Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

REPORTAJ

Reportaj în orașul Președintelui

Victor Moraru s-a autoproclamat Președinte European peste un județ rural. Nu-i contestăm decizia, că partidul care l-a propulsat pe lista de consilieri județeni are voturile a peste 50% dintre alegători. Dar am fost curioși să descoperim ce a lăsat în urmă după 16 ani de administrație la Amara, singurul oraș-stațiune al județului. Și, mai ales, ce spun oamenii pe care i-a reprezentat în toți acești ani despre el și realizările sale administrative...

La orașul lăudat... Amara începe de la Centrul de Informare Turistică deschis fix în 29 decembrie a anului trecut. A costat 600 mii de... [citește_tot_articolul]

13 Septembrie 2016, 11:20 (9897 vizualizări - 16 comentarii)

REPORTAJ

Ziua Internațională a Cîinelui de Slobozia

Știm. Știm ce veți spune! Sînt sute de lucruri care ar fi trebuit făcute înainte. Groapa lui Stoica, cartierul pentru tineri,  ordine în administrație... Și locuri de muncă, și investitori, și curățenie în oraș... Dar ne-am săturat să repetăm asta la nesfîrșit. Am obosit să atragem mereu atenția... Oricum e inutil, oricum nu contează cine le ia locul! Așa că am decis să facem o pauză. Și am fost martori oculari, alături de primarul Adrian Mocioniu, la... prima ediție a Zilei Internaționale a Cîinelui!

O sărbătoare obișnuită Nici să nu îndrăzniți să zîmbiți! Ziua Internațională... [citește_tot_articolul]

7 Septembrie 2016, 12:20 (6511 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Meșteri în toate timpurile

Meșteri în toate timpurile

Invazia capitalismului după 1990 dar și evoluția tehnologiei moderne a făcut ca meserii precum cea de cizmar, ceasornicar sau depanator radio-tv să pară astăzi desprinse dintr-o altă epocă. Chiar și la Slobozia, în urmă cu mai bine de 30 de ani, atelierele meșterilor musteau de clienți. Cei cîțiva meseriași pe care orașul îi mai are duc o viață modestă, trăind cu amintirea unor timpuri care nu se vor mai întoarce niciodată... Dar buchisesc în continuare!

Povestea aparatelor abandonate
Cu diploma în buzunar, în 1978, Dumitru Stănescu intra în cîmpul muncii devenind unul dintre... [citește_tot_articolul]

30 August 2016, 11:05 (4742 vizualizări - 1 comentariu)

REPORTAJ

Povești din lada de zestre

Povești din lada de zestre

Cu o mînă ține strîns bucata de pînză. Cu cealaltă împunge acul cu ațe colorate în roșu și negru, făcînd să renască tradiționalele motive populare din zona Bărăganului. Creațiile îi aparțin Roxanei Boitaș, o adolescentă din satul Luciu, renumit în trecut pentru meșteșugul țesutului de covoare, ștergare și carpete. Anul acesta, ea a obținut locul II la Olimpiada Meșteșugurilor Artistice Tradiționale din Sibiu, eveniment dedicat tuturor elevilor care iubesc folclorul autentic românesc.

Lecția de folclor
Elevă a Liceului de Arte «Ionel Perlea» din Slobozia, Roxana Boitaș nu s-a gîndit... [citește_tot_articolul]

16 August 2016, 18:35 (5446 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Familia «New Life» are nevoie de noi

În urmă cu 12 ani, Asociația «New Life» a decis să salveze șapte tineri fără identitate din centrele de plasament ialomițene. Au cumpărat o casă bătrînească la Amara, au identificat o sursă de finanțare externă și, timp de 5 ani, nu au cerut nimănui un capăt de ață. În 2007 finanțarea a fost redusă la jumătate, iar calvarul susținerii celor șapte rezidenți a început. Acum au ajuns la capătul puterilor și cred că doar eforturile noastre comune ar mai putea salva acest proiect unic în Ialomița...

Copiii pe care nu i-a dorit nimeni
Sînt șapte! Toți cu retard sever, care au nevoie... [citește_tot_articolul]

29 Iulie 2016, 16:20 (6973 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Conacul abandonat de la capătul lumii

Conacul abandonat de la capătul lumii

În Ialomița, zeci de monumente istorice se dărîmă în așteptarea lucrărilor de restaurare. Într-o situație similară se regăsește conacul pe care Alexandru Marghiloman l-a construit în satul Hagiești (comuna Sinești), la sfîrșitul secolului XIX. Aflat în proprietatea statului român, obiectivul a beneficiat vreme de 12 ani de 1 milion de lei pentru reabilitare. Șantierele au fost însă închise sistematic din cauza falșilor moștenitori ai marelui om politic, aceștia disputîndu-și conacul în instanță. Acum statul încearcă să facă rost de bani pentru a salva obiectivul. Însă toate demersurile au eșuat...

O bijuterie arhitectonică... [citește_tot_articolul]

26 Iulie 2016, 14:10 (9079 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

În audiență la primarul Mocioniu

Premieră administrativă la Slobozia

În audiență la primarul Mocioniu

În fiecare joi, la orele 14,30, primarul Sloboziei are «program de audiențe». Joi, 7 iulie 2016, Adrian Mocioniu, noul primar al orașului, a onorat în premieră această obligație administrativă. Reporterii Independent au fost acolo pentru a consemna...

Mocioniu nu-i ca Stoica
Joi, imediat după orele 14,00, holul Primăriei era înțesat de contribuabili înșirați cuminți pentru audiențele noului primar. Audiențele încep «la și jumate», dar e bine să fii mai devreme. Tot «la și jumate» apare și Adrian Mocioniu. Are un aer marțial! Nu zîmbește ca Stoica, nu se bate... [citește_tot_articolul]

19 Iulie 2016, 18:10 (7918 vizualizări - 4 comentarii)

REPORTAJ

Meteorologie de la 1920

Meteorologie de la 1920

Stația meteo de la Grivița este cea mai veche din întreg județul. Funcționează de aproape 100 de ani și, pînă anul trecut, nu a fost retehnologizată. Se află la marginea satului, pe strada care leagă Primăria de praful Bărăganului ialomițean și reprezintă un avanpost meteorologic de maximă importanță pentru județ.

Vremea și vremurile
Ne trezim în fiecare dimineață cu «prognoza meteo». Telefoanele noastre mobile au o aplicație de gen preinstalată. Ne ascundem în spatele «vorbitului despre vreme», mergem în concediu «în funcție de vremea probabilă», apreciem că «ăia de la televizor... [citește_tot_articolul]

15 Iulie 2016, 16:05 (4399 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Tuning Fest la Parcul Hermes

La sfîrșitul săptămînii precedente, în perioada 9-10 iulie 2016, Parcul Hermes din Slobozia a fost gazda unei premiere absolute. Prima etapă de 2X din România a competiției dB Drag Racing. Concursul a adunat la start peste 50 de automobile, iar supremația celor două secțiuni, bass race și SPL, a fost intens disputată. Este a șasea oară cînd parcul Hermes găzduiește o competiție de acest gen, iar competitorii au venit din toate zonele țării pentru a cîștiga, pentru prima oară în istoria acestei competiții în România, «un număr dublu de puncte».

2x dB Drag Racing la Slobozia
dB... [citește_tot_articolul]

12 Iulie 2016, 15:40 (6231 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Operațiunea «Clocitoarea»

Operațiunea «Clocitoarea»

De aproape o săptămînă, Slobozia se sufocă. Indicele de confort termic a depășit pragul critic, temperaturile la umbră trec de 35 de grade, soarele doboară oamenii pe stradă... Iar coșmarul călătorilor din autobuzele Nick Touring rămîne același. Am decis să experimentăm pe propria piele acest coșmar, urcînd voluntar într-una dintre «clocitoarele» pe care firma le pune la dispoziția călătorilor.

Călătorie de plăcere
În crucea amiezii, la 14  trecute fix, ne-am prezentat regulamentar la prima stație. Nu la Gară, că sîntem pățiți... Anul trecut, am fost la un pas de a leșina... [citește_tot_articolul]

5 Iulie 2016, 14:50 (5811 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Bilanț la extra-școala de la Ciulnița

Clean Tech susține performanța în Educație

Bilanț la extra-școala de la Ciulnița

Pe 15 iunie, la împlinirea unui an școlar de la debutul proiectului educațional susținut financiar de Clean Tech, administratorul acestei firme, Shimon Kashti, a participat la o întîlnire cu elevii clasei a VII-a. Alături de acesta, au participat la întîlnire directorul școlii Ciulnița, dar și primarul Gheorghe Stelică. Întîlnirea a fost un bun prilej pentru a face bilanțul acestui proiect, dar și pentru a stabili coordonatele viitoare a proiectului. «Este imposibil să ne oprim acum!» a apreciat Shimon Kashti, administratorul firmei Clean Tech.

Un proiect etalon
De la începutul... [citește_tot_articolul]

28 Iunie 2016, 11:20 (6295 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Voluntari pentru «un sorriso»

Voluntari pentru «un sorriso»

În 2005, la propunerea medicului dentist italian Lionello Gerossise s-a născut proiectul Overland for Smile al cărui scop a fost acela de a oferi ajutor stomatologic gratuit copiilor instituționalizați din Sud-Estul Europei. După 2 ani în România, oficialii misiunii Overland for Smile au decis să-și canalizeze eforturile exclusiv aici. În 10 ani au oferit ajutor stomatologic pentru peste 26 mii de copii români, în 34 de județe ale țării. În această vară a venit rîndul Ialomiței și, cu sprijinul Direcției Generale pentru Protecția Copilului, sînt gata să ofere ajutor specializat tuturor copiilor care nu-și permit o vizită la medicul stomatolog... [citește_tot_articolul]

21 Iunie 2016, 14:25 (7385 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

REPORTAJ

Alegeri de unul singur

S-a întîmplat la Sărățeni

Alegeri de unul singur

Eugen Tocileanu a cîștigat pentru a patra oară alegerile locale la Sărățeni. Niciodată pe aceeași siglă, după cum mărturisește... Dar alegătorilor nu le-a păsat! Ei nu fac politică, aleg doar omul. Iar Eugen Tocileanu și-a asumat responsabilitatea de a fi om. Un om cu păcatele lui, ca fiecare... Dar unul prin fața căruia, de două mandate, nimeni nu-i trece pe dinainte!

Candidat unic de două mandate
La orele prînzului, în ziua alegerilor, Eugen Tocileanu stă de vorbă în ușa Primăriei. E ora la care satul iese de la biserică și intră «la vot». Eugen Tocileanu nu are emoții, doar... [citește_tot_articolul]

9 Iunie 2016, 12:50 (7971 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

REPORTAJ

Ultima zi de extra-școală

Clean Tech susține performanța în Educație

Ultima zi de extra-școală

Proiectul educațional demarat de Clean Tech Internațional a împlinit un an. Luni, 30 mai 2016, elevii clasei a VII-a ai Școlii Gimnaziale Ciulnița s-au întîlnit pentru ultima dată în acest an la cursurile extra-școlare susținute cu sprijinul financiar al firmei. Reamintim că proiectul a demarat în urmă cu un an și reprezintă un exemplu de parteneriat public-privat reușit.

Cine învață carte, are parte
Luni, elevii clasei a VII-a din Școala Ciulnița au participat la ultimele două ore de curs din cadrul proiectului educațional demarat la Ciulnița la începutul acestui an... [citește_tot_articolul]

3 Iunie 2016, 17:25 (6351 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

REPORTAJ

Cercetașii Ialomiței

Cercetașii Ialomiței

Sînt asemeni tuturor celor de-o vîrstă cu ei. Și totuși sînt diferiți. Copiii fac năzbîtii, dar nu înjură. Adolescenții aleargă după fete, dar sînt politicoși și responsabili. Fetele se bucură de avantajele tinereții, dar sînt decente și nu te invită la fumat. Toți fac parte din filiala ialomițeană a Asociației Cercetașii României. Se numesc «Stejarii Ialomițeni» și sîmbătă, 21 mai 2016, au organizat în fața statuii Colonelului Popescu o nouă ediție a Festivalului Luminii.

10 mii de coșulețe luminate
Sîmbătă, după orele 20,00, pe aleile din fața Catedralei, dar mai ales în fața... [citește_tot_articolul]

31 Mai 2016, 17:20 (2897 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Sufleorul-fotograf

Sufleorul-fotograf

De mai bine de 20 de ani, Ion Tăbăcaru stă ascuns după cortina Teatrului din Buzău. Este văzut și auzit doar de actorii de pe scenă. Trecut bine de prima tinerețe, le-a mărturisit locuitorilor din Slobozia secretele meseriei de sufleor la teatru. Totul în cadrul unei inedite expoziții de fotografii, realizate chiar de el.

Vocea care șoptește teatru
La cei 71 de ani ai săi, Ion Tăbăcaru a strîns cele mai frumoase fotografii pe care le-a realizat în ultimii ani și a venit cu ele la Slobozia. Le-a expus pe toate în incinta Galeriilor Arcadia ale Centrului Cultural UNESCO «Ionel ... [citește_tot_articolul]

31 Mai 2016, 12:20 (3218 vizualizări - 0 comentarii)

REPORTAJ

Raiul florilor

Raiul florilor

În anul 2012, pe DN 2A, la Andrășești, o familie cu spirit antrepronorial a decis să-și transforme sera de legume în seră de flori ornamentale. În 2016, poarta soților Dinu a devenit loc de pelerinaj pentru ialomițenii iubitori de frumos. Mușcate, petunii, panseluțe, salvii, dalii, azalee, begonii, hortensii, cîrciumărese, iriși... Flori despre care nimeni n-a auzit vreodată, hibrizi multicolori, specii unice... Un rai al florilor din care nimeni nu pleacă cu mîna goală și unde pînă și turiștii aflați în drum spre mare aleg să se oprească pentru a se bucura preț de o clipă.

La poarta raiului... [citește_tot_articolul]

23 Mai 2016, 13:40 (6608 vizualizări - 2 comentarii)

REPORTAJ

Je suis MIRUNA!

Je suis MIRUNA!

Învățatul nu ajută la nimic. Școala e pentru tocilari. Ai carte, n-ai parte. Și totuși... În fiecare an, în liceele ialomițene, peste 200 de elevi demonstrează contrariul. Sînt premianții concursurilor școlare, olimpicii naționali ai probelor de Limbă Română, Matematică, Chimie, Fizică, Lingvistică, Informatică... Au ales drumul cel lung, cel al învățăturii. O fac pentru ei, pentru profesorii care îi îndrumă, o fac pentru că au descoperit că învățatul nu e o rușine, că sistemul de învățămînt românesc, așa imperfect cum e, poate aduce satisfacții. Oana Miruna Măchiță este unul dintre acești 200 de elevi, care reușesc anual performanțe unice. Ea a decis să învețe Limba Franceză și, grație rezultatelor... [citește_tot_articolul]

17 Mai 2016, 19:35 (5160 vizualizări - 1 comentariu)

REPORTAJ

Meșterii lui Dumnezeu...

Meșterii lui Dumnezeu...

De 7 ani, Lumina Învierii este adusă de copiii care pictează icoane în atelierul «Sfîntul Apostol Luca» al Protopopiatului Urziceni. Pe sticlă sau lemn, copiii reușesc să reprezinte figurile sfinților ca niște adevărați maeștri ai artei bisericești. Lucrările lor au fost apreciate la numeroase concursuri naționale și internaționale de profil...

Icoanele din sufletele copiilor
În Duminica Floriilor, membrii Cercului de Pictură «Sfîntul Apostol Luca», al Protopopiatului Urziceni, pășesc în atelier pentru a-și privi lucrările pe care le-au realizat și pe care urmează să le împartă... [citește_tot_articolul]

10 Mai 2016, 15:25 (4318 vizualizări - 12 comentarii)

REPORTAJ

Cabinetul de somnologie

Cabinetul de somnologie

Vă simțiți somnolent în timpul zilei? Aveți pauze de respirație în timpul somnului? Aveți hipertensiune? E clar. Vă numărați printre cei 1 milion de români care au nevoie de cabinetul de somnologie de la Bucu! Nu știți ce e? Credeți că vă luăm peste picior? Nu vă supărați, dar și noi am crezut la fel pînă să ajungem la singurul cabinet de Somnologie din județ. Iar somnologul Doina Didiță ne-a confirmat că nici dumneavoastră, nici noi, nu sîntem unici. «Am întîlnit mulți pacienți care refuzau să creadă că se pot vindeca. Acum dorm neîntorși și, cînd se trezesc după un somn bun, mă sună să îmi mulțumească.»

Un altfel de cabinet medical... [citește_tot_articolul]

29 Aprilie 2016, 16:40 (9238 vizualizări - 4 comentarii)

28 Iun 2026
266 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Fetești: La 16 ani, și-a anunțat mama prin SMS că pleacă cu iubitul ei de 17 ani. Și e dată dispărută!

În după-amiaza zilei de miercuri, 19 ianuarie a.c., în jurul orei 14.45, Poliția Fetești a fost sesizată de către o localnică despre faptul că fiica sa, Leța Cătălina Maria, în vîrstă de 16 ani, a plecat ...[citește_toată_știrea]

21 Ianuarie 2011, 10:38
(5828 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: 25 de hoți, surprinși la furat de fier vechi

25 de persoane, cu vîrste cuprinse între 15 și 56 de ani, dintre acestea patru fiind femei, au fost surprinse de polițiștii feteșteni în timp ce furau fier vechi din incinta unei firme din localitate. ...[citește_toată_știrea]

21 Ianuarie 2011, 08:51
(8405 vizualizări - 1 comentariu)


Un constănțean beat cui, prins la volan pe o stradă din Amara

În cursul nopții trecute, în jurul orei 1.00, pe o stradă din Amara, a fost identificat un autoturism la volanul căruia se afla un bărbat, de 49 de ani, din localitatea constănțeană Cobadin. În urma legitimării ...[citește_toată_știrea]

21 Ianuarie 2011, 07:22
(8420 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: A dat cu 4 Dacii Sandero de pământ!

Țăndărei: A dat cu 4 Dacii Sandero de pămînt!

În dimineața zilei de joi, 20 ianuarie a.c., în jurul orei 5.00, Poliția Țăndărei a fost sesizată despre producerea unui accident în apropierea de podul din oraș. Ulterior, polițiștii au stabilit că în ...[citește_toată_știrea]

20 Ianuarie 2011, 17:25
(6667 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Acțiune pentru conștientizarea tinerilor asupra votului

Miercuri, 26 ianuarie 2011, începînd cu ora 10.00, la Centrul Cultural «Ionel Perlea» din Slobozia se va desfășura, sub genericul «Relevanța participării tinerilor la desfășurarea procesului electoral» ...[citește_toată_știrea]

20 Ianuarie 2011, 14:40
(7729 vizualizări - 0 comentarii)


Biroul pentru Imigrări: 426 de străini, înregistrați legal în Ialomița

Potrivit datelor Biroului pentru Imigrări, în evidențele serviciului, la finele anului 2010, în Ialomița figurau 301 cetățeni străini. Dintre aceștia, majoritatea străinilor o reprezintă cetățenii din ...[citește_toată_știrea]

20 Ianuarie 2011, 14:21
(8252 vizualizări - 0 comentarii)


Locuri de muncă pentru sectorul agricol în Danemarca

Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă va organiza, în data de 10 martie 2011, o bursă a locurilor de muncă pentru sectorul agricol din Danemarca. Angajatori și consilieri EURES danezi vor veni ...[citește_toată_știrea]

20 Ianuarie 2011, 14:08
(12429 vizualizări - 3 comentarii)


Ciochina: Vecina i-a furat banii!

O femeie de 40 de ani din Ciochina a fost arestată, fiind cercetată pentru furt. Pe scurt, în septembrie 2010, femeia a intrat în locuința unui vecin de unde a furat suma de 1400 de lei și un telefon mobil ...[citește_toată_știrea]

20 Ianuarie 2011, 11:16
(10870 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Ciochina furt


Slobozia: Patiseriile, la control

Patiseriile din Slobozia au fost marți, 18 ianuarie a.c., ținta unor controale efectuate de polițiștii Serviciului de Investigare a Fraudelor în colaborare cu comisari ai Gărzii Financiare. Scopul principal ...[citește_toată_știrea]

20 Ianuarie 2011, 09:56
(8456 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Acțiune pentru siguranță

Acțiune de amploare, marți, 18 ianuarie, la Fetești. Polițiști din localitate, agenți ai posturilor de poliție arondate, elevi ai școlii de Agenți de Poliție «Vasile Lascăr» Cîmpina aflați în stagiul de ...[citește_toată_știrea]

20 Ianuarie 2011, 08:52
(7939 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești acțiune


Ialomița: Tineri prinși conducînd fără permis

Un tînăr de 19 ani din Țăndărei a fost prins de polițiști marți, 18 ianuarie a.c., în timp ce conducea o mașină deși nu poseda permis de conducere. Autoturismul a fost identificat în trafic, pe direcția ...[citește_toată_știrea]

20 Ianuarie 2011, 07:49
(7917 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Articole pirotehnice, confiscate de polițiști

Marți, 18 ianuarie, polițiștii Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase au descins la sediul unei societăți comerciale cu sediul în Slobozia. În urma verificărilor, polițiștii au descoperit ...[citește_toată_știrea]

20 Ianuarie 2011, 06:18
(8271 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Polițist mort într-un accident rutier

Un polițist de la Fetești a decedat într-un tragic accident rutier. Agentul de poliție Gabriel Naca nu se afla în timpul serviciului, era îmbrăcat civil și se deplasa cu mașina personală în municipiu. ...[citește_toată_știrea]

19 Ianuarie 2011, 16:21
(16241 vizualizări - 15 comentarii)


Țăndărei: Parfumuri contrafăcute vîndute de un ploieștean

Un ploieștean, R. Gheorghe, de 26 de ani, a fost surprins luni, 17 ianuarie, de jandarmi în timp ce încerca să vîndă parfumuri la prețuri derizorii. Bărbatul le-a spus jandarmilor că produsele le-ar fi ...[citește_toată_știrea]

19 Ianuarie 2011, 16:14
(9375 vizualizări - 0 comentarii)


Alexeni: Două accidente în două ore. O persoană a murit, alte două au fost rănite

Marți, 18 ianuarie, în jurul orei 17.30, pe raza localității Alexani, un TIR a izbit o căruță. Echipajul SMURD de la Detașamentul Urziceni s-a deplasat în cel mai scurt timp la fața locului, însă, din nefericire ...[citește_toată_știrea]

19 Ianuarie 2011, 11:47
(7676 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Alexeni accident


Ialomița: Traficant de persoane, încarcerat

Luni, 17 ianuarie, polițiștii ialomițeni au prins un bărbat, de 60 de ani, din localitatea Sinești, pe numele căruia Tribunalul Timiș a emis un mandat de excutare a pedepsei. Bărbatul a fost încarcerat ...[citește_toată_știrea]

18 Ianuarie 2011, 18:19
(8996 vizualizări - 0 comentarii)


Manasia: Fără permis, la volan

Polițiștii din Urziceni au întocmit luni, 17 ianuarie, două dosare penale pentru doi tineri din Slobozia. Tinerii au fost prinși pe raza comunei Manasia, cînd polițiștii au oprit pentru control mașina în ...[citește_toată_știrea]

18 Ianuarie 2011, 18:18
(10894 vizualizări - 0 comentarii)


Fermierii pot accesa credite și de la Banca Transilvania

«Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură reamintește beneficiarilor plăților naționale directe complementare în sectorul zootehnic, la specia bovine, aferente anului în curs, că eliberează adeverințe ...[citește_toată_știrea]

18 Ianuarie 2011, 18:17
(10754 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Cursuri pe fonduri europene la Camera de Comerț

Camera de Comerț, Industrie și Agricultură Ialomița intenționează să organizeze cursuri de calificare pentru adulți prin accesarea unor programe de finanțare europene, pe resurse umane. Drept pentru care ...[citește_toată_știrea]

18 Ianuarie 2011, 18:16
(12404 vizualizări - 0 comentarii)


Giurgeni: Ceața face victime pe șosele

Marți, 18 ianuarie, la Giurgeni s-a produs un accident de circulație. În timp ce un bărbat, de 25 de ani, din localitatea costănțeană Ovidiu, se deplasa la volanul unei mașini, a încercat să facă o manevră ...[citește_toată_știrea]

18 Ianuarie 2011, 18:13
(15335 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Giurgeni accident


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

18 Ianuarie 2011, 17:45
(6742 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Ceața dă bătăi de cap șoferilor

Ialomița: Ceața dă bătăi de cap șoferilor

Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița informează că la această oră (9.45) pe raza județului traficul rutier se desfășoară în condiții de vizibilitate foarte redusă, nefiind înregistrate evenimente ...[citește_toată_știrea]

18 Ianuarie 2011, 09:41
(13220 vizualizări - 0 comentarii)


Un cal scos din groapă la Feteși, incendiu stins la Țăndărei

Pompierii militari de la Garda Fetești au intervenit vineri, 14 ianuarie, în jurul orei 20.40, pentru salvarea unui cal căzut într-o groapă ce avea o adîncime de circa 2,5 m, aflată în curtea unui cetățean ...[citește_toată_știrea]

17 Ianuarie 2011, 11:24
(12298 vizualizări - 0 comentarii)


Mihail Kogălniceanu: Adolescentă dispărută

Mihail Kogălniceanu: Adolescentă dispărută

O adolescentă de 16 ani, din comuna Mihail Kogălniceanu a fugit de acasă. Copila a plecat către școală marți, 11 ianuarie 2011, și nu a mai revenit acasă. Disperați, părinții fetei au mers la poliția din ...[citește_toată_știrea]

17 Ianuarie 2011, 11:18
(12433 vizualizări - 1 comentariu)


DGFP Ialomița: Impozitare la venitul net pentru taximetriști

Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii persoane fizice care sînt impuse la normă de venit că au fost publicate pe site-ul DGFP (ww.dgfpialomita.ro) normele de venit pentru ...[citește_toată_știrea]

14 Ianuarie 2011, 13:11
(14224 vizualizări - 0 comentarii)


Manasia: Evaziune cu produse petroliere

În cadrul unei acțiuni complexe, la aceasta participînd polițiști din Urziceni, jandarmi, comisari ai Gărzii Financiare Ialomița precum și cadre ale Direcției Pentru Accize și Operațiuni Vamale Ialomița ...[citește_toată_știrea]

14 Ianuarie 2011, 13:03
(14436 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Prins la volan fără permis

Un echipaj de poliție rutieră din cadrul Poliței Țăndărei a oprit pentru control un autoturism înmatriculat în județul Brăila, ce se deplasa pe DN2A. La volan a fost identificat un bărbat, în vîrstă de ...[citește_toată_știrea]

14 Ianuarie 2011, 10:13
(10171 vizualizări - 0 comentarii)


Bărcănești: La furat de lemne

În timp ce efectuau controale cu privire la legalitatea transporturilor de material lemnos pe raza localității Bărcănești, polițiștii din Urziceni au depistat trei persoane, cu vîrste cuprinse între 16 ...[citește_toată_știrea]

14 Ianuarie 2011, 09:30
(10717 vizualizări - 0 comentarii)


Dridu: Beat la volan a refuzat recoltarea de sînge

Polițiștii au oprit în trafic pe DJ101, în localitatea Dridu, un autoturism condus de un bărbat, de 39 de ani, din comuna Movilița. Întrucît acesta emana halenă alcoolică, polițiștii i-au solicitat bărbatului ...[citește_toată_știrea]

14 Ianuarie 2011, 09:29
(10877 vizualizări - 2 comentarii)


Boboteaza la Fierbinți

Boboteaza la Fierbinți

Conform tradiției locale, joi, 6 ianuarie 2011, zi de mare Prăznuire al Botezului Domnului, după săvîrșirea Sfintei Liturghii și Sfințirea Mare a apei, enoriașii parohiei împreună cu preotul paroh Radu ...[citește_toată_știrea]

14 Ianuarie 2011, 09:23
(12701 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Succesor în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...