Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Apa lui Ionașcu poate fi potabilă

Senzațional!

Apa lui Ionașcu poate fi potabilă

Informațiile de bază le cunoașteți deja. Deși a fost declarată oficial potabilă, apa din sursa subterană a Sloboziei are o turbiditate care depășește limitele admise, concentrații de fier și amoniu peste limitele normale și este clorinată în exces. Iar la 6 luni de la furnizarea acesteia în rețea, autoritățile locale nu au încă o soluție pentru a depăși situația. Pînă în acest moment, ne permitem să apreciem noi. Pentru că, iată, cititorii on-line ai publicației Independent oferă, gratuit, o soluție pe cît de inedită, pe atît de simplă.

Chimia, bat-o vina!
În urmă cu circa o saptămînă, mai precis pe 19 noiembrie, site-ul publicației Independent găzduia un punct de vedere... [citește_tot_articolul]

27 Noiembrie 2009, 18:59 (7624 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Cei 6 elevi infestați cu gripă nouă au fost 3

Ministerul Sănătății «umflă» cifrele bolnavilor?

Cei 6 elevi infestați cu gripă nouă au fost 3

Printr-o adresă remisă direcțiilor de sănătate publică din județe, Ministerul Sănătății cere ca și «contacții» să fie declarați «blonavi infestați cu gripă nouă», confirmarea cazurilor realizîndu-se pe plan LOCAL.

Numărul persoanelor infestate cu virusul gripei noi, în Ialomița, a ajuns la 16. În România la 2666. Țara noastră a înregistrat inclusiv primele decese cauzate de virus. Discursurile alarmiste, zilnice, ale autorităților medicale au condus inevitabil către psihoza pandemiei de gripă nouă în rîndurile populației. În aceste zile, Ialomița va demara campania de vaccinare contra virusului A/H1N1. Momentul este prielnic, oamenii, speriați de raportările grosolane ale cifrelor statistice ale îmbolnăvirilor cu gripă nouă, acceptînd necondiționat injectarea vaccinului... Transmisiile televiziunilor aduc zilnic «în direct» pandemia, probabil închipuită, a gripei noi. Iar directivele Ministerului... [citește_tot_articolul]

27 Noiembrie 2009, 12:55 (6025 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Amara «îngroapă» 10 milioane de euro în asfalt

Pîrtie, a venit bitumul!

Amara «îngroapă» 10 milioane de euro în asfalt

Amara, orașul-stațiune situat la 7 kilometri de Slobozia, se străduiește de trei ani și mai bine să-și respecte statutul. A început întîi prin promovarea unor proiecte de infrastructură locală, a continuat anul trecut pietruirea străzilor, a continuat în această vară cu închiderea gropilor de gunoi și înființarea unui serviciu de salubritate eficient și se grăbește să demareze, în această toamnă, un proiect ambițios de asfaltare a 20 de kilometri de străzi. Un proiect multianual, primul dintr-o serie de trei, care vor însemna, practic, asfaltarea în întregime a localității. Nota de plată a acestor proiecte mamut, primele de o asemenea anvergură la nivelul județului, 10 milioane de euro!

... [citește_tot_articolul]

26 Noiembrie 2009, 08:31 (7053 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Cu cine NU a votat Ialomița rurală?

Vasalii electorali și-au făcut datoria

Cu cine NU a votat Ialomița rurală?

Primul tur al alegerilor s-a terminat. Cel puțin oficial! În urmă rămîn rezultatele, bîlbele jenante ale autorităților (vezi episodul «ștampila»), cele 54 de incidente electorale contabilizate de Poliție și votanții care se vor reînființa la urne în turul II. În Ialomița, aceștia au fost o masă de manevră aproape informă, condusă la urne de primarii comunităților rurale. O practică vetustă, dar perfecționată pînă la desăvîrșire în ultimii 10 ani. Evident, nimic nu e nou sub soare... Dar alegerile din 22 noiembrie 2009 confirmă, dincolo de calcule și analize electorale, că Ialomița traiește în plin feudalism electoral. Și, pentru că la fiecare tur al alegerilor din Ialomița mass-media locală încearcă... [citește_tot_articolul]

25 Noiembrie 2009, 16:43 (6977 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Suntem mândri de voi!

Sîntem mîndri de voi!

Fiecare ratare a lui Varga, ocazia oaspeților sau pasele greșită a campionilor i-au scos peri albi lui Dan Petrescu, făcîndu-l de zeci de ori să se ia cu mîinile de cap. Capul care a clădit această frumoasă echipă și a născocit tactica prin care a nimicit toate combinațiile gîndite de Jimenez. Un 5-4-1 ucigător pentru spectacol dar extrem de eficace. Galamaz, Mehmedovici și Maftei au săpat tranșee impracticabile pentru Kanoute sau, mai tîrziu, Fabiano.
Lateralii Bordeanu și Brandan au fost adevărate ventuze pentru adversarii direcți, iar în faza de atac au dat centrări lungi și utile. Ricardo a distrus, a construit, iar, la nevoie, l-a substituit pe Maftei cînd ex-giuleșteanul se avînta în... [citește_tot_articolul]

25 Noiembrie 2009, 16:35 (8786 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Traficanți de minori, arestați

Traficanți de minori, arestați

Procurorii Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată-Biroul Teritorial Ialomița și polițiștii din cadrul Serviciului de Combatere a Criminalității Organizate au reușit prinderea unui grup infracțional organizat de trafic persoane. Cercetările au indicat faptul că gruparea era formată din patru persoane, cu vîrste între 31 și 58 ani, o femeie și 3 bărbați și, potrivit anchetatorilor, grupul era specializat în infracțiuni de trafic de persoane și minori pe relația Spania-Italia. Pe scurt, în sarcina inculpaților s-a reținut că în perioada 2006-2009 au traficat nu mai puțin de 67 persoane majore și minore din Ialomița, Călărași, Buzău, Prahova și Brăila. «Acestea au fost... [citește_tot_articolul]

24 Noiembrie 2009, 15:58 (6319 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

15 copii din Țăndărei, la cerșit în Marea Britanie

Ziarele internaționale titrează din nou

15 copii din Țăndărei, la cerșit în Marea Britanie

Potrivit publicației fleetwoodtoday.co.uk, 15 copii români au fost găsiți la cerșit în Manchester. Minorii ar fi fost descoperiți în trei imobile din orașul britanic, iar primele cercetări indică faptul că minorii ar fi fost puși să cerșească și să fure. Potrivit aceleiași surse, mai mulți membri ai grupului ar fi fost reținuți, comunitatea stabilită în Manchester fiind formată din peste 1000 de rromi. Presa internațională susține faptul că minorii ar fi din Țăndărei și ar fi fost obligați să comită infracțiuni de risc scăzut, de genul furturi din buzunare și cerșit. Actual, micii «cerșetori» se află în grija serviciilor sociale din Marea Britanie.... [citește_tot_articolul]

23 Noiembrie 2009, 20:21 (5819 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Mircea Geoană-40,08%Traian Băsescu-27,56%Crin Antonescu-15,90%

IALOMIȚA REZULTATE ALEGERI 22 noiembrie 2009, pe localități

Mircea Geoană-40,08%
Traian Băsescu-27,56%
Crin Antonescu-15,90%

Municipiul Slobozia (primar PSD)
Mircea Geoană (PSD)-33,67%
Traian Băsescu (PD-L)-27,91%
Crin Antonescu (PNL)-19,28%

Municipiul Fetești (primar PNL)
Mircea Geoană (PSD)-33,33%
Traian Băsescu (PD-L)-25,95%
Crin Antonescu (PNL)-20,13%

Municipiul Urziceni (primar PNL)
Mircea Geoană (PSD)-28,65%
Traian Băsescu (PD-L)-26,81%
Crin Antonescu (PNL)-25,37%

Oraș Amara (primar PSD)
Mircea Geoană (PSD)-40,15%
Traian Băsescu (PD-L)-29,19%
Crin Antonescu (PNL)-10,34%

Oraș Căzănești (primar PNG-CD)
Mircea Geoană ... [citește_tot_articolul]

23 Noiembrie 2009, 13:33 (6819 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița, județ PSD

Geoană, 40,08%
(slideshow)

Potrivit datelor finale oferite de Biroul Electoral Județean, alegătorii din Ialomița l-au votat pe Mircea Geoană. Astfel, din totalul de 124542 alegători care s-au prezentat la urne, 40,08% au optat pentru candidatul PSD, Mircea Geoană. La 13 procente în spatele acestuia s-a situat actualul președinte al României, Traian Băsescu, care a obținut la nivelul județului un procent de 27,56%. Al treilea clasat în cursa electorală, Crin Antonescu a reușit să obțină doar 15,9%. Interesant de semnalat este faptul că al patrulea clasat în cursa pentru prezidențiale în Ialomița este Corneliu Vadim Tudor, un candidat a cărui campanie la nivelul județului a lipsit aproape cu desăvîrșire. Primele declarații... [citește_tot_articolul]

23 Noiembrie 2009, 11:31 (6687 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

400 de miliarde pentru unitățile spitalicești din Ialomița

Rectificarea bugetară a scos spitalele din colapsul financiar

400 de miliarde pentru unitățile spitalicești din Ialomița

Spitale fără fonduri, farmacii aproape în faliment, asistență medicală deficitară, medici nemulțumiți și, peste toate acestea, bolnavi nemulțumiți de serviciile medicale primite. Așa se poate traduce, în cîteva cuvinte, Sănătatea ialomițeană, plină de lipsuri și subfinanțată. Bolnavii, bătrîni sau copii aleargă din farmacie-n farmacie în speranța obținerii unei rețete gratuite. Despre analize medicale nici nu poate fi vorba, încă de la jumătatea anului laboratoarele specializate realizînd analize gratuite doar în prima jumătate a fiecărei luni. Paradoxal, adunate, toate fondurile arondate Sănătății ialomițene depășesc o mie de miliarde. La aproape două luni de la ultima rectificare bugetară, unele... [citește_tot_articolul]

23 Noiembrie 2009, 04:38 (7248 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Doar într-o singură zi

Trei accidente rutiere cu 7 victime

Sîmbătă, 21 noembrie 2009, pe șoselele județului s-au produs nu mai puțin de 3 accidente rutiere, urmările fiind rănirea a 7 persoane.
De departe, cel mai grav dintre cele 3 incidente rutiere s-a produs în apropierea municipiului Urziceni. Pe scurt, o autoutilitară, condusă de un bărbat de 35 ani, în condiții încă necunoscute, a pătruns pe contrasens lovind frontal o mașină ce circula regulamentar din sens opus. Evenimentul rutier s-a soldat cu rănirea a 5 persoane, una dintre acestea fiind transportată cu un elicopter SMURD la un spital din Capitală, starea de sănătate a victimei fiind precară.
În aceeași zi, în apropiere de Movilița, un cetățean de 55 ani a încercat să traverseze șoseaua... [citește_tot_articolul]

22 Noiembrie 2009, 10:23 (7507 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița reface pădurile la prețuri de 20 de ori mai mici decât cele estimate de Consiliul Județean

De două ori mai mult decît a promis Ciupercă

Ialomița reface pădurile la prețuri de 20 de ori mai mici decît cele estimate de Consiliul Județean

La sfîrșitul lunii septembrie, Consiliul Județean Ialomița anunța cu surle și trîmbițe în cadrul unei ședințe extraordinare că va împăduri în 2010 peste 100 de hectare din cele 6000 de hectare de terenuri degradate aflate în atenția autorităților județene. Prețul estimat al acestei viitoare fapte de vitejie verde a administrație locale variază între 600 milioane pe hectar, la Perieți și 250 milioane pe hectar, la Reviga, iar documentația s-a împotmolit undeva pe drum, la Ministerul Mediului, într-un șir de 31 de dosare care așteaptă aprobarea. Între timp, în Ialomița...

15 milioane pe hectar în loc de 600
Nu mai tîrziu de săptămîna trecută, la inițiativa Asociației ... [citește_tot_articolul]

22 Noiembrie 2009, 05:11 (10767 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

În Ialomița, interlopii nu prezintă pericol social

Instanța a decis

În Ialomița, interlopii nu prezintă pericol social

După ce aproape au distrus un local din Slobozia, doi interlopi din localitate, arestați pentru faptele lor violente, au fost eliberați zilele trecute de instanța slobozeană. Cei doi au fost arestați la finele lunii august 2008 și, în aceste zile, prin «bunăvoința» Judecătoriei Slobozia se bucură din nou de mult rîvnita libertate. Deși Parchetul de pe lîngă Judecătoria Slobozia a declarat recurs la hotărîrea de eliberare, nimic nu i-a «mișcat» pe judecătorii ce, într-un final, au decis ca cei doi să fie eliberați sub control judiciar...

Istoric
În noaptea de 30 spre 31 martie 2009, Slobozia avea să devină, din nou, scena unui scandal monstru, între două clanuri rivale... [citește_tot_articolul]

20 Noiembrie 2009, 17:00 (16625 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

700 de cadre pentru «vot legal» în Ialomița

Desfășurare de forțe fără precedent la alegerile din 22 noiembrie

700 de cadre pentru «vot legal» în Ialomița

Desfășurarea procesului electoral în Ialomița a intrat pe ultima sută de metri. Astăzi, 20 noiembrie, în cadrul unei conferințe de presă, Comandamentul constituit la nivelul Poliției în vederea asigurării procesului de votare în condiții optime a dat asigurări populației că, în Ialomița, votul va fi strict supravegheat. Pentru aceasta, peste 700 de cadre din MAI au fost deja mobilizate și vor fi desfășurate în dispozitiv începînd cu data de 20 noiembrie 2009. Pînă în prezent, au fost deja înregsitrate 15 sesizări privind posibile incidente electorale și în 4 dintre cazuri au fost deja aplicate sancțiuni. Reprezentanții Comandamentului au declarat că, pentru evitarea turismului electoral, vor fi... [citește_tot_articolul]

20 Noiembrie 2009, 16:45 (13000 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Geoană seduce alegătorii cu ajutorul Maicii Domnului

PSD l-a atrîrnat pe Dumnezeu la brăcinari

Geoană seduce alegătorii cu ajutorul Maicii Domnului

În vreme ce caravana PD-L împarte 5 căciuli și 3 fulare de comună, partidul lui Geoană, mai social-democrat și mai darnic, dă să ajungă la toată lumea. Numai că, spre deosebire de campaniile anterioare, cînd se împărțeau bere și cîrnați, de data asta Geoană împarte credință. În Ialomița, credința s-a materializat sub forma unor brelocuri chinezești din copertă de caiet, vopsite în roșu și pictate regulamentar cu chipul Maicii Domnului. Nu știm cîtă priză vor avea aceste flecuștețe electorale la șorțurile bătrînelor de 80 de ani (cel din fotografie ne-a fost încredințat sub cuvînt că-l vom returna), dar știm cu siguranță că Geoană l-a mîniat pe Dumnezeu prin reprezentanții lui legali pe pămînt... [citește_tot_articolul]

19 Noiembrie 2009, 19:00 (7312 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Autoritățile locale au suplimentat numărul de locuri de taxi cu încă 60

În timp ce taximetriștii au dus Primăria Slobozia în instanță

Autoritățile locale au suplimentat numărul de locuri de taxi cu încă 60

Pe scurt, istoria scandalului dintre taximetriștii și autoritățile locale s-a scris încă din primele luni ale anului în curs. Într-o primă etapă, Primăria Slobozia a demarat procedura de atribuirea a unui număr de 150 autorizații de taxi, moment consumat în februarie 2009. La procedura de atribuire au participat 52 de operatori independenți și 12 operatori economici. Cinci dintre operatorii economici au pierdut, neîndeplinind criteriile de departajare. La scurtă vreme, aceleași autorități s-au răzgîndit și au stabilit o nouă dată de atribuire, în acest timp producîndu-se și modificarea criteriilor și punctajelor de departajare. Iar numărul de autorizații a fost majorat de la 150 la 210. Evident... [citește_tot_articolul]

18 Noiembrie 2009, 12:41 (6067 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Primăriile din Ialomița dau de pământ cu Legea

Primăriile din Ialomița dau de pămînt cu Legea

De circa 3 ani, Prefectura Ialomița atrage atenția asupra modului în care administrațiile locale calcă în picioare Legea, prin hotărîri de Consiliu Local ilegale, dispoziții arbitrare emise de primari sau decizii de-a dreptul absurde ce încalcă cele mai elementare norme de drept administrativ. Și tot de ceva timp, aceleași administrații locale și aceiași primari continuă să facă abuz de prerogativele deținute, emițînd, pe bandă, astfel de aberații aministrative. Așa se face că, numai în luma octombrie a acestui an, Prefectura a contabilizat nu mai puțin de 15 astfel de acte pentru care nu a emis avizul de legalitate. Pe două dintre acestea vi le prezentăm mai jos în toată splendoarea lor.
... [citește_tot_articolul]

17 Noiembrie 2009, 17:53 (5844 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Spitalul de Jurgență Slobozia, reabilitat cu bani elvețieni

Spitalul de Jurgență Slobozia, reabilitat cu bani elvețieni

După tergiversări îndelungate și numeroase studii de fezabilitate, administrația județeană a pus pe picioare un proiect viabil de reabilitare a celei mai mari unități sanitare din județ, Spitalul de Urgență Slobozia. Reabilitarea se va realiza în două etape, iar proiectul prevede drept termen de finalizare a lucrărilor sfîrșitul anului 2010. Investiția se va derula tot în două etape, prima, în valoare de aproximativ 6 milioane lei, constînd în realizarea cadrelor metalice exterioare. Cea de-a doua, a cărei valoare se ridică la 3 milioane lei, susține montarea unui sistem de atenuare a amplitudinii oscilațiilor. De remarcat faptul că principalul partener în acest proict este Ambasada Elveției,... [citește_tot_articolul]

17 Noiembrie 2009, 17:51 (5851 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Slobozia primarului Ionaşcu

CENTRUL ORAŞULUI, 17 NOIEMBRIE 2009
(slideshow)

o nouă spărtură în reţeaua subterană de apă. fără comentarii

... [citește_tot_articolul]

17 Noiembrie 2009, 11:57 (6191 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

35 mii de îmbolnăviri și 192 mii de zile de spitalizare

Ialomița, județ suferind

35 mii de îmbolnăviri și 192 mii de zile de spitalizare

Sistemul de sănătate ialomițean a susținut, doar pînă la finele lunii septembrie 2009, nu mai puțin de 192 mii de zile de spitalizare pentru 35 mii de cazuri de îmbolnăviri. Potrivit unor date statistice ale Școlii Naționale de Sănătate Publică și Management Sanitar, instituție cu competențe în validarea cazurilor de îmbolnăviri, cele 4 unități spitalicești din județul nostru au tratat, de la începutul anului pînă la finele lunii septembrie 2009, nu mai puțin de 35429 de cazuri în 192 mii de zile de spitalizare. Dintre acestea, cele mai multe cazuri se remarcă la capitolul neurologie, pînă la sfîrșitul lunii septembrie 2009, peste 1733 de ialomițeni fiind diagnosticați în spitale... [citește_tot_articolul]

16 Noiembrie 2009, 19:04 (7778 vizualizări - 0 comentarii)

28 Iun 2026
266 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
Programul «Tinerii și Hristos», în liceele din Urziceni

Programul «Tinerii și Hristos», în liceele din Urziceni

Joi, 12 mai 2022, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, episcopul Sloboziei și Călărașilor, în contextul Anului Omagial și Comemorativ 2022, Protopopiatul Urziceni a organizat, în cadrul ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2022, 17:00
(10670 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 2 cazuri noi de COVID-19

Vineri, 13 mai 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 27156, fiind înregistrate 2 cazuri noi față de ziua de joi, 12 mai a.c ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2022, 16:20
(1778 vizualizări - 0 comentarii)


Recensământul Populației și Locuințelor 2021: Perioada de autorecenzare se prelungește până pe 27 mai 2022

Direcția Județeană de Statistică Ialomița informează cu privire la faptul că perioada de autorecenzare pentru Recensământul Populației și Locuințelor 2021 se prelungește până la data de 27 mai 2022. Recenzarea ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2022, 15:00
(24752 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: «Noaptea Muzeelor», supravegheată de pompieri

Sâmbătă, 14 mai a.c., se va desfășura evenimentul cultural «Noaptea Muzeelor». Pentru a asigura un nivel ridicat de siguranță pentru participanți și patrimoniul adăpostit de muzeele din municipiul Slobozia ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2022, 14:45
(7989 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Copil electrocutat după ce s-a urcat pe vagonul unui tren

Fetești: Copil electrocutat după ce s-a urcat pe vagonul unui tren

Joi, 12 mai a.c., pompierii din Fetești au fost solicitați să intervină pentru gestionarea unei situații de urgență, generată de producerea unei electrocutări a unui copil, în vârstă de 12 ani, care s-a ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2022, 10:30
(14884 vizualizări - 0 comentarii)


Penitenciarul Slobozia: Curs de calificare profesională pentru deținuți

Penitenciarul Slobozia: Curs de calificare profesională pentru deținuți

Joi, 12 mai a.c., Penitenciarul Slobozia, în parteneriat cu Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița și Centrul Regional de Formare Profesională a Adulților Călărași, a demarat cursul ...[citește_toată_știrea]

12 Mai 2022, 19:30
(17721 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 2 cazuri noi de COVID-19

Joi, 12 mai 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 27154, fiind înregistrate 2 cazuri noi față de ziua de miercuri, 11 mai a ...[citește_toată_știrea]

12 Mai 2022, 16:15
(2790 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Amenzi pentru dezastrul ecologic de la Borănești

Printr-o adresă oficială, Inspectoratul de Poliție a Județului Ialomița înștiința DSVSA Ialomița asupra faptului că, în data de 21.04.2022, urmare a unei sesizări primite, reprezentanții Gărzii Naționale ...[citește_toată_știrea]

11 Mai 2022, 18:10
(8465 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 1 caz nou de COVID-19

Miercuri, 11 mai 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 27152, fiind înregistrat 1 caz nou față de ziua de marți, 10 mai a.c ...[citește_toată_știrea]

11 Mai 2022, 16:50
(1920 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Luna mai, luna concursurilor cu elevi

Ca în fiecare an, luna mai este dedicată unor activități extrașcolare pe care ISU Ialomița le desfășoară cu elevi de toate vârstele din județ. Concursul cu tematică în domeniul apărării împotriva incendiilor ...[citește_toată_știrea]

11 Mai 2022, 16:40
(2665 vizualizări - 0 comentarii)


«SEMINARII WEB», un nou serviciu electronic al ANAF

Agenția Națională de Administrare Fiscală a dezvoltat un nou serviciu electronic, «SEMINARII WEB», care va fi pus la dispoziția contribuabililor începând cu luna mai 2022. Prin intermediul acestui serviciu ...[citește_toată_știrea]

10 Mai 2022, 21:20
(6692 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 4 cazuri noi de COVID-19

Marți, 10 mai 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 27151, fiind înregistrate 4 cazuri noi față de ziua de luni, 9 mai a.c. ...[citește_toată_știrea]

10 Mai 2022, 16:40
(2346 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 1 caz nou de COVID-19

Luni, 9 mai 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 27147, fiind înregistrat 1 caz nou față de ziua de duminică, 8 mai a.c., când ...[citește_toată_știrea]

9 Mai 2022, 16:10
(2746 vizualizări - 0 comentarii)


Accident la Ograda

Accident la Ograda

Sâmbătă, 7 mai a.c., două echipaje din cadrul Gărzii de intervenție Țăndărei au intervenit cu o autospecială pentru stingere cu apă și spumă și o ambulanță SMURD la un accident rutier produs în localitatea ...[citește_toată_știrea]

9 Mai 2022, 15:05
(3498 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Ograda accident


Recensământul Populației și Locuințelor 2021: Peste 72000 de chestionare completate la nivelul județului Ialomița

În intervalul 14.03-07.05.2022 al perioadei de autorecenzare și autorecenzare asistată pentru Recensământul Populației și Locuințelor 2021 au fost completate 72091 chestionare la nivelul județului Ialomița ...[citește_toată_știrea]

9 Mai 2022, 13:50
(15624 vizualizări - 0 comentarii)


Făcăeni: Profanatori de morminte, identificați de polițiști

Duminică, 8 mai a.c., polițiștii din Fetești au fost sesizați cu privire la faptul că mai multe morminte din cimitirul comunal Făcăeni au fost distruse. Oamenii legii s-au deplasat de îndată la fața locului ...[citește_toată_știrea]

8 Mai 2022, 21:30
(3918 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 4 cazuri noi de COVID-19

Duminică, 8 mai 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 27146, fiind înregistrate 4 cazuri noi față de ziua de sâmbătă, 7 mai ...[citește_toată_știrea]

8 Mai 2022, 16:50
(7188 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 1 caz nou de COVID-19!

Sâmbătă, 7 mai 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 27142, fiind înregistrat 1 caz nou față de ziua de vineri, 6 mai a.c., ...[citește_toată_știrea]

7 Mai 2022, 16:30
(2484 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Niciun caz nou de COVID-19!

Vineri, 6 mai 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a rămas la 27141, nefiind înregistrate cazuri noi față de ziua de joi, 5 mai a.c., ...[citește_toată_știrea]

6 Mai 2022, 16:15
(2268 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Marți, 10 mai 2022, termen limită pentru depunerea a 4 declarații fiscale

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează persoanele impozabile, înregistrate în scopuri de TVA, care nu au depășit plafonul de scutire și care doresc să fie scoase din evidența persoanelor ...[citește_toată_știrea]

6 Mai 2022, 14:30
(9942 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 6 noi cazuri de COVID-19

Joi, 5 mai 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 27141, fiind înregistrate 6 noi cazuri față de ziua de miercuri, 4 mai a.c ...[citește_toată_știrea]

5 Mai 2022, 16:20
(2573 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Din 15 iunie se pot depune cereri pentru Ajutor de Stat

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează că, în perioada 15 iunie-26 iulie 2022, inclusiv, Ministerul Finanțelor derulează o nouă sesiune de înregistrare a Cererilor de acord pentru ...[citește_toată_știrea]

5 Mai 2022, 13:10
(11195 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 4 noi cazuri de COVID-19

Miercuri, 4 mai 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 27135, fiind înregistrate 4 noi cazuri față de ziua de marți, 3 mai a ...[citește_toată_știrea]

4 Mai 2022, 16:35
(2674 vizualizări - 0 comentarii)


IȘJ Ialomița: Târg Educațional-Universitatea «Dunărea de Jos» din Galați

Marți, 3 mai 2022, lnspectoratul Școlar Județean lalomița, susținut de autoritățile locale, a facilitat întâlnirea elevilor de liceu cu reprezentanți ai Universității «Dunărea de Jos» din Galați. Evenimentul ...[citește_toată_știrea]

4 Mai 2022, 16:05
(9597 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Termene limită pentru depunerea unor declarații fiscale

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii, persoanele impozabile înregistrate în scopuri de TVA conform art. 316 din Legea 227/2015 privind Codul Fiscal, cu modificările ...[citește_toată_știrea]

4 Mai 2022, 15:35
(14538 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Luna mai, luna promovării economiei sociale

În viziunea AJOFM Ialomița, luna mai este luna promovării economiei sociale, fiind dedicată unor acțiuni de conștientizare a importanței dezvoltării acestui sector pentru întreaga societate. Dezvoltarea ...[citește_toată_știrea]

4 Mai 2022, 14:25
(9039 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 6 noi cazuri de COVID-19

Marți, 3 mai 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 27131, fiind înregistrate 6 noi cazuri față de ziua de luni, 2 mai a.c., ...[citește_toată_știrea]

3 Mai 2022, 16:15
(4806 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 4,11%, rata șomajului înregistrat în luna martie 2022

La sfârșitul lunii martie 2022, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrați 3827 șomeri (din care 1720 femei), rata șomajului fiind de 4,11%, cu 0,82% sub ...[citește_toată_știrea]

3 Mai 2022, 15:00
(11008 vizualizări - 0 comentarii)


DN2A: Tânăr de 15 ani, mort într-un accident rutier

DN2A: Tânăr de 15 ani, mort într-un accident rutier

Un grav accident rutier s-a petrecut în seara zilei de luni, 2 mai a.c., pe DN2A, între localitățile Perieți și Misleanu. Un tânăr de 21 de ani s-a angajat într-o depășire neregulamentară, moment în care ...[citește_toată_știrea]

3 Mai 2022, 11:30
(7857 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii la case din Traian și Bărbulești

Sâmbătă, 30 aprilie a.c., în jurul orei 2,00, pompierii din Slobozia au fost solicitați să intervină pentru localizarea și lichidarea unui incendiu izbucnit la locuința unui cetățean din comuna Traian. ...[citește_toată_știrea]

2 Mai 2022, 19:40
(11263 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...