Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

La Sfântu Gheorghe, apa vine cu un an întârziere

Fondurile europene se duc pe apa sîmbetei

La Sfîntu Gheorghe, apa vine cu un an întîrziere

Presa ialomițeană a comentat cu lux de amănunte cele 30 de milioane de lei noi investiți în ultimii ani în realizarea unor sisteme de canalizare și apă pentru comunitățile rurale. Catalogate drept realizări certe de către autorități sau considerate drept semi-eșecuri de către mass-media, sistemele de apă, canalizare și epurare din Ialomița au devenit pietre de moară pentru populație prin prisma cheltuielilor pe care le generează. Mai grav e însă faptul că unele dintre ele, deși finalizate, nu au intrat în exploatare nici pînă în prezent. Un astfel de caz, cel de la Sfîntu Gheorghe, riscă să devină emblematic pentru întreg județul. Iar acesta nu e decît începutul.

Apa de un milion de euro... [citește_tot_articolul]

29 Martie 2010, 10:24 (28480 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Căzănești revine la statutul de comună

Căzănești revine la statutul de comună

Vineri, 19 martie 2010, Consiliul Local Căzănești a decis reluarea referendumului pentru revenirea orașului la statutul de comună. Decizia a fost adoptată în cadrul unei ședințe de consiliu local deschise la care au participat peste 100 de cetățeni. Referendumul va fi organizat în ultima duminică a lunii aprilie, adică pe 25. Orașul Căzănești are în jur de 3500 de locuitori și, potrivit unui sondaj de opinie realizat de administrația locală, 80% din cetățeni doresc revenirea la statutul de comună. Inițiativa referendumului aparține celor 5 consilieri PD-L din Consiliul Local Căzănești. Vineri, în cadrul ședinței, unii dintre consilierii locali au reclamat că «inițiativa consilierilor PD-L este... [citește_tot_articolul]

28 Martie 2010, 14:16 (31361 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Vrem să modernizăm agricultura ialomițeană»

Asociația Cultivatorilor de Cereale și Plante Tehnice Ialomița are președinte nou

«Vrem să modernizăm agricultura ialomițeană»

Asociația Cultivatorilor de Cereale și Plante Tehnice Ialomița este una dintre cele mai active organizații agricole din cadrul LAPAR-Liga Asociațiilor Producătorilor Agricoli din România. Cunoscută de mai bine de trei ani prin ex-președintele Nicolae Sitaru, devenit la începutul acestei luni președintele LAPAR, Asociația are de 10 zile încoace un nou președinte. El se numește Marin Nedu, a fost ales cu unanimitate de voturi și este mandatat să reprezinte interesele agricultorilor ialomițeni la nivel național.

-Cîți membri ați moștenit în cadrul Asociației?
-În acest moment sîntem 65. Practic, ne-am dublat numărul de membri în doar doi ani, iarr la nivel de județ cultivăm circa... [citește_tot_articolul]

28 Martie 2010, 08:52 (26354 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Primăria Slobozia investește în «loisir»

1,5 milioane de lei pentru copiii din oraș

Primăria Slobozia investește în «loisir»

După miliarde de lei cheltuite fără rezultate notabile și cîteva reușite timide, Primăria Slobozia reușește să onoreze promisiunile făcute acum 20 de ani: începînd cu 2010, copiii copiilor din anii ’90 vor avea cinci locuri de joacă și un parc complet irigat, noutate absolută la nivelul municipalității. Investițiile, în valoare de peste 5 milioane de lei, vor fi demarate în această primăvară, urmînd ca pînă la sfîrșitul anului primele rezultate să fie deja vizibile.

Parcuri irigate la Slobozia
Cel mai ambițios dintre proiectele Primăriei Slobozia are o valoare de 1,3 milioane de lei noi și își propune să schimbe definitiv imaginea Parcului Tineretului. «Este o abordare... [citește_tot_articolul]

27 Martie 2010, 14:28 (29226 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Barajul de la Dridu intră în renovare

16 luni fără apărare în calea viiturilor

Barajul de la Dridu intră în renovare

La 5 ani de la inundațiile din 2005, autoritățile județene reușesc performanța de a include barajul de la Dridu într-un program de reabilitare. Lucrările vor începe în această primăvară și vor dura 16 luni. În toată acesta perioadă, susțin oficialii abilitați, barajul nu va fi funcțional, localitățile din aval fiind obligate să facă față eventualelor amenințări prin forțe proprii.

ISU pentru barajul de la Dridu
La sfîrșitul săptămînii trecute, autoritățile județene au făcut public proiectul de reabilitare a barajului de la Dridu. Anunțul a fost făcut în cadrul unei ședințe a Inspectoratului pentru Situații de Urgențe Ialomița la care au participat, alături de oficialii... [citește_tot_articolul]

27 Martie 2010, 08:16 (35573 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Război administrativ pe tema apei potabile la Slobozia

Primarul Ionașcu se ia la trîntă cu prefectul Teculescu

Război administrativ pe tema apei potabile la Slobozia

Prefectura Ialomița a organizat vineri, 28 martie a.c., o întîlnire publică pe tema apei potabile în municipiul Slobozia. La întîlnire au fost convocați să participe, alături de reprezentanții Prefecturii, primarul muncipiului Slobozia, Gabi Ionașcu și responsabili din cadrul Direcției de Sănătate Publică Ialomița și ai SC Urban.
Motivul oficial al întîlnirii l-a reprezentat numărul mare de sesizări primite de Prefectură, în care zeci de cetățeni solicită în scris un răspuns oficial cu privire la demersurile autorităților în problema apei potabile.
Singura autoritate care a refuzat să răspundă convocării Prefecturii Ialomița a fost Primăria Slobozia. Primarul Gabi Ionașcu a trimis, în schimb... [citește_tot_articolul]

26 Martie 2010, 14:16 (27538 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Consiliul Județean Ialomița dăunează grav proiectelor europene

Localitățile ialomițene, private de cofinanțări

Consiliul Județean Ialomița dăunează grav proiectelor europene

Un recent control al reprezentanților Instituției Prefectului Ialomița aduce pe tapet obstacolele aflate în calea unităților administrative locale în procesul de atragere și investire a fondurilor europene. Pe de o parte... De cealaltă parte, raportul de control atrage atenția asupra unui aspect cel puțin scandalos: inexistența unei susțineri financiare a Consiliului Județean Ialomița pentru localitățile care au în derulare proiecte europene. O paletă de proiecte ce întîmpină în implementarea propriu-zisă o serie de probleme administrative...

Proiectele europene, între deficiențe și legislații potrivnice
Reprezentanții Instituției Prefectului Județului Ialomița au demarat... [citește_tot_articolul]

26 Martie 2010, 08:30 (24453 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Amonil investește profitul în pierderi

Amonil investește profitul în pierderi

Amonil își cheamă acționarii la Adunarea Generală Ordinară a Acționarilor, pentru data de vineri, 26 aprilie 2010. Pe ordinea de zi a lucrărilor sînt prezente 9 proiecte asupra cărora acționarii urmează să decidă. Principalele aspecte ce vor fi luate în discuție privesc aprobarea rapoartelor financiare ale anului precedent, dar și aprobarea bugetului de venituri, cheltuieli și investiții pentru anul 2010. De departe, cel mai interesant punct al Adunării din 26 aprilie este repartizarea profitului aferent anului 2009, propunerea, potrivit convocatorului, fiind aceea de a distribui 5% pentru constituirea rezervelor legale, restul urmînd a fi folosit pentru acoperirea pierderilor înregistrate în... [citește_tot_articolul]

25 Martie 2010, 15:38 (25147 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primul cititor de carduri de sănătate a fost instalat la UPU Slobozia

Primul cititor de carduri de sănătate a fost instalat la UPU Slobozia

În urmă cu cîteva luni aduceam în atenția publicului intenția inedită a unui medic de familie din Slobozia, de a implementa pe plan local un sistem online de consemnare detaliată și monitorizare a traseului medical al unui pacient. Metoda se numește card electronic de sănătate și poate fi considerată o fișă electronică a pacientului. Actual, cardul poate fi funcțional, căci medicul de familie Paula Tecuceanu a reușit instalarea cititorului de carduri la nivelul Unității de Primiri Urgențe a celei mai mari unități sanitare din județe, Spitalul Slobozia. Potrivit declarațiilor doctorului, în viitor, cititorul de carduri urmează a fi instalat și la nivelul celorlalte spitale din județ, ... [citește_tot_articolul]

25 Martie 2010, 09:00 (28306 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Prefectura, Consiliul Județean și alte șase primării se certifică ISO

Succes administrativ pe 5 miliarde

Prefectura, Consiliul Județean și alte șase primării se certifică ISO

Calitate administrativă! Acesta este țelul autorităților județene în cel mai ambițios program pus vreodată în practică la nivel administrativ. Iar finalitatea, o certificare ISO 9001-2008, pare să merite toți cei 5 miliarde de lei, bani europeni ce vor fi «înghițiți» de proiectul în cauză... Pe scurt, Instituția Prefetului Județului Ialomița este, începînd de azi, 24 martie 2010, deținătoarea cu acte în regulă a unui proiect cu finanțare nerambursabilă, de certificare ISO. Pe înțelesul tuturor, calitate administrativă la nivel înalt.
Percepția actuală a cetățenilor asupra actului administrativ este aceea a unor servicii de calitate îndoielnică sau, de multe ori, dezastruoasă. Cetățenii... [citește_tot_articolul]

24 Martie 2010, 17:30 (30687 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

UGIR 1903 cere Guvernului «disciplină financiară»

UGIR 1903 cere Guvernului «disciplină financiară»

Miercuri, 24 martie, la Slobozia, Ioan Cezar Coraci, președintele Uniunii Generale a Industriașilor din România a cerut Guvernului «să respecte disciplina economico-financiară în relațiile cu patronatul român».
Afirmațiile au fost făcute în cadrul unei conferințe de presă organizate de filiala ialomițeană a UGIR 1093, condusă omul de afaceri Mihai Ioniță. Ioan Coraci se află la a opta întîlnire cu filialele locale ale UGIR 1903 din ultima lună și a ținut să precizeze că situația prezentată de el este aceeași in toată țara: «Vreau să vă spun că la nivelul patronatului român criza se simte tot mai acut, efectele sociale fiind din ce în ce mai vizibile. Avem 30 de mii de șomeri noi și ne apropiem... [citește_tot_articolul]

24 Martie 2010, 15:32 (25396 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Salariații Ultex, «carne de tun» pentru patronul Nițescu

Salariații Ultex, «carne de tun» pentru patronul Nițescu

Cu puțin înainte de închiderea ediției, redacția publicației noastre a primit o anonimă, semnată indescifrabil de 25 dintre angajații SC Ultex, firmă a cărei evoluție pe piața economică locală am mediatizat-o îndelung în ultima vreme. Deși nu ne-am fi dorit să revenim asupra acestui subiect, pentru noi e clar ca lumina zilei că milionarul Vasile Nițescu și-a adus fabrica în pragul falimentului din cauza managementului catastrofal din ultimii trei ani, reluăm pentru opinia publică interesată pasaje din această scrisoare înduioșător de falsă.

Facem o anonimă și o semnăm
La fel ca iluștrii lor predecesori Farfuridi și Brînzovenescu, cele 25 de semnături numărate de noi... [citește_tot_articolul]

24 Martie 2010, 05:42 (29787 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Depășire imprudentă pe DN2A

Groaznic accident la ieșire din Slobozia

click pe poză

Un teribil accident s-a petrecut în această seară pe DN2A, la ieșirea din municipiul Slobozia spre Bucu. Au fost implicate două autoturisme ce s-ar fi ciocnit frontal, un tînăr murind pe loc iar alte 7-8 persoane fiind grav rănite. La sosirea echipajelor de intervenție, pasagerii celor două autovehicule erau prinși între fiare. Cel mai probabil, cauza principală a producerii accidentului a fost o depășire imprudentă, mașinile, potrivit martorilor, circulînd cu viteză... Răniții descarcerați au fost transportați de urgență la Spitalul din Slobozia, medicii fiind rezervați în privința șanselor de supraviețuire.... [citește_tot_articolul]

23 Martie 2010, 20:18 (28984 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

FSLI a pichetat astăzi Prefectura Ialomița

După clasa muncitoare, intelectualii

FSLI a pichetat astăzi Prefectura Ialomița

Marți, 23 martie, în intervalul 11,00-13,00, sindicaliștii din cadrul Federației Sindicatelor Libere din Învățămînt Ialomița au pichetat Prefectura în semn de protest față de politicile guvernamentale ale guvernului Boc.
Cei 50 de sindicaliști prezenți au scandat, minute în șir, lozinci antiguvernamentale, spre deliciul trecătorilor de ocazie. «Pîine și cu circ ne dă Boc cel mic», «Vrem guvern să guverneze, nu escroci să ne trișeze» și «Guvernarea Boc, bătaie de joc» au fost cele mai apreciate lozinci lansate de profesorii ialomițeni care au încercat și în acest fel să atragă atenția autorităților județene asupra problemelor pe care le au.
Revendicările sindicaliștilor sînt legate de noua... [citește_tot_articolul]

23 Martie 2010, 13:35 (28494 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Fetiță ajunsă în comă din cauza unui câine

Fetiță ajunsă în comă din cauza unui cîine

O banală plimbare într-un părculeț pentru copii s-a transformat în clipe cumplite pentru o fetiță de doar 2 anișori. În timp ce se juca, în prezența tatălui, copilul s-a speriat de un cîine de companie, și, în încercarea de a se îndepărta de acesta, a căzut lovindu-se cu capul de bordura unei alei. Micuța se află în stare critică la un Spital din Capitală...
Tragedia s-a consumat duminică, 21 martie, în părculețul de joacă din zona Gării din Slobozia. În timp ce se afla la plimbare cu tatăl său, o fetiță de doar doi ani a căzut victima unui cîine de talie mare, ieșit, la rîndu-i, la plimbare cu stăpînul său. Cîinele s-ar fi năpustit asupra copilului, trîntindu-l la pămînt. Martorii incidentului... [citește_tot_articolul]

23 Martie 2010, 10:57 (29828 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Descetralizatele din Ialomița, conduse de șefi de servicii și contabili

Haos centralizat pentru instituțiile locale

Descetralizatele din Ialomița, conduse de șefi de servicii și contabili

După 6 luni de incertitudine, haosul din instituțiile descentralizate ale statului a atins punctul critic. Rînd pe rînd, directorii numiți de PD-L și PSD au epuizat toate strategiile legale de ocupare a posturilor, s-au folosit de sforării ieftine de culise și au sfîrșit, regulamentar, în concedii medicale prelungite din două-n două săptămîni la medicul de familie. Astfel că, în acest moment, în Ialomița, ca în mai toate județele țării, instituțiile descentralizate ale statului au ajuns să fie conduse de șefi de servicii sau de contabilii din instituții. Grav e că rețeta delegării atribuțiilor către eșaloanele 2 și 3 produce haos și paralizează activitățile interinstituționale.

Legea e făcută ca să fie siluită... [citește_tot_articolul]

22 Martie 2010, 06:42 (25416 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Întâlnire de gradul III pentru o piață țărănească la Slobozia

Autoritățile locale își pun singure piedică

Întîlnire de gradul III pentru o piață țărănească la Slobozia

La ieșirea dintr-una dintre piețele agroalimentare ale Sloboziei, piața Cuza-Vodă, pentru cei interesați de amănunt, am surprins următorul dialog:
-Noroc vecine!
-Noroc!
-Iar ai cumpărat mere turcești?!
-Păi, de care altele? răspunde vădit iritat vecinul intervievat.
-Ia și tu de-alea grecești, că sînt mai bune!

Absolut autentic, dialogul consemnat este un bun preambul al uneia dintre cele mai inedite initiațive din practica administrativă locală și județeană. Aceasta s-a consumat joi, 11 martie a.c., la Slobozia, a beneficiat de prezența principalelor instituții județene implicate în adoptarea deciziilor administrative la nivel local și a avut drept scop identificarea... [citește_tot_articolul]

21 Martie 2010, 10:28 (28162 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Căzănești, de la oraș la comună

Referendum

Căzănești, de la oraș la comună

Vineri, 19 martie 2010, Consiliul Local Căzănești a decis reluarea referendumului pentru revenirea orașului la statutul de comună. Decizia a fost adoptată în cadrul unei ședințe de consiliu local deschise la care au participat peste 100 de cetățeni. Referendumul va fi organizat în ultima duminică a lunii aprilie. Orașul Căzănești are în jur de 3500 de locuitori și, potrivit unui sondaj de opinie realizat de către administrația locală, 80% din cetățeni doresc revenirea la statutul de comună. Inițiativa referendumului aparține celor 5 consilieri PD-L din Consiliul Local Căzănești. Vineri, în cadrul ședinței, unii dintre consilierii locali au reclamat că «inițiativa consilierilor PD-L este una politică care vizează cîștigarea de voturi la alegerile locale din 2012»... [citește_tot_articolul]

19 Martie 2010, 17:36 (24583 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

2 milioane de euro despăgubiri pentru cârciuma de la gară

Atlantic Studio vs Primăria Slobozia

2 milioane de euro despăgubiri pentru cîrciuma de la gară

Războiul dintre SC Atlantic Studio și Primăria Slobozia a împlinit deja 3 ani. În această perioadă, episoadele sale au fost prezentate în repetate rînduri opiniei publice, în funcție de evoluția cazului. Ultimul episod însă frizează absurdul și transformă un litigiu banal într-o epopee administrativă a cărui final anunțat este «exproprierea în interes public». Asta dacă nu cumva instanțele locale de judecată nu îl vor obliga pe primarul Gabi Ionașcu să plătească firmei 2 milioane de euro despăgubiri pentru că l-a împiedicat să-și exercite dreptul de folosință asupra stabi-limentului de alimentație publică pe care îl deține.

Un bilet de loterie cu termen scadent în 49 de ani... [citește_tot_articolul]

19 Martie 2010, 14:30 (34029 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

30 de miliarde, datoriile Spitalului Județean de Urgență

30 de miliarde, datoriile Spitalului Județean de Urgență

Spitalul Județean de Urgență Slobozia este la un pas de colaps financiar. După datorii colosale de peste 30 miliarde de lei vechi, cea mai mare instituție sanitară din județ anunță trimfătoare că este în pericol să nu mai poată achita salariile. În tot acest timp, Casa Județeană de Asigurări de Sănătate ridică din umeri amenințînd cu finanțări stricte. Un cerc vicios din care singurii perdanți vor fi pacienții...

...
Nici nu a început bine anul căci managerii spitalelor din județ încep să anunțe dificultăți financiare majore. Lor li se adaugă farmaciștii, patronii laboratoarelor de analize și pacienții, veșnic nemulțumiți de serviciile medicale, de lipsa analizelor... [citește_tot_articolul]

19 Martie 2010, 10:16 (30654 vizualizări - 4 comentarii)

Vineri 26 Iun 2026
292 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Slobozia: E. Coli în carne de pasăre

Potrivit unei informări media, în cursul lunii noiembrie 2011, inspectorii sanitar-i veterinari au efectuat o serie de verificări la produsele de origine animală. Astfel, în aceeași perioadă, inspectorii ...[citește_toată_știrea]

2 Decembrie 2011, 15:40
(12185 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

29 Noiembrie 2011, 21:43
(4917 vizualizări - 0 comentarii)


Opel furat din Spania, găsit la Slobozia

Opel furat din Spania, găsit la Slobozia

Luni, 28 noiembrie, polițiștii au depistat la Slobozia o mașină la volanul căruia se afla un cetățean din Brăila, în vîrstă de 25 ani. În urma verificărilor efectuate, polițiștii au constatat că mașina ...[citește_toată_știrea]

29 Noiembrie 2011, 21:30
(21479 vizualizări - 1 comentariu)


Fundata: Un paznic de vînătoare s-a împușcat în picior

Incident neobișnuit luni, 28 noiembrie, la Fundata. În timp ce se afla pe fondul cinegetic Fundata, un paznic de vînătoare s-a autoaccidentat, împușcîndu-se în picior. Potrivit polițiștilor, bărbatul, împreună ...[citește_toată_știrea]

29 Noiembrie 2011, 21:28
(15730 vizualizări - 0 comentarii)


Bordușani: Braconieri prinși cu un morun de 93 kg în căruță!

Bordușani: Braconieri prinși cu un morun de 93 kg în căruță!

Doi bărbați de 25, respectiv 43 ani, din Bordușani, au fost prinși luni, 28 noiembrie, de polițiști în timp ce transportau cu căruța un morun. Ulterior, ancheta polițiștilor împreună cu specialiștii Institutului ...[citește_toată_știrea]

29 Noiembrie 2011, 21:26
(19440 vizualizări - 2 comentarii)


DGFP Ialomița: Declarațiile 100, 300 și 710 se vor depune doar pe noile versiuni de soft

«Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița informează că, pentru îmbunătățirea serviciului de depunere a declarațiilor fiscale prin metode electronice de la distanță și pentru a preveni blocajele ...[citește_toată_știrea]

29 Noiembrie 2011, 21:25
(11682 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Copil de 15 ani, electrocutat în triajul CFR

În timp ce se afla în zona triajului CFR Țăndărei, un băiat de 15 ani s-a urcat pe un vagon și s-a electrocutat, suferind arsuri pe aproximativ 40% din suprafața corpului. Pompierii de la Garda Țăndărei ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2011, 15:14
(12149 vizualizări - 2 comentarii)


Balaciu: I-a luat foc casa de la jarul sobei

Locuința unui cetățean din Balaciu a fost cuprinsă de flăcări după ce proprietarul, încercînd să alimenteze o sobă cu combustibil, nu a sesizat cînd jarul din interior a căzut pe materialele combustibile ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2011, 15:13
(16266 vizualizări - 2 comentarii)

Taguri: Balaciu incendiu


Țăndărei: I-a furat telefonul în biserică

O femeie de 66 ani, din orașul Țăndărei, a alertat poliția duminică, 27 noiembrie a.c., cu privire la faptul că în timp ce se afla în incinta unei biserici i-a fost sustras telefonul mobil din geantă. ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2011, 15:01
(16788 vizualizări - 3 comentarii)


Slobozia: I-a furat aracii din curte ca să-i vîndă la fier vechi

Poliția Slobozia a fost sesizată sîmbătă, 26 noiembrie a.c., de către un bătrîn de 72 ani, domiciliat pe raza municipiului, cu privire la faptul că persoane necunoscute i-au sustras din curtea locuinței ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2011, 14:58
(15234 vizualizări - 0 comentarii)


Făcăeni: Patron cercetat penal

Poliția Fetești, urmare a unei sesizări a Direcției Generală de Finanțe Publice Ialomița, a demarat cercetările față de administratorul unei societăți comerciale din comuna Făcăeni, un bărbat de 60 ani ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2011, 14:56
(19484 vizualizări - 2 comentarii)


Andrășești: Dosar penal pentru că a refuzat să fie testat alcoolscop

Un tînăr de 35 ani, din comuna Andrășești, a refuzat testarea cu aparatul etilotest Drager și recoltarea de probe biologice de sînge în vederea stabilirii alcoolemiei de către polițiștii care l-au oprit ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2011, 14:50
(12137 vizualizări - 0 comentarii)


Bărcănești: Bătrînul de 74 ani l-a lăsat la volan pe copilul de 12 ani!

Duminică, 27 noiembrie a.c., o patrulă de siguranță publică a depistat în trafic, pe DJ201-Bărcănești, un minor în vîrstă de 12 ani, din comuna Manasia, în timp ce conducea un autoturism, fiind însoțit ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2011, 14:47
(11379 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți la volan

La primele ore ale dimineții de 26 noiembrie a.c., polițiștii au depistat pe raza municipiului Fetești un tînăr, de 29 ani, din Călărași, în timp ce conducea un autoturism aflîndu-se sub influența băuturilor ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2011, 14:44
(9785 vizualizări - 0 comentarii)


Păltiniș: A încercat să evite un pieton și s-a izbit frontal de un alt vehicul

În timp ce un tînăr, de 33 ani, din Slobozia, conducea vineri, 25 noiembrie a.c., o autoutilitară pe DN2A din direcția Urziceni către Slobozia, pe raza comunei Păltiniș, a evitat acroșarea unui pieton care ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2011, 14:41
(11166 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Surprinși la volan fără permise

Vineri, 25 noiembrie a.c., o patrulă de siguranță publică a oprit pentru control în trafic pe raza municipiului Slobozia un autoturism la volanul căruia se afla un bărbat, în vîrstă de 38 ani. Din verificările ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2011, 14:39
(13847 vizualizări - 1 comentariu)


Poliția Rutieră Ialomița: 294 de sancțiuni contravenționale, amenzi de peste 61000 lei

În ultimele 48 de ore, polițiștii Serviciului Rutier Ialomița au acționat pe principalele artere din județ pentru asigurarea respectării normelor rutiere în trafic, pentru prevenirea și combaterea neregulilor ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2011, 14:36
(19224 vizualizări - 0 comentarii)


Movila: Prinși în flagrant la furat de fier vechi

Efectivele Secției 3 Poliție Rurală Stelnica au fost sesizate duminică, 27 noiembrie a.c., de către un agent de pază al unei societăți comerciale de pe raza comunei Movila despre faptul că mai multe persoane ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2011, 14:35
(13670 vizualizări - 1 comentariu)


Urziceni: Pieton izbit consecutiv de trei autovehicule. Șoferii nu au oprit la locul accidentului!

Joi, 24 noiembrie a.c., în jurul orei 17.15, pe DN2, în afara localității Urziceni, în timp ce un bărbat s-a angajat în traversarea părții carosabile prin loc nepermis și fără să se asigure, a fost acroșat ...[citește_toată_știrea]

27 Noiembrie 2011, 19:32
(8542 vizualizări - 4 comentarii)

Taguri: Urziceni accident


Casieriile Enel din Ialomița, închise de 1 decembrie

Toate casieriile Enel Energie din județul Ialomița vor fi închise joi, 1 decembrie 2011, zi liberă legală cu ocazia Zilei Naționale a României. Activitatea va fi reluată conform programului obișnuit de ...[citește_toată_știrea]

27 Noiembrie 2011, 19:06
(11605 vizualizări - 0 comentarii)


Siguranța în școli, o prioritate a polițiștilor: 7 elevi chiulangii depistați

Efective din cadrul Poliției Fetești au acționat pe lina prevenirii și combaterii delincvenței juvenile și asigurării climatului de siguranță publică în incinta și zona adiacentă a unităților de învățămînt ...[citește_toată_știrea]

27 Noiembrie 2011, 19:02
(9618 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Autospeciale noi pentru pompieri

ISU Ialomița: Autospeciale noi pentru pompieri

Ultimele autospeciale așteptate anul acesta la Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al județului Ialomița au sosit la sediul unității. Autospecialele de lucru cu apă și spumă sînt de ...[citește_toată_știrea]

27 Noiembrie 2011, 19:01
(12213 vizualizări - 0 comentarii)


Balaciu: Beat la volan

O patrulă de siguranță publică a identificat, pe raza comunei Balaciu, un autoturism la volanul căruia se afla un bărbat, de 61 ani, din comuna Sfântu Gheorghe, care emana halenă alcoolică. Șoferul a fost ...[citește_toată_știrea]

27 Noiembrie 2011, 19:00
(11930 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Eliberarea de adeverințe pentru accesarea de credite

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură-Centrul Județean Ialomița informează beneficiarii măsurilor de dezvoltare rurală cuprinse în axa II din Programul Național de Dezvoltare Rurală 2007-2 ...[citește_toată_știrea]

27 Noiembrie 2011, 18:58
(15433 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Hoț identificat de polițiști la scurt timp după ce a furat un telefon mobil

Poliția Slobozia a fost sesizată cu privire la faptul că unei femei de 48 ani i-a fost sustras telefonul mobil din interiorul firmei unde este gestionară. Din verificările efectuate, s-a stabilit faptul ...[citește_toată_știrea]

27 Noiembrie 2011, 18:56
(11060 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița avertizează asupra gripei aviare din Ungaria

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița anunță toți crescătorii de păsări din exploatațiile nonprofesionale că, în conformitate cu mesajul transmis de Comisia Europeană, a ...[citește_toată_știrea]

27 Noiembrie 2011, 18:54
(11954 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Infractori arestați

Doi bărbați, unul din Slobozia, iar celălalt din Coșereni, pe numele cărora instanța a emis mandate de executare a pedepsei cu închisoarea, au fost încarcerați în Penitenciarul Slobozia. Unul dintre cazuri ...[citește_toată_știrea]

27 Noiembrie 2011, 18:52
(12608 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni preventive ale Poliției pe raza localităților Urziceni și Țăndărei

Efective sporite de polițiști au acționat pe raza localităților Urziceni și Țăndărei pentru prevenirea și combaterea infracțiunilor cu violență și asigurarea climatului de siguranță și disciplină în traficul ...[citește_toată_știrea]

27 Noiembrie 2011, 18:50
(18870 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Beat mangă la volan la primele ore ale dimineții

O patrulă din cadrul Biroului Rutier a identificat în dimineața zilei de joi, 24 noiembrie a.c., pe bulevardul Matei Basarab din Slobozia un autoturism la volanul căruia se afla un localnic, de 33 ani, ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2011, 13:00
(10069 vizualizări - 0 comentarii)


Ograda: Copil de 9 ani, acroșat de un autoturism

Miercuri, 23 noiembrie a.c., în jurul orei 17,00, pe DN2A, în afara localității Ograda, s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea unei persoane. Astfel, în timp ce un bărbat, de 41 ani, din ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2011, 12:57
(9080 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Ograda accident


Ultimele comentarii
Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Urbanistul în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Vasile în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 oRLandO în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! scrumbie Dunăre în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 PERICOL în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Peiu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren intravilan agricol Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren extravilan Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Chiparos în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Lenuta în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...