Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

REPORTAJ

CARITAS cu ganoderma

CARITAS cu ganoderma

De vreo trei săptămîni de zile, la Slobozia, s-a deschis un coffe-club inedit. Pe bază de recomandare intri, bei cafea și, dacă ești suficient de disperat, intri într-o afacere de tip network. E simplu, e ușor, e cafea cu ganoderma la prețuri fără concurență. Adică 265 de euro pentru pachetul bronze, 580 de euro pentru pachetul silver și 1400 de euro pentru pachetul gold...

Asociația băutorilor de cafea cu ganoderma
«Nu vreți să beți o cafea moca?». Vrem, cum să nu! Așa că la 18,30 trecute fix, ne prezentăm la Restaurantul Central din Slobozia. Înăuntru, cafea e pe bani. Întrebăm... [citește_tot_articolul]

18 Noiembrie 2013, 06:55 (594880 vizualizări - 690 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

«Ograda Vals» în casa lui Ionel Perlea

«Ograda Vals» în casa lui Ionel Perlea

După ce cucerea marile scene ale lumii, compozitorul și dirijorul Ionel Perlea obișnuia să se retragă la casa din Ograda și să-i delecteze pe localnici cu ariile care l-au făcut celebru... Un moment similar s-a petrecut în urmă o săptămînă în aceeași locație. Sub sloganul «Ograda Vals», soprana Simonida Luțescu și tenorul Andrei Lazăr au susținut un concert de cameră. Ca odinioară, muzica a răsunat dincolo de ziduri...

Muzica clasică la ea acasă
La ceasurile amurgului, casa memorială a muzicianului Ionel Perlea din Ograda mustește de oameni. Pînă la începerea spectacolului, vizitatorii... [citește_tot_articolul]

5 Noiembrie 2013, 12:29 (8069 vizualizări - 0 comentarii)

REPORTAJ

Ziua Marinei Militare Americane, la Slobozia

Reclama e sufletul comerțului second-hand

Ziua Marinei Militare Americane, la Slobozia

Într-un oraș în care nu se întîmplă niciodată mai nimic, marcarea unui sărbători despre care nu a auzit nimeni poate fi un eveniment. Iar atunci cînd evenimentul poate aduce ceva publicitate, iar publicitatea poate impulsiona vînzările, e cu atît mai bine... Gheorghe Olteanu, patronul unicului magazin de produse  second-hand din Slobozia venite pe filieră americană, știe bine acest lucru. Drept pentru care, duminică, 27 octombrie 2013, a decretat că serbează Ziua Marinei Militare Americane!

Duminică second-hand
Evenimentul a fost anunțat pentru orele 10,00, dar a început... [citește_tot_articolul]

29 Octombrie 2013, 12:54 (12532 vizualizări - 18 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Artă în lumea tăcerii

Artă în lumea tăcerii

Festivalul e la a douăzeci și treia ediție... La Slobozia vine prima oară, deși comunitatea e mare și activă. Sînt 20 de artiști și 4 secțiuni de concurs. Cea mai gustată probă este cea de teatru mimat. Anul trecut, au cîștigat cei de la București. Acum ei s-au pregătit să reitereze performanța cu o scenă din «Romeo și Julieta»...

Tăcerea care vorbește
Sîmbătă, orele 15,00, în fața Casei de Cultură Municipală din Slobozia niciun semn care să spună că orașul este pentru prima dată gazda Festivalului Concurs de Pantomimă «Gest și Imagine». Festivalul se află la a XXIII-a ediție... [citește_tot_articolul]

23 Octombrie 2013, 12:51 (6694 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Momâi la «Casa Tudorii» de la Giurgeni...

Momîi la «Casa Tudorii» de la Giurgeni...

La sfîrșitul săptămînii precedente, baza arheologică de la Giurgeni a fost locul de desfășurare a celei de a III-a ediții a Festivalului Culinar «Casa Tudorii». Întrecerea gastronomică a fost secondată de cea a momîilor. Ceea ce s-a vrut a fi o competiție a sperietorilor de paie tradiționale, s-a transformat într-una în stil Haloween...

Concurs culinar administrativ
Cea de a III-a ediție a Festivalului Culinar «Casa Tudorii» s-a desfășurat pe platoul din imediata apropiere a Bazei Arheologice. Deși vremea a fost îmbufnată, ediția din acest s-a bucurat de un număr mai mare de participanți... [citește_tot_articolul]

16 Octombrie 2013, 08:37 (7233 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Toamna se numără electoratul PSD

Ziua Recoltei, Slobozia, 2013

De vreo 5 ani, autoritățile locale fac respirație artificială unei sărbători comuniste uitate. Pe vremea lui Împușcatu’ ea se numea «Ziua Recoltei» și aduna în piețele și oboarele țării tot ce aveau CAP-urile mai frumos, la prețuri modice. Roșii cît merele, vinete cît dovlecii, dovleci cît roata carului... După aproape 25 de ani, acest tip de amintiri au devenit povești. Doar festivismul de partid a rămas la fel. Anul acesta, el a fost deghizat în festivism administrativ. Cît despre Ziua Recoltei, în Piața Agroalimentară din Slobozia, pe 5 octombrie, ea a mirosit a scump și a sărăcie...

Farmecul indiscret al burgheziei de partid... [citește_tot_articolul]

8 Octombrie 2013, 11:27 (15076 vizualizări - 20 comentarii)

REPORTAJ

Super-tomograful...

Super-tomograful...

Unicul tomograf din județul Ialomița este la Spitalul Județean de Urgență Slobozia. Reprezentanții unității medicale își doresc unul nou, pentru că actualul și-a depășit demult termenul de garanție... Considerat «pensionar», tomograful de la Slobozia continuă să investigheze sute de pacienți lunar și oferă diagnostice precise, asemenea unuia proaspăt scos din fabrică...

Spitalul cu mini-centrală nucleară
Este joi după-amiază, iar programul de funcționare al tomografului de la Spitalul Județean de Urgență Slobozia s-a încheiat de 10 minute. Înainte de a ieși din tură, Marcel Budu... [citește_tot_articolul]

3 Octombrie 2013, 13:28 (15779 vizualizări - 19 comentarii)

REPORTAJ

Ultima casă

Ultima casă

De dincoace  de gard, Centrul de Îngrijire și Asistență Socială din Slobozia (azilul de bătrîni) pare schimbat. Un corp de clădire nou, un aer îngrijit, persoane de vîrsta a treia picotind senin în soarele primelor zile de toamnă... Dincolo de ziduri însă, tristețea este sfîșietoare și mușcă. Mușcă din cei care sînt plătiți să vină aici să îngrijească rezidenții Centrului, mușcă din sufletele celor care n-au părăsit clădirea asta de 20 de ani și mai bine, mușcă din vizitatori ocazionali, din «aparținători», din voluntari... O dată intrat, nu mai poți fugi. Nu poți uita, nu poți rămîne nepăsător! Și, mai ales, nu poți scăpa de gîndul că, pentru cei 140 de bătrîni și bolnavi din acest Centru... [citește_tot_articolul]

18 Septembrie 2013, 06:28 (10489 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Războiul albinelor de pe strada Trandafirilor

Războiul albinelor de pe strada Trandafirilor

Strada Trandafirilor e ultima stradă din Slobozia. Stradă asfaltată și cu pretenții, fiindcă de-a stînga ei, cum vii dinspre Penitenciar, au primit concesiuni angajații administrației și prietenii acestora. De-a dreapta stau săracii care s-au născut pe strada asta și ceva angajați care și-au vîndut apartamentele prin 2000 și s-au mutat la casă, să retrăiască visul rural, în condiții de confort urban. De 10 ani, dreptacii se războiesc cu stîngacii din cauza stupilor de albine ai acestora din urmă. Iar autoritățile știu și tac, că doar toată lumea știe... Tăcerea e ca mierea!

Albinele văzute de pe dreapta... [citește_tot_articolul]

9 Septembrie 2013, 15:35 (11504 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Pianista

Pianista

O cheamă Ioana Cristina Ionescu, dar îi place doar Ioana Ionescu, pentru că sună melodios... Este pianistă de profesie, dar crede că mai are mult pînă departe... La 26 de ani, după un drum anevoios, început la 7 ani la Liceul de Artă din Slobozia, face ceea ce își dorește acum și de-acum înainte: cîntă la pian. Deocamdată nu aici, ci în Olanda... O performanță cu care puțini se pot mîndri, dar despre care Ioana vorbește cu prudență: «Nu întotdeauna am fost așa de sigură pe mine. Dar am realizat că ceea ce am eu, darurile mele de la Dumnezeu, sînt altfel. Toată lumea spune că am o abilitate extraordinară „de a da din degete“. E un dar pe care l-am primit nativ...».

Fata care «frînge» pianul... [citește_tot_articolul]

5 Septembrie 2013, 15:28 (10651 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Profesorul de cuvinte încrucișate

Profesorul de cuvinte încrucișate

Oamenii caută permanent să dea un sens vieții pe care o trăiesc. Mihai Tun, profesor de Istorie și Filosofie la Școala Bordușani, Ialomița, crede că sensul unei vieți împlinite o reprezintă... rebusul. «Fac rebus în clasă de 33 de ani. Rebusul e o școală, iar pentru mine înseamnă totul. Te învață să stai în real și să dai un sens vieții!» declară el convins. Și tot de 33 de ani încearcă să convingă autoritățile școlare că inițierea în tainele acestei «pasiuni necesare» ar însemna un imens pas înainte în pregătirea elevilor pentru viața de adult...

O pasiune care devorează
Mihai... [citește_tot_articolul]

26 August 2013, 16:41 (8955 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Meșteșugarul de la închisoare...

Meșteșugarul de la închisoare...

În celula lui cu 10 paturi, Jolani Yousef Sobhi este un meșteșugar neconvențional. Și singurul din toată închisoarea de la Slobozia. Folosindu-se de coada uzată a unei periuțe de dinți, realizează goblenuri într-o altă tehnică. A învățat-o de la un deținut închis pentru crimă...

Patima banilor l-a costat libertatea
De origine palestinian, Jolani Yousef Sobhi are 48 de ani și va părăsi spațiul de detenție de la Slobozia abia peste 10 ani. A fost condamnat pentru «înșelăciune», în urma unui tun financiar de peste 200000 de lei. «Am emis și semnat mai multe cecuri fără acoperire... [citește_tot_articolul]

7 August 2013, 08:52 (7203 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Am întîlnit și nebuni fericiți

Strigoiul Viorel

Despre Stoian Viorel vecinii spun că e nebun... Un nebun din comuna Cosîmbești, Ialomița. Un nebun cuminte, pentru că nu face rău nimănui. Un nebun fericit, pentru că are o lume a lui. Un nebun altruist, pentru că își dorește pace pe pămînt și înțelegere între oameni. Un nebun căruia preotul din sat i-a dat binecuvîntarea să doarmă în coșciug. Din acest motiv, el vrea să-și schimbe numele. Și i-a cerut primarului să se numească Strigoi Viorel...

De 7 ani doarme în coșciug
De la stradă la coșciug sînt trei rînduri de porți, 7 rînduri de lacăte și 4 cîini. Cîinii i-a adunat de pe... [citește_tot_articolul]

1 August 2013, 15:39 (9395 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Sudiți: Oameni și bombe...

Sudiți: Oameni și bombe...

Fenomen mai puțin obișnuit la Sudiți. Din curțile oamenilor au început să răsară... bombe. Bătrînii satului spun că elementele de muniție au fost lăsate drept «moștenire» de nemți, în timpul retragerii din Al Doilea Război Mondial. Extrem de periculoase, obuzele sînt folosite deseori la muncile cîmpului. Autoritățile locale au întreprins zeci de acțiuni prin care au încercat să adune bombele din curțile localnicilor. Puțini au fost cei care au înțeles riscurile la care se expun...

Povești cu bombe
Nea Ștefan este născut și crescut Sudiți. Om cu stare, și-a făcut o gospodărie s... [citește_tot_articolul]

18 Iulie 2013, 13:26 (7508 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Turul României contracronometru

Turul României contracronometru

Gabriel Vîlcu a plecat marți, 9 iulie 2013, din Slobozia să facă turul României pe bicicletă. Vrea să urce pînă la Negrești-Oaș și apoi să coboare la Sibiu. «Și, de-acolo, om mai vedea... Depinde de bani și de disponibilitatea autorităților de a mă ajuta...». Pînă aici, nimic senzațional, am putea spune. Numai că domnul Vîlcu are 60 de ani și nu aude. Iar exemplul pe care îl oferă el dovedește că Slobozia este orașul în care, în fiecare zi, se întîmplă ceva unic și irepetabil...

Un ciclist de cursă foarte lungă
Gabriel Vîlcu nu se află la prima sa tentativă de a doborî un record... [citește_tot_articolul]

10 Iulie 2013, 12:03 (9629 vizualizări - 18 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Slobozia: Piața fără de noroc...

Slobozia: Piața fără de noroc...

În urmă cu aproximativ 2 ani, administrația slobozeană a aprobat transformarea uneia dintre centralele termice părăsite din Cartierul 500 într-o piață agro-alimentară. Investiția a costat 460 mii de lei noi, iar noua piață a fost inaugurată anul trecut. De-atunci, piața e mai mult pustie... Pînă și angajații administrației, care aveau birouri în clădire, s-au mutat la Cuza-Vodă, o piață cu vad mai mare... În urma tuturor au rămas doamna Rodica și domnul Nicolae...

Un han de piață
Afară e zi de vară și, dacă scuipi, betonul sfîrîie subțire, ca micii pe grătare. Înăuntru nu-i nici... [citește_tot_articolul]

9 Iulie 2013, 14:06 (6211 vizualizări - 0 comentarii)

REPORTAJ

Școala nevăzută

Școala nevăzută

În fiecare an, cîteva școli din Slobozia se întrec în rezultate spectaculoase. Sute de premii la concursuri județene, zeci de locuri pe podium la competiții naționale, elevi eminenți, investiții municipale  pentru săli de clasă super-performante, sponsorizări de la copiii de familie bună... La umbra acestora, școlile de cartier, tot mai sărace, tot mai puțin dorite, se ofilesc practicînd un învățămînt de «subzistență», un învățămînt pentru cei săraci și fără «șanse egale» în societate. Este și cazul Școlii nr. 4 din Slobozia, o școală care nu își mai dorește nimic pentru că vineri, 21 iunie, a cîștigat tot ce-și poate dori o instituție de învățămînt: dragostea și respectul elevilor care învață... [citește_tot_articolul]

28 Iunie 2013, 08:54 (6179 vizualizări - 15 comentarii)

REPORTAJ

Buești: Muzeul de Religie de la grădiniță

Buești este o comună uitată pe celălalt mal al Ialomiței, peste care trei rînduri de administrații județene au promis să construiască un pod. Singurul fapt memorabil legat de această localitate este «bulevardul lu’ Mihăilă» și faptul că, în fiecare zi, subprefectul Costică o traversează. Începînd de astăzi, este singura comună din Ialomița despre care știm că are un... Muzeu de Religie. La grădiniță!

Muzeul de la grădiniță
Grădinița din Buești e la o cădelniță distanță de zidul Bisericii și, văzută din afară, pare la fel de banală ca toate grădinițele din județ. Poate doar faptul... [citește_tot_articolul]

25 Iunie 2013, 08:15 (7195 vizualizări - 4 comentarii)

REPORTAJ

«Nunta de aur»...

«Nunta de aur»...

De cîțiva ani, cu ocazia «Sărbătorilor Municipiului Slobozia», edilii orașului omagiază cele mai în vîrstă cupluri. Independent este alături de această inițiativă și vă prezintă povestea unuia dintre cuplurile longevive ale Sloboziei, care anul acesta va fi premiat de municipalitate...

Dragoste la prima vedere
Iulian și Florina Vasiliu sînt împreună de jumătate de veac, însă timpul nu i-a schimbat deloc. Își poartă același respect și se privesc în ochi cu aceeași încredere ca în trecut. S-au cunoscut întîmplător pe Strada Mare... [citește_tot_articolul]

19 Iunie 2013, 08:44 (7856 vizualizări - 2 comentarii)

REPORTAJ

Fata care joacă șah

Fata care joacă șah

E spaima pensionarilor din parcul de la E14. Îndrăzneață, rapidă, calculată, dezinvoltă... Are un singur păcat. Nu e băiat! «E foarte greu să îi conving să mă lase să joc... Acum e lumea mea... Să joc șah mi se pare cel mai relaxant lucru dintre toate!» spune fata. Noi spunem că, în felul ei, e unică în Slobozia. Iar orașul și liceul unde învață ar trebui să îi împlinească visul: un club de șah profesionist în orașul ei!

Regina parcului
Elena Andreea Dinu are 17 ani, învață la Grupul Școlar «Alexandru Ioan Cuza» din Slobozia și... este regina neîncoronată a clubului de șah din... [citește_tot_articolul]

7 Iunie 2013, 08:47 (6796 vizualizări - 5 comentarii)

Luni 22 Iun 2026
236 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Amenzi aplicate de polițiști

La sfîrșitul săptămînii precedente, sîmbătă, 18 septembrie a.c., polițiștii din Urziceni au desfășurat o acțiune preventivă al cărei scop principal l-a constituit activitățile comerciale ilegale, organizate ...[citește_toată_știrea]

20 Septembrie 2010, 16:55
(16623 vizualizări - 0 comentarii)


A fugit de acasă

Un adolescent de 14 ani din comuna Roșiori a fugit de acasă. Dispariția copilului a fost anunțată, joi, 16 septembrie prin 112, de către mama sa, o femeie de 32 de ani, din București. Adolescentul, Păun ...[citește_toată_știrea]

17 Septembrie 2010, 21:20
(19165 vizualizări - 0 comentarii)


Ucigaș încarcerat

Joi, 16 septembrie, polițiștii Biroului de Investigații Criminale Slobozia au reținut un bărbat în vîrstă de 36 de ani, din localitate. Pe numele bărbatului, la data de 14 septembrie, Tribunalul Ialomița ...[citește_toată_știrea]

17 Septembrie 2010, 21:19
(17118 vizualizări - 0 comentarii)


Accident rutier cu două victime

Două persoane au fost rănite, joi, 16 septembrie, într-un accident rutier produs în apropierea localității Țăndărei. Incidentul s-a produs în timp ce un un bărbat, de 37 de ani, din localitatea Săveni, ...[citește_toată_știrea]

17 Septembrie 2010, 21:18
(14994 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Șoferii indisciplinați în trafic, amendați

Joi, 16 septembrie, polițiștii din Urziceni au organizat o acțiune preventivă al cărei scop principal l-a constituit disciplinizarea traficului rutier dar și pentru prevenirea pirateriei în domeniul transportului ...[citește_toată_știrea]

17 Septembrie 2010, 21:17
(18892 vizualizări - 0 comentarii)


Codul Fiscal, modificat

Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii că, începînd cu data de 10 septembrie 2010, data intrării în vigoare a Ordonanței de Urgență a Guvernului nr. 82/2010 asupra veniturilor ...[citește_toată_știrea]

17 Septembrie 2010, 21:15
(18988 vizualizări - 0 comentarii)


Polițist implicat într-un accident rutier la intrarea în Slobozia

În cursul nopții de joi spre vineri, 17/18 septembrie a.c., pe DN2A, în apropierea municipiului Slobozia, s-a produs un accident rutier, un ofițer din cadrul IPJ Ialomița fiind rănit ușor. Evenimentul a ...[citește_toată_știrea]

17 Septembrie 2010, 09:16
(17055 vizualizări - 0 comentarii)


Nick Touring transportă «pe lîngă» lege

Miercuri, 15 septembrie, polițiștii din Slobozia și Fetești au organizat o acțiune ce a vizat prevenirea și combaterea indisciplinei conducătorilor auto ce efectuează activități în regim de taximetrie. ...[citește_toată_știrea]

16 Septembrie 2010, 18:24
(17569 vizualizări - 4 comentarii)


Munca «la negru», sancționată de ITM

Potrivit unui comunicat de presă, în perioada 6-15 septembrie, Inspectoratul Teritorial de Muncă Ialomița a sancționat contravențional 13 angajatori, din aceștia 3 pentru muncă fără forme legale de angajare ...[citește_toată_știrea]

16 Septembrie 2010, 18:18
(15939 vizualizări - 0 comentarii)


Munteni Buzău: Tînără de 18 ani ucisă de un șofer băut

Miercuri, 15 septembrie, în jurul orei 20,00, Poliția Municipiului Slobozia a fost sesizată despre faptul că pe raza localității Munteni Buzău s-a produs un accident de circulație, soldat cu decesul unei ...[citește_toată_știrea]

16 Septembrie 2010, 18:09
(20307 vizualizări - 9 comentarii)


Angajatorii, invitați la bursa absolvenților

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița va organiza în data de 24 septembrie 2010, ora 9.00, «Bursa locurilor de muncă pentru absolvenți». Acțiunea se va desfășura la Slobozia-sediul ...[citește_toată_știrea]

16 Septembrie 2010, 18:03
(16079 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Polițiștii supraveghează școlile

Miercuri, 15 septembrie, în intervalul orar 8.00-14.00, polițiștii din Urziceni au desfășurat o acțiune ce a avut drept scop îmbunătățirea climatului de ordine și siguranță publică din zona unităților de ...[citește_toată_știrea]

16 Septembrie 2010, 17:54
(15416 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Arestată după ce a furat portofelul unei bătrîne

Marți, 14 septembrie, polițiștii au reținut pe bază de ordonanță pentru 24 de ore o femeie de 25 de ani, din Urziceni, cercetată pentru furt calificat. Suspecta a fost depistată în dimineața zilei de ...[citește_toată_știrea]

15 Septembrie 2010, 18:09
(12715 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni furt


Ialomița: 273 de bugetari concediați

Potrivit unei informări a Inspectoratului Teritorial de Muncă Ialomița, în perioada septembrie-octombrie 2010 au fost anunțate intenții de concediere colectivă a unui număr de 273 persoane, dintre cele ...[citește_toată_știrea]

15 Septembrie 2010, 15:10
(17391 vizualizări - 1 comentariu)


Vizarea permiselor de armă

Serviciul Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase din cadrul IPJ Ialomița desfășoară în perioada 15 septembrie-15 octombrie a.c., acțiunea de vizare a permiselor de armă și atestatelor de colecționar eliberate ...[citește_toată_știrea]

15 Septembrie 2010, 15:10
(17766 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Șomajul, în scădere cu 0,1%

Potrivit unei statistici a Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița, la sfîrșitul lunii august 2010 în evidențele instituției au fost înregistrare 11146 de persoane, dintre acestea aproximativ ...[citește_toată_știrea]

15 Septembrie 2010, 15:09
(9800 vizualizări - 0 comentarii)


Tînăr din Gura Ialomiței, fără permis la volan prin Țăndărei

Marți, 14 septembrie a.c., în jurul orei 20.45, un echipaj al Poliției Orașului Țăndărei a depistat pe strada Ionel Perlea din oraș, un autoturism la volanul căruia se deplasa un tînăr, de 19 ani, din localitatea ...[citește_toată_știrea]

15 Septembrie 2010, 15:09
(14862 vizualizări - 0 comentarii)


Fiscul ialomițean, locul 13 pe țară la încasări bugetare

«În luna august 2010 Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița a încasat la bugetul general consolidat suma de 45,69 milioane de lei, în procent de 102,95% față de plan, procentul pe țară fiind de ...[citește_toată_știrea]

15 Septembrie 2010, 15:08
(16316 vizualizări - 1 comentariu)


Secțiunea Sport a fost actualizată!

Cele mai noi știri din sportul ialomițean. ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2010, 19:21
(9101 vizualizări - 0 comentarii)


George Stoian recidivează cu «Nobilul Farmacist», o carte cum n-a văzut Slobozia

George Stoian recidivează cu «Nobilul Farmacist», o carte cum n-a văzut Slobozia

După Monografia Sloboziei, o lucrare impresionantă la care a lucrat mai bine de un an, gazetarul și, mai nou, scriitorul George Stoian surprinde cu un roman. Nobilul Farmacist este povestea discretă, vindecătoare ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2010, 19:12
(26252 vizualizări - 5 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică pulicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2010, 19:09
(7529 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Polițiștii au oprit un autoturism pentru viteză excesivă și au descoperit... un țepar de cerale!

Un bărbat, de 33 de ani, din orașul Strehaia, județul Mehedinți este cercetat penal de polițiștii feteșteni pentru înșelăciune, după ce, cu ocazia unei tranzacții cu cereale, a înșelat un cetățean cu peste ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2010, 18:32
(11055 vizualizări - 0 comentarii)


Sălcioara: Fără permis și cu mașina neînmatriculată a lovit un pieton, părăsind locul accidentului

În cursul dimineții de luni, 13 septembrie, Poliția Urziceni a fost sesizată despre faptul că pe raza localității Sălcioara s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea unei persoane. Polițiștii ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2010, 18:31
(18463 vizualizări - 2 comentarii)


Gura Ialomiței: Fără permis la volan

Luni, 13 septembrie, polițiștii din Gura Ialomiței au încercat să oprească un autoturism înmatriculat în județul Ialomița. Întrucît șoferul nu a oprit la semnalul agentului de poliție, continuîndu-și deplasarea ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2010, 18:30
(16274 vizualizări - 0 comentarii)


Coșereni: Tînăr mort într-un accident rutier

Luni, 13 septembrie, în apropierea localității Coșereni s-a produs un accident de circulație soldat cu decesul unei persoane. Victima, un tînăr de 23 de ani, din municipiul Focșani, județul Vrancea, conducea ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2010, 18:28
(16876 vizualizări - 0 comentarii)


Sărățeni: Țigări de contrabandă, confiscate

În cursul zilei de luni, 13 septembrie polițiștii Serviciului de Investigare a Fraudelor au oprit pentru control, pe raza comunei Sărățeni, un autoturism înmatriculat în județul Ialomița, condus de un bărbat ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2010, 18:26
(16385 vizualizări - 0 comentarii)


Fierbinți Tîrg: A intrat cu mașina în pom și a fost proiectat pe gardul unei case

În noaptea de sîmbătă spre duminică, respectiv 11/12 septembrie, Poliția Orașului Fierbinți-Tîrg a fost sesizată despre faptul că pe raza localității s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2010, 16:03
(21495 vizualizări - 1 comentariu)


«Șoferi» fără permis sau băuți la volan

La sfîrșitul săptămînii trecute, sîmbătă, 11 septembrie, un echipaj de poliție din Urziceni, aflat în serviciul de patrulare și control al traficului rutier, a depistat în trafic pe raza localității Maia ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2010, 16:01
(18638 vizualizări - 4 comentarii)


Urziceni: Comerțul ilicit, în atenția polițiștilor

Sîmbătă, 11 septembrie, polițiștii din Urziceni au executat o acțiune pe linia prevenirii și combaterii activităților de comerț ilicit în zona Pieței și a Oborului din municipiu. În cadrul acțiunilor au ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2010, 16:00
(17102 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Se fură capace de canalizare

În noaptea de duminică spre luni, respectiv 12 spre 13 septembrie, o echipă de siguranță publică mixtă polițist-jandarm-polițist comunitar a depistat, pe strada Independenței din Fetești, un tînăr de 2 ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2010, 15:58
(18476 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! ozzy ada în Lipsa fondurilor întârzie reparația podurilor din județul Ialomița Gigel în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Cetățean în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Cetatean în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! patrik în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...