Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Sistem de plăți/facturare on-line la operatorul de salubritate

Se întâmplă la ADI ECOO 2009 SRL

Sistem de plăți/facturare on-line la operatorul de salubritate

La 6 luni de la preluarea serviciilor de salubrizare din Slobozia, ADI ECOO 2009 SRL anunță implementarea unui sistem de facturare modern, capabil să răspundă nevoilor beneficiarilor. «Am preluat un sistem care avea nevoie de modernizare și de modificări majore. Iar în 4 luni am reușit imposibilul... Până la sfârșitul lunii aprilie vom implementa un serviciu de facturare modern pentru ca slobozenii să poată efectua plăți on-line!» declară directorul ADI ECOO 2009 SRL, Alina Ciobanu.

ADI ECOO 2009 SRL creditează orașul Preluarea serviciilor de salubrizare pentru orașul Slobozia în octombrie... [citește_tot_articolul]

11 Aprilie 2023, 18:20 (16802 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia, gazdă pentru două Olimpiade Naționale

Slobozia, gazdă pentru două Olimpiade Naționale

În perioada 7-15 aprilie 2023, Slobozia este gazdă a două Olimpiade Naționale. Prima, aflată la final, este Olimpiada Națională de Științe Socio-Umane, care a reunit la start aproximativ 300 de elevi și cadre didactice din întreaga țară. A doua, adresată exclusiv elevilor de ciclul gimnazial din clasele a V-a și a VI-a, urmează să se desfășoare în următoarele zile. Oficialii Inspectoratului Scolar Județean Ialomița au făcut eforturi logistice și organizatorice impresionante pentru ca cele două evenimente care s-au suprapus marți, 11 aprilie a.c., să se desfășoare fără dificultăți. «Prin disponibilitatea de a ne fi oaspeți, prin vibrația intelectuală pe care au generat-o și prin calitatea umană... [citește_tot_articolul]

11 Aprilie 2023, 17:05 (9139 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Concesionarea aeroportului Alexeni rămâne «în aer»

Concesionarea aeroportului Alexeni rămâne «în aer»

Licitația pentru concesionarea aeroportului Alexeni, inițiată de Consiliul Județean Ialomița în luna decembrie a anului trecut s-a soldat cu un nou eșec. Deși caie­tul de sarcini a fost achiziționat de mai multe firme interesate de reabilitarea acestui obiectiv, niciuna dintre acestea nu a făcut vreo ofertă concretă. Oficialii instituției susțin că procedura de licitație va fi reluată în cel mai scurt timp posibil. Reamintim că prețul de pornire al licitației a fost de 1,05 milioane de lei anual.

Ghinion administrativ În decembrie 2022, admi­nistrația județeană anunța de­mararea unei... [citește_tot_articolul]

10 Aprilie 2023, 15:10 (11819 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Camera de Conturi Ialomița a descoperit prejudicii financiare de peste 59 milioane de lei

În 2022

Camera de Conturi Ialomița a descoperit prejudicii financiare de peste 59 milioane de lei

Curtea de Conturi a Ro­mâ­niei a dat publicității rezultatele misiunilor de audit efectuate în cursul anului trecut și care au vizat activitatea financiar-contabilă desfășurată de administrațiile publice în 2021. La nivelul județului Ialomița, valoarea prejudiciilor identificate de auditori se ridică la 59 mi­lioane de lei. Ca și în anii precedenți, abaterile descoperite au vizat impo­zitarea necorespunzătoare, plățile nelegale de sporuri salariale sau burse școlare acordate elevilor ilegal.

Slaba pregătire a funcționarilor din primării generează prejudicii
În baza Programului... [citește_tot_articolul]

10 Aprilie 2023, 10:55 (17051 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

DGASPC Ialomița a încheiat cel mai important proiect destinat copiilor defavorizați din patru județe ale țării

DGASPC Ialomița a încheiat cel mai important proiect destinat copiilor defavorizați din patru județe ale țării

Direcția Generală de Asistență Socială Ialomița, în parteneriat cu instituții similare din județele Buzău, Arad și Mureș, alături de Asociația «Centrul de Resurse și Informare pentru Profesiuni Sociale» au încheiat recent, la Slobozia, un proiect destinat sprijinirii copiilor din medii defavorizate. Grupul-țintă a inclus peste 527 de copii de toate vârstele, o atenție deosebită fiind acordată micuților de etnie romă. «Ne bucurăm că am putut influența în mod pozitiv viețile acestor copii...» susține Paul Marcu, directorul DGASPC Ialomița.

Un singur proiect, obiective multiple Proiectul... [citește_tot_articolul]

9 Aprilie 2023, 13:40 (24763 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

APIA introduce teledetecția prin «fotointerpretare asistată»

APIA introduce teledetecția prin «fotointerpretare asistată»

Pentru o mai bună gesti­onare a suprafețelor agricole declarate de fermieri și pentru o mai bună monitorizare, Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură introduce o nouă metodă de teledetecție. Verificările se realizează acum în timp real și au la bază o procedură digitalizată, denumită «fotointerpretare asistată». Conform datelor APIA Ialomița, la nivelul județului nostru, în 2022, au fost declarate de către fermieri peste 378 mii de hectare.

Monitorizare cu ajutorul sateliților Noua metodă de teledetecție se reali­zează cu ajutorul sateliților «Sentinel», incluși în programul... [citește_tot_articolul]

7 Aprilie 2023, 14:55 (12261 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia: Polițistul local care a invitat «la plimbare» o elevă, reținut pentru «proxenetism»

EXCLUSIV: Independent a avut dreptate!

Slobozia: Polițistul local care a invitat «la plimbare» o elevă, reținut pentru «proxenetism»

UPDATE: Mandat de arestare preventivă pentru 30 de zile pe numele agentului

La începutul acestui an, ziarul Independent atrăgea atenția opiniei publice și autorităților cu privire la atitudinea necorespunzătoare a unui polițist local din Slobozia, care a invitat «la plimbare» o elevă de 15 ani a Liceului Tehnologic «Alexandru Ioan Cuza» din oraș. Miercuri, 5 aprilie a.c., agentul, pe numele său Valentin Dragoș Munteanu, a fost reținut pentru 24 de ore sub acuzația de «proxenetism». În urma dezvăluirii făcute de ziarul Independent, Poliția Locală Slobozia a inițiat o verificare internă, în urma căruia agentului i-a fost diminuat salariul, dar a fost... [citește_tot_articolul]

6 Aprilie 2023, 12:20 (30950 vizualizări - 27 comentarii)

EVENIMENT

EXCLUSIV: S-a schimbat (din nou) șeful IPJ Ialomița!

De la IGPR, în fruntea Poliției ialomițene

EXCLUSIV: S-a schimbat (din nou) șeful IPJ Ialomița!

bonus: Raul Belciug, adjunct la IPJ Călărași

Reprezentanții Poliției Române au înlocuit marți, 4 aprilie a.c., comanda Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița. În funcția de inspector șef al instituției a fost numit un comisar șef din cadrul Direcției Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase a Inspectoratului General al Poliției Române.

Va rămâne la Slobozia 3 luni Potrivit informațiilor oficiale, comisarul șef Mihai Adrian Aldea, din cadrul Direcției Arme Explozivi și Substanțe Periculoase a Inspectoratului General al Poliției Române, a fost numit în funcția de inspector șef al Inspectoratului de Poliție al Județului... [citește_tot_articolul]

6 Aprilie 2023, 11:40 (33408 vizualizări - 19 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Bibliotecă în aer liber, inaugurată la 1 iunie 2023

Slobozia: Bibliotecă în aer liber, inaugurată la 1 iunie 2023

După modelele patentate în orașele mari ale țării, DADP Slobozia urmează să edifice o bibliotecă în aer liber destinată copiilor și adulților. Biblioteca ar urma să fie amplasată în Parcul «Ialomița» și va permite celor interesați să citească vo­lumele puse la dispoziție de municipalitate în aer liber. Inițiativa îi aparține Marianei Iancu, șeful Serviciului Salubrizare din cadrul DADP: «Vrem să facem lucruri cu care orașul să se poată mândri. Printre ele și biblioteca asta... Dar o să povestim despre ea când va fi gata!».

Biblioteca din parc Asemeni orașelor mari ale țării, Slobozia... [citește_tot_articolul]

6 Aprilie 2023, 11:10 (13038 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Urban SA Slobozia s-a lansat în cursa pentru accesarea investițiilor în infrastructura de apă

3 dintr-un șir lung de proiecte

Urban SA Slobozia s-a lansat în cursa pentru accesarea investițiilor în infrastructura de apă

Operatorul regional de apă și apă uzată al Ialomiței, Urban SA, caută surse de finanțare pentru extinderea in­fras­tructurii și realizarea de investiții noi. La acest moment firma are «în lucru» 3 dosare de finanțare care presupun «dezvoltarea infrastructurii de apă și apă uzată» la nivelul județului. Investițiile ar putea ge­nera creșterea accesului populației la serviciile oferite de către societate, precum și diminuarea chel­tuielilor de funcționare a firmei.

Obrazul subțire cu cheltuială se ține
Transformarea Urban SA în operator regional obligă firma să dinamizeze procesul... [citește_tot_articolul]

5 Aprilie 2023, 13:20 (14772 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Medicii de familie lucrează în cabinete vechi și fără dotări

Ialomița: Medicii de familie lucrează în cabinete vechi și fără dotări

La nivelul județului Ialomița, medicina de familie are nevoie de mai mult sprijin din partea autorităților locale. Estimativ, 80% dintre cabinetele în care medicii își des­fășoară activitatea, mai ales în mediul rural, duc lipsă de dotări materiale. O alternativă ar fi reprezentat-o fondurile europene, acordate prin Planul Național de Redresare și Reziliență, însă reprezentanții Asociației Medicilor de Familie Ialomița susțin faptul că specialiștii s-au arătat neîncrezători în această oportunitate, iar din acest motiv nu au făcut demersuri pentru accesarea banilor europeni.

Realitatea din cabinetele medicale... [citește_tot_articolul]

4 Aprilie 2023, 17:10 (10060 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Cotorca: Trimiși în judecată pentru «pornografie infantilă»

Cotorca: Trimiși în judecată pentru «pornografie infantilă»

Patru membri ai aceleiași familii, domiciliați pe raza satului Cotorca, au fost tri­miși în judecată de procu­rorii DIICOT-Structura Centrală, sub acuzația de «pornografie infantilă». Aceștia își exploatau propriii copii, producând materiale pornografice pe care le vindeau pe internet.

Se așteaptă decizia instanței Datele cuprinse în rechizitoriul întocmit de procurorii DIICOT-Structura Centrală arată faptul că doi copii minori, o fetiță și un băiețel, au fost obligați să întrețină raporturi sexuale cu cei patru adulți în grija cărora se aflau. Scenele de sex erau apoi filmate și distribuite... [citește_tot_articolul]

3 Aprilie 2023, 15:10 (9116 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Administrația Soare vrea pod peste Ialomița, la calea ferată

Negocieri cu Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere

Administrația Soare vrea pod peste Ialomița, la calea ferată

La începutul lunii martie 2023, administrația Soare a solicitat Companiei Națională de Administrare a Infras­tructurii Rutiere «încheierea unui parteneriat (...) având drept obiect realizarea unei infrastructuri tip lucrare de artă». Sintaxa ascunde intenția edilului Sloboziei de a obține finanțare pentru un nou pod rutier peste Ialomița, în imediata vecinătate a podului de cale ferată, «care să permită realizarea unei alternative pentru intrarea în oraș prin zona de Vest pentru traficul către zona Moldova».

Pofta vine visând Goana administrației locale pentru lucrări... [citește_tot_articolul]

3 Aprilie 2023, 10:55 (12998 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Încep exproprierile pentru construcția digului de apărare în zona Urziceni-Bărbulești

Guvernul României a decis

Încep exproprierile pentru construcția digului de apărare în zona Urziceni-Bărbulești

După 16 ani de așteptare, Guvernul României a decis, în urmă cu o săptămână, începerea procedurilor de expropriere a imobilelor amplasate în zona Urziceni-Bărbulești, unde Agenția Națională «Apele Române» încearcă să construiască un dig de protecție împotriva inundațiilor, pe râul Ialomița. Suprafața propusă pentru expropriere depășește 31 mii de mp.

Un demers întârziat Prima mențiune referitoare la construcția unui dig de apărare împotriva inun­dațiilor în zona Urziceni-Bărbulești a fost realizată în anul 2007 când Guvernul României aprobă, printr-o Hotărâre de Guvern, «indicatorii... [citește_tot_articolul]

2 Aprilie 2023, 13:05 (12514 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia, pe harta organizatorilor Olimpiadelor Școlare Naționale

Slobozia, pe harta organizatorilor Olimpiadelor Școlare Naționale

A devenit deja o tradiție ca județul Ialomița să organizeze Etapele Naționale ale olimpiadelor școlare. Anul acesta, două dintre cele mai importante astfel de competiții dedicate elevilor se vor desfășura, de luna viitoare, în municipiul Slobozia. «Demonstrăm că Slobozia oferă învățământ de calitate!» au subliniat oficialii Inspectoratului Școlar Județean Ialomița.

Olimpiadele Școlare Naționale, în sfârșit, în Ialomița În anul școlar trecut, Slobozia a organizat Olimpiada Națio­nală, pentru liceu, la disciplina Limba și Literatura Română. Anul acesta, alte două Olimpiade Naționale se... [citește_tot_articolul]

1 Aprilie 2023, 12:20 (11063 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Educație prin Șah», program realizat de Casa Corpului Didactic Ialomița

«Educație prin Șah», program realizat de Casa Corpului Didactic Ialomița

Casa Corpului Didactic din Ialomița reprezintă singura instituție din țară care a inițiat un program de instruire ce-i ajută pe profesori să poată preda la clasă elevilor cursuri de șah. Inițiativa CCD Ialomița a fost promovată de Federația Română de Șah și transformată într-un proiect public destinat formării profesionale a cadrelor didactice. Până acum peste 300 de profesori s-au înscris la acest curs.

Șah în școlile din toată țara Federația Română de Șah a inițiat un program național ce are ca scop studiul acestui sport în toate școlile din țară, de­numit «Educație prin șah». Înainte... [citește_tot_articolul]

31 Martie 2023, 14:50 (9716 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Ordin de protecție, emis de polițiști pe numele unui minor de 13 ani

S-a întâmplat la Slobozia

Ordin de protecție, emis de polițiști pe numele unui minor de 13 ani

Un minor de 13 ani, extrem de agresiv, a intrat în atenția polițiștilor după ce și-ar fi bătut mama. În prezent, acesta este sub monitorizare în cadrul unui centru specializat al Direcției Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița. Polițiștii au emis pe numele său un ordin de protecție provizoriu.

Minorul este sub monitorizare Ordinele provizorii de pro­tecție au fost legiferate cu scopul de a proteja victimele violenței domestice. În baza acestor documente emise de Poliție, agresorii nu au voie să se apropie de victimele lor, iar dacă încalcă aceste restricții,... [citește_tot_articolul]

31 Martie 2023, 11:10 (20951 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Peste 400 de slobozeni au ieșit la pensie mai devreme cu 2 ani

Pentru că legea le-a permis

Peste 400 de slobozeni au ieșit la pensie mai devreme cu 2 ani

La aproape un an de la modificarea legislativă care le permite persoanelor care au locuit în zone poluate să se pensioneze anticipat fără a fi penalizate, peste 400 de cetățeni din Slobozia au decis să se pensioneze. Casa Județeană de Pensii Ialomița așteaptă ca numărul pensionărilor să crească.

O lege în sprijinul pensionarilor În mai 2022, în Monitorul Oficial a fost introdusă o modificare a Legii Pensiilor, potrivit căreia persoanele care au locuit în zone afectate de poluarea remanentă au posibilitatea să se pensioneze cu 2 ani mai devreme de termen, fără a fi penalizate. În schimb... [citește_tot_articolul]

30 Martie 2023, 15:15 (16441 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Școlile ialomițene nu pot oferi «meseriași» pentru piața muncii

«Învățământul dual», un eșec

Școlile ialomițene nu pot oferi «meseriași» pentru piața muncii

În plină criză de «meseriași», specialiștii din piața muncii și-au îndreptat atenția către școli, în speranța că unitățile de învățământ i-ar putea forma. Așa a apărut noțiunea de «învățământ dual», o modalitate prin care elevii îmbină teoria și practica, iar la finalul studiilor pot să obțină un loc de muncă. Ialomița încearcă de aproape 7 ani să pună bazele acestui tip de educație, însă a reușit să formeze până în prezent doar 4 clase din cele 10 promise Ministerului Educației. Angajatorii care fac parte din acest proiect susțin că oricât s-ar strădui școlile, marea problemă o reprezintă dezinteresul elevilor față de studiu și dorința de a învăța o meserie...

Ialomița are nevoie de meseriași... [citește_tot_articolul]

30 Martie 2023, 11:05 (10561 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Consiliul Județean Ialomița caută sediu de închiriat

Din nou pe drumuri

Consiliul Județean Ialomița caută sediu de închiriat

Administrația jude­țeană caută un sediu administrativ de mari dimensiuni pentru a-și reloca activitatea curentă. Decizia este justificată în contextul în care Palatul Administrativ urmează să intre într-un proces de reabi­litare până la sfârșitul anului 2023. Conform condițiilor stipulate în proiectul de hotărâre supus aprobării Consiliului Județean miercuri, 29 martie 2023, noul sediu trebuie să fie amplasat «pe o rază de 2 kilometri în jurul centrului civic al muni­cipiului Slobozia». Una dintre clădirile care întrunește această condiție este fostul sediu al BCR Ialomița, aflat acum în proprietatea Oyl Company Holding AG.

Nu aduc mandatele ce aduce «reabilitarea energetică»... [citește_tot_articolul]

29 Martie 2023, 12:40 (12637 vizualizări - 13 comentarii)

Luni 22 Iun 2026
241 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Slobozia: Vernisajul expoziției «Memoria genocidului romilor din România»

Vineri, 31 ianuarie 2020, începând cu ora 11,00, la Centrul Cultural «Ionel Perlea» din Slobozia se va deschide o epoziție documentară și de fotografie cu tema «Memoria genocidului romilor din România» ...[citește_toată_știrea]

30 Ianuarie 2020, 19:20
(2969 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni preventive ale polițiștilor la Fetești

În cursul zilei de miercuri, 29 ianuarie 2020, polițiștii din Fetești au organizat o acțiune de prevenire privind traficul și consumul de droguri în școli. De asemenea, oamenii legii au discutat cu elevii ...[citește_toată_știrea]

30 Ianuarie 2020, 19:15
(2035 vizualizări - 0 comentarii)


Căzănești: La volan cu permisul suspendat

Un tânăr, de 28 de ani, din Căzănești, a fost depistat în trafic, la data de 29 ianuarie 2020, la volanul unui autovehicul deși avea suspendat dreptul de a conduce. Acesta s-a ales cu un dosar penal. ...[citește_toată_știrea]

30 Ianuarie 2020, 19:10
(3247 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Lemne de foc, confiscate

Doi bărbați, de 35 și 50 de ani, s-au ales cu dosare penale după ce au fost descoperiți deținând material lemnos fără a avea documente legale de proveniență. Mai mult, bărbatul de 35 de ani a fost amendat ...[citește_toată_știrea]

30 Ianuarie 2020, 19:05
(3084 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

La data de 28 ianuarie a.c., polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală nr.1 Slobozia au depistat în trafic un tânăr, de 19 de ani, în timp ce conducea un autoturism pe raza comunei Albești, fiind ...[citește_toată_știrea]

29 Ianuarie 2020, 16:15
(2163 vizualizări - 0 comentarii)


Atenție, se oprește apa la Dridu pentru lucrări E-Distribuție Dobrogea!

Pentru efectuarea lucrărilor anuale de reparații și întreținere a unor instalații și rețele electrice din localitatea Dridu-Ialomița, E-Distribuție Dobrogea va întrerupe furnizarea energiei electrice, joi ...[citește_toată_știrea]

29 Ianuarie 2020, 15:25
(4531 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Un bătrân de 70 de ani a ars în propria casă

Fetești: Un bătrân de 70 de ani a ars în propria casă

Luni, 27 ianuarie 2020, în jurul orelor 11,45, a fost anunțată izbucnirea unui incendiu la o locuință din localitatea Fetești. 10 subofițeri, două autospeciale de stingere cu apă și spumă dar și un echipaj ...[citește_toată_știrea]

28 Ianuarie 2020, 17:40
(4110 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești incendiu


Andrășești: A intrat cu mașina în pom

Luni, 27 ianuarie a.c., în jurul orelor 21,35, un autoturism a derapat de pe partea carosabilă și s-a izbit de un copac, pe raza localității Andrășești. La fața locului au sosit salvatorii de la Detașamentul ...[citește_toată_știrea]

28 Ianuarie 2020, 17:35
(2776 vizualizări - 1 comentariu)


Vlădeni: Un mort și o persoană rănită în urma unui accident rutier

În noaptea de luni spre marți, 27/28 ianuarie a.c., în jurul orei 2,30, cinci persoane aflate într-un autoturism au fost implicate într-un accident pe raza localității Vlădeni. La fața locului au sosit ...[citește_toată_știrea]

28 Ianuarie 2020, 17:25
(4736 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Vlădeni accident


Valea Ciorii: Un incendiu a lăsat o casă fără acoperiș

Luni, 27 ianuarie a.c., în jurul orelor 11,00, la sediul Dispeceratului Inspectoratului a fost semnalat un incendiu la o locuință din localitatea Valea Ciorii. O ambulanță SMURD și două autospeciale cu ...[citește_toată_știrea]

28 Ianuarie 2020, 17:20
(3252 vizualizări - 0 comentarii)


Cocora: Pieton accidentat mortal

Marți, 28 ianuarie 2020, polițiștii rutieri din cadrul Poliției Slobozia s-au deplasat pe DJ102H, în localitatea Cocora, unde un bărbat în vârstă de 27 de ani a accidentat mortal un bărbat în vârstă de ...[citește_toată_știrea]

28 Ianuarie 2020, 17:15
(3370 vizualizări - 0 comentarii)


Movilița: Incendiu de vegetație

Luni, 27 ianuarie a.c., în jurul orelor 18,50, a fost semnalată izbucnirea unui incendiu de vegetație uscată în zona localității Movilița. La fața locului s-a deplasat un echipaj al Detașamentului de Pompieri ...[citește_toată_știrea]

28 Ianuarie 2020, 17:10
(1992 vizualizări - 0 comentarii)


Avarie pe conducta de alimentare cu apă la Dridu

Pentru remedierea unei avarii pe conducta de alimentare cu apă de la intersecția străzilor Principală cu Busuiocului din localitatea Dridu-Ialomița, RAJA SA a fost nevoită să întrerupă furnizarea apei ...[citește_toată_știrea]

28 Ianuarie 2020, 17:05
(4491 vizualizări - 1 comentariu)


Incendii la Dridu, Gura Ialomiței, Slobozia și Bordușelu

Incendii la Dridu, Gura Ialomiței, Slobozia și Bordușelu

În curzul zilei de vineri, 24 ianuarie a.c., pompierii ialomițeni au fost solicitați să intervină pentru stingerea unui incendiu produs la o casă din localitatea Dridu. La locul solicitării s-au deplasat ...[citește_toată_știrea]

27 Ianuarie 2020, 16:20
(4791 vizualizări - 0 comentarii)


Greci: Accident produs de un șofer băut cu permisul suspendat

Duminică, 26 ianuarie a.c., polițiștii din Fierbinți Târg au intervenit la un eveniment rutier soldat cu pagube materiale. Din verificări a reieșit că un bărbat, de 44 de ani, din județul Ilfov, în timp ...[citește_toată_știrea]

27 Ianuarie 2020, 15:20
(3214 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Greci accident


IPJ Ialomița: 37 permise reținute, amenzi de peste 244 mii de lei

În perioada 24-26 ianuarie a.c., polițiștii din cadrul IPJ Ialomița au acționat, pe raza județului, pentru prevenirea evenimentelor negative și creșterea siguranței rutiere. Pe parcursul celor 3 zile, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

27 Ianuarie 2020, 15:15
(2359 vizualizări - 1 comentariu)


Fetești: Condamnat de Tribunalul Militar pentru «ucidere din culpă», arestat

Joi, 23 ianuarie a.c., polițiștii de Investigații Criminale din cadrul Poliției Fetești au acționat pe raza de competență pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag ...[citește_toată_știrea]

27 Ianuarie 2020, 15:10
(2486 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești arestare


Slobozia: A fost jefuit magazinul Altex

Polițiștii din Slobozia caută mai mulți suspecți care, în noaptea de miercuri spre joi, 22/23 ianuarie 2020, au pătruns prin efracție în incinta Magazinului Alex, din zona Value Centre Slobozia. Hoții au ...[citește_toată_știrea]

25 Ianuarie 2020, 22:05
(4043 vizualizări - 4 comentarii)


Fetești: Pieton în scaun cu rotile, lovit de o mașină

Un bătrân de 72 de ani, aflat în scaunul cu rotile, din localitatea Făcăeni, a ajuns la spital după ce a fost lovit de o mașină. Accidentul s-a petrecut miercuri, 22 ianuarie 2020, pe raza municipiului ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2020, 18:25
(2902 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești accident


Ialomița: A intrat cu mopedul într-o mașină

Un bărbat de 40 de ani, din localitatea Valea Ciorii, s-a ales marți, 22 ianuarie 2020, cu un dosar penal fiind identificat în trafic fără permis de conducere. Polițiștii s-au sesizat după ce acesta a provocat ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2020, 18:20
(2675 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: «Hora Unirii» la Grădinița «Piticiot»

Preșcolarii Grădiniței «Piticot» din Slobozia au participat la un eveniment organizat de Protopopiatul Slobozia, cu scopul de a marca Ziua Micii Unirii. La finalul manifestărilor, copiii s-au prins de mâini ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2020, 18:15
(2966 vizualizări - 0 comentarii)


Făcăeni: La volan sub influența alcoolului

Un tânăr de 26 de ani, din localitatea Făcăeni, s-a ales cu un dosar penal după ce a fost depistat în trafic sub influența băuturilor alcoolice. Acesta a refuzat de asemenea să se prezinte la spital pentru ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2020, 18:10
(2933 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Lemne de foc vândute ilegal

Miercuri, 22 ianuarie 2020, polițiștii din Ialomița au desfășurat o amplă acțiune de combatere a infracțiunilor la regimul silvic. Astfel, oamenii legii au aplicat 23 de sancțiuni contravenționale în valoare ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2020, 18:05
(2973 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Pietonii, victime ale șoferilor grăbiți

În cursul zilei de marți, 21 ianuarie 2020, trei pietoni au ajuns la spital, fiind victime ale accidentelor de circulație. În primul caz este vorba despre un bărbat, de 47 de ani, domiciliat în Amara, care ...[citește_toată_știrea]

22 Ianuarie 2020, 20:10
(2931 vizualizări - 2 comentarii)


IPJ Ialomița: Simulare VR pentru prevenirea furturilor din locuințe

Acțiune inedită a polițiștilor ialomițeni în cadrul campaniei de prevenire a furturilor din locuințe «Hoții îți invadează intimitatea». Miercuri, 22 ianuarie 2020, oamenii legii le-au prezentat clienților ...[citește_toată_știrea]

22 Ianuarie 2020, 20:05
(4639 vizualizări - 1 comentariu)


Valea Ciorii: Peste 300 kg de pește, o barcă pneumatică și plase, confiscate de polițiști

Valea Ciorii: Peste 300 kg de pește, o barcă pneumatică și plase, confiscate de polițiști

Aproape 300 de kilograme de pește din speciile crap și somn precum și o barcă pneumatică și plase de pescuit au fost confiscate de polițiștii ialomițeni în localitatea Valea Ciorii. Astfel, luni, 20 ianuarie ...[citește_toată_știrea]

21 Ianuarie 2020, 16:15
(5156 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Luni, 20 ianuarie a.c., în jurul orelor 20,00, polițiștii din Stelnica, în timp ce efectuau un filtru rutier pe raza comunei Vlădeni, au oprit pentru control un autoturism condus de un tânăr, de 26 de ani ...[citește_toată_știrea]

21 Ianuarie 2020, 16:10
(3277 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: 16 persoane evacuate dintr-un bloc cu 4 etaje

16 persoane au fost evacuate în cursul zilei de marți, 21 ianuarie 2020, dintr-un bloc cu 4 etaje din Fetești, din cauza unei butelii care a luat foc. La locul intervenției au participat pompierii Gărzii ...[citește_toată_știrea]

21 Ianuarie 2020, 14:35
(3931 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița atenționează: Sunt active 17 focare de pestă porcină africană!

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează că luni, 20 ianuarie 2020, pe raza județului Ialomița, sunt declarate 17 focare de pestă porcină africană. Astfel, în localitatea ...[citește_toată_știrea]

20 Ianuarie 2020, 17:10
(3007 vizualizări - 0 comentarii)


Bucu: 190 kg de pește, confiscate

Vineri, 17 ianuarie a.c., polițiștii au oprit pentru control, pe raza localității Bucu, un autoturism condus de un bărbat, de 36 de ani, din județul Ilfov. În urma verificării autovehiculului, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

20 Ianuarie 2020, 16:45
(3083 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! ozzy ada în Lipsa fondurilor întârzie reparația podurilor din județul Ialomița Gigel în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Cetățean în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Cetatean în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! patrik în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...