Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

REPORTAJ

Primarul care «leagă» cununiile civile

Se întâmplă la Sălcioara

Primarul care «leagă» cununiile civile

Primarul din Sălcioara refuză să-i cunune pe cei care nu l-au votat. Acuzațiile aparțin «păgubiților» și sunt întărite prin jurământ de fostul lui consilier personal, Nicolae Anghel. Primarul se jură că nu fură și că la 15 august 2024, de Sfânta Maria, era în concediu. Numai că gura lumii numai pământul o astupă. Așa că oamenii vorbesc și de soră-sa, pe care a angajat-o ofițer la starea civilă... Și de amenințările cele noi, de după Alegerile din 9 iunie 2024...

 

La alde Goajă-n sat Sălcioara e o comună de la marginea Ialomiței, de la... [citește_tot_articolul]

27 Septembrie 2024, 13:10 (3631 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Alegerile Locale și Europarlamentare au costat peste 14,5 milioane de lei

Doar în Ialomița

Alegerile Locale și Europarlamentare au costat peste 14,5 milioane de lei

La două luni distanță de la încheierea Alegerilor Locale și Europarlamentare, autoritățile locale din Ialomița au făcut publică valoarea cheltuielilor pentru organizarea procesului electoral. Estimativ, acestea se ridică la peste 14,5 milioane de lei. Totodată, să precizăm că în organizarea și desfășurarea Alegerilor Locale și Europar­lamentare au fost implicate aproximativ 3000 de persoane.

 

Bani publici pentru Alegerile Locale și Europarlamentare Calculele cu privire la valoarea cheltuielilor privind organizarea și desfășurarea Alegerilor Locale și Europarlamentare... [citește_tot_articolul]

14 August 2024, 10:15 (4803 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

JURNAL DE CAMPANIE

Administrațiile locale din Ialomița sunt controlate de PSD

Administrațiile locale din Ialomița sunt controlate de PSD

Oficial, PSD și-a adjudecat 54 de funcții de primar, PNL-8 poziții de primar, AUR-2 funcții de primar, USR a rămas cu o poziție, iar Marinică Cazacu, la Ion Roată, este singurul primar «independent» din județ. Practic însă, cvasimajoritatea administrațiilor locale sunt controlate de către PSD prin consiliile locale. Con­form informațiilor oficiale, din cei 737 de consilieri locali aleși la nivelul Ialomiței, PSD are 461, PNL-175, AUR-68, ADU-42, USR-13, LEU are un singur consilier, PUSL-7, SOS România-3, PI-5, iar VOLT are 4. Situația se repetă și în cazul Consi­liului Județean Ialomița, unde PSD domină cu o majoritate confortabilă de 17 consilieri aleși... [citește_tot_articolul]

2 Iulie 2024, 12:20 (9369 vizualizări - 4 comentarii)

JURNAL DE CAMPANIE

Ecouri ale Alegerilor Locale și Europarlamentare în Ialomița

La o săptămână de la vot

Ecouri ale Alegerilor Locale și Europarlamentare în Ialomița

Procesul de validare a rezultatelor Alegerilor Locale și Europarlamentare în Ialomița a întârziat o săptămână. În acest timp, în spațiul public au apărut informații privind «vicierea» procedurii de vot. Dovezile directe și indirecte indică atât vicii de procedură, cât și posibile fraude electorale punctuale, în curs de cercetare de către organele de anchetă penală. Disfuncțiile apărute în procesul de votare nu modifică însă rezultatele finale ale votului. Liderii partidelor politice din Ialomița implicate în competiție au recunoscut rezultatele Alegerilor, iar în noua configurație politică PSD a câ... [citește_tot_articolul]

19 Iunie 2024, 12:10 (11592 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

REPORTAJ

La vot, la 103 ani!

La vot, la 103 ani!

O cheamă Victoria Ioniță și e din Cosâmbești. A împlinit 103 ani pe 4 mai 2024. Și pe 9 iunie 2024 a cerut «urna mobilă». Așa a fost și la 99 de ani... Vecinii spun că o văd uneori măturând praful curții. Iar în primăvara asta a dat cu sapa prin grădină. Am întrebat-o de ce votează. «Pentru că trebuie!» ne-a răspuns. Și, într-o fulgerare de gând, am înțeles că fiecare dintre noi trebuie să își ducă crucea până la capăt.

 

Votul nu are limită de vârstă Șade în ușa casei așteptând... [citește_tot_articolul]

16 Iunie 2024, 10:10 (2050 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

JURNAL DE CAMPANIE

Ialomița și-a ales viitorul politic: PSD și-a adjudecat 54 din cele 66 de localități ale județului!

Ialomița și-a ales viitorul politic: PSD și-a adjudecat 54 din cele 66 de localități ale județului!

Alegerile Locale din Ialomița s-au terminat. PSD și-a adjudecat 54 din cele 66 de localități ale județului, cu 16 mai multe decât la Alegerile Locale din 2020. PNL a rămas cu 8 localități, AUR a câștigat două localități, USR a rămas cu una, respectiv Gârbovi, iar Marinică Cazacu, primarul de la Ion Roată, și-a adjudecat voturile concetățenilor săi din poziția de «independent», deși este unul dintre cei trei lideri ai Alianței Dreapta Unită din Ialomița. Poate vor reveni asupra acestui aspect... De asemenea, grație votului masiv pro PSD/PNL pentru Parlamentul European la nivel național (55%), deputatul PSD Ștefan Mușoiu a devenit europarlamentar. Acesta e bilanțul... [citește_tot_articolul]

15 Iunie 2024, 09:40 (13506 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

JURNAL DE CAMPANIE

Surprize la Alegerile din 9 iunie 2024 în Ialomița!

Surprize la Alegerile din 9 iunie 2024 în Ialomița!

La nivelul județului Ialomița, din cei 220775 de înscriși pe liste permanente, s-au prezentat la urne 112630 de alegători, 3957 fiind pe liste suplimentare, iar 2449 au fost votanți cu urna mobilă. Așadar, numărul total de votanți la Alegerile din 9 iunie 2024 a fost de 118827, reprezentând un procent de vot de 53,82%. La Slobozia s-a înregistrat o prezență la vot de 45,95%, reprezentând 18459 de alegători din totalul de 41158.
Vom prezenta, potrivit numărătorii paralele de la sediile partidelor, informații despre câștigătorii Alegerilor din 9 iunie 2024:
 

La Ciulnița,... [citește_tot_articolul]

9 Iunie 2024, 23:50 (96019 vizualizări - 61 comentarii)

JURNAL DE CAMPANIE

Alegeri 9 iunie 2024. Ialomița votează!

Alegeri 9 iunie 2024. Ialomița votează!

UPDATE 33 de incidente electorale în Ialomița!

220961 de ialomițeni sunt așteptați să se prezinte la urne pentru Alegerile din 9 iunie 2024. După cum se știe, vor fi aleși primarii și listele pentru consiliile locale, președintele Consiliului Județean și listele de consilieri județeni, precum și candidații pentru Parlamentul European.

 

UPDATE La ora 11,00, prezența la vot în Ialomița era de peste 17%, cu aproape 3 procente peste media națională de 14%. Să remarcăm o prezență la vot mai accentuată în mediul rural în Ialomița, în municipiul reședință de județ prezența la vot abia depășind 14%.

... [citește_tot_articolul]

9 Iunie 2024, 11:05 (18351 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

JURNAL DE CAMPANIE

Echipa PSD Ialomița, alături de Cristian Roman, candidatul Organizației la funcția de primar al orașului Țăndărei 

Echipa PSD Ialomița, alături de Cristian Roman, candidatul Organizației la funcția de primar al orașului Țăndărei 

Tot mai aproape de momentul 9 iunie 2024, dată la care se vor desfășura Alegerile Locale și Europarlamentare, echipa PSD Ialomița, condusă de președintele Marian Pavel, de altfel candidatul formațiunii pentru funcția de președinte al Consiliului Județean Ialomița, a ajuns în orașul Țăndărei. Aici social-democrații au organizat un marș electoral pentru a-l susține pe Cristian Roman în cursa de câștigare a funcției de primar al orașului.

 

Un viitor mai bun pentru orașul Țăndărei Cristian Roman, candidatul desemnat de PSD Ialomița pentru funcția de primar al orașului... [citește_tot_articolul]

6 Iunie 2024, 15:20 (11101 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

JURNAL DE CAMPANIE

«Voluntariatul este expresia evoluției unei comunități!»

Dragoș Soare, primarul municipiului Slobozia

«Voluntariatul este expresia evoluției unei comunități!»

Primarul Sloboziei, Dragoș Soare a participat la întâlnirea organizată de Direcția de Educație, Cultură și Tineret Slobozia. În cadrul întâlnirii, primarul Sloboziei i-a felicitat pe tinerii prezenți pentru implicarea în Festivalul «FreeLand» Slobozia. Ajuns la cea de a treia ediție, Festivalul a atras anul acesta peste 250 de voluntari. «M-am întâlnit astăzi cu tinerii minunați care s-au înscris ca voluntari pentru organizarea celei de a treia ediții a „FreeLand Festival“. Energia lor este incredibilă și este motorul acestui Festival, care anul acesta se va desfășura între 12-14 iulie. Munca pentru Festival începe din decembrie, când rezervăm artiștii și începem organizarea, pentru că doar prin această muncă colosală putem să organizăm acest eveniment de top pentru toată regiunea noastră. Voluntarii au un rol crucial, de la concept la alegerea artiștilor, pentru că așa reușim să implicăm sute de tineri în activități în care învață responsabilitatea și disciplina, munca în echipă și ducerea sarcinilor la îndeplinire. Totul, în timp ce se distrează și se pot mândri cu rezultatul muncii lor. Voluntariatul este expresia evoluției unei comunități! Le mulțumesc tinerilor și părinților lor pentru ca ne demonstrează acest lucru și în Slobozia!»... [citește_tot_articolul]

6 Iunie 2024, 15:05 (9298 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

JURNAL DE CAMPANIE

«Victoria echipei liberale este inevitabilă în Fetești!»

Candidatul PNL la președinția Consiliului Județean Ialomița, Dragoș Costin Telehuz

«Victoria echipei liberale este inevitabilă în Fetești!»

Candidatul PNL la funcția de președinte al Consiliului Județean Ialomița, Dragoș Costin Telehuz, a susținut, în cadrul unei acțiuni electorale, candidatura actualului deputatul PNL la funcția de primar al Feteștiului, Luminița Barcari. Ulterior întâlnirilor avute cu locuitorii orașului, Dragoș Costin Telehuz a declarat cu convingere că feteștenii apreciază programul de dezvoltarea susținut de Luminița Barcari pentru mandatul 2024-2028 și îl vor susține prin vot. «Victoria echipei liberale este inevitabilă în Fetești! În timpul unei acțiuni desfășurate în municipiu, am vorbit cu cetățenii despre așteptările pe care le au de la Primărie. Luminița... [citește_tot_articolul]

5 Iunie 2024, 14:50 (1687 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

JURNAL DE CAMPANIE

«Oamenii trebuie votați în funcție de fapte!»

Dragoș Soare, primarul municipiului Slobozia

«Oamenii trebuie votați în funcție de fapte!»

Aflat în ultima săptămână de campanie, Dragoș Soare, primar în funcție și candidat al PNL Ialomița pentru un nou mandat al municipiului Slobozia, a declarat public că «la Alegerile din 9 iunie2024 candidații ar trebui să fie votați în funcție de fapte!». „Sunt împăcat cu mine. Și privesc cetățenii orașului cu fruntea sus! Cred că oamenii trebuie votați în funcție de fapte. Noi avem fapte, ei au doar vorbe. Promisiuni electorale care fac rău oamenilor! Creează un orizont de așteptare pe care nimeni nu-l poate atinge. Nu poți promite orice de dragul unei victorii electorale... Pentru mine votul înseamnă responsabilitate! Un drept și... [citește_tot_articolul]

5 Iunie 2024, 14:35 (9258 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

JURNAL DE CAMPANIE

«Primarul Feteștiului, Laurențiu Șonchereche este cel mai performant primar din județ!»

Marian Pavel, candidatul PSD la funcția de președinte al Consiliului Județean Ialomița

«Primarul Feteștiului, Laurențiu Șonchereche este cel mai performant primar din județ!»

Marian Pavel, candidatul PSD la președinția Consiliului Județean Ialomița, continuă campania electorală în localitățile ialomițene. Una dintre ultimele sale întâlniri electorale s-a desfășurat la Fetești. Pe străzile localității, Marian Pavel, candidatul PSD la funcția de președinte al Consiliului Județean Ialomița, primarul PSD în funcție, Laurențiu Șonchereche, candidatul PSD la Alegerile Europarlamentare, Ștefan Mușoiu, și echipa de campanie a Organizației, s-au întâlnit cu cetățenii orașului și au discutat despre realizările concrete ale administrației locale din acest mandat. Reamintim că Laurențiu Șonchereche a reușit în decursul acestui mandat... [citește_tot_articolul]

5 Iunie 2024, 14:05 (13049 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

JURNAL DE CAMPANIE

«Da, Se poate! Și nicio mașinărie de partid nu mai poate opri schimbarea reală în Slobozia!»

Candidatul PNL la funcția de primar al Sloboziei, Dragoș Soare

«Da, Se poate! Și nicio mașinărie de partid nu mai poate opri schimbarea reală în Slobozia!»

Edilul în funcție Dragoș Soare, candidat PNL pentru un nou mandat de primar al Slobozia, continuă acțiunile electorale în cartierele Sloboziei. Alături de echipa sa de consilieri locali, Dragoș Soare a discutat cu cetățenii municipiului și a promovat activitatea administrației pe care o conduce în ultimii trei ani și jumătate. Ulterior întâlnirilor, primarul Dragoș Soare a prezentat public concluziile la care a ajuns: «În această ultimă săptămână de campanie, întâlnirile cu dumneavoastră îmi dau energie să le duc pe toate... Știu de ce voi continua să lupt pentru Slobozia! Vreau să mă asigur că toate proiectele începute vor avea finalul pe care ni-l dorim. Oamenii cu care stau de vorbă de aproape patru ani știu că am muncit, împreună cu echipa mea, să arătăm că se poate ca Slobozia să fie un oraș în care oamenii să își dorească să rămână, în care copiii noștri sunt în siguranță, în care școlile noastre sunt bune și în care există o calitate a vieții ridicată. Da, Se poate! Am arătat că vreau și că știu cum se face asta și că nicio mașinărie de partid nu mai poate opri schimbarea reală în Slobozia!»... [citește_tot_articolul]

4 Iunie 2024, 15:35 (13536 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

JURNAL DE CAMPANIE

«Tratament egal pentru toate cartierele Sloboziei!»

Candidatul PSD la funcția de primar al Sloboziei, Alexandru Potor

«Tratament egal pentru toate cartierele Sloboziei!»

Campania electorală a candidatului PSD la funcția de primar al orașului Slobozia, Alexandru Potor, a ajuns în Cartierul Slobozia Nouă. Alexandru Potor a promis locuitorilor Cartierului o administrație care să asigure «tratament egal» pentru toate zonele orașului. Ulterior întâlnirii, Alexandru Potor a prezentat public acest punct al programului său electoral: «Toate cartierele Sloboziei au nevoie de tratament egal. Cetățenii plătesc taxe și impozite egale, indiferent dacă locuiesc în centru, la MB-uri, în zona Pieței, în Cartierul „500“ sau în Slobozia Nouă. Zilele trecute am fost în Slobozia Nouă și am discutat cu... [citește_tot_articolul]

4 Iunie 2024, 15:05 (4805 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

JURNAL DE CAMPANIE

«Da, Se poate! O viziune liberală pentru Ialomița!»

Candidatul PNL la președinția Consiliului Județean Ialomița, Dragoș Costin Telehuz

«Da, Se poate! O viziune liberală pentru Ialomița!»

Candidatul PNL la funcția de președinte al Consiliului Județean Ialomița, Dragoș Costin Telehuz, a participat marți, 3 iunie 2024, la o acțiune electorală la Bucu. La Bucu, împreună cu candidatul liberal pentru funcția de primar al comunei, Costică Șerban, au discutat cu cetățenii comunei despre așteptările acestora pentru următorii ani și de spre opțiunile de vot. «În cadrul unei acțiuni desfășurate în comuna Bucu, am discutat cu cetățenii despre așteptările pe care le au de la conducerea primăriei. Costică Șerban, candidatul nostru pentru Primărie, are experiență, determinare și este recunoscut în comunitate. Suntem siguri că reprezintă cea mai serioasă opțiune pentru revitalizarea comunei. Locuitorii comunei s-au săturat de stagnare. După 9 iunie, vom implementa viziunea liberală și în Bucu!»... [citește_tot_articolul]

4 Iunie 2024, 14:20 (8182 vizualizări - 0 comentarii)

JURNAL DE CAMPANIE

Primarul Dragoș Soare, în campanie prin cartierele Sloboziei

Da, Se poate!

Primarul Dragoș Soare, în campanie prin cartierele Sloboziei

Primarul Sloboziei, Dragoș Soare, candidat PNL Ialomița pentru un nou mandat, a participat la sfârșitul acestei săptămâni la o serie de acțiuni electorale în cartierele Sloboziei. Edilul în funcție și-a manifestat public încrederea in capacitatea alegătorilor de a decide care sunt cele mai bune soluții politice pentru viitorul orașului.

 

«Da, Se poate!» și de la om la om Primarul în funcție al Sloboziei, Dragoș Soare a participat la sfârșitul săptămânii precedente la o serie de acțiuni electorale în cartierele orașului... [citește_tot_articolul]

3 Iunie 2024, 17:45 (10176 vizualizări - 0 comentarii)

JURNAL DE CAMPANIE

Campania electorală a candidatului PSD la funcția de președinte al Consiliului Județean Ialomița, Marian Pavel

Campania electorală a candidatului PSD la funcția de președinte al Consiliului Județean Ialomița, Marian Pavel

Marian Pavel, candidatul PSD la președinția Consiliului Județean Ialomița, continuă campania electorală în localitățile ialomițene. În ultimele zile, președintele în exercițiu al Consilului Județean Ialomița, Marian Pavel a participat la o serie de întâlniri cu alegătorii în Orașul Fierbinți-Târg și comunele Ciocârlia, Mărculești, Cosâmbești, Sălcioara, Alexeni, Gura Ialomiței și Scânteia. În toate localitățile menționate, candidatul PSD la funcția de președinte al Consiliului Județean Ialomița a prezentat alegătorilor oferta electorală a PSD și a susținut candidații social-democrați și primarii PSD în funcție. «... [citește_tot_articolul]

3 Iunie 2024, 15:40 (12403 vizualizări - 0 comentarii)

JURNAL DE CAMPANIE

Candidatul PNL la președinția Consiliului Județean Ialomița, Dragoș Costin Telehuz, confirmă: «„Da, Se poate!“ și la Mihail Kogălniceanu!»

Candidatul PNL la președinția Consiliului Județean Ialomița, Dragoș Costin Telehuz, confirmă: «„Da, Se poate!“ și la Mihail Kogălniceanu!»

Candidatul PNL la funcția de președinte al Consiliului Județean Ialomița, Dragoș Costin Telehuz, a participat luni, 2 iunie 2024, la o acțiune electorală la Mihail Kogălniceanu. Au fost întâlniri cu alegătorii și simpatizanții liberali din localitate, alături de candidatul PNL la funcția de primar al comunei, Stelian Crăciun. «Comuna Mihail Kogălniceanu merită mai mult! În timpul unei acțiuni desfășurate în comună, cetățenii ne-au transmis că s-au săturat de ineficiența actualului edil. Au așteptări legitime de la administrația locală. Își doresc ca banii publici să fie cheltuiți în mod eficient. De asemenea, vor un primar care pune preț pe dialog și se comportă civilizat. Din nefericire, dorințele lor au fost ignorate de actuala conducere a primăriei. Avem convingerea că Stelian Crăciun, candidatul nostru pentru primărie, poate să identifice și să atragă fondurile necesare modernizării comunei. Facem echipă pentru Mihail Kogălniceanu! Facem echipă pentru Ialomița!»... [citește_tot_articolul]

3 Iunie 2024, 14:10 (7157 vizualizări - 0 comentarii)

JURNAL DE CAMPANIE

10 realizări administrative în Slobozia mandatului lui Dragoș Soare (VI)

Da, Se poate!

10 realizări administrative în Slobozia mandatului lui Dragoș Soare (VI)

1. Centrul de Educație Non-formală-Pornit ca un proiect pentru școala de vară, am descoperit că nevoia copiilor de a desfășura activități extrașcolare era mult mai mare. Am transformat o clădire administrativă și acum peste 200 de copii și tineri sunt înscriși la diferitele cursuri ce se desfășoară la Centru.
2. Modernizarea Stadionului «1 Mai»-O mândrie deosebită pentru tot orașul o reprezintă performanța echipei de fotbal de a promova în Liga 1. Pregătim stadionul pentru ca echipa noastră să poată juca acasă... [citește_tot_articolul]

31 Mai 2024, 18:05 (8133 vizualizări - 0 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
279 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Tânăr din Slobozia, arestat pentru că a condus fără permis și beat la volan

Joi, 9 mai a.c., polițiștii ialomițeni au reușit identificarea unui bărbat, de 27 ani, din Slobozia, pe numele căruia Judecătoria Slobozia a emis un mandat de executare a pedepsei. Cel în cauză a fost încarcerat ...[citește_toată_știrea]

10 Mai 2019, 20:20
(4394 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Slobozia arestare


Ialomița: Se întrerupe curentul electric

În intervalul 13-17 mai a.c., orele 8,00-16,00, E-Distribuție Dobrogea SA anunță întreruperea alimentării cu energie electrică din cauza unor lucrări de reparație a rețelelor electrice. Aceste lucrări se ...[citește_toată_știrea]

10 Mai 2019, 20:15
(5455 vizualizări - 0 comentarii)


Jilavele: I-au furat ATV-ul din curte

Trei tineri din Borănești și Jilavele, cu vârste cuprinse între 17 și 19 ani, sunt cercetați de polițiștii ialomițeni pentru «furt calificat». În fapt, în noaptea de 29-30 aprilie a.c., cei în cauză ar ...[citește_toată_știrea]

10 Mai 2019, 20:10
(5406 vizualizări - 0 comentarii)


APM Ialomița: Examinarea climatului animalelor protejate

Agenția pentru Protecția Mediului Ialomița va realiza, în perioada 6-11 mai 2019, studii de evaluare a stării resurselor biologice pentru stabilirea cotelor de recoltă privind speciile de animale strict ...[citește_toată_știrea]

8 Mai 2019, 21:40
(2594 vizualizări - 0 comentarii)


Făcăeni: Beat la volan

Un bărbat, de 27 ani, din Făcăeni, a fost depistat de polițiștii ialomițeni marți, 7 mai a.c., în timp ce conducea un autoturism pe raza localității de domiciliu deși anterior consumase băuturi alcoolice ...[citește_toată_știrea]

8 Mai 2019, 21:35
(3952 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbat din Movilița, arestat pentru «furt calificat»

Marți, 7 mai a.c., polițiștii ialomițeni au reușit identificarea unui bărbat, de 46 ani, din Movilița, pe numele căruia Judecătoria Urziceni a emis un mandat de executare a pedepsei privative de libertate ...[citește_toată_știrea]

8 Mai 2019, 21:30
(3426 vizualizări - 0 comentarii)


Transport agabaritic pe ruta Constanța-Iernut

În perioada 8-12 mai a.c., Slobozia va fi traversată de un transport agabaritic. Vehiculul transportă piese metalice de la Constanța Poarta 7 la Iernut-Maramureș. Șoferii aflați în trafic la momentul respectiv ...[citește_toată_știrea]

8 Mai 2019, 21:25
(2686 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Pește confiscat

Marți, 7 mai 2019, polițiștii ialomițeni au depistat doi bărbați, de 24 și 51 ani, pe raza municipiului Fetești, în timp ce transportau ilegal 35 kg pește. Primul bărbat, un călărășean de 24 ani, transporta ...[citește_toată_știrea]

8 Mai 2019, 21:20
(3294 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 5,30%, șomajul în luna martie 2019

La sfârșitul lunii martie 2019, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrați 5013 șomeri (din care 2135 femei), rata șomajului fiind de 5,30%. Din totalul de ...[citește_toată_știrea]

7 Mai 2019, 20:10
(2865 vizualizări - 1 comentariu)


Cod Roșu de vijelie în județul Ialomița

Administrația Națională de Meteorologie a emis o avertizare meteo Cod Roșu de vreme rea pentru 3 localități din județul Ialomița. Este vorba despre Ciulnița, Albești și Buești. Fenomenele meteo vizate sunt ...[citește_toată_știrea]

6 Mai 2019, 20:44
(2627 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de peste 200000 de lei, 27 permise reținute

În perioada 3-5 mai a.c., polițiștii ialomițeni au acționat pe raza județului pentru prevenirea faptelor antisociale și menținerea ordinii și siguranței publice. Astfel, s-a intervenit la 99 evenimente ...[citește_toată_știrea]

6 Mai 2019, 19:45
(3557 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Expoziție la Muzeul Agriculturii

Consiliul Județean Ialomița, împreună cu Inspectoratul Școlar Județean Ialomița și Liceul de Arte «Ionel Perlea» au plăcerea să vă invite la vernisajul expoziției organizate în cadrul Olimpiadei Județene ...[citește_toată_știrea]

6 Mai 2019, 19:40
(3004 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Lemne de foc, confiscate

Sâmbătă, 4 mai a.c., polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală Slobozia au depistat un bărbat, de 47 de ani, din Buești în timp ce transporta, cu ajutorul unei utilitare,  lemn de foc. Bărbatul ...[citește_toată_știrea]

6 Mai 2019, 19:35
(4101 vizualizări - 0 comentarii)


Gheorghe Lazăr: Bucureștean cercetat pentru «braconaj piscicol»

Duminică, 5 mai a.c., polițiștii din cadrul Postului de Poliție Gheorghe Lazăr au depistat un bucureștean, de 63 de ani, în timp ce transporta cu ajutorul unui autoturism pește din speciile scrumbie, somn ...[citește_toată_știrea]

6 Mai 2019, 19:30
(3385 vizualizări - 0 comentarii)


Peste 150 de misiuni desfășurate de pompierii ialomițeni în minivacanța de Paște

Peste 150 de misiuni desfășurate de pompierii ialomițeni în minivacanța de Paște

În perioada 26.04-01.05.2019, la nivel județean au fost înregistrate 153 intervenții, salvatorii fiind solicitați pentru stingerea a 9 incendii, 127 cazuri SMURD (123 pentru acordarea primului ajutor medical ...[citește_toată_știrea]

2 Mai 2019, 20:10
(4157 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Expoziție la Centrul Cultural UNESCO «Ionel Perlea»

Consiliul Județean Ialomița, Centrul Cultural UNESCO «Ionel Perlea» Slobozia-România, Primăria orașului Silistra, Galeria de Artă Silistra, Bulgaria, TRUICART Events Brand și Dan Tudor Truică-curator independent ...[citește_toată_știrea]

2 Mai 2019, 13:25
(3548 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de peste 81000 de lei

Sâmbătă și duminică, 27-28 aprilie a.c., au fost organizate în medie 59 de patrule pentru a menține ordinea și liniștea publică. Pe parcursul celor două zile, polițiștii au intervenit la 71 de evenimente ...[citește_toată_știrea]

30 Aprilie 2019, 11:10
(3683 vizualizări - 0 comentarii)


Independent

vă urează Paște Fericit și Sărbători minunate alături de cei dragi!

28 Aprilie 2019, 10:15


Donații pentru copii din partea polițiștilor ialomițeni

Donații pentru copii din partea polițiștilor ialomițeni

Polițiștii din cadrul IPJ Ialomița au contribuit joi, 25 aprilie a.c., la ajutorarea copiilor din centrele de plasament de pe raza municipiului Slobozia. Scopul acțiunii a fost acela de ajutorare a copiilor ...[citește_toată_știrea]

25 Aprilie 2019, 21:10
(3696 vizualizări - 0 comentarii)


CNAIR: Măsuri pentru evitarea ambuteiajelor pe A2

Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere adoptă măsuri pentru evitarea alomerării traficului pe Autostrada Soarelui, în perioada Paștelui și de 1 mai. Astfel, dacă vor exista ambuteiaje ...[citește_toată_știrea]

25 Aprilie 2019, 13:15
(3747 vizualizări - 1 comentariu)


Acțiune a polițiștilor ialomițeni, amenzi de peste 45000 de lei

Marți, 23 aprilie a.c., polițiștii de Investigare a Criminalității Economice din cadrul IPJ Ialomița au organizat și desfășurat acțiuni de verificare unităților economice de pe raza județului Ialomița ...[citește_toată_știrea]

24 Aprilie 2019, 17:50
(3054 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Controale înainte de Paște

În perioada 5-23 aprilie 2019, inspectorii Direcției Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița au efectuat 85 de acțiuni de control în unitățile de producere, procesare, depozitare și ...[citește_toată_știrea]

24 Aprilie 2019, 14:55
(3973 vizualizări - 1 comentariu)


Bărbat din Maia, arestat pentru «tâlhărie calificată»

Luni, 22 aprilie a.c., polițiștii ialomițeni au acționat pe raza de competență pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag de la executarea unor pedepse privative ...[citește_toată_știrea]

23 Aprilie 2019, 19:25
(3982 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți la volan și fără permis

Luni, 22 aprilie a.c., doi bărbați de 30 și 32 de ani, din județul Constanța, respectiv comuna Bordușani, au fost depistați de polițiști în timp ce conduceau autovehicule pe drumurile publice deși anterior ...[citește_toată_știrea]

23 Aprilie 2019, 19:20
(3314 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Concert de Paști la Catedrala «Înălțarea Domnului»

Episcopia Sloboziei și Călărașilor organizează a cincea ediție a Concertului de Paști intitulat «Veniți să luați lumină!». Duminică, 5 mai 2019, începând cu orele 17,00, cu binecuvântarea și în prezența ...[citește_toată_știrea]

23 Aprilie 2019, 16:20
(3519 vizualizări - 0 comentarii)


Sărbătoarea hramulului Mânăstirii «Sfinții Voievozi» Slobozia

În perioada 30 aprilie-6 mai 2019, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Vincențiu, Episcopia Sloboziei și Călărașilor organizează o serie de manifestări cu ocazia sărbătoririi hramului «Izvorul ...[citește_toată_știrea]

23 Aprilie 2019, 16:05
(3788 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la două gospodării din Fetești

Incendiu la două gospodării din Fetești

Incendiul a izbucnit la locuința unui cetățean din Cartierul Fetești-Sat, în seara zilei de luni, 22 aprilie a.c., în jurul orelor 22,00. Flăcările au pornit dintr-o anexă din lemn în care se afla centrala ...[citește_toată_știrea]

23 Aprilie 2019, 14:20
(3503 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești incendiu


DSVSA Ialomița: Stingere 12 focare de Pestă Porcină Africană

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează proprietarii/deținătorii de porcine, atât din exploatațiile comerciale, cât și din gospodăriile populației că, în perioada ...[citește_toată_știrea]

23 Aprilie 2019, 11:40
(3122 vizualizări - 0 comentarii)


Tânăr din Bărbulești, reținut după ce a lovit un pieton cu mașina

Un tânăr de 21 de ani, din Bărbulești, bănuit de comiterea infracțiunilor de «ucidere din culpă» și «părăsirea locului accidentului», a fost identificat de către polițiști. Din cercetări a reieșit faptul ...[citește_toată_știrea]

23 Aprilie 2019, 11:35
(3611 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni accident


Produse contrafăcute, confiscate la Fetești

Produse contrafăcute, confiscate la Fetești

Vineri, 19 aprilie a.c., polițiștii au depistat, pe raza municipiului Fetești, o femeie de 26 de ani, din județul Constanța, care încerca să comercializeze articole de îmbrăcăminte, unele dintre acestea ...[citește_toată_știrea]

23 Aprilie 2019, 11:30
(4009 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...