Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Jumătate din suprafețele agricole ale județului riscă să rămână necultivate

Agricultura ialomițeană se retrage în munți

Jumătate din suprafețele agricole ale județului riscă să rămînă necultivate

Anunțat ca posibil sau probabil pînă la jumătatea lunii octombrie, falimentul agriculturii ialomițene a devenit, la acest început de noiembrie 2009, o certitudine. Fermierii ialomițeni continuă să aștepte subvenția pe suprafață, motorina a fost livrată pentru doar 60 la sută din cereri, iar dintre cele 12 mii de solicitări depuse în cadrul campaniei SAPS 2009 au fost luate în calcul puțin peste 500.

Dezastrul din noiembrie
Potrivit operativei întocmite de Direcția Agricolă de Dezvoltare Rurală Ialomița, la începutul acestei luni, din suprafața agricolă de 374178 de hectare, în acest moment suprafața arăturilor de toamnă se ridică la 173168 de hectare, adică mai puțin... [citește_tot_articolul]

12 Noiembrie 2009, 11:12 (7161 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Ialomița, sub asediul gripei porcine și a virozelor de sezon

Noul val de gripa porcină panichează polulația. Virusul A/H1N1, înspăimîntă autoritățile. Peste toate acestea se adaugă hepatita, dar și virozele, ce se înmulțesc pe zi ce trece. Vizibil îngrijorați, responsabilii în domeniu încearcă să calmeze populația tranformînd totul într-un vacarm mediatic de mai mare «succesul».
Revenind, apariția gripei porcine în Ialomița s-a realizat în două etape. După contactarea virusului de două eleve ale Colegiului Național «Mihai Viteazul», dar și de un bărbat dintr-o comună ialomițeană, la jumătatea lunii septembrie 2009, gripa porcină a devenit o realitate și în județul Ialomița. Panica pare amplificată de autorități ce zilnic vorbesc despre înmulțirea cazurilor... [citește_tot_articolul]

11 Noiembrie 2009, 11:30 (5365 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Agricultură alternativă pe bază de mulci vegetal

Simpozion Makis la Slobozia

Agricultură alternativă pe bază de mulci vegetal

În plină criză a agriculturii, la Slobozia, Academia de Științe Agricole și Silvice «Gheorghe Ionescu Șișești» a reușit performanța de a susține un simpozion a cărui temă a fost promovarea culturilor alternative. Desfășurat joi, 5 noiembrie 2009, simpozionul s-a bucurat de o numeroasă prezență a agricultorilor interesați de acest subiect, precum și de interesul oficialilor județeni implicați direct în acest domeniu. Dincolo de promovarea noilor sisteme de agricultură alternativă, miza simpozionului a constituit-o mediatizarea oportunității de a obține, prin promovarea agriculturii ecologice, a unei subvenții suplimentare de 130 de euro.

Culturile verzi egal agricultură ecologică... [citește_tot_articolul]

11 Noiembrie 2009, 11:00 (9221 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița așteaptă la vot 240 de mii de alegători

Alegeri 2009

Ialomița așteaptă la vot 240 de mii de alegători

Duminică, 22 noiembrie 2009 vor avea loc scrutinul pentru alegerea Președintelui României și referendumul național. Pentru buna desfășurare a alegerilor în Ialomița, Prefectura a anunțat înființarea a 277 de secții de vot, dintre care 66 vor fi secții de votare speciale. Pentru evitarea oricărei tentative de fraudă, Prefectura a organizat o întîlnire cu reprezentanții partidelor politice din Ialomița, în vederea prelucrării informațiilor legate de desfășurarea legală a votului. Pînă la acest moment, există două reclamații privind afișajul electoral ilegal. Potrivit Ordonanței de Urgență nr. 95 din 2009, infracțiunile constatate la vot se pedepsesc cu închisoare de la 6 luni la 7 ani...

... [citește_tot_articolul]

10 Noiembrie 2009, 23:45 (5543 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Boc 2 burdușește bugetele primarilor PD-L cu bani publici

Garantat ilegal în Ialomița!

Boc 2 burdușește bugetele primarilor PD-L cu bani publici

La fiecare schimbare de Guvern, nota de plată a guvernării se descarcă în capul contribuabililor. Sau, cel puțin, așa s-a întîmplat pînă în prezent. Acum însă, dată fiind criza, Guvernul Boc 2 ne dă la semnat nu doar notele de plată proprii, ci și pe cele ale primarilor din bătătura partidului. În Ialomița, numărul primarilor PD-L care s-au dedulcit nu mai tîrziu de săptămîna trecută cu felii consistente de fond bugetar se ridică la 14 (plus un primar PNL, pentru a nuanța culoarea). Pentru ceilalți, care nu au avut loc la banchet, același Guvern Boc 2 a lăsat să-i scape printre degete firimiturile.

Sportul rural aduce goluri consistente...
...la bugetul de stat. Nu știm... [citește_tot_articolul]

10 Noiembrie 2009, 14:33 (7403 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Partidele politice se reclamă «electoral»

Partidele politice se reclamă «electoral»

Oficial, campania a început. Reprezentanții celor mai mari formațiuni politice din teritoriu sînt mai mult decît agitați; de la șefi la trepăduși. Toată lumea visează la președintele propriu. Între timp însă, Ialomița a fost invadată de afișe electorale. De la stîlpi la copaci, de la locuri de afișaj legale la gardurile bătrînilor de la țară, candidații zîmbesc, viclean sau tembel, din miile de afișe lipite de «voluntarii» susținători. În aceste zile de învălmășeală politică, polițiștii ialomițeni au fost angrenați cu succes în acțiunile electorale. Asta fiindcă nici ultimul afiș rupt din marginea județului nu a scăpat de o reclamație depusă la Inspectoratul Județean de Poliție. Drept pentru care... [citește_tot_articolul]

10 Noiembrie 2009, 12:54 (7995 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Nota de plată la apă crește cu 35 mii de euro

Slobozenii trebuie să mai scoată bani din buzunare

Nota de plată la apă crește cu 35 mii de euro

Anul trecut, primarul Gabi Ionașcu a anunțat creșterea valorii investiției în sursa de apă subterană de la 92 de miliarde, cît a fost estimată inițial, la 160 miliarde lei vechi. Luna trecută, primarul Gabi Ionașcu a anunțat că va cheltui pînă în 2011 alte 80 miliarde lei pentru înlocuirea conductelor de apă. Iar joi, 5 noiembrie 2009, în cadrul ședinței de Consiliu Local, domnia sa ne-a mai făcut cadou o factură de 35 mii de euro, în contul aceleiași investiții, pentru cumpărarea unui teren care să asigure zona de protecție sanitară severă pentru sursa de apă. Nu plîngeți încă!

5280 de metri pentru 35500 de euro!
Potrivit proiectului de hotărîre propus și aprobat joi... [citește_tot_articolul]

10 Noiembrie 2009, 11:32 (5288 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Minunatul Sfînt Andrei, trei zile la Slobozia (slideshow)

La orele prînzului zilei de vineri, 6 noiembrie 2009, moaștele Sf. Andrei, primul mărturisitor al credinței cele drepte pe pămînt Românesc, au poposit la Slobozia. Evenimentul a fost posibil grație binevoinței Preasfințitului Casian, episcop al Dunării de Jos. După o slujbă de mulțumire la Catedrala Înălțarea Domnului, moaștele Sf. Andrei au fost conduse într-o procesiune de 1000 de credincioși la Mînăstirea Sfinții Voievozi. Moaștele Sf. Andrei vor rămîne acolo timp de trei zile, perioadă în care credincioșii sînt așteptați să se închine raclei sfinte.
PS Vincențiu a declarat că «acesta este cel mai fericit moment de la întronizarea sa din urmă cu patru luni» și a mulțumit PS Casian fiindcă... [citește_tot_articolul]

6 Noiembrie 2009, 17:14 (7501 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Stimulente de 1,5 milioane euro doar la Finanțe Ialomița

Veniturile NESIMȚITE ale finanțiștilor irită FMI

Stimulente de 1,5 milioane euro doar la Finanțe Ialomița

Așadar, iată-ne din nou umplîndu-ne timpul scriind de stimulentele finanțiștilor. Asta ca să-i facem în ciudă dlui Nicu Stan (vedeți, domnu' Președinte, ce politicoși sîntem?). Căci, din cîte am înțeles noi, în sediul acela mare al Finanțelor avem cel puțin un cititor fidel. Acela este, după cum ați ghicit, Nicu Stan, Președinte (cu P mare, da?) al Sindicatului Finanțe Ialomița. Președinte care, după cum o să remarcați la finalul articolului de față, s-a simțit lezat și, implicit, a zămislit un drept la replică remis redacției noastre într-una dintre zilele lunii precedente. Cum noi n-am prea avut timpul necesar să-i transcriem silabele în cadrul ziarului, ne-am decis, într-un final, să-i acordăm... [citește_tot_articolul]

5 Noiembrie 2009, 19:58 (19601 vizualizări - 21 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Încă două cazuri de gripă porcină confirmate la Urziceni

Ialomița, cu un pas mai aproape de pandemie

Încă două cazuri de gripă porcină confirmate la Urziceni

Încă două noi cazuri caz de gripă porcină depistate la Urziceni. După confirmarea, ieri, a contactării virusului A1H1 de către consilierul local Dan Pavunev, Ministerul Sănătății a raportat confirmarea a încă două cazuri de îmbolnăvire cu gripă nouă la nivelul județului Ialomița. Potrivit primelor informații, cele două cazuri nou depistate ar fi independente de primul, fapt care a determinat alertarea Autorității de Sănătate Publică Ialomița. Deși informația nu a fost confirmată, cele două cazuri au fost izolate într-una dintre școlile din municipiul Urziceni, fapt care ar putea determina suspendarea cursurilor. Reamintim că acestea ridică la șase numărul cazurilor de gripă porcină înregistrate... [citește_tot_articolul]

5 Noiembrie 2009, 19:43 (6567 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Gripă porcină la Urziceni

Gripă porcină la Urziceni

Gripă porcină în Consiliul Local Urziceni. Un consilier confirmat cu virusul AH1N1. Risc de raspândire în întreg orașul. DSP depășit încă o dată.

Un nou caz de gripă porcină a fost confirmat miercuri, 4 noiembrie 2009, la Urziceni. Potrivit informațiilor oficiale, cazul semnalat reprezintă un focar de infecție pentru întreg Consiliul Local Urziceni, toți ce 17 consilieri locali intrînd în contact cu victima la ultima ședință ordinară de Consiliu Local de joi, 29 octombrie 2009. Deși cazul a fost confirmat, pentru consilierii prezenți la ședință și personalul Primăriei nu s-a luat măsura întrării în carantină. Primarul Constantin Sava a declarat că nu se teme că instituția... [citește_tot_articolul]

4 Noiembrie 2009, 09:40 (10939 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Bătălia pentru controlul instituțiilor statului continuă

Poveste fără sfîrșit pentru fotoliile descentralizatelor

Bătălia pentru controlul instituțiilor statului continuă

La mai bine de o lună de la semnalul politic lansat public de fostul și actual interimar prim-ministru Emil Boc, lupta pentru controlul instituțiilor descentralizate ale statului continuă. Și, cu numai o lună înainte de alegerile prezidențiale, PD-L se încăpățînează să înlocuiască cu orice preț directorii din Ialomița. În cele mai multe dintre cazuri, prețul îl reprezintă oprobiul public și cocoțarea pe post a unor persoane lipsite de orice greutate morală. În alte cazuri însă, riscurile depășesc cu mult valoarea mizei și confirmă, încă o dată, că România este o țară a tuturor posiblităților.

Știucă, din nou la o slujbă de stat
Cel mai celebru caz din istoria decapitărilor... [citește_tot_articolul]

4 Noiembrie 2009, 09:36 (8436 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Un fost medic, actual pacient, încearcă să reabiliteze imaginea Spitalului Județean

Un fost medic, actual pacient, încearcă să reabiliteze imaginea Spitalului Județean

Spitalul Județean de Urgență Slobozia, o unitate medicală bîntuită de cazuri răsunătoare de malpraxis, de șpăgi pentru medici, de afaceri medicale și tot felul de acuzații grave... Așa ar putea arăta scurta descriere a celei mai mari unități sanitare din județ. În vremuri cînd medicina doar laude nu merită, cînd sistemul medical scîrțîie din toate încheieturile, un pacient vrea să schimbe părerile oamenilor, să desființeze «curentul» de denigrare a medicinei. E drept, asta după ce timp de 32 de ani a profesat ca medic la Spitalul din Slobozia. Ceea ce surprinde este că deși locuiește în București, un fost medic al Spitalului Județean vine, o dată la 6 luni, la tratament la Slobozia! Decidem să... [citește_tot_articolul]

4 Noiembrie 2009, 09:26 (12730 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Stație de asfalt de 2 milioane de euro pentru infrastructura județului

Consiliul Județean Ialomița a majorat capitalul social al SC Drumuri și Poduri

Stație de asfalt de 2 milioane de euro pentru infrastructura județului

În data de 30 octombrie 2009, Consiliul Județean Ialomița a decis, în cadrul unei ședințe ordinare, majorarea cu 800 mii de lei a capitalului social la SC Drumuri și Poduri SA, societate al cărei acționar majoritar este instituția publică mai sus menționată. Majorarea de capital a fost operată «în numele și în interesul public al județului» și confirmă, pentru prima dată de la înființarea societății, interesul administrației județene pentru susținerea unei firme de care ar putea depinde, în viitorul apropiat, întreaga infrastructură rutieră județeană. Majorarea de capital se face prin emiterea unui număr de 320000 de acțiuni în valoare de 2,5 lei, fapt care va duce, implicit, la majorarea numărului... [citește_tot_articolul]

3 Noiembrie 2009, 16:57 (12921 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Viorel Ștefu, noul inspector șef al Poliției ialomițene, promite disciplinizarea polițiștilor

Viorel Ștefu, noul inspector șef al Poliției ialomițene, promite disciplinizarea polițiștilor

Marți, 3 noiembrie 2009, noul inspector șef al Inspectoratului de Poliție Județean a convocat media locală la o conferință de presă, în vederea propriei prezentări. După o trecere în revistă a CV-ului personal, Viorel Ștefu, noul șef al IPJ, a adus în discuție planurile de acțiune pe care speră să le implementeze în Ialomița. Date fiind ultimele speculații ale presei și nu numai cu privire la managementul deficitar implementat în instituția județeană, Ștefu a dat asigurări cu privire la schimbările privind linia de disciplină a subordonaților săi. «Am avut o medie de 60-70 de sancțiuni aplicate anual polițiștilor din Buzău, sper însă să nu fie cazul și în Ialomița» a declarat, printre altele,... [citește_tot_articolul]

3 Noiembrie 2009, 15:58 (10998 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Senatorul Tudor Panțuru, din nou la Spitalul Județean

Parlamentar cu bisturiu-n mînă

Senatorul Tudor Panțuru, din nou la Spitalul Județean

Începînd de săptămîna precedentă, senatorul Tudor Panțuru și-a reluat activitatea de medic chirurg în cadrul Spitalului Județean de Urgență Slobozia. În acest sens, Panțuru a obținut o derogare a comisiei juridice din cadrul Senatului pentru a profesa în unitatea sanitară. Pentru ca activitatea din Parlament să nu-i fie perturbată, doctorul efectuează gărzi cu preponderență în zilele de final ale fiecărei săptămîni, timp în care este «liber» de la Senat.
Deficitul de medici din cadrul Spitalului Județean a fost redus cel puțin pe una dintre Secții. De curînd, doctorul chirurg Tudor Panțuru și-a reluat activitatea, prin asumarea unor gărzi. Astfel, schema de cinci medici chirurgi ai Secției... [citește_tot_articolul]

2 Noiembrie 2009, 17:28 (6789 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Cînd Slobozia nu doarme

Absolut Halloween party la Hambar (slideshow)

... [citește_tot_articolul]

2 Noiembrie 2009, 11:32 (5614 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

«Bătaie» pe funcțiile de conducere din Justiție

«Bătaie» pe funcțiile de conducere din Justiție

Recent, Consiliul Superior al Magistraturii a emis lista posturilor vacante pentru funcțiile de conducere din cadrul Parchetelor Județene, dar și a Judecătoriilor din toată țara. De asemenea, reprezentanții Institutului Național al Magistraturii au stabilit drept sesiune de desfășurare a examinărilor perioada 2 octombrie-15 decembrie 2009. Ialomița a intrat în rîndul județeleor fără conducere a instituțiilor de justiție cu două funcții, respectiv cea de prim procuror în cadrul Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița dar și cea de președinte al Tribunalului Ialomița. Participanții însă «se calcă pe bătături» și sînt de trei ori mai mulți decît pot susține cele două rîvnite funcții.

... [citește_tot_articolul]

1 Noiembrie 2009, 17:12 (14123 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

45 de furturi în 10 luni!

Record absolut la infracțiuni pentru un minor

45 de furturi în 10 luni!

Un copil în vîrstă de doar 15 ani a reușit un record absolut în săvîrșirea de infracțiuni. Scriptele Poliției ialomițene rețin pe numele minorului săvîrșirea a nu mai puțin de 45 de infracțiuni doar de la începutul anului 2009. Întrucît vîrsta copilului este mult prea fragedă, anchetatorii au refuzat să dea publicității amănunte legate de indentitatea acestuia...

Infractor de meserie
45 de dosare penale. Furturi de autoturisme, furturi din autoturisme, de biciclete dar și din magazine. Așa sună, pe scurt, cazierul judiciar al unui copil din zona Urziceni. Minorul este un client mai vechi al polițiștilor, copilul săvîrșind multiple infracțiuni atît în anii precedenți... [citește_tot_articolul]

31 Octombrie 2009, 16:13 (9496 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Infractorii din Bora, din nou liberi

Justiția e oarbă de-a binelea!

Infractorii din Bora, din nou liberi

Vă mai amintiți despre răsunătoarele scandaluri petrecute în urmă cu cîteva luni în cartierul slobozean Bora? Desigur că vă amintiți, căci în urma acestor conflicte au fost decapitați șefii Poliției ialomițene, iar mediatizarea excesivă a adus în atenție cele mai de amploare încăierări din ultimii ani din Slobozia. Anchetele s-au finalizat cu o serie de arestări pentru infractorii provenind din găști diferite. Ei bine, la aproape două luni de la arestare, sîntem în măsură să anunțăm eliberarea a trei dintre aceștia. Interesant este faptul că, deși în data de 20 octombrie 2009 Tribunalul Ialomița a respins cererea de eliberare condiționată a trei dintre condamnați, zilele precedente, Curtea de... [citește_tot_articolul]

30 Octombrie 2009, 16:41 (8944 vizualizări - 2 comentarii)

Vineri 26 Iun 2026
297 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
Principesa Maria vizitează Călărași și Ialomița

Principesa Maria vizitează Călărași și Ialomița

Miercuri, 27 septembrie 2017, Principesa Maria a României se va întâlni cu reprezentanții autorităților centrale, județene și locale din municipiul Călărași. Alteța sa vizitează Episcopia Sloboziei și ...[citește_toată_știrea]

26 Septembrie 2017, 20:15
(4703 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Plăți pentru producătorii de lapte și subvenția la motorină

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură informează cu privire la faptul că a finalizat autorizarea la plată a cererilor pentru acordarea ajutorului excepțional destinat producătorilor de lapte ...[citește_toată_știrea]

20 Septembrie 2017, 18:45
(6442 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: «Cod Galben» de instabilitate atmosferică

Județul Ialomița se află, până joi, 21 septembrie 2017, la orele 21,00, sub efectul unei avertizări meteorologice «Cod Galben», caracterizată de instabilitate atmosferică accentuată, intensificări ale vântului ...[citește_toată_știrea]

20 Septembrie 2017, 17:55
(3597 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Lemne confiscate de polițiști

Ialomița: Lemne confiscate de polițiști

Polițiști din cadrul Serviciului Județean Transporturi Ialomița au desfășurat activități pe raza de competență, pentru prevenirea și combaterea faptelor ilegale din silvicultură. Astfel, luni, 18 septembrie ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2017, 20:40
(6060 vizualizări - 0 comentarii)


Inspectoratul de Stat în Construcții va intensifica acțiunile de verificare în spitale, școli și grădinițe

Pentru a preveni apariția unor situații precum cele de zilele trecute, ca urmare a fenomenelor meteorologice, Inspectoratul de Stat în Construcții a decis intensificarea, la nivel național, a acțiunilor ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2017, 18:45
(6102 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Delincvența juvenilă și victimizarea minorilor

Elevii de la Liceul Tehnologic «Înălțarea Domnului» și Liceul de Arte «Ionel Perlea», din Slobozia, au fost informați despre delincvența juvenilă și victimizarea minorilor. Luni, 18 septembrie a.c., polițiștii ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2017, 17:15
(4514 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: «Fii cu ochii pe hoții din auto!»

În perioada iulie-septembrie 2017, Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița derulează activități informativ-preventive în cadrul campaniei de prevenire a furturilor din autoturisme «Fii cu ochii pe ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2017, 16:45
(4401 vizualizări - 0 comentarii)


Făcăeni: Și-au găsit sfârșitul în beci

Doi bărbați din Făcăeni, unchi și nepot, în vârstă de 40 și, respectiv, 63 de ani, au murit în după amiaza zilei de luni, 18 septembrie a.c., în beciul unei locuințe. Cei doi au intrat în cramă să verifice ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2017, 14:17
(6351 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la o casă din Căzănești

Flăcările s-au extins la acoperișul unei locuințe din Căzănești luni, 18 septembrie a.c., în jurul orelor 16,30, de la o afumătoare amplasată necorespunzător și lăsată în funcțiune, nesupravegheată. Până ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2017, 14:10
(4980 vizualizări - 0 comentarii)


Gârbovi: Lan de porumb mistuit de flăcări

În urma unui apel la 112, cadrele ISU Ialomița s-au deplasat luni, 18 septembrie a.c., începând cu orele 15,30, pe raza comunei Gârbovi, unde vâlvătaia a cuprins aproximativ 2 ha de cultură agricolă. Pompierii ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2017, 14:05
(4379 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Gârbovi incendiu


Ghiozdane cu rechizite și manuale oferite de Catedrala Urziceni

În baza parteneriatului dintre Catedrala Urziceni și Școala Gimnazială «Ion Heliade Rădulescu», în luna septembrie au avut loc ample acțiuni. Duminică, 10 septembrie 2017, după săvârșirea Sfintei Liturghii ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2017, 11:10
(5974 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Arestat pentru «tentativă la omor calificat»

Polițiștii de Investigații Criminale din cadrul IPJ Ialomița au acționat pe raza de competență, pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag de la executarea unor ...[citește_toată_știrea]

18 Septembrie 2017, 21:50
(3541 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni ale polițiștilor ialomițeni

La acest sfârșit de săptămână, 15-17 septembrie a.c., polițiștii din cadrul IPJ Ialomița au desfășurat acțiuni în locurile și zonele de interes operativ din județ, pentru prevenirea și combaterea faptelor ...[citește_toată_știrea]

18 Septembrie 2017, 20:35
(3729 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Controale la unități de alimentație publică

În perioada 28.08-14.09.2017, consilierii din cadrul DSVSA Ialomița au efectuat 19 controale, având drept obiectiv verificarea condițiilor de igienă în unitățile de alimentație publică ce au desfășurat ...[citește_toată_știrea]

18 Septembrie 2017, 18:30
(4134 vizualizări - 0 comentarii)


Proiect de artilerie, descoperit la Sudiți

Pirotehniștii din cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență Ialomița au intervenit pentru asanarea și distrugerea unui proiectil de artilerie, descoperit pe câmp de un localnic din comuna Sudiți ...[citește_toată_știrea]

15 Septembrie 2017, 22:25
(6139 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: Se oprește furnizarea de gaze

Din cauza unor lucrări la rețeaua de transport a gazelor naturale de către Transgaz, Distrigaz anunță sistarea alimentării cu gaze naturale în orașul Amara, în data de marți, 19 septembrie 2017, începând ...[citește_toată_știrea]

15 Septembrie 2017, 21:50
(5884 vizualizări - 0 comentarii)


Enel Distribuție: Atenție, se întrerupe curentul!

Enel Distribuție Dobrogea SA informează cu privire la faptul că, în perioada 18-22 septembrie 2017, în anumite zone ale județului Ialomița furnizarea energiei electrice va fi sistată din cauza unor lucrări ...[citește_toată_știrea]

15 Septembrie 2017, 21:15
(8051 vizualizări - 0 comentarii)


Păsări Flamingo pe Lacul Fundata!

Păsări Flamingo pe Lacul Fundata!

Vizitatori neobișnuiți la Fundata, în județul Ialomița. Un grup de 6 păsări Flamingo a fost observat pe apele lacului de către reprezentanți ai Societății Ornitologice Române. Specialiștii susțin că nu ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2017, 21:10
(4611 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Ialomița are 6081 de șomeri

Datele statistice ale AJOFM Ialomița arată că la nivelul județului există 6081 de șomeri, înregistrați la sfârșitul lunii august 2017. Dintre aceștia, indemnizați sunt doar 939. Astfel, statistica arată ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2017, 20:30
(4060 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Atenție, se închid gazele!

Din cauza lucrărilor de întreținere a rețelelor, Distrigaz Sud Rețele anunță sistări ale furnizării de gaze în Slobozia și Fetești. La Fetești întreruperile sunt semnalate pe strada Călărași, iar la Slobozia ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2017, 19:40
(5085 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Întâlnire cu contribuabilii

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează cu privire la organizarea unei întâlniri cu contribuabilii în vederea transmiterii de informații cu privire la plata defalcată a TVA. Dezbaterea ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2017, 19:10
(4919 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de 41 mii de lei în 48 de ore

În ultimele 48 de ore, polițiștii ialomițeni au aplicat peste 100 de amenzi contravenționale, în cuantum total de 41 mii de lei. Totul în cadrul unei acțiuni de amploare care a vizat prevenirea faptelor ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2017, 18:05
(4717 vizualizări - 0 comentarii)


anunț angajare

angajăm urgent muncitori
CALIFICAȚI și NECALIFICAȚI
cu experiență în construcții
șantierul este în București
asigurăm cazare și salariu motivant
Telefon contact 0722/142.813

13 Septembrie 2017, 21:20


Bărcănești: Femeie în vârstă de 75 de ani, rănită într-un incendiu

Bărcănești: Femeie în vârstă de 75 de ani, rănită într-un incendiu

Gazul de la o butelie defectă sau neetanșată corespunzător a fost cauza probabilă care a dus la izbucnirea unui incendiu la o locuință din localitatea Bărcănești. Evenimentul a avut loc miercuri, 13 septembrie ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2017, 21:15
(6157 vizualizări - 0 comentarii)


anunț angajare

CDI TRANSPORT PERSOANE
cu sediul în București, sector 2
angajează șoferi
din zona Lehliu Gară sau Sălcioara
cu categoria D și card tahograf,
obligatorii pentru transport
angajați Mega Image
Relații la telefoanele
0730/333.453, 0730/444.450

13 Septembrie 2017, 21:10


IPJ Ialomița: Amenzi de peste 35000 de lei, 3 permise reținute

Polițiștii din cadrul IPJ Ialomița au desfășurat la acest sfârșit de săptămână, 8-10 septembrie a.c., acțiuni în locurile și zonele de interes operativ din județ, pentru prevenirea și combaterea faptelor ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2017, 17:10
(4221 vizualizări - 2 comentarii)


Ialomița: Bărbat dispărut

Ialomița: Bărbat dispărut

Polițiștii ialomițeni caută un bărbat, de 38 de ani, care a plecat de acasă și nu a revenit până în prezent. Cei care pot oferi informații care să conducă la găsirea bărbatului sunt rugați să sune la numărul ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2017, 17:05
(4873 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: «13 Septembrie-169 de ani de eroism al pompierilor»

Sărbătorim la 13 septembrie «Ziua Pompierilor din România», un eveniment menit să perpetueze amintirea eroismului dovedit pe câmpul de luptă de către înaintașii noștri în anul 1848. Atunci, pompierii români ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2017, 16:10
(4740 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Manifestarea «Pâinea și Vinul», la Muzeul Agriculturii

Muzeul Național al Agriculturii vă invită, în perioada 22-24 septembrie 2017, la cea de-a II-a ediție a manifestării complexe «Pâinea și Vinul», tematică promovată încă din 2011, când la Slobozia s-au desfășurat ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2017, 15:05
(5807 vizualizări - 1 comentariu)


Autoturism căutat în Anglia, găsit la Slobozia

Un autoturism căutat pentru confiscare de autoritățile engleze a fost depistat de polițiștii din cadrul Serviciului de Investigații Criminale Ialomița. Astfel, polițiștii au identificat un autoturism ce ...[citește_toată_știrea]

7 Septembrie 2017, 17:50
(4582 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Urbanistul în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Vasile în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...