Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Slobozia bea apă cu trihalometani

Răspuns stupefiant oferit oficial unui slobozean

Slobozia bea apă cu trihalometani

Direcția de Sănătate Publică Ialomița a confirmat oficial că Urban SA furni­zează populației apă cu concentrații de trihalometani peste limitele admise. In­formația a fost confirmată de către instituție ca răspuns la sesizarea făcută de un slobozean. Răspunsul a fost publicat on-line de către petent. Din cauza deficiențelor constatate, Urban SA nu a primit viza anuală pentru auto­rizația sanitară de funcționare.

Răspuns oficial de la DSP Slobozeanul Radu Gorunescu a solicitat Direcției de Sănătate... [citește_tot_articolul]

20 Ianuarie 2020, 15:40 (8742 vizualizări - 13 comentarii)

EVENIMENT

Primăria Slobozia plătește de două ori pentru stația de tratare

Istoria apei menajere a orașului

Primăria Slobozia plătește de două ori pentru stația de tratare

În urmă cu 8 ani, în 2011, primarul Gabi Ionașcu semna un contract cu Grup Romet Buzău prin care firma garanta municipalității realizarea unei stații de tratare a apei care să furnizeze apă potabilă. La 8 ani distanță, în august 2019, primarul Adrian Mocioniu semnează un nou contract pentru modernizarea stației de tratare, cu firma SYA DYNAMIC SOLUTION SRL. În cei 8 ani scurși între cele 2 contracte, slobozenii nu au avut niciodată «apă potabilă» la robinete, iar costurile reabilitării sistemului de apă continuă să greveze bugetul orașului.

Stația de tratare a apei 2.0
Miercuri... [citește_tot_articolul]

9 Septembrie 2019, 10:50 (8945 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Apa din Slobozia, o problemă fără sfârșit

Apa din Slobozia, o problemă fără sfârșit

Problema apei din oraș este din nou în centrul atenției. Locuitorii din toate cartie­rele se plâng de culoarea ori de mirosul apei furni­zate de Urban SA. Se pare că, de vină, ar fi... cetățenii! Călin Albu, directorul tehnic Urban SA nu are explicații plauzibile și învinovățește rețelele de distribuție învechite. Între timp, oamenii cară bidoane cu apă...

Apa cea de toate zilele Problema potabilității apei în Slobozia este una care îi afectează pe toți locui­torii. În toate zonele municipiului, oamenii se plâng de aceleași probleme: culoarea și mirosul apei. Apa are depășiri la trihalometani... [citește_tot_articolul]

5 August 2019, 13:40 (8022 vizualizări - 8 comentarii)

EVENIMENT

Investiție de 8,5 milioane de lei în potabilizarea apei la Slobozia

Încă o dată pe banii contribuabililor

Investiție de 8,5 milioane de lei în potabilizarea apei la Slobozia

Administrațiile Ionașcu și Stoica au îngropat circa 9 milioane de lei în stația de tratare a apei potabile de la Slobozia. Administrația Mocioniu se pregătește să majoreze aceste costuri cu alte 8,5 milioane de lei! Banii vor fi utilizați pentru o stație de osmoză inversă și achiziționarea de filtre cu cărbune activ necesare pentru «creșterea gradului de siguranță a tratării apei în condițiile variației concentrațiilor de poluanți din apa brută» furnizată locuitorilor orașului. Decizia a fost adoptată în ședința Consiliului Local Slobozia din 29 iunie și reprezintă, indirect, o recunoaștere oficială a faptului că apa furnizată slobozenilor nu este potabilă!

Oficial, apa nu e «stabilă»... [citește_tot_articolul]

4 Iulie 2017, 18:40 (8144 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Dosarul «Apa lui Ionașcu», redeschis de DNA

Alegeri locale la Slobozia

Dosarul «Apa lui Ionașcu», redeschis de DNA

Gabi Ionașcu visează la încă un mandat de primar al Sloboziei, fiind candidatul desemnat de UNPR Ialomița pentru a recandida la această funcție. Din această postură, același Gabi Ionașcu speră să-și reconvingă concetățenii să-l voteze... Pe de altă parte, cu aproape 7 ani în urmă, către DNA-Biroul Teritorial Slobozia, condus la acel moment de fostul prim procuror Dumitru Cristudor, era declinat dosarul «Apa lui Ionașcu». Cel în care fostul edil era acuzat de «abuz» și «neglijență în serviciu»... Potrivit unor surse, ancheta a fost însă blocată chiar de prim procurorul Dumitru Cristudor, fostul șef al DNA Slobozia, după ce acestuia i-a fost facilitată obținerea a 9320 mp de teren. Terenul în cauză... [citește_tot_articolul]

29 Martie 2016, 22:55 (33402 vizualizări - 33 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

PSD Ialomița repetă istoria la Slobozia

Sic transit gloria... politică

PSD Ialomița repetă istoria la Slobozia

În luna februarie a anului 2012, Gabi Ionașcu, candidatul-minune al PSD Ialomița, omul care a promis orașului că va face administrație, nu politică, era executat public pe treptele Primăriei de către propria Organizație. În mai puțin de o lună, această locomotivă politică a PSD a fost trasă pe linie moartă, iar Gabi Ionașcu transformat din omul providențial de pînă atunci într-un trădător politic numai bun de aruncat în groapa cu lei, pardon de expresie. În urma lui au rămas o firmă Urban falimentară, un sistem de apă compromis, o stație de epurare nefuncțională și o stație de tratare a apei ineficientă. Nota de plată a întregii afaceri: 80 milioane de lei. Luni, 7 decembrie 2015, Alexandru Stoica... [citește_tot_articolul]

1 Ianuarie 2016, 12:50 (20485 vizualizări - 25 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

«Apa lui Ionașcu» nu salvează «Groapa lui Stoica»

«Apa lui Ionașcu» nu salvează «Groapa lui Stoica»

Deși declară că este un soldat disciplinat care se va supune deciziei filialei de a-l înlocui la viitoarele alegeri, Alexandru Stoica visează să-și salveze scaunul și Organizația care «n-a pierdut niciodată alegerile». Și, inspirat de exemplul lui Iisus care a transformat apa în vin și declarația lui Ponta care reduce TVA-ul la apă de la 24 la 9%, Stoica a început să se laude prin tîrg că PSD va cîștiga alegerile pentru că va reduce prețul la apa furnizată locuitorilor. Sigur, apa rămîne menajeră, iar cea mai optimistă reducere de tarif nu trece de 5 lei lunar... Dar, vorba politicianului, orice leu poate cumpăra un vot!

Idei crețe de partid... [citește_tot_articolul]

10 Noiembrie 2015, 17:35 (7636 vizualizări - 14 comentarii)

EVENIMENT

Urban furnizează apă cu trihalometani!

Apa otrăvită de la Slobozia

Urban furnizează apă cu trihalometani!

De mai bine de 3 luni, Urban SA furnizează slobozenilor apă cu… trihalometani! Depășirile înregistrate au fost constatate oficial în luna august 2015, cînd Urban SA a solicitat prelungirea avizului sanitar de funcționare de la Direcția de Sănătate Publică. Valentin Cilibeanu, directorul Urban SA, susține că s-au luat măsuri de igienizare a bazinelor de decantare a apei. Pentru obținerea avizului sanitar de funcționare, Urban SA a solicitat un nou set de analize.

O vară cu trihalometani
Urban SA livrează slobozenilor apă care depășește concentrațiile admise de trihalometani. Situația... [citește_tot_articolul]

9 Octombrie 2015, 19:20 (14606 vizualizări - 21 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Apa lui Ionașcu» VS «Groapa lui Stoica»

Investițiile falimentare ale Sloboziei

«Apa lui Ionașcu» VS «Groapa lui Stoica»

De aproape 10 ani, Slobozia este împinsă metodic către un faliment administrativ. Și tot de atîta vreme, dacă nu chiar mai demult, edilii locali promit locuri de muncă, relansare economică și un nivel de trai mai bun. Singurele realizări «palpabile» ale administrației locale la Slobozia rămîn «apa lui Ionașcu» și «groapa lui Stoica». În acest context, am încercat să aflăm care dintre aceste obiective edilitare a afectat mai mult viața slobozenilor. Concluziile, ca de obicei, aparțin cititorilor.

«Apa lui Ionașcu» a secat bugetul orașului
Înainte de a ridica piatra se cuvine... [citește_tot_articolul]

21 Iulie 2015, 20:55 (14945 vizualizări - 31 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Urban așteaptă investițiile promise de municipalitate

Apa noastră cea de toate zilele

Urban așteaptă investițiile promise de municipalitate

SC Urban are autorizație sanitară de funcționare pentru încă 3 ani. Municipalitatea slobozeană promite noi investiții în rețeaua de apă a orașului. O nouă ședință AGA în mai puțin de o lună. «Furnizăm apă potabilă la paramentri tehnici stabiliți de lege!» declară Valentin Cilibeanu, directorul societății.

Urban merge mai departe În ultimele luni, polemicile din jurul SC Urban au devenit anoste. Slobozenii s-au resemnat să consume apa de la robinete sau să o care de la supermarket, consilierii Opoziției s-au plictisit să conteste buletinele de analiză, iar amenințarea RAJA este tot mai... [citește_tot_articolul]

20 Februarie 2015, 17:50 (10833 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: «ȚEAVĂ DE SONDĂ» sub Matei Basarab

Lucrările de înlocuire a rețelei de apă trenează

Slobozia: «ȚEAVĂ DE SONDĂ» sub Matei Basarab

De aproape o lună, administrația locală a reluat lucrările de înlocuire a rețelei de apă de pe bulevardul Matei Basarab. Lucrările sînt însă îngreunate de o nouă problemă descoperită de constructor... Țevile din vechea rețea de apă sînt similare cu cele folosite în exploatările petroliere. «Cine ar fi crezut că vom descoperi țeavă de sondă sub asfalt?» se întreabă retoric primarul Alexandru Stoica.

«Macarale rîd în soare»
La jumătatea lunii aprilie, bulevardul Matei Basarab s-a transformat din nou în șantier. Conform informațiilor furnizate de către autorități, șantierul reprezintă... [citește_tot_articolul]

15 Mai 2013, 18:09 (11647 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia, cu un pas mai aproape de «apă potabilă»

Apă «curată» de 1 mai

Slobozia, cu un pas mai aproape de «apă potabilă»

După 4 ani de așteptare și 2 milioane de euro cheltuite numai pentru reabilitarea stației de tratare, autoritățile locale promit «apă potabilă» de 1 mai. Conform declarațiilor oficiale, la acest moment stația de tratare funcționează, iar lucrările de înlocuire a ultimilor 4 kilometri de rețea sînt plină desfășurare...

Politica pașilor din ce în ce mai mărunți
La sfîrșitul săptămînii precedente, o delegație a administrației publice locale și județene  a vizitat stația de tratare a apei potabile. Potrivit declarațiilor oficiale, această vizită a avut drept scop verificarea... [citește_tot_articolul]

19 Aprilie 2013, 17:43 (26820 vizualizări - 36 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Audit judiciar de 80 mii de lei pentru «apa lui Ionașcu»

«Răzbunare politică» pe bani publici

Audit judiciar de 80 mii de lei pentru «apa lui Ionașcu»

La 7 luni de la alegeri, primarul Alexandru Stoica plătește din bani publici un audit judiciar privitor la investiția în sursa de apă. Valoarea acestui serviciu majorează cu 80 mii de lei valoarea investiției în «apa lui Ionașcu», iar factura va fi plătită, firesc, din bani publici. Auditul nu a fost făcut public, însă Alexandru Stoica susține că acesta confirmă existența unei «găuri financiare» de 20 miliarde de lei vechi. În replică, ex-primarul Gabi Ionașcu afirmă că administrația Stoica încearcă să-și legitimeze pe bani publici «răzbunarea politică» din campania electorală...

Audit judiciar cu expert feroviar... [citește_tot_articolul]

28 Ianuarie 2013, 12:28 (21882 vizualizări - 28 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Referendum politic pentru apă apolitică la Slobozia

Referendum politic pentru apă apolitică la Slobozia

Asasinat politic de propria creație, primarul Gabi Ionașcu cere să se întoarcă la popor. Concret, după ce a cheltuit 50 milioane de lei pentru o sursă de apă menajeră fără să întrebe pe nimeni, Gabi Ionașcu cere referendum pentru a amaneta viitorul SC Urban...

Ionașcu aruncă mănușa
Într-un comunicat de presă remis publicității marți, 20 martie 2012, primarul Gabi Ionașcu își anunță intenția de a organiza un referendum care să decidă viitorul firmei SC Urban.
După ce trece în revistă, pentru prima oară în ultimii doi ani, ofertele primite de administrația locală (vezi paginile... [citește_tot_articolul]

23 Martie 2012, 17:35 (17076 vizualizări - 19 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Amonil vrea să preia Urban!

Lovitură de teatru pe piața serviciilor locale de apă

Slobozia: Amonil vrea să preia Urban!

Lovitură de teatru pe piața serviciilor locale de apă. După 5 ani în care a sugrumat SC Urban prin executări silite, blocarea conturilor și, mai nou, preluarea sediului, «Amonil își exprimă intenția de a participa la majorarea capitalului social». Solicitarea a fost făcută publică în cadrul Adunării Generale a Acționarilor SC Urban din 4 februarie 2012 și a fost respinsă vehement de către consilierii locali. Situația SC Urban rămîne una extrem de dificilă, în acest moment societatea aflîndu-se în situația ingrată de a nu avea sediu. Pe lîngă această problemă, SC Urban se confruntă cu debite în valoare de peste 16 milioane lei, dintre care 860 mii de lei sînt către bugetul de stat...

... [citește_tot_articolul]

17 Februarie 2012, 12:17 (18608 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Grupul anti-bidon «Vrem apă curată la Slobozia»

Pe Facebook, împotriva apei lui Ionașcu

Grupul anti-bidon «Vrem apă curată la Slobozia»

Întîi a fost ideea. Săptămîna trecută ea a prins viață. După numai o zi, avea 100 de susținători. Acum, numărul lor a trecut de 300. Și crește, crește, crește.... «Vrem apă curată la Slobozia» este un grup anti-bidon de utilizatori care militează pașnic pe Facebook. Deocamdată!

Căutînd pe Facebook
Manifestările publice pe Facebook sînt puține. Cu puțină bunăvoință, poți găsi patinoarul transformat în cîrciumă, o florărie, un grup de entuziaști care postează fotografii cu orașul... Și cam atît. Începînd cu săptămîna trecută însă, cel mai celebru site de socializare din lume are un grup nou. Potrivit primei mențiuni electronice grupul «Vrem apă curată la Slobozia... [citește_tot_articolul]

2 Februarie 2012, 13:51 (18258 vizualizări - 12 comentarii)

EVENIMENT

Apa lui Ionașcu caută un nou director

Urban a cheltuit un sfert de milion de lei în 2011 pentru intervențiile la rețea

Apa lui Ionașcu caută un nou director

Nota de plată pentru reparațiile la rețeaua de apă se ridică la zeci de mii de lei lunar. Pierderile sînt suportate din contravaloarea facturii. Autoritățile locale caută un înlocuitor pentru directorul Valentin Cilibeanu.

Reparații de sute de mii, pierderi de milioane
După un an lung, în care slobozenii au așteptat zadarnic îmbunătățirea calității apei furnizate de SC Urban, ceea ce rămîne în urmă sînt notele de plată. Potrivit informațiilor oficiale, intervențiile efectuate la nivelul rețelelor de apă din Slobozia pe parcursul anului 2011 se ridică la circa un sfert de milion de lei. Călin Albu, reprezentantul SC Urban în acest moment susține că situația este sub control... [citește_tot_articolul]

6 Decembrie 2011, 08:56 (21390 vizualizări - 10 comentarii)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Poza Zilei: Ce reprezintă fotografia?

Poza Zilei: Ce reprezintă fotografia?

Fotografia de mai sus a fost realizată săptămîna trecută, în fața sediului Consiliului Județean Ialomița. De la declanșarea crizei apei la Slobozia, președintele Consiliului Județean Ialomița, Silvian Ciupercă, a evitat să facă orice declarații pe această temă. Potrivit informațiilor noastre, SC Urban intervine pentru a patra oară în ultimele șase luni pentru remedierea situației. Primarul Gabi Ionașcu e bine mersi, așa cum l-am lăsat saptămîna trecută...... [citește_tot_articolul]

28 Noiembrie 2011, 16:57 (19575 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia: A început numărătoarea inversă pentru URBAN

Ședință AGA de florile mărului

Slobozia: A început numărătoarea inversă pentru URBAN

Săptămîna trecută, consilierii locali slobozeni au participat la Adunarea Generală a Acționarilor Urban SA, operatorul local de apă. O ședință activă, plină de constatări falimentare, întrebări fără răspuns și văduvită de soluții tehnice sau de management care să-i permită Urban o redresare din punct de vedere economic. Toate acestea în timp ce directorul general Valentin Cilibeanu a dat bir cu fugiții pe un vas de croazieră, iar înlocuitorul Călin Albu este incapabil să prezintă o situație clară de îmbunătățire a situației economice a societății. Ei, dar asta nu e tot! Primarul Ionașcu, pînă nu demult susținătorul societății, s-a pronunțat muuuult mai limpede decît apa din rețeaua publică cu... [citește_tot_articolul]

16 Noiembrie 2011, 09:59 (23213 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Apa mizerabilă și scandalul etern Ionașcu-RAJA

Nici n-a cîntat bine cocoșul Constanței de trei ori că primarul s-a și lepădat de Urban

Apa mizerabilă și scandalul etern Ionașcu-RAJA

Joi, 27 octombrie, în cadrul ședinței ordinare a Consiliului Local Slobozia, Gabi Ionașcu și-a declinat orice responsabilitate legată de gestionarea activității SC Urban. Declarația primarului Sloboziei vine după ce consilierul local Radu Paros i-a cerut acestuia să confirme intenția autorităților locale de a ceda serviciile locale de apă către operatorul constănțean, RAJA. La acest moment SC Urban are o situație financiară precară, se confruntă cu o solicitare de executare silită din partea SC Amonil, iar RAJA Constanța și-a reiterat recent intenția de a furniza apă potabilă slobozenilor «dacă aceasta va fi voința locuitorilor și a Consiliului Local».

Ionașcu se declară nevinovat... [citește_tot_articolul]

3 Noiembrie 2011, 08:31 (21962 vizualizări - 9 comentarii)

Joi 25 Iun 2026
255 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

IPJ Ialomița: Activități de prevenire a delincvenței juvenile

Aproximativ 400 de elevi de la unități de învățămînt de pe raza localităților Slobozia și Fetești au fost informați despre delincvența juvenilă și victimizarea minorilor. Astfel, miercuri, 16 noiembrie ...[citește_toată_știrea]

17 Noiembrie 2016, 18:05
(5382 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Rutieră Ialomița: Amenzi de peste 21000 de lei

În cursul zilei de marți, 15 noiembrie a.c., polițiștii ialomițeni au continuat acțiunile pe raza județului, pentru reducerea riscului rutier și pentru depistarea și sancționarea participanților la trafic ...[citește_toată_știrea]

16 Noiembrie 2016, 15:25
(4774 vizualizări - 1 comentariu)


Manasia: Prinși la scurt timp după ce au furat din magazin

Polițiștii cercetează patru persoane sub aspectul comiterii infracțiunii de furt, prejudiciul creat fiind recuperat în totalitate și restituit părții vătămate. Astfel, polițiștii din cadrul Postului de ...[citește_toată_știrea]

16 Noiembrie 2016, 15:20
(5558 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Manasia furt


IPJ Ialomița: «Alege să fii corect!»

În această perioadă, Ministerul Afacerilor Interne derulează la nivel național o campanie de promovare a corectitudinii și respectării legislației în procesul electoral, sub sloganul «Alege să fii corect ...[citește_toată_știrea]

15 Noiembrie 2016, 18:05
(5261 vizualizări - 0 comentarii)


Razie la Fetești

Pentru creșterea gradului de siguranță în comunitate și descurajarea comportamentelor de tip infracțional, duminică, 13 noiembrie 2016, polițiștii feteșteni au organizat și desfășurat o acțiune de amploare ...[citește_toată_știrea]

14 Noiembrie 2016, 19:25
(4597 vizualizări - 2 comentarii)

Taguri: Fetești razie


Țăndărei: Prinși în flagrant în timp ce încercau să fure din autoturisme

În noaptea de sîmbătă spre duminică, 13/14 noiembrie 2016, o patrulă de siguranță publică din cadrul Poliției Orașului Țăndărei a surprins în flagrant doi minori de 13, respectiv 14 ani, în timp ce încercau ...[citește_toată_știrea]

14 Noiembrie 2016, 19:20
(7308 vizualizări - 1 comentariu)


Poliția Rutieră Ialomița: 26 de permise reținute, amenzi de peste 85500 de lei

În acest sfîrșit de săptămînă, 11-13 noiembrie a.c., polițiștii Serviciului Rutier au continuat acțiunile desfășurate pentru prevenirea evenimentelor rutiere, precum și pentru conștientizarea conducătorilor ...[citește_toată_știrea]

14 Noiembrie 2016, 19:15
(8203 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Atestarea persoanelor ca agent de securitate

Cererea prin care se solicită atestarea persoanelor ca agent de securitate se depune la unitatea de poliție unde solicitantul are domiciliul sau reședința. Poliția Română eliberează atestate pentru încadrarea ...[citește_toată_știrea]

14 Noiembrie 2016, 19:10
(6264 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Contrabandă cu motorină și țigări. Mandate de arestare pentru 30 de zile!

Printr-un comunicat de presă, Parchetul de pe lîngă Tribunalul Ialomița precizează că «s-a dispus punerea în mișcare a acțiunii penale față de inculpații PARASCHIV ADRIAN, COMAN SORIN ...[citește_toată_știrea]

14 Noiembrie 2016, 12:50
(7112 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Acoperișurile unor blocuri, luate de vînt

Ca urmare a fenomenelor meteo înregistrate duminică, 13 noiembrie 2016, pompierii ialomițeni au fost solicitati să intervină, în municipiul Fetești, pentru înlăturarea efectelor generate de desprinderea ...[citește_toată_știrea]

13 Noiembrie 2016, 19:20
(6132 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Un bărbat, de 43 de ani, din Slobozia, a fost depistat de polițiștii rutieri în timp ce conducea un autoturism pe raza localității de domiciliu deși anterior consumase băuturi alcoolice. Șoferul a fost ...[citește_toată_știrea]

10 Noiembrie 2016, 19:10
(5520 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Bătrîn acroșat de o mașină

Miercuri, 9 noiembrie a.c., la Urziceni s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea unei persoane. Din verificările efectuate de polițiștii ajunși la fața locului, s-a stabilit că în timp ce un bărbat ...[citește_toată_știrea]

10 Noiembrie 2016, 18:25
(5818 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni accident


Locuință distrusă de flăcări la Alexeni

O sobă pe lemne defectă a fost cauza probabilă care a dus la izbucnirea unui incendiu la o locuință construită din lemn, de pe raza localității Alexeni. Evenimentul a fost anunțat la 112  miercuri ...[citește_toată_știrea]

10 Noiembrie 2016, 17:20
(5906 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Alexeni incendiu


Ialomița: Hoți identificați de polițiști

Polițiștii cercetează patru persoane sub aspectul comiterii infracțiunilor de furt și furt calificat, prejudiciile create fiind recuperate în totalitate și restituite părților vătămate. Astfel, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

9 Noiembrie 2016, 18:15
(4594 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Ialomița hoț


Accident la Căzănești

Marți, 8 noiembrie 2016., în localitatea Căzănești s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea unei persoane. Din verificările efectuate de polițiștii ajunși la fața locului s-a stabilit că în timp ...[citește_toată_știrea]

9 Noiembrie 2016, 17:15
(5914 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Rutieră Ialomița: 5 permise reținute, amenzi de peste 33500 de lei

La acest sfîrșit de săptămînă, 4-6 noiembrie a.c., polițiștii rutieri au continuat acțiunile desfășurate pentru prevenirea evenimentelor rutiere, precum și pentru conștientizarea conducătorilor auto cu ...[citește_toată_știrea]

7 Noiembrie 2016, 18:25
(6454 vizualizări - 0 comentarii)


Braconaj piscicol la Dridu

Braconaj piscicol la Dridu

În cadrul acțiunilor de combatere a braconajului piscicol, o patrulă de jandarmi din cadrul Detașamentului Urziceni a depistat sîmbătă 5 noiembrie a.c., în jurul orei 7,30, pe malul lacului Dridu, doi bărbați ...[citește_toată_știrea]

7 Noiembrie 2016, 17:25
(7671 vizualizări - 0 comentarii)


Doi bărbați din Slobozia, morți în accidentul de pe Autostrada Soarelui. Linii telefonice pentru identificarea supraviețuitorilor

Doi bărbați din Slobozia, morți în accidentul de pe Autostrada Soarelui. Linii telefonice pentru identificarea supraviețuitorilor

UPDATE Reprezentanții Parchetului de pe lîngă Judecătoria Lehliu Gară au confirmat oficial faptul că două dintre cele trei persoane care au murit în ...[citește_toată_știrea]

5 Noiembrie 2016, 18:10
(14196 vizualizări - 0 comentarii)


Arestări preventive în dosarul mașinilor incendiate la Slobozia

La începutul acestei săptămîni, procurorii Parchetului de pe lîngă Judecătoria Slobozia și polițiștii Serviciului de Investigații Criminale au făcut 8 percheziții domiciliare, în Ialomița și București, ...[citește_toată_știrea]

4 Noiembrie 2016, 16:50
(6266 vizualizări - 3 comentarii)


Grivița: Cetățean algerian, depistat cu ședere ilegală

Un cetățean algerian, de 33 de ani, a fost depistat cu ședere ilegală pe raza comunei Grivița. Ulterior, acesta a fost transferat de polițiști către autoritățile italiene, în vederea internării sale într ...[citește_toată_știrea]

2 Noiembrie 2016, 19:45
(6302 vizualizări - 1 comentariu)


Urziceni: A încercat să vîndă un smartphone contrafăcut

Jandarmii din Urziceni au depistat pe străzile municipiului un bărbat, de 33 de ani, din comuna Bărbulești, care încerca să vîndă un model de smartphone contrafăcut. Comerciantul de ocazie cerea pe respectivul ...[citește_toată_știrea]

2 Noiembrie 2016, 18:20
(5573 vizualizări - 0 comentarii)


Sălcioara: S-a răsturnat cu mașina în șanț

Un șofer de 32 de ani, domicilat în județul Călărași, a ajuns la spital după ce s-a răsturnat cu mașina pe care o conducea într-un șanț de pe marginea drumului. Accidentul s-a petrecut în zona localității ...[citește_toată_știrea]

2 Noiembrie 2016, 17:40
(5017 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Biciclist, lovit de o mașină

Un tînăr de 20 de ani, din Valea Ciorii, a ajuns la spital după ce a fost lovit de o mașină. Șoferul care a provocat accidentul rutier are 26 de ani și domiciliează în aceeași localitate cu victima. Luni ...[citește_toată_știrea]

2 Noiembrie 2016, 17:10
(4239 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni preventive pe raza județului

Polițiștii din cadrul Serviciului Rutier Ialomița au continuat activitățile preventive referitoare la siguranța traficului rutier și în aceste zile. Astfel, luni, 31 octombrie 2016, oamenii legii au aplicat ...[citește_toată_știrea]

2 Noiembrie 2016, 16:15
(6473 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Tînăr fără permis și beat la volan, reținut de polițiști

Un tînăr, de 20 de ani, din Fetești, a fost reținut pentru 24 de ore sub aspectul săvîrșirii infracțiunilor de conducere fără permis și conducere a unui autovehicul de către o persoană care se află sub ...[citește_toată_știrea]

31 Octombrie 2016, 17:25
(6073 vizualizări - 0 comentarii)


Ședință publică la Biroul Electoral de Circumscripție nr. 23 Ialomița

Marți, 2 noiembrie 2016, orele 15,00, va avea loc la sediul Biroului Electoral de Circumscripție nr. 23 Ialomița din Slobozia, Piața Revoluției, nr. 1, ședința publică în care se va proceda la completarea ...[citește_toată_știrea]

31 Octombrie 2016, 16:20
(5269 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Rutieră Ialomița: Amenzi de peste 66000 de lei, 18 de permise reținute

La sfîrșitul de săptămînă precedent, 28-30 octombrie a.c., polițiștii rutieri din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au continuat acțiunile desfășurate pentru prevenirea evenimentelor ...[citește_toată_știrea]

31 Octombrie 2016, 15:15
(5712 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Doi bărbați, de 35 și 45 de ani, din Urziceni și Gîrbovi, au fost depistați de polițiștii rutieri în timp ce conduceau autovehicule pe drumurile publice deși anterior consumaseră băuturi alcoolice. Șoferii ...[citește_toată_știrea]

31 Octombrie 2016, 14:20
(4117 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Tânăr drogat, depistat de jandarmi

Fetești: Tînăr drogat, depistat de jandarmi

Jandarmii din cadrul patrulei de intervenție Fetești, aflați în timpul serviciului pe raza municipiului, vineri, 28 octombrie a.c., în jurul orei 1,30, s-au sesizat cu privire la faptul că doi tineri se ...[citește_toată_știrea]

31 Octombrie 2016, 13:25
(5286 vizualizări - 0 comentarii)


AFIR: Se prelungește sesiunea de primire a proiectelor de investiții pentru procesarea produselor agricole și pomicole și pentru dezvoltarea exploatațiilor pomicole

Agenția pentru Finanțarea Investițiilor Rurale (AFIR) anunță prelungirea sesiunii de depunere a proiectelor de investiții pentru submăsurile (sM) 4.1a «Investiții în exploatații pomicole», 4.2 «Sprijin ...[citește_toată_știrea]

31 Octombrie 2016, 12:20
(10744 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren intravilan agricol Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren extravilan Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Chiparos în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Lenuta în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Cetățean în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara, fără aviz sanitar de funcționare Mary în «Fermierii își vând producția sub costuri!» garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final #pasajladrajna în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Mihai în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Hendersohn în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Adrian în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune»

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...