Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Fenomenul mamelor minore, tot mai prezent în Ialomița

Fenomenul mamelor minore, tot mai prezent în Ialomița

Un raport al Ministerului Familiei, Tineretului și Egalității de Șanse arată faptul că fenomenul mamelor minore este tot mai prezent la nivelul județului Ialomița. Datele instituției sunt corelate cu cele ale Spitalului Județean de Urgență Slobozia, instituție care deține singura Maternitate din județ. Potrivit informațiilor oferite de cele două instituții, la nivelul județului nostru, în 2022 și 2023, aproximativ 300 de tinere cu vârste cuprinse între 14 și 16 ani au devenit mame.

 

Se caută soluții Cel mai recent Raport al Ministerului Familiei, Tineretului... [citește_tot_articolul]

26 Martie 2024, 08:05 (8792 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

1300 de locuri de parcare noi în Slobozia

1300 de locuri de parcare noi în Slobozia

În perioada 2020-2024, adminis­trația Soare a dat în folosință apoximativ 1300 de locuri de parcare. Efortul administrativ a fost posibil ca urmare a reconfigurării spațiilor de parcare existente și amenajării unor locuri de parcare noi. Cele 1300 de locuri de parcare nu rezolvă însă criza locurilor de parcare la Slobozia. În pofida promisiunilor, cele două parcări de 400 de locuri anunțate la începutul mandatului, pe străzile Răzoare și Vânători, nu au fost construite până acum. «Lucrăm la acest obiectiv... Avem stabilite locațiile. Până la sfârșitul anului în curs sperăm să le finalizăm!» susține primarul Sloboziei... [citește_tot_articolul]

25 Martie 2024, 07:55 (29535 vizualizări - 18 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Complex Sportiv Multifuncțional în comuna Săveni

Complex Sportiv Multifuncțional în comuna Săveni

Pe lângă preocuparea pentru asigurarea utilităților publice, administrația locală din Săveni este interesată să implice comunitatea și în activități sportive. Astfel, după aproape 2 ani și jumătate, instituția a primit fondurile necesare din partea Companiei Naționale de Investiții pentru realizarea unui Complex Sportiv Multifuncțional, dar și a unor piste de biciclete, cu o lungime de aproximativ 10 kilometri.

 

Investiție în curs Ideea construirii unui Complex Sportiv Multi­funcțional a apărut în anul 2021, când administrația lo­cală a depus... [citește_tot_articolul]

24 Martie 2024, 14:55 (10377 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

A început renovarea Școlii Gimnaziale din comuna Dridu

A început renovarea Școlii Gimnaziale din comuna Dridu

Administrația locală a comunei Dridu implementează în această pe­rioadă un proiect cu finanțare europeană ce vizează reabilitarea, din punct de vedere energe­tic, a școlii din localitate. Fondurile sunt alocate prin Programul Național de Redresare și Reziliență, investiția având o va­loare de peste 2,2 mili­oane de lei. «Lucrarea este în curs de execuție, facem tot posibilul să terminăm la timp.» susține Lucian Dumitru, primarul localității.

 

Bani europeni pentru Școala Gimnazială Dridu Lucrările se desfășoară la Școala Gimnazială... [citește_tot_articolul]

24 Martie 2024, 10:10 (2422 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Mișcare în aer liber pentru cetățenii din Fetești

Mișcare în aer liber pentru cetățenii din Fetești

Administrația locală din Fetești continuă investițiile edilitare ce vizează promovarea mișcării în rândul comunității. Astfel, în această perioadă, cu ajutorul angajaților din cadrul Direcției de Administrare a Domeniului Public a Primăriei Fetești se lucrează pentru amenajarea unei piste de alergare, în zona Stadionului Municipal.

 

Sport în aer liber pentru cetățeni Amenajarea pistei de alergare din zona Stadionului Municipal din Fetești este o dorință mai veche a administrației locale de promova mișcarea în aer liber în cadrul comunității... [citește_tot_articolul]

23 Martie 2024, 14:50 (2052 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Bani europeni pentru reabilitarea Căminului Cultural din Sudiți

Bani europeni pentru reabilitarea Căminului Cultural din Sudiți

Administrația locală a co­munei Sudiți este beneficiara unui proiect cu finanțare europeană ce vizează reabilitarea Căminului Cultural din localitate. Fondurile sunt alocate prin Programul Național de Redresare și Reziliență. «Ne bucurăm să oferim cetățenilor noștri un spațiu pentru des­ă­șurarea activităților culturale!» susține Vasile Șincan, primarul localității Sudiți.

 

Execuție în curs Acest proiect își propune creș­terea gradului de acces al cetățenilor din comuna Sudiți la activitățile culturale, prin reabilitarea integrală și renovarea... [citește_tot_articolul]

23 Martie 2024, 09:10 (1718 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primăvara ne aduce «Grădina de Vară»

Se întâmplă la Slobozia

Primăvara ne aduce «Grădina de Vară»

Investiția în reabilitarea zonei pietonale «Casa Armatei» se apropie de final. Adminis­trația Soare a anunțat că până la finele lunii martie 2024 șantierul va fi închis, iar zona va fi redată circulației. «Mai avem puțin până la recepția lucrărilor de la Casa Armatei, execuția fiind la stadiul ultimelor finisaje!» a declarat public primarul Dragoș Soare.

 

După 15 ani de așteptare Conform proiectului, zona a fost reabilitată «pentru promovarea mobilității urbane durabile prin realizarea de investiții în infrastructura... [citește_tot_articolul]

22 Martie 2024, 11:55 (12223 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Camera de Conturi Ialomița reclamă «slaba gestiune a bugetelor locale»

Camera de Conturi Ialomița reclamă «slaba gestiune a bugetelor locale»

Curtea de Conturi a României a dat recent publicității o serie de rapoarte prin care precizează modul în care administrațiile locale s-au conformat cu privire la măsurile trasate de Camerele de Conturi Județene în urma mi­siunilor de audit financiar realizate. Pentru județul nostru, în perioada ianuarie-februarie 2024, Camera de Conturi Ialomița a realizat astfel de raportări în cazul a 5 administrații locale. Concluzia la care a ajuns entitatea superioară de audit extern este că primăriile analizate se confruntă cu «o slabă gestiune a bugetelor locale».

 

Verificările auditorilor Camerei de Conturi Ialomița... [citește_tot_articolul]

22 Martie 2024, 08:05 (8587 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Judecătorii Tribunalului Ialomița au soluționat peste 3490 de dosare

În 2023

Judecătorii Tribunalului Ialomița au soluționat peste 3490 de dosare

Tribunalul Ialomița a înregistrat, în 2023, un coeficient foarte bun al activității desfășurate. Cel mai reprezentativ indicator care sugerează acest coeficient este procentul hotărârilor judecătorești atacate la instanțele superioare și desființate. Potrivit informațiilor oficiale, doar 16,9% din cele peste 3490 de sentințe au fost atacate.

 

Tribunalul Ialomița, la raport Potrivit Raportului de activitate pe anul 2023, Secțiile Civilă și Penală ale Tribunalului Ialomița au soluționat peste 3490 de dosare. Dintre acestea, doar 591 au fost atacate. Transformată... [citește_tot_articolul]

21 Martie 2024, 07:55 (8114 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Aeroport comercial privat în comuna Alexeni

Aeroport comercial privat în comuna Alexeni

Luni, 18 martie 2024, Consiliul Județean Ialomița a semnat contractul de concesiune a Aeropor­tului Alexeni. În urma licitației publice, a fost aleasă câștigătoare asocierea dintre societățile Avant Airports SRL și Automagistral-Pivden SRL. Cele două firme au dat asigurări că în 4 ani investiția va fi realizată, urmând ca în 10 ani de la deschidere, Aeroportul Alexeni să gestioneze un flux de peste 6,5 milioane de pasageri. Valoarea proiectului investițional este estimată la 400 milioane de euro.

 

Hub aerian modern la Alexeni Asocierea de firme... [citește_tot_articolul]

20 Martie 2024, 10:10 (23422 vizualizări - 16 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Avocat al Baroului Ialomița arestat preventiv într-o anchetă a Direcției Naționale Anticorupție

Avocat al Baroului Ialomița arestat preventiv într-o anchetă a Direcției Naționale Anticorupție

Ancheta Direcției Naționale Anticorupție, în cadrul căreia două persoane au fost reținute la sfârșitul săptămânii trecute, sub acuzația de «trafic și cumpărare de influență» se mută în județul Ialomița. Un al treilea inculpat al cauzei, avocat al Baroului Ialomița, a fost arestat în urmă cu o lună, după ce a fost prins în flagrant în timp ce primea suma de 17000 de euro. Avocatul a pretins că are influență pe lângă magistrații din cadrul Curții de Apel București și că-i poate determina să dea o sentință mai blândă într-un dosar de «tentativă la omor».

 

Cercetările sunt în curs... [citește_tot_articolul]

19 Martie 2024, 17:25 (12244 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

4,5 milioane de lei pentru întreținerea deținuților închiși la Penitenciarul Slobozia

În 2023

4,5 milioane de lei pentru întreținerea deținuților închiși la Penitenciarul Slobozia

Potrivit unei informări oficiale transmisă ziarului nostru de către reprezentanții Penitenciarului Slobozia, în 2023, instituția a cheltuit 4,5 milioane de lei pentru între­ținerea persoanelor private de libertate pe care le are în custodie. La Slobozia sunt închiși 420 de deținuți.

 

Bani publici pentru persoanele private de libertate Cei mai mulți bani pe care Penitenciarul Slobozia i-a cheltuit anul trecut pentru întreținerea persoanelor private de libertate au fost cheltuiți pentru asigurarea condițiilor de cazare. Potrivit informațiilor oficiale... [citește_tot_articolul]

19 Martie 2024, 12:50 (14720 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

DSP Ialomița închide magazinul alimentar «La Bucurie»

Precedent periculos cu ajutorul Tribunalului Ialomița

DSP Ialomița închide magazinul alimentar «La Bucurie»

«La Bucurie» e unul dintre cele mai vechi unități de alimentație publică cu terasă din Slobozia. Începând cu 21 februarie 2024, ca urmare a unei decizii a Tribunalului Ialomița, magazinul și-a suspendat activitatea. Decizia Tribunalului se bazează pe un Ordin al Ministerului Sănătății care interzice funcționarea teraselor la mai puțin de 15 metri de blocuri. Hotărârea nu este definitivă, însă creează un precedent periculos în condițiile în care majoritatea teraselor din Slobozia se află «la mai puțin de 15 metri față de ferestrele locuințelor».

 

O decizie fără precedent... [citește_tot_articolul]

19 Martie 2024, 08:05 (29743 vizualizări - 23 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Străzi modernizate în comuna Gheorghe Doja

Străzi modernizate în comuna Gheorghe Doja

Comuna Gheorghe Doja este beneficiara unui pro­iect cu finanțare guvernamentalã pentru modernizarea strãzilor din localitate. În valoare de peste 12 milioane de lei, investiția este finanțatã prin Programul Național «Anghel Saligny».

 

Artere de circulație reabilitate În toamna anului 2022, administrația localã din comuna Gheorghe Doja a depus la Ministerul Dezvoltãrii, Lucrãrilor Publice și Administrației un proiect edilitar ce viza modernizarea integralã a tuturor strãzilor din localitate. La... [citește_tot_articolul]

18 Martie 2024, 14:15 (7150 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ghidul siguranței în domeniul electric

Advertorial

Ghidul siguranței în domeniul electric

Departamentul pentru Situații de Urgență, împreună cu cele trei companii de distribuție a energiei electrice din cadrul grupului PPC (Rețele Electrice Muntenia, Rețele Electrice Dobrogea și Rețele Electrice Banat) au lansat Ghidul siguranței în domeniul electric, disponibil pe platforma www.fiipregatit.ro precum și pe website-ul companiilor de distribuție. 
Printre sfaturile specialiștilor, în ceea ce privește siguranța în cadrul propriei locuințe, se numără:
• Folosește numai receptoare și aparate electrice omologate, nedeteriorate și nu le lăsa nesupravegheate sub tensiune;
• Verifică periodic și... [citește_tot_articolul]

18 Martie 2024, 10:30 (12178 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ștrand Municipal de 11,3 milioane de lei la Slobozia

Consiliul Local legiferează noi investiții

Ștrand Municipal de 11,3 milioane de lei la Slobozia

Administrația locală continuă seria inves­tițiilor în realizarea de obiective locale de interes public. După Orășelul Copiilor și pistele de biciclete ale ora­șului, a venit rândul Ștrandului Municipal. Consiliul Local Slobozia a aprobat finanțarea unei investiții de 11,3 milioane de lei pentru reabi­litarea acestui obiectiv. Rea­mintim că Ștrandul Municipal al Sloboziei a fost abandonat definitiv în perioada administrației Mocioniu, după ce concesionarul, Inter Group SRL, a refuzat majorarea valorii contractului de concesiune.

 

Consiliul local a decis... [citește_tot_articolul]

18 Martie 2024, 07:50 (17148 vizualizări - 10 comentarii)

EVENIMENT

Primărie modernă în comuna Sărățeni

Primărie modernă în comuna Sărățeni

Administrația locală din Sărățeni face demersuri pentru reabilitarea sediului în care își desfășoară activitatea. Astfel, Primăria Sărățeni este beneficiara unui pro­iect de 1,8 milioane de lei, finanțat prin Programul Național de Redresare și Reziliență, fondurile fiind utilizate pentru realizarea acestei investiții.

 

De la AFM la PNRR Ideea reabilitării sediului Primăriei Sărățeni a fost inițiată prima dată în anul 2021. Inițial, administrația locală a făcut demersuri pe lângă Administrația Fondului de Mediu pentru a obține banii necesari acestui... [citește_tot_articolul]

16 Martie 2024, 14:25 (2820 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Ritm de execuție susținut la Spitalul Orășenesc Tăndărei

Ritm de execuție susținut la Spitalul Orășenesc Tăndărei

Administrația locală din Țăndărei anunță că lucrările de execuție pentru Ambulatoriul Integrat din cadrul Spita­lului Orășenesc Țăndărei se apropie de final. Investiția ar trebui finalizată în primăvara anului 2024.

 

«În sfârșit, vom avea!» Construcția Ambulatoriului din curtea Spitalului Orășenesc Țăndărei se apropie de final. Primarul Cristi Roman a declarat pu­blic că lucrările finale se desfășoară într-un ritm susținut: «Sunt bucuros să vă anunț că lucrările la Ambulatoriul Integrat au avansat considerabil... Investiția de... [citește_tot_articolul]

16 Martie 2024, 09:20 (6233 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Fonduri insuficiente pentru «investiții» în cadrul Poliției ialomițene

Fonduri insuficiente pentru «investiții» în cadrul Poliției ialomițene

Pentru anul 2024, Inspectoratul General al Poliției Române a distribuit Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița aproximativ 690 mii de lei pentru «investiții». Sindicatele din Poliția ialomițeană atrag însă atenția cu privire la faptul că fondurile sunt insuficiente și nu pot rezolva problemele de sistem ale oamenilor legii.

 

Buget insuficient Potrivit unei informări oficiale, bugetul pentru «investiții» al Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița pentru anul în curs este de aproximativ 690 mii de lei. Fondurile sunt alocate direct de... [citește_tot_articolul]

15 Martie 2024, 12:40 (6493 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Elevii ialomițeni continuă să aștepte produsele alimentare guvernamentale

Elevii ialomițeni continuă să aștepte produsele alimentare guvernamentale

bonus: 24 de școli înscrise în programul «Masă Sănătoasă»

La aproape jumătate de an de la debutul anului școlar 2023-2024, produsele alimentare oferite de Guvernul României în cadrul Programului pentru Școli al României, inițiativă ce a reunit bine-cunoscutele Programe «Corn și Lapte» și «Încurajarea consumului de fructe în școli», încă nu au ajuns în unitățile de învățământ din județul Ialomița. De implementarea acestui Program se ocupă Consiliul Județean Ialomița, instituție ai cărei reprezentanți susțin faptul că mai sunt câțiva pași de parcurs până când elevii vor putea be­neficia de cornurile, cutiile cu lapte și merele oferite de Guvernul Rom... [citește_tot_articolul]

15 Martie 2024, 08:05 (12632 vizualizări - 1 comentariu)

Joi 25 Iun 2026
271 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

E-Distribuție Dobrogea: Atenție, se întrerupe curentul!

Din cauza lucrărilor de întreținere și reabilitare a rețelelor electrice, furnizarea energiei electrice va fi sistată în unele zone ale orașelor Amara, Slobozia și Urziceni, în perioada 19-23 noiembrie ...[citește_toată_știrea]

16 Noiembrie 2018, 19:05
(6478 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Arestat pentru «infracțiuni contra patrimoniului»

Polițiștii de Investigații Criminale din Ialomița au depistat un bărbat care era urmărit internațional pentru «infracțiuni contra patrimoniului», fapte comise în Belgia. Astfel, pe numele bărbatului de ...[citește_toată_știrea]

16 Noiembrie 2018, 12:15
(3986 vizualizări - 0 comentarii)


Accident la Gheorghe Doja

Miercuri, 14 noiembrie a.c., Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că pe raza comunei Gheorghe Doja s-a produs un eveniment rutier soldat cu pagube materiale. Astfel, polițiștii ajunși la locul evenimentului ...[citește_toată_știrea]

16 Noiembrie 2018, 12:10
(4701 vizualizări - 0 comentarii)


Parchetul de pe lângă Judecătoria Urziceni: Arest preventiv pentru doi bărbați care operau prin metoda «Accidentul»

Potrivit unui comunicat de presă al Parchetului de pe lângă Judecătoria Urziceni, anchetatorii au reușit arestarea a doi indivizi acuzați de «înșelăciune» și «complicitate la înșelăciune» ...[citește_toată_știrea]

15 Noiembrie 2018, 19:10
(6819 vizualizări - 4 comentarii)


Primarul general al Madridului, Manuela Carmena, vizită de lucru la Țăndărei

Consilierul de stat cu responsabilități în problematica minorităților, Dana Varga, a primit miercuri, 14 noiembrie a.c., o delegație spaniolă condusă de primarul general al Madridului, Manuela Carmena, ...[citește_toată_știrea]

14 Noiembrie 2018, 19:30
(4141 vizualizări - 1 comentariu)


DSVSA Ialomița: Informare cu privire la evoluția pestei micilor rumegătoare

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează proprietarii/deținătorii de rumegătoare mici (ovine și caprine), atât din exploatațiile comerciale cât și din gospodăriile ...[citește_toată_știrea]

14 Noiembrie 2018, 15:35
(3658 vizualizări - 1 comentariu)


Acțiuni preventive ale polițiștilor ialomițeni

Prevenirea delincvenței juvenile și victimizarea minorilor, prevenirea infracțiunilor contra patrimoniului și siguranța cetățeanului, sunt unele dintre prioritățile Poliției ialomițene. Astfel, marți, ...[citește_toată_știrea]

14 Noiembrie 2018, 14:20
(3553 vizualizări - 0 comentarii)


Teatrul «Tony Bulandra» Târgoviște, la Slobozia

Marți, 4 decembrie 2018, cu începere de la orele 18,00, la Casa de Cultură Municipală Slobozia, Teatrul «Tony Bulandra» Târgoviște va pune în scenă piesa «O scrisoare pierdută», de I.L. Caragiale. Beneficiind ...[citește_toată_știrea]

14 Noiembrie 2018, 13:40
(2862 vizualizări - 0 comentarii)


2364 de persoane, angajate prin intermediul AJOFM Ialomița

În primele 9 luni ale anului 2018, ca urmare a implementării Programului Național de Ocupare a Forței de Muncă, prin intermediul AJOFM Ialomița au fost încadrate în muncă 2364 persoane, dintre care 873 ...[citește_toată_știrea]

14 Noiembrie 2018, 12:20
(3132 vizualizări - 0 comentarii)


Gura Ialomiței: «Rapsozii la ei acasă»

Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Ialomița, în colaborare cu Primăria comunei Gura Ialomiței, organizează sâmbătă, 17 noiembrie 2018, în această localitate manifestarea ...[citește_toată_știrea]

14 Noiembrie 2018, 11:25
(2910 vizualizări - 0 comentarii)


Diplomă de Bună Practică pentru Consiliul Județean Ialomița

Agenția Națională a Funcționarilor Publici a organizat ce-a de-a XI- ediție a Competiției celor mai bune practici din administrația publică din România, cu scopul de a identifica și disemina inițiative ...[citește_toată_știrea]

14 Noiembrie 2018, 11:15
(3265 vizualizări - 0 comentarii)


ANOFM: Locuri de muncă în Danemarca și Portugalia

Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă, prin intermediul Serviciului EURES din cadrul AJOFM Ialomița, promovează oferta unui angajator din Danemarca de 200 locuri de muncă (100 locuri pentru Danemarca și 100 locuri pentru Portugalia), pentru munca sezonieră, cules de mazăre, campania 2019. Durata contractului este pe perioada iunie-octombrie 2019, programul de lucru fiind de 30-40 ore, 6 zile/săptămână. ...[citește_toată_știrea]

14 Noiembrie 2018, 10:05
(2583 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița recrutează personal din sursă externă

Inspectoratul pentru Situații de Urgență al Județului Ialomița organizează concurs de recrutare din sursă externă pentru ocuparea a 6 funcții vacante (4 ofițeri și 2 subofițeri). Înscrierile se desfășoară ...[citește_toată_știrea]

9 Noiembrie 2018, 19:20
(5735 vizualizări - 0 comentarii)


E-Distribuție Dobrogea: Atenție, se întrerupe curentul!

E-Distribuție Dobrogea anunță consumatorii casnici cu privire la faptul că, în perioada 12-16 noiembrie 2018, din cauza lucrărilor de întreținere a rețelelor, alimentarea cu energie electrică va fi sistată ...[citește_toată_știrea]

9 Noiembrie 2018, 19:10
(5523 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbat din Rădulești, arestat pentru «infracțiuni la regimul rutier»

Polițiștii ialomițeni au identificat un bărbat, de 41 de ani, din satul Rădulești, acesta figurând pe lista persoanelor care se sustrăgeau executării unor pedepse privative de libertate. El a fost condamnat ...[citește_toată_știrea]

8 Noiembrie 2018, 20:05
(3411 vizualizări - 0 comentarii)


Mihail Kogălniceanu: Prins la volan fără permis

Un bărbat, de 42 de ani, din comuna Mihail Kogălniceanu s-a ales cu un dosar penal după ce a condus pe drumurile publice, fără a avea permis de conducere. Cercetările în această cauză continuă. ...[citește_toată_știrea]

8 Noiembrie 2018, 19:25
(3736 vizualizări - 0 comentarii)


Săveni: La volan sub influența băuturilor alcoolice

Un bărbat, de 34 de ani, din localitatea Săveni s-a ales cu un dosar penal pentru că a condus sub influența băuturilor alcoolice. Acesta avea o alcoolemie de 0,44 miligrame alcool pur în aerul expirat. ...[citește_toată_știrea]

8 Noiembrie 2018, 19:20
(3585 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Infracțiuni la regimul silvic, constatate de polițiști

Doi bărbați, de 38 și 47 de ani, din județele Vrancea și Ialomița, au intrat în atenția polițiștilor după ce au comis infracțiuni la regimul silvic. Primul contravenient transporta cu o mașină o cantitate ...[citește_toată_știrea]

8 Noiembrie 2018, 19:10
(3402 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: Expoziție de artă plastică la Muzeul Național al Agriculturii

Uniunea Artiștilor Plastici Ialomița vernisează expoziția de artă plastică «Salonul de Toamnă 2018». Evenimentul se va desfășura la Muzeul Național al Agriculturii din România miercuri, 7 noiembrie 201 ...[citește_toată_știrea]

7 Noiembrie 2018, 10:35
(3308 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Peste 450 de amenzi, 19 de permise reținute

Polițiștii au intervenit, la finele săptămânii precedente, la aproape 100 de evenimente, majoritatea sesizate prin 112. Polițiștii au aplicat peste 450 de sancțiuni contravenționale, au constatat peste ...[citește_toată_știrea]

7 Noiembrie 2018, 10:20
(4701 vizualizări - 0 comentarii)


Hramul Mânăstirii Slobozia

În perioada 6-12 noiembrie 2018, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Vincențiu, Episcopia Sloboziei și Călărașilor organizează o serie de manifestări cu ocazia sărbătoririi hramului «Sfinților ...[citește_toată_știrea]

7 Noiembrie 2018, 10:05
(3847 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Acțiune de vaccinare a galinaceelor

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița anunță crescătorii și deținătorii de păsări domestice că, în această perioadă, desfășoară prin medicii veterinari de liberă practică ...[citește_toată_știrea]

7 Noiembrie 2018, 09:50
(4228 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: Șapte persoane au fost rănite într-un accident rutier

Amara: Șapte persoane au fost rănite într-un accident rutier

Accident rutier produs în apropiere de orașul Amara în seara zilei de duminică, 4 noiembrie 2018. Șapte persoane au fost rănite, una dintre ele murind la locul incidentului, după ce o căruță a fost lovită ...[citește_toată_știrea]

4 Noiembrie 2018, 21:08
(5731 vizualizări - 0 comentarii)


Nou focar de Pestă Porcină Africană în Cartierul Slobozia Nouă

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează că sâmbătă, 27 octombrie 2018, într-o exploatație din Cartierul Slobozia Nouă a fost confirmat un focar de Pestă Porcină ...[citește_toată_știrea]

31 Octombrie 2018, 10:05
(4119 vizualizări - 1 comentariu)


AJOFM Ialomița: Registrul electronic de evidență a contractelor de internship

Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă anunță lansarea Registrului electronic de evidență a contractelor de internship. Registrul înființat și gestionat de ANOFM ține evidența tuturor contractelor ...[citește_toată_știrea]

31 Octombrie 2018, 09:55
(5343 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Produsele contrafăcute, în atenția polițiștilor

În ultimele 48 de ore, polițiștii de Investigare a Criminalității Economice au efectuat controale la mai mulți agenți economici de pe raza județului Ialomița, pe linia prevenirii și combaterii ilegalităților ...[citește_toată_știrea]

26 Octombrie 2018, 19:10
(4255 vizualizări - 1 comentariu)


Jilavele: S-a răsturnat cu mașina

În cursul zilei de joi, 25 octombrie a.c, în apropiere de localitatea Jilavele s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea unei persoane. Din verificările efectuate de către polițiști s-a stabilit faptul ...[citește_toată_știrea]

26 Octombrie 2018, 18:55
(4204 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Jilavele accident


Slobozia: Arestat pentru «lipsire de libertate»

Joi, 25 octombrie a.c., polițiștii de Investigații Criminale din cadrul IPJ Ialomița au acționat pe raza de competență pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag ...[citește_toată_știrea]

26 Octombrie 2018, 18:50
(4663 vizualizări - 0 comentarii)


Tânăr din Borănești, urmărit de mașina Poliției

Joi, 25 octombrie a.c., un bărbat de 46 de ani, din comuna Manasia, a fost depistat de polițiștii rutieri în timp ce conducea un autoturism pe raza localității de domiciliu deși avea acest drept suspendat ...[citește_toată_știrea]

26 Octombrie 2018, 18:40
(4080 vizualizări - 0 comentarii)


Orboești: A căzut în WC-ul din fundul curții

Orboești: A căzut în WC-ul din fundul curții

O bărtrână de 74 de ani din satul ialomițean Orboești a fost la un pas de moarte după ce a căzut în WC-ul pe care îl avea în fundul curții. Femeia a fost descoperită după 12 ore de o rudă care voia să folosească ...[citește_toată_știrea]

26 Octombrie 2018, 15:45
(6118 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
scrumbie Dunăre în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 PERICOL în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Peiu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren intravilan agricol Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren extravilan Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Chiparos în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Lenuta în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Cetățean în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara, fără aviz sanitar de funcționare Mary în «Fermierii își vând producția sub costuri!» garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final #pasajladrajna în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...