Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Educația ialomițeană, decorată de Administrația Prezidențială

Educația ialomițeană, decorată de Administrația Prezidențială

Trei școli din Ialomița au primit distincții din partea Președintelui României, Klaus Iohannis, în cadrul unei ce­remonii oficiale care s-a desfășurat la Palatul Cotroceni, cu ocazia «Zilei Mondiale a Educației». Surprinzător, niciuna dintre aceste unități de învățământ nu este din mediul urban, toate fiind din mediul rural. Este vorba despre Școala Gimnazială Perieți, Școala Gimnazială «Ionel Perlea» Ograda și Școala Gimnazială Platonești. «Această decorație reprezintă dovada faptului că și în mediul rural profesorii pun accentul pe Educație!» susține profesorul Cristina Costea, directorul Școlii Gimnaziale din localitatea... [citește_tot_articolul]

27 Octombrie 2024, 10:50 (5431 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Cursuri la Bazinul de Înot din Slobozia

Cursuri la Bazinul de Înot din Slobozia

Aflat în administrarea Clubului Sportiv Municipal Unirea Slobozia, Bazinul de Înot din oraș organizează cursuri pentru copii. Profesorii Dana Melinte și Adrian Neculau îi așteaptă pe cei mici în fiecare zi de joi și sâmbătă.

 

Un sport preferat de cei mici Bazinul de Înot al Clubului Sportiv Municipal Unirea Slobozia și-a adaptat programul astfel încât să poată fi accesibil atât celor care știu deja să înoate, cât și celor care vor să învețe să practice acest sport. Cursurile de înot, destinate î... [citește_tot_articolul]

26 Octombrie 2024, 09:40 (14057 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Se simte nevoia unei colaborări reale între Primăria Slobozia, Consiliul Județean Ialomița și Urban!»

Adrian Stoicescu, directorul operatorului regional de apă Urban SA Slobozia

«Se simte nevoia unei colaborări reale între Primăria Slobozia, Consiliul Județean Ialomița și Urban!»

Undeva de pe la sfâr­șitul lunii februarie 2021, la conducerea Urban SA Slobozia a fost instalat Adrian Stoicescu, după ce răposatul director Valentin Cilibeanu a făcut «pasul în spate». Ulterior, Urban SA Slobozia s-a transformat în importantul operato­r regional de apă, cu acționar majoritar Consiliul Județean Ialomița (puțin peste 70% din acțiuni), acționar «minoritar» Unitatea Administrativ Terito­rială Slobozia (cu aproximativ 28,61% din acțiuni) și alte UAT acționari «minoritari» (cu puțin peste 1,3% din acțiuni). La un an distanță, în 16.03.2022, Adrian Stoicescu devine director general cu acte în regulă, av... [citește_tot_articolul]

25 Octombrie 2024, 12:10 (11585 vizualizări - 13 comentarii)

EVENIMENT

Liste de așteptare pentru terapiile dedicate copiilor cu autism din Ialomița

Liste de așteptare pentru terapiile dedicate copiilor cu autism din Ialomița

Tulburarea din spectrul autist este o pro­blemă tot mai des întâlnită în rândul copiilor din Ialomița. Nici instituțiile abilitate și nici centrele private care oferă acces la terapiile specifice pentru dezvoltarea abilităților acestor copii nu au date suficiente cu privire la numărul exact al micuților diagnosticați cu autism la nivelul județului nostru. Recent, la Slobozia, mai multe organizații non guvernamentale au organizat o conferință în care au vorbit deschis despre această problemă. Ceea ce se știe cu certitudine la acest moment este faptul că specialiștii care lucrează cu acești copii au liste de așteptare pe care au trecut zeci de nume...

... [citește_tot_articolul]

25 Octombrie 2024, 07:55 (6675 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Proiecte europene în pericol la Poliția Municipiului Slobozia și Jandarmeria ialomițeană

Proiecte europene în pericol la Poliția Municipiului Slobozia și Jandarmeria ialomițeană

Proiectele de reabilitarea a clădirilor în care Jandarmeria ialomițeană și Poliția Municipiului Slobozia își desfășoară activitatea sunt în impas. Reprezentanții celor două instituții pasează responsabilitatea în curtea firmelor care ar fi trebuit să rea­lizeze cele două investiții. Valoarea celor două proiecte depășește 9 milioane de lei.

 

Jandarmeria ialomițeană așteaptă recepția Proiectul de reabilitare a clădirii în care Inspectoratul de Jandarmi Județean Ialomița își are sediul a fost realizat în 2017, iar lucrările ar fi trebuit... [citește_tot_articolul]

24 Octombrie 2024, 12:05 (16869 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Niciun candidat «admis» la concursul pentru șefia Poliției ialomițene

Niciun candidat «admis» la concursul pentru șefia Poliției ialomițene

Anunțat încă de la sfârșitul lunii august 2024, concursul pentru șefia Inspectoratului de Po­liție al Județului Ialomița s-a încheiat la sfâr­șitul săptămânii precedente. Deși și-au exprimat intenția de a participa cinci candidați, doar trei dosare au fost validate de comisia de concurs a Inspectoratului General al Poliției Române. La examenul final s-au prezentat însă doar doi candidați, care nu au reușit să obțină note peste 7 pentru a fi declarați «admiși». Este vorba despre fostul comandant al IPJ Ialomița, Raul Belciug și actualul adjunct al instituției, Silviu Georgian Condruț. Primul a luat nota 2,90, în timp ce al doilea... [citește_tot_articolul]

23 Octombrie 2024, 09:25 (8536 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Podul lui Mihăilă» de la Buești, în curs de realizare

«Podul lui Mihăilă» de la Buești, în curs de realizare

Podul peste râul Ialomița din apropierea comunei Buești este aproape de finalizare, «în scurt timp urmând a fi așezate grinzile» după cum declară primarul localității Buești, Nicolae Mihăilă. Proiectul construcției, cu o lungime de 82,20 m și o lățime de 7,80 m, a fost demarat la începutul anului 2023, la 31 octombrie 2023 fiind deschise ofertele aferente licitației. Astfel, la 10 ianuarie 2024 a fost desemnat câștigătorul, firma gălățeană Luconsa BM SRL fiind cea care urma să ridice «Podul lui Mihăilă» de la Buești cu o valoare de 10 milioane de lei. «Într-adevăr, constructorul s-a mișcat foarte repede... Lucrarea, care are... [citește_tot_articolul]

22 Octombrie 2024, 16:50 (2721 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

«Raliul Prieteniei Brăila-Dobrich», organizat și la Slobozia

«Raliul Prieteniei Brăila-Dobrich», organizat și la Slobozia

Sâmbătă, 19 octombrie a.c., iubitorii cailor pu­tere au luat partea la cea de a 38-a ediție a «Raliului Prieteniei Brăila-Dobrich». La linia de start s-au înscris 30 de echipaje din Bulgaria, România și Austria. Municipiul Slobozia a fost una dintre loca­litățile alese de organizatori pentru desfășurarea competiției. În orașul nostru, probele s-au desfășurat în apropierea complexului comercial de pe strada Sudului.

 

Cai putere în inima orașului «Raliul Prieteniei Brăila-Dobrich» este o competiție automobilistică... [citește_tot_articolul]

22 Octombrie 2024, 09:25 (1671 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Sunt necesare mai multe stații de reîncărcare pentru autobuzele electrice ale Sloboziei

Pentru suplimentarea traseelor

Sunt necesare mai multe stații de reîncărcare pentru autobuzele electrice ale Sloboziei

Proiectul de mobilitate urbană al Sloboziei, inițiat de administrația locală, include o extindere a traseelor autobuzelor care transportă călători la nivelul orașului. Din păcate, în lipsa stațiilor de încărcare, Serviciul Public de Transport Local al municipiului trebuie să utilizeze actualele rute, vechi de mai bine de 15 ani. «În momentul în care autobaza va deveni funcțională și vom avea mai multe stații de reîncărcare vom reuși să extindem traseele!» susține Alexandru Dragomir, directorul Serviciului de Transport Public Slobozia.

 

Transport ecologic pe vechile trasee... [citește_tot_articolul]

22 Octombrie 2024, 08:05 (6052 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primăria Țăndărei, contract semnat pentru modernizarea iluminatului stradal

Primăria Țăndărei, contract semnat pentru modernizarea iluminatului stradal

La începutul săptămânii precedente, Primăria Țăndărei a semnat contractul pentru modernizarea și eficientizarea sistemului public de iluminat din oraș. Proiectul are o valoare de aproximativ 3,4 milioane de lei, fiind finanțat prin Administrația Fondului pentru Mediu. «Această investiție va aduce schimbări majore în calitatea iluminatului stradal. Prin această inițiativă, se vor instala 906 noi corpuri de iluminat LED, care vor ge­nera multiple beneficii pentru comunitatea noastră!» a ținut să declare primarul orașului Țăndărei, Cristi Roman. «Va fi redus consumul de energie electrică cu peste 40%, ceea ce va genera economii importante la bugetul local... [citește_tot_articolul]

21 Octombrie 2024, 12:05 (4382 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Candidatura fostului prim-procuror Hristescu la concursul de admitere în magistratură, RESPINSĂ

Candidatura fostului prim-procuror Hristescu la concursul de admitere în magistratură, RESPINSĂ

Condamnat cu executare și «ieșit» din sistemul local de justiție din cauza proble­melor cu legea, fostul prim-procuror al Parchetului de pe lângă Tribunalul Ialomița, Cătălin Hristescu a încercat să revină în magistratură. Acesta s-a înscris la concursul de admitere în magistratură organizat de Consiliul Superior al Magistraturii, pentru perioada 27 iulie 2024-27 martie 2025, însă dosarul său a fost respins. CSM și-a motivat decizia precizând faptul că fostul magistrat nu îndeplinește condiția de avea 5 ani de activitate într-o profesie juridică. După ce a fost eliberat din închisoare, Cătălin Hristescu a profesat ca... [citește_tot_articolul]

21 Octombrie 2024, 08:15 (5290 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

BSG Amanet&Exchange-Servicii avantajoase și sigure pentru amanetarea aurului și electronicelor

advertorial

BSG Amanet&Exchange-Servicii avantajoase și sigure pentru amanetarea aurului și electronicelor

BSG Amanet&Exchange domină piața de amanet din România, oferind servicii avantajoase și sigure pentru amanetarea aurului și argintului, electronicelor sau a ceasurilor. Cu prețuri competitive și transparență absolută, BSG este alegerea ideală pentru cei care au nevoie rapid de bani.
La BSG Amanet&Exchange, clienții primesc 220 lei/gram pentru aurul de 14K, unul dintre cele mai bune prețuri de pe piață. Pe lângă acest preț competitiv, BSG oferă dobânzi avantajoase și evaluări gratuite pentru orice obiect din aur, fie că este vorba de bijuterii, lingouri, obiecte rupte sau defecte. Clienții primesc banii pe loc, fără comision de administrare sau... [citește_tot_articolul]

21 Octombrie 2024, 08:00 (4266 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Străzi asfaltate la Fetești

Străzi asfaltate la Fetești

La Fetești, lucrările de moder­nizare pe strada Independenței s-au finalizat. «În prezent, Drumuri Municipale Fetești se concentrează pe reabilitarea trotuarelor. Lucră­rile, deși sistate anul trecut, au fost reluate de Primărie prin încredin­țarea lor companiei locale, conform legislației în vigoare. Se vor moderniza și străzile Carpați, Sirenei și Jandarmeriei!» a de­clarat primarul municipiului Fetești, Laurențiu Șonchereche. De asemenea, «și lucrările de asfaltare a străzii Lucian Blaga sunt în plină desfășurare, repre­zentând etapa finală a proiectului local de reabilitare a acesteia!» a continuat edilul Laurențiu... [citește_tot_articolul]

20 Octombrie 2024, 10:25 (3743 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Stații de autobuz» în regie proprie, la Miloșești

«Stații de autobuz» în regie proprie, la Miloșești

Primarul localității Miloșești, Dumitru Trifu a prezentat locuitorilor «stațiile de autobuz» realizate în regie proprie. «Am reușit, în regie proprie, să confecționăm aceste „stații de autobuz“. Am redus astfel enorm cheltuielile cu acest tip de mobilier urban pe care se impunea să îl achiziționăm!» a precizat Dumitru Trifu, edilul din Miloșești.

... [citește_tot_articolul]

19 Octombrie 2024, 09:50 (2072 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Școlile din Ialomița necesită servicii de pază

Școlile din Ialomița necesită servicii de pază

În cadrul ultimei ședințe a Autorității Teritoriale de Ordine Publică s-a pus în discuție modul în care unitățile de învățământ s-au pregătit pentru debutul noului an școlar. Prezenți la întâlnire au fost și reprezentanții Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița. Aceștia au atras încă o dată atenția cu privire la necesitatea asigurării serviciilor de pază pentru unitățile de învățământ. Potrivit oficialilor din Poliția ialomițeană, 26 de școli din județul Ialomița nu dispun de pază sau de sisteme de supraveghere video. Responsabilitatea în acest caz cade pe umerii administrațiilor locale care susțin că nu au fonduri... [citește_tot_articolul]

18 Octombrie 2024, 12:50 (2138 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Înjunghiat de 10 ori din cauza unui un scandal provocat în Italia

S-a întâmplat la Sfântu Gheorghe

Înjunghiat de 10 ori din cauza unui un scandal provocat în Italia

Un bărbat de aproximativ 60 de ani se zbate între viață și moarte la Spitalul de Urgență Floreasca din București, după ce a fost înjunghiat de 10 ori cu un cuțit. Între victimă și agresorii săi ar exista un conflict mai vechi, bărbatul înjunghiat agresându-l la rândul său pe fiul unuia dintre atacatori, într-o localitate de pe teritoriul Italiei. Autoritățile judiciare din Ialomița ar fi cunoscut starea conflictuală dintre aceștia și au încercat să prevină incidentul printr-o razie de amploare organizată la Bărbulești. Totul s-a petrecut însă la o zi distanță după perchezițiile polițiștilor.

 

Răzbunare sângeroasă... [citește_tot_articolul]

18 Octombrie 2024, 07:55 (6720 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Agroserv Măriuța SRL Drăgoești/«Lăptăria cu Caimac», pierderi din cauza secetei pedologice

Agroserv Măriuța SRL Drăgoești/«Lăptăria cu Caimac», pierderi din cauza secetei pedologice

Agroserv Măriuța SRL, firma ialomițeană din Drăgoești listată pe piața AeRO a Bursei de Valori București sub simbolul MILK, desfășoară o activitate agricolă mixtă, respectiv cultură vegetală, prin exploatarea a aproximativ 2500 de hectare, combinată cu creșterea animalelor. Potrivit economica.net, compania deținătoare a brandului «Lăptăria cu Caimac», raportează o pierdere netă de 0,646 milioane de lei la finele primului semestru din 2024.

 

«Lăptăria cu Caimac», afectată de seceta pedologică Agroserv Măriuța SRL Drăgoești, proprietară a brandului... [citește_tot_articolul]

17 Octombrie 2024, 12:20 (4603 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Parchetul Slobozia a clasat ancheta deschisă în cazul directorului adjunct al APIA Ialomița!

ANI n-a avut dreptate

Parchetul Slobozia a clasat ancheta deschisă în cazul directorului adjunct al APIA Ialomița!

În martie 2024, Parchetul de pe lângă Judecătoria Slobozia a fost sesizat de Agenția Națio­nală de Integritate cu privire la posibila comitere a infracțiunii de «folo­sire a funcției pentru favorizarea unor persoane» de către Virgil Valentin Dorobanțu, directorul adjunct al APIA Ialomița. Acesta a fost acuzat de faptul că și-ar fi delegat soția în cadrul unui Compartiment al APIA Ialomița, dar la 6 luni distanță procurorii au stabilit că «fapta nu există», clasând dosarul penal! Sesizarea organelor judiciare de către ANI este greu de înțeles în condițiile în care aceștia au precizat într-un raport oficial faptul... [citește_tot_articolul]

17 Octombrie 2024, 08:05 (3194 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Consiliul Județean Ialomița: Grigore-Neacșu vicepreședinți, Voiculeț administrator public!

Rămâne cum s-a stabilit

Consiliul Județean Ialomița: Grigore-Neacșu vicepreședinți, Voiculeț administrator public!

Așa cum am anticipat și prezentat încă de la începutul lunii octombrie a.c., Cătălin Grigore și Mihai Neacșu au fost aleși vicepreședinți ai Consiliului Județean Ialomița în cadrul unei ședințe de îndată convocată miercuri, 16 octombrie 2024. «Cătălin Grigore, aflat la al treilea mandat, își continuă munca de succes, aducând experiență și dedicare în slujba ialomițenilor. Alături de el, Mihai Neacșu, aflat la început de drum în această funcție, vine cu energie și dorința de a contribui la progresul județului!»... [citește_tot_articolul]

16 Octombrie 2024, 15:50 (8939 vizualizări - 12 comentarii)

EVENIMENT

«Noul» Consiliu Județean Ialomița, CONSTITUIT

Consilierii mandatului 2024-2028 au depus jurămintele

«Noul» Consiliu Județean Ialomița, CONSTITUIT

Marți, 15 octombrie 2024, s-a desfășurat ședința de constituire a «noului» Consiliul Județean Ialomița, care își va desfășura activitatea în perioada 2024-2028. Din cei 28 de consilieri județeni ale căror mandate au fost validate de Tribunalul Ialomița, doar 26 și-au preluat atribuțiile. Totodată, în cadrul aceleiași întâlniri oficiale, Marian Pavel a depus jurământul în calitate de «nou» președinte al Consiliului Județean Ialomița.

 

Consilierii județeni și-au preluat mandatele Potrivit prevederilor Codului Administrativ... [citește_tot_articolul]

15 Octombrie 2024, 17:05 (6544 vizualizări - 6 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
275 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

AJFP Ialomița: Dezbateri publice pentru contribuabili

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează faptul că, la data de 28 martie 2016, începînd cu orele 10,00, la sediul instituției din Slobozia se vor desfășura o serie de dezbateri publice ...[citește_toată_știrea]

25 Martie 2016, 18:15
(7004 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Locuri de muncă vacante în Ialomița

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița pune la dispoziție în această perioadă 389 de noi locuri de muncă. Acestea sînt destinate atît șomerilor indemnizați, cît și celor neindemnizați ...[citește_toată_știrea]

25 Martie 2016, 17:20
(10015 vizualizări - 0 comentarii)


Cosîmbești: Conducea sub influența alcoolului

1,057 miligrame alcool pur în aerul expirat a fost valoarea alcoolemiei pe care polițiștii ialomițeni au descoperit-o în urma unui test alcoolscop la care a fost supus un șofer. Bărbatul, în vîrstă de ...[citește_toată_știrea]

25 Martie 2016, 16:15
(4593 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Accidentată pe trecerea de pietoni

O femeie de 45 de ani, din Urziceni, a fost rănită, după ce șoferul unei mașini, identificat în persoana unui tînăr de 28 de ani din aceeași localitate, a lovit-o chiar cînd aceasta traversa regulamentar ...[citește_toată_știrea]

25 Martie 2016, 15:15
(6087 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni accident


IPJ Ialomița: Acțiuni preventive în rîndul elevilor

Efective de polițiști din cadrul IPJ Ialomița au efectuat, în perioada 22-24 martie 2016, mai multe activități preventive în școlile din județ. La întîlnirile cu oamenii legii au răspuns prezent 400 de ...[citește_toată_știrea]

25 Martie 2016, 14:10
(5151 vizualizări - 0 comentarii)


Drăgoești: Dosar penal pentru conducere ilegală

Un bărbat, de 37 de ani, din Roșiori, a fost prins de polițiști pe raza localității Drăgoești, conducînd în stare de ilegalitate. Bărbatul se afla la volan deși dreptul său de a conduce vehicule fusese ...[citește_toată_știrea]

25 Martie 2016, 13:20
(5204 vizualizări - 1 comentariu)


Săveni: Reținut și trimis după gratii

Polițiștii ialomițeni au reținut un tînăr, de 29 de ani, din Săveni, care se sustrăgea executării unei pedepse cu închisoarea. Acesta a fost condamnat la 2 de închisoare cu executare pentru tulburarea ordinii ...[citește_toată_știrea]

25 Martie 2016, 12:15
(5897 vizualizări - 0 comentarii)


Serviciul extern de securitate și sănătate în muncă AVD EXPERT

angajează
INSPECTOR SECURITATEA MUNCII
Cerințe minimale:
-Curs de securitate și sănătate
în muncă-durata 80 ore
-Permis conducător auto
categoria B
Constituie un avantaj:
-curs cadru tehnic domeniul PSI
sau inspector de protecție civilă
și autorizație de operator de RSVTI
Informații suplimentare:
șos. Amara, nr. 19, incinta AMPA,
birou 11, loc. Slobozia,
telefon 0725/016.262

22 Martie 2016, 21:05


Traian: Nou-născut, ucis de nitriții din apă

În urmă cu o săptămînă, doi frați gemeni, de două luni, din localitatea Traian, au ajuns la Spitalul Județean de Urgență Slobozia în stare gravă, intoxicați cu nitriți. Copiilor le-a fost pregătit laptele ...[citește_toată_știrea]

22 Martie 2016, 20:15
(9192 vizualizări - 1 comentariu)


Cetățeni străini depistați cu ședere ilegală în Ialomița

Polițiștii Inspectoratului General pentru Imigrări-Biroul  pentru Imigrări Ialomița, în baza mecanismului de cooperare integrată pentru combaterea șederii ilegale și a traficului de migranți, ...[citește_toată_știrea]

22 Martie 2016, 18:55
(3482 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: A căzut cu motocicleta

Luni, 21 martie 2016, în jurul orei 18.00, Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că pe raza municipiului Urziceni s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea unei persoane. Astfel, în timp ce ...[citește_toată_știrea]

22 Martie 2016, 17:55
(6857 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni accident


Braconajul piscicol, în atenția polițiștilor ialomițeni

Pește fără documente de proveniență și unelte de pescuit comercial au fost confiscate de polițiști în urma unor controale efectuate în trafic. Doi bărbați de 26, respectiv 32 de ani, ambii din orașul Amara ...[citește_toată_știrea]

22 Martie 2016, 17:10
(6119 vizualizări - 0 comentarii)


Polițiștii ialomițeni au plantat copaci de «Ziua Internațională a Pădurii»

Polițiștii Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au plantat luni, 21 martie 2016, puieți din specia paltin, la sedii ale posturilor de poliție comunale și la sediile polițiilor municipale și ...[citește_toată_știrea]

21 Martie 2016, 19:40
(5480 vizualizări - 1 comentariu)


IPJ Ialomița: Navigare în siguranță pe internet

Peste 200 de elevi din cadrul Liceului de Arte «Ionel Perlea» și Liceului Tehnologic «Alexandru Ioan Cuza», ambele din Slobozia, au fost informați despre navigarea în siguranță în mediul online. Astfel ...[citește_toată_știrea]

21 Martie 2016, 19:20
(6736 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Polițiștii rutieri au depistat pe șoselele județului patru bărbați, cu vîrste cuprinse între 26 și 64 de ani, care conduceau autovehicule pe drumurile publice deși anterior au consumat băuturi alcoolice ...[citește_toată_știrea]

21 Martie 2016, 18:45
(5037 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 4 accidente, 5 răniți

În acest sfîrșit de săptămînă, pe șoselele ialomițene s-au produs 4 accidente rutiere, soldate cu rănirea a cinci persoane.
Astfel, vineri, 18 martie 2016, în jurul orei 10,00, Poliția a fost sesizată ...[citește_toată_știrea]

21 Martie 2016, 18:05
(4962 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii la Giurgeni și Rădulești

Sîmbătă dimineață, 19 martie 2016, în jurul orei 3,20, o locuință a unui cetățean din localitatea Giurgeni a fost cuprinsă de flăcări. Două autospeciale de lucru cu apă și spumă și un echipaj SMURD s-au ...[citește_toată_știrea]

21 Martie 2016, 17:15
(6657 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 384 locuri de muncă vacante

Potrivit datelor statistice ale Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița, la nivelul județului, luni, 21 martie 2016, sînt disponibile 384 locuri de muncă. Cele mai multe posturi sînt ...[citește_toată_știrea]

21 Martie 2016, 16:10
(6755 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Rutieră Ialomița: 13 permise auto reținute, amenzi de peste 69500 de lei

La acest sfîrșit de săptămînă, 18-20 martie a.c., polițiștii Serviciului Rutier au continuat acțiunile desfășurate pentru prevenirea evenimentelor rutiere, precum și pentru conștientizarea conducătorilor ...[citește_toată_știrea]

21 Martie 2016, 13:40
(7206 vizualizări - 0 comentarii)


23 martie, «Ziua Porților Deschise» la IPJ Ialomița

Printre activitățile premergătoare Zilei Poliției Române, polițiștii ialomițeni organizează miercuri, 23 martie 2016, în intervalul 10,00-12,00, «Ziua Porților Deschise» pentru cetățenii care doresc să ...[citește_toată_știrea]

21 Martie 2016, 12:25
(3784 vizualizări - 0 comentarii)


Gura Ialomiței: Camion plin cu floarea-soarelui, răsturnat pe șosea

Gura Ialomiței: Camion plin cu floarea-soarelui, răsturnat pe șosea

Un camion încărcat cu floarea soarelui, ce se deplasa pe DJ 213 în dimineața zilei de vineri, 18 martie 2016, s-a răsturnat pe partea carosabilă, în apropierea localității Gura Ialomiței. În urma evenimentului ...[citește_toată_știrea]

21 Martie 2016, 11:15
(5473 vizualizări - 0 comentarii)


Mărculești: «Postul Mare», pe înțelesul copiilor

Protopopiatul Slobozia, împreună cu cei 20 de copii incluși în proiectul after-school «Un viitor mai bun pentru copiii din Mărculești», a organizat în localitatea Mărculești o serie de dezbateri privitoare ...[citește_toată_știrea]

21 Martie 2016, 10:10
(5164 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Adolescent, prins la furat

O patrulă de jandarmi a identificat un adolescent, de 15 ani, din Fetești, cunoscut cu antecedente penale, care avea asupra lui o sacoșă în care transporta bunuri furate dintr-un tren de călători. Forțele ...[citește_toată_știrea]

21 Martie 2016, 09:10
(4554 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești furt


Accidente la Manasia și Fierbinți

Poliția a fost sesizată miercuri, 16 martie a.c., cu privire la faptul că pe DN2A, în apropiere de localitatea Manasia, s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea unei persoane. Din primele verificări ...[citește_toată_știrea]

17 Martie 2016, 16:20
(6963 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Braconajul piscicol, în atenția polițiștilor

Polițiști din cadrul Poliției Municipiului Fetești au organizat și desfășurat miercuri, 16 martie a.c., pe raza municipiului și a comunelor arondate, o acțiune pe linie de prevenire și combatere a braconajului ...[citește_toată_știrea]

17 Martie 2016, 15:50
(5343 vizualizări - 0 comentarii)


Muzeul Agriculturii din România, prezent la expoziția internațională «Tradiții culturale în Balcani»

Muzeul Județean Buzău a vernisat, în data de 15 martie 2016, expoziția «Tradiții culturale în Balcani», desfășurată în cadrul evenimentelor cultural-educative «Zilele Femeii la Muzeul Județean Buzău», expoziție ...[citește_toată_știrea]

17 Martie 2016, 12:35
(7467 vizualizări - 0 comentarii)


APIA Ialomița: Plăți pentru motorina subvenționată

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură informează că începînd cu data de16.03.2016 efectuează plata pentru acciza la motorina utilizată în agricultură în conturile solicitanților înscrise ...[citește_toată_știrea]

17 Martie 2016, 11:10
(6697 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița susține angajarea forței de muncă

În perioada 14.03-8.04.2016, Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița derulează o campanie de vizite la agenții economici din județ. Obiectivele acestei acțiuni constau în informarea angajatorilor ...[citește_toată_știrea]

15 Martie 2016, 19:25
(5320 vizualizări - 1 comentariu)


Siguranța participanților la trafic, prioritate a polițiștilor ialomițeni

În perioada 11-13 martie 2016, polițiștii Serviciului Rutier au continuat acțiunile desfășurate pentru prevenirea evenimentelor rutiere, precum și pentru conștientizarea conducătorilor auto cu privire la ...[citește_toată_știrea]

15 Martie 2016, 14:35
(4837 vizualizări - 0 comentarii)


Razii ale polițiștilor la Slobozia și Fetești

Pentru creșterea gradului de siguranță în comunitate și descurajarea comportamentelor de tip infracțional, sîmbătă, 12 martie a.c., polițiștii ialomițeni au organizat și desfășurat acțiuni de amploare pe ...[citește_toată_știrea]

15 Martie 2016, 10:10
(4120 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...