Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Spital-clinică de Stomatologie la Dridu, proiect de 6 milioane de euro

Spital-clinică de Stomatologie la Dridu, proiect de 6 milioane de euro

O investiție privată cu fonduri europene prinde contur la Dridu, construcția spitalului-clinică de Stomatologie urmând a fi demarată în scurt timp. Proiectul, în valoare de 6 mi­lioane de euro, presupune edificarea unei construcții a cărei suprafață totalizează peste 3500 mp, precum și dotarea cu echipamente specifice activității medicale stomatologice.

 

Investiție în Sănătate La Dridu, de mai bine de 10 ani, Dridih Dent SRL, administrată de medicul Cristina Petreuș, funcționează cu două locații dotate ultramodern în domeniul Stomatologiei. Medicul... [citește_tot_articolul]

8 Mai 2026, 12:20 (4563 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Orașele și municipiile din Ialomița riscă retrogradarea și pot pierde bani europeni

Analiză a Ministerului Dezvoltării

Orașele și municipiile din Ialomița riscă retrogradarea și pot pierde bani europeni

Ministerul Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației a realizat o analiză amplă privind rangul localităților, pe baza datelor care rezultă din ultimul Recensământ al Populației, realizat în anul 2022. Analiza MDLPA evidențiază faptul că s-a creat o discrepanță semnificativă în ceea ce privește statutul administrativ pe care îl au multe orașe, municipii sau comune și numărul de lo­cuitori al unităților administrativ teritoriale. Astfel, pentru că numărul de locuitori este mai mic, unitățile administrativ teritoriale ar trebui retrogradate la un rang inferior celui pe care îl dețin în prezent. În Ialomița, de exemplu, orașe precum Amara, ... [citește_tot_articolul]

6 Noiembrie 2025, 08:05 (23194 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Consiliul Județean Ialomița, grad de absorbție de 98,2% a fondurilor europene

Consiliul Județean Ialomița, grad de absorbție de 98,2% a fondurilor europene

Data de 31 decembrie 2023 a fost termenul de finalizare pentru cele 17 proiecte de investiții cu fonduri europene derulate de Consiliul Județean Ialomița. Conform informațiilor oficiale, la acest moment gradul de absorbție al fondurilor pentru aceste investiții este de 98,2%.

 

S-au cheltuit aproape 300 milioane de lei Consiliul Județean Ialomița are în derulare 17 pro­iecte finanțate din fonduri europene pentru care raportează, procentual, un grad de absorbție de 98,2%. Printre investițiile finalizate în proporție de 100% se numără reabilitările de drumuri județene... [citește_tot_articolul]

23 Februarie 2024, 07:50 (7248 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Unitățile de învățământ, fără soluții pentru desfășurarea cursurilor în siguranță

Începe reabilitarea energetică a școlilor ialomițene

Unitățile de învățământ, fără soluții pentru desfășurarea cursurilor în siguranță

Pentru că nu mai corespund din punct de vedere energetic, peste 40 de școli din Ialomița au fost incluse în pro­iecte de reabilitare energetică. Cele mai multe dintre acestea vor primi fonduri în cadrul Programului «ELENA»-European Local ENergy Assistance. Altele, se pregătesc deja de reabilitare, banii fiind acordați prin PNRR-Componenta 10-Fond locativ. Pentru niciuna dintre aceste clădiri nu există un plan suste­nabil în ceea ce privește identificarea unor spații conforme din punct de vedere sanitar în ceea ce privește desfășurarea cursurilor. Oficialii Inspectoratului Școlar Județean Ialomița încă lucrează la actualizarea listelor cu școlile unde, din această toamnă, se vor deschide primele... [citește_tot_articolul]

29 Septembrie 2023, 10:55 (6965 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Programul «ELENA», funcțional și la Fetești

Bani europeni pentru școli și grădinițe

Programul «ELENA», funcțional și la Fetești

Peste 3,1 milioane de lei este valoarea fondurilor europene aferente contractelor de finanțare pe care administrația locală din Fetești le-a semnat pentru eficientizarea energetică a două școli și a unei grădinițe. Banii vor fi acordați prin Programul «ELENA», gestionat la nivel județean prin interme­diul Consiliului Județean Ialomița. Contractele de finanțare ce vizează unitățile de învățământ din Fetești au fost semnate, urmând ca în perioada următoare să se desfășoare procedura de licitație publică pentru desemnarea constructorilor.

Reabilitarea energetică a unităților de învățământ... [citește_tot_articolul]

7 Mai 2023, 13:25 (3456 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Fonduri europene cheltuite inutil pentru Învățământ neperformant

Ialomița: Fonduri europene cheltuite inutil pentru Învățământ neperformant

Inspectoratul Școlar Județean Ialomița a dat recent publicității Raportul privind starea Învățământului ialomițean, după încheierea primului semestru al acestui an școlar. Ana­lizând rata de promovare a elevilor, în județul Ialomița există unități de învă­țământ unde acest procent se menține scăzut, mai mic sau egal cu 60%. Reamin­tim că, în perioada 2014-2020, oficialii Învățământului ialomițean au inițiat pro­iecte cu finanțare europeană pentru a crește calitatea educației în șco­lile din județ și pentru a obține rezultate mai bune la Examenele Naționale. Instituția școlară a fost fie beneficiar direct al acestor proiecte, fie partener alături de alte instituții cu profil similar. Valoarea fondurilor... [citește_tot_articolul]

5 Aprilie 2022, 12:40 (9541 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița investițiilor cu fonduri europene

Administrația Pavel se apropie de bilanțul de an

Ialomița investițiilor cu fonduri europene

Administrația Pavel susține că investițiile finanțate din fonduri europene au șanse de finalizare în acest mandat. Prioritatea o reprezintă cele 4 proiecte de investiții care au drept țintă modernizarea Spitalului Județean Slobozia. Oficialii județeni sunt însă optimiști și în privința celorlalte investiții, respectiv cele în infrastructura rutieră și «cultura istorică». Reamintim că valoarea totală a investițiilor cofinanțate din fonduri europene la nivelul județului Ialomița este de 317,18 milioane de lei.

Un pariu riscant pentru Ialomița Administrația județeană derulează la acest... [citește_tot_articolul]

30 August 2021, 10:55 (7099 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

1 milion de euro pentru persoanele aflate «în risc de sărăcie și excluziune socială»

La Țăndărei, autoritățile locale accesează fonduri europene

1 milion de euro pentru persoanele aflate «în risc de sărăcie și excluziune socială»

Administrația din Țăndărei a semnat un contract de 1 milion de euro care oferă persoanelor aflate «în risc de sărăcie și excluziune socială» șansa de a avea o viață mai bună. Proiectul este finanțat prin Programul Operațional Capital Uman (POCU) și se adresează unui număr de 260 de persoane din Cartierul Strachina. «Este o inițiativă lău­dabilă. În felul acesta sperăm să oferim o șansă reală de integrare în societate celor care își doresc să își schimbe viața!» a declarat Cristi Roman, primarul orașului Țăndărei.

Dacă vrei, poți Administrația orașului Țăndărei oferă persoanelor aflate... [citește_tot_articolul]

18 Iulie 2021, 16:10 (6630 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Proiecte investiționale de 34,5 milioane de lei pentru «eficiență energetică»

Consiliul Județean Ialomița o ia de la capăt

Proiecte investiționale de 34,5 milioane de lei pentru «eficiență energetică»

Consiliul Județean Ialomița a aprobat joi, 25 februarie 2021, în plen, reluarea procedu­rilor de investiții pentru «creșterea efi­cienței energetice» a clădirilor Centrului Cultural «Ionel Perlea», Liceului Tehnologic Special «Ion Teodo­rescu» Slobozia, Muzeului Județean, Cercul Militar-pavi­lion A și Drumuri și Poduri SA. Valoarea totală a acestor investiții depășește 34,5 milioane de lei. Cota de cofinanțare a acestor investiții este de 2%. Primele demersuri administrative pentru reabilitarea acestor clădiri au fost făcute de către administrația Moraru.

Sfânta DALI în varianta revizuită... [citește_tot_articolul]

2 Martie 2021, 18:05 (7357 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Agricultura ialomițeană a atras fonduri europene în valoare de 564,5 milioane de lei

Agricultura ialomițeană a atras fonduri europene în valoare de 564,5 milioane de lei

Agricultura rămâne principalul domeniu de activitate prin care banii europeni ajung în județul Ialomița. O analiză a fondurilor acordate de Uniunea Europeană fermierilor din județul nostru, prin intermediul Agenției de Plăți și Intervenție pentru Agricultură Ialomița, arată faptul că aceștia au reușit să obțină subvenții în valoare de 411,6 mi­lioane de lei. APIA a declarat eligibile la plată o suprafață de peste 378 mii de hectare de terenuri agricole.

Sprijin european pentru fermierii ialomițeni
Conform datelor oficiale, suprafața declarată eligibilă la plata subvențiilor acordate... [citește_tot_articolul]

23 Februarie 2021, 10:10 (6677 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Tinerii fermieri din Ialomița au beneficiat de fonduri europene de 8,6 milioane de euro

În ultimii 5 ani

Tinerii fermieri din Ialomița au beneficiat de fonduri europene de 8,6 milioane de euro

Agricultura rămâne principalul domeniu de activitate prin in­termediul căruia fondurile euro­pene ajung în județul Ialomița. O analiză statistică oferită de Agenția pentru Finanțarea Investițiilor Rurale arată că, în perioada 2015-2020, Ialomița a beneficiat de 8,6 milioane de euro, prin intermediul programului «Instalarea Tinerilor Fermieri». În aceeași perioadă de timp, 207 de beneficiari din județul nostru au pus bazele unor afaceri în domeniul agricol.

O singură măsură, beneficii multiple «Instalarea Tinerilor Fermieri» repre­zintă una dintre cele mai importante măsuri de finanțare... [citește_tot_articolul]

26 Ianuarie 2021, 14:40 (5239 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița riscă să piardă fonduri europene în valoare de 80 milioane de euro

Ialomița riscă să piardă fonduri europene în valoare de 80 milioane de euro

O  anchetă DNA-Serviciul Teritorial Bacău și o decizie controversată a Consiliului Județean Călărași sunt la un pas de a lăsa 8 localități din Ialomița fără o finanțare europeană în valoare de 80 milioane de euro. Cele 8 comunități fac parte din Asociația de Dezvoltare Intercomunitară «Ecoaqua», care încearcă să obțină de la Uniunea Europeană 260 milioane de euro pentru a realiza rețele de apă și canalizare pe raza celor două județe. Acesta este cel mai mare proiect ca va­loare inițiat în zona de Sud-Est a României, de la momentul intrării țării noastre în spațiul comunitar.

La un pas de a rata finanțarea... [citește_tot_articolul]

18 August 2020, 11:05 (14713 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Fonduri europene de 1,3 milioane de lei pentru medicii și asistentele din Ialomița care au tratat pacienți infectați cu COVID-19

Fonduri europene de 1,3 milioane de lei pentru medicii și asistentele din Ialomița care au tratat pacienți infectați cu COVID-19

bonus: Afacerea «Sylmed Invest» a juristului Marian Chițoiu

Peste 500 de cadre medicale din județul Ialomița care s-au expus riscului infectării cu noul Coronavirus (SARS-CoV-2) urmează să primească un spor financiar suplimentar oferit de Uniunea Europeană, prin Casa Națională de Asigurări de Sănătate. Valoarea sumelor pe care medicii și asistentele din județul nostru urmează să le primească este de 1,3 milioane de lei. Potrivit CJAS Ialomița, doi dintre furnizorii de servicii medicale care vor beneficia de ajutorul financiar al UE sunt privați.

Ajutor financiar european
Distribuirea ajutoarelor financiare europene s-a făcut în baza unor... [citește_tot_articolul]

29 Mai 2020, 13:10 (8298 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Afaceri administrative de 5 milioane de euro în «eurocomuna» Valea Ciorii

Afaceri administrative de 5 milioane de euro în «eurocomuna» Valea Ciorii

bonus: Afacerile care trag să moară

În urmă cu 3 ani, comuna Valea Ciorii accesa un proiect european în valoare de 5 milioane de euro pentru «dezvoltare comunitară prin măsuri integrate». În anul de grație 2020, din cele 5 milioane de euro au rămas în urmă 17 containere cu «afaceri locale», 14 locuri de muncă și zeci de dosare care confirmă finalizarea cu succes a proiectului. Realitatea, ca de obicei, este ceva mai nuanțată...

Sărăcie de 5 milioane de euro Proiectul «Eurocomuna-Dezvoltare comunitară prin măsuri integrate în comuna Valea Ciorii, județul Ialomița» a fost unul din cele 5 proiecte finanțate din FSE prin... [citește_tot_articolul]

21 Februarie 2020, 15:40 (13021 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Fondurile europene din containerele de la Traian

Metode inedite de implementare

Fondurile europene din containerele de la Traian

bonus: Magazinul de pompe funebre are concurență

În urmă cu 3 ani, comuna Traian a accesat 5 milioane de euro prin Fondul Social European-Programul Operațional Capital Uman 2014-2020. La momentul respectiv, pro­iectul era declarat «cel mai complex de acest gen din România», dat fiind caracterul lui integrat și impactul asupra comunităților marginalizate. La 3 ani distanță, cele 22 de afaceri anunțate atunci au fost sigilate în niște containere, în spatele Primăriei. Primarul Fănel Năstase susține că «niciun ban european nu a fost cheltuit inutil!», însă nu are nicio explicație pentru ceea ce se întâmplă în realitate. Și asta e doar partea văzută a proiectului...

Un proiect de 5 milioane de euro... [citește_tot_articolul]

14 Februarie 2020, 10:10 (11343 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Inspectoratul Școlar Județean Ialomița nu poate stopa abandonul școlar

8,6 milioane de lei, cheltuite degeaba

Inspectoratul Școlar Județean Ialomița nu poate stopa abandonul școlar

Un proiect european în valoare de 8,6 milioane de lei, implementat în Ialomița cu scopul de a reduce abandonul școlar, nu are rezultatele așteptate. Beneficiarul este Inspectoratul Școlar Județean, ale cărui statistici demonstrează faptul că stoparea acestui fenomen pare imposibilă. Într-un raport oficial al instituției, denumit «Starea Învățământului ialomițean», în ultimii 3 ani școlari numărul elevilor cu risc de abandon s-a menținut la aceleași valori ridicate.

Statistici îngrijorătoare În urmă cu 6 ani, Institutul Național de Statistică și UNICEF România atrăgeau atenția cu privire... [citește_tot_articolul]

11 Noiembrie 2019, 09:50 (3882 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Croșete cu fonduri europene

La Traian

Croșete cu fonduri europene

Larisa Bucur are 53 de ani și locuiește în comuna Traian. În urmă cu un an, Larisa Bucur a reușit să-și înființeze propria firmă, în prezent reușind să «croșeteze» cu fonduri europene. Proiectul a prins contur de puțin timp, însă comenzile sunt multe.

Un nou capitol După o viață în care a vândut produse într-un mic magazin alimentar, Larisa Bucur s-a hotărât să își des­chidă propria ei firmă. S-a întors la vechea pasiune, croșetatul... Și a făcut din asta un loc de muncă atât pentru ea, cât și pentru alte patru femei din comuna Traian. «Am început să croșetez în urmă cu mai bine de... [citește_tot_articolul]

12 Octombrie 2019, 17:40 (7083 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Bani europeni pentru stimularea forței de muncă în județul Ialomița

Bani europeni pentru stimularea forței de muncă în județul Ialomița

Lipsa fondurilor pentru plata subvențiilor către angajatorii care înca­drează în muncă persoane vulne­rabile a determinat autoritățile să aleagă o soluție de compromis. Astfel, stimulentele financiare, care până acum erau acordate de la bugetul de stat, vor fi plătite din fonduri europene. Reprezentanții Agenției Naționale pentru Ocuparea Forței de Muncă de­marează la nivel național un proiect european creat în acest scop. Vestea proastă este că bugetul acestui proiect este limitat, iar din această cauză fondurile nu vor fi suficiente pentru plata tuturor solicitărilor făcute de angajatori.

Notificări pentru angajatori... [citește_tot_articolul]

2 August 2019, 18:05 (3955 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Administrația Mocioniu plătește 2 milioane de lei anual pentru transportul public

La Slobozia, de dragul fondurilor europene

Administrația Mocioniu plătește 2 milioane de lei anual pentru transportul public

Primarul Sloboziei, Adrian Mocioniu, a declarat public că va plăti peste 2 milioane de lei anual pentru funcționarea firmei de transport public înființată anul trecut. Transportul se va face cu autobuze închiriate, iar firma va fi subordonată Consiliului Local Slobozia. Înființarea serviciului de transport public la nivelul municipalității este o condiție obligatorie pentru accesarea fondurilor europene destinate achiziționării de autobuze electrice. Valoarea proiectului se ridică la 7 milioane de euro, însă administrația locală nu poate oferi garanții privind punerea lui în practică.

Laptele și mierea mai binelui public... [citește_tot_articolul]

12 Iunie 2019, 11:10 (6654 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Grădina de Vară de la Amara va costa 13,8 milioane de lei

Reabilitare cu fonduri europene

Grădina de Vară de la Amara va costa 13,8 milioane de lei

Autoritățile locale din Amara au semnat un contract de finanțare europeană în valoare de 13,5 milioane lei pentru renovarea și reabilitarea Grădinii de Vară. Acesta este cel de-al doilea proiect finanțat la nivelul Regiunii Sud Muntenia în cadrul Axei Prioritare 7, la nivelul administrațiilor publice locale din această regiune.

3 ani de promisiuni Ideea «reabilitării și modernizării» Grădinii de Vară Amara a fost lansată în spațiul public în urmă cu 3 ani de către actualul președinte al Consiliului Județean, Victor Moraru, la acel moment primar al orașului-stațiune. Vineri, 3 noiembrie... [citește_tot_articolul]

12 Noiembrie 2017, 11:20 (8592 vizualizări - 7 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
291 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Polița Rutieră Ialomița: Amenzi de peste 75000 de lei

La sfîrșitul de săptămînă precedent, 6/8 februarie 2015, polițiștii Serviciului Rutier au continuat acțiunile desfășurate pentru prevenirea evenimentelor rutiere, precum și pentru conștientizarea conducătorilor ...[citește_toată_știrea]

9 Februarie 2015, 17:25
(4296 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Infracțiuni la regimul rutier

Doi tineri, de 24 și 32 de ani, din Slobozia, respectiv Sinești, au fost depistați în trafic, în timp ce conduceau autoturisme deși anterior consumaseră băuturi alcoolice. Ambii conducători auto au fost ...[citește_toată_știrea]

9 Februarie 2015, 16:15
(3670 vizualizări - 0 comentarii)


APIA Ialomița: Termen limită la depunerea cererilor pentru subvenția la motorină

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) Centrul Județean Ialomița informează potențialii beneficiari că, pînă la 27 februarie 2015 (inclusiv), se depun cererile de plată ...[citește_toată_știrea]

9 Februarie 2015, 15:25
(7054 vizualizări - 0 comentarii)


Scînteia: Bătrîn de 77 de ani, mort după un incendiu izbucnit de la o țigare

În cursul nopții duminică spre luni, 8/9 februarie 2015, puțin trecut de miezul nopții, pompierii au fost solicitați să intervină pentru lichidarea unui incendiu izbucnit la o locuință din localitatea ...[citește_toată_știrea]

9 Februarie 2015, 14:05
(5672 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Tineri înșelați cu telefoane cumpărate pe internet

Polițiștii ialomițeni au fost sesizați de către doi tineri, din localitățile  Slobozia și Traian, despre faptul că au fost victimele unor înșelăciuni. Aceștia au comandat în cursul lunilor ianuarie ...[citește_toată_știrea]

6 Februarie 2015, 15:35
(5222 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA, pregătită să intervină

În urma atenționărilor meteorologice de Cod Galben de ninsori abundente și viscol, cu intensificări ale vîntului ce pot depăși 60 km/h, pentru a interveni cu promptitudine în rezolvarea problemelor ce pot ...[citește_toată_știrea]

6 Februarie 2015, 14:20
(4913 vizualizări - 0 comentarii)


Coșereni: Biciclist acroșat de un autoturism

Poliția a fost sesizată joi, 5 februarie a.c., în jurul orei 11,00, cu privire la faptul că pe DN2 s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea unei persoane. Astfel, în timp ce un bărbat, de 62 de ani ...[citește_toată_știrea]

6 Februarie 2015, 11:10
(5125 vizualizări - 0 comentarii)


Doi tineri, din Fetești și Movila, bănuiți de furt

Polițiștii de Investigații Criminale cercetează doi tineri din localitățile Fetești și Movila, sub aspectul comiterii infracțiunii de furt calificat. Primul dintre aceștia, un tînăr de 19 ani, din comuna ...[citește_toată_știrea]

6 Februarie 2015, 10:25
(5141 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești Movila furt


DSVSA Ialomița: Trichineloză depistată la porci mistreți

În perioada 30.01-01.02.2015 au fost organizate, pe teritoriul județului Ialomița, 3 partide de vînătoare la mistreți. În urma acestora, au fost vînați 8 mistreți. S-au prelevat probe de la toți mistreții ...[citește_toată_știrea]

5 Februarie 2015, 19:50
(5772 vizualizări - 1 comentariu)


IPJ Ialomița: Polițiștii de proximitate, alături de slobozeni

IPJ Ialomița: Polițiștii de proximitate, alături de slobozeni

La inițiativa IPJ Ialomița, la data de 4 februarie 2015, la Centrul Comunitar al Persoanelor în Vîrstă Slobozia s-a desfășurat o întîlnire preventiv-informativă susținută de ofițerul de proximitate din ...[citește_toată_știrea]

5 Februarie 2015, 19:45
(6290 vizualizări - 0 comentarii)


Traian: Tîlhar reținut la scurt timp după comiterea faptei

Polițiștii au identificat și reținut un bărbat bănuit că ar fi sustras bunuri din curtea unei persoane la cîteva ore de la comiterea faptei. Astfel, la data de marți, 3 februarie a.c., în jurul orei 18 ...[citește_toată_știrea]

5 Februarie 2015, 08:45
(5358 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Traian tâlhărie


Pompierii, în sprijin la Giurgeni pentru evacuarea apei din gospodăriile cetățenilor

O solicitare primită în cursul dimineții de miercuri, 4 februarie 2015, de la Primăria Giurgeni sesiza cu privire la faptul că precipitațiile abundente din ultima perioadă și topirea zăpezii din zonă au ...[citește_toată_știrea]

5 Februarie 2015, 08:05
(7685 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Opt scandalagii, trimiși în judecată

Procurorii Parchetului de pe lîngă Judecătoria Slobozia au trimis în judecată opt bărbați acuzați de comiterea infracțiunilor de încăierare și tulburare a ordinii și liniștii publice. Fapta în care au fost ...[citește_toată_știrea]

3 Februarie 2015, 16:25
(5779 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Deținea ilegal mai multe arme

Ialomița: Deținea ilegal mai multe arme

În urma a două percheziții domiciliare, desfășurate pe raza localităților ialomițene Urziceni și Grindu, polițiștii au descoperit în casa unui bărbat, de 39 de ani, o armă de vînătoare cu alice, un pistol ...[citește_toată_știrea]

3 Februarie 2015, 13:35
(7399 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Fetiță de 2 ani lovită de mașină

Lăsată nesupravegheată de părinți, o fetiță a fost lovită de o mașină. Micuța a ajuns la spital, unde a primit îngrijiri medicale de urgență. Din primele cercetări, se pare că minora a traversat strada ...[citește_toată_știrea]

3 Februarie 2015, 12:25
(4509 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Poliția Rutieră Ialomița: Abateri sancționate de polițiști

Polițiștii Serviciului Rutier au fost din nou la datorie pe arterele din județ. Șoferii prinși în ilegalitate au fost sancționați. În urma acțiunilor, polițiștii au constatat 69 de contravenții, valoarea ...[citește_toată_știrea]

3 Februarie 2015, 11:05
(4954 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Beat mangă la volan

Un șofer, de 37 de ani, din Fetești s-a ales cu un dosar penal după ce a fost depistat conducînd sub influența băuturilor alcoolice. Bărbatul avea o alcoolemie de 0,85 miligrame alcool pur în aerul expirat ...[citește_toată_știrea]

3 Februarie 2015, 10:20
(4907 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Atenționare privind gripa aviară

Reprezentații Direcției Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor atrag atenția cu privire la pericolul extinderii focarelor de gripă aviară. Pînă în prezent niciun caz nu a fost semnalat pe teritoriul ...[citește_toată_știrea]

3 Februarie 2015, 09:45
(4904 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Cursuri gratuite de formare profesională pentru șomeri

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Munca Ialomița vine în întîmpinarea persoanelor aflate în căutarea unui loc de muncă, prin organizarea de cursuri de formare profesională. Specialiștii AJOFM ...[citește_toată_știrea]

3 Februarie 2015, 08:15
(8017 vizualizări - 2 comentarii)


Studenți ai Academiei de Poliție, în practică la IPJ Ialomița

Luni, 2 februarie 2015, a fost prima zi de practică din acest an pentru 3 ialomițeni (o fată și 2 băieți), studenți în cadrul Academiei de Poliție «Alexandru Ioan Cuza» București. Aceștia au fost repartizați ...[citește_toată_știrea]

3 Februarie 2015, 05:50
(6044 vizualizări - 0 comentarii)


Polița Rutieră Ialomița: 133 de șoferi sancționați, amenzi de peste 110000 de lei

În acest sfîrșit de săptămînă, 30 ianuarie-1 februarie 2015, polițiștii Serviciului Rutier au continuat acțiunile desfășurate pentru prevenirea evenimentelor rutiere, precum și pentru conștientizarea conducătorilor ...[citește_toată_știrea]

3 Februarie 2015, 04:20
(6466 vizualizări - 1 comentariu)


Incendii la Țăndărei și Căzănești

Un incendiu la o cabană de vînătoare din Țăndărei a alertat pompierii în noaptea de 31.01/1.02.2015, în jurul orei 23,15. Flăcările, alimentate de vîntul puternic, se manifestau cu violență la acoperișul ...[citește_toată_știrea]

3 Februarie 2015, 04:10
(6285 vizualizări - 0 comentarii)


APIA Ialomița: Adeverințe pentru accesarea de credite

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) Centrul Județean Ialomița informează că începînd cu 29 ianuarie 2015 va elibera adeverințe pentru beneficiarii Măsurii 215-Plăți privind bunăstarea ...[citește_toată_știrea]

3 Februarie 2015, 03:05
(7349 vizualizări - 0 comentarii)


Dr Silvia Panțuru s-a stins din viață...

Dr Silvia Panțuru s-a stins din viață...

Familia anunță cu regret trecerea în neființă a celei ce a fost dr Silvia Panțuru, mamă devotată, soție iubitoare și medic de excepție.
Dumnezeu să o odihnească în pace!
...[citește_toată_știrea]

29 Ianuarie 2015, 12:15
(10836 vizualizări - 9 comentarii)


Slobozia: Se redeschide «Tîrgul Apicol»

În perioada 5-7 februarie 2015, la Slobozia, se redeschide «Tîrgul Apicol». Anul acesta a ajuns la ediția cu numărul VI. Evenimentul va debuta joi, 5 februarie 2015, la orele 10,30, cînd se desfășoară deschiderea ...[citește_toată_știrea]

28 Ianuarie 2015, 23:50
(8278 vizualizări - 2 comentarii)


DSVSA Ialomița: Carne confiscată

Inspectorii Direcței Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița au confiscat o cantitate de 2586 kg carne provenită de la bovine și ovine. Din aceasta, 1601 kg carne proveneau din sacrificări ...[citește_toată_știrea]

28 Ianuarie 2015, 22:30
(7483 vizualizări - 5 comentarii)


Evaziune fiscală din medicamente. Ialomița, județ vizat de percheziții!

Miercuri, 28 ianuarie 2015, la primele ore ale dimineții, Poliția Română desfășoară o acțiune care vizează destructurarea unei rețele infracționale specializate în săvîrșirea infracțiunilor de evaziune ...[citește_toată_știrea]

28 Ianuarie 2015, 09:35
(8696 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Pieton acroșat de o mașină

Un bărbat, de 38 de ani, din Perieți a ajuns la sfîrșitul săptămînii precedente la spital după ce a fost lovit de o mașină. În cauză polițiștii au deschis o anchetă. Pietonul circula pe șosea, moment în ...[citește_toată_știrea]

27 Ianuarie 2015, 19:45
(5304 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Slobozia: Cartierul Tineretului, inundat

Slobozia: Cartierul Tineretului, inundat

Din cauza precipitațiilor din ultimele săptămîni, cîteva străzi din Cartierul Tineretului, amplasat în zona de nord a municipiului Slobozia, au fost inundate. Pompierii din Slobozia au intervenit în vederea ...[citește_toată_știrea]

27 Ianuarie 2015, 18:15
(8249 vizualizări - 2 comentarii)


DSVSA Ialomița: Campanie de eradicare a bolilor la animale

Reprezentații Direcției Sanitară Veterinară și Pentru Siguranța Alimentelor Ialomița va demara, în perioada ianuarie-martie 2015, o serie de acțiuni al căror scop este eradicarea bolilor la animale. Astfel ...[citește_toată_știrea]

27 Ianuarie 2015, 16:50
(4876 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...