Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Slobozia: 33 de ani de la «Revoluție» by Laurențiu Zupcu

Slobozia: 33 de ani de la «Revoluție» by Laurențiu Zupcu

Publicăm azi, la 33 de ani de la evenimentele din 1989, câteva fotografii surprize în ziua de 22 decembrie. Fotografiile au fost făcute publice prin amabilitatea domnului Laurențiu Zupcu, probabil cel mai cunoscut dintre fotografii Sloboziei de la Costică Axinte încoace...

Fotografiile lui Zupcu Lui Laurențiu Zupcu nu-i place să fie domnit. Până și copii îl știu așa, de Zupcu. Și tot așa îl strigă. Noi însă n-am avut încotro... Fiindcă e «Fotograful Sloboziei». Și al bucății de Istorie care s-a scris atunci, în 1989, la Slobozia. L-am întrebat ce își mai amintește din... [citește_tot_articolul]

23 Decembrie 2022, 16:20 (6310 vizualizări - 8 comentarii)

EVENIMENT

Consiliul Local Slobozia a aprobat «taxa specială de salubrizare»

Tarife duble pentru cei care nu au încheiate contracte de salubrizare

Consiliul Local Slobozia a aprobat «taxa specială de salubrizare»

bonus: 5 milioane de lei pentru iluminatul public

Consiliul Local Slobozia a aprobat marți, 20 decembrie 2022, «taxa specială de salubrizare». Decizia repre­zintă o obligație legislativă a administrațiilor locale deri­vată din Legea 101 din 2006, privind regimul de salubrizare a localităților. «Taxa specială de salubri­zare» intră în vigoare înce­pând cu 1 ianuarie 2023, cu referire directă la slobozenii care nu au încheiat contracte de salubrizare cu ADI ECOO 2009.

«Taxa specială de salubrizare» Începând cu 1 ianuarie 2023, slobozenii care nu au încheiate contracte de salubrizare cu ADI ECOO 2009 vor plăti o taxă «specială» de 24... [citește_tot_articolul]

23 Decembrie 2022, 11:20 (13415 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Mașină distrusă de un stejar, declarat «monument al naturii». Autoritățile au așteptat vreme de 3 luni un acord pentru tăierea copacului!

Slobozia: Mașină distrusă de un stejar, declarat «monument al naturii». Autoritățile au așteptat vreme de 3 luni un acord pentru tăierea copacului!

Trecut pe lista «monumentelor naturii» din județul Ialomița, un stejar secular aflat în curtea Școlii Nr. 3 din Slobozia a căzut joi, 22 decembrie a.c., la primele ore ale dimineții, și a distrus o mașină parcată regulamentar, în apropierea unității de învățământ. Pentru a evita orice pericol, Direcția de Administrare a Domeniului Public din cadrul Primăriei Slobozia a făcut mai multe demersuri pentru a tăia arborele, aflat într-o stare avansată de degradare. Autoritățile au fost obligate să aștepte 3 luni pentru a obține un acord astfel încât să intervină asupra acestui copac. Răspunsul a venit însă mult prea târziu...

Stejar secular, pericol public... [citește_tot_articolul]

22 Decembrie 2022, 14:20 (9586 vizualizări - 8 comentarii)

EVENIMENT

Proiect al DGASPC Ialomița pentru sprijinul asociaților din sectorul social

Proiect al DGASPC Ialomița pentru sprijinul asociaților din sectorul social

Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița în parteneriat cu Asociația «Centrul de Resurse și Informare pentru Profesiuni Sociale» din București implementează un proiect cu finanțare europeană destinat susținerii organizațiilor non-guvernamentale din sectorul serviciilor sociale. Valoarea totală a proiectului este de 424 mii de lei, fondurile fiind alocate prin Programul Operațional Capacitate Administrativă.

Bani europeni pentru asistența socială Scopul proiectului este creșterea capacității organizațiilor non-guvernamentale (ONG) active în sectorul social... [citește_tot_articolul]

22 Decembrie 2022, 14:10 (12292 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Educatoare angajată și demisă în aceeași zi

Scandal la Școala Gimnazială Sălcioara

Educatoare angajată și demisă în aceeași zi

Școala Gimnazială Sălcioara este în centrul unui scandal public după ce o educatoare reclamă faptul că a fost angajată și, apoi, obligată să demisioneze în aceeași zi. Femeia susține faptul că în spatele acestei decizii se află chiar directorul școlii, Nicoleta Dan. Revoltată de întreaga situație, educatoarea Ana Maria Chircu a acționat în instanță unitatea de învățământ, solicitând plata unor daune morale în valoare 20 mii de lei. În replică la acuzațiile aduse, directorul Nicoleta Dan a precizat că «vom rezolva întreaga situație cu ajutorul unui avocat...».

Lăsată șomeră fără explicații... [citește_tot_articolul]

21 Decembrie 2022, 10:05 (8894 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Bărbat din Cosâmbești, salvat de la moarte de o polițistă

Bărbat din Cosâmbești, salvat de la moarte de o polițistă

Un bărbat de 62 de ani a fost salvat de la moarte de o polițistă, angajată în cadrul Postului de Poliție Cosâmbești. Acesta se afla la volan și a făcut infarct, fiind observat de către agenta de poliție. Femeia a intervenit rapid și i-a aplicat manevrele de resuscitare. În semn de mulțumire pentru gestul său, bărbatul a transmis Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița o scrisoare de recunoștință.... [citește_tot_articolul]

20 Decembrie 2022, 20:10 (9123 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Crește numărul copiilor cu Cerințe Educative Speciale integrați în școlile ialomițene

De la un an la altul

Crește numărul copiilor cu Cerințe Educative Speciale integrați în școlile ialomițene

Școlile ialomițene înregistrează tot mai multe cazuri de copii cu Cerințe Educative Speciale (CES) sau autism. Potrivit Centrului Județean de Resurse și Asis­tență Educațională Ialomița, în perioada 2019-2022, anual, au fost diagnosticați cu astfel de probleme peste 400 de copii. Numărul acestora ar fi însă mult mai mare decât cel prezentat în statisticile oficiale, dar de teamă de a nu fi discriminați, părinții refuză să ceară ajutorul specialiștilor. Deși este un demers dificil, unitățile de învățământ în care acești copii au fost integrați fac eforturi și caută permanent soluții pentru a le asigura condiții de studiu similare cu cele ale celorlalți elevi.

Stastistică îngrijorătoare... [citește_tot_articolul]

20 Decembrie 2022, 16:20 (7998 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Țeapă de «manual» cu terenurile agricole pe care un bătrân le deține la Albești

Țeapă de «manual» cu terenurile agricole pe care un bătrân le deține la Albești

Caz revoltător în comuna ialomițeană Albești. Un bătrân de 82 de ani, pe numele său Ilie Nedelcu, reclamă faptul că ar fi fost înșelat de soții Silvia și Aurel Săftoiu. Cei doi s-au arătat interesați să cumpere suprafața de 10 hectare pe care omul o deține și pe care o arendase unei societăți comerciale. În momentul în care au mers la notar pentru legalizarea tranzacției, bătrânul a fost obligat să semneze o serie de documente care, în realitate, nu erau acte de vânzare-cumpărare, ci contracte de rentă viageră. Mai mult decât atât, valoarea rentei viagere stabilită prin respectivele contracte era egală cu cea a arendei pe care o încasa. La toate acestea se adaugă și faptul că bătrânului nu i-a... [citește_tot_articolul]

19 Decembrie 2022, 09:50 (11509 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

ADI ECOO 2009 declanșează curățenia de iarnă în apartamente

ADI ECOO 2009 declanșează curățenia de iarnă în apartamente

Operatorul regional de salubritate, ADI ECOO 2009 SRL a declanșat prima acțiune publică de colectare selectivă a deșeurilor de mari dimensiuni. Campania este derulată în colaborare cu Vivani Salubritate SA, Primăria Slobozia și Consiliul Județean Ialomița. Cele două containere destinate special colectării deșeurilor de mari dimensiuni au fost amplasate pe platforma din Bazarul Municipal al Sloboziei. «Venim, astfel, în întîmpinarea solicitărilor locuitorilor orașului interesați să respecte noile reguli de colectare selectivă a deșeurilor. În cazul în care campania va avea succesul scontat, va fi reluată în primăvara anului viitor!» a declarat Alina Ciobanu, directorul ADI ECOO 2009 SRL. Locuitorii... [citește_tot_articolul]

18 Decembrie 2022, 11:20 (5405 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Fetești: Uniunea Europeană acordă 16 milioane de lei pentru reabilitarea unităților de învățământ

Fetești: Uniunea Europeană acordă 16 milioane de lei pentru reabilitarea unităților de învățământ

La un an de la semnarea contractului de finanțare și la 5 luni distanță de la începerea efectivă a lucrărilor, reabi­litarea Școlii Gimnaziale «Aurel Vlaicu» Fetești a intrat în grafic. Lucrările sunt realizate în baza unui proiect finanțat de Uniunea Europeană, prin Programul Operațional Regional. Valoarea investiției se ridică la 16 milioane de lei. Mai mult, administrația locală a primit undă verde pentru finanțare a altor două proiecte ce vizează modernizarea instituțiilor de învățământ din oraș, banii fiind alocați prin intermediul Planului Național de Redresare și Reziliență. «Investim în Educația din Fetești bani europeni!» a declarat Laurențiu Șonchereche, primarul municipiului Fetești... [citește_tot_articolul]

17 Decembrie 2022, 12:20 (5740 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

594,64 mii de lei pentru primăriile din Ialomița

Noi firimituri bugetare pentru administrațiile locale

594,64 mii de lei pentru primăriile din Ialomița

Consiliul Județean Ialomița a aprobat joi, 15 decembrie 2022, repartizarea sumei de 594,64 mii de lei, încasată suplimentar în luna decembrie 2022 din cota de 6% din impozitul pe venit estimat a se încasa la bugetul de stat în anul 2022. Reamintim că valoarea totală a sumelor repartizate anul acesta de către Consiliul Județean Ialomița din impozitul pe venit este de 32,99 milioane de lei, reprezentând fonduri bugetare la dispoziția Consiliului Județean. Printre localitățile care beneficiază de rectificările bugetare care vor fi aprobate joi, 15 decembrie a.c., se numără comunele Adâncata, Armășești, Buești, Colelia, Gheorghe Lazăr, Ion Roată, Moldoveni, Scânteia și Sfântu Gheorghe, cu câte 50... [citește_tot_articolul]

16 Decembrie 2022, 13:55 (3410 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Investiții de 1,3 milioane de lei în utilaje mecanizate pentru măturatul stradal

La Slobozia, epoca măturoiului a apus

Investiții de 1,3 milioane de lei în utilaje mecanizate pentru măturatul stradal

Administrația locală din Slobozia a investit 1,3 milioane de lei pentru utilaje mecanizate de măturat stradal. «Începând cu această săptămână, orașul nu va mai fi curățat cu mătura. Utilajele achiziționate înseamnă eficiență și confort pentru locuitori!» declară Valeriu Roșca, directorul DADP Slobozia.

Promisiuni scumpe Administrația locală a alocat 1,3 mili­oane de lei pentru achiziționarea a două utilaje de măturat stradal de capacitate medie, un utilaj multifuncțional, 4 aspiratoare mecanizate cu pubele și o autospecială de compactat deșeuri stradale. Investiția, susține directorul... [citește_tot_articolul]

16 Decembrie 2022, 10:10 (7292 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primăria Țăndărei solicită fonduri guvernamentale pentru o nouă casă de cultură

Primăria Țăndărei solicită fonduri guvernamentale pentru o nouă casă de cultură

În cadrul ultimei ședințe a Consiliului Local al orașului Țăndărei, au fost aprobați indicatorii tehnico economici pentru construcția unei noi case de cultură. Potrivit do­cumentelor care au stat la baza acestui proiect, obiectivul de investiții are o valoare de 16 milioane de lei și se dorește a fi reali­zat cu ajutorul fondurilor guvernamentale oferite de Compania Națională de Investiții.

Proiect în analiză Ideea construirii unei noi case de cultură la Țăndărei nu este nouă, aceasta fiind promovată de actuala administrație locală de mai multe ori. În acest sens, oficialii Primăriei... [citește_tot_articolul]

15 Decembrie 2022, 14:10 (6575 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Consiliul Județean Ialomița cere 1 milion de lei/an pentru concesionarea fostului aeroport Alexeni

Ciorbă reîncălzită

Consiliul Județean Ialomița cere 1 milion de lei/an pentru concesionarea fostului aeroport Alexeni

Administrația județeană intenționează să reia procedurile legale pentru concesionarea fostului aeroport Alexeni. Conform anunțului de intenție publicat, valoarea concesiunii este puțin peste 1 milion de lei anual. Până la acest moment și-au anunțat intenția de a participa la licitație două institute și 6 firme private.

Din nou la licitație Un anunț de intenție publicat de Consiliul Județean Ialomița confirmă intenția autorităților județene de a scoate din nou la licitație infrastructura aferentă fostului aeroport de la Alexeni. Conform anunțului, administrația județeană intenționează... [citește_tot_articolul]

15 Decembrie 2022, 09:55 (8592 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

OCPI Ialomița a cheltuit 7,9 milioane de lei pentru lucrările de cadastrare sistematică

În 5 ani

OCPI Ialomița a cheltuit 7,9 milioane de lei pentru lucrările de cadastrare sistematică

În 5 ani, Ialomița a reușit să cadastreze sistematic 60% din terenurile extravilane. Lucrările au fost realizate în cadrul Programului Național de Cadastru și Carte Funciară, gestionat la nivelul județului nostru prin intermediul Oficiului de Cadastru și Publicitate Imobiliară Ialomița (OCPI). Datele arată că, în momentul de față, Ialomița se află pe locul 8 la nivel național în ceea ce privește cadastrarea sistematică. Mai mult decât atât, valoarea fondurilor alocate pentru aceste lucrări se ridică la 7,9 milioane de lei.

Lucrări de cadastrare în Ialomița Programul Național de Cadastru... [citește_tot_articolul]

14 Decembrie 2022, 13:20 (6560 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Bulevardul Chimiei din Slobozia nu are fundație

E nevoie de un nou studiu geotehnic

Bulevardul Chimiei din Slobozia nu are fundație

La începutul lunii decembrie 2022, lucrările de reabilitare ale infrastructurii rutiere de pe bulevardul Chimiei din Slobozia au fost sistate. Conform informațiilor oficiale, sub stratul de asfalt decopertat nu există... fundație. «Am demarat procedurile pentru realizarea unui studiu geotehnic. Sperăm ca în câteva săptămâni să putem asfalta tronsonul decopertat, iar circulația să revină la normal...» susține primarul Dragoș Soare.

Socoteala de-acasă... În iunie 2022, administrația locală a semnat ordinul de începe a lucrărilor de reabilitare a infrastructurii rutiere pe bulevardele... [citește_tot_articolul]

13 Decembrie 2022, 17:25 (10300 vizualizări - 9 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița, județul în care există mai mulți pensionari decât angajați

Ialomița, județul în care există mai mulți pensionari decât angajați

Piața forței de muncă la nivelul județului Ialomița este în declin, iar statisticile vin să confirme această stare de fapt. Într-un raport oficial al Casei Județene de Pensii Ialomița se arată faptul că numărul pensionarilor l-a depășit pe cel al ialomițenilor care dețin un loc de muncă. Oficialii instituției explică faptul că, anual, în medie, la nivelul județului Ialomița se pensionează aproximativ 3600 de persoane. «Cele mai multe dosare vizează pensionările la limită de vârstă!» susțin oficialii Casei Județene de Pensii Ialomița.

Statistică îngrijorătoare Potrivit raportului Casei... [citește_tot_articolul]

13 Decembrie 2022, 15:20 (10183 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Salariile de bugetari de la Primăria Slobozia

Fă-mă, Doamne, angajat la stat!

Salariile de bugetari de la Primăria Slobozia

Consiliul Local Slobozia a aprobat luna trecută majorarea salariilor angajaților din aparatul propriu al primarului Sloboziei. În topul celor mai mari salarii  conduc detașat administratorul public al orașului, Gabriel Olteniceanu, cu 17480 de lei și secretarul Primăriei Slobozia, Valentin Tudoran, cu 16388 de lei. Pentru cei interesați să muncească, salariul unui necalificat la Direcția de Administrare a Domeniului Public este de 3250 de lei.

Nu aduce anul ce aduce votul Consiliul Local Slobozia a aprobat marți, 22 noiembrie 2022, majorarea salariilor pentru angajații care dețin... [citește_tot_articolul]

12 Decembrie 2022, 09:55 (22242 vizualizări - 29 comentarii)

EVENIMENT

Biblioteca din stația de autobuz

Inedit la Sfântu Gheorghe

Biblioteca din stația de autobuz

Administrația din comuna Sfântu Gheorghe a reușit să impună un proiect cultural prezent doar în marile orașe ale țării. În 5 din cele 5 stații de autobuz ale localității au fost construite rafturi de bi­bliotecă. Locuitorii comunei, dar și vizitatorii ajunși întâmplător în locații, pot împrumuta cărți sau, după caz, le pot dona.

O inițiativă funcțională În localitatea Sfântu Gheorghe, comună cu 3 sate înșirate de-a lungul DN2A, există 6 stații de autobuz. În 5 dintre acestea, ad­ministrația locală a decis să amenajeze în vara anului 2022 rafturi cu cărți. Ideea a prins, iar locuitorii... [citește_tot_articolul]

11 Decembrie 2022, 11:10 (4154 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Muzeul Județean Ialomița scoate la lumină istoria medievală a Sloboziei

Muzeul Județean Ialomița scoate la lumină istoria medievală a Sloboziei

Arheologii Muzeului Județean Ialomița desfășoară în această perioadă un studiu aprofundat privind identificarea zonelor cu impact istoric din municipiul Slobozia. Prin această cercetare se urmărește scoaterea la lumină a primelor așezări umane care au existat pe teritoriul administrativ de astăzi al reședinței județului Ialomița. Inițiativa Muzeului Județean Ialomița vine în urma unei solicitări adresată de către Primăria Slobozia, privind actualizarea Planului Urbanistic General al orașului. Concluziile cercetărilor vor fi făcute pu­blice într-un raport oficial. Ceea ce se știe cu certitudine este că în jurul Mânăstirii «Sfinții Voievozi» au existat mai multe sate, de mici dimensiuni, care alcătuiau... [citește_tot_articolul]

10 Decembrie 2022, 12:20 (10187 vizualizări - 1 comentariu)

Joi 25 Iun 2026
321 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

CCIA Ialomița: Invitații la expoziții în Republica Moldova

În perioada 16-19 marie 2011, Camera de Comerț, Industrie și Agricultură Ialomița organizează o misiune economică în Republica Moldova, respective la Chișinău, pentru vizitarea expozițiilor specializate ...[citește_toată_știrea]

7 Martie 2011, 16:18
(9829 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Au furat calea ferată!

Patru ialomițeni sînt în prezent cercetați penal după ce au fost prinși de jandarmi furînd șine de cale ferată. Indivizii au fost depistați încă de la primele ore ale dimineții de joi, 3 martie. Potrivit ...[citește_toată_știrea]

4 Martie 2011, 16:22
(9231 vizualizări - 0 comentarii)


Instruire gratuită pentru angajații ANAF

«Agenția Națională de Administrare Fiscală anunță organizarea în data de 7 martie 2011, la sediul Agenției, a conferinței pentru închiderea oficială a proiectului cu titlul „Îmbunătățirea abilităților tehnice ...[citește_toată_știrea]

4 Martie 2011, 16:20
(10855 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 66 de locuri de muncă vacante

Potrivit datelor statistice ale Agenției Județene de Ocupare a Forței de Muncă Ialomița, miercuri, 3 martie, în Ialomița, erau disponibile 66 locuri de muncă vacante. Dintre acestea, două posturi sînt destinate ...[citește_toată_știrea]

3 Martie 2011, 18:44
(14109 vizualizări - 3 comentarii)


ITM Ialomița: Cărțile de muncă, predate angajatorilor

Potrivit unor noi prevederi legale, începînd cu data de 1 ianuarie 2011, carnetele de muncă nu vor mai exista. Vechimea în muncă pînă la data de 31 decembrie 2010 se probează cu carnetul de muncă, urmînd ...[citește_toată_știrea]

3 Martie 2011, 18:42
(10086 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: A dat în groapă și a sunat la 112

Un bărbat de 41 de ani a sunat la 112 după ce... a căzut într-o groapă. Acesta se deplasa pe strada Buzăului din localitate și nu a observat craterul de 4 mp din fața sa. Pompierii au intervenit de urgență ...[citește_toată_știrea]

3 Martie 2011, 11:17
(8040 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Urziceni groapă 112


Slobozia: Magazie mistuită de flăcări

Magazia unei firme din Slobozia a fost distrusă de flăcări în seara zilei de 2 martie. Flăcările au fost aprinse de mai multe persoane care se adăposteau în respectiva locație. Preț de aproximativ un sfert ...[citește_toată_știrea]

3 Martie 2011, 11:15
(8725 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia incendiu


Furt în familie la Tovărășia

Ofițeri din cadrul Poliției Municipiului Slobozia-Biroul de Ordine Publică pentru Mediul Rural în colaborare cu agenții Postului de Poliție Miloșești au reușit identificarea a trei tineri (frați) din satul ...[citește_toată_știrea]

2 Martie 2011, 16:49
(8712 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Tovărășia furt


Armășești: Femeie de 55 ani, lovită de o mașină

Marți, 1 martie, în jurul orei 19.00, pe DN1D, în afara localității Armășești s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea unei persoane. Din primele cercetări s-a stabilit că în timp ce un bărbat ...[citește_toată_știrea]

2 Martie 2011, 16:47
(10467 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Acțiuni ale polițiștilor pentru siguranța elevilor

Polițiștii ialomițeni acționează consecvent pentru asigurarea unui climat de ordine și siguranță publică în perimetrul școlilor, pentru prevenirea infracționalității și a oricăror evenimente nedorite care ...[citește_toată_știrea]

2 Martie 2011, 16:42
(9386 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

1 Martie 2011, 18:45
(5300 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Grup de lucru anti-etnobotanice

În baza Ordinului Ministerului Administrației și Internelor nr. 37 din data de 17 februarie 2011 pentru constituirea echipelor mixte ce vor efectua controale conform competențelor legale, în locurile și ...[citește_toată_știrea]

1 Martie 2011, 15:23
(9718 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: Record la depunerea Formularului 112

«Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița informează că, din 4177 Declarații 112 ce se așteptau a fi primite la nivelul județului nostru, au fost depuse un număr de 4010 declarații, în procent de ...[citește_toată_știrea]

1 Martie 2011, 12:02
(5652 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Șomaj în 10 zile de la diponibilizare

Potrivit reprezentanților Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița, luni, 28 februarie au fost publicate modificările privind sistemul asigurărilor de șomaj și stimularea ocupării forței ...[citește_toată_știrea]

1 Martie 2011, 12:00
(10382 vizualizări - 1 comentariu)


Amara: Beat la volan, a acroșat un scuter

Duminică, 27 februarie, la Amara s-a produs un accident de circulație. Pe scurt, o mașină condusă de un bărbat de 37 ani, din localitate, a lovit un scuter ce circula regulamentar. Mopedul a fost acroșat ...[citește_toată_știrea]

28 Februarie 2011, 17:24
(43617 vizualizări - 32 comentarii)

Taguri: Amara accident


Fetești: Bătrînă accidentată de un șofer ce dădea înapoi

O bătrînă de 66 ani a fost lovită violent de o mașină, la Fetești. Incidentul s-a produs sîmbătă, 26 februarie, pe o stradă din localitate. Șoferul încerca să efectueze manevra de mers înapoi, timp în care ...[citește_toată_știrea]

28 Februarie 2011, 17:23
(14580 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești accident


Căzănești: Țigări de contrabandă, descoperite într-o mașină

20 de cartușe de țigări, aceasta este ultima captură a polițiștilor la capitolul contrabandă cu țigarete. Descoperirea a fost realizată vineri, 25 februarie, de către polițiștii din Căzănești, care au oprit ...[citește_toată_știrea]

28 Februarie 2011, 17:23
(11227 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Șoferi beți la volan

Un șofer băut a fost prins de polițiști vineri, 25 februarie, conducînd o mașină în orașul Țăndărei. Localnicul de 35 ani, a cărui alcoolemie depășea 0,97 la mie, s-a ales cu dosar penal. În aceeași noapte ...[citește_toată_știrea]

28 Februarie 2011, 17:22
(9285 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Acțiune a polițiștilor în discoteci

Aproape 50 de polițiști ialomițeni, însoțiți de jandarmi, au desfășurat o acțiune de amploare în noaptea de sîmbătă, 26 februarie, în Slobozia și în localitățile limitrofe. Ținta principală a polițiștilor ...[citește_toată_știrea]

28 Februarie 2011, 17:17
(9405 vizualizări - 0 comentarii)


Casă mistuită de flăcări la Ciochina

Casă mistuită de flăcări la Ciochina

Pompierii militari de la Garda de Intervenție Slobozia și Serviciul Voluntar pentru Situații de Urgență al orașului Căzănești au acționat sîmbătă, 26 februarie, în jurul orei 17.20, pentru lichidarea unui ...[citește_toată_știrea]

28 Februarie 2011, 14:59
(11849 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Ciochina incendiu


Fetești: Tînără de 22 ani, salvată de SMURD după ce a înghițit mai multe medicamente

Sîmbătă, 26 februarie, în jurul orei 16.00, echipajul SMURD de la Garda Fetești a fost solicitat să intervină pentru a acorda primul ajutor medical unei tinere, în vîrstă de 22 ani, din municipiu. La sosirea ...[citește_toată_știrea]

28 Februarie 2011, 14:55
(9089 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Fetești are OFICIAL comandanți: Anghel, șef al Poliției, Mihăilă, șef la Ordine Publică

În urma concursului desfășurat la finele acestei luni, Poliția Fetești a revenit la normal. Adică are șefi. Potrivit unui comunicat remis de Inspectoratul Județean de Poliție, noul șef al Poliției Municipiului ...[citește_toată_știrea]

28 Februarie 2011, 12:54
(13873 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Fermierii pot depune cereri pentru plata pe suprafață

Marți, 1 martie, Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură lansează Campania de primire a cererilor de plată pentru schemele/măsurile de sprijin pe suprafață. Potrivit unei informări a instituției ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2011, 16:41
(8868 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: După ce au spart mai multe case din Albești și Buești, doi tineri au fost reținuți

Doi tineri, în vârstă de 16, respectiv 18 ani, primul din comuna Albești, iar cel de-al doilea din comuna Buești, au fost încarcerați în cursul zilei de joi, 24 februarie a.c., în arestul Inspectoratului ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2011, 16:40
(12674 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Miliarde de euro pentru fermieri

Potrivit datelor statistice ale Agenției de Plăți și Intervenție pentru Agricultură, în perioada februarie 2010-februarie 2011, instituția a efectuat plăți în conturile beneficiarilor în valoare ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2011, 16:39
(13622 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Stagiul de practică al studenților Academiei de Poliție, la final

Cei 11 studenți ai Academiei de Poliție «Al. I. Cuza» București au finalizat vineri, 25 februarie a.c., stagiul de practică la Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița.
Repartizați să își desfășoare ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2011, 16:27
(12167 vizualizări - 0 comentarii)


Manasia: Prinși de polițiști la furat de lemne

Manasia: Prinși de polițiști la furat de lemne

În cursul nopții trecute, joi spre vineri, 24/25 februarie a.c., agenții Postului de Poliție Manasia împreună cu lucrători din cadrul Ocolului Silvic Urziceni au identificat trei bărbați, cu vîrste cuprinse ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2011, 15:43
(10354 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Manasia furt lemne


Ialomița: Traficul rutier, îngreunat de viscol și zăpadă

Ialomița: Traficul rutier, îngreunat de viscol și zăpadă

La primele ore ale dimineții de vineri, 25 februarie, Inpectoratul de Poliție anunță că în Ialomița sînt blocate 4 drumuri județene, traficul rutier fiind întrerupt din cauza vîntului puternic care viscolește ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2011, 09:32
(10612 vizualizări - 0 comentarii)


5 stele la testele Euro NCAP pentru Hyundai ix20

5 stele la testele Euro NCAP pentru Hyundai ix20

Hyundai ix20, noul MPV din segmentul B al mărcii, a obținut punctajul maxim de 5 stele la testele Euro NCAP-organizație independentă care se ocupă cu evaluarea nivelului de siguranță al ...[citește_toată_știrea]

24 Februarie 2011, 17:53
(5011 vizualizări - 0 comentarii)


Agajatorii, obligați să depună fișele fiscale pentru 2010

«Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomita reamintește contribuabililor, plătitori de venituri din salarii și asimilate salariilor, că au obligația depunerii fișelor fiscale pentru anul 2010. Acestea ...[citește_toată_știrea]

24 Februarie 2011, 17:43
(5187 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 oRLandO în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! scrumbie Dunăre în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 PERICOL în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Peiu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren intravilan agricol Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren extravilan Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Chiparos în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Lenuta în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Cetățean în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara, fără aviz sanitar de funcționare Mary în «Fermierii își vând producția sub costuri!» garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...