Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

A început renovarea Galeriilor de Artă «Lumina» din Fetești

A început renovarea Galeriilor de Artă «Lumina» din Fetești

Centrul cultural al orașului Fetești, Galeriile de Artă «Lumina» au intrat oficial în reparații. Lucrările de renovare erau necesare, având în vedere faptul că de mai bine de 10 ani spațiul Galeriilor nu a mai beneficiat de nicio reparație. Cheltuielile sunt asigurate din bugetul orașului.

 

Lucrări suportate din bugetul local Galeriile de Artă «Lumina» din Fetești reprezintă locul în care se des­fășoară cele mai importante evenimente culturale din oraș. De la lansări de carte la expoziții de artă, toate aceste evenimente sunt... [citește_tot_articolul]

24 August 2024, 10:15 (1526 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Autobuzele electrice ale Sloboziei, «abandonate» în Parcul Industrial

Autobuzele electrice ale Sloboziei, «abandonate» în Parcul Industrial

Slobozia are 13 autobuze electrice. 7 dintre acestea sunt «abandonate» în Parcul Indus­trial IMM. Administrația locală susține că legislația în vigoare nu permite angajarea de noi șoferi. Valoarea acestei investiții a fost de 7 mi­lioane de euro.

 

După proiectele europene, potopul De aproape un an, în Parcul Industrial IMM sunt parcate 7 dintre cele 13 autobuze electrice achiziționate din fonduri europene de către administrația slobozeană. Și, susțin autoritățile locale, nici celelalte 6 aflate în circulație nu sunt ex­ploatate la... [citește_tot_articolul]

23 August 2024, 12:10 (5583 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

DSP Ialomița a închis Tabăra «Pavilioane» din Amara

DSP Ialomița a închis Tabăra «Pavilioane» din Amara

În această perioadă, aproximativ 100 de copii din țară ar fi trebuit să-și petreacă vacanța de vară la Tabăra «Pavilioane» din Amara. Sejurul lor s-a încheiat înainte de a începe, după ce Direcția de Sănătate Publică Ialomița a suspendat autorizația sanitară de funcționare a Taberei. Inspectorii DSP au pus lacătul pe ușa unității din cauza problemelor de alimentare cu apă existente în localitate, dar și din cauza lipsei unui sistem de ventilație a aerului în camere.

 

Nereguli descoperite în Tabără Tabăra «Pavilioane»... [citește_tot_articolul]

23 August 2024, 07:50 (7526 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Ialomița: Grad ridicat de calamitate pentru culturile de porumb și floarea-soarelui

Ialomița: Grad ridicat de calamitate pentru culturile de porumb și floarea-soarelui

bonus: Dragoș Costin Telehuz, secretar de stat în Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale/«Suntem conștienți de situația dramatică cu care se confruntă agricultura românească!»

Fenomenul de «secetă pedologică extremă» a afectat puternic culturile agricole din Ialomița. Direcția pentru Agricultură Județeană a făcut pu­blice rezultatele evaluărilor realizate în teren. Lipsa apei din sol a produs cele mai multe pagube în cazul culturilor înființate în campania agricolă din primăvara acestui an. Aproximativ 100 mii de hectare cultivate cu porumb și floarea-soarelui au fost compromise, susțin specialiștii DAJ Ialomița. Datele din teren urmează a fi transmise Ministerului Agriculturii și Dezvoltării Rurale pentru ca fermierii să fie despăgubiți.

 

Situația din teren... [citește_tot_articolul]

22 August 2024, 12:10 (4981 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

DADP reface lucrările edilitare din Cartierul Gării Noi din Slobozia

Moștenirea administrației Mocioniu

DADP reface lucrările edilitare din Cartierul Gării Noi din Slobozia

DADP Slobozia a executat la sfârșitul lunii iulie 2024 o serie de lucrări de reabi­litare a rețelelor de iluminat din Cartierul Gării Noi. Lucrările executate au afectat carosabilul de pe bulevardul 1 Decembrie 1918 și străzile adiacente. Conform informațiilor oficiale, lucrările executate au fost necesare în contextul în care admi­nistrația locală nu a putut identifica «în teren» rețelele instalate în urmă cu 5 ani.

 

Efectul de bumerang În vara anului 2019, administrația Mocioniu inaugura cu fast administrativ rețeaua de... [citește_tot_articolul]

22 August 2024, 08:10 (3712 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Creștere semnificativă a cazurilor de COVID-19

Ialomița: Creștere semnificativă a cazurilor de COVID-19

Direcția de Sănătate Publică Ialomița atrage atenția cu privire la faptul că numărul cazurilor de COVID-19 a înregistrat o creștere semnificativă în ultima perioadă. Deși izolarea la domici­liu în cazul persoanelor depistate «pozitiv» nu mai este obligatorie, specialiștii recomandă persoanelor diagnosticate cu această afecțiune să evite deplasarea în comunitate și să poarte mască sanitară de protecție, pentru a limita răspândirea virusului.

 

Ialomițenii, afectați de COVID-19 Potrivit Direcției de Sănătate Publică Ialomița, în... [citește_tot_articolul]

21 August 2024, 12:25 (2586 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Autogara lui Nicu Pericli» defrișează perdeaua forestieră de protecție a Sloboziei

Instituțiile statului-«surde, oarbe, mute și oloage»

«Autogara lui Nicu Pericli» defrișează perdeaua forestieră de protecție a Sloboziei

La începutul lunii august 2024, un pădurar al Ocolului Silvic Slobozia anunța, prin 112, «defrișarea ilegală» a unei noi suprafețe de teren forestier în imediata vecinătate a Autogării Nana. În sesizarea depusă la Poliție, proprietarul terenului, Nicu Pericli, este acuzat de «defrișarea ilegală» a terenului pe care îl deține. În replică, Nicu Pericli susține că terenul cumpărat nu era împădurit și că așteaptă rezultatele anchetei. Nicu Pericli este unul dintre personajele controversate ale orașului, de-a lungul anilor acesta fiind acuzat de numeroase ilegalități și abuzuri. Cercetările sunt în curs.

 

«Defrișări ilegale» din 2016... [citește_tot_articolul]

21 August 2024, 08:05 (12945 vizualizări - 18 comentarii)

EVENIMENT

Școlile din Ialomița au nevoie de profesori calificați

Școlile din Ialomița au nevoie de profesori calificați

Dezastrul înregistrat la examenul de Titularizare 2024 lasă școlile ialomițene fără profesori calificați. Potrivit Inspectoratului Școlar Județean Ialo­mița, la nivelul județului au fost ocupate doar 48 din cele peste 300 de posturi. Acestea le-ar fi oferit șansa candidaților care au susținut examenul să obțină un loc de muncă definitiv în Învățământ. În 2024, Ialomița a obținut cel mai mic procent de promovare la examenul de Titularizare din ultimii 3 ani.

 

Profesori pe perioadă determinată În urma examenului de Titularizare 2024, doar... [citește_tot_articolul]

20 August 2024, 15:20 (7301 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ambulatoriul spitalului din Slobozia ar putea fi redeschis

La început de septembrie 2024

Ambulatoriul spitalului din Slobozia ar putea fi redeschis

Prima lună de toamnă ar putea aduce vești bune pentru ialomițeni. Reprezentanții Spitalului Județean de Urgență Slobozia au anunțat public faptul că Ambulatoriul Integrat al unității medicale ar putea fi redeschis oficial. Policlinica spitalului din Slobozia s-a aflat într-un amplu proces de modernizare și renovare, care ar fi trebuit să se încheie încă din anul 2022. Proiectul ar fi trebuit finalizat încă de anul trecut, dar o serie de probleme tehnice au făcut ca termenul să fie amânat.

 

Ambulatoriul, în sfârșit, funcțional Cu o valoare... [citește_tot_articolul]

20 August 2024, 08:10 (3358 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Un nou ultimatum pentru poluatorii oficiali ai Sloboziei

Un nou ultimatum pentru poluatorii oficiali ai Sloboziei

Garda de Mediu Ialomița a dat un ultimatum firme­lor care poluează mediul la Slobozia. Termenul limită este 20 august 2024. «După această dată vom aplica amenzi care pot ajunge până la 15000 de lei!» susține Laurențiu Ghiauru, directorul Gărzii de Mediu Ialomița.

 

Ultimatumul Gărzii de Mediu În urmă cu o lună, pe 16 iulie 2024, Garda de Mediu Ialomița, cu sprijinul autorităților locale din Slobozia, a mediat o întâlnire la care au participat firmele considerate «mari poluatori» ai Sloboziei la acest moment. La întâ... [citește_tot_articolul]

19 August 2024, 07:55 (9446 vizualizări - 22 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Laborator anti-drog la Serviciul de Medicină Legală Ialomița

Laborator anti-drog la Serviciul de Medicină Legală Ialomița

Serviciul de Medicină Legală va beneficia în jumătate de an de un laborator în cadrul căruia pot fi realizate testele anti-drog, pe baza solicitărilor venite din partea polițiștilor ialomițeni. În prezent, astfel de teste se realizează fie la Serviciul de Medicină Legală Călărași, fie la Institutul Național de Medicină Legală «Mina Minovici».

 

Proiect în derulare Potrivit reprezentanților Spitalului Județean de Urgență Slobozia, laboratorul care va permite efectuarea testelor anti-drog pentru șoferii suspecți de consum de substanțe interzise... [citește_tot_articolul]

15 August 2024, 09:50 (5999 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Alegerile Locale și Europarlamentare au costat peste 14,5 milioane de lei

Doar în Ialomița

Alegerile Locale și Europarlamentare au costat peste 14,5 milioane de lei

La două luni distanță de la încheierea Alegerilor Locale și Europarlamentare, autoritățile locale din Ialomița au făcut publică valoarea cheltuielilor pentru organizarea procesului electoral. Estimativ, acestea se ridică la peste 14,5 milioane de lei. Totodată, să precizăm că în organizarea și desfășurarea Alegerilor Locale și Europar­lamentare au fost implicate aproximativ 3000 de persoane.

 

Bani publici pentru Alegerile Locale și Europarlamentare Calculele cu privire la valoarea cheltuielilor privind organizarea și desfășurarea Alegerilor Locale și Europarlamentare... [citește_tot_articolul]

14 August 2024, 10:15 (4803 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozenii vor plăti 15 lei/persoană pentru colectarea deșeurilor menajere

ADI ECOO 2009 SRL propune majorarea tarifelor de colectare

Slobozenii vor plăti 15 lei/persoană pentru colectarea deșeurilor menajere

ADI ECOO 2009 SRL solicită ad­ministrațiilor locale din Ialomița majorarea tarifelor de colectare a deșeurilor me­najere. Valoarea noilor tarife este de 15 lei/persoană în mediul urban și 13 lei/persoană în mediul rural. Alina Ciobanu, directorul ADI ECOO 2009 SRL, susține că majorările de tarife sunt ge­nerate de creșterea salariului minim, a costului pentru carburant și a tarifelor de depozitare. Creșterile de tarif ar putea intra în vigoare începând cu luna octombrie a anului în curs. La Slobozia, primarul Dragoș Soare va solicita Consiliului Local să nu aprobe această majorare de tarif.

 

Solicitare oficială... [citește_tot_articolul]

13 August 2024, 09:50 (6895 vizualizări - 14 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Bolile de inimă, «ucigașul» tăcut al ialomițenilor

Cifre îngrijorătoare

Bolile de inimă, «ucigașul» tăcut al ialomițenilor

bonus: S-a dublat numărul persoanelor cu diabet

O statistică generală privind starea de sănătate a populației, făcută publică de Direcția de Sănătate Publică Ialomița, arată faptul că, anual, peste 3000 de persoane își pierd viața din cauza bolilor de care suferă. Surprinzător, nu afecțiunile oncologice sunt cele care iau cele mai multe vieți, ci afecțiunile cardiovasculare. Cancerul se află pe locul doi în lista bolilor care provoacă cele mai multe decese, potrivit DSP Ialomița. Despre prevenția acestor boli e aproape imposibil de discutat în lipsa unor programe de screening.

 

Mortalitatea la nivelul județului... [citește_tot_articolul]

12 August 2024, 10:05 (1988 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: 7,6 milioane de lei pentru reabilitarea energetică a Sălii «Europa»

Slobozia: 7,6 milioane de lei pentru reabilitarea energetică a Sălii «Europa»

Administrația județeană inten­ționează să reabiliteze energetic Sala «Europa», valoarea estimată a investiției fiind de 7,6 mi­lioane de lei. Sala a fost dată în folosință în 2016, după 20 ani de așteptare. Sursa de finanțare pentru această investiție nu a fost încă identificată, administrația județeană având intenții similare în urmă cu 2 ani. La momentul respectiv, investiția a fost evaluată la 4,1 milioane de lei.

 

De la 4,1 la 7,6 milioane de lei Administrația județeană intenționează să reabiliteze energetic Sala «Europa... [citește_tot_articolul]

11 August 2024, 09:40 (3046 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Rujeola, o problemă de sănătate publică din cauza vaccinării scăzute

Ialomița: Rujeola, o problemă de sănătate publică din cauza vaccinării scăzute

Institutul Național de Sănătate Publică a plasat Ialomița, pentru a doua oară anul acesta, pe harta «roșie» a cazurilor de rujeolă. Direcția de Sănătate Publică Ialomița susține faptul că, de la începutul anului și până în prezent, la nivelul județului s-au înregistrat aproximativ 700 de îmbolnăviri. Răspândirea bolii ține de vaccinare care, în Ialomița, are o rată scăzută.

 

Fetești și Bărbulești, zone vulnerabile În ciuda eforturilor făcute de autorități, rujeola rămâne o problemă de sănătate publică din cauza... [citește_tot_articolul]

10 August 2024, 10:20 (2156 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Ialomițenii au cumpărat Titluri de Stat în valoare de 74,4 milioane de lei

Ialomițenii au cumpărat Titluri de Stat în valoare de 74,4 milioane de lei

Conform unei statistici a Administrației Județene a Finanțelor Publice Ialomița, de la începutul anului și până în prezent, peste 1000 de persoane din județ au cumpărat Titluri de Stat în baza derulării Programului «Tezaur». Valoarea totală a plafonului atins depășește 74,4 milioane de lei, potrivit informațiilor oficiale.

 

Programul «Tezaur», funcțional și în Ialomița Încă din 2020, Ministerul Finanțelor Publice, prin Agenția Națională de Administrare Fiscală, oferă po­pulației posibilitatea de a achiziționa Titluri... [citește_tot_articolul]

9 August 2024, 09:35 (5486 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Ialomița: Menajere sau bone plătite cu «tichete casnice»

Ialomița: Menajere sau bone plătite cu «tichete casnice»

Cu scopul de a acorda be­neficii sociale și persoanelor care prestează activități casnice, Ministerul Muncii și Solidarității Sociale a introdus «tichetele casnice». Astfel, menajerele, bonele sau grădinarii pot fi remunerați de cei în gospodăriile cărora își desfășoară activitatea, fără a avea un contract legal. În Ialomița, de la începutul anului și până în prezent au fost eli­berate 36 de tichete, pentru activități precum «menajul» sau «îngrijirea copiilor».

 

O nouă formă de protecție socială... [citește_tot_articolul]

8 August 2024, 10:25 (2503 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Mihail Kogălniceanu: Pesta Rumegătoarelor Mici la o stână clandestină. Aproape 600 de animale, sacrificate!

Mihail Kogălniceanu: Pesta Rumegătoarelor Mici la o stână clandestină. Aproape 600 de animale, sacrificate!

Autoritățile din Ialomița sunt în alertă după ce a fost descoperit un focar de Pestă a Rumegătoarelor Mici, pe raza localității Mihail Kogălniceanu. Potrivit Direcției Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița, animalele bolnave provin de la o stână ce funcționa fără autorizație. Toate cele aproximativ 600 de oi din această exploatație au fost sacrificate!

 

Verificări în curs

Din primele informații, cel care a alertat autoritățile a fost chiar unul dintre proprietarii stânei. Acesta a sunat la Direcția Sanitară Veterinară și pentru... [citește_tot_articolul]

7 August 2024, 10:30 (15761 vizualizări - 7 comentarii)

EVENIMENT

Parcul fotovoltaic va reduce facturile de curent electric cu 1,5 milioane de lei/lună

«Energie verde» pentru Slobozia

Parcul fotovoltaic va reduce facturile de curent electric cu 1,5 milioane de lei/lună

Administrația din Slobozia a anunțat semnarea contractului de finanțare pentru construirea parcului fotovoltaic de la Slobozia. Valoarea investiției este de 17,9 milioane de lei. Parcul fotovoltaic urmează a fi realizat până la sfârșitul anului 2026, în imediata vecinătate a Cartierului Slobozia Nouă. Energia produsă va deservi toate instituțiile din subordinea Primă­riei Slobozia. Estimările ini­țiale avansează reduceri de costuri de până la 1,5 milioane de lei lunar.

 

La final de mandat La final de mandat, administrația Soare reușește să semneze... [citește_tot_articolul]

7 August 2024, 10:10 (9077 vizualizări - 7 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
268 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Pocora nu minte, e parlamentar cuminte: «Am reparat încă o nedreptate făcută românilor în guvernarea PD-L!»

Printr-un comunicat de presă, parlamentarul ialomițean Cristina Ancuța Pocora anunță că, în sfîrșit, activitatea ei de parlamentar a dat roade. După 4 ani, deputatul de Fetești-Țăndărei anunță electoratul ...[citește_toată_știrea]

26 Septembrie 2012, 17:08
(9256 vizualizări - 1 comentariu)


Săptămînă plină pentru pompierii ialomițeni

În urma ploilor căzute în data de 21 septembrie a.c, gospodăria unui cetățean din cartierul Bora al municipiului Slobozia a fost inundată. Un echipaj de pompieri s-a deplasat la fața locului cu o autospecială ...[citește_toată_știrea]

26 Septembrie 2012, 17:06
(7288 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Arestată pentru că a furat un telefon mobil

O tînără de 27 ani, din Urziceni, a fost arestată preventiv pentru 29 de zile pentru comiterea infracțiunii de furt calificat. Fapta a fost sesizată Poliției sîmbătă, 22 septembrie a.c., de către un bărbat ...[citește_toată_știrea]

26 Septembrie 2012, 17:05
(8021 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: 8 persoane, reținute în urma conflictului din cartierul Vlașca

În urma cercetărilor efectuate de polițiștii ialomițeni cu privire la conflictul ce a avut loc în zilele de 19 și 20 septembrie, în cartierul Vlașca din Fetești, 8 persoane au fost reținute. Potrivit datelor ...[citește_toată_știrea]

26 Septembrie 2012, 16:57
(9479 vizualizări - 0 comentarii)


Vlădeni: Furt calificat în familie

Polițiștii efectuează cercetări față de trei femei, cu vîrste cuprinse între 23 și 38 ani, toate domiciliate în comuna Vlădeni, suspecte de comiterea infracțiunii de furt calificat. Sîmbătă, 22 septembrie ...[citește_toată_știrea]

26 Septembrie 2012, 16:55
(9688 vizualizări - 2 comentarii)

Taguri: Vlădeni furt


IPJ Ialomița: «Săptămîna prevenirii criminalității»

În săptămîna 24-28 septembrie a.c., Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița desfășoară o serie de acțiuni specifice prin care marchează «Săptămâna Prevenirii Criminalității». Sub acest slogan «Săptămîna ...[citește_toată_știrea]

26 Septembrie 2012, 16:54
(9780 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Fraude de milioane depistate de polițiști

Luni, 24 septembrie a.c., polițiștii Serviciului de Investigare a Fraudelor Ialomița au dispus începerea urmăririi penale față de patru bărbați, cu vîrste cuprinse între 27 și 44 ani, doi ialomițeni, un ...[citește_toată_știrea]

26 Septembrie 2012, 16:50
(6738 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 4 urmăriți internațional, prinși de polițiști

Polițiști din cadrul Serviciului de Investigații Criminale, Birourile de Investigații Criminale Slobozia și Fetești, în colaborare cu Secțiile Rurale de Poliție Slobozia și Grivița și Serviciul de Intervenție ...[citește_toată_știrea]

26 Septembrie 2012, 16:47
(8902 vizualizări - 0 comentarii)


Grivița: A furat de două ori din aceeași biserică

Polițiștii au reținut vineri, 21 septembrie a.c., un tînăr de 27 ani, din comuna Grivița, cercetat sub aspectul comiterii infracțiunii de furt calificat. Suspectul a pătruns în noaptea de 19/20 septembrie ...[citește_toată_știrea]

26 Septembrie 2012, 16:46
(9390 vizualizări - 1 comentariu)


Incendiu la Amara

Incendiu la Amara

O dependință a unei gospodării din localitatea Amara a fost mistuită de flăcări în după amiaza zilei de marți, 25 septembrie. Focul a fost provocat din cauza unei pîini lăsată prea mult la cuptor... Proprietarul ...[citește_toată_știrea]

26 Septembrie 2012, 16:11
(7906 vizualizări - 2 comentarii)

Taguri: Amara incendiu


Scrimă: Iulian Teodosiu și echipa CSS Slobozia, campioni naționali de juniori la sabie

În perioada 12-16 septembrie 2012, Sala Sporturilor din Iași a găzduit Finalele Campionatului Național de Scrimă-Juniori, în organizarea FRS și DJST Iași. Pentru a doua oară consecutiv, echipa masculină ...[citește_toată_știrea]

25 Septembrie 2012, 10:11
(11632 vizualizări - 2 comentarii)


Tenis de cîmp: Sorin Iordache, în primii 70 din Europa

Începînd cu 11 septembrie 2012, Sorin Iordache, tenismenul slobozean legitimat la TenisCon Slobozia, s-a aflat la Chișinău, unde a participat la două foarte puternice turnee internaționale de tenis. Într ...[citește_toată_știrea]

25 Septembrie 2012, 10:10
(23945 vizualizări - 32 comentarii)


AJOFM Ialomița: 53 locuri de muncă vacante

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de muncă Ialomița a făcut publică lista locurilor de muncă vacante la data de 21 septembrie 2012. Angajatorii pun la dispozție însă 53 de locuri de muncă... Cele ...[citește_toată_știrea]

21 Septembrie 2012, 18:17
(7956 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Simpozion pe teme istorice

Baza arheologică de la Orașul de Floci a fost vineri, 21 septembrie a.c., gazda celei de-a XX-a ediție a evenimentului denumit «Zilele europene ale patrimoniului». Astfel, la ruinele fostului oraș medieval ...[citește_toată_știrea]

21 Septembrie 2012, 18:17
(7257 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Jandarmii vor dona sânge

Ialomița: Jandarmii vor dona sînge

Peste 100 de jandarmi din cadrul Inspectoratului de Județean de Jandarmi Ialomița se vor alătura campaniei «Întinde o mînă-salvează o viață», în cadrul căreia aceștia vor merge la Centrul de Transfuzii ...[citește_toată_știrea]

21 Septembrie 2012, 17:18
(7913 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Se redeschide «Salonul Anual de Carte»

Lumea cărților își redeschide porțile la Slobozia. Mai sînt cel mult două săptămîni și începe «Salonul Anual de Carte». Cel mai important eveniment cultural al Ialomiței a ajuns anul acesta a la cea de ...[citește_toată_știrea]

20 Septembrie 2012, 19:00
(8522 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: «Tipografii» de bani falși, trimiși la răcoare

Falsificatorii de bani din Movilița au fost trimși la închisoare. Magistrații Judecătoriei Slobozia au admis cererea procurorilor de arestare preventivă pentru 29 de zile a trei dintre cei 10 suspecți acuzați ...[citește_toată_știrea]

20 Septembrie 2012, 17:57
(7666 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Două familii de țigani s-au luat la bătaie pentru fier vechi! 35 de persoane, audiate de polițiști!

Scandal de proporții în seara zilei de miercuri, 19 septembrie a.c., la Fetești. Două familii de romi din cartierul Vlașca s-au luat la bătaie din cauza mai multor componente de fier vechi pe care fiecare ...[citește_toată_știrea]

20 Septembrie 2012, 17:53
(11807 vizualizări - 0 comentarii)


Lăcusteni: Au săpat după cablu telefonic și i-a prins Poliția

Patru «vînători de comori», cu vîrste cuprinse între 17 și 58 ani, din Fetești, au fost prinși în noaptea de 19/20 septembrie a.c. pe un cîmp din apropierea localității  Lăcusteni, în timp ce săpau ...[citește_toată_știrea]

20 Septembrie 2012, 16:54
(8895 vizualizări - 2 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. Se pot introduce anunțuri on-line!

19 Septembrie 2012, 18:23


Slobozia: Se redeschide «Salonul Național de Artă Plastică»

Casa de Cultură Municipală din Slobozia va găzdui vernisajul expoziției de pictură «Atitudini Contemporane», în cadrul Salonului Național de Artă Plastică. Evenimentul a devenit deja o tradiție în rîndul ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2012, 18:11
(6571 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: Descoperiți cu o bîtă și un cuțit în mașină

În noaptea de luni spre marți, 17/18 septembrie a.c., polițiștii Serviciului de Ordine Publică din cadrul Poliției Slobozia au identificat pe bulevandrul Matei Basarab doi tineri, de 21 și 27 ani, din ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2012, 17:57
(6339 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Vecina i-a furat poarta!

Poliția a fost sesizată marți, 18 septembrie a.c., de către o femeie de 25 ani, din Fetești, cu privire la faptul că vecina sa i-a sustras poarta de la intrarea în curtea locuinței. În urma verificărilor ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2012, 17:54
(6859 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Accident de muncă la Mînăstirea Hagieni

Marți, 18 septembrie a.c., în jurul orei 16,00, Poliția a fost sesizată despre faptul că la Mînăstirea Hagieni un perete a căzut peste trei persoane. Din cercetările efectuate de polițiștii deplasați la ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2012, 17:52
(9981 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Perimetrul unităților de învățămînt, patrulat de jandarmi

Începînd cu data de 17 septembrie, efective din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Ialomița revin cu misiuni specifice în zona unităților școlare. Patrulările au loc în scopul prevenirii și a contracarării ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2012, 17:50
(6660 vizualizări - 0 comentarii)


Coșereni: Tînără de 23 ani, rănită grav într-un accident

Marți, 18 septembrie, în jurul orei 16,00, în afara comunei Coșereni s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea unei persoane. Din cercetările efectuate de polițiștii deplasați la fața locului ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2012, 17:50
(8836 vizualizări - 3 comentarii)


DGFP Ialomița: Venituri suplimentare de peste 2,860 milioane lei, 6 sesizări la Parchet

În luna august 2012, insepctorii DGFP Ialomița au stabilit venituri suplimentare la bugetul general consolidat în sumă de peste 2,860 milioane lei, din care aproape 0,654 milioane lei au reprezentat majorări ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2012, 16:48
(6842 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Urziceni: Vacanță pentru copii defavorizați

Protopopiatul Urziceni: Vacanță pentru copii defavorizați

Cu binecuvîntarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, Episcopul Sloboziei și Călărașilor, Biroul de Asistență Socială din cadrul Protopopiatului Urziceni a organizat un pelerinaj pentru copiii de la grupul ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2012, 16:41
(7420 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Incendii la Glodeanu Siliștea și Jilavele

Un apel primit la dispeceratul Inspectoratului pentru Situații de Urgență anunța izbucnirea unui incendiu la rezerva de furaje a unui cetățean din localitatea Glodeanu Siliștea. La fața locului s-au deplasat ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2012, 16:29
(8681 vizualizări - 0 comentarii)


Finala Campionatului de tenis de câmp al MAI, câștigată de un jandarm slobozean

Finala Campionatului de tenis de cîmp al MAI, cîștigată de un jandarm slobozean

Finala Campionatului de tenis de cîmp al Ministerului Administrației și Internelor, care s-a desfășurat la Alba Iulia, în perioada 3-07 septembrie 2012, a fost cîștigată la categoria «sub 35 de ani» de ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2012, 16:27
(6973 vizualizări - 2 comentarii)


Ultimele comentarii
Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...