Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Autoritățile de mediu din Ialomița interzic pasionaților de kitesurfing accesul pe Lacul Fundata

Autoritățile de mediu din Ialomița interzic pasionaților de kitesurfing accesul pe Lacul Fundata

Pasionații de kite­surfing din toată țara care veneau să practice acest sport pe Lacul Fundata din Ialomița au accesul interzis. Măsura a fost luată de Garda de Mediu Ialomița și Direcția Județeană de Mediu Ialomița, instituții care au descoperit, după ani întregi de indiferență, faptul că respectiva zonă este arie protejată de lege. Pe paginile dedicate practicanților acestui sport, pasionații au atras atenția autorităților cu privire la problemele de mediu ge­nerate de gunoaiele aruncate la voia întâmplării, explicând și faptul că au ecologizat zona de mai multe ori.

 

Un sport interzis... [citește_tot_articolul]

3 Mai 2026, 10:40 (6653 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița: Elevii cu Cerințe Educative Speciale au nevoie de profesori de sprijin

Ialomița: Elevii cu Cerințe Educative Speciale au nevoie de profesori de sprijin

O situație la nivel național se întâlnește și în Ialomița, în pri­vința Educației Speciale. Deși numărul copiilor cu Cerințe Educaționale Speciale (CES) este în creștere, cel al profesorilor de sprijin este foarte mic. Școlile așteaptă de 3 ani o reformă a Învățământului special care să permită un acces mai facil la Educație pentru acești copii, dar demersul se lasă așteptat.

 

Sprijin pentru elevii cu CES Rolul profesorilor de sprijin este de a-i supraveghea pe elevii cu Cerințe Educaționale Speciale să se integreze în î... [citește_tot_articolul]

2 Mai 2026, 10:10 (3488 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Vârstnicii ialomițeni au cele mai mici pensii din țară

Vârstnicii ialomițeni au cele mai mici pensii din țară

Potrivit Casei Naționale de Pensii, la nivel național există 35 de județe care înregistrează pensii sub media națională. Printre acestea se numără și Ialomița, județ unde va­loarea unei pensii medii nu depășește 2400 de lei.

 

Statistică îngrijorătoare Valoarea unei pensii medii, la nivel național, este cuprinsă între 2900 și 3000 de lei. Sunt însă și județe unde pensionarii primesc venituri sub această valoarea. Casa Națională de Pensii recunoaște că sunt 35 de județe în această situație, Ialomița numărându-se printre acestea. Casa Națională... [citește_tot_articolul]

1 Mai 2026, 09:55 (3660 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Consiliul Județean Ialomița, interesat de preluarea taberelor de copii din Amara

Cu Bugetul pentru 2026 aprobat

Consiliul Județean Ialomița, interesat de preluarea taberelor de copii din Amara

Sedința ordinară a Consiliului Județean Ialomița de luni, 27 aprilie 2026, s-a desfășurat în format mixt, cu prezență fi­zică și format online. Așadar, pentru luna aprilie curent, consilierii județeni au avut de aprobat și mai puțin de dezbătut nu mai puțin de 17 proiecte de hotărâri. În cele ce urmează, vom încerca să prezentăm opiniei publice proiectele de interes, câteva dintre acestea suscitând chiar și atenția consilierilor.

 

Aprobarea bugetului Județului Ialomița pentru 2026 Probabil cel mai important proiect de hotărâre de pe... [citește_tot_articolul]

30 Aprilie 2026, 10:20 (2411 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Mihai Tănăsescu, (re)numit prefect al Ialomiței!

Mihai Tănăsescu, (re)numit prefect al Ialomiței!

În ședința Executivului de miercuri, 29 aprilie 2026, printr-o Hotărâre a Guvernului, ca urmare a înaintării demisiei, s-a decis «eliberarea domnului Marin Constantin din funcția de prefect al județului Ialomița». În aceeași ședință a Executivului de miercuri, 29 aprilie a.c., printr-o nouă Hotărâre a Guvernului Ilie Bolojan, s-a decis «eliberarea domnului Tănăsescu Mihai-Andrei din funcția de subprefect al județului Ialomița» și, printr-o altă Hotărâre, «numirea domnului Tănăsescu Mihai Andrei în funcția de prefect al județului Ialomița». Rapiditatea cu care s-au executat «operațiunile» prin «pachetul... [citește_tot_articolul]

30 Aprilie 2026, 08:10 (4789 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

6,2 milioane de lei pentru ca Urban SA Slobozia să rezolve doar pe jumătate problema poluării olfactive

6,2 milioane de lei pentru ca Urban SA Slobozia să rezolve doar pe jumătate problema poluării olfactive

Slobozia se confruntă de ani buni cu problema poluării olfactive. Persistența mirosu­rilor neplăcute s-a resimțit mai pu­ternic în urmă cu o lună și jumătate, când sute de tone de ape industriale, colectate de compania Clean Cyclo SRL, au fost deversate, mai mult sau mai puțin legal, în stația de epurare a ora­șului. Scandalul iscat a readus în atenție necesitatea unor investiții în infrastructura veche de aproape patru decenii pe care stația de epurare a orașului o utilizează. Proiectul costă 6,2 milioane de lei și este finanțat din bugetul ope­ratorului regional Urban SA Slobozia. Din păcate, este doar o soluție de avarie care nu permite rezolvarea... [citește_tot_articolul]

29 Aprilie 2026, 12:20 (5439 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Conferință națională dedicată «leadershipului educațional», la Slobozia

Conferință națională dedicată «leadershipului educațional», la Slobozia

Centrul Județean de Excelență și Inspectoratul Școlar Județean Ialomița au organizat la Slobozia prima conferință națională dedicată «leadershipului educațional». Acest concept promovează ideea potrivit căreia profesorii pot fi instruiți pentru a fi mult mai implicați în activitatea didactică astfel încât să-i conștientizeze pe elevi asupra importanței Educației. Mai mult, conceptul are în prim-plan și elevii din medii vulnerabili, mult mai predispuși riscului de a abandona școala.


Sprijin pentru Educație Ca în multe alte zone din țară, și ... [citește_tot_articolul]

29 Aprilie 2026, 08:20 (4057 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița: Prefectul Constantin Marin a demisionat din funcție!

Ialomița: Prefectul Constantin Marin a demisionat din funcție!

Pe fondul crizei politice generate de ieșirea de la guvernare a social-democraților, la solicitarea conducerii partidului, prefecții PSD din țară și-au înaintat demisiile din funcție. Pentru a răspunde comenzii șefului de partid, și prefectul județului Ialomița, Constantin Marin, a demisionat din funcție.

 

Demisie din funcție a prefectului Constantin Marin Constantin Marin a fost numit în funcția de prefect al județului Ialomița în luna ianuarie a anului 2022. Marți, 28 aprilie 2026, în contextul național determinat de retragerea PSD de la guvernare... [citește_tot_articolul]

28 Aprilie 2026, 14:40 (6247 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Montarea semaforului pentru «Intersecția Neagră» din Coșereni, în linie dreaptă

Montarea semaforului pentru «Intersecția Neagră» din Coșereni, în linie dreaptă

Montarea semaforului în «Intersecția Neagră» din comuna Coșereni a intrat în linie dreaptă. Autoritățile locale con­firmă că obiectivul va fi realizat. Asociația Civică «Declic» a atras atenția încå de anul trecut cu privire la semaforizarea intersecției periculoase din Coșereni.

 

Semafor în «Intersecția Neagră» din Coșereni Administrația locală din Coșereni a emis certificatul de urbanism necesar lucrărilor de semaforizare încă din toamna anului trecut, iar Compania Națională de Administrare a Infrastructurii... [citește_tot_articolul]

28 Aprilie 2026, 09:55 (4323 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Mai multe școli ialomițene care au boicotat simularea Evaluării Naționale reiau testarea

Mai multe școli ialomițene care au boicotat simularea Evaluării Naționale reiau testarea

Ialomița s-a aflat printre județele din țară cu cele mai multe unități de învățământ care au boicotat organizarea simulării pentru Evaluarea Națio­nală. Mai bine de jumătate dintre școlile și liceele din județ au refuzat să organizeze testarea, profesorii fiind nemulțumiți de finanțarea sistemului educațional. Ministerul Educației a emis însă în urmă cu o săptămână un Ordin prin care le recomandă unităților de învățământ care au boicotat simularea pentru Evaluarea Națională, desfășurată luna trecută, să reia testarea.

 

Boicot în școlile din Ialomița... [citește_tot_articolul]

27 Aprilie 2026, 09:20 (4398 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

2500 bilete de tratament pentru pensionarii ialomițeni

2500 bilete de tratament pentru pensionarii ialomițeni

Guvernul României a aprobat, în urmă cu o săptămână, repartizarea biletelor de tratament balnear. Potrivit Casei Județene de Pensii, în Ialomița au fost distribuite 2500 de tichete pentru vârstnicii care au nevoie de tratamente medicale în stațiunile balneare din țară. Datele arată că cererile pentru acordarea acestor bilete de tratament sunt însă mai mari.

 

Sprijin pentru vârstnicii din Ialomița Pe baza biletelor de tratament, vârstnicii pot beneficia de îngrijiri medicale în cadrul stațiunilor balneare. Beneficiile... [citește_tot_articolul]

26 Aprilie 2026, 10:25 (1808 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Amenzi de aproximativ 50 mii de lei aplicate spitalelor din Ialomița

Amenzi de aproximativ 50 mii de lei aplicate spitalelor din Ialomița

Direcția de Sănătate Publică Ialomița a aplicat anul trecut amenzi de aproximativ 50 mii de lei tuturor celor patru spitale din județ. Totul ca urmare a verificărilor ce au vizat nerespectarea legislației privind gestionarea deșeurilor rezultate din activitatea medicală sau a infecțiilor nosocomiale.

 

Sancțiuni aplicate spitalelor din județ Estimativ, valoarea sancțiunilor aplicate, în urma controalelor și recontroalelor efectuate, a fost de aproximativ 50 mii de lei pentru toate cele patru spitale din județ. De asemenea, în două unități medicale au fost descoperite... [citește_tot_articolul]

24 Aprilie 2026, 09:40 (1294 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Postura incorectă și obezitatea afectează sănătatea elevilor din Ialomița

Postura incorectă și obezitatea afectează sănătatea elevilor din Ialomița

bonus: Studiu despre sănătatea orală

Direcția de Sănătate Publică arată, într-un raport oficial, care sunt cel mai des întâlnite probleme medicale ale elevilor. Datele arată că problemele de postură și obezitatea sunt factorii de risc asupra sănătății elevilor din județul Ialomița. O conduită terapeutică trebuie însă realizată în baza unor eva­luări de specialitate realizate de medicii de familie și cei specialiști. Deocamdată, toate datele colectate au fost transmise mai departe către Institutul Național de Sănătate Publică.

 

Triaj epidemiologic în școlile ialomițene Datele... [citește_tot_articolul]

23 Aprilie 2026, 12:10 (5115 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Episcopia Sloboziei și Călărașilor sesizează problema poluării olfactive din Slobozia

De 10 ani

Episcopia Sloboziei și Călărașilor sesizează problema poluării olfactive din Slobozia

În Noaptea de Înviere, Prasfințitul Vincențiu, episco­pul Sloboziei și Călărașilor, a reclamat în fața celor peste 1500 de oameni prezenți la slujba oficiată la Catedrala Episcopală problema poluării olfactive din Slobozia. Înaltul prelat a precizat că «maimarii orașului au decis cu bună știință să ne otrăvească!». În spatele acestei declarații se află însă un demers instituțional care durează de aproape 10 ani, perioadă în care Episcopia Sloboziei și Călărașilor a atras atenția cu privire la această problemă. Instituțiile cărora le-au fost înaintate sesizări și petiții au rămas însă indiferente.

 

... [citește_tot_articolul]

23 Aprilie 2026, 07:55 (4027 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Prioritatea administrației Potor: deschiderea parcării subterane din Piața Revoluției!

Pentru 2026

Prioritatea administrației Potor: deschiderea parcării subterane din Piața Revoluției!

Până la sfârșitul lunii aprilie 2026, Consiliul Local Slo­bozia va fi convocat pentru aprobarea bugetului orașului pentru anul în curs. Reprezentanții administrației locale susțin că valoarea totală a fondurilor disponibile în acest an a fost stabilită la puțin peste 350 mili­oane de lei. Pentru administrația Potor prioritare vor fi investițiile în curs. Este vorba despre eficientizarea energetică a unităților de învățământ din oraș, prin Programul «ELENA», asfaltarea străzilor din Slobozia Nouă și, în mod surprinzător, realizarea par­cării subterane din Piața Revoluției.

 

Bugetul Sloboziei în anul 2026... [citește_tot_articolul]

22 Aprilie 2026, 09:50 (16130 vizualizări - 33 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Comasare de localități» sau înființare de «primării de sector»

Reformă administrativă în Ialomița

«Comasare de localități» sau înființare de «primării de sector»

Ialomița anului 2026, cu cele 66 de localități, respectiv 59 de comune, 4 orașe (Țăndărei, Amara, Căzănești, Fierbinți-Târg, 2 municipii (Fetești, Urziceni) și un municipiu reședință de județ (Slobozia) se află la o răscruce administrativă. În prezent, cel puțin jumătate dintre localitățile județului depind aproape exclusiv de subvențiile guvernamentale, presiunea pentru comasarea unor așezări devenind deja o prioritate. În cele ce urmează, vom încerca să analizăm potențiale direcții de reformă administrativă a Ialomiței, cu mențiunea că scenariile de lucru reprezintă la acest moment variante care pot suferi mo­dificări importante.

 

Premierul Bolojan vrea «primării de sector» la granița municipiilor reședință de județ... [citește_tot_articolul]

20 Aprilie 2026, 09:40 (12777 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia organizează primul târg dedicat adopției animalelor abandonate

Slobozia organizează primul târg dedicat adopției animalelor abandonate

În perioada 15-16 mai 2026, la Slobozia se va organiza primul târg de adopții pentru animalele abandonate. Evenimentul se desfășoară cu sprijinul celei mai mari organizații pentru drepturile animalelor din municipiul reședință de județ și este inițiat de aceiași voluntari care au făcut demersuri către autoritățile locale de a renunța la artificiile de Revelion pentru siguranța animalelor de companie. Acest eveniment vine în contextul în care reprezentanții adăpostului pentru câini maidanezi din Slobozia a fost la un pas de a eutanasia mai multe animale din cauza supraaglomerării. Din fericire, patrupedele au fost salvate cu ajutorul organizațiilor care militează... [citește_tot_articolul]

19 Aprilie 2026, 10:20 (3942 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Spitalul Județean de Urgență Slobozia a început modernizarea Laboratorului de Microbiologie

Spitalul Județean de Urgență Slobozia a început modernizarea Laboratorului de Microbiologie

Parte a proiectelor de dezvoltare, cu fonduri europene, a Spitalului Județean de Urgență din Slobozia este și modernizarea Laboratorului de Microbiologie din cadrul unității medicale. Proiectul prevede înlocuirea tuturor echipamentelor vechi cu aparate moderne ce permit efectuarea precisă și rapidă de analize microbiologice.

 

O investiție necesară Îmbunătățirea activității Laboratorului de Microbiologie este esențială pentru prevenția și controlul infecțiilor intraspitalicești. «Pare ceva ieșit din comun, dar avem nevoie de un astfel de laborator pentru a descoperi... [citește_tot_articolul]

18 Aprilie 2026, 10:15 (1713 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

În Ialomița au fost înregistrate aproape 800 de apeluri la Telefonul Copilului

În 2025

În Ialomița au fost înregistrate aproape 800 de apeluri la Telefonul Copilului

«119» este numărul de urgență la care pot fi reclamate situațiile de risc ce îi vizează pe copii. La nivel local, acesta este gestionat de Di­recția Generală de Asistență So­cială și Protecția Copilului Ialo­mița. În 2025, la numărul «119» au fost reclamate aproximativ 800 de situații de risc ce îi vizau pe copii. Mai bine de jumătate dintre acestea au fost, din păcate, confirmate.

 

Abuzurile asupra copiilor, o realitate tot mai prezentă Legislația privind protecția copii­lor asupra situațiilor de risc a fost implementată... [citește_tot_articolul]

17 Aprilie 2026, 10:10 (4194 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Sălcioara: Femeie stropită cu acid de baterie și bătută de soț

Sălcioara: Femeie stropită cu acid de baterie și bătută de soț

«Violența domestică» este tot mai prezentă în ju­dețul Ialomița. În ultimii 3 ani, în atenția autorităților au intrat sute de cazuri de agresiuni petrecute în familii. În foarte puține cazuri agresorii au ajuns în fața instanțelor de judecată. Datele arată că cei mai mulți dintre aceștia au fost «iertați» de magistrați prin aplicarea unor amenzi penale sau prin încetarea proceselor penale. Ultimul caz de «violență domestică» adus în atenția autorităților s-a petrecut la Sălcioara, în urmă cu o săptămână. Din probelele reținute de procurori în acest caz reiese o violență greu de imaginat... [citește_tot_articolul]

16 Aprilie 2026, 10:05 (5031 vizualizări - 2 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
313 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Slobozia: A rămas fără permis pentru că a condus o mașină cu defecțiuni tehnice

«Polițiștii Biroului Rutier Slobozia, cu sprijinul de specialitate al Registrului Auto Român Ialomița au acționat pe raza municipiului reședință de județ pentru verificarea stării tehnice a autovehiculelor ...[citește_toată_știrea]

1 Iunie 2010, 16:37
(31828 vizualizări - 0 comentarii)


Polițiștii asigură măsurile de ordine la BAC

Peste 30 de polițiști ialomițeni acționează pentru a asigura măsurile de ordine și siguranță publică la cele 17 unități de învățămînt în care sînt organizate centre de susținere ale examenului de Bacalaureat ...[citește_toată_știrea]

1 Iunie 2010, 16:35
(25421 vizualizări - 0 comentarii)


Dridu: Biciclist accidentat

Sîmbătă, 29 mai a.c., în jurul orei 15.30, Poliția Urziceni a fost sesizată prin 112 despre faptul că pe DJ101C, pe raza localității Dridu, s-a produs un accident de circulație soldat cu vătămarea unei ...[citește_toată_știrea]

31 Mai 2010, 18:02
(27488 vizualizări - 0 comentarii)


Băut la volan, a intrat cu mașina în pom

Duminică, 30 mai a.c., în jurul orei 13.15, Poliția Slobozia a fost sesizată despre faptul că pe DN2C între localitățile Tovărășia și Nicolești, s-a produs un accident rutier soldat cu vătămarea unei persoane ...[citește_toată_știrea]

31 Mai 2010, 18:02
(24414 vizualizări - 0 comentarii)


Grivița: La volan cu permisul suspendat

Duminică, 30 mai a.c., în jurul orei 14.30, pe DN2C, pe raza localității Grivița, polițiștii au oprit în trafic pentru control la volanul căruia se afla un tînăr, de 21 de ani. Procedînd la oprirea regulamentară ...[citește_toată_știrea]

31 Mai 2010, 18:01
(26585 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni preventive în mediul rural

În cursul nopții de sâmbătă spre duminică, 29/30 mai a.c., polițiști din cadrul Poliției Orașului Țăndărei au organizat și executat, începînd cu miezul nopții, timp de patru ore, acțiuni punctuale pentru ...[citește_toată_știrea]

31 Mai 2010, 18:00
(27313 vizualizări - 1 comentariu)


Urziceni: Depistat conducînd un autoturism fără drept de circulație

În cursul zilei de duminică, 30 mai a.c., în jurul orei 18.00, agenți din cadrul Poliției Municipiului Urziceni, în timp ce se aflau în exercitarea atribuțiilor de serviciu pe raza municipiului, au depistat ...[citește_toată_știrea]

31 Mai 2010, 17:59
(22061 vizualizări - 0 comentarii)


Rîul Ialomița a mai făcut o victimă

Duminică, 30 mai a.c., în jurul orei 8.15, echipa de căutare-salvare de la Detașamentul Urziceni al Inspectoratului pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» a fost solicitată pe raza comunei Sărățeni ...[citește_toată_știrea]

31 Mai 2010, 12:41
(25792 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: înec Ialomița


Incendii: Un vagon de marfă al CFR a luat foc

Incendii: Un vagon de marfă al CFR a luat foc

Vagonul făcea parte dintr-o garnitură de tren dezafectată, în el fiind depozitate paie și resturi vegetale. Fumul dens care se degaja din tren a fost observat sîmbătă, 29 mai, în jurul orei 14.30, fiind ...[citește_toată_știrea]

31 Mai 2010, 12:40
(26850 vizualizări - 0 comentarii)


192 locuri de muncă disponibile în străinătate

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomita aduce la cunostințta celor interesați că la această dată, prin intermediul rețelei EURES, sînt disponibile 192 locuri de muncă în străinătate. ...[citește_toată_știrea]

31 Mai 2010, 10:16
(26422 vizualizări - 0 comentarii)


«Acolo unde sunt adunați doi sau trei în numele Domnului, acolo și Hristos este în mijlocul lor»

«Acolo unde sînt adunați doi sau trei în numele Domnului, acolo și Hristos este în mijlocul lor»

Luni, 24 mai a.c., Sărbătoarea Sf. Treimi, după săvîrșirea Sfintei Liturghii, la îndemnul și îndrumarea Preotului Paroh Radu Gheorghe, cîteva familii tinere din parohia Fierbinții de Jos au oferit o masă ...[citește_toată_știrea]

28 Mai 2010, 15:20
(32393 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Sistem de Management al Calității la Prefectură și Consiliul Județean

Marți, 8 iunie a.c., Prefectura Ialomița și Consiliul Județean Ialomița vor organiza, la Centrul Cultrual UNESCO «Ionel Perlea», Conferința de lansare a proiectului «Implementarea, certificarea și menținerea ...[citește_toată_știrea]

28 Mai 2010, 10:16
(31460 vizualizări - 1 comentariu)


Judecătoria Slobozia se mută în sediu nou din 7 iunie

Judecătoria Slobozia se va muta în sediu nou din 7 iunie 2010, dată fiind demararea lucrărilor de consolidare a clădirii în care își desfășura activitatea. Astfel, Judecătoria Slobozia va funcționa la imobilul ...[citește_toată_știrea]

28 Mai 2010, 08:32
(20507 vizualizări - 0 comentarii)


Adjunctul Tiță a ajuns șef la Poliția Urziceni

La începutul săptămînii, marți 25 mai, comisarul șef de poliție Ioan Tiță a promovat concursul pentru ocuparea funcției de șef al Poliției Municipiului Urziceni. Funcția de șef la Urziceni s-a vacantat ...[citește_toată_știrea]

27 Mai 2010, 16:28
(29239 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Urziceni Poliție


APIA: Subvenția pentru ovine caprine se solicită pînă la 31 mai

«Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură informează că, pînă în prezent, au fost depuse 13,6 mii de cereri, pentru un efectiv de aproximativ 2 milioane capete ovine/caprine, termenul limită pentru ...[citește_toată_știrea]

27 Mai 2010, 16:25
(25581 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Fără permis și cu tractorul neînmatriculat prin oraș

Un bărbat, de 31 de ani, din Slobozia este cercetat de polițiștii ialomițeni pentru punerea în circulație pe drumurile publice a unui autovehicul neînmatriculat și conducerea pe drumurile publice a unui ...[citește_toată_știrea]

27 Mai 2010, 16:17
(24877 vizualizări - 0 comentarii)


Grindu: Biciclist băut, accidentat de un autoturism

Miercuri, 25 mai, Poliția Slobozia a fost sesizată, prin 112, că pe DJ203 B, în afara localității Grindu, s-a produs un accident de circulație soldat cu vătămarea corporală a unei persoane. Pe scurt, în ...[citește_toată_știrea]

27 Mai 2010, 16:17
(29869 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Acțiune a polițiștilor

Polițiștii Serviciului Rutier Ialomița, în colaborare cu efective ale Biroului Rutier Urziceni și posturilor de poliție aflate în zona de responsabilitate a Poliției Urziceni, au acționat marți, 25 mai ...[citește_toată_știrea]

27 Mai 2010, 16:16
(27069 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: La volan cu permisul suspendat

În noaptea de 26 spre 27 mai, în jurul orei 01,30, polițiștii au depistat în trafic, pe raza municipiului Slobozia, un autoturism cu numere de înmatriculare străine, la volanul căruia se afla un bărbat ...[citește_toată_știrea]

27 Mai 2010, 16:15
(26909 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Furtul din locuințe, prevenit de polițiști

Miercuri, 25 martie, în intervalul orar 08,30-16,00, în baza Planului național de acțiune «Siguranța», polițiștii din Urziceni au acționat pe raza municipiului, urmărind în special prevenirea și combaterea ...[citește_toată_știrea]

27 Mai 2010, 16:14
(25603 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Amenzi de 27000 de lei în 48 de ore

Polițiștii rutieri au acționat în ultimele două zile pe principalele artere de circulație din județ în vederea prevenirii accidentelor rutiere cu victime și impunerii unui climat de siguranță în rîndul ...[citește_toată_știrea]

27 Mai 2010, 16:13
(28141 vizualizări - 0 comentarii)


Anunț

URGENT recrutăm tinere dansatoare, 18-30 ani, contract Japonia, 6 luni, salariu 1200 euro/lună. Telefon 0763104457. ...[citește_toată_știrea]

26 Mai 2010, 16:18
(19233 vizualizări - 0 comentarii)


Cursuri de perfecționare la Camera de Comerț

În perioada 17-28 mai 2010, la sediul Camerei de Comerț, Industrie și Agricultură Ialomița, se desfășoară cursul de perfecționare în ocupația de «manager proiect». Cursul se derulează în cadrul Proiectului ...[citește_toată_știrea]

26 Mai 2010, 16:14
(25605 vizualizări - 0 comentarii)


Ședința Colegiului Prefectural

Vineri, 28 mai, începînd cu ora 10.00, se va desfășura o nouă ședință a Colegiului Prefectural. Ordinea de zi va cuprinde, printre altele, o informare privind activitatea Direcției Județene de Cultură, ...[citește_toată_știrea]

26 Mai 2010, 13:42
(29703 vizualizări - 0 comentarii)


«Ziua porților deschise pentru copii» la Jandarmerie

Marți, 1 iunie 2010, cu începere de la ora 12.00, Inspectoratul de Jandarmi Județean Ialomița organizează, în municipiile Slobozia, Urziceni și Fetești, «Ziua Porților Deschise pentru copii». Jandarmii ...[citește_toată_știrea]

26 Mai 2010, 13:32
(25130 vizualizări - 0 comentarii)


Precizare APIA: Depunerea cererii pentru acordarea de subvenții nu este condiționată de apartenența solicitantului la o asociație de crescători de animale

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură precizează că depunerea cererii pentru acordarea Plăților Naționale Directe Complementare, speciile ovine/caprine, nu este condiționată de apartenența ...[citește_toată_știrea]

26 Mai 2010, 13:29
(32730 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

25 Mai 2010, 19:44
(16529 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Sport a fost actualizată!

Cele mai noi știri din sportul ialomițean. ...[citește_toată_știrea]

25 Mai 2010, 19:42
(15162 vizualizări - 0 comentarii)


Combaterea infracționalității, în atenția prefectului Teculescu

Combaterea infracționalității, în atenția prefectului Teculescu

Marți, 25 mai, prefectul Mădălin Teculescu a participat, la sediul primăriei Urziceni, la ședința cu tema combaterea infracționalității în zona de vest a județului Ialomița. La întîlnirea organizată la ...[citește_toată_știrea]

25 Mai 2010, 17:50
(21452 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: «Salonul de primăvară 2010»

Miercuri, 26 mai, la Centrul Cultural UNESCO «Ionel Perlea» se deschide «Salonul de primăvară 2010». Expoziția, aflată în organizarea Consiliului Județean Ialomița, a Uniunii Artiștilor Plastici din România ...[citește_toată_știrea]

25 Mai 2010, 17:48
(17364 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...