Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Educația ialomițeană, decorată de Administrația Prezidențială

Educația ialomițeană, decorată de Administrația Prezidențială

Trei școli din Ialomița au primit distincții din partea Președintelui României, Klaus Iohannis, în cadrul unei ce­remonii oficiale care s-a desfășurat la Palatul Cotroceni, cu ocazia «Zilei Mondiale a Educației». Surprinzător, niciuna dintre aceste unități de învățământ nu este din mediul urban, toate fiind din mediul rural. Este vorba despre Școala Gimnazială Perieți, Școala Gimnazială «Ionel Perlea» Ograda și Școala Gimnazială Platonești. «Această decorație reprezintă dovada faptului că și în mediul rural profesorii pun accentul pe Educație!» susține profesorul Cristina Costea, directorul Școlii Gimnaziale din localitatea... [citește_tot_articolul]

27 Octombrie 2024, 10:50 (5431 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Cursuri la Bazinul de Înot din Slobozia

Cursuri la Bazinul de Înot din Slobozia

Aflat în administrarea Clubului Sportiv Municipal Unirea Slobozia, Bazinul de Înot din oraș organizează cursuri pentru copii. Profesorii Dana Melinte și Adrian Neculau îi așteaptă pe cei mici în fiecare zi de joi și sâmbătă.

 

Un sport preferat de cei mici Bazinul de Înot al Clubului Sportiv Municipal Unirea Slobozia și-a adaptat programul astfel încât să poată fi accesibil atât celor care știu deja să înoate, cât și celor care vor să învețe să practice acest sport. Cursurile de înot, destinate î... [citește_tot_articolul]

26 Octombrie 2024, 09:40 (14056 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Se simte nevoia unei colaborări reale între Primăria Slobozia, Consiliul Județean Ialomița și Urban!»

Adrian Stoicescu, directorul operatorului regional de apă Urban SA Slobozia

«Se simte nevoia unei colaborări reale între Primăria Slobozia, Consiliul Județean Ialomița și Urban!»

Undeva de pe la sfâr­șitul lunii februarie 2021, la conducerea Urban SA Slobozia a fost instalat Adrian Stoicescu, după ce răposatul director Valentin Cilibeanu a făcut «pasul în spate». Ulterior, Urban SA Slobozia s-a transformat în importantul operato­r regional de apă, cu acționar majoritar Consiliul Județean Ialomița (puțin peste 70% din acțiuni), acționar «minoritar» Unitatea Administrativ Terito­rială Slobozia (cu aproximativ 28,61% din acțiuni) și alte UAT acționari «minoritari» (cu puțin peste 1,3% din acțiuni). La un an distanță, în 16.03.2022, Adrian Stoicescu devine director general cu acte în regulă, av... [citește_tot_articolul]

25 Octombrie 2024, 12:10 (11585 vizualizări - 13 comentarii)

EVENIMENT

Liste de așteptare pentru terapiile dedicate copiilor cu autism din Ialomița

Liste de așteptare pentru terapiile dedicate copiilor cu autism din Ialomița

Tulburarea din spectrul autist este o pro­blemă tot mai des întâlnită în rândul copiilor din Ialomița. Nici instituțiile abilitate și nici centrele private care oferă acces la terapiile specifice pentru dezvoltarea abilităților acestor copii nu au date suficiente cu privire la numărul exact al micuților diagnosticați cu autism la nivelul județului nostru. Recent, la Slobozia, mai multe organizații non guvernamentale au organizat o conferință în care au vorbit deschis despre această problemă. Ceea ce se știe cu certitudine la acest moment este faptul că specialiștii care lucrează cu acești copii au liste de așteptare pe care au trecut zeci de nume...

... [citește_tot_articolul]

25 Octombrie 2024, 07:55 (6673 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Proiecte europene în pericol la Poliția Municipiului Slobozia și Jandarmeria ialomițeană

Proiecte europene în pericol la Poliția Municipiului Slobozia și Jandarmeria ialomițeană

Proiectele de reabilitarea a clădirilor în care Jandarmeria ialomițeană și Poliția Municipiului Slobozia își desfășoară activitatea sunt în impas. Reprezentanții celor două instituții pasează responsabilitatea în curtea firmelor care ar fi trebuit să rea­lizeze cele două investiții. Valoarea celor două proiecte depășește 9 milioane de lei.

 

Jandarmeria ialomițeană așteaptă recepția Proiectul de reabilitare a clădirii în care Inspectoratul de Jandarmi Județean Ialomița își are sediul a fost realizat în 2017, iar lucrările ar fi trebuit... [citește_tot_articolul]

24 Octombrie 2024, 12:05 (16867 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Niciun candidat «admis» la concursul pentru șefia Poliției ialomițene

Niciun candidat «admis» la concursul pentru șefia Poliției ialomițene

Anunțat încă de la sfârșitul lunii august 2024, concursul pentru șefia Inspectoratului de Po­liție al Județului Ialomița s-a încheiat la sfâr­șitul săptămânii precedente. Deși și-au exprimat intenția de a participa cinci candidați, doar trei dosare au fost validate de comisia de concurs a Inspectoratului General al Poliției Române. La examenul final s-au prezentat însă doar doi candidați, care nu au reușit să obțină note peste 7 pentru a fi declarați «admiși». Este vorba despre fostul comandant al IPJ Ialomița, Raul Belciug și actualul adjunct al instituției, Silviu Georgian Condruț. Primul a luat nota 2,90, în timp ce al doilea... [citește_tot_articolul]

23 Octombrie 2024, 09:25 (8534 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Podul lui Mihăilă» de la Buești, în curs de realizare

«Podul lui Mihăilă» de la Buești, în curs de realizare

Podul peste râul Ialomița din apropierea comunei Buești este aproape de finalizare, «în scurt timp urmând a fi așezate grinzile» după cum declară primarul localității Buești, Nicolae Mihăilă. Proiectul construcției, cu o lungime de 82,20 m și o lățime de 7,80 m, a fost demarat la începutul anului 2023, la 31 octombrie 2023 fiind deschise ofertele aferente licitației. Astfel, la 10 ianuarie 2024 a fost desemnat câștigătorul, firma gălățeană Luconsa BM SRL fiind cea care urma să ridice «Podul lui Mihăilă» de la Buești cu o valoare de 10 milioane de lei. «Într-adevăr, constructorul s-a mișcat foarte repede... Lucrarea, care are... [citește_tot_articolul]

22 Octombrie 2024, 16:50 (2721 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

«Raliul Prieteniei Brăila-Dobrich», organizat și la Slobozia

«Raliul Prieteniei Brăila-Dobrich», organizat și la Slobozia

Sâmbătă, 19 octombrie a.c., iubitorii cailor pu­tere au luat partea la cea de a 38-a ediție a «Raliului Prieteniei Brăila-Dobrich». La linia de start s-au înscris 30 de echipaje din Bulgaria, România și Austria. Municipiul Slobozia a fost una dintre loca­litățile alese de organizatori pentru desfășurarea competiției. În orașul nostru, probele s-au desfășurat în apropierea complexului comercial de pe strada Sudului.

 

Cai putere în inima orașului «Raliul Prieteniei Brăila-Dobrich» este o competiție automobilistică... [citește_tot_articolul]

22 Octombrie 2024, 09:25 (1671 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Sunt necesare mai multe stații de reîncărcare pentru autobuzele electrice ale Sloboziei

Pentru suplimentarea traseelor

Sunt necesare mai multe stații de reîncărcare pentru autobuzele electrice ale Sloboziei

Proiectul de mobilitate urbană al Sloboziei, inițiat de administrația locală, include o extindere a traseelor autobuzelor care transportă călători la nivelul orașului. Din păcate, în lipsa stațiilor de încărcare, Serviciul Public de Transport Local al municipiului trebuie să utilizeze actualele rute, vechi de mai bine de 15 ani. «În momentul în care autobaza va deveni funcțională și vom avea mai multe stații de reîncărcare vom reuși să extindem traseele!» susține Alexandru Dragomir, directorul Serviciului de Transport Public Slobozia.

 

Transport ecologic pe vechile trasee... [citește_tot_articolul]

22 Octombrie 2024, 08:05 (6052 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primăria Țăndărei, contract semnat pentru modernizarea iluminatului stradal

Primăria Țăndărei, contract semnat pentru modernizarea iluminatului stradal

La începutul săptămânii precedente, Primăria Țăndărei a semnat contractul pentru modernizarea și eficientizarea sistemului public de iluminat din oraș. Proiectul are o valoare de aproximativ 3,4 milioane de lei, fiind finanțat prin Administrația Fondului pentru Mediu. «Această investiție va aduce schimbări majore în calitatea iluminatului stradal. Prin această inițiativă, se vor instala 906 noi corpuri de iluminat LED, care vor ge­nera multiple beneficii pentru comunitatea noastră!» a ținut să declare primarul orașului Țăndărei, Cristi Roman. «Va fi redus consumul de energie electrică cu peste 40%, ceea ce va genera economii importante la bugetul local... [citește_tot_articolul]

21 Octombrie 2024, 12:05 (4378 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Candidatura fostului prim-procuror Hristescu la concursul de admitere în magistratură, RESPINSĂ

Candidatura fostului prim-procuror Hristescu la concursul de admitere în magistratură, RESPINSĂ

Condamnat cu executare și «ieșit» din sistemul local de justiție din cauza proble­melor cu legea, fostul prim-procuror al Parchetului de pe lângă Tribunalul Ialomița, Cătălin Hristescu a încercat să revină în magistratură. Acesta s-a înscris la concursul de admitere în magistratură organizat de Consiliul Superior al Magistraturii, pentru perioada 27 iulie 2024-27 martie 2025, însă dosarul său a fost respins. CSM și-a motivat decizia precizând faptul că fostul magistrat nu îndeplinește condiția de avea 5 ani de activitate într-o profesie juridică. După ce a fost eliberat din închisoare, Cătălin Hristescu a profesat ca... [citește_tot_articolul]

21 Octombrie 2024, 08:15 (5287 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

BSG Amanet&Exchange-Servicii avantajoase și sigure pentru amanetarea aurului și electronicelor

advertorial

BSG Amanet&Exchange-Servicii avantajoase și sigure pentru amanetarea aurului și electronicelor

BSG Amanet&Exchange domină piața de amanet din România, oferind servicii avantajoase și sigure pentru amanetarea aurului și argintului, electronicelor sau a ceasurilor. Cu prețuri competitive și transparență absolută, BSG este alegerea ideală pentru cei care au nevoie rapid de bani.
La BSG Amanet&Exchange, clienții primesc 220 lei/gram pentru aurul de 14K, unul dintre cele mai bune prețuri de pe piață. Pe lângă acest preț competitiv, BSG oferă dobânzi avantajoase și evaluări gratuite pentru orice obiect din aur, fie că este vorba de bijuterii, lingouri, obiecte rupte sau defecte. Clienții primesc banii pe loc, fără comision de administrare sau... [citește_tot_articolul]

21 Octombrie 2024, 08:00 (4266 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Străzi asfaltate la Fetești

Străzi asfaltate la Fetești

La Fetești, lucrările de moder­nizare pe strada Independenței s-au finalizat. «În prezent, Drumuri Municipale Fetești se concentrează pe reabilitarea trotuarelor. Lucră­rile, deși sistate anul trecut, au fost reluate de Primărie prin încredin­țarea lor companiei locale, conform legislației în vigoare. Se vor moderniza și străzile Carpați, Sirenei și Jandarmeriei!» a de­clarat primarul municipiului Fetești, Laurențiu Șonchereche. De asemenea, «și lucrările de asfaltare a străzii Lucian Blaga sunt în plină desfășurare, repre­zentând etapa finală a proiectului local de reabilitare a acesteia!» a continuat edilul Laurențiu... [citește_tot_articolul]

20 Octombrie 2024, 10:25 (3742 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Stații de autobuz» în regie proprie, la Miloșești

«Stații de autobuz» în regie proprie, la Miloșești

Primarul localității Miloșești, Dumitru Trifu a prezentat locuitorilor «stațiile de autobuz» realizate în regie proprie. «Am reușit, în regie proprie, să confecționăm aceste „stații de autobuz“. Am redus astfel enorm cheltuielile cu acest tip de mobilier urban pe care se impunea să îl achiziționăm!» a precizat Dumitru Trifu, edilul din Miloșești.

... [citește_tot_articolul]

19 Octombrie 2024, 09:50 (2071 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Școlile din Ialomița necesită servicii de pază

Școlile din Ialomița necesită servicii de pază

În cadrul ultimei ședințe a Autorității Teritoriale de Ordine Publică s-a pus în discuție modul în care unitățile de învățământ s-au pregătit pentru debutul noului an școlar. Prezenți la întâlnire au fost și reprezentanții Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița. Aceștia au atras încă o dată atenția cu privire la necesitatea asigurării serviciilor de pază pentru unitățile de învățământ. Potrivit oficialilor din Poliția ialomițeană, 26 de școli din județul Ialomița nu dispun de pază sau de sisteme de supraveghere video. Responsabilitatea în acest caz cade pe umerii administrațiilor locale care susțin că nu au fonduri... [citește_tot_articolul]

18 Octombrie 2024, 12:50 (2137 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Înjunghiat de 10 ori din cauza unui un scandal provocat în Italia

S-a întâmplat la Sfântu Gheorghe

Înjunghiat de 10 ori din cauza unui un scandal provocat în Italia

Un bărbat de aproximativ 60 de ani se zbate între viață și moarte la Spitalul de Urgență Floreasca din București, după ce a fost înjunghiat de 10 ori cu un cuțit. Între victimă și agresorii săi ar exista un conflict mai vechi, bărbatul înjunghiat agresându-l la rândul său pe fiul unuia dintre atacatori, într-o localitate de pe teritoriul Italiei. Autoritățile judiciare din Ialomița ar fi cunoscut starea conflictuală dintre aceștia și au încercat să prevină incidentul printr-o razie de amploare organizată la Bărbulești. Totul s-a petrecut însă la o zi distanță după perchezițiile polițiștilor.

 

Răzbunare sângeroasă... [citește_tot_articolul]

18 Octombrie 2024, 07:55 (6716 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Agroserv Măriuța SRL Drăgoești/«Lăptăria cu Caimac», pierderi din cauza secetei pedologice

Agroserv Măriuța SRL Drăgoești/«Lăptăria cu Caimac», pierderi din cauza secetei pedologice

Agroserv Măriuța SRL, firma ialomițeană din Drăgoești listată pe piața AeRO a Bursei de Valori București sub simbolul MILK, desfășoară o activitate agricolă mixtă, respectiv cultură vegetală, prin exploatarea a aproximativ 2500 de hectare, combinată cu creșterea animalelor. Potrivit economica.net, compania deținătoare a brandului «Lăptăria cu Caimac», raportează o pierdere netă de 0,646 milioane de lei la finele primului semestru din 2024.

 

«Lăptăria cu Caimac», afectată de seceta pedologică Agroserv Măriuța SRL Drăgoești, proprietară a brandului... [citește_tot_articolul]

17 Octombrie 2024, 12:20 (4602 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Parchetul Slobozia a clasat ancheta deschisă în cazul directorului adjunct al APIA Ialomița!

ANI n-a avut dreptate

Parchetul Slobozia a clasat ancheta deschisă în cazul directorului adjunct al APIA Ialomița!

În martie 2024, Parchetul de pe lângă Judecătoria Slobozia a fost sesizat de Agenția Națio­nală de Integritate cu privire la posibila comitere a infracțiunii de «folo­sire a funcției pentru favorizarea unor persoane» de către Virgil Valentin Dorobanțu, directorul adjunct al APIA Ialomița. Acesta a fost acuzat de faptul că și-ar fi delegat soția în cadrul unui Compartiment al APIA Ialomița, dar la 6 luni distanță procurorii au stabilit că «fapta nu există», clasând dosarul penal! Sesizarea organelor judiciare de către ANI este greu de înțeles în condițiile în care aceștia au precizat într-un raport oficial faptul... [citește_tot_articolul]

17 Octombrie 2024, 08:05 (3192 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Consiliul Județean Ialomița: Grigore-Neacșu vicepreședinți, Voiculeț administrator public!

Rămâne cum s-a stabilit

Consiliul Județean Ialomița: Grigore-Neacșu vicepreședinți, Voiculeț administrator public!

Așa cum am anticipat și prezentat încă de la începutul lunii octombrie a.c., Cătălin Grigore și Mihai Neacșu au fost aleși vicepreședinți ai Consiliului Județean Ialomița în cadrul unei ședințe de îndată convocată miercuri, 16 octombrie 2024. «Cătălin Grigore, aflat la al treilea mandat, își continuă munca de succes, aducând experiență și dedicare în slujba ialomițenilor. Alături de el, Mihai Neacșu, aflat la început de drum în această funcție, vine cu energie și dorința de a contribui la progresul județului!»... [citește_tot_articolul]

16 Octombrie 2024, 15:50 (8939 vizualizări - 12 comentarii)

EVENIMENT

«Noul» Consiliu Județean Ialomița, CONSTITUIT

Consilierii mandatului 2024-2028 au depus jurămintele

«Noul» Consiliu Județean Ialomița, CONSTITUIT

Marți, 15 octombrie 2024, s-a desfășurat ședința de constituire a «noului» Consiliul Județean Ialomița, care își va desfășura activitatea în perioada 2024-2028. Din cei 28 de consilieri județeni ale căror mandate au fost validate de Tribunalul Ialomița, doar 26 și-au preluat atribuțiile. Totodată, în cadrul aceleiași întâlniri oficiale, Marian Pavel a depus jurământul în calitate de «nou» președinte al Consiliului Județean Ialomița.

 

Consilierii județeni și-au preluat mandatele Potrivit prevederilor Codului Administrativ... [citește_tot_articolul]

15 Octombrie 2024, 17:05 (6543 vizualizări - 6 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
289 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Ialomița: Codul Portocaliu, transformat în Cod Galben

Administrația Națională de Meteorologie a revenit la Codul Galben pentru mai multe județe care primiseră atenționarea de Cod Portocaliu în urmă cu trei zile. Printre județele care au revenit la avertizarea ...[citește_toată_știrea]

26 Ianuarie 2012, 19:43
(11685 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Au fost realimentate cu electricitate toate localitățile

Efortul echipelor Enel pentru restabilirea alimentării cu energie electrică a localităților afectate de ninsorile și vîntul extrem de puternic a dat roade. Potrivit unui comunicat al ENEL, «în județul ...[citește_toată_știrea]

26 Ianuarie 2012, 19:29
(11502 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Cod Portocaliu de ninsori abundente și viscol

Ialomița: Cod Portocaliu de ninsori abundente și viscol

Administrația Națională de Meteorologie a schimbat Codul Galben emis marți, 24 ianuarie 2012, cu atenționare Cod Portocaliu (pînă la 26 ianuarie, orele 18,00). Printre județele afectate se numără și Ialomița ...[citește_toată_știrea]

25 Ianuarie 2012, 11:08
(16895 vizualizări - 5 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

24 Ianuarie 2012, 16:50
(6187 vizualizări - 0 comentarii)


Dubă furată din Germania, găsită la Slobozia

Dubă furată din Germania, găsită la Slobozia

În prima zi a săptămînii, luni, 23 ianuarie, polițiștii Serviciului de Investigații Criminale, Compartimentul Trafic și Furturi Auto au organizat o acțiune pentru depistarea autoturismelor ce figurează ...[citește_toată_știrea]

24 Ianuarie 2012, 16:37
(17085 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: Termen limită pentru depunerea declarațiilor, 25 ianuarie 2012

Miercuri, 25 ianuarie 2012, este termenul limită pînă la care contribuabilii pot să depună la Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița declarațiile privind diversele obligații la bugetul de stat ...[citește_toată_știrea]

24 Ianuarie 2012, 16:33
(8540 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Cod Galben de ninsori abundente și viscol

Ialomița: Cod Galben de ninsori abundente și viscol

Pentru intervalul 25 ianuarie 2012, orele 2,00-26 ianuarie 2012, orele 18,00, Administrația Națională de Meteorologie a emis o atenționare Cod Galben pentru mai multe județe. Printre județele ...[citește_toată_știrea]

24 Ianuarie 2012, 13:15
(12675 vizualizări - 1 comentariu)


Moldoveni: Trei copii de 14-16 ani au intrat în casa unui bătrîn încercînd să fure!

Trei adolescenți, cu vîrste cuprinse între 14 și 16 ani, din Moldoveni, sînt cercetați pentru furt calificat. Pe scurt, cei trei au intrat în perioada 1 decembrie-3 ianuarie 2011 în locuința unui consătean ...[citește_toată_știrea]

24 Ianuarie 2012, 13:12
(14496 vizualizări - 0 comentarii)


Coșereni: Prinși în flagrant după ce au furat o țeavă de irigat!

Polițiștii Secției Coșereni au prins pe raza comunei Drăgoești trei indivizi, cu vîrste cuprinse între 19 și 33 ani, toți dintr-o comună călărășeană, care se deplasau cu o căruță. Potrivit polițiștilor ...[citește_toată_știrea]

24 Ianuarie 2012, 13:10
(14914 vizualizări - 0 comentarii)


Ciulnița: Beat la volan

Un tînăr de 22 ani din Ciulnița este cercetat actual de polițiștii slobozeni pentru conducere a unui autovehicul sub influența băuturilor alcoolice. Șoferul a fost prins luni, 23 ianuarie a.c., de către ...[citește_toată_știrea]

24 Ianuarie 2012, 13:01
(13104 vizualizări - 0 comentarii)


Adîncata: Prins cu doi iepuri în rucsac

Un bărbat de 39 ani, din Adîncata, este acuzat de braconaj. Pe numele individului, polițiștii au deschis o anchetă după ce a fost prins luni, 23 ianuarie, pe Fondul de vînătoare nr. 43, pe cîmpul din extravilanul ...[citește_toată_știrea]

24 Ianuarie 2012, 12:51
(14456 vizualizări - 0 comentarii)


Ion Roată: Hoț de aluminiu prins de polițiști

Luni, 23 ianuarie, un bărbat de 37 ani, din Ion Roată, a fost prins de o patrulă de siguranță publică, în timp ce transporta cu o căruță 20 kg de aluminiu. În urma verificărilor ulterioare s-a stabilit ...[citește_toată_știrea]

24 Ianuarie 2012, 12:42
(13869 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 24 Ianuarie-Unirea Principatelor Române, sărbătorită

Prefectura Ialomița, alături de Garnizoana Slobozia și Consiliul Local Slobozia îi invită pe ialomițeni la manifestările prilejuite de împlinirea a 153 de ani de la înfăptuirea Unirii Principatelor Române ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2012, 13:56
(12040 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: 825 kg de lapte praf fără documente de proveniență, confiscate de polițiști

Vineri, 20 ianuarie a.c., o patrulă de siguranță publică a depistat în trafic, pe strada Calea București, din Urziceni, un tînăr în vârstă de 32 ani, din Constanța, în timp ce transporta cantitatea de ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2012, 13:19
(14768 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: Grad de colectare a veniturilor bugetare de 110,55% în decembrie 2011

În luna decembrie 2011 au fost încasate la bugetul general consolidat peste 42,16 milioane lei. Astfel, programul alocat de colectare a veniturilor bugetare a înregistrat un grad de realizare de 110,55 ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2012, 13:14
(11196 vizualizări - 2 comentarii)


Ialomița: 2 accidente, 5 persoane rănite doar într-o singură zi!

Sîmbătă, 21 ianuarie a.c., pe raza județului Ialomița s-au produs două accidente de circulație soldate cu rănirea a cinci persoane.
Primul eveniment rutier s-a produs din cauza neadaptării vitezei de ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2012, 12:44
(10475 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Surprinși în timp ce furau un capac de canalizare!

Un tînăr de 23 ani, din orașul Țăndărei, a sesizat Poliția cu privire la faptul că pe strada 1 Decembrie din localitate a observat două persoane care au sustras un capac de canalizare, după care au fugit ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2012, 12:41
(12015 vizualizări - 1 comentariu)


Enel Distribuție Dobrogea: 2 linii de medie tensiune și 2 posturi de transformare din Ialomița, afectate de condițiile meteo

Din cauza condițiilor meteo deosebite, a ninsorii abundente, a viscolului și a chiciurei depuse pe elemente de rețea , în noaptea de sîmbătă, 21/22 ianuarie, au fost afectate rețelele electrice din raza ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2012, 12:40
(18054 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Biciclist băut, acroșat de un vehicul. Șoferul a refuzat testarea alcoolscop!

Vineri, 20 ianuarie a.c., polițiști din cadrul Poliției Țăndărei au fost sesizați despre faptul că pe raza orașului s-a produs un accident rutier. Din cercetările efectuate, polițiștii au stabilit că în ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2012, 12:38
(10364 vizualizări - 1 comentariu)


Amara: Arestat pentru «vătămare corporală»

În cursul zilei de vineri, 20 ianuarie a.c., polițiști din cadrul Serviciului de Investigații Criminale au acționat pe raza orașului Amara, pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2012, 12:37
(19448 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Amara arestare


Căzănești: Slobozean depistat beat la volan

O patrulă de siguranță publică aflată în executarea atribuțiilor de serviciu pe raza orașului Căzănești a depistat sîmbătă, 21 ianuarie a.c., în jurul orei 21.00, un tînăr de 27 ani, din Slobozia, care ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2012, 12:36
(15183 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Pieton lovit pe trecerea de pietoni, femeie acroșată de un autoturism!

În dimineața zilei de vineri, 20 ianuarie a.c., în jurul orei 6.30, în municipiul Slobozia s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea unui pieton. În urma cercetărilor polițiștilor, s-a stabilit ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2012, 12:35
(11489 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Fetești: Depistat pe autostradă cu peste 20 tone de fier vechi fără tiche de cîntar!

Un bărbat de 38 ani, din Constanța, a fost depistat pe autostrada A2, în timp ce conducea un ansamblul auto, cu care transporta cantitatea de peste 20 tone deșeuri din fier, pentru care nu a putut prezenta ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2012, 12:12
(10451 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Rutieră Ialomița: 7 permise reținute, amenzi de peste 65000 lei

La acest sfîrșit de săptămână, 21-22 ianuarie a.c., polițiștii Serviciului Rutier au continuat acțiunile desfășurate pentru prevenirea evenimentelor rutiere, precum și pentru conștientizarea conducătorilor ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2012, 12:08
(14165 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 55 locuri de muncă vacante

Potrivit datelor statistice ale Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița, la nivelul județului, luni, 23 ianuarie 2012, sînt disponibile 55 locuri de muncă. Cele mai multe posturi sînt ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2012, 12:05
(15588 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Echipajul SMURD a intervenit la un accident pe autostradă

Sîmbătă, 21 ianuarie a.c., în jurul orei 18,45, în dreptul kilometrului 140, pe autostrada A2, s-a produs un accident de circulație. Echipajul SMURD al ISU Ialomița a fost solicitat să intervină, după ce ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2012, 12:03
(13638 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Lovite de o mașină pe trecerea de pietoni!

Două adolescente de 15 ani au fost lovite de o mașină în timp ce încercau să traverseze strada pe trecerea de pietoni. S-a întîmplat, joi, 19 ianuarie a.c., la Slobozia, cînd un bărbat de 46 ani nu a acordat ...[citește_toată_știrea]

20 Ianuarie 2012, 16:45
(11432 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Gura Ialomiței: Țigări de contrabandă, confiscate

Gura Ialomiței: Țigări de contrabandă, confiscate

Peste 330 de pachete de țigări au fost descoperite de polițiști în portbagajul unui autoturism, joi, 19 ianuarie a.c., la Gura Ialomiței. Mașina era condusă pe raza localității Gura Ialomiței, iar cu ocazia ...[citește_toată_știrea]

20 Ianuarie 2012, 16:44
(12901 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Arestată pentru evaziune fiscală

O femeie de 32 ani, din Slobozia, a fost prinsă de polițiști și încarcerată. Individa a fost condamnată de judecătorii Tribunalului Ialomița la 1 an și 6 luni închisoare pentru evaziune fiscală. Femeia ...[citește_toată_știrea]

20 Ianuarie 2012, 16:37
(15116 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: Muzeul Județean marchează Unirea Principatelor Române

Marți, 24 ianuarie a.c., la Centrul Cultural UNESCO «Ionel Perlea», Muzeul Județean Ialomița, în colaborare cu Consiliul Județean organizează conferința «Contribuția ialomițenilor la Unirea Principatelor ...[citește_toată_știrea]

20 Ianuarie 2012, 16:36
(14817 vizualizări - 1 comentariu)


Ultimele comentarii
Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...