Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

35 mii de îmbolnăviri și 192 mii de zile de spitalizare

Ialomița, județ suferind

35 mii de îmbolnăviri și 192 mii de zile de spitalizare

Sistemul de sănătate ialomițean a susținut, doar pînă la finele lunii septembrie 2009, nu mai puțin de 192 mii de zile de spitalizare pentru 35 mii de cazuri de îmbolnăviri. Potrivit unor date statistice ale Școlii Naționale de Sănătate Publică și Management Sanitar, instituție cu competențe în validarea cazurilor de îmbolnăviri, cele 4 unități spitalicești din județul nostru au tratat, de la începutul anului pînă la finele lunii septembrie 2009, nu mai puțin de 35429 de cazuri în 192 mii de zile de spitalizare. Dintre acestea, cele mai multe cazuri se remarcă la capitolul neurologie, pînă la sfîrșitul lunii septembrie 2009, peste 1733 de ialomițeni fiind diagnosticați în spitale... [citește_tot_articolul]

16 Noiembrie 2009, 19:04 (7778 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

AU RĂMAS FĂRĂ GAZ

Amonil SA, din nou în pericol de a-și închide porțile

AU RĂMAS FĂRĂ GAZ

După ce, la începutul lunii octombrie 2009, Amonil SA a fost executată silit și a pierdut o parte importantă din patrimoniul propriu, actual Combinatul de îngrășăminte chimice din Slobozia se află în pericol de a-și închide porțile. Potrivit ultimelor rapoarte remise Bursei de Valori București, Amonil SA aduce la cunoștință faptul că furnizorul principal de gaz metan, Interagro SA nu mai poate livra gaze naturale. În consecință, pentru a evita închiderea stațiilor de producție, reprezentanții societății s-au adresat SNGN Romgaz SA Mediaș, în vederea contractării unei cantități de gaz metan necesare desfășurării procesului de producție. Răspunsul venit însă de la Romgaz Mediaș a fost nefavorabil... [citește_tot_articolul]

12 Noiembrie 2009, 13:14 (7997 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Jumătate din suprafețele agricole ale județului riscă să rămână necultivate

Agricultura ialomițeană se retrage în munți

Jumătate din suprafețele agricole ale județului riscă să rămînă necultivate

Anunțat ca posibil sau probabil pînă la jumătatea lunii octombrie, falimentul agriculturii ialomițene a devenit, la acest început de noiembrie 2009, o certitudine. Fermierii ialomițeni continuă să aștepte subvenția pe suprafață, motorina a fost livrată pentru doar 60 la sută din cereri, iar dintre cele 12 mii de solicitări depuse în cadrul campaniei SAPS 2009 au fost luate în calcul puțin peste 500.

Dezastrul din noiembrie
Potrivit operativei întocmite de Direcția Agricolă de Dezvoltare Rurală Ialomița, la începutul acestei luni, din suprafața agricolă de 374178 de hectare, în acest moment suprafața arăturilor de toamnă se ridică la 173168 de hectare, adică mai puțin... [citește_tot_articolul]

12 Noiembrie 2009, 11:12 (7163 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Ialomița, sub asediul gripei porcine și a virozelor de sezon

Noul val de gripa porcină panichează polulația. Virusul A/H1N1, înspăimîntă autoritățile. Peste toate acestea se adaugă hepatita, dar și virozele, ce se înmulțesc pe zi ce trece. Vizibil îngrijorați, responsabilii în domeniu încearcă să calmeze populația tranformînd totul într-un vacarm mediatic de mai mare «succesul».
Revenind, apariția gripei porcine în Ialomița s-a realizat în două etape. După contactarea virusului de două eleve ale Colegiului Național «Mihai Viteazul», dar și de un bărbat dintr-o comună ialomițeană, la jumătatea lunii septembrie 2009, gripa porcină a devenit o realitate și în județul Ialomița. Panica pare amplificată de autorități ce zilnic vorbesc despre înmulțirea cazurilor... [citește_tot_articolul]

11 Noiembrie 2009, 11:30 (5365 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Agricultură alternativă pe bază de mulci vegetal

Simpozion Makis la Slobozia

Agricultură alternativă pe bază de mulci vegetal

În plină criză a agriculturii, la Slobozia, Academia de Științe Agricole și Silvice «Gheorghe Ionescu Șișești» a reușit performanța de a susține un simpozion a cărui temă a fost promovarea culturilor alternative. Desfășurat joi, 5 noiembrie 2009, simpozionul s-a bucurat de o numeroasă prezență a agricultorilor interesați de acest subiect, precum și de interesul oficialilor județeni implicați direct în acest domeniu. Dincolo de promovarea noilor sisteme de agricultură alternativă, miza simpozionului a constituit-o mediatizarea oportunității de a obține, prin promovarea agriculturii ecologice, a unei subvenții suplimentare de 130 de euro.

Culturile verzi egal agricultură ecologică... [citește_tot_articolul]

11 Noiembrie 2009, 11:00 (9221 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița așteaptă la vot 240 de mii de alegători

Alegeri 2009

Ialomița așteaptă la vot 240 de mii de alegători

Duminică, 22 noiembrie 2009 vor avea loc scrutinul pentru alegerea Președintelui României și referendumul național. Pentru buna desfășurare a alegerilor în Ialomița, Prefectura a anunțat înființarea a 277 de secții de vot, dintre care 66 vor fi secții de votare speciale. Pentru evitarea oricărei tentative de fraudă, Prefectura a organizat o întîlnire cu reprezentanții partidelor politice din Ialomița, în vederea prelucrării informațiilor legate de desfășurarea legală a votului. Pînă la acest moment, există două reclamații privind afișajul electoral ilegal. Potrivit Ordonanței de Urgență nr. 95 din 2009, infracțiunile constatate la vot se pedepsesc cu închisoare de la 6 luni la 7 ani...

... [citește_tot_articolul]

10 Noiembrie 2009, 23:45 (5543 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Boc 2 burdușește bugetele primarilor PD-L cu bani publici

Garantat ilegal în Ialomița!

Boc 2 burdușește bugetele primarilor PD-L cu bani publici

La fiecare schimbare de Guvern, nota de plată a guvernării se descarcă în capul contribuabililor. Sau, cel puțin, așa s-a întîmplat pînă în prezent. Acum însă, dată fiind criza, Guvernul Boc 2 ne dă la semnat nu doar notele de plată proprii, ci și pe cele ale primarilor din bătătura partidului. În Ialomița, numărul primarilor PD-L care s-au dedulcit nu mai tîrziu de săptămîna trecută cu felii consistente de fond bugetar se ridică la 14 (plus un primar PNL, pentru a nuanța culoarea). Pentru ceilalți, care nu au avut loc la banchet, același Guvern Boc 2 a lăsat să-i scape printre degete firimiturile.

Sportul rural aduce goluri consistente...
...la bugetul de stat. Nu știm... [citește_tot_articolul]

10 Noiembrie 2009, 14:33 (7404 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Partidele politice se reclamă «electoral»

Partidele politice se reclamă «electoral»

Oficial, campania a început. Reprezentanții celor mai mari formațiuni politice din teritoriu sînt mai mult decît agitați; de la șefi la trepăduși. Toată lumea visează la președintele propriu. Între timp însă, Ialomița a fost invadată de afișe electorale. De la stîlpi la copaci, de la locuri de afișaj legale la gardurile bătrînilor de la țară, candidații zîmbesc, viclean sau tembel, din miile de afișe lipite de «voluntarii» susținători. În aceste zile de învălmășeală politică, polițiștii ialomițeni au fost angrenați cu succes în acțiunile electorale. Asta fiindcă nici ultimul afiș rupt din marginea județului nu a scăpat de o reclamație depusă la Inspectoratul Județean de Poliție. Drept pentru care... [citește_tot_articolul]

10 Noiembrie 2009, 12:54 (7999 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Nota de plată la apă crește cu 35 mii de euro

Slobozenii trebuie să mai scoată bani din buzunare

Nota de plată la apă crește cu 35 mii de euro

Anul trecut, primarul Gabi Ionașcu a anunțat creșterea valorii investiției în sursa de apă subterană de la 92 de miliarde, cît a fost estimată inițial, la 160 miliarde lei vechi. Luna trecută, primarul Gabi Ionașcu a anunțat că va cheltui pînă în 2011 alte 80 miliarde lei pentru înlocuirea conductelor de apă. Iar joi, 5 noiembrie 2009, în cadrul ședinței de Consiliu Local, domnia sa ne-a mai făcut cadou o factură de 35 mii de euro, în contul aceleiași investiții, pentru cumpărarea unui teren care să asigure zona de protecție sanitară severă pentru sursa de apă. Nu plîngeți încă!

5280 de metri pentru 35500 de euro!
Potrivit proiectului de hotărîre propus și aprobat joi... [citește_tot_articolul]

10 Noiembrie 2009, 11:32 (5291 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Minunatul Sfînt Andrei, trei zile la Slobozia (slideshow)

La orele prînzului zilei de vineri, 6 noiembrie 2009, moaștele Sf. Andrei, primul mărturisitor al credinței cele drepte pe pămînt Românesc, au poposit la Slobozia. Evenimentul a fost posibil grație binevoinței Preasfințitului Casian, episcop al Dunării de Jos. După o slujbă de mulțumire la Catedrala Înălțarea Domnului, moaștele Sf. Andrei au fost conduse într-o procesiune de 1000 de credincioși la Mînăstirea Sfinții Voievozi. Moaștele Sf. Andrei vor rămîne acolo timp de trei zile, perioadă în care credincioșii sînt așteptați să se închine raclei sfinte.
PS Vincențiu a declarat că «acesta este cel mai fericit moment de la întronizarea sa din urmă cu patru luni» și a mulțumit PS Casian fiindcă... [citește_tot_articolul]

6 Noiembrie 2009, 17:14 (7501 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Stimulente de 1,5 milioane euro doar la Finanțe Ialomița

Veniturile NESIMȚITE ale finanțiștilor irită FMI

Stimulente de 1,5 milioane euro doar la Finanțe Ialomița

Așadar, iată-ne din nou umplîndu-ne timpul scriind de stimulentele finanțiștilor. Asta ca să-i facem în ciudă dlui Nicu Stan (vedeți, domnu' Președinte, ce politicoși sîntem?). Căci, din cîte am înțeles noi, în sediul acela mare al Finanțelor avem cel puțin un cititor fidel. Acela este, după cum ați ghicit, Nicu Stan, Președinte (cu P mare, da?) al Sindicatului Finanțe Ialomița. Președinte care, după cum o să remarcați la finalul articolului de față, s-a simțit lezat și, implicit, a zămislit un drept la replică remis redacției noastre într-una dintre zilele lunii precedente. Cum noi n-am prea avut timpul necesar să-i transcriem silabele în cadrul ziarului, ne-am decis, într-un final, să-i acordăm... [citește_tot_articolul]

5 Noiembrie 2009, 19:58 (19609 vizualizări - 21 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Încă două cazuri de gripă porcină confirmate la Urziceni

Ialomița, cu un pas mai aproape de pandemie

Încă două cazuri de gripă porcină confirmate la Urziceni

Încă două noi cazuri caz de gripă porcină depistate la Urziceni. După confirmarea, ieri, a contactării virusului A1H1 de către consilierul local Dan Pavunev, Ministerul Sănătății a raportat confirmarea a încă două cazuri de îmbolnăvire cu gripă nouă la nivelul județului Ialomița. Potrivit primelor informații, cele două cazuri nou depistate ar fi independente de primul, fapt care a determinat alertarea Autorității de Sănătate Publică Ialomița. Deși informația nu a fost confirmată, cele două cazuri au fost izolate într-una dintre școlile din municipiul Urziceni, fapt care ar putea determina suspendarea cursurilor. Reamintim că acestea ridică la șase numărul cazurilor de gripă porcină înregistrate... [citește_tot_articolul]

5 Noiembrie 2009, 19:43 (6569 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Gripă porcină la Urziceni

Gripă porcină la Urziceni

Gripă porcină în Consiliul Local Urziceni. Un consilier confirmat cu virusul AH1N1. Risc de raspândire în întreg orașul. DSP depășit încă o dată.

Un nou caz de gripă porcină a fost confirmat miercuri, 4 noiembrie 2009, la Urziceni. Potrivit informațiilor oficiale, cazul semnalat reprezintă un focar de infecție pentru întreg Consiliul Local Urziceni, toți ce 17 consilieri locali intrînd în contact cu victima la ultima ședință ordinară de Consiliu Local de joi, 29 octombrie 2009. Deși cazul a fost confirmat, pentru consilierii prezenți la ședință și personalul Primăriei nu s-a luat măsura întrării în carantină. Primarul Constantin Sava a declarat că nu se teme că instituția... [citește_tot_articolul]

4 Noiembrie 2009, 09:40 (10941 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Bătălia pentru controlul instituțiilor statului continuă

Poveste fără sfîrșit pentru fotoliile descentralizatelor

Bătălia pentru controlul instituțiilor statului continuă

La mai bine de o lună de la semnalul politic lansat public de fostul și actual interimar prim-ministru Emil Boc, lupta pentru controlul instituțiilor descentralizate ale statului continuă. Și, cu numai o lună înainte de alegerile prezidențiale, PD-L se încăpățînează să înlocuiască cu orice preț directorii din Ialomița. În cele mai multe dintre cazuri, prețul îl reprezintă oprobiul public și cocoțarea pe post a unor persoane lipsite de orice greutate morală. În alte cazuri însă, riscurile depășesc cu mult valoarea mizei și confirmă, încă o dată, că România este o țară a tuturor posiblităților.

Știucă, din nou la o slujbă de stat
Cel mai celebru caz din istoria decapitărilor... [citește_tot_articolul]

4 Noiembrie 2009, 09:36 (8436 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Un fost medic, actual pacient, încearcă să reabiliteze imaginea Spitalului Județean

Un fost medic, actual pacient, încearcă să reabiliteze imaginea Spitalului Județean

Spitalul Județean de Urgență Slobozia, o unitate medicală bîntuită de cazuri răsunătoare de malpraxis, de șpăgi pentru medici, de afaceri medicale și tot felul de acuzații grave... Așa ar putea arăta scurta descriere a celei mai mari unități sanitare din județ. În vremuri cînd medicina doar laude nu merită, cînd sistemul medical scîrțîie din toate încheieturile, un pacient vrea să schimbe părerile oamenilor, să desființeze «curentul» de denigrare a medicinei. E drept, asta după ce timp de 32 de ani a profesat ca medic la Spitalul din Slobozia. Ceea ce surprinde este că deși locuiește în București, un fost medic al Spitalului Județean vine, o dată la 6 luni, la tratament la Slobozia! Decidem să... [citește_tot_articolul]

4 Noiembrie 2009, 09:26 (12736 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Stație de asfalt de 2 milioane de euro pentru infrastructura județului

Consiliul Județean Ialomița a majorat capitalul social al SC Drumuri și Poduri

Stație de asfalt de 2 milioane de euro pentru infrastructura județului

În data de 30 octombrie 2009, Consiliul Județean Ialomița a decis, în cadrul unei ședințe ordinare, majorarea cu 800 mii de lei a capitalului social la SC Drumuri și Poduri SA, societate al cărei acționar majoritar este instituția publică mai sus menționată. Majorarea de capital a fost operată «în numele și în interesul public al județului» și confirmă, pentru prima dată de la înființarea societății, interesul administrației județene pentru susținerea unei firme de care ar putea depinde, în viitorul apropiat, întreaga infrastructură rutieră județeană. Majorarea de capital se face prin emiterea unui număr de 320000 de acțiuni în valoare de 2,5 lei, fapt care va duce, implicit, la majorarea numărului... [citește_tot_articolul]

3 Noiembrie 2009, 16:57 (12923 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Viorel Ștefu, noul inspector șef al Poliției ialomițene, promite disciplinizarea polițiștilor

Viorel Ștefu, noul inspector șef al Poliției ialomițene, promite disciplinizarea polițiștilor

Marți, 3 noiembrie 2009, noul inspector șef al Inspectoratului de Poliție Județean a convocat media locală la o conferință de presă, în vederea propriei prezentări. După o trecere în revistă a CV-ului personal, Viorel Ștefu, noul șef al IPJ, a adus în discuție planurile de acțiune pe care speră să le implementeze în Ialomița. Date fiind ultimele speculații ale presei și nu numai cu privire la managementul deficitar implementat în instituția județeană, Ștefu a dat asigurări cu privire la schimbările privind linia de disciplină a subordonaților săi. «Am avut o medie de 60-70 de sancțiuni aplicate anual polițiștilor din Buzău, sper însă să nu fie cazul și în Ialomița» a declarat, printre altele,... [citește_tot_articolul]

3 Noiembrie 2009, 15:58 (11002 vizualizări - 9 comentarii)

EVENIMENT

Senatorul Tudor Panțuru, din nou la Spitalul Județean

Parlamentar cu bisturiu-n mînă

Senatorul Tudor Panțuru, din nou la Spitalul Județean

Începînd de săptămîna precedentă, senatorul Tudor Panțuru și-a reluat activitatea de medic chirurg în cadrul Spitalului Județean de Urgență Slobozia. În acest sens, Panțuru a obținut o derogare a comisiei juridice din cadrul Senatului pentru a profesa în unitatea sanitară. Pentru ca activitatea din Parlament să nu-i fie perturbată, doctorul efectuează gărzi cu preponderență în zilele de final ale fiecărei săptămîni, timp în care este «liber» de la Senat.
Deficitul de medici din cadrul Spitalului Județean a fost redus cel puțin pe una dintre Secții. De curînd, doctorul chirurg Tudor Panțuru și-a reluat activitatea, prin asumarea unor gărzi. Astfel, schema de cinci medici chirurgi ai Secției... [citește_tot_articolul]

2 Noiembrie 2009, 17:28 (6789 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Cînd Slobozia nu doarme

Absolut Halloween party la Hambar (slideshow)

... [citește_tot_articolul]

2 Noiembrie 2009, 11:32 (5614 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

«Bătaie» pe funcțiile de conducere din Justiție

«Bătaie» pe funcțiile de conducere din Justiție

Recent, Consiliul Superior al Magistraturii a emis lista posturilor vacante pentru funcțiile de conducere din cadrul Parchetelor Județene, dar și a Judecătoriilor din toată țara. De asemenea, reprezentanții Institutului Național al Magistraturii au stabilit drept sesiune de desfășurare a examinărilor perioada 2 octombrie-15 decembrie 2009. Ialomița a intrat în rîndul județeleor fără conducere a instituțiilor de justiție cu două funcții, respectiv cea de prim procuror în cadrul Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița dar și cea de președinte al Tribunalului Ialomița. Participanții însă «se calcă pe bătături» și sînt de trei ori mai mulți decît pot susține cele două rîvnite funcții.

... [citește_tot_articolul]

1 Noiembrie 2009, 17:12 (14123 vizualizări - 0 comentarii)

28 Iun 2026
262 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Parfumuri contrafăcute găsite de jandarmi

Doi bărbați, unul din București și celălalt din Brașov, au încercat să comercializeze parfumuri contrafăcute la Slobozia. Numai că, astfel, aceștia au fost surprinși miercuri, 13 ianuarie a.c., de jandarmii ...[citește_toată_știrea]

16 Ianuarie 2010, 07:18
(11035 vizualizări - 0 comentarii)


Cupa Liceelor-ediția 2010

Cupa Liceelor-ediția 2010

Sîmbătă, 16 ianuarie, la orele 11,00, municipalitatea locală dă startul uneia dintre cele mai longevive competiții sportive naționale. Este vorba despre Cupa Liceelor, ediția 2010, competiție destinată ...[citește_toată_știrea]

15 Ianuarie 2010, 18:35
(10061 vizualizări - 0 comentarii)


Beat și fără permis la volan

Joi, 14 ianuarie a.c., polițiștii slobozeni au depistat în trafic un tînăr în timp ce-și conducea autoturismul deși nu poseda permis de conducere pentru nicio categorie și se afla în sare vădită de ebrietate ...[citește_toată_știrea]

15 Ianuarie 2010, 17:26
(10399 vizualizări - 0 comentarii)


Copil, victima unui accident rutier

Joi, 14 ianuarie a.c.,poliția a fost sesizată despre producerea unui accident rutier pe raza comunei Jilavele, eveniment rutier soldat cu rănirea unui pieton. În urma investigațiilor efectuate la fața locului ...[citește_toată_știrea]

15 Ianuarie 2010, 17:25
(11239 vizualizări - 0 comentarii)


Suspectul unui furt din magazin, reținut pentru 24 de ore

În cadrul activităților desfășurate de efective ale Poliției Orașului Amara și Serviciului de Investigații Criminale cu privire la un furt din magazin comis în urmă cu aproximativ o săptămînă, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

15 Ianuarie 2010, 17:24
(12852 vizualizări - 0 comentarii)


Peste 1,4 tone de deșeuri feroase și neferoase, confiscate de polițiști

Polițiștii ialomițeni efectuează cercetări pentru stabilirea provenienței unor deșeuri feroase și neferoase ce ar putea proveni din săvîrșirea de infracțiuni. Joi, 14 ianuarie a.c., aflați într-un filtru ...[citește_toată_știrea]

15 Ianuarie 2010, 17:24
(10458 vizualizări - 0 comentarii)


Înșelați de un fals asistent veterinar

Trei cetățeni din comuna Movila au sesizat agenții postului de poliție despre faptul că un bărbat ce s-a recomandat drept medic veterinar i-a înșelat cu diferite sume de bani sau bunuri, părăsind ulterior ...[citește_toată_știrea]

14 Ianuarie 2010, 18:22
(11008 vizualizări - 0 comentarii)


Pieton accidentat

În dimineața zilei de 13 ianuarie a.c., la Munteni Buzău s-a petrecut un accident rutier în urma căruia un bărbat în vîrstă de 70 ani a suferit vătămări corporale, necesitînd internarea. Evenimentul rutier ...[citește_toată_știrea]

14 Ianuarie 2010, 18:21
(15550 vizualizări - 0 comentarii)


Cu permis fals la volan

Miercuri, 13 ianuarie a.c., polițiștii din Făcăeni au oprit pentru control, pe raza comunei, un autoturism înmatriculat în județul Ialomița, la volanul căruia se afla un localnic în vîrstă de 22 ani. Cu ...[citește_toată_știrea]

14 Ianuarie 2010, 18:20
(11978 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni ale Poliției în mediul rural

Acțiuni ale Poliției în mediul rural

Polițiștii ialomițeni au desfășurat acțiuni cu efective mărite în mai multe comune ale județului. Astfel, la acțiunile efectuate pe raza comunelor aflate în zona de responsabilitate a Poliției Municipiului ...[citește_toată_știrea]

14 Ianuarie 2010, 18:15
(12272 vizualizări - 1 comentariu)


Se caută 200 de femei pentru cules de căpșuni în Spania

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița primește înscrieri pentru locuri de muncă sezonieră în sectorul agricol din Spania, la cules de căpșuni. Sînt oferite 200 locuri de muncă pentru ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2010, 19:13
(10266 vizualizări - 0 comentarii)


Șofer de autobuz, beat la volan

În cursul zilei de marți, 12 ianuarie a.c., în jurul orelor 4,00, un echipaj al Biroului Rutier Fetești a oprit pentru control, pe strada Călărași din localitate, un autobuz de transport local persoane ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2010, 18:15
(11023 vizualizări - 0 comentarii)


Consultant de asigurări, cercetat penal

Polițiștii din Urziceni au finalizat cercetările și au dispus începerea urmăririi penale într-un dosar penal în care o femeie în vîrstă de 41 ani, din localitate, este învinuită de săvîrșirea infracțiunilor ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2010, 17:43
(10068 vizualizări - 0 comentarii)


A dat peste doi copii pe trecerea de pietoni

Doi minori, ambii în vîrstă de 10 ani, din municipiul Urziceni, au fost răniți în urma unui accident rutier produs în dimineața zilei de marți, 12 ianuarie a.c., pe Calea București din localitate. Evenimentul ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2010, 17:21
(11178 vizualizări - 0 comentarii)


Suspectul unui furt din locuință, reținut pentru 24 de ore

În urma cercetărilor efectuate în cazul unei infracțiuni de furt, polițiștii Biroului de Ordine Publică pentru Mediul Rural Slobozia au stabilit că principalul suspect de comiterea faptei este un ialomițean ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2010, 16:48
(10135 vizualizări - 0 comentarii)


A condus fără permis

Un echipaj din cadrul Biroului de Poliție Rurală Urziceni, aflat în serviciu pe raza comunei Armășești, a oprit pentru control un autoturism înmatriculat în Capitală, la volanul căruia se afla un localnic ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2010, 16:18
(10051 vizualizări - 0 comentarii)


Siguranța traficului rutier

În cadrul activităților desfășurate pentru combaterea indisciplinei în trafic, efectivele Biroului Rutier Slobozia au constatat 22 de contravenții la regimul circulației pe drumurile publice, pentru săvîrșirea ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2010, 15:57
(10544 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni preventive în mediul rural

În noaptea de 11/12 ianuarie a.c., agenții posturilor de poliție aflate pe raza de competență a Poliției Municipiului Slobozia au desfășurat acțiuni comune, pentru prevenirea faptelor de tulburare a ordinii ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2010, 15:26
(9177 vizualizări - 0 comentarii)


Plățile APIA în 2009, peste 1,281 miliarde euro

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură a efectuat, în anul 2009, plăți în valoare totală de peste 1,281 miliarde euro din Fondul European de Garantare Agricolă (FEGA) și din Fondul European ...[citește_toată_știrea]

12 Ianuarie 2010, 17:55
(11937 vizualizări - 0 comentarii)


Recalcitrant la volan deși avea mașina neînmatriculată

Sîmbătă, 9 ianuarie a.c., în jurul orelor 15,15, prin 112, un cetățean din comuna Ciulnița sesiza Poliției faptul că un tînăr aflat la volanul unui autoturism înmatriculat în străinătate, a oprit lîngă ...[citește_toată_știrea]

12 Ianuarie 2010, 17:40
(11616 vizualizări - 0 comentarii)


Urmăriți penal pentru produse contrafăcute

În data de 8 ianuarie 2010, polițiștii de investigare a fraudelor au început urmărirea penală în cinci dosare penale, în care sînt cercetați reprezentanții unor agenți economici, societăți comerciale sau ...[citește_toată_știrea]

12 Ianuarie 2010, 17:40
(10698 vizualizări - 0 comentarii)


Dosar penal pentru pocnitori

Vineri, 8 ianuarie 2010, în baza datelor deținute, polițiștii Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase au efectuat un control la un agent economic din comuna Gheorghe Doja pe linia deținerii ...[citește_toată_știrea]

12 Ianuarie 2010, 17:40
(12360 vizualizări - 0 comentarii)


Geci confiscate la Fetești

La finele săptămînii precedente, vineri, 8 ianuarie a.c., polițiștii feteșteni au depistat pe raza localității o persoană ce vindea pe stradă două geci din blană sintetică, fără respectarea prevederilor ...[citește_toată_știrea]

12 Ianuarie 2010, 17:39
(11862 vizualizări - 1 comentariu)


Controale APIA în teren

Controale APIA în teren

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură reafirmă obligativitatea respectării Bunelor Condiții Agricole și de Mediu (GAEC) de către fermierii care au depus cereri de plată pentru schemele de sprijin ...[citește_toată_știrea]

11 Ianuarie 2010, 12:34
(15231 vizualizări - 0 comentarii)


Prefectul Teculescu a convocat directorii de descentralizate

De la începutul săptămînii, prefectul județului Ialomița, Mădălin Teculescu a organizat întîlniri cu reprezentanții instituțiilor publice deconcentrate de la nivel local. Principalele teme abordate au fost ...[citește_toată_știrea]

8 Ianuarie 2010, 19:35
(11105 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu fals, anunțat telefonic

Pompierii slobozeni au fost alertați, joi, 7 ianuarie a.c., asupra producerii unui incendiu la o locuință din cartierul Bora. Deplasîndu-se la locul indicat de apelant, pompierii au constatat că au fost ...[citește_toată_știrea]

8 Ianuarie 2010, 19:34
(12262 vizualizări - 0 comentarii)


Peste 100 de șoferi, sancționați de polițiști

Peste 100 de participanți la trafic care nu au respectat prevederile Codului rutier au fost sancționați contravențional, pe numele unui conducător auto care circula cu un autoturism neînmatriculat fiind ...[citește_toată_știrea]

8 Ianuarie 2010, 19:33
(11154 vizualizări - 0 comentarii)


Loviți de mașini

În după-amiaza zilei de joi, 7 ianuarie a.c., în jurul orei 15,10, Poliția a fost sesizată prin 112 despre producerea unui eveniment rutier pe raza comunei Bărbulești, accident în urma căruia două persoane ...[citește_toată_știrea]

8 Ianuarie 2010, 19:32
(14914 vizualizări - 0 comentarii)


Suspecții unui furt din locuință, identificați de polițiști

Trei ialomițeni, dintre care doi minori, sînt cercetați de polițiști pentru furt calificat, fiind suspectați că, în perioada 25-31 decembrie 2009, au sustras mai multe unelte electrice și produse alimentare ...[citește_toată_știrea]

8 Ianuarie 2010, 19:31
(10520 vizualizări - 0 comentarii)


Peste 6 kg de mercur, ilegal deținute de un cabinet stomatologic

În cursul zilei de miercuri, 6 ianuarie a.c., în baza unor informații, polițiștii au efectuat un control cu privire la deținerea și utilizarea substanțelor toxice și foarte toxice la un cabinet stomatologic ...[citește_toată_știrea]

7 Ianuarie 2010, 19:32
(13345 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Succesor în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...