Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

PARC ASISTAT ELECTRONIC LA SLOBOZIA

Autoritățile locale se țin de cuvînt

PARC ASISTAT ELECTRONIC LA SLOBOZIA

Proiectul renovării Parcului Tineretului din Slobozia prinde contur. De o lună de zile, spațiile verzi existente sînt găurite metodic pentru a face loc instalațiilor de irigații menite să transforme acest spațiu într-o oază de verdeață în mijlocul Bărăganului. Investiția va fi finalizată pînă la sfîrșitul acestui an și costă 1,1 milioane de lei. Însă rezultatul va fi pe măsură: Slobozia va avea primul parc irigat, asistat pe calculator, din județ.

Bani de la Fondul de Mediu
Ideea reabilitării parcului Tineretului este una mai veche. Inițiativa a aparținut viceprimarului Victoria Didiță, cea care a promis la momentul respectiv că va remodela peisagistic «singurul parc... [citește_tot_articolul]

18 August 2010, 15:12 (22396 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

După disponibilizarea angajaților din primării urmează bugetarii deconcentratelor

După disponibilizarea angajaților din primării urmează bugetarii deconcentratelor

Ordonanța lui Boc prin care s-a cerut decapitarea bugetarilor, indiferent de dimensiunile organigramei, naște anomalii greu de controlat. În Ialomița, primii funcționari publici care vor fi concediați sînt cei din administrațiile locale. În spatele lor, la un pas distanță, au început să se alinieze angajații serviciilor deconcentrate ale statului. Din păcate însă, susțin reprezentații sindicatelor, costurile complementare acestor concedieri sînt la fel de mari, iar prejudiciile aduse instituțiilor sînt incomensurabile.

Panică printre bugetari
După zvonurile privind concedierile din primării, toată funcționărimea deconcentratelor a intrat în panică. Are și de ce. La ... [citește_tot_articolul]

18 August 2010, 11:24 (21497 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Comandantul Dănilă vrea la Constanța

S-a finalizat controlul la Poliția Fetești

Comandantul Dănilă vrea la Constanța

Vă mai amintiți despre controlul de fond efectuat la ordinul șefului Ștefu la Poliția municipiului Fetești? În cazul în care v-a scăpat din vedere, vă amintim noi. Și, la pachet, adăugăm concluziile verificărilor. Pe surse!
Pe scurt, la finele lunii iunie 2010, Poliția Fetești a intrat în vizorul de control al inspectorului șef Viorel Ștefu. De fapt, nu Poliția era vizată în acțiunea cu pricina ci comandantul Adrian Dănilă și activitatea domniei sale. Și, așa cum precizam și în urmă cu mai bine de o lună, controlul de la Fetești o să rămînă unul de referință în scriptele IPJ Ialomița. Asta întrucît comandantul Dănilă a uimit solicitînd ca verificările să fie asistate de doi ofițeri ai Corpului... [citește_tot_articolul]

16 August 2010, 08:16 (23823 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Dezbateri publice pentru realizarea planului de dezvoltare locală

Asociația Grupul de Acțiune Locală «Dunărea de Jos» Subregiunea Bordușani-Giurgeni

Dezbateri publice pentru realizarea planului de dezvoltare locală

După cum v-am precizat și în numărul precedent, Asociația Grupul de Acțiune Locală «Dunărea de Jos» Subregiunea Bordușani-Giurgeni și-a început activitatea. În rîndurile următoare, vom continua să discutăm cu domnul Dănuț Alexandru Potor, președintele Asociației Grupul de Acțiune Locală «Dunărea de Jos» Subregiunea Bordușani-Giurgeni, asupra entității proaspăt constituite.

-Domnule Alexandru Potor, ne puteți preciza în ce stadiu sînteți cu proiectul «Constituirea Parteneriatului GAL Dunărea de Jos și pregătirea planului de dezvoltare locală», proiect finanțat pe Măsura 431.1, știut fiind faptul că în 23 august 2010 se termină perioada de implementare?
-Asociația... [citește_tot_articolul]

14 August 2010, 11:16 (21004 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Ministerul Finanțelor lasă administrațiile locale în fundul gol

Sub presiunea FMI

Ministerul Finanțelor lasă administrațiile locale în fundul gol

Ca urmare a discuțiilor pe care staful FMI le-a avut cu Guvernul Românie în luna mai, acesta a decis ajustarea deficitului bugetar printr-o serie de măsuri suplimentare, menite să reechilibreze situația economică la nivel național. Printre acestea se numără și reducerea sumelor alocate de la bugetul de stat către administrațiile locale sau, mai precis, transferarea unor sume din trimestrul III în trimestrul IV. Măsura a fost aplicată prin intermediul Ministerului Finanțelor Publice (art. 50 din Legea 273/2006, privind finanțele publice locale) și are efecte devastatoare la nivelul județului. Potrivit primelor estimări, administrațiile locale pierd 5,5 milioane de lei, iar administrația județeană... [citește_tot_articolul]

13 August 2010, 10:12 (22964 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Prefectul Teculescu face porturi pe Dunăre

De dragul guvernării Boc

Prefectul Teculescu face porturi pe Dunăre

Ca să nu mai cînte plozii rromilor din cartierul Vlașca al Feteștilor «Portul de piatră s-a dărîmat», prefectul Teculescă promite județului dezvoltare regională pe apă. Promisiunea este urmarea firească a unei directive guvernamentale a cabinetului Boc care a promis prefecților silitori o nominalizare în Cartea Albă a absorbției fondurilor comunitare. Socoteala din birourile Prefecturii nu se potrivește însă deloc cu cea din dulcele tîrg al Feteștilor, unde administrația locală susține că portul nu este decît o fată morgană numai bună de folosit pe post de drapel electoral în 2012.

Dormi liniștit, Teculescu visează pentru tine
Ca să nu fim, Doamne Ferește!, înțeleși... [citește_tot_articolul]

12 August 2010, 09:23 (22998 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Doctori cu prestări servicii în locul contractelor de muncă

Spitalul Județean Slobozia a inventat o nouă formă de angajare

Doctori cu prestări servicii în locul contractelor de muncă

La sesizarea cititorilor, Independent a realizat o documentare în ceea ce privește noua invenție a Spitalului Județean. Invenția, utilă, ce-i drept, mai ales în vremuri de criză, cînd toate posturile sînt blocate, se numește «angajare cu contract de prestări servicii»... Dar cu decontare din fondul deficitar al Spitalului.

Trei doctori PFA
«Și cîte alte afaceri face Zamfir, împreună cu Nuțy de la RUNOS. Angajări cu contract de prestări servicii. Persoanele respective sînt învățate să-și deschidă activitate de persoană fizică. Să vină Auditul Consiliului Județean să vadă unde se duc banii spitalului» ne sugerează un anonim pe site-ul publicației. La mai bine de o săptămînă... [citește_tot_articolul]

11 August 2010, 15:49 (82167 vizualizări - 21 comentarii)

EVENIMENT

Expur, din nou în război cu angajații

Sindicatul acuză patronatul de «practici mafiote»

Expur, din nou în război cu angajații

În plină criză economică, cînd sute de societăți își închid porțile, cînd bugetarii plîng după micșorările salariale, cînd disponibilizările în sectorul public se fac după bunul plac al șefilor de instituții, un lider de sindicat din Ialomița acuză patronii uneia dintre cele mai mari companii din județul nostru de «practici mafiote». Războiul este cu atît mai interesant cu cît în scenă intră și un sindicat «galben», fidel și devotat angajatorului...

Două sindicate și-un singur angajator
Conflictele între sindicatele angajaților și conducerea fabricii Expur SA nu (mai) sînt de actualitate. Acestea au existat dintotdeuna, dar în 2010 s-au acutizat; iar revendicările salariaților... [citește_tot_articolul]

11 August 2010, 08:12 (91519 vizualizări - 19 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Prefectul Teculescu, pe urmele mafiei proiectanților de locuințe

Prefectul Teculescu, pe urmele mafiei proiectanților de locuințe

După controalele ample privind acordarea ilegală a venitului minim garantat, prefectul județului, Mădălin Teculescu, a prezentat luni, 9 august, în cadrul unei conferințe de presă, o situație detaliată a celor mai recente verificări prefecturale. Verificările au vizat Serviciile de Urbanism din cadrul primăriilor. Pe scurt, Instituția Prefectului a solicitat fiecărei unități administrative o situație a autorizațiilor de construcții emise în ultimii doi ani, cu precizarea ca statisticile să cuprindă și denumirea proiectanților de locuințe. La o centralizare sumară a datelor primite din teritoriu prefectul județului a atras un semnal de alarmă asupra mafiei proiectanților din localități. Astfel... [citește_tot_articolul]

10 August 2010, 18:47 (18573 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Urban se îndreaptă spre faliment

Chiar dacă își cosmetizează rezultatele financiare

Urban se îndreaptă spre faliment

După 5 ani în care SC Urban a funcționat cu conturile blocate și o jumătate de an (ianuarie-iunie 2010) în care a înregistrat pierderi de aproape 50 mii de lei, conducerea societății încearcă să convingă Adunarea Generală a Acționarilor că situația este sub control... Teoretic, responsabilii SC Urban au dreptate. Dincolo de gard însă, societatea se zbate să supraviețuiască.

3 kilometri de conductă într-o vară
După cum am spus, teoretic, situația SC Urban este una bună. Potrivit situației economico-financiare prezentate săptămîna trecută, procesul de înlocuire a rețelelor de distribuție a apei este în plină desfășurare, iar «procentul de apă nefacturat a înregistrat o... [citește_tot_articolul]

9 August 2010, 06:18 (21895 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Pentru că muzica e tot ce îmi doresc să fac!»

100 de milioane pe pentru un premiu de 25 de milioane! De ce?

«Pentru că muzica e tot ce îmi doresc să fac!»

interviu EXCLUSIV cu cîștigătoarea Trofeului Tinereții Amara 2010, Loredana Căvășdan

Cîștigătoarea de anul acesta a Festivalului Tinereții este din Oradea, vine pentru a treia oară la Amara și spune că își va încheia cariera de «vînător de premii» în aceasta seară. De ce, aflați din interviul în exclusivitate acordat publicației Independent înainte chiar de premiere!

Canto, actorie, festivaluri de la 5 ani
Loredana are 20 de ani, este studentă la actorie în București, iubește muzica de mică și crede că a cîntat îndeajuns pe scenele concursurilor de gen.

-Mă numesc Loredana Căvășdan (...) și sînt pentru a treia oară aici. În 2007 am luat locul 2, prima oară nu am luat nimic, iar acum m-am întors pentru că îmi place mie locul ăsta și... [citește_tot_articolul]

8 August 2010, 18:43 (26258 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Trofeul de la Amara, adjudecat de bihoreanca Loredana Căvășdan

Festivalul Tinereții

Trofeul de la Amara, adjudecat de bihoreanca Loredana Căvășdan

Loredana Căvășdan este cîștigătoarea Trofelului Tinereții din cadrul Festivalului de la Amara, ediția a 43-a. Loredana este din Bihor, are 20 de ani și a impresionat juriul de la Amara în prima seară a concursului, cea de ieri, sîmbătă, 7 august, cu două șlagăre considerate dificil de interpretat: Este vorba despre «Recunosc că mi-e dor», compozitor Viorel Gavrilă și «Cartierul meu cîntă», compozitor și textier Laura Stoica. Deși nu a fost cotată drept favorită, susțin surse apropiate juriului, Loredana a fost considerată drept «cea mai bună voce din competiție», devansîndu-i pe Ioan Man, unul dintre preferații publicului, sau pe Minodora Dediș, cîștigătoare în 2008 a Festivalului de la Mamaia... [citește_tot_articolul]

8 August 2010, 13:19 (21651 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Asociația Grupul de Acțiune Locală Dunărea de Jos Subregiunea Bordușani-Giurgeni și dezvoltarea rurală

Asociația Grupul de Acțiune Locală Dunărea de Jos Subregiunea Bordușani-Giurgeni și dezvoltarea rurală

Asociația Grupul de Acțiune Locală Dunărea de Jos Subregiunea Bordușani-Giurgeni și-a început activitatea. În cele ce urmează, vom discuta cu domnul Dănuț-Alexandru Potor, președintele Asociației Grupul de Acțiune Locală Dunărea de Jos Subregiunea Bordușani-Giurgeni, despre dezvoltare rurală.

-Domnule Potor, cui se adresează Grupul de Acțiune Locală și de ce este necesară afilierea într-o astfel de structură?
-Grupul de Acțiune Locală se întinde pe un teritoriu omogen cu o populație determinată și are ca scop dezvoltarea zonei rurale cu întrepătrundere cu viața polilor urbani. Este adevărat că în mai 2006, cînd Ministerul Agriculturii a făcut primul apel în... [citește_tot_articolul]

7 August 2010, 10:42 (34423 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Traficanții de copii din Țăndărei, judecați de Tribunalul Harghita

Traficanții de copii din Țăndărei, judecați de Tribunalul Harghita

La finele lunii precedente, Direcția de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism a finalizat ancheta în cazul rromilor din Țăndărei, acuzați de trafic de minori. Urmare a unei decizii a Înaltei Curți de Casație și Justiție, dosarul a ajuns pe rolul Tribunalului Harghita. Între timp, rromii încearcă sub orice formă eliberarea, însă pînă la acest moment cei 18 inculpați ce au speriat Marea Britanie sînt arestați preventiv...
La începutul lunii aprilie 2010, la Țăndărei s-a produs o adevărată desfășurare de forțe. Mai mulți ofițeri din structuri naționale de apărare, în colaborare cu ofițeri ai Metropolitan Police și reprezentanți Europol au destructurat un grup infracțional... [citește_tot_articolul]

6 August 2010, 14:06 (26215 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Funcționărimea din Ialomița se tratează de criză pe litoral

Instruire pe bani publici la Cap Aurora

Criza din administrația ialomițeană face ravagii: bugetarii se plîng că au ajuns să cîștige mai puțin decît salariul minim pe economie, personalul auxiliar de prin instituții își numără ultimele zile de muncă înainte de concediere, iar directorii de departamente nu se simt nici ei prea bine. Și totuși, mai este loc pentru cheltuieli inutile. Ultimele s-au consumat zilele trecute la Cap Aurora, acolo unde, la inițiativa Agenției Naționale a Funcționarilor Publici și a Prefecturii Ialomița s-a desfășurat un seminar pe probleme de administrație locală la care a participat funcționărimea din trei județe. Costul acestei minivacanțe de trei zile: 500 de lei de persoană!

Prefectura Ialomița se disculpă... [citește_tot_articolul]

6 August 2010, 13:48 (25348 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Bugetarii Primăriei Slobozia, la mila edilului Gabi Ionașcu

Atenție, se concediază!

Bugetarii Primăriei Slobozia, la mila edilului Gabi Ionașcu

Și pentru că tot veni vorba despre funcțioanri, bani publici și criză, sîntem în măsură să vă oferim și reversul medaliei. În mai puțin de 2 saptămîni, funcționarii Primăriei Slobozia vor ști, nominal, care sînt «beneficiarii» procedurilor de restructurare stabilite de către guvernul Boc. Pînă atunci, agitația din instituție a atins noi cote de alarmă, iar bursa zvonurilor a luat-o razna.

Ionașcu disponibilizează după bunul plac
Sub titlul de mai sus, «Independent»a primit săptămîna trecută pe adresa redacției o depeșă al cărei conținut îl vom reproduce integral mai jos. Deși textul este semnat și asumat, vom trece sub tăcere numele autorului. Am ales însă să publicăm... [citește_tot_articolul]

5 August 2010, 16:20 (21251 vizualizări - 8 comentarii)

EVENIMENT

La Slobozia dezinsecția naște ambuteiaje

La Slobozia dezinsecția naște ambuteiaje

După 20 de ani în care slobozenii au așteptat zadarnic să-i scape cineva de țînțari, minunea s-a întîmplat. Seară de seară, autoritățile locale au autorizat demararea programului de dezinsecție a orașului. Cu ce preț?! Imaginile sînt mai mult decît grăitoare...
Într-una dintre seri, firma de dezinsecție angajată de municipalitate pentru stîrpirea țînțarilor și-a făcut debutul. Punctul de început al procesului de dezinsecție a fost biserica de lemn din curtea Muzeului Agriculturii din Slobozia și după cum vedeți... Ce nu au surprins imaginile, dar vă putem relata noi este că zelul angajaților firmei de dezinsecție a avut urmări extrem de neplăcute. Pentru că la acea oră străzile și trotuarele... [citește_tot_articolul]

4 August 2010, 10:42 (22486 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Medicamentele bolnavilor, furate din magazia Spitalului

Se întîmplă la Slobozia

Medicamentele bolnavilor, furate din magazia Spitalului

Scandalurile ce aduc în centru cea mai mare unitate sanitară din județ, respectiv Spitalul de Urgență Slobozia, par să nu se mai sfîrșească. După ce săptămîna precedentă am prezentat detaliat cel mai rușinos scandal din istoria instituției, presiunile politice la care a fost supus medicul Mihaela Isvoranu pentru a demisiona din funcția de director medical, revenim astăzi cu un articol ce prăbușește și ultima fărîmă de imagine pozitivă a unității medicale.

Furt de medicamente din magazia Spitalului
În timp ce pacienții își arată nemulțumirea față de calitatea serviciilor medicale sau de medicația lipsă, cînd doctorii se plîng, pe lîngă reducerile salariale, de insuficienta... [citește_tot_articolul]

3 August 2010, 17:51 (64794 vizualizări - 17 comentarii)

EVENIMENT

Amara, în prag de Festival

Amara, în prag de Festival

Cea de-a 43-a ediție a Festivalului Tinereții de la Amara se apropie de start. Cu numai o săptămîna înainte, organizatorii fac ultimele pregătiri. «Ca în fiecare an din ultimii zece am încercat ca la Amara să primeze calitatea participanților» a precizat directorul Centrului Creației Populare Ialomița, Cristian Obrejan. Reamintim că printre participanți se numără și două ialomițence de la care se așteaptă o prestație mai bună decît cea de anul trecut...
Însă marea surpriză a Festivalului o constituie artiștii care vor concerta în cele două seri de Gală. Cu numai 80mii de lei la dispoziție, Consiliul Local Amara reușește să aducă pe scena festivalului 5 artiști de top din România. ... [citește_tot_articolul]

30 Iulie 2010, 15:38 (22446 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Sărbători câmpenești de 6000 de euro la Armășești

Luminițele de la capătul tunelului

Sărbători cîmpenești de 6000 de euro la Armășești

Nici nu s-a întors bine criza pe partea cealaltă și autoritățile au revenit la vechile năravuri. De astă dată la capătul sărăciei județene, la Armășești, unde edilul local se pregătește activ să serbeze zilele uneia dintre cele mai sărace localități ale județului. Și nu oricum, ci cu focuri de artificii și un snop de vedete populare chemate să concerteze pentru a-i face pe amărășteni, pardon armășeșteni, să mai uite de foame, de grîul putrezit pe cîmp și de datoriile la plasmele cumpărate doar cu buletinul în 2007.

Bal cîmpenesc cu focuri de artificii
Scăpată mai an de grija rromilor din Bărbulești (care au intrat în rîndul lumii și au și ei acum comuna lor), Armășești... [citește_tot_articolul]

30 Iulie 2010, 12:28 (20994 vizualizări - 5 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
311 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Ialomița: S-au intensificat furturile de cereale

Polițiștii ialomițeni au reținut 10 ialomițeni sub acuzația de furt și furt calificat. Patru dintre aceștia, două femei și doi bărbați, cu vîrste cuprinse între 17 și 69 de ani, toți din Fetești, au fost ...[citește_toată_știrea]

2 Septembrie 2015, 17:45
(3991 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Întîlniri de lucru cu contribuabilii

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează persoanele interesate că va organiza întîlniri de lucru cu contribuabilii, pentru a aduce la cunoștința acestora modificările legislative ...[citește_toată_știrea]

2 Septembrie 2015, 16:20
(4584 vizualizări - 0 comentarii)


Fierbinți: După accident, i-a luat foc mașina

Un tînăr, de 19 ani, a fost rănit după ce autoturismul pe care îl conducea a fost implicat într-un accident rutier, pe raza localității Fierbinți. În urma evenimentului, autoturismul a fost cuprins de flăcări ...[citește_toată_știrea]

2 Septembrie 2015, 15:05
(5290 vizualizări - 1 comentariu)


AJOFM Ialomița: Cursuri de formare profesională

În luna septembrie 2015, Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița urmează să demareze cursuri de formare profesională în următoarele meserii: operator introducere, validare și prelucrare ...[citește_toată_știrea]

2 Septembrie 2015, 13:20
(6116 vizualizări - 0 comentarii)


AFIR: 1400 de proiecte pentru PNDR 2014-2020

Agenția pentru Finanțarea Investițiilor Ruale (AFIR) a primit pînă în prezent pentru toate cele 10 Submăsuri de finanțare a Programului Național de Dezvoltare Rurală 2014-2020 (PNDR) deschise în acest an ...[citește_toată_știrea]

2 Septembrie 2015, 12:35
(7864 vizualizări - 1 comentariu)


Fetești: Femeie lovită de un șofer băut

O femeie, de 66 de ani, din Fetești, a văzut moartea cu ochii după ce a fost lovită de o mașină în care se afla un șofer băut. Bărbatul, în vîrstă de 49 de ani, avea o alcoolemie de 0,59 miligrame alcool ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2015, 21:25
(7668 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești accident


Urziceni: Conducea fără să aibă permis

Un bărbat, de 36 de ani, din Urziceni este cercetat de Poliție, fiind depistat conducînd pe drumurile publice fără permis de conducere. Fapte similare au fost reținute și în cazul altor trei șoferi de ocazie ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2015, 19:15
(4628 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Polițiștii, pe urmele șoferilor beți la volan

Trei șoferi, aflați în stare de ebrietate, au fost depistați conducînd pe șosele județului. Primii doi au fost identificați de polițiști la Slobozia, iar celălalt în zona Vlădeni. Aceștia aveau valori ale ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2015, 17:40
(5312 vizualizări - 0 comentarii)


Valea Ciorii: Element de muniție, descoperit în curte

Un proiectil de artilerie exploziv de calibru 76 mm a fost descoperit de un cetățean din localitatea Valea Ciorii, în timp ce săpa în curtea casei. Evenimentul a fost anunțat la 112 miercuri, 26 august ...[citește_toată_știrea]

27 August 2015, 14:10
(5227 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni pentru siguranța comunității

Poliția Română desfășoară Acțiunea «Blocada» pentru prevenirea faptelor  antisociale și asigurarea unui trafic rutier sigur. Astfel, în perioada 20-26 august 2015, în timpul acțiunilor punctuale desfășurate ...[citește_toată_știrea]

27 August 2015, 13:45
(4618 vizualizări - 2 comentarii)


AFIR dă undă verde pentru ultimele finanțări pentru infrastructură din PNDR 2007-2013

Pentru a asigura gestionarea eficientă a fondurilor europene nerambursabile alocate țării noastre prin intermediul Programului Național de Dezvoltare Rurală 2007-2013, Agenția pentru Finanțarea Investițiilor ...[citește_toată_știrea]

27 August 2015, 12:35
(6525 vizualizări - 0 comentarii)


APIA Ialomița: Registru de evidență a tratamentelor cu produse de protecție a plantelor

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură-Centrul Județean Ialomița reamintește fermierilor beneficiari ai schemelor de plăți directe că, începînd cu anul 2015, este implementată cerința legală ...[citește_toată_știrea]

27 August 2015, 12:10
(8661 vizualizări - 0 comentarii)


Grindu: Doi copii, răniți într-un accident rutier

Doi copii, de 10 și 12 ani, pasageri ai unei mașini condusă de un bărbat de 36 de ani, din localitatea ialomițeană Gîrbovi, au fost victime ale unui accident rutier. Într-o curbă la stînga, conducătorul ...[citește_toată_știrea]

25 August 2015, 20:05
(4482 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Grindu accident


Țăndărei: Reținut pentru că a lovit un pieton

Un bărbat de 51 de ani, din Țăndărei, a fost reținut pentru 24 de ore după ce a lovit cu mașina o tînără de 30 de ani, pe trecerea de pietoni. Fără să-i pese de victimă, șoferul a fugit de la locul accidentului ...[citește_toată_știrea]

25 August 2015, 18:35
(5869 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 259 locuri de muncă vacante

Potrivit datelor statistice ale Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița, la nivelul județului, marți, 25 august 2015, sînt disponibile 259 locuri de muncă. Cele mai multe posturi sînt ...[citește_toată_știrea]

25 August 2015, 17:05
(5857 vizualizări - 0 comentarii)


Manasia: Salvat de pompieri, dintr-o fîntînă dezafectată

Un cetățean din comuna Manasia a văzut moartea cu ochii. Bărbatul se afla pe cîmp, moment în care a căzut într-o fîntînă secată, căreia îi lipsea tubul de deasupra pămîntului, adîncă de 3 metri. Speriat ...[citește_toată_știrea]

25 August 2015, 15:25
(4928 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Contribuabilii, în contact cu noile schimbări legislative în materie fiscală

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița anunță contribuabilii din județ, persoane fizice și juridice, cu privire la organizarea unor sesiuni privind aducerea la cunoștință a acestora a noilor ...[citește_toată_știrea]

25 August 2015, 14:05
(4627 vizualizări - 0 comentarii)


4 zile de doliu la Țăndărei. Marian «Miliardaru», liderul țiganilor din oraș, a murit

Jale în lumea țigănească din Țăndărei. Marian «Miliardaru», cel mai influent lider al comunității rome din oraș, a murit în acest sfîrșit de săptămînă într-un accident de circulație, petrecut pe raza județului ...[citește_toată_știrea]

23 August 2015, 14:05
(24784 vizualizări - 21 comentarii)


APIA Ialomița: Este interzisă incendierea miriștilor!

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură-Centrul Județean Ialomița informează fermierii cu privire la obligația de a respecta normele de ecocondiționalitate (GAEC 6.2), conform cărora este interzisă arderea miriștilor și a resturilor vegetale pe terenul arabil, precum și a vegetației pajiștilor permanente ...[citește_toată_știrea]

21 August 2015, 20:25
(3895 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: A intrat în pom

Poliția a fost sesizată joi, 20 august a.c., cu privire la faptul că pe DN3B s-a produs un eveniment rutier soldat cu rănirea unei persoane. Din primele verificări, polițiștii deplasați la fața locului ...[citește_toată_știrea]

21 August 2015, 19:15
(4956 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbulești: Minor rănit de un șofer fără permis

Un băiat, de 7 ani, din Bărbulești, a fost victima unui accident rutier petrecut pe raza localității. Acesta a fost lovit de mașina condusă de un bărbat, de 34 de ani, care nu deținea permis de conducere ...[citește_toată_știrea]

21 August 2015, 17:50
(5321 vizualizări - 0 comentarii)


Ograda: Și-a omorît tatăl într-un accident rutier

Tragedie pe șoseaua care leagă localitățile Ograda și Țăndărei. Un tînăr, de 24 de ani, a pierdut controlul volanului și s-a izbit de un parapet de pe marginea drumului. În urma impactului, un bărbat de ...[citește_toată_știrea]

21 August 2015, 17:05
(6804 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Ograda accident


Slobozia: Depistat la volan în stare de ebrietate

Un șofer, de 36 de ani, a fost prins conducînd pe șoselele Sloboziei în stare de ebrietate. Acesta avea o alcoolemie de 0,58 miligrame alcool pur în aerul expirat. Pentru fapta sa el s-a ales cu un dosar ...[citește_toată_știrea]

21 August 2015, 15:30
(4036 vizualizări - 0 comentarii)


Bordușani: La volan, fără permis

Polițiștii ialomițeni au depistat, pe raza localității Bordușani, un tînăr, de 27 de ani. Acesta se afla la volanul unui vehicul, fără să dețină permis auto. În această cauză a fost întocmit un dosar penal ...[citește_toată_știrea]

21 August 2015, 14:10
(4014 vizualizări - 0 comentarii)


Rezultatele Acțiunii «Blocada» în Ialomița

La nivel național, în perioada 13-19 august 2015, Poliția Română a desfășurat Acțiunea «Blocada». Este vorba despre o serie de activități polițienești specifice, cu rol în prevenirea și combaterea faptelor ...[citește_toată_știrea]

21 August 2015, 13:20
(3479 vizualizări - 0 comentarii)


ANUNȚ

privind organizarea
concursului de încadrare
a postului vacant de execuție
Contabil gr. II,
din cadrul Biroului Contabilitate

U.M. 01416 Slobozia organizează
concurs pentru ocuparea postului
de Contabil gradul II
din cadrul Biroului Contabilitate,
în data de 14.09.2015
(data primei probe de concurs)
Principalele cerințe ale postului sînt:
-studii medii în domeniul
financiar-contabil
-vechime în domeniul financiar-contabil
Data limită pînă la care se pot depune
dosarele de concurs
este 04.09.2015, orele 16,00.
Detalii privind condițiile generale
și specifice pentru ocuparea postului,
tipul probelor de concurs,
locul și ora desfășurării acestora,
bibliografia de concurs se pot obține
la tel. 0243/230.190, 0767/295.357
sau la sediul U.M. 01416,
Șoseaua Amara, nr. 2,
localitatea Slobozia

17 August 2015, 17:25


anunț angajare

Compania SSG Security Solutions
angajează agenți de securitate
pentru spații comerciale
Telefon 0736/908.511

17 August 2015, 13:05


Ialomița: Percheziții la persoane bănuite de furturi

Polițiștii din Ialomița au efectuat 4 percheziții domiciliare, pe raza comunelor Borănești și Roșiori, la persoane bănuite că ar fi comis mai multe furturi. O persoană a fost reținută. Astfel, joi, 13 august ...[citește_toată_știrea]

17 August 2015, 11:10
(4917 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Rata șomajului, în scădere ușoară

La sfîrșitul lunii iulie 2015, în evidențele  Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița se aflau înregistrați 6931 șomeri, din care 1203 șomeri indemnizați, respectiv 5728 șomeri neindemnizați ...[citește_toată_știrea]

17 August 2015, 10:20
(3074 vizualizări - 0 comentarii)


Centrul de Informare Turistică de la Slobozia a fost inaugurat

Centrul de Informare Turistică de la Slobozia a fost inaugurat

Reprezentanții Primăriei Slobozia au inaugurat vineri, 14 august 2015, Centrul de Informare Turistică. Amplasat la intrarea dinspre București a municipiului, obiectivul  își propune să le ofere celor ...[citește_toată_știrea]

14 August 2015, 15:20
(10011 vizualizări - 12 comentarii)


Ultimele comentarii
Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...