Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Slobozia bea apă cu trihalometani

Răspuns stupefiant oferit oficial unui slobozean

Slobozia bea apă cu trihalometani

Direcția de Sănătate Publică Ialomița a confirmat oficial că Urban SA furni­zează populației apă cu concentrații de trihalometani peste limitele admise. In­formația a fost confirmată de către instituție ca răspuns la sesizarea făcută de un slobozean. Răspunsul a fost publicat on-line de către petent. Din cauza deficiențelor constatate, Urban SA nu a primit viza anuală pentru auto­rizația sanitară de funcționare.

Răspuns oficial de la DSP Slobozeanul Radu Gorunescu a solicitat Direcției de Sănătate... [citește_tot_articolul]

20 Ianuarie 2020, 15:40 (8742 vizualizări - 13 comentarii)

EVENIMENT

Primăria Slobozia plătește de două ori pentru stația de tratare

Istoria apei menajere a orașului

Primăria Slobozia plătește de două ori pentru stația de tratare

În urmă cu 8 ani, în 2011, primarul Gabi Ionașcu semna un contract cu Grup Romet Buzău prin care firma garanta municipalității realizarea unei stații de tratare a apei care să furnizeze apă potabilă. La 8 ani distanță, în august 2019, primarul Adrian Mocioniu semnează un nou contract pentru modernizarea stației de tratare, cu firma SYA DYNAMIC SOLUTION SRL. În cei 8 ani scurși între cele 2 contracte, slobozenii nu au avut niciodată «apă potabilă» la robinete, iar costurile reabilitării sistemului de apă continuă să greveze bugetul orașului.

Stația de tratare a apei 2.0
Miercuri... [citește_tot_articolul]

9 Septembrie 2019, 10:50 (8944 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Apa din Slobozia, o problemă fără sfârșit

Apa din Slobozia, o problemă fără sfârșit

Problema apei din oraș este din nou în centrul atenției. Locuitorii din toate cartie­rele se plâng de culoarea ori de mirosul apei furni­zate de Urban SA. Se pare că, de vină, ar fi... cetățenii! Călin Albu, directorul tehnic Urban SA nu are explicații plauzibile și învinovățește rețelele de distribuție învechite. Între timp, oamenii cară bidoane cu apă...

Apa cea de toate zilele Problema potabilității apei în Slobozia este una care îi afectează pe toți locui­torii. În toate zonele municipiului, oamenii se plâng de aceleași probleme: culoarea și mirosul apei. Apa are depășiri la trihalometani... [citește_tot_articolul]

5 August 2019, 13:40 (8021 vizualizări - 8 comentarii)

EVENIMENT

Investiție de 8,5 milioane de lei în potabilizarea apei la Slobozia

Încă o dată pe banii contribuabililor

Investiție de 8,5 milioane de lei în potabilizarea apei la Slobozia

Administrațiile Ionașcu și Stoica au îngropat circa 9 milioane de lei în stația de tratare a apei potabile de la Slobozia. Administrația Mocioniu se pregătește să majoreze aceste costuri cu alte 8,5 milioane de lei! Banii vor fi utilizați pentru o stație de osmoză inversă și achiziționarea de filtre cu cărbune activ necesare pentru «creșterea gradului de siguranță a tratării apei în condițiile variației concentrațiilor de poluanți din apa brută» furnizată locuitorilor orașului. Decizia a fost adoptată în ședința Consiliului Local Slobozia din 29 iunie și reprezintă, indirect, o recunoaștere oficială a faptului că apa furnizată slobozenilor nu este potabilă!

Oficial, apa nu e «stabilă»... [citește_tot_articolul]

4 Iulie 2017, 18:40 (8143 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Dosarul «Apa lui Ionașcu», redeschis de DNA

Alegeri locale la Slobozia

Dosarul «Apa lui Ionașcu», redeschis de DNA

Gabi Ionașcu visează la încă un mandat de primar al Sloboziei, fiind candidatul desemnat de UNPR Ialomița pentru a recandida la această funcție. Din această postură, același Gabi Ionașcu speră să-și reconvingă concetățenii să-l voteze... Pe de altă parte, cu aproape 7 ani în urmă, către DNA-Biroul Teritorial Slobozia, condus la acel moment de fostul prim procuror Dumitru Cristudor, era declinat dosarul «Apa lui Ionașcu». Cel în care fostul edil era acuzat de «abuz» și «neglijență în serviciu»... Potrivit unor surse, ancheta a fost însă blocată chiar de prim procurorul Dumitru Cristudor, fostul șef al DNA Slobozia, după ce acestuia i-a fost facilitată obținerea a 9320 mp de teren. Terenul în cauză... [citește_tot_articolul]

29 Martie 2016, 22:55 (33398 vizualizări - 33 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

PSD Ialomița repetă istoria la Slobozia

Sic transit gloria... politică

PSD Ialomița repetă istoria la Slobozia

În luna februarie a anului 2012, Gabi Ionașcu, candidatul-minune al PSD Ialomița, omul care a promis orașului că va face administrație, nu politică, era executat public pe treptele Primăriei de către propria Organizație. În mai puțin de o lună, această locomotivă politică a PSD a fost trasă pe linie moartă, iar Gabi Ionașcu transformat din omul providențial de pînă atunci într-un trădător politic numai bun de aruncat în groapa cu lei, pardon de expresie. În urma lui au rămas o firmă Urban falimentară, un sistem de apă compromis, o stație de epurare nefuncțională și o stație de tratare a apei ineficientă. Nota de plată a întregii afaceri: 80 milioane de lei. Luni, 7 decembrie 2015, Alexandru Stoica... [citește_tot_articolul]

1 Ianuarie 2016, 12:50 (20485 vizualizări - 25 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

«Apa lui Ionașcu» nu salvează «Groapa lui Stoica»

«Apa lui Ionașcu» nu salvează «Groapa lui Stoica»

Deși declară că este un soldat disciplinat care se va supune deciziei filialei de a-l înlocui la viitoarele alegeri, Alexandru Stoica visează să-și salveze scaunul și Organizația care «n-a pierdut niciodată alegerile». Și, inspirat de exemplul lui Iisus care a transformat apa în vin și declarația lui Ponta care reduce TVA-ul la apă de la 24 la 9%, Stoica a început să se laude prin tîrg că PSD va cîștiga alegerile pentru că va reduce prețul la apa furnizată locuitorilor. Sigur, apa rămîne menajeră, iar cea mai optimistă reducere de tarif nu trece de 5 lei lunar... Dar, vorba politicianului, orice leu poate cumpăra un vot!

Idei crețe de partid... [citește_tot_articolul]

10 Noiembrie 2015, 17:35 (7636 vizualizări - 14 comentarii)

EVENIMENT

Urban furnizează apă cu trihalometani!

Apa otrăvită de la Slobozia

Urban furnizează apă cu trihalometani!

De mai bine de 3 luni, Urban SA furnizează slobozenilor apă cu… trihalometani! Depășirile înregistrate au fost constatate oficial în luna august 2015, cînd Urban SA a solicitat prelungirea avizului sanitar de funcționare de la Direcția de Sănătate Publică. Valentin Cilibeanu, directorul Urban SA, susține că s-au luat măsuri de igienizare a bazinelor de decantare a apei. Pentru obținerea avizului sanitar de funcționare, Urban SA a solicitat un nou set de analize.

O vară cu trihalometani
Urban SA livrează slobozenilor apă care depășește concentrațiile admise de trihalometani. Situația... [citește_tot_articolul]

9 Octombrie 2015, 19:20 (14603 vizualizări - 21 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Apa lui Ionașcu» VS «Groapa lui Stoica»

Investițiile falimentare ale Sloboziei

«Apa lui Ionașcu» VS «Groapa lui Stoica»

De aproape 10 ani, Slobozia este împinsă metodic către un faliment administrativ. Și tot de atîta vreme, dacă nu chiar mai demult, edilii locali promit locuri de muncă, relansare economică și un nivel de trai mai bun. Singurele realizări «palpabile» ale administrației locale la Slobozia rămîn «apa lui Ionașcu» și «groapa lui Stoica». În acest context, am încercat să aflăm care dintre aceste obiective edilitare a afectat mai mult viața slobozenilor. Concluziile, ca de obicei, aparțin cititorilor.

«Apa lui Ionașcu» a secat bugetul orașului
Înainte de a ridica piatra se cuvine... [citește_tot_articolul]

21 Iulie 2015, 20:55 (14943 vizualizări - 31 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Urban așteaptă investițiile promise de municipalitate

Apa noastră cea de toate zilele

Urban așteaptă investițiile promise de municipalitate

SC Urban are autorizație sanitară de funcționare pentru încă 3 ani. Municipalitatea slobozeană promite noi investiții în rețeaua de apă a orașului. O nouă ședință AGA în mai puțin de o lună. «Furnizăm apă potabilă la paramentri tehnici stabiliți de lege!» declară Valentin Cilibeanu, directorul societății.

Urban merge mai departe În ultimele luni, polemicile din jurul SC Urban au devenit anoste. Slobozenii s-au resemnat să consume apa de la robinete sau să o care de la supermarket, consilierii Opoziției s-au plictisit să conteste buletinele de analiză, iar amenințarea RAJA este tot mai... [citește_tot_articolul]

20 Februarie 2015, 17:50 (10833 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: «ȚEAVĂ DE SONDĂ» sub Matei Basarab

Lucrările de înlocuire a rețelei de apă trenează

Slobozia: «ȚEAVĂ DE SONDĂ» sub Matei Basarab

De aproape o lună, administrația locală a reluat lucrările de înlocuire a rețelei de apă de pe bulevardul Matei Basarab. Lucrările sînt însă îngreunate de o nouă problemă descoperită de constructor... Țevile din vechea rețea de apă sînt similare cu cele folosite în exploatările petroliere. «Cine ar fi crezut că vom descoperi țeavă de sondă sub asfalt?» se întreabă retoric primarul Alexandru Stoica.

«Macarale rîd în soare»
La jumătatea lunii aprilie, bulevardul Matei Basarab s-a transformat din nou în șantier. Conform informațiilor furnizate de către autorități, șantierul reprezintă... [citește_tot_articolul]

15 Mai 2013, 18:09 (11647 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia, cu un pas mai aproape de «apă potabilă»

Apă «curată» de 1 mai

Slobozia, cu un pas mai aproape de «apă potabilă»

După 4 ani de așteptare și 2 milioane de euro cheltuite numai pentru reabilitarea stației de tratare, autoritățile locale promit «apă potabilă» de 1 mai. Conform declarațiilor oficiale, la acest moment stația de tratare funcționează, iar lucrările de înlocuire a ultimilor 4 kilometri de rețea sînt plină desfășurare...

Politica pașilor din ce în ce mai mărunți
La sfîrșitul săptămînii precedente, o delegație a administrației publice locale și județene  a vizitat stația de tratare a apei potabile. Potrivit declarațiilor oficiale, această vizită a avut drept scop verificarea... [citește_tot_articolul]

19 Aprilie 2013, 17:43 (26819 vizualizări - 36 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Audit judiciar de 80 mii de lei pentru «apa lui Ionașcu»

«Răzbunare politică» pe bani publici

Audit judiciar de 80 mii de lei pentru «apa lui Ionașcu»

La 7 luni de la alegeri, primarul Alexandru Stoica plătește din bani publici un audit judiciar privitor la investiția în sursa de apă. Valoarea acestui serviciu majorează cu 80 mii de lei valoarea investiției în «apa lui Ionașcu», iar factura va fi plătită, firesc, din bani publici. Auditul nu a fost făcut public, însă Alexandru Stoica susține că acesta confirmă existența unei «găuri financiare» de 20 miliarde de lei vechi. În replică, ex-primarul Gabi Ionașcu afirmă că administrația Stoica încearcă să-și legitimeze pe bani publici «răzbunarea politică» din campania electorală...

Audit judiciar cu expert feroviar... [citește_tot_articolul]

28 Ianuarie 2013, 12:28 (21882 vizualizări - 28 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Referendum politic pentru apă apolitică la Slobozia

Referendum politic pentru apă apolitică la Slobozia

Asasinat politic de propria creație, primarul Gabi Ionașcu cere să se întoarcă la popor. Concret, după ce a cheltuit 50 milioane de lei pentru o sursă de apă menajeră fără să întrebe pe nimeni, Gabi Ionașcu cere referendum pentru a amaneta viitorul SC Urban...

Ionașcu aruncă mănușa
Într-un comunicat de presă remis publicității marți, 20 martie 2012, primarul Gabi Ionașcu își anunță intenția de a organiza un referendum care să decidă viitorul firmei SC Urban.
După ce trece în revistă, pentru prima oară în ultimii doi ani, ofertele primite de administrația locală (vezi paginile... [citește_tot_articolul]

23 Martie 2012, 17:35 (17076 vizualizări - 19 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Amonil vrea să preia Urban!

Lovitură de teatru pe piața serviciilor locale de apă

Slobozia: Amonil vrea să preia Urban!

Lovitură de teatru pe piața serviciilor locale de apă. După 5 ani în care a sugrumat SC Urban prin executări silite, blocarea conturilor și, mai nou, preluarea sediului, «Amonil își exprimă intenția de a participa la majorarea capitalului social». Solicitarea a fost făcută publică în cadrul Adunării Generale a Acționarilor SC Urban din 4 februarie 2012 și a fost respinsă vehement de către consilierii locali. Situația SC Urban rămîne una extrem de dificilă, în acest moment societatea aflîndu-se în situația ingrată de a nu avea sediu. Pe lîngă această problemă, SC Urban se confruntă cu debite în valoare de peste 16 milioane lei, dintre care 860 mii de lei sînt către bugetul de stat...

... [citește_tot_articolul]

17 Februarie 2012, 12:17 (18608 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Grupul anti-bidon «Vrem apă curată la Slobozia»

Pe Facebook, împotriva apei lui Ionașcu

Grupul anti-bidon «Vrem apă curată la Slobozia»

Întîi a fost ideea. Săptămîna trecută ea a prins viață. După numai o zi, avea 100 de susținători. Acum, numărul lor a trecut de 300. Și crește, crește, crește.... «Vrem apă curată la Slobozia» este un grup anti-bidon de utilizatori care militează pașnic pe Facebook. Deocamdată!

Căutînd pe Facebook
Manifestările publice pe Facebook sînt puține. Cu puțină bunăvoință, poți găsi patinoarul transformat în cîrciumă, o florărie, un grup de entuziaști care postează fotografii cu orașul... Și cam atît. Începînd cu săptămîna trecută însă, cel mai celebru site de socializare din lume are un grup nou. Potrivit primei mențiuni electronice grupul «Vrem apă curată la Slobozia... [citește_tot_articolul]

2 Februarie 2012, 13:51 (18258 vizualizări - 12 comentarii)

EVENIMENT

Apa lui Ionașcu caută un nou director

Urban a cheltuit un sfert de milion de lei în 2011 pentru intervențiile la rețea

Apa lui Ionașcu caută un nou director

Nota de plată pentru reparațiile la rețeaua de apă se ridică la zeci de mii de lei lunar. Pierderile sînt suportate din contravaloarea facturii. Autoritățile locale caută un înlocuitor pentru directorul Valentin Cilibeanu.

Reparații de sute de mii, pierderi de milioane
După un an lung, în care slobozenii au așteptat zadarnic îmbunătățirea calității apei furnizate de SC Urban, ceea ce rămîne în urmă sînt notele de plată. Potrivit informațiilor oficiale, intervențiile efectuate la nivelul rețelelor de apă din Slobozia pe parcursul anului 2011 se ridică la circa un sfert de milion de lei. Călin Albu, reprezentantul SC Urban în acest moment susține că situația este sub control... [citește_tot_articolul]

6 Decembrie 2011, 08:56 (21390 vizualizări - 10 comentarii)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Poza Zilei: Ce reprezintă fotografia?

Poza Zilei: Ce reprezintă fotografia?

Fotografia de mai sus a fost realizată săptămîna trecută, în fața sediului Consiliului Județean Ialomița. De la declanșarea crizei apei la Slobozia, președintele Consiliului Județean Ialomița, Silvian Ciupercă, a evitat să facă orice declarații pe această temă. Potrivit informațiilor noastre, SC Urban intervine pentru a patra oară în ultimele șase luni pentru remedierea situației. Primarul Gabi Ionașcu e bine mersi, așa cum l-am lăsat saptămîna trecută...... [citește_tot_articolul]

28 Noiembrie 2011, 16:57 (19575 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia: A început numărătoarea inversă pentru URBAN

Ședință AGA de florile mărului

Slobozia: A început numărătoarea inversă pentru URBAN

Săptămîna trecută, consilierii locali slobozeni au participat la Adunarea Generală a Acționarilor Urban SA, operatorul local de apă. O ședință activă, plină de constatări falimentare, întrebări fără răspuns și văduvită de soluții tehnice sau de management care să-i permită Urban o redresare din punct de vedere economic. Toate acestea în timp ce directorul general Valentin Cilibeanu a dat bir cu fugiții pe un vas de croazieră, iar înlocuitorul Călin Albu este incapabil să prezintă o situație clară de îmbunătățire a situației economice a societății. Ei, dar asta nu e tot! Primarul Ionașcu, pînă nu demult susținătorul societății, s-a pronunțat muuuult mai limpede decît apa din rețeaua publică cu... [citește_tot_articolul]

16 Noiembrie 2011, 09:59 (23213 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Apa mizerabilă și scandalul etern Ionașcu-RAJA

Nici n-a cîntat bine cocoșul Constanței de trei ori că primarul s-a și lepădat de Urban

Apa mizerabilă și scandalul etern Ionașcu-RAJA

Joi, 27 octombrie, în cadrul ședinței ordinare a Consiliului Local Slobozia, Gabi Ionașcu și-a declinat orice responsabilitate legată de gestionarea activității SC Urban. Declarația primarului Sloboziei vine după ce consilierul local Radu Paros i-a cerut acestuia să confirme intenția autorităților locale de a ceda serviciile locale de apă către operatorul constănțean, RAJA. La acest moment SC Urban are o situație financiară precară, se confruntă cu o solicitare de executare silită din partea SC Amonil, iar RAJA Constanța și-a reiterat recent intenția de a furniza apă potabilă slobozenilor «dacă aceasta va fi voința locuitorilor și a Consiliului Local».

Ionașcu se declară nevinovat... [citește_tot_articolul]

3 Noiembrie 2011, 08:31 (21962 vizualizări - 9 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
333 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Urziceni: Au furat bunuri dintr-un autoturism

Trei persoane, cu vârste cuprinse între 17 și 55 de ani, din comuna Movilița, bănuite de comiterea infracțiunilor de «furt calificat» și «complicitate la furt calificat», au fost reținute de polițiști pentru ...[citește_toată_știrea]

5 Iulie 2017, 21:35
(4472 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Rambursări TVA de peste 4,572 milioane de lei

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii interesați că, în luna iunie 2017, a rambursat TVA în valoare totală de peste 4,572 milioane de lei. Suma include, în ordinea ...[citește_toată_știrea]

5 Iulie 2017, 21:05
(4830 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Urziceni: Școala de Vară «Clubul de Vacanță»

Protopopiatul Urziceni: Școala de Vară «Clubul de Vacanță»

Pe toată perioada vacanței de vară, respectiv 15 iunie-15 septembrie 2017, Biroul de Asistență Socială din cadrul Protopopiatului Urziceni, în colaborare cu Asociația «Societatea Femeilor Ortodoxe» Urziceni ...[citește_toată_știrea]

5 Iulie 2017, 20:20
(4630 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Familie implicată într-un accident pe DN2A

Ialomița: Familie implicată într-un accident pe DN2A

Autoturismul în care se aflau patru persoane, doi adulți și doi copii, a intrat în coliziune cu un autotren la intersecția DN2A cu DN3B (în zona Popasului Chirana), marți, 4 iulie, în jurul orei 9,00. ...[citește_toată_știrea]

4 Iulie 2017, 19:45
(4652 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni ale polițiștilor ialomițeni

La acest sfârșit de săptămână, polițiștii din Ialomița au fost la datorie pentru siguranța comunității și pentru siguranța traficului rutier. Astfel, polițiștii ialomițeni au desfășurat în perioada 30 iunie ...[citește_toată_știrea]

3 Iulie 2017, 17:35
(3601 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA a activat Comandamentul pentru Situații de Urgență

În urma atenționărilor meteorologice de Cod Portocaliu de vânt puternic și ploi, pentru a interveni cu promptitudine în rezolvarea problemelor ce pot apărea în funcționarea sistemelor operate, la nivelul ...[citește_toată_știrea]

3 Iulie 2017, 15:25
(4678 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Întreruperi programate în alimentarea cu energie electrică și gaze

Potrivit furnizorului de energie electrică, pe parcursul săptămânii viitoare mai multe localități din Ialomița vor fi afectate de întreruperi parțiale de curent. Astfel, luni, marți și miercuri, 3/4/5 iulie ...[citește_toată_știrea]

30 Iunie 2017, 21:50
(5985 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni pentru siguranța traficului rutier

IPJ Ialomița: Acțiuni pentru siguranța traficului rutier

În ultimele 48 de ore, polițiștii ialomițeni au desfășurat pe raza județului acțiuni pe linie de circulație rutieră, pentru conștientizarea conducătorilor auto cu privire la riscurile la care se expun și ...[citește_toată_știrea]

30 Iunie 2017, 21:25
(3612 vizualizări - 1 comentariu)


ITM Ialomița: Obligații pentru angajatori

Potrivit unui comunicat de presă remis publicității, Inspectoratul Teritorial de Muncă Ialomița informează cu privire la obligativitatea angajatorilor de a consulta angajații și de a le permite înființarea ...[citește_toată_știrea]

30 Iunie 2017, 19:15
(4323 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Restricții de circulație pentru mașinile mai mari de 7,5 tone

Din cauza temperaturilor extrem de ridicate, Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere a impus restricții de circulație pentru mașinile mai mari de 7,5 tone în 20 de județe din țară, ...[citește_toată_știrea]

29 Iunie 2017, 22:05
(4274 vizualizări - 0 comentarii)


Sărățeni: Microbuz cu 11 pasageri, implicat într-un accident rutier

Pompierii din cadrul ISU Ialomița, alături de paramedicii SMURD, au intervenit în seara zilei de miercuri, 29 iunie 2017, pentru a acorda primul ajutor victimelor unui accident rutier. La intersecția drumului ...[citește_toată_știrea]

29 Iunie 2017, 21:40
(5516 vizualizări - 0 comentarii)


Se oprește gazul la Urziceni

Distrigaz Sud Rețele informează cu privire la faptul că în data de vineri, 30 iunie 2017, furnizarea de gaz pe străzile Zefirului și Stadionului, din Urziceni, va fi oprită între orele 08,00-15,00. Măsura ...[citește_toată_știrea]

29 Iunie 2017, 21:25
(5283 vizualizări - 0 comentarii)


Orboiești: Căruțaș lovit de tren

Un bătrân de 75 de ani, din satul Orboiești, a văzut moartea cu ochii. Omul se afla în căruță și se ducea către câmp, iar la trecerea la nivel cu calea ferată din zona localității nu s-a asigurat, fiind ...[citește_toată_știrea]

29 Iunie 2017, 21:10
(3206 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: 45 de puncte de prim ajutor au fost instalate în județ

Reprezentanții Comitetului Județean pentru Situații de Urgență Ialomița asigură cetățenii cu privire la faptul că pe raza întregului județ au fost instalate 45 de puncte de prim ajutor, pentru a veni în ...[citește_toată_știrea]

29 Iunie 2017, 20:10
(3775 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Vindea ilegal articole de îmbrăcăminte

Jandarmii din Urziceni au descoperit într-un magazin de pe raza municipiului faptul că administratorul spațiului comercial avea expuse la vânzare articole vestimentare care imitau mărci de îmbrăcăminte ...[citește_toată_știrea]

29 Iunie 2017, 19:20
(2672 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: «Club de Vacanță» la Biblioteca Județeană

Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» anunță deschiderea «Clubului de Vacanță», destinat elevilor de toate vârstele. Evenimentul se va desfășura luni, 3 iulie 2017, de la orele 17,00. ...[citește_toată_știrea]

29 Iunie 2017, 19:05
(3837 vizualizări - 0 comentarii)


Percheziții în Ialomița

Polițiști din cadrul Direcției Generale de Poliție a Municipiului București, sub supravegherea Parchetului de pe lângă Curtea de Apel București, pun în aplicare 31 de mandate de percheziție domiciliară ...[citește_toată_știrea]

29 Iunie 2017, 10:50
(3246 vizualizări - 0 comentarii)


Bordușani: Au murit înghițiți de apele Borcei

Bordușani: Au murit înghițiți de apele Borcei

O adolescentă de 16 ani și un bărbat de 45 de ani au murit înecați în apele brațului Borcea, la Bordușani. Din primele informații se pare că fata a intrat în apă și a fost luată de curenți. Ea a strigat ...[citește_toată_știrea]

28 Iunie 2017, 23:07
(5981 vizualizări - 1 comentariu)


IPJ Ialomița: Percheziție într-un dosar de contrabandă cu țigări

Luni, 26 iunie 2017, polițiștii de Investigare a Criminalității Economice din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au efectuat o percheziție pe raza județului la locuința unui bărbat ...[citește_toată_știrea]

27 Iunie 2017, 20:45
(5544 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii în Ialomița

Luni, 26 iunie a.c., cadrele Inspectoratului pentru Situații de Urgență au acționat pentru stingerea a 3 incendii, 2 dintre acestea produse la vegetația uscată. Astfel, în jurul orei 15,15, s-a intervenit ...[citește_toată_știrea]

27 Iunie 2017, 20:20
(3855 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: «Te Deum Laudamus», ediția a XIV-a

Urziceni: «Te Deum Laudamus», ediția a XIV-a

În data de 27 iunie 2017, Biroul de Asistență Socială din cadrul Protopopiatului Urziceni a organizat cea de a XIV-a ediție a concursului «Te Deum Laudamus». Evenimentul s-a adresat exclusiv copiilor ce ...[citește_toată_știrea]

27 Iunie 2017, 20:05
(4149 vizualizări - 0 comentarii)


Broșteni: Tractor, lovit de tren

Broșteni: Tractor, lovit de tren

Un grav accident s-a petrecut în dimineața zilei de marți, 27 iunie 2017, în zona localității Broșteni. Pe trecerea la nivel cu calea ferată, un tractor a fost lovit de un tren de călători, care circula ...[citește_toată_știrea]

27 Iunie 2017, 13:15
(6305 vizualizări - 4 comentarii)


Analize gratuite la Spitalul Slobozia

Spitalul Județean de Urgență Slobozia anunță publicul interesat asupra faptului că, până la 30 iunie 2017, se pot efectua analize medicale gratuite la punctul de recoltare din incinta unității ...[citește_toată_știrea]

26 Iunie 2017, 20:15
(6998 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Infractori arestați

La acest sfârșit de săptămână, 23-26 iunie a.c., polițiștii de Investigații Criminale din cadrul Inspectoratului de Poliție ale Județului Ialomița au acționat pe raza de competență, pentru depistarea persoanelor ...[citește_toată_știrea]

26 Iunie 2017, 18:20
(4821 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni ale polițiștilor ialomițeni

Polițiștii din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au continuat în acest sfârșit de săptămână, 23-25 iunie a.c., acțiunile în locurile și zonele de interes operativ din județ, pentru ...[citește_toată_știrea]

26 Iunie 2017, 17:45
(3774 vizualizări - 0 comentarii)


Preotul Adrian Lucian Scărlătescu, la Simpozionul Național «Biserica și Armata României-Tradițiile conlucrării»

Preotul Adrian Lucian Scărlătescu, la Simpozionul Național «Biserica și Armata României-Tradițiile conlucrării»

Vineri, 23 iunie 2017, la Arhiepiscopia Râmnicului, sub egida acesteia precum și a Academiei Oamenilor de Știință din România, a avut loc a VI-a ediție a Simpozionului Național «Biserica și Armata României ...[citește_toată_știrea]

26 Iunie 2017, 14:20
(6687 vizualizări - 0 comentarii)


Donație de tablouri la Spitalul Slobozia

Donație de tablouri la Spitalul Slobozia

Cu toții cunoaștem cum majoritatea adulților slobozeni atribuie un chip urât și mohorât Spitalului Județean, ocolindu-l cât mai mult cu putință. Dar, în aceste condiții, cum le putem cere copilașilor bolnavi ...[citește_toată_știrea]

26 Iunie 2017, 13:25
(5257 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 1737 de elevi de clasa a XII-a susțin prima probă scrisă a Bacalaureatului

Elevii de clasa a XII-a susțin luni, 26 iunie 2017, prima probă scrisă a Bacalaureatului, cea la Limba și Literatura Română. Datele Inspectoratului Școlar Județean Ialomița arată că la examenul de maturitate ...[citește_toată_știrea]

26 Iunie 2017, 13:10
(5127 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Întreruperi programate în alimentarea cu energie electrică și gaze

Potrivit furnizorului de energie electrică, pe parcursul săptămânii viitoare mai multe localități din Ialomița vor fi afectate de întreruperi parțiale de curent. Astfel, luni, marți și miercuri, 26/27/ ...[citește_toată_știrea]

23 Iunie 2017, 22:05
(5997 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Expoziție de pictură la Galeriile «Arcadia»

Galeriile «Arcadia» din cadrul Centrului Cultural UNESCO «Ionel Perlea» din Slobozia vor fi gazda unei expoziții de pictură, organizată de Uniunea Artiștilor Plastici Filiala Slobozia. Expuse pe simeze ...[citește_toată_știrea]

23 Iunie 2017, 21:05
(4968 vizualizări - 1 comentariu)


Ultimele comentarii
Cetățean în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara, fără aviz sanitar de funcționare Mary în «Fermierii își vând producția sub costuri!» garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final #pasajladrajna în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Mihai în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Hendersohn în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Adrian în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...