Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Finanțare de 80 milioane de euro de la BERD pentru Expur

Finanțare de 80 milioane de euro de la BERD pentru Expur

Potrivit unor surse, Sofiproteol, megaconcern francez și unul dintre cei mai importanți producători de biodiesel la nivel mondial, ar fi achitat deja aproximativ 100 milioane de euro pentru achiziționarea Expur. Fabrica de la Urziceni, aflată pentru moment în conservare, și fabrica de la Slobozia vor urma procese de retehnologizare, Sofiproteol demarînd în trombă investițiile.
În acest sens, la puțin timp de la parafarea contractului de vînzare a Expur, Banca Europeană pentru Reconstrucție și Dezvoltare (BERD) a anunțat deja intenția de a acorda o finanțare de 80 milioane de euro procesatorului de semințe oleaginoase Expur din România, pentru dezvoltarea operațiunilor de producție.
Potrivit... [citește_tot_articolul]

19 August 2010, 08:09 (19139 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

PARC ASISTAT ELECTRONIC LA SLOBOZIA

Autoritățile locale se țin de cuvînt

PARC ASISTAT ELECTRONIC LA SLOBOZIA

Proiectul renovării Parcului Tineretului din Slobozia prinde contur. De o lună de zile, spațiile verzi existente sînt găurite metodic pentru a face loc instalațiilor de irigații menite să transforme acest spațiu într-o oază de verdeață în mijlocul Bărăganului. Investiția va fi finalizată pînă la sfîrșitul acestui an și costă 1,1 milioane de lei. Însă rezultatul va fi pe măsură: Slobozia va avea primul parc irigat, asistat pe calculator, din județ.

Bani de la Fondul de Mediu
Ideea reabilitării parcului Tineretului este una mai veche. Inițiativa a aparținut viceprimarului Victoria Didiță, cea care a promis la momentul respectiv că va remodela peisagistic «singurul parc... [citește_tot_articolul]

18 August 2010, 15:12 (22396 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

După disponibilizarea angajaților din primării urmează bugetarii deconcentratelor

După disponibilizarea angajaților din primării urmează bugetarii deconcentratelor

Ordonanța lui Boc prin care s-a cerut decapitarea bugetarilor, indiferent de dimensiunile organigramei, naște anomalii greu de controlat. În Ialomița, primii funcționari publici care vor fi concediați sînt cei din administrațiile locale. În spatele lor, la un pas distanță, au început să se alinieze angajații serviciilor deconcentrate ale statului. Din păcate însă, susțin reprezentații sindicatelor, costurile complementare acestor concedieri sînt la fel de mari, iar prejudiciile aduse instituțiilor sînt incomensurabile.

Panică printre bugetari
După zvonurile privind concedierile din primării, toată funcționărimea deconcentratelor a intrat în panică. Are și de ce. La ... [citește_tot_articolul]

18 August 2010, 11:24 (21499 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Comandantul Dănilă vrea la Constanța

S-a finalizat controlul la Poliția Fetești

Comandantul Dănilă vrea la Constanța

Vă mai amintiți despre controlul de fond efectuat la ordinul șefului Ștefu la Poliția municipiului Fetești? În cazul în care v-a scăpat din vedere, vă amintim noi. Și, la pachet, adăugăm concluziile verificărilor. Pe surse!
Pe scurt, la finele lunii iunie 2010, Poliția Fetești a intrat în vizorul de control al inspectorului șef Viorel Ștefu. De fapt, nu Poliția era vizată în acțiunea cu pricina ci comandantul Adrian Dănilă și activitatea domniei sale. Și, așa cum precizam și în urmă cu mai bine de o lună, controlul de la Fetești o să rămînă unul de referință în scriptele IPJ Ialomița. Asta întrucît comandantul Dănilă a uimit solicitînd ca verificările să fie asistate de doi ofițeri ai Corpului... [citește_tot_articolul]

16 August 2010, 08:16 (23823 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Dezbateri publice pentru realizarea planului de dezvoltare locală

Asociația Grupul de Acțiune Locală «Dunărea de Jos» Subregiunea Bordușani-Giurgeni

Dezbateri publice pentru realizarea planului de dezvoltare locală

După cum v-am precizat și în numărul precedent, Asociația Grupul de Acțiune Locală «Dunărea de Jos» Subregiunea Bordușani-Giurgeni și-a început activitatea. În rîndurile următoare, vom continua să discutăm cu domnul Dănuț Alexandru Potor, președintele Asociației Grupul de Acțiune Locală «Dunărea de Jos» Subregiunea Bordușani-Giurgeni, asupra entității proaspăt constituite.

-Domnule Alexandru Potor, ne puteți preciza în ce stadiu sînteți cu proiectul «Constituirea Parteneriatului GAL Dunărea de Jos și pregătirea planului de dezvoltare locală», proiect finanțat pe Măsura 431.1, știut fiind faptul că în 23 august 2010 se termină perioada de implementare?
-Asociația... [citește_tot_articolul]

14 August 2010, 11:16 (21004 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Ministerul Finanțelor lasă administrațiile locale în fundul gol

Sub presiunea FMI

Ministerul Finanțelor lasă administrațiile locale în fundul gol

Ca urmare a discuțiilor pe care staful FMI le-a avut cu Guvernul Românie în luna mai, acesta a decis ajustarea deficitului bugetar printr-o serie de măsuri suplimentare, menite să reechilibreze situația economică la nivel național. Printre acestea se numără și reducerea sumelor alocate de la bugetul de stat către administrațiile locale sau, mai precis, transferarea unor sume din trimestrul III în trimestrul IV. Măsura a fost aplicată prin intermediul Ministerului Finanțelor Publice (art. 50 din Legea 273/2006, privind finanțele publice locale) și are efecte devastatoare la nivelul județului. Potrivit primelor estimări, administrațiile locale pierd 5,5 milioane de lei, iar administrația județeană... [citește_tot_articolul]

13 August 2010, 10:12 (22965 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Prefectul Teculescu face porturi pe Dunăre

De dragul guvernării Boc

Prefectul Teculescu face porturi pe Dunăre

Ca să nu mai cînte plozii rromilor din cartierul Vlașca al Feteștilor «Portul de piatră s-a dărîmat», prefectul Teculescă promite județului dezvoltare regională pe apă. Promisiunea este urmarea firească a unei directive guvernamentale a cabinetului Boc care a promis prefecților silitori o nominalizare în Cartea Albă a absorbției fondurilor comunitare. Socoteala din birourile Prefecturii nu se potrivește însă deloc cu cea din dulcele tîrg al Feteștilor, unde administrația locală susține că portul nu este decît o fată morgană numai bună de folosit pe post de drapel electoral în 2012.

Dormi liniștit, Teculescu visează pentru tine
Ca să nu fim, Doamne Ferește!, înțeleși... [citește_tot_articolul]

12 August 2010, 09:23 (22998 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Doctori cu prestări servicii în locul contractelor de muncă

Spitalul Județean Slobozia a inventat o nouă formă de angajare

Doctori cu prestări servicii în locul contractelor de muncă

La sesizarea cititorilor, Independent a realizat o documentare în ceea ce privește noua invenție a Spitalului Județean. Invenția, utilă, ce-i drept, mai ales în vremuri de criză, cînd toate posturile sînt blocate, se numește «angajare cu contract de prestări servicii»... Dar cu decontare din fondul deficitar al Spitalului.

Trei doctori PFA
«Și cîte alte afaceri face Zamfir, împreună cu Nuțy de la RUNOS. Angajări cu contract de prestări servicii. Persoanele respective sînt învățate să-și deschidă activitate de persoană fizică. Să vină Auditul Consiliului Județean să vadă unde se duc banii spitalului» ne sugerează un anonim pe site-ul publicației. La mai bine de o săptămînă... [citește_tot_articolul]

11 August 2010, 15:49 (82170 vizualizări - 21 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Expur, din nou în război cu angajații

Sindicatul acuză patronatul de «practici mafiote»

Expur, din nou în război cu angajații

În plină criză economică, cînd sute de societăți își închid porțile, cînd bugetarii plîng după micșorările salariale, cînd disponibilizările în sectorul public se fac după bunul plac al șefilor de instituții, un lider de sindicat din Ialomița acuză patronii uneia dintre cele mai mari companii din județul nostru de «practici mafiote». Războiul este cu atît mai interesant cu cît în scenă intră și un sindicat «galben», fidel și devotat angajatorului...

Două sindicate și-un singur angajator
Conflictele între sindicatele angajaților și conducerea fabricii Expur SA nu (mai) sînt de actualitate. Acestea au existat dintotdeuna, dar în 2010 s-au acutizat; iar revendicările salariaților... [citește_tot_articolul]

11 August 2010, 08:12 (91522 vizualizări - 19 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Prefectul Teculescu, pe urmele mafiei proiectanților de locuințe

Prefectul Teculescu, pe urmele mafiei proiectanților de locuințe

După controalele ample privind acordarea ilegală a venitului minim garantat, prefectul județului, Mădălin Teculescu, a prezentat luni, 9 august, în cadrul unei conferințe de presă, o situație detaliată a celor mai recente verificări prefecturale. Verificările au vizat Serviciile de Urbanism din cadrul primăriilor. Pe scurt, Instituția Prefectului a solicitat fiecărei unități administrative o situație a autorizațiilor de construcții emise în ultimii doi ani, cu precizarea ca statisticile să cuprindă și denumirea proiectanților de locuințe. La o centralizare sumară a datelor primite din teritoriu prefectul județului a atras un semnal de alarmă asupra mafiei proiectanților din localități. Astfel... [citește_tot_articolul]

10 August 2010, 18:47 (18575 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Urban se îndreaptă spre faliment

Chiar dacă își cosmetizează rezultatele financiare

Urban se îndreaptă spre faliment

După 5 ani în care SC Urban a funcționat cu conturile blocate și o jumătate de an (ianuarie-iunie 2010) în care a înregistrat pierderi de aproape 50 mii de lei, conducerea societății încearcă să convingă Adunarea Generală a Acționarilor că situația este sub control... Teoretic, responsabilii SC Urban au dreptate. Dincolo de gard însă, societatea se zbate să supraviețuiască.

3 kilometri de conductă într-o vară
După cum am spus, teoretic, situația SC Urban este una bună. Potrivit situației economico-financiare prezentate săptămîna trecută, procesul de înlocuire a rețelelor de distribuție a apei este în plină desfășurare, iar «procentul de apă nefacturat a înregistrat o... [citește_tot_articolul]

9 August 2010, 06:18 (21895 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Pentru că muzica e tot ce îmi doresc să fac!»

100 de milioane pe pentru un premiu de 25 de milioane! De ce?

«Pentru că muzica e tot ce îmi doresc să fac!»

interviu EXCLUSIV cu cîștigătoarea Trofeului Tinereții Amara 2010, Loredana Căvășdan

Cîștigătoarea de anul acesta a Festivalului Tinereții este din Oradea, vine pentru a treia oară la Amara și spune că își va încheia cariera de «vînător de premii» în aceasta seară. De ce, aflați din interviul în exclusivitate acordat publicației Independent înainte chiar de premiere!

Canto, actorie, festivaluri de la 5 ani
Loredana are 20 de ani, este studentă la actorie în București, iubește muzica de mică și crede că a cîntat îndeajuns pe scenele concursurilor de gen.

-Mă numesc Loredana Căvășdan (...) și sînt pentru a treia oară aici. În 2007 am luat locul 2, prima oară nu am luat nimic, iar acum m-am întors pentru că îmi place mie locul ăsta și... [citește_tot_articolul]

8 August 2010, 18:43 (26258 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Trofeul de la Amara, adjudecat de bihoreanca Loredana Căvășdan

Festivalul Tinereții

Trofeul de la Amara, adjudecat de bihoreanca Loredana Căvășdan

Loredana Căvășdan este cîștigătoarea Trofelului Tinereții din cadrul Festivalului de la Amara, ediția a 43-a. Loredana este din Bihor, are 20 de ani și a impresionat juriul de la Amara în prima seară a concursului, cea de ieri, sîmbătă, 7 august, cu două șlagăre considerate dificil de interpretat: Este vorba despre «Recunosc că mi-e dor», compozitor Viorel Gavrilă și «Cartierul meu cîntă», compozitor și textier Laura Stoica. Deși nu a fost cotată drept favorită, susțin surse apropiate juriului, Loredana a fost considerată drept «cea mai bună voce din competiție», devansîndu-i pe Ioan Man, unul dintre preferații publicului, sau pe Minodora Dediș, cîștigătoare în 2008 a Festivalului de la Mamaia... [citește_tot_articolul]

8 August 2010, 13:19 (21653 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Asociația Grupul de Acțiune Locală Dunărea de Jos Subregiunea Bordușani-Giurgeni și dezvoltarea rurală

Asociația Grupul de Acțiune Locală Dunărea de Jos Subregiunea Bordușani-Giurgeni și dezvoltarea rurală

Asociația Grupul de Acțiune Locală Dunărea de Jos Subregiunea Bordușani-Giurgeni și-a început activitatea. În cele ce urmează, vom discuta cu domnul Dănuț-Alexandru Potor, președintele Asociației Grupul de Acțiune Locală Dunărea de Jos Subregiunea Bordușani-Giurgeni, despre dezvoltare rurală.

-Domnule Potor, cui se adresează Grupul de Acțiune Locală și de ce este necesară afilierea într-o astfel de structură?
-Grupul de Acțiune Locală se întinde pe un teritoriu omogen cu o populație determinată și are ca scop dezvoltarea zonei rurale cu întrepătrundere cu viața polilor urbani. Este adevărat că în mai 2006, cînd Ministerul Agriculturii a făcut primul apel în... [citește_tot_articolul]

7 August 2010, 10:42 (34429 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Traficanții de copii din Țăndărei, judecați de Tribunalul Harghita

Traficanții de copii din Țăndărei, judecați de Tribunalul Harghita

La finele lunii precedente, Direcția de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism a finalizat ancheta în cazul rromilor din Țăndărei, acuzați de trafic de minori. Urmare a unei decizii a Înaltei Curți de Casație și Justiție, dosarul a ajuns pe rolul Tribunalului Harghita. Între timp, rromii încearcă sub orice formă eliberarea, însă pînă la acest moment cei 18 inculpați ce au speriat Marea Britanie sînt arestați preventiv...
La începutul lunii aprilie 2010, la Țăndărei s-a produs o adevărată desfășurare de forțe. Mai mulți ofițeri din structuri naționale de apărare, în colaborare cu ofițeri ai Metropolitan Police și reprezentanți Europol au destructurat un grup infracțional... [citește_tot_articolul]

6 August 2010, 14:06 (26216 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Funcționărimea din Ialomița se tratează de criză pe litoral

Instruire pe bani publici la Cap Aurora

Criza din administrația ialomițeană face ravagii: bugetarii se plîng că au ajuns să cîștige mai puțin decît salariul minim pe economie, personalul auxiliar de prin instituții își numără ultimele zile de muncă înainte de concediere, iar directorii de departamente nu se simt nici ei prea bine. Și totuși, mai este loc pentru cheltuieli inutile. Ultimele s-au consumat zilele trecute la Cap Aurora, acolo unde, la inițiativa Agenției Naționale a Funcționarilor Publici și a Prefecturii Ialomița s-a desfășurat un seminar pe probleme de administrație locală la care a participat funcționărimea din trei județe. Costul acestei minivacanțe de trei zile: 500 de lei de persoană!

Prefectura Ialomița se disculpă... [citește_tot_articolul]

6 August 2010, 13:48 (25349 vizualizări - 9 comentarii)

EVENIMENT

Bugetarii Primăriei Slobozia, la mila edilului Gabi Ionașcu

Atenție, se concediază!

Bugetarii Primăriei Slobozia, la mila edilului Gabi Ionașcu

Și pentru că tot veni vorba despre funcțioanri, bani publici și criză, sîntem în măsură să vă oferim și reversul medaliei. În mai puțin de 2 saptămîni, funcționarii Primăriei Slobozia vor ști, nominal, care sînt «beneficiarii» procedurilor de restructurare stabilite de către guvernul Boc. Pînă atunci, agitația din instituție a atins noi cote de alarmă, iar bursa zvonurilor a luat-o razna.

Ionașcu disponibilizează după bunul plac
Sub titlul de mai sus, «Independent»a primit săptămîna trecută pe adresa redacției o depeșă al cărei conținut îl vom reproduce integral mai jos. Deși textul este semnat și asumat, vom trece sub tăcere numele autorului. Am ales însă să publicăm... [citește_tot_articolul]

5 August 2010, 16:20 (21252 vizualizări - 8 comentarii)

EVENIMENT

La Slobozia dezinsecția naște ambuteiaje

La Slobozia dezinsecția naște ambuteiaje

După 20 de ani în care slobozenii au așteptat zadarnic să-i scape cineva de țînțari, minunea s-a întîmplat. Seară de seară, autoritățile locale au autorizat demararea programului de dezinsecție a orașului. Cu ce preț?! Imaginile sînt mai mult decît grăitoare...
Într-una dintre seri, firma de dezinsecție angajată de municipalitate pentru stîrpirea țînțarilor și-a făcut debutul. Punctul de început al procesului de dezinsecție a fost biserica de lemn din curtea Muzeului Agriculturii din Slobozia și după cum vedeți... Ce nu au surprins imaginile, dar vă putem relata noi este că zelul angajaților firmei de dezinsecție a avut urmări extrem de neplăcute. Pentru că la acea oră străzile și trotuarele... [citește_tot_articolul]

4 August 2010, 10:42 (22487 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Medicamentele bolnavilor, furate din magazia Spitalului

Se întîmplă la Slobozia

Medicamentele bolnavilor, furate din magazia Spitalului

Scandalurile ce aduc în centru cea mai mare unitate sanitară din județ, respectiv Spitalul de Urgență Slobozia, par să nu se mai sfîrșească. După ce săptămîna precedentă am prezentat detaliat cel mai rușinos scandal din istoria instituției, presiunile politice la care a fost supus medicul Mihaela Isvoranu pentru a demisiona din funcția de director medical, revenim astăzi cu un articol ce prăbușește și ultima fărîmă de imagine pozitivă a unității medicale.

Furt de medicamente din magazia Spitalului
În timp ce pacienții își arată nemulțumirea față de calitatea serviciilor medicale sau de medicația lipsă, cînd doctorii se plîng, pe lîngă reducerile salariale, de insuficienta... [citește_tot_articolul]

3 August 2010, 17:51 (64802 vizualizări - 17 comentarii)

EVENIMENT

Amara, în prag de Festival

Amara, în prag de Festival

Cea de-a 43-a ediție a Festivalului Tinereții de la Amara se apropie de start. Cu numai o săptămîna înainte, organizatorii fac ultimele pregătiri. «Ca în fiecare an din ultimii zece am încercat ca la Amara să primeze calitatea participanților» a precizat directorul Centrului Creației Populare Ialomița, Cristian Obrejan. Reamintim că printre participanți se numără și două ialomițence de la care se așteaptă o prestație mai bună decît cea de anul trecut...
Însă marea surpriză a Festivalului o constituie artiștii care vor concerta în cele două seri de Gală. Cu numai 80mii de lei la dispoziție, Consiliul Local Amara reușește să aducă pe scena festivalului 5 artiști de top din România. ... [citește_tot_articolul]

30 Iulie 2010, 15:38 (22447 vizualizări - 1 comentariu)

Miercuri 24 Iun 2026
317 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

AJOFM Ialomița: Subvenție pentru angajarea elevilor/studenților pe perioada vacanței de vară

Angajatorii care încadrează elevi sau studenți pe perioada vacanței de vară beneficiază pentru fiecare elev sau student de un stimulent lunar în cuantum de 250 lei/lună. Perioada maximă de acordare a stimulentului ...[citește_toată_știrea]

21 Iunie 2017, 20:25
(7648 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Voluntarii, în concurs

Data de 23 iunie este dedicată anul acesta fazei județene a Concursurilor Profesionale ale Serviciilor Voluntare și Private pentru Situații de Urgență. Probele de concurs se vor desfășura pe Stadionul ...[citește_toată_știrea]

21 Iunie 2017, 20:05
(5595 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: În atenția contribuabililor

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează persoanele fizice organizate ca întreprinderi individuale, întreprinderi familiale, persoane fizice autorizate, care realizează venituri ...[citește_toată_știrea]

21 Iunie 2017, 19:10
(5167 vizualizări - 0 comentarii)


Procurorii din Călărași au descins în Ialomița. Suspecți într-un dosar de «evaziune fiscală» și «spălare de bani», ridicați de la Slobozia

Procurorii din cadrul Parchetului de pe lângă Tribunalul Călărași au desfășurat miercuri, 21 iunie 2017, 43 de percheziții domiciliare pe raza mai multor județe, printre care și Ialomița. În județul nostru ...[citește_toată_știrea]

21 Iunie 2017, 13:53
(9831 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Evaluarea Națională, în siguranță

Pentru desfășurarea în condiții de liniște și siguranță a examenelor de Evaluare Națională 2017, la nivelul județului Ialomița, polițiști de Ordine Publică, de la Rutieră și alte structuri, vor acționa ...[citește_toată_știrea]

20 Iunie 2017, 18:40
(4274 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Slobozia: Campania «Donează sânge! Salvează o  viață!»

Protopopiatul Slobozia: Campania «Donează sânge! Salvează o viață!»

Luni, 19 iunie 2017, Protopopiatul Slobozia, în parteneriat cu Centrul Județean de Transfuzie Ialomița continuă Campania «Donează sânge! Salvează o viață!». Campania are ca scop salvarea de vieți prin donarea ...[citește_toată_știrea]

19 Iunie 2017, 19:40
(5873 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiune a polițiștilor ialomițeni

La acest sfârșit de săptămână, 16-18 iunie a.c., polițiștii ialomițeni au continuat acțiunile în locurile și zonele de interes operativ din județ, pentru prevenirea și combaterea faptelor antisociale, pentru ...[citește_toată_știrea]

19 Iunie 2017, 18:35
(4488 vizualizări - 0 comentarii)


Infractor în Franța, prins în Ialomița

Polițiștii de Investigații Criminale din Ialomița au depistat un bărbat care era urmărit internațional pentru săvârșirea de «infracțiuni contra proprietății», fapte comise în Franța. Schimbul de date și ...[citește_toată_știrea]

19 Iunie 2017, 18:05
(5045 vizualizări - 0 comentarii)


Razie la Urziceni

Pentru creșterea gradului de siguranță în comunitate și descurajarea comportamentelor de tip infracțional, vineri, 16 iunie a.c., polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Urziceni au organizat și desfășurat ...[citește_toată_știrea]

19 Iunie 2017, 17:55
(4842 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni razie


Conlucrare între biserică și școală la Urziceni

Conlucrare între biserică și școală la Urziceni

Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Vincențiu Episcopul Sloboziei și Călărașilor, Catedrala din Urziceni desfășoară un amplu program în vederea formării și dezvoltării intelectuale, morale și spirituale ...[citește_toată_știrea]

19 Iunie 2017, 15:55
(5781 vizualizări - 0 comentarii)


2232 de elevi din Ialomița susțin Evaluarea Națională

Luni, 19 iunie 2017, elevii susțin prima probă a Evaluării Naționale, la Limba și Literatura Română. Datele Inspectoratului Școlar Județean Ialomița arată că la acest examen s-au înscris 2232 de elevi de ...[citește_toată_știrea]

19 Iunie 2017, 12:25
(4079 vizualizări - 0 comentarii)


Albești: A descoperit o bombă în curte

Un cetățean din comuna Albești a descoperit în propria gospodărie un element de muniție neexplodat. Omul a găsit bomba în timp ce săpa o groapă în curte. Speriat, a sunat la 112, iar la fața locului s-au ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2017, 22:05
(5517 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Braconaj piscicol

Doi bărbați, de 37 și 64 de ani, din comuna Bordușani, au intrat în vizorul polițiștilor fiind identificați pescuind ilegal în apele lacului Bentu Mare. Asupra acestora au fost descoperite mai multe unelte ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2017, 21:35
(5210 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Tineri infractori, trimiși la închisoare

Polițiștii ialomițeni au reușit identificare a doi tineri, de 18 și 19 ani, domiciliați în Fetești, care se sustrăgeau executării pedepselor de 3 ani și 4 luni închisoare. Sentințele au fost emise de Tribunalul ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2017, 21:10
(5867 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Urziceni: Se redeschide «Clubul de vacanță»

Reprezentanții Protopopiatului Urziceni organizează și în această vară «Clubul de vacanță». Este vorba despre o serie de întâlniri cu scop educativ, de tipul «școală de vară», organizate în cadrul instituției ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2017, 20:55
(5472 vizualizări - 0 comentarii)


ITM Ialomița: Amenzi de 31 mii de lei pentru «munca la negru»

29 de angajatori din Ialomița, care desfășoară activități în industria alimentară, au fost verificați în vederea identificării angajaților care lucrau «la negru», de către inspectorii Inspectoratului Teritorial ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2017, 20:25
(6500 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Transporturi ilegale de lemne

Un tânăr de 27 de ani, din județul Vrancea, a fost sancționat contravențional cu 3000 de lei pentru transport ilegal de material lemnos. În urma unui control al polițiștilor ialomițeni, oamenii legii au ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2017, 20:05
(5358 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beat la volan

Un șofer în vârstă de 39 de ani, din Căzănești, s-a ales cu un dosar penal după ce a fost depistat în trafic sub influența băuturilor alcoolice. Cel în cauză avea o alcoolemie de 1,16 miligrame alcool pur ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2017, 19:10
(5765 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Urziceni: Cadouri pentru elevii merituoși

În ultima zi a anului școlar, reprezentanții Protopopiatului Urziceni au împărțit cadouri elevilor cu rezultate bune la învățătură din cadrul Colegiului Național «Grigore Mosil» din municipiu. Astfel, ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2017, 18:30
(5422 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Bursa locurilor de muncă în domeniul confecțiilor

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița va organiza joi, 22 iunie 2017, Bursa locurilor de muncă în domeniul confecțiilor, acțiune ce va avea loc la sediul punctului de lucru Urziceni ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2017, 20:05
(6318 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: S-au confiscat 575 mc de lemne!

IPJ Ialomița: S-au confiscat 575 mc de lemne!

Marți, 13 iunie a.c., polițiști din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au acționat pe raza de competență pentru prevenirea și combaterea activităților ilegale din silvicultură. Astfel ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2017, 19:20
(18204 vizualizări - 19 comentarii)


Poliția Rutieră Ialomița: 3 permise reținute, amenzi de peste 37000 de lei

Polițiștii ialomițeni au desfășurat pe raza județului acțiuni pe linie de circulație rutieră, pentru conștientizarea conducătorilor auto cu privire la riscurile la care se expun și îi expun pe ceilalți ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2017, 19:05
(8113 vizualizări - 0 comentarii)


Sistare temporară a alimentării cu gaze naturale la Slobozia

Distrigaz Sud Rețele efectuează lucrări programate la rețeaua de distribuție a gazelor naturale pentru creșterea gradului de siguranță și continuitate în alimentarea cu gaze naturale. Distrigaz Sud Rețele ...[citește_toată_știrea]

13 Iunie 2017, 19:45
(8339 vizualizări - 0 comentarii)


IȘJ Ialomița: Funcționarea grădinițelor pe perioada vacanței de vară

Inspectoratul Școlar Județean Ialomița, pentru a veni în sprijinul familiilor care au solicitat funcționarea grădinițelor pe perioada vacanței de vară, în perioada 19.06.2017-31.08.2017, vă informează că ...[citește_toată_știrea]

13 Iunie 2017, 18:15
(6998 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Bursa locurilor de muncă în turism și alimentație publică

Marți, 13 iunie 2017, Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița a organizat la Centrul Cultural UNESCO «Ionel Perlea», Bursa locurilor de muncă în turism și alimentație publică. La nivelul ...[citește_toată_știrea]

13 Iunie 2017, 17:10
(7783 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Marți, 13 iunie-«Ziua Informării Preventive»

ISU Ialomița: Marți, 13 iunie-«Ziua Informării Preventive»

Credința populară acordă alăturării datei de 13 cu ziua de marți, o conotație nefastă, marcată de ghinion. De aceea, sub sloganul «Preveniți ghinionul», această zi este dedicată în fiecare an, la nivelul ...[citește_toată_știrea]

12 Iunie 2017, 16:15
(5726 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Avarie la furnizarea de apă în Fetești

Pentru remedierea unei avarii survenite luni, 12 iunie 2017, în municipiul Fetești, la conducta cu diametrul de 250 mm de pe strada Călărași, RAJA Constanța este nevoită să întrerupă furnizarea de apă în ...[citește_toată_știrea]

12 Iunie 2017, 12:10
(8904 vizualizări - 0 comentarii)


Întreruperi programate în alimentarea cu energie electrică la Slobozia, Munteni Buzău, Roșiori și Bărcănești

Enel Distribuție Dobrogea SA anunță că, urmare a lucrărilor planificate de revizii, reparații și modernizări în rețeaua de distribuție, alimentarea cu energie electrică va fi întreruptă în perioada 12- ...[citește_toată_știrea]

9 Iunie 2017, 17:45
(7630 vizualizări - 0 comentarii)


Cerc Pastoral la Parohia «Sfântul Dumitru» Slobozia

Cerc Pastoral la Parohia «Sfântul Dumitru» Slobozia

Miercuri, 7 iunie 2017, preoții parohiilor din municipiul Slobozia, în frunte cu părintele Butu Ionuț, Protopop de Slobozia, au săvârșit Sfânta Taină a Maslului la Parohia «Sfântul Dumitru» Slobozia, alături ...[citește_toată_știrea]

9 Iunie 2017, 15:20
(7148 vizualizări - 0 comentarii)


DADP execută lucrări de dezinsecție la Slobozia

În perioada 12-28 iunie 2017, între orele 7,30-16,30, Primăria Slobozia va executa lucrări de dezinsecție pe domeniul public, respectiv la parterul blocurilor, parterul blocurilor de locuit, realizându ...[citește_toată_știrea]

8 Iunie 2017, 20:25
(5415 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...