențiale pentru 543 de locuitori din 3 localități din județul Ialomița

Din anul 2022, Asociația Medcorp și OMV Petrom implementează la nivel național programul „Sănătate în Vecinătate“ și asigură servicii medicale complexe pentru oamenii din comunitățile rurale, acolo unde accesul este limitat. Prin servicii mobile, analize de laborator și consulturi de specialitate, echipele de medici verifică starea de sănătate a beneficiarilor, identifică și tratează cazurile mai grave într-un stadiu incipient.

O foarte mare importanță este acordată activităților de informare și educare a localnicilor, încurajându-i să fie atenți la semnele precoce ale anumitor afecțiuni și să prevină complicațiile.

În ... [citește_tot_articolul]

27 Noiembrie 2024, 07:50 (12391 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Fostul șef al Biroului pentru Imigrări Ialomița a recunoscut că a luat șpagă. A încheiat un acord cu procurorii DNA!

Fostul șef al Biroului pentru Imigrări Ialomița a recunoscut că a luat șpagă. A încheiat un acord cu procurorii DNA!

Direcția Națională Anticorupție a anunțat, printr-un comunicat de presă, faptul că a încheiat un acord de recunoaștere a vinovăției cu Rareș Gabriel Bulimej, fostul șef al Biroului pentru Imigrări Ialomița. Acesta este cercetat penal, fiind acuzat de «luare de mită». Potrivit procurorilor Direcției Naționale Anticorupție, Bulimej a primit șpagă pentru a soluționa mai multe cereri de angajare a unor cetățeni străini, veniți dinafara Uniunii Europene. Conform înțelegerii încheiate cu anchetatorii, Bulimej a fost condamnat la 3 ani de închisoare cu suspendare.

 

Condamnat la 3 ani de închisoare cu suspendare... [citește_tot_articolul]

26 Noiembrie 2024, 17:40 (8179 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Garda de Mediu Ialomița, amendă de 60 mii de lei aplicată Avicola SA Slobozia

Garda de Mediu Ialomița, amendă de 60 mii de lei aplicată Avicola SA Slobozia

Societatea Avicola SA a fost amendată de Garda de Mediu Ialomița cu 60 mii de lei din cauza lipsei autorizației de mediu. În mod normal, fără acest document, activitatea firmei ar fi trebuit suspendată, până la reglementarea situației, de către Agenția pentru Protecția Mediului Ialomița. Oficialii instituției susțin că, în prezent, reprezentanții Avicola SA au făcut demersurile necesare în vederea reautorizării. În același timp, Garda de Mediu Ialomița solicită aprobarea unor controale încru­cișate la care să participe Agenția pentru Protecția Mediului Ialomița, dar și Direcția de Sănătate Publică Ialomița.

 

Verificări în curs... [citește_tot_articolul]

26 Noiembrie 2024, 11:25 (14985 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Fost procuror al Parchetelor ialomițene, propus pentru funcția de prim-adjunct al Procurorului General al României

Fost procuror al Parchetelor ialomițene, propus pentru funcția de prim-adjunct al Procurorului General al României

Consiliul Superior al Magistraturii a validat în urmă cu o săptămână candidatura procurorului Ionuț Ciprian Spiridon la funcția de prim-adjunct al procurorului general al Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție. Deși în documentele oficiale acesta este prezentat drept procuror al Parchetului de pe lângă Tribunalul Ialomița, în realitate, el a fost nominalizat din funcția de procuror al DIICOT-Serviciul Teritorial Craiova, unde activează din 2016. În trecut, și-a desfășurat activitatea în trei dintre unitățile de Parchet din Ialomița.

 

De la Slobozia la PÎCCJ... [citește_tot_articolul]

25 Noiembrie 2024, 12:10 (2651 vizualizări - 1 comentariu)

Luni 22 Iun 2026
307 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Țăndărei: Beat la volan

Un bărbat de 51 de ani, din Țăndărei, a fost depistat de către polițiștii rutieri în timp ce conducea un autoturism pe raza localității de domiciliu, deși consumase anterior băuturi alcoolice. Cel în cauză ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2017, 18:10
(4287 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiune a polițiștilor la Fetești

Joi, 23 noiembrie a.c., polițiștii feteșteni au desfășurat activități specifice în locurile și zonele de interes operativ de pe raza de competență, pentru prevenirea faptelor antisociale și pentru menținerea ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2017, 17:55
(3974 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Slobozia: «Săptămâna legumelor și a fructelor donate»

În perioada 13-23 noiembrie 2017, Protopopiatul Slobozia a desfășurat Campania «Săptămâna legumelor și a fructelor donate». Scopul acestei activități a fost de a sensibiliza elevii și cadrele didactice ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2017, 15:45
(5889 vizualizări - 0 comentarii)


Accident la Miloșești. «Șoferul» fără permis și beat la volan, a intrat cu mașina în pom!

Miercuri, 22 noiembrie a.c., în jurul orei 17,00, Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că în localitatea Miloșești s-a produs un accident rutier soldat cu pagube materiale. Astfel, polițiștii ajunși ...[citește_toată_știrea]

23 Noiembrie 2017, 18:15
(5143 vizualizări - 0 comentarii)


Reviga: Arestată pentru «trafic de minori» și «pornografie infantilă»

Polițiștii de Investigații Criminale din cadrul IPJ Ialomița au acționat pe raza de competență, pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag de la executarea unor ...[citește_toată_știrea]

23 Noiembrie 2017, 17:10
(5981 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Atenție, se opresc gazele!

Distrigaz Sud Rețele efectuează lucrări programate la rețeaua de distribuție a gazelor naturale pentru creșterea gradului de siguranță și continuitate în alimentarea cu gaze naturale. Distrigaz Sud Rețele ...[citește_toată_știrea]

23 Noiembrie 2017, 16:35
(4433 vizualizări - 0 comentarii)


Razie de amploare la Urziceni și Bărbulești

Razie de amploare la Urziceni și Bărbulești

Polițiștii ialomițeni au organizat miercuri, 22 noiembrie a.c., acțiuni pentru creșterea gradului de siguranță publică pe raza municipiului Urziceni și a localității Bărbulești, fiind angrenați aproape ...[citește_toată_știrea]

23 Noiembrie 2017, 16:25
(5215 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni de prevenire a delincvenței juvenile și a victimizării minorilor

Miercuri, 22 noiembrie a.c., polițiștii au fost alături de copii și adolescenți, pentru a le transmite sfaturi și recomandări utile pentru prevenirea evenimentelor neplăcute. Astfel, polițiștii Compartimentului ...[citește_toată_știrea]

23 Noiembrie 2017, 15:30
(4424 vizualizări - 0 comentarii)


Prevederi noi în condițiile de admitere și recrutare în cadrul structurilor Inspectoratului General pentru Situații de Urgență

Miercuri, 22 noiembrie a.c., au fost publicate în Monitorul Oficial normele cu privire la introducerea traseului aplicativ pentru proba de verificare a aptitudinilor fizice la concursurile de admitere în ...[citește_toată_știrea]

23 Noiembrie 2017, 15:20
(8576 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Exercițiu de cooperare la Fabrica de Ulei din Slobozia

Deflagrații, incendii și victime surprinse de suflul exploziilor. Acestea au fost scenariile care au fost puse în practică în cadrul unui exercițiu de cooperare cu forțe și mijloace în teren, pe amplasamentul ...[citește_toată_știrea]

23 Noiembrie 2017, 13:40
(9185 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: ISU Ialomița


ITM Ialomița: Negocierea contractului colectiv de muncă

În data de 16 noiembrie 2017 a fost publicată în Monitorul Oficial nr. 902, Ordonanța de Urgență nr. 82, din 8 noiembrie 2017, pentru modificarea și completarea unor acte normative. Având în vedere că legislația ...[citește_toată_știrea]

23 Noiembrie 2017, 12:20
(5060 vizualizări - 0 comentarii)


Cocora: Arestat pentru «infracțiuni la regimul circulației pe drumurile publice»

Polițiștii de Investigații Criminale din cadrul IPJ Ialomița au acționat pe raza de competență pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag de la executarea unor ...[citește_toată_știrea]

23 Noiembrie 2017, 11:35
(9501 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Cocora arestare


AJFP Ialomița: Termen scadent la impozitul pentru închirierea camerelor în scop turistic

Luni, 27 noiembrie 2017, proprietarii care închiriază camere în locuințe proprietate personală, cu o capacitate de cazare în scop turistic cuprinsă între 1 și 5 camere, trebuie să plătească cea de-a doua ...[citește_toată_știrea]

23 Noiembrie 2017, 11:05
(5725 vizualizări - 0 comentarii)


anunț

Subscrisa
ASOCIAȚIA HANDBAL CLUB
MUNICIPAL SLOBOZIA
,
cu sediul social în loc. Slobozia,
str. Aleea Stadionului , nr. 1 ,
jud. Ialomița, CIF 37555418,
prin prezenta își manifestă disponibilitatea
de a colabora cu voluntari,
în temeiul Legii nr. 78/2014

23 Noiembrie 2017, 10:20


IPJ Ialomița: Polițiștii au acționat «în cascadă» pe DN21

5  permise de conducere au fost reținute și 33 de sancțiuni au fost aplicate în urma unei acțiuni naționale de 3 zile desfășurate pentru creșterea siguranței rutiere. Astfel, în perioada 17-19 noiembrie ...[citește_toată_știrea]

21 Noiembrie 2017, 18:25
(4154 vizualizări - 0 comentarii)


Controale ale DSVSA Ialomița

În conformitate cu prevederile Programului acțiunilor de supraveghere, prevenire și control, în perioada 02.10-17.11. 2017, consilierii din cadrul DSVSA Ialomița au efectuat 79 controale în unități ce desfășoară ...[citește_toată_știrea]

21 Noiembrie 2017, 16:20
(5279 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Reținut pentru «contrabandă cu țigări»

IPJ Ialomița: Reținut pentru «contrabandă cu țigări»

Un bărbat de 42 de ani din Constanța a fost reținut pentru 24 de ore de polițiștii din Fetești, după ce asupra lui s-au găsit 13500 de pachete cu țigări contrafăcute. Pachetele nu erau timbrate și imitau ...[citește_toată_știrea]

21 Noiembrie 2017, 16:05
(4944 vizualizări - 0 comentarii)


Locuri de muncă sezonieră în agricultură-Portugalia

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița, prin serviciul de ocupare EURES România, oferă 330 locuri de muncă vacante în Portugalia pentru munca sezonieră în agricultură la recoltarea zmeurei ...[citește_toată_știrea]

21 Noiembrie 2017, 13:55
(7947 vizualizări - 0 comentarii)


Misiune și filantropie în prag de iarnă la Urziceni

În urma colaborării dintre Parohia «Sfinții Împărați Constantin și Elena» și Școala Gimnazială «Ion Heliade Rădulescu» din Urziceni s-a născut un nou proiect în toamna acestui an. La inițiativa doamnei ...[citește_toată_știrea]

21 Noiembrie 2017, 10:05
(4194 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Bonă cu dosar penal

O tânără de 30 de ani din localitatea Săveni, care avea în grijă 3 bebeluși ai unor familii de romi din Țăndărei, s-a ales cu dosar penal pentru «rele tratamente aplicate minorilor». Potrivit anchetei, ...[citește_toată_știrea]

20 Noiembrie 2017, 11:35
(4971 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de peste 35000 de lei

Sâmbătă, 18 noiembrie 2017, în cadrul activităților desfășurate, polițiștii au aplicat peste 100 de sancțiuni contravenționale, în valoare de peste 35000 de lei. Astfel, au fost verificate 18 localuri publice ...[citește_toată_știrea]

19 Noiembrie 2017, 15:05
(3878 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiune pentru combaterea evaziunii fiscale

Polițiștii ialomițeni au aplicat 22 de amenzi a căror valoare a depășit suma de 15000 de lei, în urma unei acțiuni derulată de polițiștii de Investigare a Criminalității Economice. Astfel, polițiștii ialomițeni ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2017, 20:10
(3767 vizualizări - 0 comentarii)


«Înșelăciune» în plină stradă, la Ion Roată

Un bătrân din Ion Roată a sesizat Poliția că a fost victima unei infracțiuni de «înșelăciune». Victima a fost abordată de un bărbat, care a spus că a fost trimis de fiul său pentru a-i împrumuta o sumă ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2017, 19:35
(4540 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni ale polițiștilor ialomițeni

Pentru creșterea gradului de siguranță publică a cetățenilor, polițiști din toate structurile operative ale IPJ Ialomița au fost angrenați vineri, 17 noiembrie a.c., în executarea unei serii de acțiuni ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2017, 13:50
(3303 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Întreruperi programate în furnizarea energiei electrice

Enel Dobrogea continuă lucrările de modernizare și reabilitare a rețelelor de distribuție a energiei electrice desfășurate pe raza județului Ialomița. Din această cauză, în perioada 20-24 noiembrie 201 ...[citește_toată_știrea]

17 Noiembrie 2017, 20:05
(4066 vizualizări - 0 comentarii)


Polițiștii ialomițeni, amenzi pentru șoferii indisciplinați

Polițiștii din cadrul Serviciului Rutier Ialomița au aplicat, în doar 3 ore, 11 sancțiuni contravenționale, în  cuantum de 3000 de lei. Demersul s-a desfășurat în cadrul unei acțiuni ce a vizat tragerea ...[citește_toată_știrea]

17 Noiembrie 2017, 19:50
(5142 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Arestat pentru «tentativă la omor»

Polițiștii ialomițeni au reușit să identifice un bărbat, de 45 de ani, din București, care se sustrăgea executării unei pedepse cu închisoarea ca urmare a unei condamnări de 3 ani și 10 luni, emisă pe numele ...[citește_toată_știrea]

17 Noiembrie 2017, 19:40
(3694 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Campanie împotriva furturilor din autoturisme

Polițiștii ialomițeni desfășoară până la finalul lunii decembrie 2017 o campanie de informare cu privire la prevenirea furturilor din autoturisme. Acțiunea se numește «Auto în siguranță!», iar în cadrul ...[citește_toată_știrea]

17 Noiembrie 2017, 19:25
(6314 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Se întrerupe gazul

Distrigaz Sud Rețele anunță faptul că luni, 20 noiembrie 2017, furnizarea cu gaz metan va fi întreruptă în localitățile Fetești și Țăndărei, pe străzile Căminului și București, din cauza lucrărilor de întreținere ...[citește_toată_știrea]

17 Noiembrie 2017, 19:10
(3480 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Pietoni amendați de polițiști

103 pietoni au fost sancționați de polițiștii Serviciului Poliției Rutiere Ialomița ca urmare a faptului că aceștia au traversat strada necorespunzător. ...[citește_toată_știrea]

16 Noiembrie 2017, 19:20
(3482 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...