Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Spital-clinică de Stomatologie la Dridu, proiect de 6 milioane de euro

Spital-clinică de Stomatologie la Dridu, proiect de 6 milioane de euro

O investiție privată cu fonduri europene prinde contur la Dridu, construcția spitalului-clinică de Stomatologie urmând a fi demarată în scurt timp. Proiectul, în valoare de 6 mi­lioane de euro, presupune edificarea unei construcții a cărei suprafață totalizează peste 3500 mp, precum și dotarea cu echipamente specifice activității medicale stomatologice.

 

Investiție în Sănătate La Dridu, de mai bine de 10 ani, Dridih Dent SRL, administrată de medicul Cristina Petreuș, funcționează cu două locații dotate ultramodern în domeniul Stomatologiei. Medicul... [citește_tot_articolul]

8 Mai 2026, 12:20 (4555 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Orașele și municipiile din Ialomița riscă retrogradarea și pot pierde bani europeni

Analiză a Ministerului Dezvoltării

Orașele și municipiile din Ialomița riscă retrogradarea și pot pierde bani europeni

Ministerul Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației a realizat o analiză amplă privind rangul localităților, pe baza datelor care rezultă din ultimul Recensământ al Populației, realizat în anul 2022. Analiza MDLPA evidențiază faptul că s-a creat o discrepanță semnificativă în ceea ce privește statutul administrativ pe care îl au multe orașe, municipii sau comune și numărul de lo­cuitori al unităților administrativ teritoriale. Astfel, pentru că numărul de locuitori este mai mic, unitățile administrativ teritoriale ar trebui retrogradate la un rang inferior celui pe care îl dețin în prezent. În Ialomița, de exemplu, orașe precum Amara, ... [citește_tot_articolul]

6 Noiembrie 2025, 08:05 (23194 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Consiliul Județean Ialomița, grad de absorbție de 98,2% a fondurilor europene

Consiliul Județean Ialomița, grad de absorbție de 98,2% a fondurilor europene

Data de 31 decembrie 2023 a fost termenul de finalizare pentru cele 17 proiecte de investiții cu fonduri europene derulate de Consiliul Județean Ialomița. Conform informațiilor oficiale, la acest moment gradul de absorbție al fondurilor pentru aceste investiții este de 98,2%.

 

S-au cheltuit aproape 300 milioane de lei Consiliul Județean Ialomița are în derulare 17 pro­iecte finanțate din fonduri europene pentru care raportează, procentual, un grad de absorbție de 98,2%. Printre investițiile finalizate în proporție de 100% se numără reabilitările de drumuri județene... [citește_tot_articolul]

23 Februarie 2024, 07:50 (7248 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Unitățile de învățământ, fără soluții pentru desfășurarea cursurilor în siguranță

Începe reabilitarea energetică a școlilor ialomițene

Unitățile de învățământ, fără soluții pentru desfășurarea cursurilor în siguranță

Pentru că nu mai corespund din punct de vedere energetic, peste 40 de școli din Ialomița au fost incluse în pro­iecte de reabilitare energetică. Cele mai multe dintre acestea vor primi fonduri în cadrul Programului «ELENA»-European Local ENergy Assistance. Altele, se pregătesc deja de reabilitare, banii fiind acordați prin PNRR-Componenta 10-Fond locativ. Pentru niciuna dintre aceste clădiri nu există un plan suste­nabil în ceea ce privește identificarea unor spații conforme din punct de vedere sanitar în ceea ce privește desfășurarea cursurilor. Oficialii Inspectoratului Școlar Județean Ialomița încă lucrează la actualizarea listelor cu școlile unde, din această toamnă, se vor deschide primele... [citește_tot_articolul]

29 Septembrie 2023, 10:55 (6965 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Programul «ELENA», funcțional și la Fetești

Bani europeni pentru școli și grădinițe

Programul «ELENA», funcțional și la Fetești

Peste 3,1 milioane de lei este valoarea fondurilor europene aferente contractelor de finanțare pe care administrația locală din Fetești le-a semnat pentru eficientizarea energetică a două școli și a unei grădinițe. Banii vor fi acordați prin Programul «ELENA», gestionat la nivel județean prin interme­diul Consiliului Județean Ialomița. Contractele de finanțare ce vizează unitățile de învățământ din Fetești au fost semnate, urmând ca în perioada următoare să se desfășoare procedura de licitație publică pentru desemnarea constructorilor.

Reabilitarea energetică a unităților de învățământ... [citește_tot_articolul]

7 Mai 2023, 13:25 (3456 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Fonduri europene cheltuite inutil pentru Învățământ neperformant

Ialomița: Fonduri europene cheltuite inutil pentru Învățământ neperformant

Inspectoratul Școlar Județean Ialomița a dat recent publicității Raportul privind starea Învățământului ialomițean, după încheierea primului semestru al acestui an școlar. Ana­lizând rata de promovare a elevilor, în județul Ialomița există unități de învă­țământ unde acest procent se menține scăzut, mai mic sau egal cu 60%. Reamin­tim că, în perioada 2014-2020, oficialii Învățământului ialomițean au inițiat pro­iecte cu finanțare europeană pentru a crește calitatea educației în șco­lile din județ și pentru a obține rezultate mai bune la Examenele Naționale. Instituția școlară a fost fie beneficiar direct al acestor proiecte, fie partener alături de alte instituții cu profil similar. Valoarea fondurilor... [citește_tot_articolul]

5 Aprilie 2022, 12:40 (9541 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița investițiilor cu fonduri europene

Administrația Pavel se apropie de bilanțul de an

Ialomița investițiilor cu fonduri europene

Administrația Pavel susține că investițiile finanțate din fonduri europene au șanse de finalizare în acest mandat. Prioritatea o reprezintă cele 4 proiecte de investiții care au drept țintă modernizarea Spitalului Județean Slobozia. Oficialii județeni sunt însă optimiști și în privința celorlalte investiții, respectiv cele în infrastructura rutieră și «cultura istorică». Reamintim că valoarea totală a investițiilor cofinanțate din fonduri europene la nivelul județului Ialomița este de 317,18 milioane de lei.

Un pariu riscant pentru Ialomița Administrația județeană derulează la acest... [citește_tot_articolul]

30 August 2021, 10:55 (7098 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

1 milion de euro pentru persoanele aflate «în risc de sărăcie și excluziune socială»

La Țăndărei, autoritățile locale accesează fonduri europene

1 milion de euro pentru persoanele aflate «în risc de sărăcie și excluziune socială»

Administrația din Țăndărei a semnat un contract de 1 milion de euro care oferă persoanelor aflate «în risc de sărăcie și excluziune socială» șansa de a avea o viață mai bună. Proiectul este finanțat prin Programul Operațional Capital Uman (POCU) și se adresează unui număr de 260 de persoane din Cartierul Strachina. «Este o inițiativă lău­dabilă. În felul acesta sperăm să oferim o șansă reală de integrare în societate celor care își doresc să își schimbe viața!» a declarat Cristi Roman, primarul orașului Țăndărei.

Dacă vrei, poți Administrația orașului Țăndărei oferă persoanelor aflate... [citește_tot_articolul]

18 Iulie 2021, 16:10 (6630 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Proiecte investiționale de 34,5 milioane de lei pentru «eficiență energetică»

Consiliul Județean Ialomița o ia de la capăt

Proiecte investiționale de 34,5 milioane de lei pentru «eficiență energetică»

Consiliul Județean Ialomița a aprobat joi, 25 februarie 2021, în plen, reluarea procedu­rilor de investiții pentru «creșterea efi­cienței energetice» a clădirilor Centrului Cultural «Ionel Perlea», Liceului Tehnologic Special «Ion Teodo­rescu» Slobozia, Muzeului Județean, Cercul Militar-pavi­lion A și Drumuri și Poduri SA. Valoarea totală a acestor investiții depășește 34,5 milioane de lei. Cota de cofinanțare a acestor investiții este de 2%. Primele demersuri administrative pentru reabilitarea acestor clădiri au fost făcute de către administrația Moraru.

Sfânta DALI în varianta revizuită... [citește_tot_articolul]

2 Martie 2021, 18:05 (7357 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Agricultura ialomițeană a atras fonduri europene în valoare de 564,5 milioane de lei

Agricultura ialomițeană a atras fonduri europene în valoare de 564,5 milioane de lei

Agricultura rămâne principalul domeniu de activitate prin care banii europeni ajung în județul Ialomița. O analiză a fondurilor acordate de Uniunea Europeană fermierilor din județul nostru, prin intermediul Agenției de Plăți și Intervenție pentru Agricultură Ialomița, arată faptul că aceștia au reușit să obțină subvenții în valoare de 411,6 mi­lioane de lei. APIA a declarat eligibile la plată o suprafață de peste 378 mii de hectare de terenuri agricole.

Sprijin european pentru fermierii ialomițeni
Conform datelor oficiale, suprafața declarată eligibilă la plata subvențiilor acordate... [citește_tot_articolul]

23 Februarie 2021, 10:10 (6677 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Tinerii fermieri din Ialomița au beneficiat de fonduri europene de 8,6 milioane de euro

În ultimii 5 ani

Tinerii fermieri din Ialomița au beneficiat de fonduri europene de 8,6 milioane de euro

Agricultura rămâne principalul domeniu de activitate prin in­termediul căruia fondurile euro­pene ajung în județul Ialomița. O analiză statistică oferită de Agenția pentru Finanțarea Investițiilor Rurale arată că, în perioada 2015-2020, Ialomița a beneficiat de 8,6 milioane de euro, prin intermediul programului «Instalarea Tinerilor Fermieri». În aceeași perioadă de timp, 207 de beneficiari din județul nostru au pus bazele unor afaceri în domeniul agricol.

O singură măsură, beneficii multiple «Instalarea Tinerilor Fermieri» repre­zintă una dintre cele mai importante măsuri de finanțare... [citește_tot_articolul]

26 Ianuarie 2021, 14:40 (5239 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița riscă să piardă fonduri europene în valoare de 80 milioane de euro

Ialomița riscă să piardă fonduri europene în valoare de 80 milioane de euro

O  anchetă DNA-Serviciul Teritorial Bacău și o decizie controversată a Consiliului Județean Călărași sunt la un pas de a lăsa 8 localități din Ialomița fără o finanțare europeană în valoare de 80 milioane de euro. Cele 8 comunități fac parte din Asociația de Dezvoltare Intercomunitară «Ecoaqua», care încearcă să obțină de la Uniunea Europeană 260 milioane de euro pentru a realiza rețele de apă și canalizare pe raza celor două județe. Acesta este cel mai mare proiect ca va­loare inițiat în zona de Sud-Est a României, de la momentul intrării țării noastre în spațiul comunitar.

La un pas de a rata finanțarea... [citește_tot_articolul]

18 August 2020, 11:05 (14713 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Fonduri europene de 1,3 milioane de lei pentru medicii și asistentele din Ialomița care au tratat pacienți infectați cu COVID-19

Fonduri europene de 1,3 milioane de lei pentru medicii și asistentele din Ialomița care au tratat pacienți infectați cu COVID-19

bonus: Afacerea «Sylmed Invest» a juristului Marian Chițoiu

Peste 500 de cadre medicale din județul Ialomița care s-au expus riscului infectării cu noul Coronavirus (SARS-CoV-2) urmează să primească un spor financiar suplimentar oferit de Uniunea Europeană, prin Casa Națională de Asigurări de Sănătate. Valoarea sumelor pe care medicii și asistentele din județul nostru urmează să le primească este de 1,3 milioane de lei. Potrivit CJAS Ialomița, doi dintre furnizorii de servicii medicale care vor beneficia de ajutorul financiar al UE sunt privați.

Ajutor financiar european
Distribuirea ajutoarelor financiare europene s-a făcut în baza unor... [citește_tot_articolul]

29 Mai 2020, 13:10 (8298 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Afaceri administrative de 5 milioane de euro în «eurocomuna» Valea Ciorii

Afaceri administrative de 5 milioane de euro în «eurocomuna» Valea Ciorii

bonus: Afacerile care trag să moară

În urmă cu 3 ani, comuna Valea Ciorii accesa un proiect european în valoare de 5 milioane de euro pentru «dezvoltare comunitară prin măsuri integrate». În anul de grație 2020, din cele 5 milioane de euro au rămas în urmă 17 containere cu «afaceri locale», 14 locuri de muncă și zeci de dosare care confirmă finalizarea cu succes a proiectului. Realitatea, ca de obicei, este ceva mai nuanțată...

Sărăcie de 5 milioane de euro Proiectul «Eurocomuna-Dezvoltare comunitară prin măsuri integrate în comuna Valea Ciorii, județul Ialomița» a fost unul din cele 5 proiecte finanțate din FSE prin... [citește_tot_articolul]

21 Februarie 2020, 15:40 (13020 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Fondurile europene din containerele de la Traian

Metode inedite de implementare

Fondurile europene din containerele de la Traian

bonus: Magazinul de pompe funebre are concurență

În urmă cu 3 ani, comuna Traian a accesat 5 milioane de euro prin Fondul Social European-Programul Operațional Capital Uman 2014-2020. La momentul respectiv, pro­iectul era declarat «cel mai complex de acest gen din România», dat fiind caracterul lui integrat și impactul asupra comunităților marginalizate. La 3 ani distanță, cele 22 de afaceri anunțate atunci au fost sigilate în niște containere, în spatele Primăriei. Primarul Fănel Năstase susține că «niciun ban european nu a fost cheltuit inutil!», însă nu are nicio explicație pentru ceea ce se întâmplă în realitate. Și asta e doar partea văzută a proiectului...

Un proiect de 5 milioane de euro... [citește_tot_articolul]

14 Februarie 2020, 10:10 (11343 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Inspectoratul Școlar Județean Ialomița nu poate stopa abandonul școlar

8,6 milioane de lei, cheltuite degeaba

Inspectoratul Școlar Județean Ialomița nu poate stopa abandonul școlar

Un proiect european în valoare de 8,6 milioane de lei, implementat în Ialomița cu scopul de a reduce abandonul școlar, nu are rezultatele așteptate. Beneficiarul este Inspectoratul Școlar Județean, ale cărui statistici demonstrează faptul că stoparea acestui fenomen pare imposibilă. Într-un raport oficial al instituției, denumit «Starea Învățământului ialomițean», în ultimii 3 ani școlari numărul elevilor cu risc de abandon s-a menținut la aceleași valori ridicate.

Statistici îngrijorătoare În urmă cu 6 ani, Institutul Național de Statistică și UNICEF România atrăgeau atenția cu privire... [citește_tot_articolul]

11 Noiembrie 2019, 09:50 (3882 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Croșete cu fonduri europene

La Traian

Croșete cu fonduri europene

Larisa Bucur are 53 de ani și locuiește în comuna Traian. În urmă cu un an, Larisa Bucur a reușit să-și înființeze propria firmă, în prezent reușind să «croșeteze» cu fonduri europene. Proiectul a prins contur de puțin timp, însă comenzile sunt multe.

Un nou capitol După o viață în care a vândut produse într-un mic magazin alimentar, Larisa Bucur s-a hotărât să își des­chidă propria ei firmă. S-a întors la vechea pasiune, croșetatul... Și a făcut din asta un loc de muncă atât pentru ea, cât și pentru alte patru femei din comuna Traian. «Am început să croșetez în urmă cu mai bine de... [citește_tot_articolul]

12 Octombrie 2019, 17:40 (7083 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Bani europeni pentru stimularea forței de muncă în județul Ialomița

Bani europeni pentru stimularea forței de muncă în județul Ialomița

Lipsa fondurilor pentru plata subvențiilor către angajatorii care înca­drează în muncă persoane vulne­rabile a determinat autoritățile să aleagă o soluție de compromis. Astfel, stimulentele financiare, care până acum erau acordate de la bugetul de stat, vor fi plătite din fonduri europene. Reprezentanții Agenției Naționale pentru Ocuparea Forței de Muncă de­marează la nivel național un proiect european creat în acest scop. Vestea proastă este că bugetul acestui proiect este limitat, iar din această cauză fondurile nu vor fi suficiente pentru plata tuturor solicitărilor făcute de angajatori.

Notificări pentru angajatori... [citește_tot_articolul]

2 August 2019, 18:05 (3955 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Administrația Mocioniu plătește 2 milioane de lei anual pentru transportul public

La Slobozia, de dragul fondurilor europene

Administrația Mocioniu plătește 2 milioane de lei anual pentru transportul public

Primarul Sloboziei, Adrian Mocioniu, a declarat public că va plăti peste 2 milioane de lei anual pentru funcționarea firmei de transport public înființată anul trecut. Transportul se va face cu autobuze închiriate, iar firma va fi subordonată Consiliului Local Slobozia. Înființarea serviciului de transport public la nivelul municipalității este o condiție obligatorie pentru accesarea fondurilor europene destinate achiziționării de autobuze electrice. Valoarea proiectului se ridică la 7 milioane de euro, însă administrația locală nu poate oferi garanții privind punerea lui în practică.

Laptele și mierea mai binelui public... [citește_tot_articolul]

12 Iunie 2019, 11:10 (6654 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Grădina de Vară de la Amara va costa 13,8 milioane de lei

Reabilitare cu fonduri europene

Grădina de Vară de la Amara va costa 13,8 milioane de lei

Autoritățile locale din Amara au semnat un contract de finanțare europeană în valoare de 13,5 milioane lei pentru renovarea și reabilitarea Grădinii de Vară. Acesta este cel de-al doilea proiect finanțat la nivelul Regiunii Sud Muntenia în cadrul Axei Prioritare 7, la nivelul administrațiilor publice locale din această regiune.

3 ani de promisiuni Ideea «reabilitării și modernizării» Grădinii de Vară Amara a fost lansată în spațiul public în urmă cu 3 ani de către actualul președinte al Consiliului Județean, Victor Moraru, la acel moment primar al orașului-stațiune. Vineri, 3 noiembrie... [citește_tot_articolul]

12 Noiembrie 2017, 11:20 (8592 vizualizări - 7 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
259 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Sudiți: Pesticide expirate, confiscate

Polițiștii Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase au acționat pentru prevenirea, identificarea și sancționarea faptelor de natură penală și contravențională la regimul produselor de protecție ...[citește_toată_știrea]

2 Aprilie 2015, 17:20
(6961 vizualizări - 2 comentarii)


DSVSA: Atenționare în privința toxinfecțiilor alimentare

În scopul prevenirii apariției toxiinfecțiilor alimentare în perioada imediat următoare, cînd se înregistrează în mod tradițional o creștere a consumului de ouă și carne de miel, Direcția Sanitară Veterinară ...[citește_toată_știrea]

2 Aprilie 2015, 12:05
(4449 vizualizări - 0 comentarii)


APIA Ialomița: Subvenții pentru ovine și caprine

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) Centrul Județean Ialomița informează că, începînd cu data de 31 martie 2015, se efectuează plata aferentă Ajutorului Național Tranzitoriu (ANT) ...[citește_toată_știrea]

1 Aprilie 2015, 19:40
(4820 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Lansarea cărții «40 de zile», de Chris Simion

Cartea «40 de zile», editată în 2015 la Editura TREI, a autoarei Chris Simion, va fi lansată la Slobozia, la Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» Ialomița, sîmbătă, 4 aprilie 2015, începînd cu orele ...[citește_toată_știrea]

1 Aprilie 2015, 18:45
(4428 vizualizări - 0 comentarii)


APIA Ialomița: Eliminarea regimului cotelor de lapte

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) Centrul Județean Ialomita informează operatorii care achiziționează lapte, precum și producătorii deținători de cotă de lapte pentru vînzări directe ...[citește_toată_știrea]

1 Aprilie 2015, 17:20
(4554 vizualizări - 0 comentarii)


LAPAR: Forumul privind Viitorul Agriculturii 2015 (FFA 2015)

O delegatie a Ligii Asociațiilor Producătorilor Agricoli din România, condusă de președintele Laurențiu Baciu, a participat la cea de a VIII-a ediție a Forumului privind Viitorul Agriculturii, desfășurată ...[citește_toată_știrea]

1 Aprilie 2015, 16:15
(3680 vizualizări - 0 comentarii)


AFIR Ialomița: Lansarea primelor măsuri de finanțare din PNDR 2020

Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale prin Agenția pentru Finanțarea Investițiilor Rurale a deschis de miercuri, 25 martie 2015, primele sesiuni de primire a proiectelor de investiții finanțate ...[citește_toată_știrea]

1 Aprilie 2015, 14:05
(5938 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la Ograda și gospodării inundate la Giurgeni

Un scurtcircuit produs la instalația electrică a fost cauza probabilă care a dus la izbucnirea unui incendiu la o anexă gospodărească a unui cetățean din localitatea Ograda. Evenimentul a fost anunțat în ...[citește_toată_știrea]

1 Aprilie 2015, 12:45
(8848 vizualizări - 0 comentarii)


Percheziții în Ialomița. Prejudiciu de 5 milioane de euro!

Luni dimineața, 30 martie 2015, peste 150 de polițiști au descins la persoane fizice și firme din București și 3 județe, în 50 de locații, într-un dosar de evaziune fiscală și spălare de bani, cu un prejudiciu ...[citește_toată_știrea]

30 Martie 2015, 10:55
(5959 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: A plecat cu tot cu cărucior de la cumpărături!

Un tînăr, de 20 de ani, din Urziceni, a fost surprins de jandarmi după ce a sustras un cărucior pentru cumpărături. Astfel, jandarmii din cadrul unei patrule de ordine și siguranță publică din cadrul Detașamentului ...[citește_toată_știrea]

26 Martie 2015, 18:30
(9734 vizualizări - 4 comentarii)


ISU Ialomița recrutează candidați

Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al județului Ialomița recrutează candidați pentru concursul de admitere-sesiunea 2015, pentru  instituțiile de învățămînt ale Ministerului ...[citește_toată_știrea]

26 Martie 2015, 16:30
(6034 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Elemente de muniție, descoperite pe malul Brațului Borcea

Două proiectile explozive de artilerie de calibru 105, respectiv 152 mm, au fost descoperite de un cetățean în dimineața zilei de miercuri, 25 martie 2015, pe malul stîng al brațului Borcea, în zona Fetești ...[citește_toată_știrea]

26 Martie 2015, 14:30
(7706 vizualizări - 0 comentarii)


Ziua Poliției Române, sărbătorită și la Slobozia. 16 ofițeri și 68 de agenți au fost avansați în grad la ceas aniversar!

Unul dintre cele mai așteptate momente dedicate Zilei Poliției Române a fost reprezentat de avansările în grad, făcute publice de comandantul unității, comisarul șef Viorel Ștefu, în cadrul ședinței festive ...[citește_toată_știrea]

25 Martie 2015, 17:50
(9752 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: Lansare de carte dedicată Zilei Poliției Române

Miercuri, 25 martie 2015, cu începere de la orele 11,00, la Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» din Slobozia s-a lansat volumul, semnat de Emilia Vlad, «Teste de Istorie pentru admiterea la Academia ...[citește_toată_știrea]

25 Martie 2015, 13:35
(5533 vizualizări - 0 comentarii)


anunț

Locuitorii gospodăriilor individuale
care plătesc taxa de salubritate
la Primăria Slobozia prin
Direcția de Impozite și Taxe
sînt rugați să se prezinte
la sediul societății
SC POLARIS M HOLDING SRL,
situat în Slobozia,
Șos. Amara, nr. 2 (incinta fost Comcereal),
pentru a ridica pubela
(capacitate 240 l),
pusă la dipoziție de operator

25 Martie 2015, 12:40


«Porți deschise» la sediul IPJ Ialomița

«Porți deschise» la sediul IPJ Ialomița

Poliția Română aniversează, la data de 25 martie 2015, 193 de ani de atestare documentară. A devenit deja o tradiție ca, în contextul aniversării Zilei Poliției Române, oamenii legii să se afle alături ...[citește_toată_știrea]

24 Martie 2015, 19:25
(5015 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Acțiune comună pentru situații de urgență

Slobozia: Acțiune comună pentru situații de urgență

Marți, 24 martie 2015, începînd cu orele 10,00, la sediul Expur SA Slobozia, s-a desfășurat un exercițiu de cooperare cu trupe în teren, ce a fost organizat de cadrele Inspectoratului pentru Situații de ...[citește_toată_știrea]

24 Martie 2015, 17:15
(5238 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Bursa Generală a Locurilor de Muncă

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița va organiza, în data de 24 aprilie 2015, orele 9,00, «Bursa Generală a Locurilor de Muncă» care va avea loc la Slobozia-Centrul Cultural UNESC ...[citește_toată_știrea]

24 Martie 2015, 16:25
(5090 vizualizări - 0 comentarii)


Gheorghe Lazăr: Femeie găsită spînzurată

O intervenție a pompierilor s-a produs în dimineața zilei de luni, 23 martie 2015, în jurul orei 8,20, cînd o femeie, în vîrstă de 63 de ani, din localitatea Gheorghe Lazăr, a fost găsită spînzurată de ...[citește_toată_știrea]

24 Martie 2015, 15:40
(6051 vizualizări - 0 comentarii)


Ion Roată: Incendiu la cabina unui autotractor

Un scurtcircuit produs la instalația electrică a fost cauza probabilă care a dus la izbucnirea unui incendiu la cabina unui autotractor, în localitatea Ion Roată. Evenimentul a fost anunțat în seara zilei ...[citește_toată_știrea]

24 Martie 2015, 14:10
(5833 vizualizări - 0 comentarii)


APIA Ialomița: Adeverințe pentru accesarea de credite

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) Centrul Județean Ialomița informează că eliberează adeverințe pentru beneficiarii Măsurii 215 Plăți privind bunăstarea animalelor, pachet b-păsări ...[citește_toată_știrea]

24 Martie 2015, 13:25
(6031 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Expoziție de pictură

Uniunea Artiștilor Plastici filiala Slobozia-Ialomița invită toți iubitorii de artă vineri, 27 martie 2015, începînd cu orele 14,00, la vernisarea expoziției de pictură a artistei Cornelia Camelia Ion. ...[citește_toată_știrea]

24 Martie 2015, 12:35
(4676 vizualizări - 0 comentarii)


Tîlhari din Ion Roată, reținuți după 5 ani de la comiterea faptei

Procurorii din cadrul Parchetului de pe lîngă Judecătoria Urziceni au pus în mișcare acțiunea penală și au dispus arestarea preventivă a doi indivizi din comuna Ion Roată, după ce aceștia au tîlhărit un ...[citește_toată_știrea]

19 Martie 2015, 18:55
(8395 vizualizări - 3 comentarii)


Moaștele Sfîntului Ioan Gură de Aur, la Catedrala Urziceni

Jandarmii vor asigura, în perioada 19-22 martie 2015, măsurile de ordine ce se vor impune la evenimentul religios de mare importanță pentru creștinii ialomițeni, respectiv aducerea la Catedrala din Urziceni ...[citește_toată_știrea]

18 Martie 2015, 14:45
(5673 vizualizări - 1 comentariu)


Comisarul Sorin Goagă și trei subordonați, trimiși în judecată

Comisarul Sorin Goagă și trei subordonați, trimiși în judecată

Procurorii Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița au finalizat cercetările în dosarul deschis pe numele agenților Serviciului Rutier din cadrul Poliției Orașului Țăndărei. Anchetatorii i-au trimis ...[citește_toată_știrea]

18 Martie 2015, 12:05
(7838 vizualizări - 2 comentarii)


anunț de vînzare

societate comercială
vinde autoutilitare
marca MAN, IVECO, MERCEDES

an fabricație 1992-2005
Relații la telefon 0727/221.738

18 Martie 2015, 09:55


ZIUA POLIȚIEI ROMÂNE, sărbătorită de polițiștii ialomițeni în mijlocul cetățenilor

Sărbătorită în fiecare an la data de 25 martie, Ziua Poliției Române va fi marcată la nivelul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița printr-un program de activități de apropiere a cetățeanului ...[citește_toată_știrea]

17 Martie 2015, 18:40
(4562 vizualizări - 0 comentarii)


Polițiștii ialomițeni donează sânge

Polițiștii ialomițeni donează sînge

Peste 50 de polițiști au răspuns prezent Campaniei «Donează sînge! Salvează o viață!» desfășurată de Centrul Județean de Transfuzii Sanguine Ialomița în parteneriat cu Inspectoratul de Poliție al Județului ...[citește_toată_știrea]

17 Martie 2015, 15:35
(5451 vizualizări - 1 comentariu)


Beneficiarii privați ai PNDR pot derula achizițiile online, pe pagina de internet a AFIR

Agenția pentru Finanțarea Investițiilor Rurale a modificat metodologia specifică achizițiilor pentru beneficiarii privați ai fondurilor europene acordate pentru agricultură și dezvoltarea mediului rural ...[citește_toată_știrea]

17 Martie 2015, 13:20
(6124 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la o clădire din Slobozia

Incendiu la o clădire din Slobozia

În dimineața zilei de duminică, 15 martie a.c, a izbucnit un incendiu la o clădire dezafectată ce aparține unei societăți comerciale, pe raza municipiului Slobozia. Pompierii s-au deplasat la fața locului ...[citește_toată_știrea]

17 Martie 2015, 12:05
(4281 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia incendiu


Ultimele comentarii
Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...