Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Constantin Lupu, patronul Ceram revendică terenul de sub clădirea pompierilor

ISU Țăndărei, în pericol de evacuare

Constantin Lupu, patronul Ceram revendică terenul de sub clădirea pompierilor

Grupul de pompieri din Țăndărei este în pericol de evacuare. Terenul de sub clădirea ce găzduiește instituția este revendicat de un afacerist local. Constantin Lupu, patronul grupului de firme Ceram, solicită să-i fie înapoiat terenul în proprietate indiferent de consecințele acestei doleanțe. În tot acest timp, administrația locală se arată îngrijorată, dar neputincioasă din punct de vedere financiar, pentru rezolvarea acestui litigiu.

Pompieri evacuați
Povestea terenului de sub clădirea pompierilor din Țăndărei nu este nouă. Aceasta datează de ani de zile, timp în care nici Inspectoratul pentru Situații de Urgență și nici administrația locală nu au reușit să obțină... [citește_tot_articolul]

22 August 2011, 07:11 (13901 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Garda Financiară Ialomița: Turmă de 100 de oi, confiscată la podul Giurgeni

Garda Financiară Ialomița: Turmă de 100 de oi, confiscată la podul Giurgeni

În data de 27 iulie 2011, în trafic, pe podul Giurgeni-Vadu Oii a fost oprit pentru un control de rutină un tir ce era încărcat cu 100 de oi. Camionul era însoțit de o semiremorcă, unde, de asemenea, se aflau ovine. Șoferul autotractorului nu a putut prezenta comisarilor financiari documente de proveniență pentru oile transportate. Bărbatul a declarat anchetatorilor că ovinele au fost cumpărate de la o persoană fizică din localitatea Grădiștea, județul Brăila, și urmau a fi transportate la punctul de lucru aparținînd SC Maria Trading SRL, din localitatea Nuntași, județul Constanța. Pentru aceasta, comisarii Gărzii Financiare au sancționat firma cu 20000 lei și au decis confiscarea celor 100 de... [citește_tot_articolul]

20 August 2011, 17:12 (12769 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

150 mii euro pentru rromii din cartierul Bora

Primăria Slobozia vrea Centru Multifuncțional pe banii Băncii Mondiale

150 mii euro pentru rromii din cartierul Bora

La sfîrșitul săptămînii precedente, Consiliul Local a aprobat în cadrul unei ședințe extraordinare trecerea în patrimoniul municipiului a unei suprafețe de teren de 1800 de metri pătrați. Decizia reprezintă prima etapă din derularea unui proiect prin care autoritățile locale speră să atragă 150 mii euro pentru dezvoltarea unui Centru Multifuncțional în cartierul Bora din Slobozia. Potrivit datelor oficiale, în cazul în care proiectul va fi selectat, fondurile vor fi asigurate de către Banca Mondială, autoritățile locale urmînd să contribuie cu o cofinanțare de 6 la sută.

Slobozia, una dintre cele 73 de localități eligibile
Cartierul Bora din Slobozia ar putea beneficia... [citește_tot_articolul]

18 August 2011, 15:57 (18242 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Antrenorul șpăgar Neagu se întoarce la catedră

Pentru că mai are un an pînă la pensie

Antrenorul șpăgar Neagu se întoarce la catedră

Gheorghe Neagu, antrenorul-minune al echipei de handbal Unirea Slobozia, se reîntoarce la catedră. Reamintim că domnia sa a fost reținut de polițiști la jumătatea lunii mai, ca urmare unui flagrant. Potrivit acuzațiilor care i s-au adus, el a pretins 100 de euro de la părinții unor elevi pentru a nu-i lasa corigenți. Potrivit anchetatorilor, profesorul Gheorghe Neagu era recunoscut pentru aceste practici de mai mulți ani, numărul corigenților de la clasele unde preda fiind unul record...

Flagrant cu noroc
La aproape 3 luni după ce a fost prins în flagrant primind 100 de euro de la mama unei eleve pentru a o «trece» la sport, profesorul Gheorghe Neagu se întoarce la catedră... [citește_tot_articolul]

16 August 2011, 18:28 (19590 vizualizări - 24 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Interlopul Gigi Piticu este liber

Slobozia: Interlopul Gigi Piticu este liber

Interlopul local Toma Gheorghe zis «Gigi Piticu» a fost eliberat. Potrivit unor surse apropiate, acesta se află în localitatea de domiciliu încă de miercuri, 10 august. Gigi Piticu a fost pus în libertate grație unei decizii judecătorești a unei instanțe din Tulcea.
Cunoscut ca fiind unul dintre cei mai temuți interlopi locali, Gigi Piticu a fost condamnat de judecătorii slobozeni la 4 ani de închisoare pentru infracțiunea de «complicitate la vătămare corporală gravă». Condamnarea s-a produs în aprilie 2010, iar miercuri, 10 august 2011, la un an și patru luni de pușcărie, Piticu a fost eliberat condiționat. Asta după ce comisia de eliberare condiționată a Penitenciarului Tulcea, instituție... [citește_tot_articolul]

11 August 2011, 18:04 (37986 vizualizări - 29 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Bombele se colectează la centrele de fier vechi!

Marin Moraru, victima unei practici curente la Mărculești

Ialomița: Bombele se colectează la centrele de fier vechi!

Luni, 8 august a.c., seara, în jurul orelor 20.00, Inspectoratul pentru Situații de Urgență Ialomița a fost alertat de explozia unei bombe în curtea unui cetățean din localitatea Mărculești. În urma cercetărilor preliminare s-a constatat faptul că Marin Moraru, în vîrstă de 39 ani, a tăiat cu flexul un proiectil furat din poligonul de la Jegălia-Călărași. În urma deflagrației, Marin Moraru a fost grav rănit și, în ciuda eforturilor medicilor de a-i salva viața, a decedat. Incidentul a permis anchetatorilor să concluzioneze că există o practică a colectării de proiectile în scopul comercializării metalelor componente la centrele de fier vechi din zonă. Cele 13 obuze descoperite în curtea lui Marin... [citește_tot_articolul]

10 August 2011, 12:54 (9948 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Roșiori: Arestat pentru omor calificat

Instanța de judecată a emis pe numele unui tînăr de 26 ani un mandat de arestare pentru 30 de zile pentru săvîrșirea infracțiunii de omor calificat.
Secția 4 Poliție Rurală Coșereni a fost sesizată sîmbătă, 6 august a.c., prin 112, despre faptul că un tînăr din localitatea Roșiori a fost înjunghiat cu un cuțit. Polițiștii s-au deplasat la fața locului și, în urma cercetărilor demarate, au stabilit faptul că, în jurul orelor 22.00, pe fondul consumului de alcool, a izbucnit un conflict între doi tineri de 26, respectiv 33 ani, ambii din comuna Roșiori. În timpul altercației au intervenit, de o parte și de cealaltă, rude ale celor două persoane implicate în scandal, aceștia aplicîndu... [citește_tot_articolul]

9 August 2011, 07:59 (23955 vizualizări - 17 comentarii)

EVENIMENT

Ialomițenii nu se înghesuie să-și asigure locuințele

Potrivit unui comunicat al Comisiei de Supraveghere a Asigurărilor, la data de 30 iunie 2011, 64% din locuințele din Municipiul București erau asigurate, fie prin asigurări facultative, fie prin polițe obligatorii de asigurare emise în temeiul Legii nr. 260/2008. Pe următoarele două locuri se situează județul Constanța, cu 53,1% dintre locuințe asigurate, și județul Timiș, cu un grad de cuprindere în asigurare de 51,4%.
Cele mai scăzute grade de cuprindere în asigurare a locuințelor se înregistrează în județele Vaslui (21%), Gorj și Maramureș (fiecare cu 29,3%), precum și Botoșani (29,5%).
La nivel național, numărul locuințelor asigurate era de 3377026, din care 2793628 prin asigurări facultative... [citește_tot_articolul]

8 August 2011, 07:20 (7603 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Olaru și Zamfir încalcă grav drepturile bolnavilor

Abuz cu diabeticii ialomițeni

Olaru și Zamfir încalcă grav drepturile bolnavilor

Bolnavii care ajung la Spitalul Județean de Urgență sînt nevoiți să plătească pentru orice investigație medicală. Printre taxele impuse de o decizie, de-a dreptul halucinantă și perfect ilegală, a Comitetului Director se regăsește și plata pentru consultațiile diabeticilor. Asta în timp ce Ministerul Sănătății garantează prevenirea și tratarea gratuită a diabeticilor! Motiv pentru care, la acest moment, Comitetul Director poate fi acuzat chiar de abuz contra intereselor statului!

Spitalul a încheiat contract cu Casa de Sănătate
De o lună de zile oricare nefericit ce trece pragul Spitalului Județean de Urgență Slobozia este nevoit să scoată din propriile buzunare bani... [citește_tot_articolul]

4 August 2011, 11:17 (13135 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Telefoanele mobile se aruncă peste gard!

La Penitenciarul Slobozia

Telefoanele mobile se aruncă peste gard!

Pușcăriașii slobozeni au telefoane la discreție. Autoritățile sînt în imposibilitatea de a bloca fenomenul introducerii telefoanelor mobile în Penitenciar. Deținuții se pozează în instantanee inedite de dincolo de gratii. Iar asta nu e tot. Cei mai mulți dintre pușcăriași sînt cei mai activi membri ai rețelelor de socializare.

Gardul de piatră s-a dărîmat
Razii peste razii și controale peste controale. Asta fac angajații Penitenciarului Slobozia în căutarea telefoanelor mobile existente. Iar acestea nu sînt puține. Instituția se confruntă cu un adevărat fenomen al telefoanelor, iar dispozitivele continuă să extiste în număr semnificativ în pușcărie. Deținuții conversează... [citește_tot_articolul]

3 August 2011, 10:42 (13169 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Războiul din Balta Ialomiței continuă

Dosar penal pentru «tulburare de posesie» întocmit reprezentanților Vitifam

La începutul lunii iulie 2011, ziarul nostru aducea în atenția opiniei publice scandalul izbucnit între Vitifam Fetești, societate patronată de milionarul Ștefan Poienaru, și firma bucureșteană A&S Internațional. Pe scurt, scandalul se rezuma la exploatarea celor aproximativ 8000 de hectare din Balta Ialomiței, terenuri amplasate pe raza localității Stelnica. Scandalul a izbucnit la momentul cînd Agenția Domeniilor Statului a reziliat contractul încheiat cu A&S Internațional, fiind încheiat un nou contract de concesiune cu firma patronată de Ștefan Poienaru, Vitifam SRL.
Revenind, Poliția a fost sesizată luni, 1 august 2011, de către un reprezentant al firmei A&S Internațional București despre... [citește_tot_articolul]

2 August 2011, 16:53 (16044 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Spitalul de Urgență Slobozia va fi securizat până la sfârșitul anului

8 milioane de lei pentru 1,8 grade pe scara Richter

Spitalul de Urgență Slobozia va fi securizat pînă la sfîrșitul anului

De aproape o lună, investiția de 8 milioane lei în Spitalul Județean de Urgență din Slobozia a devenit vizibilă. Fondurile alocate investiției au fost cheltuite, cei 6 stîlpi de rezistență au fost ridicați, iar bazinele care vor asigura protecția spitalului în caz de cutremur vor fi instalate înainte de sfîrșitul acestui an...

O investiție controversată
Derulată în două etape, investiția în reabilitarea și consolidarea Spitalului de Urgență se apropie de final. Costurile finale sînt, deocamdată, neprecizate, dată fiind tergiversarea lucrărilor pe o perioadă care depășește 3 ani. Reamintim că, din cauza acestor întîrzieri repetate, oficialii locali au fost acuzați în... [citește_tot_articolul]

2 August 2011, 11:13 (13266 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Asociațiile crescătorilor de animale CĂPUȘEAZĂ fermierii ialomițeni

S-a deschis sezonul la subvențiile pentru vaci, oi și capre

Asociațiile crescătorilor de animale CĂPUȘEAZĂ fermierii ialomițeni

Asociațiile crescătorilor de animale din județ se luptă pentru supremație, fermierii ialomițeni din sectorul zootehnic susțin că vor da faliment înainte de sfîrșitul anului, iar subvenția la bovine este condiționată de plata unei taxe de 5 lei pe cap de animal. Acesta este tabloul unui sector care, în urmă cu 20 de ani, reprezenta unul dintre motoarele economice ale județului. Iar dincolo de cele 14 mii de bovine, 75 de mii de ovine și 14 mii de caprine înregistrate oficial se întinde un vid legislativ din care profită oricine, mai puțin crescătorii de animale.

Asociația «Bărăganu» șantajează cu ștampila
Începînd cu 15 iulie, crescătorii de bovine se pot înscrie la centrele... [citește_tot_articolul]

1 August 2011, 16:21 (25644 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Dezinsecția panichează populația!

Slobozia: Dezinsecția panichează populația!

De o săptămînă, autoritățile locale au demarat procesul de dezinsecție a orașului Slobozia. În ciuda avertismentelor, populația este panicată, Ambulanța fiind solicitată de trei ori într-o singură zi. Dezinsecția durează pînă la jumătatea lunii august!

Scările de bloc, pericol public
Demarat în urmă cu o săptămînă, procesul de dezinsecție a scărilor de bloc din Slobozia atrage nemulțumirea populației. În cursul dimineții de luni, 25 iulie, Serviciul de Ambulanță a fost apelat de trei ori, solicitanții reclamînd intoxicarea cu substanțele împrăștiate pe scările de bloc. «Eram în casă și la un moment dat nu am mai putut respira. Am intrat în panică și am chemat Salvarea... [citește_tot_articolul]

30 Iulie 2011, 14:56 (9371 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Parcările din Slobozia, un vis transformat de autorități în coșmar

Ce nu ne omoară, ne întărește!

Parcările din Slobozia, un vis transformat de autorități în coșmar

În luna martie a acestui an, Consiliul Local a aprobat printr-un proiect de hotărîre un Regulament de atribuire a locurilor de parcare de reședință pentru autovehiculele înregistrate pe raza municipiului Slobozia. Potrivit acestuia, pînă la 31 mai, autoritățile locale aveau obligația de a identifica, trasa și atribui locurile de parcare pentru proprietarii de autoturisme din Slobozia. Atribuirea urma să se facă în baza unei licitații, prețul de pornire pentru fiecare loc de parcare fiind de 100 lei. La două luni de la expirarea termenului limită, autoritățile locale nu au organizat încă nicio licitație. În schimb, apar noi și noi parcări «la comandă», amenajate pe banii contribuabililor.

... [citește_tot_articolul]

29 Iulie 2011, 07:26 (24345 vizualizări - 16 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Bucu: S-a trezit cu camionul la geam!

click pe poză

Joi dimineață, 28 iulie a.c., în jurul orei 07.30, un autotren a intrat în casa unui cetățean din Bucu. Potrivit martorilor, șoferul de TIR ar fi adormit la volan, pînă să intre în casă, camionul de mare tonaj lovind și un alt vehicul. Șoferul autotrenului a invocat polițiștilor faptul că una dintre roțile din față ale autotrenului ar fi explodat, conducînd la producerea accidentului. TIR-ul, după ce s-a izbit de un alt autocamion, a trecut prin gardul de beton al unei curți din Bucu, razant pe lîngă țeava de gaze și s-a oprit la geamul casei. Cercetările continuă pentru determinarea exactă a cauzelor ce au condus la producerea accidentului.... [citește_tot_articolul]

28 Iulie 2011, 08:53 (8846 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Bucu accident

EVENIMENT

Ședință de vară în Consiliul Local Slobozia

Ședință de vară în Consiliul Local Slobozia

La sfîrșitul acestei săptămîni se desfășoară ședința ordinară a Consiliului local Slobozia. Printre cele 22 de proiecte aflate pe ordinea de zi a ședinței se numără cîteva care ar putea suscita interesul opiniei publice locale. De remarcat ar fi cel privind extinderea cimitirului uman de la Slobozia Nouă, dar și cel legat de rezilierea contractului de concesiune încheiat cu SC Office Development SRL pentru construirea unui nou supermarket...

Slobozenii își plătesc disciplinat impozitele la buget
Deși primarul Gabi Ionașcu se plîngea la sfîrșitul anului trecut că bugetul local al anului 2011 va fi sărac, datele statistice îl contrazic. Potrivit unui raport care urmează... [citește_tot_articolul]

28 Iulie 2011, 07:11 (9541 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Sirienii lui Omar Hayssam fac trafic cu oi și vaci

Captură-record a comisarilor Gărzii Financiare Ialomița

Sirienii lui Omar Hayssam fac trafic cu oi și vaci

Noaptea trecută, marți spre miercuri, 26/27 iulie a.c., comisarii Gărzii Financiare Ialomița au confiscat 45 de ovine și tot atîtea bovine încărcate în două autotrenuri. Valoarea confiscării se ridică la peste 67 mii lei. Dacă la aceste aspecte se mai adaugă și sancțiunea de 20 mii lei, activitatea comisarilor devine de-a dreptul interesantă. Iar asta nu e tot! Tirurile transportatoare aparțineau societății Mahmud Impex SRL, firmă controlată de un grup de sirieni din Constanța.

Trafic cu oi și vaci, la Slobozia
În noaptea de marți spre miercuri, respectiv 26 spre 27 iulie, comisarii Gărzii Financiare Ialomița, împreună cu polițiști, au oprit pentru control, în trafic... [citește_tot_articolul]

27 Iulie 2011, 14:28 (22834 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Apă potabilă la Slobozia, în 2013

Apă potabilă la Slobozia, în 2013

După doi ani de amînări succesive, primarul Gabi Ionașcu face precizări despre data finală la care Slobozia va avea apă potabilă. Potrivit variantei finale a programului de conformare avansat de SC Urban și aprobat de Direcția de Sănătate Publică Ialomița, vom avea apă potabilă în luna martie a anului 2013.

Programul de conformare salvează SC Urban
Amenințat cu falimentul în cazul pierderii autorizației de funcționare, SC Urban a primit o gură de oxigen grație recomandării Institutului Național de Sănătate Publică București. Într-un comunicat de presă remis redacției, primarul Gabi Ionașcu precizează că Institutul nominalizat mai sus a recomandat prelungirea termenelor... [citește_tot_articolul]

27 Iulie 2011, 08:56 (18198 vizualizări - 24 comentarii)

EVENIMENT

Combinatul Chimic de la Slobozia va produce energie electrică!

Amonil renaște din cenușa Chemgas

Combinatul Chimic de la Slobozia va produce energie electrică!

Consiliul de Administrație al Amonil va propune Adunării Generale, ce urmează să se întrunească în data de 29 august 2011, schimbarea obiectului de activitate al Combinatului Chimic de la Slobozia. Astfel, primul punct pe ordinea de zi a dezbaterii va fi înlocuirea prezentului obiect principal de activitate «Fabricarea îngrășămintelor și produselor azotoase» cu «Producția de energie electrică». Actualul obiect de activitate al Amonil urmează să devină activitate secundară a Combinatului.
Pentru ca producerea energiei electrice să fie posibilă, Consiliul de Aministrație propune încheierea unei convenții pentru constituirea unui drept de superficie de către Chemgas ... [citește_tot_articolul]

26 Iulie 2011, 10:48 (12326 vizualizări - 3 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
312 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Ialomița: 1,3 tone de pește, confiscate

În perioada 1-7 aprilie a.c., polițiștii ialomițeni au constatat 15 infracțiuni privind ilegalități în domeniul pescuitului și acvaculturii. Astfel, 19 persoane au fost cercetate în cadrul dosarelor întocmite ...[citește_toată_știrea]

9 Aprilie 2019, 17:50
(4196 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: 592 de abateri în săptămâna TISPOL Speed

În perioada 1-7 aprilie a.c., s-a desfășurat la nivel național acțiunea TISPOL Speed, acțiune ce a vizat respectarea regimului legal de viteză și reducerea numărului și gravității consecințelor accidentelor ...[citește_toată_știrea]

9 Aprilie 2019, 17:45
(4438 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Atenție, se oprește apa la Țăndărei!

Pentru remedierea unei avarii survenită la vana de legătură de pe conducta principală de alimentare cu apă, cu diametrul de 100 mm, de la intersecția străzii Soarelui cu Șoseaua Brăilei, din orașul Țăndărei ...[citește_toată_știrea]

8 Aprilie 2019, 15:15
(4893 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiune preventivă pentru reducerea accidentelor rutiere

IPJ Ialomița: Acțiune preventivă pentru reducerea accidentelor rutiere

Serviciul Poliției Rutiere Ialomița desfășoară, până duminică, 7 aprilie 2019, o acțiune cu caracter preventiv cu scopul de a reduce accidentele rutiere. Acțiunea oamenilor legii se înscrie în seria de ...[citește_toată_știrea]

4 Aprilie 2019, 20:50
(4851 vizualizări - 9 comentarii)


Bursa Generală a Locurilor de Muncă-12 aprilie 2019

Agenția Județeană pentru
Ocuparea Forței de Muncă Ialomița

va organiza în data de 12 aprilie 2019
«Bursa Generală
a Locurilor de Muncă»
,
eveniment ce va avea loc la Slobozia
-Centrul Cultural UNESCO
«Ionel Perlea», începând cu orele 9,00
În vederea participării
la această acțiune,
persoanele aflate în căutarea unui
loc de muncă sunt așteptate
să se înscrie la sediul
Agenției Locale Slobozia,
str. Matei Basarab, bl. F1, parter
sau la Punctele de Lucru din
Urziceni, Fetești și Țăndărei
Agenții economici care dispun de
locuri de muncă și doresc încadrarea
de personal calificat sau necalificat,
sunt așteptați să depună
oferta de locuri de muncă vacante
la sediul AJOFM Ialomița
sau la sediile punctelor de lucru,
precum și la adresa de
e-mail [email protected]
sau fax 0243/231.785
Pentru relații suplimentare,
vă puteți adresa
AJOFM Ialomița la numerele de
telefon 0243/231.809, 0243/230.224
sau direct în locațiile susmenționate

4 Aprilie 2019, 20:40


Slobozean cercetat pentru «deținere ilegală de arme»

Un bărbat, de 52 de ani, din Slobozia, este cercetat de polițiștii ialomițeni pentru «deținere ilegală de arme». Bărbatul în cauză deținea o pușcă de vânătoare cu alice, deși avea suspendat dreptul de deținere ...[citește_toată_știrea]

4 Aprilie 2019, 19:45
(4276 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Pesticide expirate

Administratorii a două firme din Ialomița sunt cercetați pentru comiterea infracțiunii de neluare a măsurilor corespunzătoare de eliminare totală a substanțelor și preparatelor periculoase care au devenit ...[citește_toată_știrea]

4 Aprilie 2019, 19:40
(4358 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți la volan și fără permis

Doi bărbați, de 20 și 40 de ani, din Slobozia, au fost depistați de polițiștii ialomițeni în timp ce circulau ilegal pe drumurile publice. Primul bărbat, de 40 de ani, a fost depistat de polițiști în timp ...[citește_toată_știrea]

4 Aprilie 2019, 19:35
(4638 vizualizări - 0 comentarii)


Prevenirea delincvenței juvenile la Grivița

Peste 300 elevi de la 7 unități de învățământ gimnaziale și postliceale și 18 repezentanți ai unităților școlare au participat la activități de prevenire a delincvenței juvenile și victimizarea minorilor ...[citește_toată_știrea]

4 Aprilie 2019, 19:30
(5487 vizualizări - 0 comentarii)


deces

deces

Ne exprimăm regretul față de trecerea
în neființă a doamnei
MARIOARA CHIRIAC,
o prietenă deosebită, desăvârșită,
care a însemnat pentru noi
adevărata omenie.
Înmormântarea va avea loc
sâmbătă, 6 aprilie 2019, orele 11,30,
la Cimitirul «Sf. Ilie»,
Prelungirea Ghenca, București
Sincere condoleanțe familiei îndoliate
din partea pensionarilor
și cadrelor didactice
de la Școala Gimnazială
«Sf. Andrei» Slobozia

4 Aprilie 2019, 18:10


Tânăr din Movilița, arestat pentru furt din locuință

Un tânăr de 31 de ani, din localitatea Movilița, a fost arestat de polițiștii ialomițeni pentru «furt». Concret, polițiștii au demarat cercetările după ce un bărbat, de 57 de ani, a sesizat faptul că în ...[citește_toată_știrea]

3 Aprilie 2019, 18:45
(5414 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: «Dăruiește din suflet pentru un zâmbet de copil»

Joi, 4 aprilie a.c., începând cu orele 14,00, Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» Ialomița organizează acțiunea «Dăruiește din suflet pentru un zâmbet de copil». Acțiunea este una de voluntariat dedicată ...[citește_toată_știrea]

3 Aprilie 2019, 18:40
(5080 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Cantitate de peste 800 kg pește, confiscată

În perioada februarie-martie a.c., inspectorii DSVSA Ialomița, împreună cu reprezentanții IPJ Ialomița, au efectuat 13 acțiuni de control a mijloacelor de transport și 3 verificări în unități de depozitare ...[citește_toată_știrea]

3 Aprilie 2019, 18:35
(5084 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: TIR lovit de un tren de marfă

Pompierii Gărzilor Fetești și Slobozia au intervenit în cazul unui accident rutier petrecut la trecerea la nivel de cale ferată de la intrarea în municipiu. Potrivit informațiilor, un tren de marfă s-a ...[citește_toată_știrea]

2 Aprilie 2019, 21:50
(4562 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești accident


Două focare de Pestă Porcină Africană la Axintele

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează proprietarii/ deținătorii de porcine, atât din exploatațiile comerciale, cât și din gospodăriile populației că, în data de ...[citește_toată_știrea]

2 Aprilie 2019, 19:40
(5877 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Două accidente, trei răniți

Luni, 1 aprilie a.c., pe raza județului Ialomița s-au produs două accidente de circulație soldate cu rănirea a trei persoane. Primul dintre acestea s-a produs în jurul orelor 13,00, pe DN21, la ieșire din ...[citește_toată_știrea]

2 Aprilie 2019, 19:35
(3613 vizualizări - 0 comentarii)


Tânăr din Drăgoești, reținut pentru furt din locuință

Un tânăr de 23 de ani, din comuna Drăgoești, a fost reținut pentru 24 ore de polițiștii Secției Rurale Coșereni pentru săvârșirea infracțiunii de «furt calificat». Astfel, în perioada 10 ianuarie-3 februarie ...[citește_toată_știrea]

2 Aprilie 2019, 19:30
(5469 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 5,56%-rata șomajului în luna februarie 2019

La sfârșitul lunii februarie 2019, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrați 5262 șomeri (din care 2197 femei), rata șomajului fiind de 5,56%. Din totalul ...[citește_toată_știrea]

28 Martie 2019, 17:40
(5627 vizualizări - 0 comentarii)


«Ziua Jandarmeriei Române», sărbătorită și la Slobozia

Jandarmeria Ialomița marchează momentul aniversar, 3 aprilie, printr-o activitate care îi are în prim-plan pe oamenii de arme. Astfel, sâmbătă, 30 martie a.c., începând cu orele 11,00, în Parcul Ialomița ...[citește_toată_știrea]

28 Martie 2019, 17:35
(4777 vizualizări - 0 comentarii)


Handbal, HCM Slobozia. Turneul semifinal se joacă la Făgăraș!

Federația Română de Handbal a decis miercuri, 27 martie a.c., ca turneul semifinal al diviziei secunde să se desfășoare în perioada 9-12 mai 2019, la Făgăraș-Brașov. HCM Slobozia va porni în această competiție ...[citește_toată_știrea]

27 Martie 2019, 20:10
(5628 vizualizări - 0 comentarii)


Tânăr din Fetești, arestat pentru spargeri de locuințe

Un tânăr de 21 de ani din Fetești este cercetat pentru săvârșirea infracțiunilor de «furt calificat», «tentativă la furt calificat în formă continuată», «furt în scop de folosință» și «conducere fără permis ...[citește_toată_știrea]

27 Martie 2019, 18:15
(4662 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Percheziție la un suspect de contrabandă cu țigări

Marți, 26 martie a.c., polițiștii de Investigare a Criminalității Economice au efectuat o percheziție pe raza municipiului Fetești, la domiciliul unui bărbat, de 52 de ani, bănuit de contrabandă cu țigări ...[citește_toată_știrea]

27 Martie 2019, 18:10
(4411 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Reținut pentru «delapidare». A furat din conturile școlilor!

Marți, 26 martie 2019, polițiștii de Investigare a Criminalității Economice din cadrul IPJ Ialomița au pus în aplicare 3 mandate de percheziție domiciliară în municipiul Urziceni, într-un dosar privind ...[citește_toată_știrea]

27 Martie 2019, 18:05
(6341 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Doi constănțeni, arestați pentru «înșelăciune în formă continuată»

Marți, 26 martie a.c., polițiștii de Investigații Criminale din cadrul IPJ Ialomița au pus în aplicare două mandate de executare a pedepsei cu închisoarea emise de Tribunalul Constanța, pe numele a doi ...[citește_toată_știrea]

27 Martie 2019, 18:00
(4416 vizualizări - 0 comentarii)


Descinderi ale polițiștilor și procurorilor din Londra în județul Ialomița

Descinderi ale polițiștilor și procurorilor din Londra în județul Ialomița

Percheziții în 4 localități din Ialomița desfășurate de reprezentanți ai autorităților judiciare din Londra, Marea Britanie, și ofițerii Serviciului de Combatere a Criminalității Organizate din Slobozia ...[citește_toată_știrea]

27 Martie 2019, 15:41
(7534 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Atenție, se oprește apa la Dridu!

În cursul zilei de astăzi, 27 martie 2019, Uzina de Apă din comuna Dridu a înregistrat o avarie la sistemul de alimentare cu energie electrică, fapt ce a condus la imposibilitatea furnizării apei potabile ...[citește_toată_știrea]

27 Martie 2019, 10:30
(4436 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Stingere focare de Pestă Porcină Africană la Amara

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează proprietarii/deținătorii de porcine, atât din exploatațiile comerciale, cât și din gospodăriile populației că, în data de ...[citește_toată_știrea]

26 Martie 2019, 18:25
(4619 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Exercițiu la Spitalul Slobozia

Joi, 28 martie 2019, începând cu orele 10,00, Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al județului Ialomița organizează un exercițiu de cooperare cu forțe și mijloace în teren în care ...[citește_toată_știrea]

26 Martie 2019, 18:20
(3681 vizualizări - 1 comentariu)


Urmăriți internațional, reținuți de polițiștii ialomițeni

În perioada 22-24 martie 2019, polițiștii ialomițeni au reușit identificarea unui bărbat, de 44 de ani, din comuna Sinești, urmărit internațional. Autoritățile austriece au emis un mandat european de arestare ...[citește_toată_știrea]

26 Martie 2019, 12:30
(4473 vizualizări - 0 comentarii)


Biciclist acroșat de o mașină la Țăndărei

Sâmbătă, 23 martie a.c., în jurul orelor 8,00, s-a produs un accident rutier pe raza localității Țăndărei. În timp ce un bărbat, de 33 de ani, din Țăndărei, conducea un autoturism pe raza localității de ...[citește_toată_știrea]

26 Martie 2019, 12:25
(4299 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Cetățean în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara, fără aviz sanitar de funcționare Mary în «Fermierii își vând producția sub costuri!» garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final #pasajladrajna în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Mihai în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Hendersohn în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Adrian în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...