Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Tînărul hoț slobozean prins cu mașina furată și plăcuțe de înmatriculare false a fost trimis în judecată

Tînărul slobozean prins conducînd o mașină furată din localitate a fost trimis în judecată de procurori. Dosarul său se află acum pe fondul Judecătoriei Slobozia...
În urmă cu o săptămînă, Indpendent a dezvăluit o incredibilă povestea a unui furt de mașină. Povestea în fond nu este una spectaculoasă, însă decizia unui procuror slobozean de a lăsa în libertate hoțul deși acesta își recunoscuse fapta, sub pretextul inexistenței pericolului social, amplifica o clemență deloc justificată a magistratului. Iar pentru cei cărora le-a scăpat din vizor subiectul facem cuvenitele precizări.
În urmă cu aproximativ o lună, o femeie din Slobozia a căzut victimă unui hoț. Individul, un tînăr din aceeași... [citește_tot_articolul]

28 Octombrie 2010, 11:23 (18576 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Consiliul Județean vopsește gropile din drumurile județene

Pe banii contribuabililor

Consiliul Județean vopsește gropile din drumurile județene

Credincios pînă la sacrificiu de sine celor trei priorități județene declarate, infrastructură rutieră, sănătate și cultură, președintele Consiliului Județean Ialomița, Silvian Ciupercă vopsește gropi. Mai precis gropile din asfaltul județean, asfalt nereparat de la calendele grecești. Exagerăm firește, dar exagerările noastre sînt floare la ureche pe lîngă ceea ce se întîmplă în realitate.

Reviga, studiu de caz
În urmă cu două săptămîni, Niculae Began, primarul comunei Reviga cerea public repezentanților Consiliului Județean urgentarea lucrărilor de refacere a infrastructurii rutiere la nivelul localității, reclamînd gradul extrem de degradare a acesteia și orientarea... [citește_tot_articolul]

28 Octombrie 2010, 09:14 (17384 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

EXCLUSIV: Licitația pentru cabinetul Anei Maria Ionașcu, verificată de Poliție

EXCLUSIV: Licitația pentru cabinetul Anei Maria Ionașcu, verificată de Poliție

Vă mai amintiți despre licitația organizată de Primăria Slobozia pentru vînzarea unor spații în incinta Policlinicii cu plată din localitate? Da, sigur că vă amintiți! Că doar ca urmare a acestei activități edilitare fiica primarului Gabi Ionașcu, proaspăt absolventă a Facultății de Stomatologie, a primit un spațiu pentru înființarea unui cabinet medical particular.
Ei bine, după cum știți, dezvăluirile au fost produse de liberalii ialomițeani, într-un cadru organizat. În replică, primarul Ionașcu a catalogat dezvăluirea liberalilor drept «o bombă de presă», încercînd să justifice cum nici usturoi n-a mîncat, nici gura nu-i miroase. Revenind, licitația prin care medicul Ana Maria Ionașcu a... [citește_tot_articolul]

27 Octombrie 2010, 16:49 (20535 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Delapidare la Primăria Fierbinți-Târg!

Exclusiv: Curtea de Conturi constată, Poliția cercetează

Delapidare la Primăria Fierbinți-Tîrg!

Taxe și impozite însușite fără drept de o casieră a unității administrativ-teritoriale Fierbinți-Tîrg, peste 64 mii de lei evaporați din bugetul local și un funcționar public cercetat penal pentru delapidare! Aceasta este descrierea sumară a ultimei fraude administrative înregistrată la o primărie ialomițeană...

Casierița de la Fierbinți a prăduit bugetul local
Primăria Fierbinți-Tîrg a fost nu demult ținta unui control al Curții de Conturi. Printre altele, instituția abilitată în verificarea legalității exercițiului fiscal a făcut o descoperire halucinantă. Din bugetul orașului lipseau bani cu nemiluita al căror traseu indicau un singur destinatar: casiera compartimentului... [citește_tot_articolul]

27 Octombrie 2010, 08:24 (89115 vizualizări - 35 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Magazin de vise din Slobozia, (re)închis de Garda Financiară

click pe poză

Recent, comisarii Gărzii Financiare Ialomița au efectuat un control la un magazin ce comercializa produse etnobotanice. Este vorba despre magazinul situat în imediata apropiere a Liceului de Artă «Ionel Perlea». În urma verificărilor efectuate, comisarii au descoperit faptul că firma nu utiliza aparatul de marcat electronic, motiv pentru care i-a fost aplicată o amendă de 8000 lei. Totodată, ca urmare a controlului efectuat în data de 15 octombrie, comisarii Gărzii au suspendat activitatea societății pe o perioadă de 3 luni. Numai că, la scurt timp, administratorul firmei a contestat măsura suspendării activității, ceeea ce i-a permis să desfășoare în continuare comerț cu ierburi. Ulterior, săptămîna... [citește_tot_articolul]

26 Octombrie 2010, 18:39 (16104 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița combate inundațiile prin diguri submersibile

Ialomița combate inundațiile prin diguri submersibile

După trei rînduri de inundații și zeci de adrese și sesizări privind ravagiile făcute de ape în zona localității Bordușani, autoritățile reacționează. Guvernul României, prin Ministerul Mediului și Pădurilor și Ministerul Dezvoltării Regionale și Turismului, a demarat două obiective de investiții în comuna Bordușani. Cea mai importantă dintre acestea se referă la demararea lucrărilor de protecție a malului stîng al brațului Borcea, în zona intravilanului comunei Bordușani prin construirea unui dig submersibil.
Contractul, deja semnat la acest moment, confirmă demararea unor lucrări care au o durată de realizare 3 ani și presupun protecția propriu-zisă a malului stîng pe o lungime de 1,67 km... [citește_tot_articolul]

26 Octombrie 2010, 12:11 (15745 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Incendiu cu repetiție la Spitalul Slobozia

Dragi contribuabili, arde Spitalul!

Incendiu cu repetiție la Spitalul Slobozia

Incendii în lanț la Spitalul de Urgență! La nici 3 luni de la ultimul incendiu, instituția înregistrează un nou incident. În această dimineață, în jurul orelor 8,30, biroul asistentei șefe din cadrul Serviciului de Ambulanță Ialomița, situat în cadrul Spitalului Județean a luat foc. Cauza probabilă a incendiului ar fi fost un prelungitor care alimenta un calorifer electric folosit pentru încălzirea biroului.
Este pentru a doua oară în acest an cînd instituția înregistrează un incident de acest gen. În urmă cu șase luni, două dintre cablurile de joasă tensiune care alimentează blocurile operatoare ale instituției au cedat provocînd un scurtcircuit. Din cauza supraalimentării rețelei electrice... [citește_tot_articolul]

26 Octombrie 2010, 10:04 (20452 vizualizări - 10 comentarii)

EVENIMENT

Imperiul școlar al lui Stavăr scârțâie din toate balamalele

Imperiul școlar al lui Stavăr scîrțîie din toate balamalele

Dincolo de lipsa de moralitate a omului Ilie Stavăr, dovezile că inspectorul general Ilie Stavăr este lipsit de calitățile necesare pentru a conduce destinele învățămîntului ialomițean sînt însă mult mai aproape de noi. Reamintim succint cîteva dintre ele. Cu o zi înainte de începutul anului școlar, în cadrul unei ședințe patronată de către prefectul județului, Ilie Stavăr a cerut imperativ relocarea unor microbuze școlare, ca singura soluție pentru asigurarea transportului elevilor din satele unde școlile au fost desființate către școlile comunale. La peste o lună distanță, situația «rezolvată» atunci rămîne aceeași, iar școlile vizate (amintim aici doar două dintr ele, Ion Roată și Cocora) au... [citește_tot_articolul]

25 Octombrie 2010, 08:31 (15696 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Vom ataca în instanță Casa Județeană de Sănătate»

Dr Olaru contraatacă

«Vom ataca în instanță Casa Județeană de Sănătate»

Paradoxal, la problemele existente la nivelul sistemului ialomițean de sănătate publică se adaugă și pericolul subfinanțării. Vasile Olaru, directorul Spitalului județean, reclamă că doar jumătate dintre serviciile medicale prestate de către instituție sînt decontate. În replică, reprezentanții Casei Județene de Asigurări de Sănătate susțin că spitalele ialomițene au la dispoziție resurse financiare limitate, dar sigure.

Amenințări cu instanța
Pentru a contracara imaginea dezastruoasă a instituției pe care o reprezintă, Vasile Olaru a declarat cu prilejul inaugurării UPU că spitalul se confruntă cu o criză financiară acută. «Să știți că avem o foarte mare nenorocire... [citește_tot_articolul]

22 Octombrie 2010, 18:11 (16253 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Clemența procurorilor ialomițeni, mai mult decât dubioasă

Atenție! Infractori în libertate

Clemența procurorilor ialomițeni, mai mult decît dubioasă

O mașină furată, un hoț prins de polițiști și o decizie halucinantă a procurorilor slobozeni: infractorul este mai liber ca niciodată, furtul său constituind, în opinia procurorilor, o faptă care nu prezintă pericol social!
Justiția ialomițeană iese din nou din tipare cu o decizie apreciată mai degrabă drept gafă monumentală și nu o rezoluție corectă și neinterpretabilă. Sentința despre care vom face vorbire în continuare aparține unui magistrat al Parchetului de pe lîngă Judecătoria Slobozia și a permis unui infractor să fie mai liber ca niciodată după ce individul a furat cu bună știința autoturismul unei femei.
Povestea mașinii furate începe în urmă cu aproximativ o lună, cînd o femeie... [citește_tot_articolul]

21 Octombrie 2010, 10:40 (19746 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

RAJA cu de-a sila la Țăndărei

Furnizorul de apă obligă proprietarii de apartamente să încheie contracte dezavantajoase

RAJA cu de-a sila la Țăndărei

Proprietarii de apartamente din Țăndărei sînt obligați de către RAJA Constanța, noul furnizor local de apă, să încheie contracte dezavantajoase pentru ei. În cazul în care aceștia refuză semnarea documentelor, RAJA Constanta debranșează proprietarii fără nicio explicație. În această situație s-au aflat la începutul acestei săptămîni proprietarii apartamentelor de peste drum de Primărie în care locuiesc, printre alții, și oficialii locali. Proprietarii de apartamente susțin că metoda practicată de furnizor este abuzivă și ilegală. În relică, reprezentanții RAJA Constanța a anunțat că își rezervă dreptul de a da în judecată proprietarii care refuză semnarea contractelor pentru... sechestrare de... [citește_tot_articolul]

20 Octombrie 2010, 17:54 (29154 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Era un om corupt pe care îl puteai cumpăra ușor cu bani...»

Un fost elev îl acuză pe inspectorul general școlar Ilie Stavăr

«Era un om corupt pe care îl puteai cumpăra ușor cu bani...»

Presa locală a devoalat în ultimii ani mii de informații compromițătoare despre exponenții oficiali ai sistemului. Întemeiate în cvasimajoritatea cazurilor, demersurile jurnalistice de pînă acum au fost taxate de reprezentanții sistemului drept atacuri gratuite și înfierate proletar în drepturi la replică lipsite de consistență. De aceea va propunem astăzi o nouă abordare asupra unuia dintre cei mai controversați oficiali ai sistemului județean, inspectorul general școlar Ilie Stavăr. «Dezvăluirile» aparțin unuia dintre foștii elevi ai lui Ilie Stavăr, pe atunci tînăr profesor de fizică la Liceul «Grigore Moisil» din Urziceni și relevă o fațetă terifiantă a celui care ulterior avea să devină directorul... [citește_tot_articolul]

20 Octombrie 2010, 08:55 (36733 vizualizări - 21 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Salariații Combinatului Chimic, transferați la Chemgas

Amonil «dispare» pe mîna magnatului Ioan Niculae

Salariații Combinatului Chimic, transferați la Chemgas

După ce a transformat Amonil într-un simplu procesator de gaze pentru holdingul InterAgro, după ce a lichidat activele Amonil printr-o executare silită pe cît de legală pe atît de controversată, Consiliul de Administrație intervine din nou asupra «destinului» Amonil. De această dată, în joc sînt sute de salariați care, potrivit raportărilor, ar fi renunțat de bună voie la contractul de angajare urmînd să figureze pe ștatele de plată ale SRL-ului de apartament Chemgas Holding, firmă ce a preluat pe bucăți Combinatul Chimic... Decizia vine la cîteva zile după ce Ioan Niculae a amenințat cu închiderea tuturor combinatelor pe care le deține ca urmare a expirării facilității legislative ce i-a permis... [citește_tot_articolul]

18 Octombrie 2010, 16:06 (16721 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Marea crăpelniță bugetară din Ialomița

De la fiecare după posibilități, fiecăruia după nevoi

Marea crăpelniță bugetară din Ialomița

În urmă cu o săptămînă, prin intermediul Ordonanței 671, Guvernul Boc a distribuit 6,7 milioane de lei Ialomiței pentru lucrări de infrastructură și investiții în baze sportive. Decizia vine la două luni după ce bugetul județului a fost «ciuntit» cu 6,8 milioane de lei, bani care reprezentau sumele alocate desfășurării activității administrațiilor locale la nivelul trimestrului 4 al anului în curs. Scandalos este faptul că fondurile adunate în urmă cu două luni din toate buzunarele administrației locale, invocînd «ajustarea deficitului bugetar», au fost realocate conform unui algoritm politic inadmisibil: PD-L beneficiază de 80 la sută din aceste alocări, PNL de 10 la sută, iar PSD de puțin peste... [citește_tot_articolul]

18 Octombrie 2010, 06:13 (16950 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

A murit Ilie Alexandru-Hermes!

A murit Ilie Alexandru-Hermes!

Vineri noaptea, 15 octombrie 2010, Ilie Alexandru (58 ani), cunoscutul om de afaceri slobozean, a încetat din viață. Ctitorul Parcului de Vacanță Hermes, Ilie Alexandru a murit ca urmare a unui accident cerebral, cu toate eforturile medicilor de la Spitalul din Slobozia nemaiputînd fi salvat. Corpul său neînsuflețit este depus la Catedrala din Slobozia, urmînd a fi înmormîntat luni, 18 octombrie a.c.... [citește_tot_articolul]

16 Octombrie 2010, 21:26 (22318 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița nu crede în ajutoare europene

Revolta primarilor

Ialomița nu crede în ajutoare europene

De mai bine de o lună de zile, la nivelul comunităților rurale din județul Ialomița se desfășoară programul PEAD 2010. Prin intermediul acestuia, 46093 de cetățeni (șomeri, pensionari, persoane cu handicap, șamd) beneficiază de făină, zahăr, mălai, biscuiți, paste făinoase și lapte praf reprezentînd ajutorul european din stocurile de intervenție, destinat categoriilor de persoane cele mai defavorizate din România. Potrivit declarațiilor oficiale însă, ajutoarele europene ajung în multe dintre cazuri la persoane ale căror venituri depășesc media și oameni care refuză ridicarea produselor. Iar pentru ca tabloul general să fie complet, la neajunsurile existente se adaugă și revolta mocnită a autorităților... [citește_tot_articolul]

16 Octombrie 2010, 10:22 (16168 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Protest spontan la partidul de guvernământ

Sediul PD-L Ialomița, pichetat

Protest spontan la partidul de guvernămînt

Vineri, 15 octombrie, la orele prînzului, sediul PD-L Ialomița a fost pichetat timp de cîteva ore de reprezentanții Cartel ALFA și cetățeni care au pactizat la protestul sindicaliștilor. Cei peste 50 de manifestanți au cerut sistarea disponibilizărilor și creșterea cuantumului salariilor. «Să trăiască și ei cu salariul meu. Și hai, eu ca eu, dar să trăiască guvernanții ăștia cu salariul fetei mele de 450 de lei cu doi copii și soțul șomer. Sînt niște hoți, asta sînt! De aceea protestăm. Să vină aici toată lumea, să punem toți umărul... Să scăpăm de ei, că așa nu se mai poate» a strigat în fața camerelor de luat vederi Paraschiva Bejan, în vîrstă de 52 de ani. Protestul nu a generat nicio reacție... [citește_tot_articolul]

15 Octombrie 2010, 17:31 (14596 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Legea 273/2006 cutremură administrațiile locale

Restanțele, prioritatea nr. 1 a viitoarelor bugete locale

Vineri, 8 octombrie, în cadrul unei ședințe publice, reprezentanții Consiliului Județean au informat administrațiile locale cu privire la principalele modificări operate la nivelul cadrului legal care reglementează funcționarea bugetelor locale în următorul an fiscal. Potrivit declarațiilor oficiale, noile reglementări vizează elaborarea proiectelor de buget pe anul 2011, precum și estimările pentru anii 2012-2014.

Unde-i lege, totu-i brambura
Ședința de vineri, 8 octombrie, desfășurată la Centrul Cultural «Ionel Perlea» din Slobozia în prezența majorității reprezentanților administrațiilor locale din Ialomița, a avut drept scop informarea cu privire la o serie de modificări... [citește_tot_articolul]

15 Octombrie 2010, 13:48 (7783 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Unitatea de Primire Urgente a devenit funcțională

Unitatea de Primire Urgente a devenit funcțională

După un 2 ani de așteptare și peste 2 milioane de lei cheltuiți, Unitatea de Primire Urgențe a Spitalului Județean a devenit funcțională. Inaugurarea noii facilități s-a făcut joi, 14 octombrie, la orele 11.00. Din păcate, noul UPU continuă să fie deservit de un singur medic...

UPU-PU-PU...
Una dintre cele mai controversate investiții ale Consiliului Județean Ialomița, noua Unitate de Primire Urgențe a Spitalului Județean, a fost inaugurată în prezența oficialilor administrației județene. Potrivit declarațiilor oficiale, noua facilitate dispune de dotări minimale, care permit însă asigurarea asistenței medicale de urgență pentru 12 pacienți simultan. Din păcate, mărirea... [citește_tot_articolul]

14 Octombrie 2010, 19:39 (19556 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Finanțiștii cer stimulente în stradă

Finanțiștii cer stimulente în stradă

Angajații Fiscului ialomițean au încetat să mai lucreze, manifestîndu-și nemulțumirile față de veniturile diminuate în ultimele luni sub forma unui protest spontan. Acțiunea a început miercuri, 13 octombrie, puțin după orele 14.00, cînd toți angajații Direcției Generale a Finanțelor Publice Ialomița au ieșit în fața instituției. Revendicările protestatarilor au vizat acordarea sporurilor și stimulentelor care pînă în urmă cu ceva timp erau o componentă de bază a venitului lunar. Protestul funcționarilor Fiscului ialomițean va lua sfîrșit la finalul programului de lucru, asta fiindcă un astfel de protest spontan nu poate fi organizat mai mult de o zi.
«În urma celor vizionate la televizor, am făcut o notificare prin care am înștiințat instituțiile statului că ne solidarizăm cu celelalte Direcții de Finanțe din țară și vom ieși în stradă. Protestul are la bază nemulțumirile de ani de zile privind salariile de mizerie pe care le au salariații din Finanțe Publice și faptul că de două luni nu ne-au mai fost acordate „stimulentele“, venituri ce completau oarecum salariile foarte mici»... [citește_tot_articolul]

13 Octombrie 2010, 16:46 (16494 vizualizări - 9 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
349 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Slobozia: E. Coli în carne de pasăre

Potrivit unei informări media, în cursul lunii noiembrie 2011, inspectorii sanitar-i veterinari au efectuat o serie de verificări la produsele de origine animală. Astfel, în aceeași perioadă, inspectorii ...[citește_toată_știrea]

2 Decembrie 2011, 15:40
(12184 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

29 Noiembrie 2011, 21:43
(4917 vizualizări - 0 comentarii)


Opel furat din Spania, găsit la Slobozia

Opel furat din Spania, găsit la Slobozia

Luni, 28 noiembrie, polițiștii au depistat la Slobozia o mașină la volanul căruia se afla un cetățean din Brăila, în vîrstă de 25 ani. În urma verificărilor efectuate, polițiștii au constatat că mașina ...[citește_toată_știrea]

29 Noiembrie 2011, 21:30
(21479 vizualizări - 1 comentariu)


Fundata: Un paznic de vînătoare s-a împușcat în picior

Incident neobișnuit luni, 28 noiembrie, la Fundata. În timp ce se afla pe fondul cinegetic Fundata, un paznic de vînătoare s-a autoaccidentat, împușcîndu-se în picior. Potrivit polițiștilor, bărbatul, împreună ...[citește_toată_știrea]

29 Noiembrie 2011, 21:28
(15730 vizualizări - 0 comentarii)


Bordușani: Braconieri prinși cu un morun de 93 kg în căruță!

Bordușani: Braconieri prinși cu un morun de 93 kg în căruță!

Doi bărbați de 25, respectiv 43 ani, din Bordușani, au fost prinși luni, 28 noiembrie, de polițiști în timp ce transportau cu căruța un morun. Ulterior, ancheta polițiștilor împreună cu specialiștii Institutului ...[citește_toată_știrea]

29 Noiembrie 2011, 21:26
(19440 vizualizări - 2 comentarii)


DGFP Ialomița: Declarațiile 100, 300 și 710 se vor depune doar pe noile versiuni de soft

«Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița informează că, pentru îmbunătățirea serviciului de depunere a declarațiilor fiscale prin metode electronice de la distanță și pentru a preveni blocajele ...[citește_toată_știrea]

29 Noiembrie 2011, 21:25
(11682 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Copil de 15 ani, electrocutat în triajul CFR

În timp ce se afla în zona triajului CFR Țăndărei, un băiat de 15 ani s-a urcat pe un vagon și s-a electrocutat, suferind arsuri pe aproximativ 40% din suprafața corpului. Pompierii de la Garda Țăndărei ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2011, 15:14
(12148 vizualizări - 2 comentarii)


Balaciu: I-a luat foc casa de la jarul sobei

Locuința unui cetățean din Balaciu a fost cuprinsă de flăcări după ce proprietarul, încercînd să alimenteze o sobă cu combustibil, nu a sesizat cînd jarul din interior a căzut pe materialele combustibile ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2011, 15:13
(16264 vizualizări - 2 comentarii)

Taguri: Balaciu incendiu


Țăndărei: I-a furat telefonul în biserică

O femeie de 66 ani, din orașul Țăndărei, a alertat poliția duminică, 27 noiembrie a.c., cu privire la faptul că în timp ce se afla în incinta unei biserici i-a fost sustras telefonul mobil din geantă. ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2011, 15:01
(16788 vizualizări - 3 comentarii)


Slobozia: I-a furat aracii din curte ca să-i vîndă la fier vechi

Poliția Slobozia a fost sesizată sîmbătă, 26 noiembrie a.c., de către un bătrîn de 72 ani, domiciliat pe raza municipiului, cu privire la faptul că persoane necunoscute i-au sustras din curtea locuinței ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2011, 14:58
(15175 vizualizări - 0 comentarii)


Făcăeni: Patron cercetat penal

Poliția Fetești, urmare a unei sesizări a Direcției Generală de Finanțe Publice Ialomița, a demarat cercetările față de administratorul unei societăți comerciale din comuna Făcăeni, un bărbat de 60 ani ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2011, 14:56
(19484 vizualizări - 2 comentarii)


Andrășești: Dosar penal pentru că a refuzat să fie testat alcoolscop

Un tînăr de 35 ani, din comuna Andrășești, a refuzat testarea cu aparatul etilotest Drager și recoltarea de probe biologice de sînge în vederea stabilirii alcoolemiei de către polițiștii care l-au oprit ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2011, 14:50
(12137 vizualizări - 0 comentarii)


Bărcănești: Bătrînul de 74 ani l-a lăsat la volan pe copilul de 12 ani!

Duminică, 27 noiembrie a.c., o patrulă de siguranță publică a depistat în trafic, pe DJ201-Bărcănești, un minor în vîrstă de 12 ani, din comuna Manasia, în timp ce conducea un autoturism, fiind însoțit ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2011, 14:47
(11379 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți la volan

La primele ore ale dimineții de 26 noiembrie a.c., polițiștii au depistat pe raza municipiului Fetești un tînăr, de 29 ani, din Călărași, în timp ce conducea un autoturism aflîndu-se sub influența băuturilor ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2011, 14:44
(9785 vizualizări - 0 comentarii)


Păltiniș: A încercat să evite un pieton și s-a izbit frontal de un alt vehicul

În timp ce un tînăr, de 33 ani, din Slobozia, conducea vineri, 25 noiembrie a.c., o autoutilitară pe DN2A din direcția Urziceni către Slobozia, pe raza comunei Păltiniș, a evitat acroșarea unui pieton care ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2011, 14:41
(11163 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Surprinși la volan fără permise

Vineri, 25 noiembrie a.c., o patrulă de siguranță publică a oprit pentru control în trafic pe raza municipiului Slobozia un autoturism la volanul căruia se afla un bărbat, în vîrstă de 38 ani. Din verificările ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2011, 14:39
(13846 vizualizări - 1 comentariu)


Poliția Rutieră Ialomița: 294 de sancțiuni contravenționale, amenzi de peste 61000 lei

În ultimele 48 de ore, polițiștii Serviciului Rutier Ialomița au acționat pe principalele artere din județ pentru asigurarea respectării normelor rutiere în trafic, pentru prevenirea și combaterea neregulilor ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2011, 14:36
(19223 vizualizări - 0 comentarii)


Movila: Prinși în flagrant la furat de fier vechi

Efectivele Secției 3 Poliție Rurală Stelnica au fost sesizate duminică, 27 noiembrie a.c., de către un agent de pază al unei societăți comerciale de pe raza comunei Movila despre faptul că mai multe persoane ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2011, 14:35
(13670 vizualizări - 1 comentariu)


Urziceni: Pieton izbit consecutiv de trei autovehicule. Șoferii nu au oprit la locul accidentului!

Joi, 24 noiembrie a.c., în jurul orei 17.15, pe DN2, în afara localității Urziceni, în timp ce un bărbat s-a angajat în traversarea părții carosabile prin loc nepermis și fără să se asigure, a fost acroșat ...[citește_toată_știrea]

27 Noiembrie 2011, 19:32
(8537 vizualizări - 4 comentarii)

Taguri: Urziceni accident


Casieriile Enel din Ialomița, închise de 1 decembrie

Toate casieriile Enel Energie din județul Ialomița vor fi închise joi, 1 decembrie 2011, zi liberă legală cu ocazia Zilei Naționale a României. Activitatea va fi reluată conform programului obișnuit de ...[citește_toată_știrea]

27 Noiembrie 2011, 19:06
(11605 vizualizări - 0 comentarii)


Siguranța în școli, o prioritate a polițiștilor: 7 elevi chiulangii depistați

Efective din cadrul Poliției Fetești au acționat pe lina prevenirii și combaterii delincvenței juvenile și asigurării climatului de siguranță publică în incinta și zona adiacentă a unităților de învățămînt ...[citește_toată_știrea]

27 Noiembrie 2011, 19:02
(9617 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Autospeciale noi pentru pompieri

ISU Ialomița: Autospeciale noi pentru pompieri

Ultimele autospeciale așteptate anul acesta la Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al județului Ialomița au sosit la sediul unității. Autospecialele de lucru cu apă și spumă sînt de ...[citește_toată_știrea]

27 Noiembrie 2011, 19:01
(12213 vizualizări - 0 comentarii)


Balaciu: Beat la volan

O patrulă de siguranță publică a identificat, pe raza comunei Balaciu, un autoturism la volanul căruia se afla un bărbat, de 61 ani, din comuna Sfântu Gheorghe, care emana halenă alcoolică. Șoferul a fost ...[citește_toată_știrea]

27 Noiembrie 2011, 19:00
(11929 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Eliberarea de adeverințe pentru accesarea de credite

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură-Centrul Județean Ialomița informează beneficiarii măsurilor de dezvoltare rurală cuprinse în axa II din Programul Național de Dezvoltare Rurală 2007-2 ...[citește_toată_știrea]

27 Noiembrie 2011, 18:58
(15431 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Hoț identificat de polițiști la scurt timp după ce a furat un telefon mobil

Poliția Slobozia a fost sesizată cu privire la faptul că unei femei de 48 ani i-a fost sustras telefonul mobil din interiorul firmei unde este gestionară. Din verificările efectuate, s-a stabilit faptul ...[citește_toată_știrea]

27 Noiembrie 2011, 18:56
(11059 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița avertizează asupra gripei aviare din Ungaria

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița anunță toți crescătorii de păsări din exploatațiile nonprofesionale că, în conformitate cu mesajul transmis de Comisia Europeană, a ...[citește_toată_știrea]

27 Noiembrie 2011, 18:54
(11951 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Infractori arestați

Doi bărbați, unul din Slobozia, iar celălalt din Coșereni, pe numele cărora instanța a emis mandate de executare a pedepsei cu închisoarea, au fost încarcerați în Penitenciarul Slobozia. Unul dintre cazuri ...[citește_toată_știrea]

27 Noiembrie 2011, 18:52
(12607 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni preventive ale Poliției pe raza localităților Urziceni și Țăndărei

Efective sporite de polițiști au acționat pe raza localităților Urziceni și Țăndărei pentru prevenirea și combaterea infracțiunilor cu violență și asigurarea climatului de siguranță și disciplină în traficul ...[citește_toată_știrea]

27 Noiembrie 2011, 18:50
(18868 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Beat mangă la volan la primele ore ale dimineții

O patrulă din cadrul Biroului Rutier a identificat în dimineața zilei de joi, 24 noiembrie a.c., pe bulevardul Matei Basarab din Slobozia un autoturism la volanul căruia se afla un localnic, de 33 ani, ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2011, 13:00
(10068 vizualizări - 0 comentarii)


Ograda: Copil de 9 ani, acroșat de un autoturism

Miercuri, 23 noiembrie a.c., în jurul orei 17,00, pe DN2A, în afara localității Ograda, s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea unei persoane. Astfel, în timp ce un bărbat, de 41 ani, din ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2011, 12:57
(9079 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Ograda accident


Ultimele comentarii
George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Cetățean în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara, fără aviz sanitar de funcționare Mary în «Fermierii își vând producția sub costuri!» garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final #pasajladrajna în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Mihai în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Hendersohn în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Adrian în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj»

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...