Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Nitramonia caută soluții pentru redeschiderea fostului Combinat Chimic din Slobozia

Nitramonia caută soluții pentru redeschiderea fostului Combinat Chimic din Slobozia

Activitatea fostului Combinat Chimic din Slobozia, deținut în prezent de compania Nitramonia Bacău, este în impas. Reprezentanții societății susțin că, din cauza prețului prea mare al gazelor naturale, principala materie primă utilizată pentru obținerea îngrășămintelor, nu pot să pună în funcțiune liniile de producție. În momentul de față se poartă negocieri cu un distribuitor de gaze naturale în vederea obținerii unui preț mai avantajos. În 2022, Nitramonia a propus un plan investițional pentru fostul Combinat Chimic din Slobozia în valoare de 5 milioane de euro, o parte dintre investiții fiind deja realizate...

Se caută soluții... [citește_tot_articolul]

20 Octombrie 2023, 11:10 (5967 vizualizări - 7 comentarii)

EVENIMENT

Lucrări în grafic pentru «sistemul integrat de transport durabil» din Fetești

45,1 milioane de lei în 5 ani

Lucrări în grafic pentru «sistemul integrat de transport durabil» din Fetești

Inițiat în 2020 și finanțat din fonduri UE, proiectul «Sistem integrat de transport durabil în Municipiul Fetești» a ajuns la jumătatea drumului. Administrația locală susține că proiectul se desfășoară conform graficului și că Fetești va deveni în următorii ani «oraș verde».

Un proiect de milioane Administrația din Fetești a inițiat în anul 2020 un proiect de investiții finanțat prin Programul Operațional Regional 2014-2020, «Axa prioritară 3-Sprijinirea tranziției către o economie cu emisii scăzute de carbon». Obiectivul general al proiectului îl reprezintă crearea în municipiul Fetești... [citește_tot_articolul]

19 Octombrie 2023, 15:10 (2728 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Evaluarea tehnică a investiției «Dytras», finalizată la sfârșitul lunii octombrie 2023

La Slobozia

Evaluarea tehnică a investiției «Dytras», finalizată la sfârșitul lunii octombrie 2023

bonus: Stația de Tratare, caz similar

Administrația locală a nominalizat o comisie internă care realizează evaluarea tehnică a investițiilor realizate în urmă cu 15 ani la Stația de Epurare a orașului Slobozia. Decizia a fost adoptată în urmă cu 3 săptămâni după ce primarul Sloboziei, Dragoș Soare, a deschis unul dintre con­tainerele cu echipamente lăsate în urmă de către firma care a realizat investi­țiile. «Evaluarea va fi finalizată până la finalul lunii octombrie... Vrem să avem o evidență clară a lucrărilor efectuate și plătite de către municipalitate!» susține acum Dragoș Soare. Reamintim că valoarea investiției realizate în urmă cu 15 ani la Stația de Epurare a orașului Slobozia se ridică la 6,7 milioane de euro.

... [citește_tot_articolul]

19 Octombrie 2023, 10:50 (5763 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Un singur candidat a promovat examenul pentru intrarea în Baroul Ialomița

Un singur candidat a promovat examenul pentru intrarea în Baroul Ialomița

În urmă cu o lună, la nivel național, Uniunea Națională a Barourilor din România a organizat examenul de primire în profesie destinat celor care vor să devină avocați. La nivelul jude­țului Ialomița s-au înscris la această testare trei candidați, însă doar unul singur a fost declarat «admis». Oficialii Baroului Ialomița susțin faptul că instituția are nevoie de avocați tineri, având în vedere faptul că aproape jumătate dintre cei care își desfășoară activitatea în prezent se află în pragul pensionării. Ieșirea din profesie ar putea afecta, pe viitor, plata pensiilor, având în vedere faptul că avocații, potrivit legii, au un sistem propriu de pensii, prin intermediul Casei de Asigurări a Avocaților... [citește_tot_articolul]

18 Octombrie 2023, 13:20 (9884 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia a finalizat cartografierea cimitirelor municipale

Locuri de veci pentru vii

Slobozia a finalizat cartografierea cimitirelor municipale

Procesul de cartografiere a cimitirelor municipale a fost finalizat. Conform datelor oficiale, la acest moment există 565 de locuri de veci disponibile în cimitirele din Bora și Slobozia Nouă. Pentru a disponibiliza noi locuri de veci, administrația locală a cheltuit peste 600000 de lei. «Asigurăm locuri de veci pentru cei care fac dovada unor probleme de sănătate grave și pentru cei care au vârste peste 70 de ani...» confirmă Dorina Milea, directorul Servicii Publice Slobozia SRL.

S-a rezolvat și nu prea Timp de mai bine de 10 ani, până în anul 2021, Slobozia s-a confruntat an de an... [citește_tot_articolul]

17 Octombrie 2023, 16:20 (14391 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomițenii beau apă din fântâni și circulă pe drumuri de pământ

După 30 de ani

Ialomițenii beau apă din fântâni și circulă pe drumuri de pământ

O analiză a Institutului Național de Statistică arată faptul că situația în ceea ce privește conectarea județului Ialomița, în ultimii 30 de ani, la uti­lități publice, nu s-a schimbat semnificativ. Mii de oameni au nevoie de apă curentă, gaze naturale, energie electrică și drumuri mai bune pe care să circule. Într-un singur aspect ne situăm ceva mai bine, iar asta vizează «zonele verzi». Între 1990 și 2022, Ialomița a reușit să-și îmbunătățească suprafața de «spații verzi», dar doar în cazul zonelor urbane. În mediul rural, deficitul de parcuri sau zone de recreere a rămas neschimbat.

Un județ blocat în timp... [citește_tot_articolul]

16 Octombrie 2023, 15:05 (6653 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Procesul cu foștii angajați, pierdut de fostul director al APM Ialomița

Procesul cu foștii angajați, pierdut de fostul director al APM Ialomița

Înainte de a «pleca» la Garda de Mediu Ialomița, Laurențiu Ghiauru a dat în judecată funcționarii Agenției pentru Protecția Mediului Ialomița, instituție pe care a condus-o vreme de aproape 8 ani, pe care i-a acuzat de «încălcarea dreptului la onoare, demnitate, reputație și imagine». Sătui de comportamentul abuziv al fostului director, oamenii și-au exprimat nemulțumirea într-un memoriu pe care l-au înaintat Ministerului Mediului, Apelor și Pădurilor, dar și Agenției Naționale pentru Protecția Mediului. Procesul a început anul trecut și s-a finalizat, în primă instanță, în urmă cu o săptămână, când Tribunalul Ialomița le-a dat dreptate funcționarilor APM.

Istoria unui scandal... [citește_tot_articolul]

16 Octombrie 2023, 11:05 (6808 vizualizări - 15 comentarii)

EVENIMENT

DGASPC Ialomița garantează viitorul tinerilor instituționalizați

DGASPC Ialomița garantează viitorul tinerilor instituționalizați

Ialomița susține în sistemul de protecție a copilului 98 de tineri cu vârste peste 16 ani. La sfârșitul lunii septembrie 2023, Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița a organizat o întâlnire publică în cadrul căreia a prezentat acestor tineri oportunitățile pe care le au în cazul în care se hotărăsc să părăsească sistemul. Nicoleta Adriana Bogatoniu și Ionuț Valentin Godea sunt doi dintre tinerii care au fost prezenți în sală. Pentru ei și pentru ceilalți 96 de tineri care vor părăsi sistemul în următorii ani, lumea este un loc «înfricoșător». Dar știu că Statul va avea grijă de ei până la 26 de ani. Cu o condiție: să învețe sau să muncească!

Prima întâlnire oficială cu viitorul... [citește_tot_articolul]

14 Octombrie 2023, 17:50 (4893 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

150 locuri de casă disponibile în Cartierul «Gării Noi» Slobozia

150 locuri de casă disponibile în Cartierul «Gării Noi» Slobozia

La 14 ani distanță de la concesionarea primelor locuri de casă din Cartierul «Gării Noi», administrația face o nouă ofertă. Conform estimărilor oficiale, în zonă au fost disponibilizate aproximativ 150 loturi de teren în suprafață de 300 mp care pot fi concesionate. Extinderea Cartierului este posibilă grație investițiilor făcute în ultimii ani pentru asigurarea utilităților.

Din 2009 până în 2024 În anul 2009, administrația Ionașcu concesiona primele locuri de casă în Cartierul Gării Noi. În următorii 14 ani, cei peste 200 de tineri care au beneficiat de această «facilitate» oferită... [citește_tot_articolul]

13 Octombrie 2023, 10:55 (6384 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Investiții în «potabilizarea apei» la Miloșești și Albești

Primul pas către aplicarea Master Planului

Investiții în «potabilizarea apei» la Miloșești și Albești

Localitățilie Miloșeșți și Albești vor fi primele beneficiare ale investițiilor în «extinderea și reabilitarea sistemelor de apă și apă uzată în județul Ialomița». Grație unei asocieri dintre Consiliul Județean Ialomița și cele două localități, Miloșești va avea o stație de clorinare a apei, iar Albești va schimba conductele de apă din comună, vechi de peste 30 de ani. Investițiile sunt considerate prioritate și ar putea fi finalizate în mai puțin de o jumătate de an.

Master Planul poate fi aplicat Consiliul Județean Ialomița face primele demersuri pentru aplicarea Master Planului pentru... [citește_tot_articolul]

12 Octombrie 2023, 15:05 (2246 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Autoritățile caută soluții pentru derularea programelor «Cornul și Laptele» și «Masa Caldă»

Autoritățile caută soluții pentru derularea programelor «Cornul și Laptele» și «Masa Caldă»

La aproximativ o lună distanță de la debutul noului an școlar, elevii din Ialomița nu beneficiază de cele două programe ale Guvernului României, «Cornul și Laptele» și «Masa Caldă». Primul se derulează prin intermediul Consiliului Județean Ialomița, iar cel de-al doilea direct prin primăriile care au în administrare școlile incluse în proiect. Nicio instituție nu are încă vești cu privire la momentul în care aceste proiecte se vor derula. «Este mult de muncă și procedura este stufoasă...» susține Adrian Ionescu, secretarul general al Consiliului Județean Ialomița.

Program prins în hățișul legislativ... [citește_tot_articolul]

12 Octombrie 2023, 11:05 (1695 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Productivitate scăzută pentru culturile de porumb și floarea-soarelui

Secetă pedologică în Ialomița

Productivitate scăzută pentru culturile de porumb și floarea-soarelui

Producții mult sub așteptări în ceea ce privește culturile de porumb și floarea-soarelui înființate în primăvara anului 2023 în județul Ialomița. Liderii celor mai impor­tante organizații care susțin interesele agricultorilor ialomițeni, Forumul Agricultorilor și Proce­satorilor Profe­sioniști din România și Asociația Cultivatorilor de Cereale și Plante Tehnice Ialomița, susțin faptul că «porumbul și floarea-soarelui au fost puternic afectate din cauza sece­tei pedologice extreme, fenomen instalat în județul nostru de aproape 3 ani». Mai mult, pe lângă productivitatea scăzută, prețurile cerealelor s-a redus la jumătate față de cele de anul trecut.

Culturi compromise... [citește_tot_articolul]

10 Octombrie 2023, 22:05 (3484 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Bani publici pentru întreținerea cataloagelor electronice utilizate în școlile ialomițene

Ministerul Educației a promis, dar s-a răzgândit

Bani publici pentru întreținerea cataloagelor electronice utilizate în școlile ialomițene

24 de unități de învățământ din județul Ialomița au fost înscrise, cu 3 ani în urmă, în proiectul-pilot al Ministerului Educației privind utilizarea catalogului electronic. Deși aplicația informatică ar fi trebuit gestionată centralizat și fără costuri, școlile s-au văzut nevoite să caute singure firme care să le asigure platformele informatice și care să le învețe să utilizeze aplicațiile. Totul, evident, pe cheltuiala proprie. Banii școlilor vin însă din bugetele locale ale primă­riilor în administrarea cărora se află, iar factura pentru întreținerea cataloagelor electronice se achită anual.

Catalog electronic din banii primăriilor... [citește_tot_articolul]

10 Octombrie 2023, 17:20 (1892 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Jocuri de lumini și muzică oferite de noile fântâni arteziene ale Sloboziei

Jocuri de lumini și muzică oferite de noile fântâni arteziene ale Sloboziei

Proiectele de modernizare ale zonelor «Casa Armatei» și «Ansamblul Peco» vizează, pe lângă modifică­rile aduse arhitecturii urbane, și reabilitarea integrală a celor 5 fântâni arteziene care au funcționat în aceste zone. Fiecare dintre acestea va oferi cetățenilor jocuri de lumini și jocuri de apă. Toto­dată, una dintre fântâni va fi dotată cu instalație de sono­rizare, pentru a oferi spectacole muzicale.

Proiecte importante pentru Slobozia Parte integrantă a inițiativei Primăriei Slobozia de a reduce emisiile de carbon la nivelul ora­șului prin creșterea mobilității urbane durabile... [citește_tot_articolul]

9 Octombrie 2023, 15:10 (2776 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Șpagă «în rate» pentru o programare la examenul pentru obținerea permisului auto

Mercurialul mitei

Șpagă «în rate» pentru o programare la examenul pentru obținerea permisului auto

Nu mai este niciun secret faptul că mulți dintre candidații înscriși la examenul pentru permisul auto obțin documentul prin șpăgi. O anchetă a Serviciului Județean Anticorupție, începută anul trecut și trimisă în judecată în urmă cu o săptămână, scoate în evidență faptul că cei care doresc să devină șoferi ar plăti bani grei pentru asta. Potrivit probatoriului administrat în cauză, un candidat a fost dispus să plătească 1600 de euro, «în două rate», pentru a fi programat mult mai repede la proba practică a examenului auto. Nu a mai apucat să dea banii, pentru că ofițerii Anticorupție au intrat pe fir.

Dosarul, pe masa judecătorilor... [citește_tot_articolul]

9 Octombrie 2023, 10:50 (7909 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Medicina stomatologică lipsește din Ialomița rurală

Medicina stomatologică lipsește din Ialomița rurală

Un raport oficial al Casei Județene de Asigurări de Sănătate evidențiază deficitul de servicii medicale stomatologice pe care Ialomița îl întâmpină, mai ales în mediul rural. Mai mult, instituția arată faptul că valoarea lunară a su­melor decontate către medicii stomatologi nu depășește 6000 de lei. Tocmai de aceea, foarte puțini specialiști stomatologi au încheiate contracte cu instituția.

Mediul rural are nevoie de stomatologie Deși la nivelul județului Ialomița există aproximativ 100 de cabinete stomatologice, cele mai multe se află în mediul urban, mediul rural confruntându-se cu... [citește_tot_articolul]

8 Octombrie 2023, 13:25 (2337 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia: Viața are «centură de siguranță»

Slobozia: Viața are «centură de siguranță»

Liceul Tehnologic «A.I. Cuza» a fost săptămâna trecută gazda unui eveniment aflat deja la a treia ediție în Ialomița. Timp de o zi, pe 29 septembrie 2023, elevii tuturor liceelor din Slobozia au participat voluntar la campania «Stop accidentelor! Viața are prioritate!» susținută de Fundația «Malama Cristiana-Cosmina». În cadrul campaniei, peste 200 de elevi au avut șansa de a participa la un curs de conducere auto preventivă, organizat de Academia «Titi Aur». Informațiile teoretice au fost dublate de experiența practică, posibilă grație unui simulator auto adus special pentru acest eveniment.

Tinerii vor să învețe... [citește_tot_articolul]

7 Octombrie 2023, 18:20 (2103 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

2 milioane de lei pentru Dispensarul Sudiți

2 milioane de lei pentru Dispensarul Sudiți

Administrația din Sudiți a inaugurat săptămâna trecută un dispensar modern. Valoarea investiției este de 2 milioane de lei. În cadrul dispensarului a fost deschisă o farmacie și trei cabinete medicale specia­lizate, respectiv Cardiologie, Stomatologie și Medicină de familie. «Încercăm să facem lucruri care să le fie de folos oamenilor... Dacă ei sunt mul­țumiți, înseamnă că nu le-am făcut degeaba!» susține Vasile Șincan, primarul comunei Sudiți.

Un dispensar ca o roată Joi, 28 septembrie 2023, admi­nistrația locală din Sudiți a inaugurat unul dintre cele mai moderne dispensare din județ... [citește_tot_articolul]

7 Octombrie 2023, 12:40 (2360 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Morminte profanate în Cimitirul Eroilor din Slobozia

Morminte profanate în Cimitirul Eroilor din Slobozia

Este anchetă penală la Slobozia după ce mai multe morminte din Cimitirul Eroilor al orașului au fost profanate în noaptea de joi spre vineri, 5/6 octombrie 2023. Cazul a fost semnalat autorităților de către angajații Direcției de Administrare a Domeniului Public a Primăriei Slobozia, care, vineri, 6 octombrie a.c., au intrat în Cimitirul Eroilor pentru a face curățenie printre aleile locurilor de veci.

Verificările sunt în curs
Din primele informații, 9 morminte și o placă funerară au fost vandalizate de către persoane necunoscute care au pătruns în Cimitirul Eroilor. Cel mai... [citește_tot_articolul]

6 Octombrie 2023, 16:30 (5590 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Sediul Poliției Municipale Slobozia se mută într-o centrală termică

Sediul Poliției Municipale Slobozia se mută într-o centrală termică

Joi, 21 septembrie 2023, în cadrul unei ședințe locale extraordinare, Consiliul Local Slobozia a decis acordarea dreptului de folosință cu titlu gratuit Poliției Municipiului Slobozia asupra imobilului «Sediu Administrativ» împreună cu terenul aferent, situat în municipiul Slobozia, pe strada Crinilor. Decizia a fost adoptată în regim de urgență pentru a permite relocarea Poliției Municipale până la sfârșitul lunii decembrie 2023.

Dacă-i ordin, cu plăcere Administrația locală a acordat Poliției Minicipale Slobozia dreptul de folosință cu titlu gratuit asupra centralei termice de pe... [citește_tot_articolul]

6 Octombrie 2023, 15:20 (3568 vizualizări - 5 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
267 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

IPJ Ialomița: Bacalureatul 2016, în siguranță!

Peste 40 de polițiști acționează suplimentar în județul Ialomița pentru desfășurarea în condiții de liniște și siguranță a Bacalaureatului 2016. Șeful Poliției Române, chestorul de poliție Bogdan Despescu ...[citește_toată_știrea]

5 Iulie 2016, 11:10
(3759 vizualizări - 0 comentarii)


anunț angajare

Firmă de transport
cu acționariat german

angajează
șoferi profesioniști
categoria C+E
-posesor atestat profesional
și cartelă tahograf
-experiență minim 2 ani,
pentru Comunitate
-plata la zi
Relații la telefon 0729/272.272

1 Iulie 2016, 13:15


«Clubul de vacanță», proiect socio-educativ desfășurat în Protopopiatul Urziceni

Cu binecuvîntarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, Episcopul Sloboziei și Călărașilor, marți, 28 iunie 2016, în Sala de Festivități a Protopopiatului Urziceni, a început implementarea proiectului socio ...[citește_toată_știrea]

28 Iunie 2016, 19:25
(36373 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Evaluarea Națională 2016, în siguranță!

Pentru desfășurarea în condiții de liniște și siguranță a examenelor, șeful Poliției Române, chestor de poliție Bogdan Despescu, a dispus suplimentarea dispozitivului curent care acționează în teren. Astfel ...[citește_toată_știrea]

28 Iunie 2016, 16:25
(4218 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: 2 incendii în 24 de ore

Un foc deschis executat de persoane rămase neidentificate a dus la aprinderea unei miriști de grîu, pe raza localității Bordușani. Evenimentul a fost anunțat la 112 duminică, 26 iunie 2016, în jurul orei ...[citește_toată_știrea]

28 Iunie 2016, 14:05
(4087 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente la Alexeni și Amara

Vineri, 24 iunie a.c., pe DN2A, pe raza comunei Alexeni, s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea unei persoane. Din verificările efectuate de către polițiștii ajunși la fața locului s-a stabilit ...[citește_toată_știrea]

28 Iunie 2016, 13:20
(8248 vizualizări - 1 comentariu)


Poliția Rutieră Ialomița: Amenzi de peste 92000 de lei, 23 permise reținute

La acest sfîrșit de săptămînă, 24-26 iunie a.c., polițiștii Serviciului Rutier au continuat acțiunile desfășurate pentru prevenirea evenimentelor rutiere, precum și pentru conștientizarea conducătorilor ...[citește_toată_știrea]

28 Iunie 2016, 12:15
(5138 vizualizări - 2 comentarii)


AJOFM Ialomița: Șomajul, în creștere ușoară

La sfîrșitul lunii mai 2016, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița se aflau înregistrați 7739 șomeri, din care 1294 șomeri indemnizați, respectiv 6445 șomeri neindemnizați ...[citește_toată_știrea]

22 Iunie 2016, 18:05
(4000 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Peste 700 de amenzi, aplicate în minivacanța de Rusalii

Biroul de Presă al Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița a făcut publică o situație statistică referitoare la acțiunile preventive demarate de oamenii legii pe toată perioada minivacanței de ...[citește_toată_știrea]

22 Iunie 2016, 14:40
(4041 vizualizări - 0 comentarii)


Sinești: Incendiu la o hală dezafectată

Un scurtcircuit produs la instalația electrică a fost cauza probabilă care a dus la izucnirea unui incendiu la o hală dezafectată a unei societăți comerciale, pe raza localității Sinești. Evenimentul s ...[citește_toată_știrea]

22 Iunie 2016, 12:10
(5752 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Sinești incendiu


DSVSA Ialomița: Suspiciune de dermatoză nodulară contagioasă la Ciochina

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor anunță crescătorii de bovine din județul Ialomița că în cursul zilei de duminică, 12.06.2016, a fost înregistrată prima suspiciune a bolii dermatoză ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2016, 18:25
(9430 vizualizări - 0 comentarii)


AFIR actualizează constant Baza de Date cu Prețuri de Referință

Agenția pentru Finanțarea Investițiilor Rurale (AFIR) actualizează în mod constant Baza de Date cu Prețuri de Referință pentru mașini, utilaje și echipamente specializate și o completează cu noi elemente ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2016, 17:55
(36328 vizualizări - 0 comentarii)


Căzănești: Doi minori, surprinși la furat de fier vechi cu căruța

Marți, 14 iunie 2016, polițiștii din cadrul Poliției Orașului Căzănești au surprins în flagrant doi minori, de 15 și 17 ani, din localitate, respectiv din București, în timp ce transportau cu o căruță mai ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2016, 16:25
(7084 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Bătrînă de 67 de ani, acroșată de o mașină care dădea cu spatele

Marți, 14 aprilie 2016, Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că pe raza municipiului Fetești s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea unei persoane. În timp ce o tînără, de 23 de ani, conducea ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2016, 14:40
(5472 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești accident


Bărbat din Giurgeni, arestat pentru contrabandă

Polițiștii din cadrul Secției Rurale Platonești au acționat pe raza de competență pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag de la executarea unor pedepse privative ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2016, 13:15
(5119 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Giurgeni arestare


Urmărit de polițiștii germani, prins în Ialomița

Un tînăr de 26 de ani, urmărit internațional de organele judiciare din Germania, a fost prins de polițiștii ialomițeni la Bărbulești. Pe numele acestuia, autoritățile germane au emis un mandat european ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2016, 21:35
(6516 vizualizări - 0 comentarii)


Uniunea Europeană hrănește săracii Ialomiței

De la începutul acestei săptămîni, primăriile din Ialomița au demarat programul de distribuire a ajutoarelor alimentare oferite persoanelor defavorizate de Uniunea Europeană. La nivelul județului, peste ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2016, 20:20
(5763 vizualizări - 1 comentariu)


Bucu: Contrabandă cu țigări

Peste 9500 de țigarete, fără documente de proveniență, dintre care 4520 netimbrate, restul avînd aplicate timbre emise de autoritățile Republicii Moldova, au fost ridicate în vederea confiscării de polițiștii ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2016, 19:40
(6220 vizualizări - 1 comentariu)


Poliția Rutieră Ialomița: Amenzi de peste 74000 de lei, 18 permise reținute

La sfîrșitul săptămînii precedente, în perioada 10/12 iunie 2016, polițiștii Serviciului Rutier au continuat acțiunile desfășurate pentru prevenirea evenimentelor rutiere, precum și pentru conștientizarea ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2016, 18:15
(5919 vizualizări - 0 comentarii)


Accident la Ciochina

Duminică, 12 iunie 2016, pe DJ203B, pe raza comunei Ciochina, s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea unei persoane. În timp ce un bărbat, de 33 de ani, din județul Brăila, conducea un autoturism ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2016, 16:40
(6617 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Ciochina accident


Ialomița: Beți și fără permise la volan!

Polițiștii rutieri au depistat pe șoselele județului doi conducători auto de 46, respectiv 66 de ani, din comunele Săveni și Făcăeni, care conduceau autoturisme pe drumurile publice deși au consumat anterior ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2016, 15:10
(4515 vizualizări - 0 comentarii)


«Zilele Culturii Slobozene»: Întîlnire cu scriitoarea Otilia Sîrbu

În cadrul manifestărilor ample intitulate generic «Zilele Culturii Slobozene», desfășurate în perioada 6-12 iunie 2016, Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» Ialomița, partener cultural al Primăriei ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2016, 13:55
(7423 vizualizări - 0 comentarii)


Concurs de desene religioase la Episcopia Sloboziei și Călărașilor

Concurs de desene religioase la Episcopia Sloboziei și Călărașilor

Peste 20 de copii din întreaga țară s-au întrecut în urmă cu o săptămînă într-un concurs de desene cu temă religioasă, organizat de Protopopiatul Slobozia, în cadrul Episcopiei Sloboziei și Călărașilor ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2016, 11:25
(9829 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Părinți trimiși în judecată pentru că și-au ucis copilul

Caz șocant petrecut în Ialomița. În urmă cu o săptămînă, procurorii Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița au trimis în judecată doi părinți, anchetați pentru că și-au ucis copilul. Actele de urmărire ...[citește_toată_știrea]

9 Iunie 2016, 21:25
(5964 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Accident rutier soldat cu două victime

În cursul zilei de miercuri, 8 iunie 2016, o mașină s-a răsturnat și două persoane au fost rănite pe șoseaua care leagă Slobozia de localitatea Drajna. Din cercetările polițiștilor a reieșit faptul că accidentul ...[citește_toată_știrea]

9 Iunie 2016, 20:10
(5825 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


IPJ Ialomița: Campanie națională împotriva furturilor din locuințe

Polițiștii din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița vor demara în perioada următoare ample activități de prevenire pe linia combaterii furturilor din locuințe. Acțiunea se desfășoară ...[citește_toată_știrea]

9 Iunie 2016, 19:50
(5569 vizualizări - 2 comentarii)


Pompierii voluntari, premiați la Slobozia

Joi, 9 iunie 2016, pe Stadionul «1 Mai» din Slobozia s-a desfășurat faza județeană a concursurilor serviciilor voluntare și private pentru situații de urgență. La cele 3 probe ale concursului au participat ...[citește_toată_știrea]

9 Iunie 2016, 19:10
(4905 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Alegerile locale 2016 în Ialomița, fără incidente majore

Din punct de vedere al ordinii și siguranței publice, alegerile locale din acest an au fost cele mai sigure alegeri din ultimii ani. Prezența activă a polițiștilor a făcut ca, în ziua procesului electoral ...[citește_toată_știrea]

6 Iunie 2016, 21:05
(3746 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 4 accidente rutiere, trei decese și șase persoane rănite

La acest sfîrșit de săptămînă, pe șoselele ialomițene s-au produs 4 accidente rutiere, soldate cu decesul a trei persoane și rănirea a altor șase.
Primul dintre acestea s-a produs vineri, 3 iunie ...[citește_toată_știrea]

6 Iunie 2016, 19:10
(6325 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Faza județeană a concursurilor SVSU și SPSU

Inspectoratul pentru situații de Urgență «Barbu Catargiu» al județului Ialomița organizează, în data de 9 iunie 2016, începînd cu orele 8,30, faza județeană a Concursurilor Profesionale ale Serviciilor ...[citește_toată_știrea]

6 Iunie 2016, 18:20
(8622 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...