Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

JURNAL DE CAMPANIE

Călătoria inițiatică a lui Dragoș Soare, candidat pentru Primăria Slobozia

Reportaj politic

Călătoria inițiatică a lui Dragoș Soare, candidat pentru Primăria Slobozia

Dragoș Soare crede că destinul lui e să devină primar. Se pregătește de 3 ani pentru momentul ăsta... Și, ca să nu dezamăgească, a hotărât să vadă cu ochii lui orașul lui Bolojan. «Dacă Bolojan poate la Oradea, putem și noi la Slobozia!». Iar până la Oradea sunt 716 kilometri numai la dus...

Către Vest cu Dragoș Soare
În 2017, Dragoș Soare a înțeles că trebuie să candideze, pentru că Slobozia este și orașul lui. Povestește lăsând Slobozia în urmă: «De-atunci mă gândesc într-una ce aș vrea să fac eu... Și ce pot să fac. Cum pot să fac din orașul în care trăiesc centrul zonei? Ce ne lipsește de n-am fost în stare până acum?»... [citește_tot_articolul]

14 August 2020, 17:10 (6341 vizualizări - 6 comentarii)

JURNAL DE CAMPANIE

Alexandru Potor, primul care a depus dosarul de candidat

PSD se grăbește

Alexandru Potor, primul care a depus dosarul de candidat

Alexandru Potor, însoțit de liderii PSD Ialomița, a depus vineri, 14 august a.c., la Biroul Electoral Municipal, dosarul de candidat pentru alegerile locale din 27 septembrie 2020. «Emoție... Asta am simțit! Este o candidatură care mă onorează...» a declarat Alexandru Potor după ieșirea din sală.

Primul dintre candidați Vineri, 14 august 2020, la orele 11,00, însoțit de președintele PSD Ialomița, senatorul Marian Pavel, deputatul PSD Ștefan Mușoiu și șeful de campanie Ștefan Țintă, candidatul PSD Alexandru Potor și-a depus dosarul de candidat pentru funcția de primar la alegerile locale... [citește_tot_articolul]

14 August 2020, 16:20 (3999 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Fotografii care NU au făcut istorie

Fotografii care NU au făcut istorie

Fotografia de mai sus este una unicat. A fost realizată în 2016, prin Parlamentului European, pe vremea când M&M doreau să transmită electoratului ialomițean că tandemul lor politic este indestructibil. La vremea respectivă, bietul Adrian Mocioniu habar n-avea că în august 2020 o să îi ceară lui Victor Moraru să repete ipostaza foto ca să aibă și el o șansă mică-mică la un al doilea mandat... În schimb, Victor Moraru a știut de-atunci că ziua aceasta va veni, iar el îi va spune lui Adrian Mocioniu că a băgat 2 milioane de lei în imaginea sa și că firma de consultanță i-a recomandat să nu-și asocieze statura sa istorico-titanică cu un pechinez politic renegat de P... [citește_tot_articolul]

13 August 2020, 20:30 (4493 vizualizări - 7 comentarii)

JURNAL DE CAMPANIE

După o idee a deputatului Ștefan Mușoiu

Alexandru Potor, candidatul PSD la Primăria Slobozia, propune un proiect de regenerare urbană a orașului în valoare de 25 milioane de euro

În prima sa conferință de presă din această precampanie electorală, Alexandru Potor surprinde electoratul slobozean cu un proiect ambițios, dar riscant. Candidatul PSD la funcția de primar al Sloboziei propune un proiect de regenerare urbană a Sloboziei în valoare de 25 milioane de euro, fondurile urmând a fi asigurate printr-un parteneriat public-privat, în care administrația locală va investi 2 milioane de euro.

Un proiect cât un mandat Alexandru Potor, candidatul PSD la primăria Slobozia, a organizat miercuri, 12 august 2020, prima sa conferință de presă de la nominalizarea de către... [citește_tot_articolul]

12 August 2020, 17:40 (6905 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

JURNAL DE CAMPANIE

«Așteptăm alături de noi pe toți cei care cred că România are nevoie de un nou mod de a face politică!»

Dan Vasile, președinte interimar al Organizației Partidului România Mare Ialomița

«Așteptăm alături de noi pe toți cei care cred că România are nevoie de un nou mod de a face politică!»

Încă din vara anului 1990, o dată cu apariția primului număr al revistei «România Mare», Corneliu Vadim Tudor întrezărea înființarea unui partid. Având la bază ideea de unitate a provinciilor românești și un naționalism în primă fază moderat, în iunie 1991 se înființează Partidul România Mare, Corneliu Vadim Tudor devenind președinte și scriitorul Eugen Barbu prim-vicepreședinte. După o istorie tumultoasă, Partidul România Mare dispare de pe eșichierul politic, culminând cu excluderea în 2013 a fondatorului PRM Corneliu Vadim Tudor. În 14 septembrie 2015, Corneliu Vadim Tudor se stinge din viață, «zestrea» politică Partidul România Mare fiind revendicată prin diferite instanțe.
La capătul... [citește_tot_articolul]

12 August 2020, 10:50 (8451 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

JURNAL DE CAMPANIE

«Împreună pentru Țăndărei!»: PSD l-a lansat în cursa electorală pe Cristian Roman

«Împreună pentru Țăndărei!»: PSD l-a lansat în cursa electorală pe Cristian Roman

Cristian Roman, fost primar al orașului Țăndărei în mandatul 2012-2016, este alegerea PSD Ialomița pentru candidatura la funcția de primar din mandatul 2020-2024. Luni, 10 august a.c., în fața sediului Primăriei Țăndărei, acesta a declarat: «Cuvintele cheie pentru această campanie vor fi: „Împreună pentru Țăndărei!“».

Un candidat, noi performanțe PSD Ialomița a lansat luni, 10 august 2020, candidatul pentru funcția de primar la Primăria orașului Țăndărei. Acesta este Cristian Roman, primar în perioada 2012-2016. Lansarea a fost făcută în fața sediului Primăriei... [citește_tot_articolul]

11 August 2020, 19:25 (6598 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

JURNAL DE CAMPANIE

Gheorghe Catrinoiu promite reluarea proiectelor edilitare abandonate de administrația PSD

Candidatul PNL de la Fetești revine pe scena politică

Gheorghe Catrinoiu promite reluarea proiectelor edilitare abandonate de administrația PSD

Plecat de la Primăria Fetești pe fondul unei nemulțumiri populare induse, Gheorghe Catrinoiu (PNL) revine în atenția opiniei publice feteștene cu o nouă candidatură. Un demers rar și curajos, în contextul politic și economic actual. Însă Gheorghe Catrinoiu crede că experiența ultimilor 4 ani, cu un primar PSD în funcție, le-a confirmat concetățenilor săi că reprezintă singura alternativă viabilă pentru localitate.

O Primărie, nu un șantier părăsit În primăvara anului 2008, administrația PSD condusă de Radu Văcăruș părăsește sediul Primăriei și închiriază niște apartamente de bloc de... [citește_tot_articolul]

11 August 2020, 17:20 (4896 vizualizări - 1 comentariu)

JURNAL DE CAMPANIE

Cealaltă față a orașului Slobozia

Dragoș Soare, candidatul PNL la funcția de primar, prezintă

Cealaltă față a orașului Slobozia

Slobozia are două chipuri. Unul oficial, vizibil doar pe rețelele de socializare, și celălalt, real, cu care oamenii se întâlnesc în fiecare zi. În Slobozia ideală, prezentată de administrația Mocioniu, totul e perfect, iar «Slobozia se află pe drumul cel bun». În Slobozia reală, oamenii au drumuri impracticabile, locuri de joacă părăsite, trotuare năpădite de bălării, țânțari, apa nepotabilă, etc.
Dragoș Soare, candidatul PNL pentru funcția de primar al municipiului Slobozia, crede că, înainte de a schimba această ultimă realitate, trebuie să determinăm autoritățile locale să o recunoască.

Suntem ceea ce se vede... [citește_tot_articolul]

8 August 2020, 11:20 (3892 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

JURNAL DE CAMPANIE

Ion Măiță, candidatul PSD la funcția de primar al orașului Amara

Revenit de la PRO România

Ion Măiță, candidatul PSD la funcția de primar al orașului Amara

bonus: A fost dizolvat Biroul Executiv al Organizației PSD Amara!

Miercuri, 5 august 2020, Comitetul Executiv Județean al PSD a decis dizolvarea Biroului Executiv al filialei locale din Amara și alegerea unei noi conduceri. Aceasta a decis susținerea primarului în funcție, Ion Măiță, racolat anterior de către PRO România. «Ion Măiță nu a plecat niciodată din PSD! El a susținut doar că nu va mai candida în partidul în care candidează și Victor Moraru... Acum problema este rezolvată, pentru că Victor Moraru nu mai candidează pentru PSD la conducerea Consiliului Județean Ialomița!» a declarat ulterior ședinței președintele PSD Ialomița, senatorul Marian Pavel.

Pavel a tăiat de la rădăcină... [citește_tot_articolul]

6 August 2020, 00:05 (21220 vizualizări - 16 comentarii)

Click aici

JURNAL DE CAMPANIE

Valentin Băcanu, noul candidat al Partidului Ialomițenilor la funcția de primar al Sloboziei

Valentin Băcanu, noul candidat al Partidului Ialomițenilor la funcția de primar al Sloboziei

Partidul Ialomițenilor s-a repliat rapid după «plecarea» lui Alexandru Stoica și, implicit, retragerea acestuia din cursa pentru Primăria Sloboziei. Reamintim, pe scurt, că fostul primar Alexandru Stoica s-a reîntors în cadrul PSD Ialomița, anterior fiind prezentat drept candidat la funcția de primar al Sloboziei din partea Partidului Ialomițenilor. Revenind, fostul viceprimar din timpul administrației Stoica, Valentin Băcanu ar fi noul candidat al Partidului Ialomițenilor la funcția de primar al Sloboziei. Președintele Partidului Ialomițenilor și primar al comunei Bucu, Ion Drăgușin, a confirmat informația, declarând suplimentar că «dosarul de candidat la funcția de primar al domnului Valentin Băcanu a fost înregistrat, dânsul fiind candidatul oficial al Partidului Ialomițenilor la funcția de primar al Sloboziei!»... [citește_tot_articolul]

5 August 2020, 13:05 (20930 vizualizări - 20 comentarii)

Click aici

JURNAL DE CAMPANIE

Alexandru Stoica se întoarce la PSD

Ștefan, păzea!

Alexandru Stoica se întoarce la PSD

Ex-primarul Alexandru Stoica, candidat al Partidului Ialomițenilor la Alegerile Locale din 2020 pentru funcția de primar al Sloboziei, se întoarce la PSD. «Nu mi-am dat niciodată demisia din PSD!» declară Stoica. Conform unor surse interne, Alexandru Stoica se va ocupa de campania electorală de la Slobozia.

Unul este Stoica în PSD Plecat în martie 2020 după un diferend intern cu liderii Organizației PSD, Alexandru Stoica revine la «matcă». Domnia sa a declarat că a fost contactat pentru a reveni alături de foștii săi colegi. «M-au sunat zeci de colegi... Au făcut presiuni prietenii... Am cedat, ce era să fac?! În fond, eu nu mi-am dat niciodată demisia din PSD!»... [citește_tot_articolul]

4 August 2020, 22:05 (13289 vizualizări - 16 comentarii)

Click aici

JURNAL DE CAMPANIE

«Guvernarea locală este o muncă de echipă!»

Marian Pavel, candidatul PSD pentru președinția Consiliului Județean Ialomița

«Guvernarea locală este o muncă de echipă!»

Marian Pavel este candidatul oficial al PSD Ialomița pentru preșe­dinția Consiliului Județean. Decizia, susținută de Comitetul Executiv, confirmă eforturile sale de a oferi ialomițenilor «o gu­vernare locală de echipă». Marian Pavel susține că fără această echipă niciunul dintre liderii politici ai PSD Ialomița nu ar exista.

Unde-i unul, nu-i putere Marian Pavel, președintele PSD Ialomița, susține că decizia Organizației de a-l propulsa în poziția de candidat la șefia Consiliului Județean echivalează cu o declarație de asumare a guvernării locale. «Nimeni din cadrul filialei nu a ajuns în funcții și demnități publice de unul singur! Și nu poate conduce ca persoană fizică destinele unei comunități sau ale unui județ... Suntem o echipă și oferim electoratului puterea și experiența acestei echipe! Eu, singur, mă reprezint pe mine și atât...»... [citește_tot_articolul]

4 August 2020, 14:40 (6958 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

JURNAL DE CAMPANIE

Alianța USR-PLUS oferă ialomițenilor o alternativă

Alianța USR-PLUS oferă ialomițenilor o alternativă

Alegerile Locale de anul acesta ar putea schimba definitiv peisajul politic ialomițean. Miza la nivel județean o reprezintă președinția Consiliului Județean Ialomița. Lupta dintre Marian Pavel și Victor Moraru permite Alianței USR-PLUS 2020 să intre într-o cursă electorală în care, altfel, nu ar fi avut șanse. Octavian Săvoiu, președintele PLUS Ialomița, susține că este pregătit pentru această luptă.

Un pacifist în politica locală
Octavian Săvoiu, președintele PLUS Ialomița, se caracteri­zează ca fiind un pacifist animat de principii și idealuri politice. Alături de colegii săi, va susține candidatura lui Alexandru Horhocea (USR) la președinția Consiliului Județean. O decizie riscantă în condițiile în care șansele sunt puține, iar locurile eligibile, potrivit sondajelor, limitate...... [citește_tot_articolul]

2 August 2020, 13:10 (4763 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

JURNAL DE CAMPANIE

Oana Martinescu este candidatul PSD la Primăria municipiului Urziceni

Oana Martinescu este candidatul PSD la Primăria municipiului Urziceni

PSD a luat o opțiune serioasă pentru câștigarea alegerilor locale în municipiul Urziceni după nominalizarea și prezentarea oficială a candidatului partidului la funcția de primar al municipiului. Sub coordonarea președintelui Organizației, Elena Buculescu, PSD Urziceni intră în lupta electorală cu un program administrativ reformator și un candidat tânăr, Oana Martinescu, ce beneficiază de o notorietate incontestabilă în plan local. În vârstă de 31 de ani, jurist de profesie și cu experiență în domeniul managementului privat, Oana Martinescu și-a motivat decizia de a se alătura echipei PSD Urziceni prin dorința de a implementa un proiect comun, substanțial, de transformare edilitară a municipiului... [citește_tot_articolul]

1 August 2020, 19:50 (13289 vizualizări - 16 comentarii)

Click aici

JURNAL DE CAMPANIE

Acuzații de «mită electorală» la Vlădeni, plângere penală la Mărculești

A început campania electorală pentru Alegerile Locale 2020

Acuzații de «mită electorală» la Vlădeni, plângere penală la Mărculești

bonus: DREPT LA REPLICĂ

Alegerile Locale din septembrie inflamează spiritele în mediul rural. La Vlădeni, primarul Marian Dinu (PNL) a fost prins în timp ce împărțea «mită electorală» după metoda patentată de PSD prin anii ’90, iar la Mărculești, fostul primar Ciriblan Gheorghe i-a trântit actualului primar Ciriblan Romeo Sorin (PSD) o plângere penală în care îl acuză de «abuz în serviciu, deturnare de fonduri și distrugerea bunurilor publice». Iar asta e doar începutul!

«Mită» cu microbuzul Primăriei
Luni, 27 iulie 2020, patru angajați ai Primăriei Vlădeni, în frunte cu vicele Auraș... [citește_tot_articolul]

31 Iulie 2020, 12:10 (8053 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

JURNAL DE CAMPANIE

Elena Buculescu s-a retras din cursa pentru Primăria Urziceni

PSD Ialomița, fără candidat

Elena Buculescu s-a retras din cursa pentru Primăria Urziceni

La nici două săptămâni de la lansare, candidatul PSD Elena Buculescu s-a retras din cursa pentru funcția de primar la Urziceni «din motive personale». Conducerea PSD Ialomița promite că va avea un candidat nou în maxim 24 de ore.

Uite candidata, nu e candidata Elena Buculescu, candidatul PSD Ialomița la Primăria Urziceni s-a retras din cursa electorală pentru fotoliul de primar. Oficial, Elena Buculescu s-a retras «din motive personale». «Doamna Buculescu ne-a anunțat ieri cu privire la această decizie... Regretăm, dar asta e situația! Vom avea o întâlnire cu Organizația locală și, în 24 de ore, promitem să identificăm un candidat la fel de bun. Miza noastră este să identificăm un candidat care, împreună cu Organizația, să ofere o alternativă de vot!»... [citește_tot_articolul]

30 Iulie 2020, 20:15 (6802 vizualizări - 6 comentarii)

JURNAL DE CAMPANIE

Alianța USR-PLUS vrea Dreapta unită în Ialomița

Alianța USR-PLUS vrea Dreapta unită în Ialomița

Miercuri, 29 iulie 2020, Alianța USR-PLUS a dat publicității un comunicat de presă în care susține că este dispusă să negocieze cu PNL o poziție comună la Alegerile Locale din septembrie. Surse interne au confirmat faptul că negocierea ar include și susținerea lui Dragoș Soare pentru funcția de primar al municipiului Slobozia. Redăm integral textul comunicatului de presă semnat de către Alexei Dărăbanu, președintele USR Ialomița și Octavian Săvoiu, președintele PLUS Ialomița.
«Slobozia anului 2020 nu a reușit să devină orașul în care să ne dorim cu toții să locuim și din păcate a ajuns să fie cunoscut pentru dezastrele administrative ale ultimilor 30 de ani: lipsa apei potabile, o parcare-groapă, Cartierul Tinerilor de un deceniu fără asfalt și utilități, parc industrial lipsit de investiții, doar pe hârtie plin, etc. Ce au toți acești 30 de ani în comun? Mandat după mandat de primari PSD. Peste mai puțin de două luni cetățenii orașului Slobozia vor fi chemați iarăși la urne. Trei dintre candidații la fotoliul de primar sunt foști primari PSD, acum sub alte stindarde, numindu-i aici pe domnii Stoica, Ionașcu și Mocioniu și un al patrulea care ne este aruncat în luptă iar, de același PSD. Situația ar fi demnă de o comedie dacă nu ar fi tragică. Slobozia are nevoie de o schimbare, cetățenii ei o cer și o așteaptă și vor o soluție care să îi scoată din acest joc jenant al intereselor de partid și de grup. USR-PLUS Ialomița nu vrea și nu poate rămâne indiferentă în fața acestei situații. Am declarat că am intrat în politică pentru a aduce o schimbare în bine și suntem hotărâți să rămânem fideli acestui principiu lăsând la o parte orgolii și interese personale. În aceste condiții, USR-PLUS Ialomița, prin vocea celor doi președinți Alexei Dărăbanu-USR și Octavian Săvoiu-PLUS lansează o invitație oficială la dialog politic către Președintele PNL Ialomița pentru găsirea unei soluții și alternative COMUNE care să redea speranța slobozenilor într-o guvernare locală competentă. Considerăm că suntem datori în fața cetățenilor să ne UNIM forțele și să facem tot ce ține de noi pentru a le oferi această alternativă reală. Există momente când a-ți transforma și regândi strategia și traiectoria viitorului politic este o dovadă de acceptare, dar și de curaj. Acceptarea unor demersuri noi nu înseamnă pentru noi cedare a luptei politice, ci regândirea acțiunilor din punctul de vedere al realității politice în care ne desfășurăm. Ne dorim acest dialog politic de Dreapta, pentru ca șansele schimbării în Ialomița să fie mai mari. Vrem să avem șanse mai eficiente și mai sigure de salvare a orașului de 30 de ani de proastă administrație, care a oprit dezvoltarea orașului. Ne arătăm disponibilitate unor negocieri cu PNL Ialomița pentru o creștere a puterii Dreptei într-un județ îngrijorător de roșu!».... [citește_tot_articolul]

30 Iulie 2020, 15:10 (5147 vizualizări - 8 comentarii)

JURNAL DE CAMPANIE

«Alianța USR-PLUS reprezintă alternativa politică de care Slobozia are nevoie azi!»

Dragoș Soare nu e singur

«Alianța USR-PLUS reprezintă alternativa politică de care Slobozia are nevoie azi!»

principiile USR-PLUS în administrația locală: «Administrație transparentă, onestă și profesionistă!»

Octavian Săvoiu, președintele PLUS Ialomița din cadrul Alianței USR-PLUS, salută primele declarații publice din această pre-campanie electorală. El a declarat că la acest moment Slobozia are nevoie de oameni puternici, responsabili, capabili să ofere slobozenilor alternativa pe care o caută: «Dragoș Soare este o alternativă pentru Slobozia alături de candidatul nostru, candidatul USR-PLUS, Ciprian Bocioagă! Suntem gata să susținem împreună această luptă politică și vrem să oferim slobozenilor oportunitatea de a face o schimbare reală la nivelul administrației locale...».

Slobozia are de unde alege... [citește_tot_articolul]

25 Iulie 2020, 12:10 (6559 vizualizări - 8 comentarii)

JURNAL DE CAMPANIE

«Candidez la președinția Consiliului Județean Ialomița!»

Victor Moraru nu renunță

«Candidez la președinția Consiliului Județean Ialomița!»

Victor Moraru nu renunță la candidatura sa pentru șefia Consiliului Județean Ialomița. Domnia sa susține că este «cel mai valoros exponent al PSD în Ialomița». Reamintim că marți, 21 iulie a.c., președintele Organizației PSD Ialomița, senatorul Marian Pavel, a declarat oficial ca va candida pentru această funcție.

Președintele candidează Joi, 23 iulie 2020, în cadrul unei conferințe de presă, Victor Moraru a comentat public declarațiile lui Marian Pavel privind decizia acestuia de a candida pentru președinția Consiliului Județean. «Este o greșeală... Sper ca Marian Pavel să revină asupra acestei decizii! Eu sunt cel mai valoros exponent al partidului în Ialomița. Candidez la președinția Consiliului Județean și vreau să candidez pentru PSD!»... [citește_tot_articolul]

23 Iulie 2020, 17:40 (16382 vizualizări - 34 comentarii)

JURNAL DE CAMPANIE

PSD are candidat pentru șefia Consiliului Județean Ialomița. Este Pavel, nu Moraru!

PSD are candidat pentru șefia Consiliului Județean Ialomița. Este Pavel, nu Moraru!

Marți, 21 iulie a.c., de la orele 13,30, în cadrul unei conferințe de presă, PSD Ialomița și-a lansat candidatul la funcția de președinte al Consi­liului Județean Ialomița. Numele acestuia este Marian Pavel, senator PSD de Ialomița și președintele Or­ganizației județene. Acesta a susținut că decizia înlocuirii lui Victor Moraru este una comună, adoptată la nivelul Comitetului Executiv: «Este o decizie a CEx-ului... Am consultat 99% din membrii Comitetului Executiv, iar 98% au fost de acord cu candidatura mea la Consiliul Județean!» a declarat el.

O candidatură previzibilă ... [citește_tot_articolul]

21 Iulie 2020, 20:15 (13753 vizualizări - 21 comentarii)

Luni 29 Iun 2026
216 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
Camion plin cu lemne, confiscat la Reviga

Camion plin cu lemne, confiscat la Reviga

Un cetățean a sesizat Poliția cu privire la faptul că un autocamion, ce se deplasa pe raza localității Reviga, ar transporta material lemnos peste limita declarată în avizul de însoțire. ...[citește_toată_știrea]

18 Decembrie 2025, 15:40
(6302 vizualizări - 3 comentarii)


Tânăr fără permis din Movilița, urmărit de polițiști. A fost reținut pentru 24 de ore!

Marți, 16 decembrie a.c., polițiștii din Urziceni  au reținut un tânăr, de 21 de ani, din Movilița, pe bază de ordonanță pentru 24 de ore, pentru săvârșirea infracțiunilor de « ...[citește_toată_știrea]

16 Decembrie 2025, 15:55
(5775 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: «Colindătorii» au furat mai multe bunuri din scara unui bloc

Marți, 16 decembrie a.c., polițiștii din Slobozia au fost sesizați de către un bărbat, de 44 de ani, din Slobozia, cu privire la faptul că persoane necunoscute ar fi pătruns în scara blocului ...[citește_toată_știrea]

16 Decembrie 2025, 15:50
(10140 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: 2,79 milioane de lei, sume stabilite suplimentar de plată de Inspecția Fiscală în luna noiembrie 2025

Inspectorii cu atribuțiuni de control din cadrul AJFP Ialomița au finalizat, în luna noiembrie a.c., 30 de inspecții fiscale, fiind efectuate 8 controale inopinate și 48 de verificări documentare ...[citește_toată_știrea]

16 Decembrie 2025, 13:10
(10574 vizualizări - 0 comentarii)


Controale ale DSVSA Ialomița, amenzi de peste 312,2 mii de lei

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița, în colaborare cu IPJ Ialomița, au verificat, prin controale în trafic, transporturile de animale și produse alimentare ...[citește_toată_știrea]

16 Decembrie 2025, 08:10
(8379 vizualizări - 1 comentariu)


AJFP Ialomița: Rambursări TVA în valoare de peste 5,26 milioane de lei în noiembrie 2025

Administrația Județeană Finanțelor Publice Ialomița, prin structurile sale fiscal-teritoriale, a rambursat în luna noiembrie 2025, conform selecției naționale, TVA în valoare de peste 5, ...[citește_toată_știrea]

11 Decembrie 2025, 11:30
(9527 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Sprijin financiar de peste 38,718 milioane de lei pentru crescătorii de animale

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA), prin intermediul Centrelor Județene, efectuează plata ajutorului de stat în sectorul creșterii animalelor (ameliorare rase), solicitat ...[citește_toată_știrea]

11 Decembrie 2025, 11:20
(7931 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbat din Căzănești, reținut după producerea unui accident la Sărățeni. Avea permisul suspendat și a sărit la bătaie!

Bărbat din Căzănești, reținut după producerea unui accident la Sărățeni. Avea permisul suspendat și a sărit la bătaie!

Marți, 9 decembrie a.c., polițiști din Ion Roată au reținut, pentru 24 de ore, un bărbat de 31 de ani, din Căzănești, sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de «lovirea sau alte violențe ...[citește_toată_știrea]

10 Decembrie 2025, 16:35
(10014 vizualizări - 1 comentariu)


AJFP Ialomița: 154,02 milioane de lei, încasări la bugetul de stat în luna noiembrie 2025

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița a contabilizat, în luna noiembrie a anului 2025, venituri nete la bugetul general consolidat al statului în sumă totală de 154,02 milioane ...[citește_toată_știrea]

10 Decembrie 2025, 16:20
(6344 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Factura electronică, soluție digitală eficientă

RAJA Constanța: Factura electronică, soluție digitală eficientă

RAJA Constanța încurajează clienții să aleagă soluțiile digitale, factura electronică reprezentând o opțiune rapidă, sigură, eficientă, dar cel mai important, prietenoasă cu mediul. Factura ...[citește_toată_știrea]

10 Decembrie 2025, 12:20
(8098 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Slobozia: Campania «Donează sânge! Salvează o viață!»

Protopopiatul Slobozia: Campania «Donează sânge! Salvează o viață!»

Marți, 9 decembrie 2025, Protopopiatul Slobozia, în parteneriat cu Sectorul Social-Misionar al Episcopiei Sloboziei și Călărașilor și Centrul Județean de Transfuzie Ialomița au organizat o acțiune ...[citește_toată_știrea]

10 Decembrie 2025, 11:55
(5299 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Lipsă apă în localitatea Dridu!

Miercuri, 10 decembrie 2025, echipele furnizorului efectuează intervenții la nivelul sistemului de energie electrică care afectează Stația de Pompare ce deservește localitatea Dridu. Fără curent, instalațiile ...[citește_toată_știrea]

10 Decembrie 2025, 10:40
(3500 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Întrerupere a alimentării cu gaze pe mai multe străzi din cauza avarierii unei conducte

Ca urmare a unor lucrări de săpătură mecanizată realizate pentru canalizare de către firma Urban SA pe strada Nordului din Slobozia, s-a produs o avarie asupra unei conducte aferente rețelei de distribuție ...[citește_toată_știrea]

9 Decembrie 2025, 12:25
(16309 vizualizări - 1 comentariu)


Fetești: Fiul și-a agresat mama, încălcând un ordin de protecție. A fost reținut de polițiști!

Polițiștii din Fetești au reținut, pentru 24 de ore, un bărbat în vârstă de 53 de ani, din Fetești, sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de «încălcare a măsurilor dispuse ...[citește_toată_știrea]

8 Decembrie 2025, 16:20
(9741 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Lipsă apă în localitatea Fierbinții de Jos!

Echipele RAJA Constanța intervin luni, 8 decembrie 2025, pentru remedierea unei avarii survenite la nivelul sistemului de alimentare cu apă de pe Șoseaua Maia din localitatea Fierbinții de Jos. Astfel ...[citește_toată_știrea]

8 Decembrie 2025, 14:50
(5374 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Acțiuni ale polițiștilor pentru creșterea siguranței în școli

Urziceni: Acțiuni ale polițiștilor pentru creșterea siguranței în școli

În cursul zilei de miercuri, 3 decembrie 2025, polițiștii din Urziceni, împreună cu polițiștii din cadrul Biroului Siguranță Școlară au desfășurată o acțiune pentru creșterea siguranței ...[citește_toată_știrea]

5 Decembrie 2025, 13:50
(7656 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Termen-limită pentru cererile inițiale de ajutor de stat în sectorul creșterii animalelor

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) primește, până la data de 15 decembrie 2025 inclusiv, cererile inițiale anuale de solicitare a ajutorului de stat în sectorul creșterii ...[citește_toată_știrea]

5 Decembrie 2025, 10:15
(9872 vizualizări - 0 comentarii)


IJJ Ialomița: Misiunile jandarmilor în luna noiembrie 2025

IJJ Ialomița: Misiunile jandarmilor în luna noiembrie 2025

Efectivele Inspectoratului de Jandarmi Județean Ialomița au desfășurat, în cursul lunii trecute, 580 de misiuni de ordine publică, dintre care 20 au reprezentat misiuni de asigurare a ordinii publice ...[citește_toată_știrea]

4 Decembrie 2025, 13:00
(14412 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Centrele autorizate pentru testarea cărnii de porc

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează cetățenii cu privire la efectuarea examenului trichineloscopic pentru carnea provenită din sacrificări tradiționale î ...[citește_toată_știrea]

4 Decembrie 2025, 11:00
(7080 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 5,72%, rata șomajului la sfârșitul lunii octombrie 2025

La sfârșitul lunii octombrie 2025, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrați 4485 de șomeri (din care 2168 erau femei), rata șomajului ...[citește_toată_știrea]

4 Decembrie 2025, 10:00
(5195 vizualizări - 0 comentarii)


Call Center RAJA Constanța

Call Center RAJA Constanța

Serviciul de Call Center, pus la dispoziția clienților RAJA Constanța, vine în întâmpinarea tuturor nevoilor particulare ale beneficiarilor. Serviciul funcționează ...[citește_toată_știrea]

4 Decembrie 2025, 09:25
(3066 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Termen-limită pentru depunerea cererilor privind subvenția la motorină 2026

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură primește, până la data de 22 decembrie 2025 inclusiv, Cererile de acord pentru finanțare aferente schemei de ajutor de stat pentru reducerea accizei ...[citește_toată_știrea]

4 Decembrie 2025, 09:00
(25052 vizualizări - 0 comentarii)


ANUNȚ

Telefoanele și faxurile Tribunalului Ialomița și ale Judecătoriei Slobozia sunt indisponibile pentru o perioadă nedeterminată din cauza unei probleme la furnizorul de servicii. 
 Vă puteți adresa instanțelor la adresele de e-mail:

- [email protected] (Tribunalul Ialomița) 

- [email protected] (Judecătoria Slobozia) 

De asemenea, puteți să vă adresați și la sediul celor două instanțe. 

Vă mulțumim pentru înțelegere!

3 Decembrie 2025, 15:30


IPJ Ialomița: Băuți la volan

Duminică, 30 noiembrie a.c., aproape de miezul nopții, polițiștii au depistat un bărbat, de 37 de ani, în timp ce conducea un autoturism pe Șoseaua București-Constanța, din Slobozia, deși s-ar ...[citește_toată_știrea]

2 Decembrie 2025, 15:25
(6725 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de peste 260 mii de lei, 24 permise reținute, 36 certificate de înmatriculare retrase

În perioada 29 noiembrie-1 decembrie 2025, polițiștii ialomițeni au fost solicitați să intervină la 249 evenimente, 229 dintre acestea fiind sesizate prin intermediul Sistemului Național Unic pentru ...[citește_toată_știrea]

2 Decembrie 2025, 15:20
(8128 vizualizări - 0 comentarii)


APIA finalizează plățile în avans pentru Campania 2025: peste 957,455 milioane de euro ajung în conturile fermierilor!

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) anunță finalizarea procesului de autorizare la plată pentru plățile în avans aferente Campaniei 2025, care se desfășoară anual în ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2025, 10:40
(8804 vizualizări - 0 comentarii)


Casieriile RAJA Constanța vor fi închise luni, 1 Decembrie 2025!

RAJA Constanța aduce la cunoștința consumatorilor din întreaga arie de operare că luni, 1 decembrie 2025, cu ocazia Zilei Naționale a României, casieriile ...[citește_toată_știrea]

27 Noiembrie 2025, 14:25
(5637 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Camion încărcat cu uree, în flăcări lângă Stația de Taxare Fetești

ISU Ialomița: Camion încărcat cu uree, în flăcări lângă Stația de Taxare Fetești

ISU Ialomița informează cu privire la faptul că în dimineața zilei de joi, 27 noiembrie 2025, un camion încărcat cu 24 tone de uree a luat foc. Incendiul s-a produs în zona Stației ...[citește_toată_știrea]

27 Noiembrie 2025, 09:30
(17311 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Rambursări TVA în valoare de peste 63,64 milioane de lei în perioada ianuarie-octombrie 2025

Administrația Județeană Finanțelor Publice Ialomița, prin structurile sale fiscal-teritoriale, a rambursat în perioada ianuarie-octombrie 2025, conform selecției naționale, TVA în cuantum ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2025, 12:50
(6047 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Lipsă apă în localitatea Dridu!

Echipele RAJA Constanța intervin pentru remedierea unei avarii survenite miercuri, 26 noiembrie 2025, pe conducta de alimentare cu apă, cu diametrul de 160 mm, de pe strada Principală din localitatea ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2025, 12:25
(790 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
#pasajladrajna în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Succesor în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...