Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

REPORTAJ

Primarul care «leagă» cununiile civile

Se întâmplă la Sălcioara

Primarul care «leagă» cununiile civile

Primarul din Sălcioara refuză să-i cunune pe cei care nu l-au votat. Acuzațiile aparțin «păgubiților» și sunt întărite prin jurământ de fostul lui consilier personal, Nicolae Anghel. Primarul se jură că nu fură și că la 15 august 2024, de Sfânta Maria, era în concediu. Numai că gura lumii numai pământul o astupă. Așa că oamenii vorbesc și de soră-sa, pe care a angajat-o ofițer la starea civilă... Și de amenințările cele noi, de după Alegerile din 9 iunie 2024...

 

La alde Goajă-n sat Sălcioara e o comună de la marginea Ialomiței, de la... [citește_tot_articolul]

27 Septembrie 2024, 13:10 (3631 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Alegerile Locale și Europarlamentare au costat peste 14,5 milioane de lei

Doar în Ialomița

Alegerile Locale și Europarlamentare au costat peste 14,5 milioane de lei

La două luni distanță de la încheierea Alegerilor Locale și Europarlamentare, autoritățile locale din Ialomița au făcut publică valoarea cheltuielilor pentru organizarea procesului electoral. Estimativ, acestea se ridică la peste 14,5 milioane de lei. Totodată, să precizăm că în organizarea și desfășurarea Alegerilor Locale și Europar­lamentare au fost implicate aproximativ 3000 de persoane.

 

Bani publici pentru Alegerile Locale și Europarlamentare Calculele cu privire la valoarea cheltuielilor privind organizarea și desfășurarea Alegerilor Locale și Europarlamentare... [citește_tot_articolul]

14 August 2024, 10:15 (4803 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

JURNAL DE CAMPANIE

Administrațiile locale din Ialomița sunt controlate de PSD

Administrațiile locale din Ialomița sunt controlate de PSD

Oficial, PSD și-a adjudecat 54 de funcții de primar, PNL-8 poziții de primar, AUR-2 funcții de primar, USR a rămas cu o poziție, iar Marinică Cazacu, la Ion Roată, este singurul primar «independent» din județ. Practic însă, cvasimajoritatea administrațiilor locale sunt controlate de către PSD prin consiliile locale. Con­form informațiilor oficiale, din cei 737 de consilieri locali aleși la nivelul Ialomiței, PSD are 461, PNL-175, AUR-68, ADU-42, USR-13, LEU are un singur consilier, PUSL-7, SOS România-3, PI-5, iar VOLT are 4. Situația se repetă și în cazul Consi­liului Județean Ialomița, unde PSD domină cu o majoritate confortabilă de 17 consilieri aleși... [citește_tot_articolul]

2 Iulie 2024, 12:20 (9371 vizualizări - 4 comentarii)

JURNAL DE CAMPANIE

Ecouri ale Alegerilor Locale și Europarlamentare în Ialomița

La o săptămână de la vot

Ecouri ale Alegerilor Locale și Europarlamentare în Ialomița

Procesul de validare a rezultatelor Alegerilor Locale și Europarlamentare în Ialomița a întârziat o săptămână. În acest timp, în spațiul public au apărut informații privind «vicierea» procedurii de vot. Dovezile directe și indirecte indică atât vicii de procedură, cât și posibile fraude electorale punctuale, în curs de cercetare de către organele de anchetă penală. Disfuncțiile apărute în procesul de votare nu modifică însă rezultatele finale ale votului. Liderii partidelor politice din Ialomița implicate în competiție au recunoscut rezultatele Alegerilor, iar în noua configurație politică PSD a câ... [citește_tot_articolul]

19 Iunie 2024, 12:10 (11592 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

REPORTAJ

La vot, la 103 ani!

La vot, la 103 ani!

O cheamă Victoria Ioniță și e din Cosâmbești. A împlinit 103 ani pe 4 mai 2024. Și pe 9 iunie 2024 a cerut «urna mobilă». Așa a fost și la 99 de ani... Vecinii spun că o văd uneori măturând praful curții. Iar în primăvara asta a dat cu sapa prin grădină. Am întrebat-o de ce votează. «Pentru că trebuie!» ne-a răspuns. Și, într-o fulgerare de gând, am înțeles că fiecare dintre noi trebuie să își ducă crucea până la capăt.

 

Votul nu are limită de vârstă Șade în ușa casei așteptând... [citește_tot_articolul]

16 Iunie 2024, 10:10 (2050 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

JURNAL DE CAMPANIE

Ialomița și-a ales viitorul politic: PSD și-a adjudecat 54 din cele 66 de localități ale județului!

Ialomița și-a ales viitorul politic: PSD și-a adjudecat 54 din cele 66 de localități ale județului!

Alegerile Locale din Ialomița s-au terminat. PSD și-a adjudecat 54 din cele 66 de localități ale județului, cu 16 mai multe decât la Alegerile Locale din 2020. PNL a rămas cu 8 localități, AUR a câștigat două localități, USR a rămas cu una, respectiv Gârbovi, iar Marinică Cazacu, primarul de la Ion Roată, și-a adjudecat voturile concetățenilor săi din poziția de «independent», deși este unul dintre cei trei lideri ai Alianței Dreapta Unită din Ialomița. Poate vor reveni asupra acestui aspect... De asemenea, grație votului masiv pro PSD/PNL pentru Parlamentul European la nivel național (55%), deputatul PSD Ștefan Mușoiu a devenit europarlamentar. Acesta e bilanțul... [citește_tot_articolul]

15 Iunie 2024, 09:40 (13509 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

JURNAL DE CAMPANIE

Surprize la Alegerile din 9 iunie 2024 în Ialomița!

Surprize la Alegerile din 9 iunie 2024 în Ialomița!

La nivelul județului Ialomița, din cei 220775 de înscriși pe liste permanente, s-au prezentat la urne 112630 de alegători, 3957 fiind pe liste suplimentare, iar 2449 au fost votanți cu urna mobilă. Așadar, numărul total de votanți la Alegerile din 9 iunie 2024 a fost de 118827, reprezentând un procent de vot de 53,82%. La Slobozia s-a înregistrat o prezență la vot de 45,95%, reprezentând 18459 de alegători din totalul de 41158.
Vom prezenta, potrivit numărătorii paralele de la sediile partidelor, informații despre câștigătorii Alegerilor din 9 iunie 2024:
 

La Ciulnița,... [citește_tot_articolul]

9 Iunie 2024, 23:50 (96022 vizualizări - 61 comentarii)

JURNAL DE CAMPANIE

Alegeri 9 iunie 2024. Ialomița votează!

Alegeri 9 iunie 2024. Ialomița votează!

UPDATE 33 de incidente electorale în Ialomița!

220961 de ialomițeni sunt așteptați să se prezinte la urne pentru Alegerile din 9 iunie 2024. După cum se știe, vor fi aleși primarii și listele pentru consiliile locale, președintele Consiliului Județean și listele de consilieri județeni, precum și candidații pentru Parlamentul European.

 

UPDATE La ora 11,00, prezența la vot în Ialomița era de peste 17%, cu aproape 3 procente peste media națională de 14%. Să remarcăm o prezență la vot mai accentuată în mediul rural în Ialomița, în municipiul reședință de județ prezența la vot abia depășind 14%.

... [citește_tot_articolul]

9 Iunie 2024, 11:05 (18351 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

JURNAL DE CAMPANIE

Echipa PSD Ialomița, alături de Cristian Roman, candidatul Organizației la funcția de primar al orașului Țăndărei 

Echipa PSD Ialomița, alături de Cristian Roman, candidatul Organizației la funcția de primar al orașului Țăndărei 

Tot mai aproape de momentul 9 iunie 2024, dată la care se vor desfășura Alegerile Locale și Europarlamentare, echipa PSD Ialomița, condusă de președintele Marian Pavel, de altfel candidatul formațiunii pentru funcția de președinte al Consiliului Județean Ialomița, a ajuns în orașul Țăndărei. Aici social-democrații au organizat un marș electoral pentru a-l susține pe Cristian Roman în cursa de câștigare a funcției de primar al orașului.

 

Un viitor mai bun pentru orașul Țăndărei Cristian Roman, candidatul desemnat de PSD Ialomița pentru funcția de primar al orașului... [citește_tot_articolul]

6 Iunie 2024, 15:20 (11102 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

JURNAL DE CAMPANIE

«Voluntariatul este expresia evoluției unei comunități!»

Dragoș Soare, primarul municipiului Slobozia

«Voluntariatul este expresia evoluției unei comunități!»

Primarul Sloboziei, Dragoș Soare a participat la întâlnirea organizată de Direcția de Educație, Cultură și Tineret Slobozia. În cadrul întâlnirii, primarul Sloboziei i-a felicitat pe tinerii prezenți pentru implicarea în Festivalul «FreeLand» Slobozia. Ajuns la cea de a treia ediție, Festivalul a atras anul acesta peste 250 de voluntari. «M-am întâlnit astăzi cu tinerii minunați care s-au înscris ca voluntari pentru organizarea celei de a treia ediții a „FreeLand Festival“. Energia lor este incredibilă și este motorul acestui Festival, care anul acesta se va desfășura între 12-14 iulie. Munca pentru Festival începe din decembrie, când rezervăm artiștii și începem organizarea, pentru că doar prin această muncă colosală putem să organizăm acest eveniment de top pentru toată regiunea noastră. Voluntarii au un rol crucial, de la concept la alegerea artiștilor, pentru că așa reușim să implicăm sute de tineri în activități în care învață responsabilitatea și disciplina, munca în echipă și ducerea sarcinilor la îndeplinire. Totul, în timp ce se distrează și se pot mândri cu rezultatul muncii lor. Voluntariatul este expresia evoluției unei comunități! Le mulțumesc tinerilor și părinților lor pentru ca ne demonstrează acest lucru și în Slobozia!»... [citește_tot_articolul]

6 Iunie 2024, 15:05 (9299 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

JURNAL DE CAMPANIE

«Victoria echipei liberale este inevitabilă în Fetești!»

Candidatul PNL la președinția Consiliului Județean Ialomița, Dragoș Costin Telehuz

«Victoria echipei liberale este inevitabilă în Fetești!»

Candidatul PNL la funcția de președinte al Consiliului Județean Ialomița, Dragoș Costin Telehuz, a susținut, în cadrul unei acțiuni electorale, candidatura actualului deputatul PNL la funcția de primar al Feteștiului, Luminița Barcari. Ulterior întâlnirilor avute cu locuitorii orașului, Dragoș Costin Telehuz a declarat cu convingere că feteștenii apreciază programul de dezvoltarea susținut de Luminița Barcari pentru mandatul 2024-2028 și îl vor susține prin vot. «Victoria echipei liberale este inevitabilă în Fetești! În timpul unei acțiuni desfășurate în municipiu, am vorbit cu cetățenii despre așteptările pe care le au de la Primărie. Luminița... [citește_tot_articolul]

5 Iunie 2024, 14:50 (1687 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

JURNAL DE CAMPANIE

«Oamenii trebuie votați în funcție de fapte!»

Dragoș Soare, primarul municipiului Slobozia

«Oamenii trebuie votați în funcție de fapte!»

Aflat în ultima săptămână de campanie, Dragoș Soare, primar în funcție și candidat al PNL Ialomița pentru un nou mandat al municipiului Slobozia, a declarat public că «la Alegerile din 9 iunie2024 candidații ar trebui să fie votați în funcție de fapte!». „Sunt împăcat cu mine. Și privesc cetățenii orașului cu fruntea sus! Cred că oamenii trebuie votați în funcție de fapte. Noi avem fapte, ei au doar vorbe. Promisiuni electorale care fac rău oamenilor! Creează un orizont de așteptare pe care nimeni nu-l poate atinge. Nu poți promite orice de dragul unei victorii electorale... Pentru mine votul înseamnă responsabilitate! Un drept și... [citește_tot_articolul]

5 Iunie 2024, 14:35 (9258 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

JURNAL DE CAMPANIE

«Primarul Feteștiului, Laurențiu Șonchereche este cel mai performant primar din județ!»

Marian Pavel, candidatul PSD la funcția de președinte al Consiliului Județean Ialomița

«Primarul Feteștiului, Laurențiu Șonchereche este cel mai performant primar din județ!»

Marian Pavel, candidatul PSD la președinția Consiliului Județean Ialomița, continuă campania electorală în localitățile ialomițene. Una dintre ultimele sale întâlniri electorale s-a desfășurat la Fetești. Pe străzile localității, Marian Pavel, candidatul PSD la funcția de președinte al Consiliului Județean Ialomița, primarul PSD în funcție, Laurențiu Șonchereche, candidatul PSD la Alegerile Europarlamentare, Ștefan Mușoiu, și echipa de campanie a Organizației, s-au întâlnit cu cetățenii orașului și au discutat despre realizările concrete ale administrației locale din acest mandat. Reamintim că Laurențiu Șonchereche a reușit în decursul acestui mandat... [citește_tot_articolul]

5 Iunie 2024, 14:05 (13049 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

JURNAL DE CAMPANIE

«Da, Se poate! Și nicio mașinărie de partid nu mai poate opri schimbarea reală în Slobozia!»

Candidatul PNL la funcția de primar al Sloboziei, Dragoș Soare

«Da, Se poate! Și nicio mașinărie de partid nu mai poate opri schimbarea reală în Slobozia!»

Edilul în funcție Dragoș Soare, candidat PNL pentru un nou mandat de primar al Slobozia, continuă acțiunile electorale în cartierele Sloboziei. Alături de echipa sa de consilieri locali, Dragoș Soare a discutat cu cetățenii municipiului și a promovat activitatea administrației pe care o conduce în ultimii trei ani și jumătate. Ulterior întâlnirilor, primarul Dragoș Soare a prezentat public concluziile la care a ajuns: «În această ultimă săptămână de campanie, întâlnirile cu dumneavoastră îmi dau energie să le duc pe toate... Știu de ce voi continua să lupt pentru Slobozia! Vreau să mă asigur că toate proiectele începute vor avea finalul pe care ni-l dorim. Oamenii cu care stau de vorbă de aproape patru ani știu că am muncit, împreună cu echipa mea, să arătăm că se poate ca Slobozia să fie un oraș în care oamenii să își dorească să rămână, în care copiii noștri sunt în siguranță, în care școlile noastre sunt bune și în care există o calitate a vieții ridicată. Da, Se poate! Am arătat că vreau și că știu cum se face asta și că nicio mașinărie de partid nu mai poate opri schimbarea reală în Slobozia!»... [citește_tot_articolul]

4 Iunie 2024, 15:35 (13537 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

JURNAL DE CAMPANIE

«Tratament egal pentru toate cartierele Sloboziei!»

Candidatul PSD la funcția de primar al Sloboziei, Alexandru Potor

«Tratament egal pentru toate cartierele Sloboziei!»

Campania electorală a candidatului PSD la funcția de primar al orașului Slobozia, Alexandru Potor, a ajuns în Cartierul Slobozia Nouă. Alexandru Potor a promis locuitorilor Cartierului o administrație care să asigure «tratament egal» pentru toate zonele orașului. Ulterior întâlnirii, Alexandru Potor a prezentat public acest punct al programului său electoral: «Toate cartierele Sloboziei au nevoie de tratament egal. Cetățenii plătesc taxe și impozite egale, indiferent dacă locuiesc în centru, la MB-uri, în zona Pieței, în Cartierul „500“ sau în Slobozia Nouă. Zilele trecute am fost în Slobozia Nouă și am discutat cu... [citește_tot_articolul]

4 Iunie 2024, 15:05 (4808 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

JURNAL DE CAMPANIE

«Da, Se poate! O viziune liberală pentru Ialomița!»

Candidatul PNL la președinția Consiliului Județean Ialomița, Dragoș Costin Telehuz

«Da, Se poate! O viziune liberală pentru Ialomița!»

Candidatul PNL la funcția de președinte al Consiliului Județean Ialomița, Dragoș Costin Telehuz, a participat marți, 3 iunie 2024, la o acțiune electorală la Bucu. La Bucu, împreună cu candidatul liberal pentru funcția de primar al comunei, Costică Șerban, au discutat cu cetățenii comunei despre așteptările acestora pentru următorii ani și de spre opțiunile de vot. «În cadrul unei acțiuni desfășurate în comuna Bucu, am discutat cu cetățenii despre așteptările pe care le au de la conducerea primăriei. Costică Șerban, candidatul nostru pentru Primărie, are experiență, determinare și este recunoscut în comunitate. Suntem siguri că reprezintă cea mai serioasă opțiune pentru revitalizarea comunei. Locuitorii comunei s-au săturat de stagnare. După 9 iunie, vom implementa viziunea liberală și în Bucu!»... [citește_tot_articolul]

4 Iunie 2024, 14:20 (8183 vizualizări - 0 comentarii)

JURNAL DE CAMPANIE

Primarul Dragoș Soare, în campanie prin cartierele Sloboziei

Da, Se poate!

Primarul Dragoș Soare, în campanie prin cartierele Sloboziei

Primarul Sloboziei, Dragoș Soare, candidat PNL Ialomița pentru un nou mandat, a participat la sfârșitul acestei săptămâni la o serie de acțiuni electorale în cartierele Sloboziei. Edilul în funcție și-a manifestat public încrederea in capacitatea alegătorilor de a decide care sunt cele mai bune soluții politice pentru viitorul orașului.

 

«Da, Se poate!» și de la om la om Primarul în funcție al Sloboziei, Dragoș Soare a participat la sfârșitul săptămânii precedente la o serie de acțiuni electorale în cartierele orașului... [citește_tot_articolul]

3 Iunie 2024, 17:45 (10177 vizualizări - 0 comentarii)

JURNAL DE CAMPANIE

Campania electorală a candidatului PSD la funcția de președinte al Consiliului Județean Ialomița, Marian Pavel

Campania electorală a candidatului PSD la funcția de președinte al Consiliului Județean Ialomița, Marian Pavel

Marian Pavel, candidatul PSD la președinția Consiliului Județean Ialomița, continuă campania electorală în localitățile ialomițene. În ultimele zile, președintele în exercițiu al Consilului Județean Ialomița, Marian Pavel a participat la o serie de întâlniri cu alegătorii în Orașul Fierbinți-Târg și comunele Ciocârlia, Mărculești, Cosâmbești, Sălcioara, Alexeni, Gura Ialomiței și Scânteia. În toate localitățile menționate, candidatul PSD la funcția de președinte al Consiliului Județean Ialomița a prezentat alegătorilor oferta electorală a PSD și a susținut candidații social-democrați și primarii PSD în funcție. «... [citește_tot_articolul]

3 Iunie 2024, 15:40 (12405 vizualizări - 0 comentarii)

JURNAL DE CAMPANIE

Candidatul PNL la președinția Consiliului Județean Ialomița, Dragoș Costin Telehuz, confirmă: «„Da, Se poate!“ și la Mihail Kogălniceanu!»

Candidatul PNL la președinția Consiliului Județean Ialomița, Dragoș Costin Telehuz, confirmă: «„Da, Se poate!“ și la Mihail Kogălniceanu!»

Candidatul PNL la funcția de președinte al Consiliului Județean Ialomița, Dragoș Costin Telehuz, a participat luni, 2 iunie 2024, la o acțiune electorală la Mihail Kogălniceanu. Au fost întâlniri cu alegătorii și simpatizanții liberali din localitate, alături de candidatul PNL la funcția de primar al comunei, Stelian Crăciun. «Comuna Mihail Kogălniceanu merită mai mult! În timpul unei acțiuni desfășurate în comună, cetățenii ne-au transmis că s-au săturat de ineficiența actualului edil. Au așteptări legitime de la administrația locală. Își doresc ca banii publici să fie cheltuiți în mod eficient. De asemenea, vor un primar care pune preț pe dialog și se comportă civilizat. Din nefericire, dorințele lor au fost ignorate de actuala conducere a primăriei. Avem convingerea că Stelian Crăciun, candidatul nostru pentru primărie, poate să identifice și să atragă fondurile necesare modernizării comunei. Facem echipă pentru Mihail Kogălniceanu! Facem echipă pentru Ialomița!»... [citește_tot_articolul]

3 Iunie 2024, 14:10 (7159 vizualizări - 0 comentarii)

JURNAL DE CAMPANIE

10 realizări administrative în Slobozia mandatului lui Dragoș Soare (VI)

Da, Se poate!

10 realizări administrative în Slobozia mandatului lui Dragoș Soare (VI)

1. Centrul de Educație Non-formală-Pornit ca un proiect pentru școala de vară, am descoperit că nevoia copiilor de a desfășura activități extrașcolare era mult mai mare. Am transformat o clădire administrativă și acum peste 200 de copii și tineri sunt înscriși la diferitele cursuri ce se desfășoară la Centru.
2. Modernizarea Stadionului «1 Mai»-O mândrie deosebită pentru tot orașul o reprezintă performanța echipei de fotbal de a promova în Liga 1. Pregătim stadionul pentru ca echipa noastră să poată juca acasă... [citește_tot_articolul]

31 Mai 2024, 18:05 (8133 vizualizări - 0 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
286 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Accident la Gheorghe Doja

Miercuri, 14 noiembrie a.c., Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că pe raza comunei Gheorghe Doja s-a produs un eveniment rutier soldat cu pagube materiale. Astfel, polițiștii ajunși la locul evenimentului ...[citește_toată_știrea]

16 Noiembrie 2018, 12:10
(4701 vizualizări - 0 comentarii)


Parchetul de pe lângă Judecătoria Urziceni: Arest preventiv pentru doi bărbați care operau prin metoda «Accidentul»

Potrivit unui comunicat de presă al Parchetului de pe lângă Judecătoria Urziceni, anchetatorii au reușit arestarea a doi indivizi acuzați de «înșelăciune» și «complicitate la înșelăciune» ...[citește_toată_știrea]

15 Noiembrie 2018, 19:10
(6819 vizualizări - 4 comentarii)


Primarul general al Madridului, Manuela Carmena, vizită de lucru la Țăndărei

Consilierul de stat cu responsabilități în problematica minorităților, Dana Varga, a primit miercuri, 14 noiembrie a.c., o delegație spaniolă condusă de primarul general al Madridului, Manuela Carmena, ...[citește_toată_știrea]

14 Noiembrie 2018, 19:30
(4141 vizualizări - 1 comentariu)


DSVSA Ialomița: Informare cu privire la evoluția pestei micilor rumegătoare

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează proprietarii/deținătorii de rumegătoare mici (ovine și caprine), atât din exploatațiile comerciale cât și din gospodăriile ...[citește_toată_știrea]

14 Noiembrie 2018, 15:35
(3657 vizualizări - 1 comentariu)


Acțiuni preventive ale polițiștilor ialomițeni

Prevenirea delincvenței juvenile și victimizarea minorilor, prevenirea infracțiunilor contra patrimoniului și siguranța cetățeanului, sunt unele dintre prioritățile Poliției ialomițene. Astfel, marți, ...[citește_toată_știrea]

14 Noiembrie 2018, 14:20
(3551 vizualizări - 0 comentarii)


Teatrul «Tony Bulandra» Târgoviște, la Slobozia

Marți, 4 decembrie 2018, cu începere de la orele 18,00, la Casa de Cultură Municipală Slobozia, Teatrul «Tony Bulandra» Târgoviște va pune în scenă piesa «O scrisoare pierdută», de I.L. Caragiale. Beneficiind ...[citește_toată_știrea]

14 Noiembrie 2018, 13:40
(2862 vizualizări - 0 comentarii)


2364 de persoane, angajate prin intermediul AJOFM Ialomița

În primele 9 luni ale anului 2018, ca urmare a implementării Programului Național de Ocupare a Forței de Muncă, prin intermediul AJOFM Ialomița au fost încadrate în muncă 2364 persoane, dintre care 873 ...[citește_toată_știrea]

14 Noiembrie 2018, 12:20
(3132 vizualizări - 0 comentarii)


Gura Ialomiței: «Rapsozii la ei acasă»

Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Ialomița, în colaborare cu Primăria comunei Gura Ialomiței, organizează sâmbătă, 17 noiembrie 2018, în această localitate manifestarea ...[citește_toată_știrea]

14 Noiembrie 2018, 11:25
(2909 vizualizări - 0 comentarii)


Diplomă de Bună Practică pentru Consiliul Județean Ialomița

Agenția Națională a Funcționarilor Publici a organizat ce-a de-a XI- ediție a Competiției celor mai bune practici din administrația publică din România, cu scopul de a identifica și disemina inițiative ...[citește_toată_știrea]

14 Noiembrie 2018, 11:15
(3265 vizualizări - 0 comentarii)


ANOFM: Locuri de muncă în Danemarca și Portugalia

Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă, prin intermediul Serviciului EURES din cadrul AJOFM Ialomița, promovează oferta unui angajator din Danemarca de 200 locuri de muncă (100 locuri pentru Danemarca și 100 locuri pentru Portugalia), pentru munca sezonieră, cules de mazăre, campania 2019. Durata contractului este pe perioada iunie-octombrie 2019, programul de lucru fiind de 30-40 ore, 6 zile/săptămână. ...[citește_toată_știrea]

14 Noiembrie 2018, 10:05
(2583 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița recrutează personal din sursă externă

Inspectoratul pentru Situații de Urgență al Județului Ialomița organizează concurs de recrutare din sursă externă pentru ocuparea a 6 funcții vacante (4 ofițeri și 2 subofițeri). Înscrierile se desfășoară ...[citește_toată_știrea]

9 Noiembrie 2018, 19:20
(5735 vizualizări - 0 comentarii)


E-Distribuție Dobrogea: Atenție, se întrerupe curentul!

E-Distribuție Dobrogea anunță consumatorii casnici cu privire la faptul că, în perioada 12-16 noiembrie 2018, din cauza lucrărilor de întreținere a rețelelor, alimentarea cu energie electrică va fi sistată ...[citește_toată_știrea]

9 Noiembrie 2018, 19:10
(5523 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbat din Rădulești, arestat pentru «infracțiuni la regimul rutier»

Polițiștii ialomițeni au identificat un bărbat, de 41 de ani, din satul Rădulești, acesta figurând pe lista persoanelor care se sustrăgeau executării unor pedepse privative de libertate. El a fost condamnat ...[citește_toată_știrea]

8 Noiembrie 2018, 20:05
(3410 vizualizări - 0 comentarii)


Mihail Kogălniceanu: Prins la volan fără permis

Un bărbat, de 42 de ani, din comuna Mihail Kogălniceanu s-a ales cu un dosar penal după ce a condus pe drumurile publice, fără a avea permis de conducere. Cercetările în această cauză continuă. ...[citește_toată_știrea]

8 Noiembrie 2018, 19:25
(3735 vizualizări - 0 comentarii)


Săveni: La volan sub influența băuturilor alcoolice

Un bărbat, de 34 de ani, din localitatea Săveni s-a ales cu un dosar penal pentru că a condus sub influența băuturilor alcoolice. Acesta avea o alcoolemie de 0,44 miligrame alcool pur în aerul expirat. ...[citește_toată_știrea]

8 Noiembrie 2018, 19:20
(3585 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Infracțiuni la regimul silvic, constatate de polițiști

Doi bărbați, de 38 și 47 de ani, din județele Vrancea și Ialomița, au intrat în atenția polițiștilor după ce au comis infracțiuni la regimul silvic. Primul contravenient transporta cu o mașină o cantitate ...[citește_toată_știrea]

8 Noiembrie 2018, 19:10
(3401 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: Expoziție de artă plastică la Muzeul Național al Agriculturii

Uniunea Artiștilor Plastici Ialomița vernisează expoziția de artă plastică «Salonul de Toamnă 2018». Evenimentul se va desfășura la Muzeul Național al Agriculturii din România miercuri, 7 noiembrie 201 ...[citește_toată_știrea]

7 Noiembrie 2018, 10:35
(3307 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Peste 450 de amenzi, 19 de permise reținute

Polițiștii au intervenit, la finele săptămânii precedente, la aproape 100 de evenimente, majoritatea sesizate prin 112. Polițiștii au aplicat peste 450 de sancțiuni contravenționale, au constatat peste ...[citește_toată_știrea]

7 Noiembrie 2018, 10:20
(4701 vizualizări - 0 comentarii)


Hramul Mânăstirii Slobozia

În perioada 6-12 noiembrie 2018, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Vincențiu, Episcopia Sloboziei și Călărașilor organizează o serie de manifestări cu ocazia sărbătoririi hramului «Sfinților ...[citește_toată_știrea]

7 Noiembrie 2018, 10:05
(3847 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Acțiune de vaccinare a galinaceelor

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița anunță crescătorii și deținătorii de păsări domestice că, în această perioadă, desfășoară prin medicii veterinari de liberă practică ...[citește_toată_știrea]

7 Noiembrie 2018, 09:50
(4226 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: Șapte persoane au fost rănite într-un accident rutier

Amara: Șapte persoane au fost rănite într-un accident rutier

Accident rutier produs în apropiere de orașul Amara în seara zilei de duminică, 4 noiembrie 2018. Șapte persoane au fost rănite, una dintre ele murind la locul incidentului, după ce o căruță a fost lovită ...[citește_toată_știrea]

4 Noiembrie 2018, 21:08
(5731 vizualizări - 0 comentarii)


Nou focar de Pestă Porcină Africană în Cartierul Slobozia Nouă

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează că sâmbătă, 27 octombrie 2018, într-o exploatație din Cartierul Slobozia Nouă a fost confirmat un focar de Pestă Porcină ...[citește_toată_știrea]

31 Octombrie 2018, 10:05
(4119 vizualizări - 1 comentariu)


AJOFM Ialomița: Registrul electronic de evidență a contractelor de internship

Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă anunță lansarea Registrului electronic de evidență a contractelor de internship. Registrul înființat și gestionat de ANOFM ține evidența tuturor contractelor ...[citește_toată_știrea]

31 Octombrie 2018, 09:55
(5343 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Produsele contrafăcute, în atenția polițiștilor

În ultimele 48 de ore, polițiștii de Investigare a Criminalității Economice au efectuat controale la mai mulți agenți economici de pe raza județului Ialomița, pe linia prevenirii și combaterii ilegalităților ...[citește_toată_știrea]

26 Octombrie 2018, 19:10
(4255 vizualizări - 1 comentariu)


Jilavele: S-a răsturnat cu mașina

În cursul zilei de joi, 25 octombrie a.c, în apropiere de localitatea Jilavele s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea unei persoane. Din verificările efectuate de către polițiști s-a stabilit faptul ...[citește_toată_știrea]

26 Octombrie 2018, 18:55
(4203 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Jilavele accident


Slobozia: Arestat pentru «lipsire de libertate»

Joi, 25 octombrie a.c., polițiștii de Investigații Criminale din cadrul IPJ Ialomița au acționat pe raza de competență pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag ...[citește_toată_știrea]

26 Octombrie 2018, 18:50
(4663 vizualizări - 0 comentarii)


Tânăr din Borănești, urmărit de mașina Poliției

Joi, 25 octombrie a.c., un bărbat de 46 de ani, din comuna Manasia, a fost depistat de polițiștii rutieri în timp ce conducea un autoturism pe raza localității de domiciliu deși avea acest drept suspendat ...[citește_toată_știrea]

26 Octombrie 2018, 18:40
(4080 vizualizări - 0 comentarii)


Orboești: A căzut în WC-ul din fundul curții

Orboești: A căzut în WC-ul din fundul curții

O bărtrână de 74 de ani din satul ialomițean Orboești a fost la un pas de moarte după ce a căzut în WC-ul pe care îl avea în fundul curții. Femeia a fost descoperită după 12 ore de o rudă care voia să folosească ...[citește_toată_știrea]

26 Octombrie 2018, 15:45
(6116 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la o locuință din comuna Grivița

Incendiul a fost anunțat joi, 25 octombrie 2018, în jurul orelor 19,30, iar pentru stingerea acestuia a fost alertată subunitatea de intervenție Slobozia. Forțele deplasate la locul evenimentului au acționat ...[citește_toată_știrea]

26 Octombrie 2018, 15:30
(4568 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Grivița incendiu


Urziceni: Bătrână înșelată prin metoda «Accidentul»

O femeie de 68 de ani, din Urziceni, a sesizat Poliția cu privire la faptul că a fost victima infracțiunii de «înșelăciune». Persoana în cauză le-a relatat anchetatorilor că a fost contactată telefonic ...[citește_toată_știrea]

26 Octombrie 2018, 11:20
(4511 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...