Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Stație de Tratare a apei și un nou puț forat, lucrări ale operatorului regional Urban Slobozia

Investiție de peste 1 milion de lei la Albești

Stație de Tratare a apei și un nou puț forat, lucrări ale operatorului regional Urban Slobozia

Un proiect investițional de peste 1 milion de lei se va implementa în perioada imediat următoare la Albești. «Proiectul a fost depus pe PNDL1 și vizează o lucrare de construire a unei noi Stații de Tratare a apei pentru locuitorii comunei noastre!» a declarat primarul comunei Albești, Emil Jugănaru.

 

Comuna Albești, în vizorul operatorului regional Urban Slobozia Proiectul investițional de peste 1 mi­lion de lei, depus de Primăria Albești în cadrul Programului Național de Dez­voltare Locală 1, vizează lucrări de îm­bunătățire a infrastructurii... [citește_tot_articolul]

11 Noiembrie 2024, 12:05 (17204 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Ialomița: Venituri la buget de peste 200 mii de lei din meditații

Ialomița: Venituri la buget de peste 200 mii de lei din meditații

Anul trecut, meditațiile declarate de profesorii ialomițeni la Fisc au adus la bugetul Statului venituri de peste 200 mii de lei, potrivit Administrației Județene a Finanțelor Publice Ialomița. În 2023, potrivit AJFP Ialomița, 152 de dascăli din județul nostru au declarat că încasează bani din meditații.

 

Venituri din meditații Deși salariile în Învățământ au crescut considerabil în ultimii ani, unii profesori preferă să-și rotunjească veniturile din meditații particulare. Tarifele diferă de la o disciplină la alta, dar și în funcție de... [citește_tot_articolul]

8 Noiembrie 2024, 12:20 (2343 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Pacienții spitalelor ialomițene, nemulțumiți de lipsa medicamentelor

Pacienții spitalelor ialomițene, nemulțumiți de lipsa medicamentelor

Potrivit ultimului Eurobarometru publicat de Comisia Europeană în ceea ce privește «corupția din sistemul sanitar», România ocupă primul loc între țările europene. Conform graphs.ro, care pre­zintă, printre altele, și «harta șpăgilor din spitale», la nivelul României datele colectate de Ministerul Sănătății indică o medie națională de 4,68% în luna septembrie 2024. Formularele pe care pacienții spitalelor românești le completează sunt inventariate «statistic» de Ministerul Sănătății, graphs.ro reușind să le coaguleze. Referitor strict la județul ... [citește_tot_articolul]

8 Noiembrie 2024, 07:55 (5263 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Statul cheltuie 1,2 milioane de lei lunar pentru plata pensiilor speciale civile acordate în Ialomița

Statul cheltuie 1,2 milioane de lei lunar pentru plata pensiilor speciale civile acordate în Ialomița

Ministerul Muncii, prin Casa Națională de Pensii, suportă plata pensiilor speciale civile. Potrivit legii, există 5 categorii de beneficiari ai acestor indemnizații. Cea mai mare parte din fondurile necesare plății acestui tip de pensii provin de la bugetul Statului și nu din contributivitatea celor care le primesc. În Ialomița, de exemplu, contributi­vitatea beneficiarilor de pensii speciale civile este de doar 537 mii de lei lunar, în timp ce Statul oferă 1,2 milioane de lei pe lună pentru a putea fi plătite integral.

 

Pensii speciale plătite de Stat Potrivit... [citește_tot_articolul]

7 Noiembrie 2024, 12:10 (11964 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Asociația Ecologică Regională-AER Muntenia Sud, premiată în cadrul Galei Premiilor Participării Publice

Asociația Ecologică Regională-AER Muntenia Sud, premiată în cadrul Galei Premiilor Participării Publice

În ciuda dezinteresului autorităților județene și locale din Ialomița de a susține demersurile Asociației Ecologice Regionale-AER Muntenia Sud de a stopa poluarea olfactivă provocată de activitatea fabricii de făinuri proteice CleahTech din Ciulnița, Organizația s-a bucurat de apreciere pentru activitatea desfășurată în cadrul Galei Premiilor Participării Publice. Evenimentul a fost organizat de Centrul de Resurse pentru Participare Publică, organizație non-profit care susține campaniile de activism pu­blic, așa cum este cea a Asociației Ecologice Regionale-AER Muntenia Sud. Astfel, membrii Asociației din Ialomița au fost premiați pentru curajul de a lupta pentru un mediu mai... [citește_tot_articolul]

7 Noiembrie 2024, 07:50 (3211 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Viceprimarul «de profesie» Mușat și «autopropusul» Manea Viceprimarul «de profesie» Mușat și «autopropusul» Manea

S-au ales «vicii» Sloboziei pe mandatul 2024-2028

Viceprimarul «de profesie» Mușat și «autopropusul» Manea

Ședința Consiliului Local Slobozia, convocată pentru alegerea viceprimarilor marți, 5 noiembrie 2024, cu începere de la orele 16,00, a consemnat, cum era de așteptat, «jocuri de interese și culise» și, în premieră, «o autopropunere». Cea a președintelui PNL Slobozia, fost, actual și viitor viceprimar, Gigi Manea, personaj ajuns la vârsta când consideri că politica nu-ți poate refuza nimic că ești Mare Alb cu picățele maro. Revenind, să consemnăm întru posteritate cronologia unei ședințe de Consiliu Local pentru alegerea unor viceprimari la Slobozia.

 

9 PSD, 6 PNL, 2 ADU (USR), 2 AUR... [citește_tot_articolul]

6 Noiembrie 2024, 14:20 (8443 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Calitatea apei» și «proiectele europene», prioritățile lui Alexandru Potor la Primăria Slobozia

«Calitatea apei» și «proiectele europene», prioritățile lui Alexandru Potor la Primăria Slobozia

bonus: Adrian Mocioniu, noul administrator public al orașului

Problemele vechi ale Sloboziei devin o prioritate și pentru Alexandru Potor, noul primar al Sloboziei ales în urma scrutinului din 9 iunie 2024. În cadrul unei conferințe de presă, Alexandru Potor a declarat public faptul că va face demersuri pentru a îmbunătăți calitatea apei din oraș și că va căuta soluții pentru finalizarea proiectelor cu finanțare europeană, aflate încă în implementare. «Pro­blema apei este una foarte serioasă!» a declarat public Alexandru Potor, noul primar al Sloboziei.

 

Istoria nesfârșită a potabilizării apei... [citește_tot_articolul]

6 Noiembrie 2024, 10:20 (8808 vizualizări - 19 comentarii)

EVENIMENT

Indemnizații salariale acordate fără drept în cadrul Jandarmeriei ialomițene

Indemnizații salariale acordate fără drept în cadrul Jandarmeriei ialomițene

Un control al Direcției de Audit Public Intern a Ministerului Afacerilor Interne în contabilitatea Inspecto­ratului de Jandarmi Județean Ialomița a scos la iveală faptul că instituția a acordat, fără drept, indemnizații sub forma decontării cheltuielilor de transport, pentru doi angajați care nu făceau parte din structurile operative ale instituției. La un an distanță de la această verificare, oficialii IJJ cer acum în instanță celor doi angajați să restituie cei peste 12 mii de lei pe care i-au primit necuvenit.

 

Proces în instanță pentru recuperarea banilor... [citește_tot_articolul]

5 Noiembrie 2024, 16:10 (21991 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Fonduri de peste 30 milioane de lei pentru implementarea Programului «Casa Verde Fotovoltaice»

Ialomița: Fonduri de peste 30 milioane de lei pentru implementarea Programului «Casa Verde Fotovoltaice»

Administrația Fondului pentru Mediu a încheiat la începutul lunii octombrie 2024 etapa de depunere a dosarelor pentru înscrierea în Programul «Casa Verde Fotovoltaice» în Regiunea Sud-Muntenia, din care și județul Ialomița face parte. Potrivit estimărilor instituției, la nivelul Ialomiței au fost depuse 1033 de dosare, iar suma care va fi «virată» viitorilor beneficiari de sisteme energetice ce utilizează tehnologia panourilor fo­tovoltaice este de peste 30 mili­oane de lei. Acest program se bucură de o mare popularitate în rândul ialomițenilor, peste 4000 de persoane fizice din ju­dețul nostru devenind prosumatori... [citește_tot_articolul]

5 Noiembrie 2024, 08:05 (4036 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Profesorii și elevii vor învăța să joace oină

Proiect inedit în școlile ialomițene

Profesorii și elevii vor învăța să joace oină

«Ialomița redescoperă oina» este numele unui proiect ce își propune să-i învețe pe elevii și profesorii din județul nostru re­gulile sportului tradițional românesc. Inițiativa este desfă­șurată de către Inspectoratul Școlar Județean Ialomița, în parteneriat cu Asociațiile «Perpetuum Educațional» și ACS «Ararat Naparis», alături de Federația Română de Oină. Proiectul este finanțat de Consiliul Județean Ialomița.

 

Sportul național promovat în școlile din județ Scopul principal al proiectului «... [citește_tot_articolul]

4 Noiembrie 2024, 12:15 (3502 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Caz de corupție trimis în judecată de procurorii Parchetului de pe lângă Tribunalul Ialomița

Caz de corupție trimis în judecată de procurorii Parchetului de pe lângă Tribunalul Ialomița

Procurorii Parchetului de pe lângă Tribunalul Ialomița au finalizat cerecetările în cazul polițistului angajat la Centrul de Reținere și Arestare Preventivă, coordonat de IPJ Ialomița, cercetat pentru «luare de mită». An­chetatorii au trimis cauza spre judecare la Tribunalul Ialomița. Polițistul va fi judecat în stare de libertate, acesta aflându-se în prezent sub control judiciar.

 

Alcool și țigări în incinta Arestului În vara acestui an, ofițerii Serviciului Județean Anticorupție Ialomița l-au prins în flagrant... [citește_tot_articolul]

4 Noiembrie 2024, 07:50 (6702 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

16,7 milioane de lei pentru reabilitarea sediului central al ISU Ialomița

16,7 milioane de lei pentru reabilitarea sediului central al ISU Ialomița

Inclus pe lista clădirilor cu risc seismic din județul Ialomița, sediul central al Inspectoratului pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al Județului Ialomița a intrat oficial în reabilitare. Proiectul beneficiază de finanțare din partea Băncii Internaționale pentru Reconstrucție și Dezvoltare (BIRD), având o valoare de 16,7 milioane de lei.

 

Investiție în execuție Potrivit informațiilor oficiale, clădirea în care funcționează sediul central al Inspectoratului pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al Județului Ialomița... [citește_tot_articolul]

3 Noiembrie 2024, 09:50 (4590 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Lemne de foc disponibile în Ocoalele Silvice din Ialomița

Lemne de foc disponibile în Ocoalele Silvice din Ialomița

Direcția Silvică Ialomița anunță faptul că are pregătită pentru populație o cantitate de peste 20 mii mc de lemne de foc. Pre­țu­rile lemnului de foc sunt simi­lare cu cele de anul trecut, sus­țin reprezentanții instituției. Totodată, până la 30 octom­brie 2024, persoanele defavorizate pot face demersuri pentru a obține ajutoarele de încălzire.

 

Pregătiri pentru sezonul rece În lipsa rețelelor de gaze naturale, lemnul de foc rămâne principala sursă de încălzire a locuințelor pentru ialomițeni și în sezonul rece 2024-2025... [citește_tot_articolul]

1 Noiembrie 2024, 12:15 (2105 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primăria Slobozia a încasat peste 300 mii de lei din taxele pentru parcările rezidențiale

Primăria Slobozia a încasat peste 300 mii de lei din taxele pentru parcările rezidențiale

Un oraș al cărui parc auto crește de la un an la altul. Slobozia face eforturi pentru a oferi proprieta­rilor de autovehicule locuri de parcare. Potrivit studiului denumit «Inventarul Parcărilor Publice», Slobozia se află pe locul 4 la nivelul orașelor cu 50 mii de locuitori în ceea ce privește numărul locurilor de parcare de reședință. Cercetarea a analizat și sumele încasate de la cetățenii care au plătit pentru a obține un loc de parcare. Datele arată că, în 2024, prin scoaterea la licitație publică a locurilor de parcare, administrația locală a încasat peste 300 mii de lei.

 

Slobozia, orașul cu peste 4000 de locuri de parcare... [citește_tot_articolul]

1 Noiembrie 2024, 07:50 (9759 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Muncitori asiatici pe piața forței de muncă din Ialomița

Muncitori asiatici pe piața forței de muncă din Ialomița

Puternic afectată de lipsa lucră­torilor locali, forța de muncă din județul Ialomița se bazează pe muncitorii din străinătate. Statele asiatice sărace sunt cei mai mari ex­portatori de forță de muncă. Potrivit autorităților din Ialomița și județul nostru se numără printre zonele unde muncitorii asiatici preferă să mun­cească. În 2023, aproximativ 300 de persoane din state precum Pakistan, Bangladesh sau Nepal au ajuns să lucreze în hotelurile, restaurantele sau în fermele din Ialomița.

 

Angajați din străinătate În timp ce lucrătorii locali migrează... [citește_tot_articolul]

31 Octombrie 2024, 12:20 (7823 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Referendumul pentru demiterea primarului de la Sudiți și-a pierdut obiectul: Edilul Vasile Șincan a demisionat din funcție!

Referendumul pentru demiterea primarului de la Sudiți și-a pierdut obiectul: Edilul Vasile Șincan a demisionat din funcție!

Undeva pe la începutul lunii septembrie 2024, la Prefectura Ialomița era înregistrată o cerere pentru organizarea unui Referendum, având drept obiect «demiterea primarului comunei Sudiți, Vasile Șincan». Solicitarea în cauză era însoțită și de semnăturile a 500 de localnici, cu drept de vot, încadrându-se pe prevederile Codului Administrativ, respectiv articolul 162, aliniatul 2: «Referendumul pentru încetarea mandatului primarului se organizează ca urmare a cererii adresate în acest sens prefectului de locuitorii comunei, orașului sau municipiului, ca urmare a nesocotirii de către acesta a intereselor generale ale colectivității locale sau a neexercitării atribuțiilor ce îi revin»... [citește_tot_articolul]

31 Octombrie 2024, 07:55 (9448 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Consiliul Județean Ialomița preia «de îndată» mandatul 2024-2028

Consiliul Județean Ialomița preia «de îndată» mandatul 2024-2028

Pe repede-înainte și în ședințe «de îndată», mandatul 2024-2028 al noului Consiliu Județean Ialomița își intră în atribuții. Au fost aleși noii vicepre­ședinți ai Consiliului Județean Ialomița alături de administratorul public, în timp ce au fost completate Comisiile de Specialitate precum și componențele Consiliilor de Administrație din cadrul firmelor/instituțiilor subordonate sau nu Consiliului Județean Ialomița.

 

Noi membri în Consiliile de Administrație În cadrul unei ședințe «de îndată» de... [citește_tot_articolul]

30 Octombrie 2024, 10:10 (13479 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Țăndărei: Arestați preventiv pentru «trafic de droguri»

Țăndărei: Arestați preventiv pentru «trafic de droguri»

În urmă cu o săptămână, Direcția de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism, prin structurile sale teritoriale, a desfășurat o amplă activitate pe linia destructurării rețelelor specializate în trafic de droguri. Acțiunea s-a desfășurat și în Ialomița, prin intermediul procurorilor DIICOT-Biroul Teritorial Ialomița. Anchetatorii au ajuns de această dată la Țăndărei, la solicitarea acestora doi bărbați de 60 și, respectiv, 62 de ani, fiind arestați preventiv pentru 30 de zile.

 

Percheziții urmate de rețineri Miercuri, 16 octombrie... [citește_tot_articolul]

29 Octombrie 2024, 14:50 (1993 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Bariera dintre orașele Slobozia și Amara va intra în reparații

Proiect de investiții al CFR

Bariera dintre orașele Slobozia și Amara va intra în reparații

Sucursala Regională de Căi Ferate Constanța, din cadrul Companiei Naționale de Căi Ferate (CFR), implementează un amplu proiect de reabili­tare a 3 treceri la nivel cu calea ferată. Unul dintre obiectivele de investiții este reprezentat de bariera amplasată pe Drumul Național 2C, dintre municipiul Slobozia și orașul Amara. Această trecere la nivel cu calea ferată se află într-un stadiu avansat de degradare și are nevoie de reparații urgente. Valoarea totală a proiectului este de 3,7 milioane de lei, potrivit Regionalei de Căi Ferate Constanța.

 

Proiect în implementare... [citește_tot_articolul]

29 Octombrie 2024, 08:05 (6344 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia: Firmele de transport «încurcă» orarul elevilor navetiști

Slobozia: Firmele de transport «încurcă» orarul elevilor navetiști

Firmele care asigură transportul de călători la nivelul județului dau peste cap activitatea șco­lară a elevilor navetiști. La Slobozia, școlile trebuie să caute soluții astfel încât elevii să ajungă la timp în auto­gară pentru a fi transportați acasă în si­guranță. Directorii unităților de învăță­mânt susțin faptul că au încercat să caute o cale de comunicare cu transportatorii, dar aceștia au refuzat orice dialog.

 

Discuții amânate Problema transportului elevilor navetiști de la școală către localitățile de domiciliu... [citește_tot_articolul]

28 Octombrie 2024, 12:20 (3185 vizualizări - 4 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
277 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

AJOFM Ialomița: Cursuri pentru șomeri

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița organizează cursuri de calificare profesională în meserii precum cea de ospătar, bucătar, agent de securitate, cofetar și altele. Cursurile sunt ...[citește_toată_știrea]

3 Mai 2018, 20:05
(3880 vizualizări - 0 comentarii)


Anchetă în Ialomița. La un pas de a fi jefuit în zona Popasului Sinești!

Polițiștii din Ialomița au deschis un dosar penal pentru «tentativă de furt », după ce un bărbat din București a reclamat pe un site de socializare cum a scăpat ca prin urechile acului de o bană de hoți ...[citește_toată_știrea]

2 Mai 2018, 16:05
(5896 vizualizări - 3 comentarii)


Ialomița: Vacanța de 1 Mai-amenzi de aproape 330000 de lei, 54 de permise reținute

În ultimele 4 zile, polițiștii ialomițeni au intervenit la peste 150 de evenimente, au constatat în jur de 70 de infracțiuni, au aplicat peste 1000 de sancțiuni contravenționale, în valoare de aproape ...[citește_toată_știrea]

2 Mai 2018, 11:10
(4986 vizualizări - 0 comentarii)


Peste 150 de polițiști ialomițeni, în stradă

Peste 150 de polițiști sunt la serviciu, pe toată perioada minivacanței de 1 mai, pentru siguranța tuturor celor care participă la evenimente, activități cultural-artistice sau sportive și pentru supravegherea ...[citește_toată_știrea]

30 Aprilie 2018, 11:05
(4374 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Autotren încărcat cu îngrășăminte agricole, căzut în afara carosabilului

Evenimentul rutier a avut loc în noaptea de joi spre vineri, 26/27 aprilie 2018, în jurul orei 1,30, pe DN2A, în apropiere de municipiul Slobozia. Șoferul autotrenului, un  tânăr în vârstă de 23 de ...[citește_toată_știrea]

27 Aprilie 2018, 14:30
(5808 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


APIA: Depunerea cererilor pentru subvențiile la animale și cuantumurile schemelor de sprijin cuplat în sectorul vegetal

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură informează potențialii beneficiari că, până la data de 2 mai 2018 inclusiv, se depun Cererile de solicitare a ajutorului de stat în sectorul creșterii ...[citește_toată_știrea]

27 Aprilie 2018, 13:20
(10134 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița recrutează candidați pentru instituțiile de învățământ care școlarizează viitorii pompieri

Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al Județului Ialomița recrutează candidați pentru concursurile de admitere organizate în 2018 și ianuarie 2019, pentru  instituțiile de învățământ ...[citește_toată_știrea]

27 Aprilie 2018, 11:40
(8195 vizualizări - 0 comentarii)


ITM Ialomița: Controale inopinate

În perioada 19.03-31.10.2018, Inspectoratul Teritorial de Muncă Ialomița desfășoară acțiuni de control cu caracter inopinat. Acestea vor viza beneficiarii la care se prestează muncă necalificată cu caracter ...[citește_toată_știrea]

27 Aprilie 2018, 11:35
(3449 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Program de lucru normal în minivacanța de 1 Mai

Agenția pentru Plăți și Intervenție în Agricultură informează fermierii cu privire la faptul că instituția își va desfășura activitatea în program normal de lucru în zilele de 30 aprilie și 1 mai 2018. ...[citește_toată_știrea]

25 Aprilie 2018, 20:05
(6272 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Exercițiu aplicativ la Fetești

Joi, 26 aprilie 2018, reprezentanții Inspectoratului pentru Situații de Urgență al județului Ialomița vor desfășura, la Fetești, un amplu exercițiu aplicativ, prin activarea Planului Roșu de Intervenție ...[citește_toată_știrea]

25 Aprilie 2018, 19:35
(4403 vizualizări - 1 comentariu)


APIA: 30 aprilie, data limită de depunere a documentelor pentru subvenția la motorină

Agenția pentru Plăți și Intervenție în Agricultură informează fermierii din județ cu privire la faptul că 30 aprilie este data limită până la care se depun cererile de plată pentru subvenția la motorină ...[citește_toată_știrea]

25 Aprilie 2018, 19:25
(8033 vizualizări - 0 comentarii)


Închideri de gaze la Manasia și Urziceni

Joi, 26 aprilie 2018, Distrigaz Sud Rețele anunță sistarea gazelor în localitățile Urziceni și Manasia, ca urmare a lucrărilor de reparații a rețelelor de distribuție. Furnizarea va fi întreruptă între ...[citește_toată_știrea]

25 Aprilie 2018, 19:05
(5641 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbat înecat în râul Ialomița

Pompierii din cadrul Gărzii de Intervenție Slobozia a desfășurat o misiune în zona  localității Cosâmbești, aceștia recuperând din apele râului Ialomița trupul unui bărbat înecat. Cadavrul a fost transportat ...[citește_toată_știrea]

24 Aprilie 2018, 18:40
(5586 vizualizări - 0 comentarii)


Mașină cuprinsă de flăcări între Movila și Fetești

Pompierii Stației de Intervenție Fetești au acționat pentru stingerea unui incendiu produs la un autoturism, pe DJ212, între localitățile Movila și Fetești. Deși flăcările au fost stinse  rapid, mașina ...[citește_toată_știrea]

24 Aprilie 2018, 18:15
(3354 vizualizări - 0 comentarii)


Mandate de arestare preventivă în dosarul scandalului de la Fetești

La propunerea polițiștilor și procurorilor din Fetești, doi bărbați au fost arestați preventiv pentru 30 de zile, în urma scandalului provocat vineri, 13 aprilie 2018, în cartierul Vlașca. Este vorba despre ...[citește_toată_știrea]

21 Aprilie 2018, 01:21
(9852 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Întreruperi programate la rețeaua de energie electrică și gaze

Potrivit furnizorului de energie electrică E-Distribuție Dobrogea, pe parcursul săptămânii viitoare, 23-27 aprilie 2018, mai multe localități din Ialomița vor fi afectate parțial de întreruperi de electricitate ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2018, 20:10
(7430 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Rezultate Bursa Generală a Locurilor de Muncă

Vineri, 20 aprilie 2018, la nivel național, s-a desfașurat Bursa Generală a Locurilor de Muncă, acțiune organizată de Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă. Acest eveniment a fost organizat ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2018, 17:05
(5389 vizualizări - 1 comentariu)


Un protest la Școala Gimnazială «Spiru Haret» din Țăndărei

Joi, 19 aprilie 2018, la Țăndărei, a fost organizat un protest spontan la Școala Gimnazială «Spiru Haret». Manifestarea a fost organizată de cadrele didactice ale unității de învățământ ca reacție la atitudinea ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2018, 14:05
(6340 vizualizări - 1 comentariu)


ISU Ialomița: Incendiu la o fabrică de mase plastice

4 tone de mase plastice au ars în seara zilei de miercuri, 18 aprilie 2018, în curtea unui depozit de  PET-uri din Urziceni. La fața locului au intervenit pompierii din localitate, cu două autospeciale ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2018, 13:15
(6444 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni incendiu


Slobozia: Sărbătoare dedicată cărților

Luni, 23 aprilie 2018, la Centrul Cultural UNESCO «Ionel Perlea» din Slobozia se va sărbători «Ziua Internațională a Cărții și a Drepturilor de Autor. Ziua Bibliotecarului și 85 de ani de bibliotecă publică ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2018, 11:45
(4096 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Două persoane, rănite într-un accident rutier

Pompierii din Urziceni au acordat primul ajutor victimelor unui accident rutier petrecut duminică, 15 aprilie 2018, pe raza localității Căldărușanca. Victimele erau pasageri într-o mașină care s-a lovit ...[citește_toată_știrea]

17 Aprilie 2018, 20:50
(5753 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Șomajul, în scădere ușoară

La sfârșitul lunii martie 2018, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița se aflau înregistrați 6043 șomeri, din care 1131 șomeri erau indemnizați, respectiv 4912 șomeri neindemnizați ...[citește_toată_știrea]

17 Aprilie 2018, 20:35
(4159 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Incendiu din cauza unei lumânări aprinse

În noapte de 14/15 aprilie 2018, pompierii Detașamentului de Intervenție Urziceni au fost solicitați să intervină pentru stingerea unui incendiu care s-a produs la casa unui localnic din satul buzoian ...[citește_toată_știrea]

17 Aprilie 2018, 20:10
(4249 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Vin banii pentru subvenția la motorină

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură anunță fermierii că s-au început procedurile de plata a subvenției pentru motorină, pentru perioada 1 octombrie-31 decembrie 2017. Valoarea totală a acestor ...[citește_toată_știrea]

17 Aprilie 2018, 18:30
(4699 vizualizări - 0 comentarii)


anunț

închiriem spații comerciale,
hală, teren depozitare
materiale
și utilaje construcții

Relații la sediul firmei din
str. Gării Noi, nr. 5, Slobozia,

telefon 0243/211.406

17 Aprilie 2018, 17:40


ISU Ialomița: Intervenție pe Autostrada Soarelui

Echipajul de descarcerare și paramedicii SMURD din Fetești au intervenit duminică, 15 aprilie 2018, pe Autostrada Soarelui pentru a acorda primul ajutor victimei unui accident de circulație. Este vorba ...[citește_toată_știrea]

17 Aprilie 2018, 17:15
(4566 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Cercetat penal pentru «dare de mită»

Un tânăr din Ialomița s-a ales cu un dosar penal după ce a încercat să mituiască un polițist de la Circulație. La sfârșitul lunii martie a acestui an, suspectul a fost oprit în trafic, în urmă verificărilor ...[citește_toată_știrea]

13 Aprilie 2018, 18:10
(5067 vizualizări - 0 comentarii)


Scânteia: Incendiu într-o gospodărie

2 tone de lemne de foc și alte 2 tone de furaje au fost cuprinse de flăcări într-o gospodărie din comuna Scânteia. Focul a fost stins de pompierii Gărzii de Intervenție Țăndărei. De asemenea, flăcările ...[citește_toată_știrea]

13 Aprilie 2018, 15:10
(5321 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 3 ani cu executare pentru fapte de corupție

Trimis în judecată după ce procurorii au dovedit că a mituit un polițist cu 500 de euro, inculpatul Gabriel Marian Nicolau a fost condamnat definitiv de Curtea de Apel București la 3 ani ...[citește_toată_știrea]

13 Aprilie 2018, 12:35
(6653 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Bursa Generală a Locurilor de Muncă

Persoanele aflate în căutarea unui loc de muncă sunt așteptate vineri, 20 aprilie 2018, să participe la Bursa Generală a Locurilor de Muncă, eveniment organizat la Slobozia, în incinta Centrului Cultural ...[citește_toată_știrea]

11 Aprilie 2018, 20:20
(9466 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...