Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Localități izolate, drumuri blocate, școli închise

Ialomița, paralizată de zăpadă și viscol

Localități izolate, drumuri blocate, școli închise

UPDATE

UPDATE-INFOTRAFIC, ora 8,00
Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița informează că luni, 8 februarie 2010, orele 8,00, din cauza condițiilor meteo nefavorabile, circulația este întreruptă pe următoarele segmente de drumuri naționale, județene și comunale:

DN 2 Urziceni -Ciocîrlia
DN 2A Slobozia-Urziceni
DN1D Urziceni-Ciorani (Prahova)
DN2C Slobozia-Grivița-Padina (Padina)
DN21A Țăndărei-Valea Ciorii-Bărăganu (BR)
DC19 dinspre DN2-sat Livedea
DJ313 Axintele-Horia
DJ101 Brazi-Nuci
DC15 A Brazi-Gherghița, județul Prahova
DC78 Brazi-Ciorani
DC20 Armășești-Malu Roșu
DJ201B Ciochina-Ciulnița
DC16 Adîncata-DN1D
DC4 Ion Roată-Valea Măcrișului
DJ203B Gîrbovi-Valea Măcrișului-Grindu
DC42 Valea Măcrișului-Grindași
DC306A Ciochina-Reviga
DC37 Balaciu-Crăsani
DC10 Jilavele-Slătioarele
DJ102H Miloșești-Cocora-Grindu
DJ211 Grivița-Roșiori
DC28 Smirna-Grivița
DJ201 Coșereni-Axintele
DJ212 Mihail Kogălniceanu-Viziru (BR)
DJ213 DN2A-Viziru (BR)
DJ101C Dridu-Fierbinți Tîrg
DJ213 Gura Ialomiței-Luciu
DJ203 E Căzănești-Cocora
DC51 Gheorghe Doja-DN2A
DJ201A Sudiți-Gura Văii-Săveni
DJ213A Bucu-Gheorghe Lazăr
DJ213A Bucu-Mărculești
DJ212 Platonești-Movila
DC14 Fierbinți-Maia
DJ203F Grivița-Murgeanca
... [citește_tot_articolul]

8 Februarie 2010, 12:26 (7900 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Comasarea școlilor generează cheltuieli suplimentare pentru administrațiile locale

Inspectoratul școlar Județean bagă primăriile în faliment. Studiu de caz, Ciulnița

Comasarea școlilor generează cheltuieli suplimentare pentru administrațiile locale

Comasarea școlilor la nivel județean trezește incertitudini în masă. De la personalul didactic temător că va rămîne fără leafa de mîine și pînă la părinții care nu mai știu unde o să-și trimită odraslele la școală, toată lumea se întreabă care școli vor fi desființate și care vor supraviețui acestei acțiuni. Potrivit ultimelor informații, respezentanții Inspectoratului Școlar Ialomița au înaintat un număr de nu mai puțin de 217 dascăli ce urmează a rămîne fără un loc de muncă și 17 unități școlare propuse spre comasare. Cît de reale sînt cifrele sau ce schimbări se vor mai produce din acest punct de vedere rămîne să vedem la începutul anulul școlar 2010-2011, mai exact în luna septembrie a anului... [citește_tot_articolul]

7 Februarie 2010, 09:14 (11785 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Filtre și apă plată pentru unitățile de învățământ

Primele măsuri oficiale la criza apei

Filtre și apă plată pentru unitățile de învățămînt

• Comitetul Județean Pentru Situații de Urgență adoptă primele măsuri oficiale în criza apei
• Termene scadente de conformare pentru SC Urban
• Analize noi pentru apa furnizată populației

Pentru prima dată de la declanșarea scandalului legat de calitatea apei, autoritățile locale adoptă măsuri concrete de remediere a situației. Astfel, joi, 4 februarie a.c., în cadrul unei ședințe publice a Comitetului Județean Pentru Situații de Urgență s-a aprobat măsura inventarierii unităților școlare unde este furnizată apa din sursa subterană. Măsura, susțin autoritățile județene, a fost adoptată «în vederea identificării dispozitivelor de filtrare pentru apa furnizată de către SC URBAN Slobozia». Pentru unitățile școlare care nu au astfel de dispozitive s-a adoptat măsura asigurării furnizării apei plate, inclusiv pentru prepararea hranei. Dispoziția intră în vigoare începînd cu... [citește_tot_articolul]

5 Februarie 2010, 16:26 (12130 vizualizări - 13 comentarii)

EVENIMENT

Școala din Ciochina, închisă din cauza frigului

Incompetență administrativă pe sănătatea elevilor

Școala din Ciochina, închisă din cauza frigului

Școala din Ciochina a fost închisă de săptămîna trecută din lipsa combustibilului necesar pentru încălzirea claselor. Decizia a fost adoptată de conducerea școlii și aprobată de Inspectoratul Școlar Județean Ialomița din considerente umanitare: «Nu mai puteam ține copiii în frig. Autoritățile locale, care aveau obligația de a asigura încălzirea școlii, nu au putut reînnoi stocul de combustibil în timp util. Așa că am aprobat această decizie, iar orele vor fi recuperate în săptămînile de după vacanță» ne-a declarat inspectorul general Ilie Stavăr.
Situația de la Ciochina se datorează proastei gestionări a sumelor alocate încălzirii celor trei unități scolare de pe raza comunei. Deși a dat asigurări... [citește_tot_articolul]

4 Februarie 2010, 19:42 (11568 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Apă cu fier și PESTICIDE pentru slobozeni

Apă cu fier și PESTICIDE pentru slobozeni

Apa din sursa subterană a slobozenilor pare să doboare orice record la capitolul substanțe componente interzise de legislația în domeniu. Mai mult, potrivit specialiștilor, apa de la Slobozia dăunează grav sănătății publice.
Miercuri, 3 februarie 2010, în cadrul unei conferințe de presă, reprezentanții Instituției Prefectului Județului Ialomița au oferit publicității ultimele concluzii ale analizelor la apa din sursa subterană a orașului, documente parafate de Laboratorul Național de Referință pentru Supravegherea Calității Apei, instituție componentă a Institutului Național de Sănătate Publică.
Probele de analiză s-au recoltata în perioada noiembrie-decembrie 2009, dintr-un număr de 32... [citește_tot_articolul]

4 Februarie 2010, 11:00 (15236 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Consiliul Județean cheltuie 1200 de miliarde pentru ialomițeni

Administrația nu ține cont de criză

Consiliul Județean cheltuie 1200 de miliarde pentru ialomițeni

Bugetul județului Ialomița pentru anul 2010 este estimat la 1200 de miliarde de lei vechi. Repartizarea bugetară a fondurilor va fi făcută în cadrul ședinței Consiliului Județean Ialomița de la sfîrșitul acestei luni. Potrivit primelor estimări, nevoile investiționale ale județului sînt de patru ori mai mari decît sumele existente! Prioritățile județene rămîn aceleași: infrastructura rutieră, sănătatea și cultura.

Declarații și priorități
Miercuri, 3 februarie, în cadrul unei conferințe de presă, reprezentanții Consiliului Județean au făcut primele declarații referitoare la bugetul estimat pentru anul 2010. Cifra avansată de atutorități este de circa 1100-1200 miliarde... [citește_tot_articolul]

3 Februarie 2010, 17:58 (8727 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

WC public în aer liber, în centrul orașului Slobozia

25 de găleți de mizerie, aruncate zilnic în fața blocului

WC public în aer liber, în centrul orașului Slobozia

În cele ce urmează, vă prezentăm o situație incredibilă dar mai mult decît reală. La blocul N1, scara D, din imediata vecinătate a Casei de Cultură a Sindicatelor, la parter, Viorica Tender trăiește de aproape 3 săptămîni o dramă. Din cauza unei spărturi la coloana de apă din baie, toată mizeria colectată de WC-urile de la etajele superioare se varsă, la propriu, în casă. Zilnic femeia cară afară 25 de găleți de fecale și a devenit prizoniera propriei locuințe. «Începe pe la cinci dimineață, cînd se trezește lumea, după opt se oprește și am timp să o scot, iar la patru o iau de la capăt că vine lumea acasă de la serviciu. Zilnic scot 25 de găleți de rahat!» ne spune plîngînd femeia, care... [citește_tot_articolul]

3 Februarie 2010, 14:05 (17409 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Consiliul local face harcea-parcea transportul public

După taximetre, a venit rîndul autobuzelor

Consiliul local face harcea-parcea transportul public

După povestea fără sfîrșit a autorizațiilor pentru transportul în regim de taxi, a venit rîndul transportului în comun. La finele săptămînii trecute, în cadrul unei ședințe de consiliu local maraton, consilierii locali au decis, pe rînd, ba anularea concesionării transportul public de călători, ba aprobarea procedurii de negociere directă inițiată de Primăria Slobozia... Și au sfîrșit prin a fi amenințați public cu instanțele de judecată pentru că «au schimbat regulile în timpul jocului».

Cu autobuzul la Consiliul lăudat
Povestea al cărei epilog s-a consumat vineri, 22 ianuarie, sub votul repetat al consilierilor locali ai municipiului Slobozia, s-a istorisit de nenumărate... [citește_tot_articolul]

2 Februarie 2010, 13:16 (8570 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Înființarea Culturilor de Primăvară»

Publireportaj

«Înființarea Culturilor de Primăvară»

Joi, 28 ianuarie 2010, conducerea Expur, reprezentată de președintele Richard Randag, a susținut simpozionul «Înființarea Culturilor de Primăvară».
Desfășurat la Slobozia, simpozionul a beneficiat de prezența a numeroși fermieri din județele Ialomița și Călărași, reprezentanții partenerilor Expur, Limagrain și BASF, susținînd proiectul în fața celor prezenți.
«Suntem aici să discutăm despre o nouă relație cu dumneavoastră, fermierii, cei cu care am lucrat din 1997» a ținut să declare, încă din deschidere, președintele Expur, Richard Randag.
În continuare, Richard Randag a dezvoltat ideea proiectului propus de Expur, fermierilor fiindu-le prezentate avantajele de care vor beneficia colaborând... [citește_tot_articolul]

2 Februarie 2010, 11:10 (6921 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

O nouă campanie APIA

«Află valoarea pămîntului tău! Recoltează fonduri europene!»

Începînd luni, 1 februarie 2010, Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură a lansat campania «Află valoarea pămîntului tău! Recoltează fonduri europene!», în cadrul acesteia fermierii urmînd a fi informați cu privire la fondurile alocate schemelor/măsurilor de sprijin pe suprafață în anul 2010, precum și la modalitatea de accesare a acestora.
«Prin intermediul acestei campanii de informare dorim ca fiecare fermier să afle care sînt schemele de sprijn disponibile în acest an și, mai ales, care sînt condițiile care trebuie îndeplinite pentru a beneficia de plata pe suprafață. Informarea fermierilor este deosebit de importantă, atît pentru completarea corectă a cererilor, cît și pentru absorbția fondurilor alocate României»... [citește_tot_articolul]

1 Februarie 2010, 17:00 (10773 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Falși comisari ai Gărzii Financiare cer șpagă direct în conturi bancare

Criza naște metode inedite de înșelăciune

Falși comisari ai Gărzii Financiare cer șpagă direct în conturi bancare

Pe timp de criză financiară acută, pe piața infracțiunilor au apărut metode inedite de înșelăciune. După ce am intrat în posesia a două mărturii ce demonstrează incontestabil intenția de înșelăciune, sîntem în măsură să avertizăm comercianții despre cum ar putea să evite o țeapă...

«Sînt comisarul Moldovan, dă-mi șpagă să nu te ard»
Evident, numele este ipotetic căci identitatea adevăratului comisar nu poate să fie făcută publică, însă exprimarea de mai sus exprimă întocmai acțiunea infractorilor. Cu puțin înaintea Sărbătorilor de Iarnă, mai mulți agenți economici au fost «încercați» vigilent de infractori. Pe scurt, comercianții au fost contactați telefonic de diverși... [citește_tot_articolul]

1 Februarie 2010, 04:42 (14091 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Contrabandă cu țigări printre roșii și barabule

Garda Financiară face ce ție nu-ți place!

Contrabandă cu țigări printre roșii și barabule

Țigări de contrabandă printre mormane de roșii, mere și cartofi degerați?! Da! O stare de normalitate care durează deja de luni de zile. Și, în ciuda campaniei derulate de comisarii Gărzii Financiare Ialomița, șansele ca și mîine slobozenii să poată cere, o dată cu zarzavaturile pentru ciorbă, și «ceva roșeață» rămîn intacte. Pentru că tarabagii din Piața Agroalimentară a Sloboziei sînt prea săraci ca să poată trăi doar din cîntar.

Varianta Independent: Vedi Napoli e poi MORE
Afară e ger de crapă fierul tarabelor. Tarabagii de week-end s-au refugiat în hală, unde frigul e amorțit de răsuflarea lor înghețată. Chipurile sînt pămîntii de frig, clienții sînt puțini și zgribuliți... [citește_tot_articolul]

31 Ianuarie 2010, 05:12 (13666 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Soluții oficiale pentru criza apei

Criza apei, pe masa autorităților locale

Soluții oficiale pentru criza apei

Născută în urmă cu mai bine de un an, înainte chiar de intrarea propriu-zisă în exploatare a sursei subterane, criza apei a ajuns la punctul critic. Și, pentru prima dată de la momentul 0, consilierii locali caută, în mod constructiv, o soluție. În cele ce urmează, vă propunem o trecere în revistă a posibilelor soluții, precum și a implicațiilor acestora.

Cîte soluții are criza apei?
Teoretic, multe. Practic însă…
Prima și cea mai la îndemînă soluție a reprezentat-o contestarea, în instanță, a deciziei Direcției de Sănătate Publică Ialomița de anulare a autorizației sanitare de funcționare pentru sursa subterană de apă. Termenul de judecată a fost... [citește_tot_articolul]

30 Ianuarie 2010, 11:15 (13603 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Cristian Lefter, ADMIS la interviul pentru postul de adjunct al Poliției ialomițene

Doar un candidat din șapte a trecut interviul

Cristian Lefter, ADMIS la interviul pentru postul de adjunct al Poliției ialomițene

Examinarea pentru desemnarea adjuncților IPJ Ialomița a început. Asa cum anunțam în urmă cu cîteva zile, posturile de adjuncți ale instituției au fost scoase la concurs, iar doritorii nu s-au lăsat așteptați. Cel puțin la capitolul înscrieri, căci la capitolul prezentare efectivă candidații au fost în minus... Iar cîștigătorii, și mai puțini!

Cei șapte au rămas patru
Depunerea dosarelor pentru organizarea examenului de ocupare a posturilor de adjuncți din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița s-a realizat pînă la data de 14 ianuarie 2010. Competiția inițială a fost acerbă, tot mai mulți polițiști ialomițeni dorindu-și să acceadă pe un post de conducere... [citește_tot_articolul]

29 Ianuarie 2010, 20:37 (22898 vizualizări - 14 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Cei 4 cavaleri ai Apocalipsei

Cui servește criza apei?!

Cei 4 cavaleri ai Apocalipsei

În spatele crizei generate de calitatea apei stau oameni. Iar oamenii se ascund în spatele declarațiilor. De aceea, vă propunem o trecere în revistă a declarațiilor celor care, în opinia noastră, sînt scenariștii acestui spectacol public derulat pe bani și sănătatea contribuabililor.

Gabi Ionașcu, primarul municipiului Slobozia
«Apa noastră nu este nici mai bună, nici mai rea decît apa altora. Și, așa cum am mai spus-o și cu alte ocazii, obligația noastră legală este de a o trata. Nicăieri în România nu se furnizează populației apă netratată».
Gabi Ionașcu este principalul susținător al proiectului de alimentare cu apă dintr-o sursă subterană, proiect a cărui... [citește_tot_articolul]

29 Ianuarie 2010, 19:46 (14254 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Oficialitățile au recunoscut criza apei de la Slobozia

În cadrul ultimei AGA Urban

Oficialitățile au recunoscut criza apei de la Slobozia

Joi, 28 ianuarie, în cadrul Adunării Generale a Acționarilor Urban, consilierii locali au luat pentru prima dată în discuție problema apei din sursă subterană, catalogînd-o drept «de forță majoră». Mai mult, oficialitățile au recunoscut criza apei de la Slobozia încercînd timp de aproape două ore să găsească o soluție reală pentru rezolvarea problemei. Unul dintre punctele principale pe ordinea de zi a ședinței a fost retragerea autorizației sanitare de funcționare de către Direcția de Sănătate Publică Ialomița.

Discuțiile au pornit de la prezentarea unui istoric al apei din sursă subterană susținut de directorul SC Urban, Valentin Cilibeanu, ce la final a concluzionat... [citește_tot_articolul]

29 Ianuarie 2010, 11:05 (19519 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Genică Constantin cere autorităților să-l scape de voci

Senzațional! Independent știe ce i-a făcut flacăra violet lui Geoană!

Genică Constantin cere autorităților să-l scape de voci

Flăcări violet, cravate lila, parapsihologie mov și-o dungă cu Aliodor... Ialomița n-avea cum să facă notă discordantă în tabloul general al ultimei luni. Drept pentru care autoritățile județene se confruntă cu o solicitare greu de satisfăcut. Un cetățean din comuna Făcăeni cere, nici mai mult, nici mai puțin, decît să i se scoată din cap vocile consătenilor. Pe care (voci, aici e aici!) le aude pentru că a văzut cu mult înaintea președintelui și ani înaintea lui Hrebenciuc... flacăra violet !!!

Cum să vezi o flacără violet?
Genică Constantin pare (și pentru soție și cei 10 copii chiar este) un om normal. Mai bine zis, aproape normal... Pentru că, de doi ani încoace... [citește_tot_articolul]

28 Ianuarie 2010, 17:19 (6840 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Prefectul Teculescu continuă «revoluția» administrativă

Prefectul Teculescu continuă «revoluția» administrativă

Un raport al Prefecturii Ialomița privind activitatea desfășurată la nivelul anului 2009 confirmă declarațiile oficiale ale reprezentanților instituției privind reformarea administrației locale. Documentul, întins pe 33 de pagini, reflectă gradul de îndeplinire a măsurilor cuprinse în programele ce transpun, la nivelul județului, obiectivele Programului de Guvernare 2009-2012 și stadiul de îndeplinire al acestora.
Cea mai interesantă dintre informațiile furnizate rămîne însă cea privind preocupările Prefecturii Ialomița pentru asigurarea legalității actelor administrative la nivelul administrației publice locale. Astfel, activitatea de control a actelor administrative județene confirmă că,... [citește_tot_articolul]

28 Ianuarie 2010, 10:18 (5270 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Poliţist beat, principal suspect în producerea unui accident

«Ieri dimineaţă, miercuri, 27 ianuarie, şeful Inspectoratului de Poliţie al Judeţului Ialomiţa, comisar şef de poliţie Ştefu Viorel a dispus cercetarea în regim de urgenţă a unui eveniment rutier în care există suspiciuni că ar fi fost implicat în calitate de conducător auto şefului Postului de Poliţie Munteni Buzău, acesta aflîndu-se sub influenţa băuturilor alcoolice» se arată într-un comunicat de presă remis mediei locale de către reprezentanţii IPJ.
Evenimentul rutier a fost sesizat Poliţiei prin 112, marţi, în jurul orelor 20,20, apelantul precizînd că pe drumul principal din comuna Munteni Buzău a avut loc un accident rutier soldat cu avarierea a două autoturisme, la volanul unuia dintre... [citește_tot_articolul]

28 Ianuarie 2010, 08:35 (7516 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Parcul industrial al lui Ionașcu va deveni islaz comunal

Parcul industrial al lui Ionașcu va deveni islaz comunal

În primăvara anului 2009, după celebra înfrățire slobozeano-chineză, administrația locală anunța investiții masive ale fraților noștri cu ochi oblici într-un parc industrial de 150 de hectare. «Prietenii mei dragi din China vor aduce investiții de un miliard de euro și vor crea peste 1000 de locuri de muncă» declara, la vremea respectivă, încă pătruns de emoția vizitei în China, primarul Gabi Ionașcu. La un an de la evenimente, cu morcovul la ușă și un șomaj care bate în 15%, primarul tace. Iar cele 150 de hectare se vor întoarce acolo unde le e locul, adică la oile și vacile de la care au fost furate pentru a împlini viziunea grandioasă a unui edil prea mare pentru un oraș atît de mic.
Decizia... [citește_tot_articolul]

27 Ianuarie 2010, 19:11 (12689 vizualizări - 1 comentariu)

Miercuri 24 Iun 2026
284 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Bărbulești: Un copil de 14 ani, «șofer» cu acordul tatălui, a intrat în pom cu mașina! Urziceni: Beat fiind, a vrut să oprească un vehicul «la ocazie» sărindu-i pe capotă!

Patru persoane au fost rănite în urma a două accidente rutiere produse duminică, 6 ianuarie 2013, pe arterele județului.
Primul eveniment rutier a fost înregistrat la ora 16,00, pe DN1D, în afara ...[citește_toată_știrea]

9 Ianuarie 2013, 12:44
(8031 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Cu cuțitele la discotecă

Cu ocazia acțiunilor desfășurate în sistem integrat de efective ale Poliției Urziceni și Serviciului pentru Acțiuni Speciale, în colaborare cu o echipă din cadrul Inspectoratului Județean de Jandarmi Ialomița ...[citește_toată_știrea]

9 Ianuarie 2013, 12:33
(7990 vizualizări - 3 comentarii)

Taguri: Urziceni cuțit


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Polițiștii ialomițeni au întocmit un dosar penal pe numele unui bărbat de 54 ani, din Slobozia, depistat conducînd un autoturism deși consumase băuturi alcoolice. Autoturismul pe care acesta îl conducea ...[citește_toată_știrea]

9 Ianuarie 2013, 12:04
(6866 vizualizări - 1 comentariu)


Marsilieni: Fetiță de 4 ani, arsuri după ce a căzut în apă clocotită

O fetiță de numai 4 ani din satul Marsilieni, lăsată nesupravegheată, a suferit arsuri fesiere, după ce, în timp ce se juca, a căzut într-un recipient cu apă fierbinte. Părinții au sunat la 112, iar în ...[citește_toată_știrea]

9 Ianuarie 2013, 10:54
(9353 vizualizări - 0 comentarii)


Orezu: I-a luat foc casa la miezul nopții

În urma unui scurtcircuit produs la instalația electrică, locuința unui cetățean din satul Orezu a fost cuprinsă de flăcări. Evenimentul a fost anunțat prin 112 marți, 8 ianuarie 2013, în jurul orei 23 ...[citește_toată_știrea]

9 Ianuarie 2013, 09:54
(7761 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Orezu incendiu


Incendiu la o casă din Munteni Buzău

În încercarea de a lichida un incendiu izbucnit la locuința sa, un bărbat de 42 ani, din localitatea Munteni Buzău, a suferit arsuri la nivelul mîinii stîngi și la nivelul feței. Evenimentul s-a produs ...[citește_toată_știrea]

8 Ianuarie 2013, 11:21
(10863 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: Normele de venit și coeficienții de corecție pentru contribuabilii cu activitate individuală

Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița înștiințează contribuabilii care își desfășoara activitatea în mod individual că au fost afișate, pe site-ul instituției www.dgfpialomita.ro și la ...[citește_toată_știrea]

8 Ianuarie 2013, 11:20
(14936 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Doar 64 locuri de muncă vacante

Potrivit datelor statistice ale Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița, la nivelul județului, marți, 8 ianuarie 2013, sînt disponibile doar 64 locuri de muncă. Cele mai multe posturi ...[citește_toată_știrea]

8 Ianuarie 2013, 10:44
(9464 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Atenție la escroci!

Două persoane au sesizat Poliția despre faptul că au fost victimele unor infracțiuni de înșelăciune, cu diferite moduri de operare. În unul dintre cazuri, victima a fost abordată de un necunoscut care susținea ...[citește_toată_știrea]

7 Ianuarie 2013, 16:07
(9750 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Proiectil de artilerie, descoperit într-o curte

În după-amiaza zilei de vineri, 4 ianuarie 2012, un proiectil de artilerie exploziv de calibru 100 mm a fost găsit de un cetățean într-o curte din municipiul Slobozia. Bărbatul a sunat la 112 iar în scurt ...[citește_toată_știrea]

7 Ianuarie 2013, 10:30
(7384 vizualizări - 0 comentarii)


Movilița: Casă nelocuită, cuprinsă de flăcări

O casă nelocuită din comuna Movilița a fost cuprinsă de flăcări după ce mai multe persoane fără adăpost au dat foc unor materiale textile cu scopul de a se încălzi. În scurt timp, incendiul a cuprins două ...[citește_toată_știrea]

7 Ianuarie 2013, 10:25
(8732 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Grav accident rutier la Popasul Chirana

O persoană și-a pierdut viața și alte trei au fost rănite în urma unui accident rutier produs în dimineața zilei de joi, 3 ianuarie 2013, la intersecția DN2A cu DJ 213, între localitățile Giurgeni și Țăndărei ...[citește_toată_știrea]

3 Ianuarie 2013, 18:47
(8598 vizualizări - 0 comentarii)


anunț angajare

Societate Comercială angajează
zidari
fierar-betoniști

Experiența constituie un avantaj.
Relații la telefon 0737/208.367

3 Ianuarie 2013, 18:37


AJOFM Ialomița: Locuri de muncă în străinătate

Potrivit unui comunicat de presă al AJOFM Ialomița, sînt disponibile 100 locuri de muncă la recoltat mazăre în sectorul agricol din Portugalia-Danemarca. Doritorii trebuie să fie persoane majore, cu vîrsta ...[citește_toată_știrea]

3 Ianuarie 2013, 13:32
(14460 vizualizări - 7 comentarii)


Ialomița: Intervenții SMURD și incendii

În perioada 28 decembrie 2012-2 ianuarie 2013, Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al județului Ialomița a intervenit pentru acordarea primului ajutor medical de urgență în cazul a ...[citește_toată_știrea]

3 Ianuarie 2013, 13:19
(7330 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Peste 2600 de articole pirotehnice, confiscate

Peste 2600 de articole artizanale pe bază de amestecuri pirotehnice au fost confiscate de polițiști în ultimele două zile ale anului 2012. Așadar, polițiștii specializați ai Serviciului Arme, Explozivi ...[citește_toată_știrea]

3 Ianuarie 2013, 13:15
(11940 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Operațiunea «Foc de artificii»

Efectivele din cadrul Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase al Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au făcut vineri, 21 decembrie a.c., un prim bilanț al rezultatelor obținute ...[citește_toată_știrea]

21 Decembrie 2012, 16:16
(8839 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Trafic îngreunat, dar se circulă!

12,00 Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița informează că la această oră, 12,00, circulația pe drumurile județului se desfășoară în condiții de iarnă nefiind semnalate drumuri blocate ...[citește_toată_știrea]

20 Decembrie 2012, 08:48
(4912 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Cod Galben de ninsori și viscol

Ninsorile revin în Ialomița! Administrația Națională de Meteorologie a emis pentru intervalul 19 decembrie 2012, ora 2,00-20 decembrie 2012, ora 20,00, o avertizare meteo Cod Galben, iar ...[citește_toată_știrea]

19 Decembrie 2012, 17:14
(6490 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. Se pot introduce anunțuri on-line!

19 Decembrie 2012, 16:26


Locuințe cuprinse de flăcări la Munteni Buzău și Fetești

Mai multe piese de mobilier, aparate electronice și electrocasnice aparținînd unor locuințe din Munteni Buzău și Fetești au fost distruse de flăcări. Cele două incendii au avut o cauză comună: coșurile ...[citește_toată_știrea]

19 Decembrie 2012, 14:41
(8797 vizualizări - 1 comentariu)


Bucu: Escrocherie la telefon. S-a dat drept «fiu» încercînd să-și înșele «tatăl» cu 8600 lei!

Escrocii care dau țepe prin telefon sînt fără număr și fără limite! Un bătrîn de 67 ani, din Bucu, era la un pas să rămînă fără suma de 8600 lei în momentul în care a fost înșelat prin telefon de un astfel ...[citește_toată_știrea]

19 Decembrie 2012, 14:31
(11558 vizualizări - 7 comentarii)

Taguri: Bucu escrocherie


Popasul Sinești: Trafic blocat din cauza unui copac

Trafic de coșmar în dimineața zilei de miercuri, 19 decembrie a.c., pe DN2A, în zona Popasului Sinești. Un pom căzut pe carosabil a făcut ca circulația să se desfășoare doar într-un singur sens de mers ...[citește_toată_știrea]

19 Decembrie 2012, 13:45
(7727 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți la volan

Doi șoferi ialomițeni au fost depistați de polițiști conducînd pe drumurile publice în stare de ebrietate. În urma verificărilor oamenilor legii, s-a stabilit că unul dintre ei avea o alcoolemie de 0,4 ...[citește_toată_știrea]

19 Decembrie 2012, 13:40
(7966 vizualizări - 0 comentarii)


Polițiștii ialomițeni, la datorie de Sărbători

Polițiștii ialomițeni vor fi la datorie și în zilele de Sărbătoare. Oamenii legii vor veghea asupra siguranței și ordinii și liniștii publice la nivelul înregului județ. Cei care vor avea nevoie de sprijinul ...[citește_toată_știrea]

19 Decembrie 2012, 13:32
(6313 vizualizări - 1 comentariu)


DGFP Ialomița: 8,56 milioane lei, încasate prin măsuri de executare silită

Potrivit unui comunicat de presă al DGFP Ialomița, pe linia colectării veniturilor bugetare, în luna noiembrie 2012, Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița a întreprins mai multe măsuri de executare ...[citește_toată_știrea]

19 Decembrie 2012, 12:44
(7657 vizualizări - 4 comentarii)


Urziceni: Festivalul de colinde populare românești «Deschide ușa creștine»

Duminică, 16 decembrie a.c., la Urziceni se va desfășura cea de-a XX-a ediție a Festivalului de colinde populare românești «Deschide ușa creștine». În cadrul evenimentului va avea loc și o inedită lansare ...[citește_toată_știrea]

14 Decembrie 2012, 18:21
(8896 vizualizări - 1 comentariu)


Țăndărei: La furat la doar 15 ani...

La începutul acestei săptămîni, casa unui localnic din Țăndărei a fost călcată de hoți. Bărbatul a reclamat la Poliție faptul că îi lipsesc din locuință 4 telefoane mobile și 4 camere de supraveghere video ...[citește_toată_știrea]

14 Decembrie 2012, 18:11
(6704 vizualizări - 4 comentarii)


Slătioarele: Magazie cuprinsă de flăcări

În după-amiaza zilei de miercuri, 12 decembrie a.c., o magazie aflată în gospodăria unui localnic din satul ialomițean Slătioarele a fost cuprinsă de flăcări. Totul din cauza unor scîntei provenite de la ...[citește_toată_știrea]

14 Decembrie 2012, 18:08
(5716 vizualizări - 1 comentariu)


Fetești: Polițiștii au prins un «spărgător de case»

Polițiștii din Fetești au reușit să probeze activitatea infracțională a unui tînăr de 18 ani, din localitate, care a furat mai multe bunuri dintr-o locuință. Bunurile sustrase, în mare parte bijuterii, ...[citește_toată_știrea]

14 Decembrie 2012, 18:07
(5365 vizualizări - 2 comentarii)


Ultimele comentarii
Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...